Jump to content

Περιορισμός 500 χαρακτήρων


hrt.alex

Recommended Posts

Έψαξα να βρω τυχόν απαντήσεις εντός του φόρουμ πριν ποστάρω την παρούσα ερώτησή μου αλλά δεν βρήκα κάτι.

Υπάρχει ο περιορισμός των 500 χαρακτήρων στην περιγραφή μιας κρύπτης. Θέλω να βάλω πληροφορίες στο listing των κρυπτών που βάζω, αλλά με περιορίζει αφάνταστα αυτό. Βλέπω σε άλλες περιγραφές ολόκληρα "σεντόνια"...

μπορείτε μήπως να με βοηθήσετε πάνω σ'αυτό??κάνω κάτι λάθος??

Link to comment

Βλέπω σε άλλες περιγραφές ολόκληρα "σεντόνια"...

μπορείτε μήπως να με βοηθήσετε πάνω σ'αυτό??κάνω κάτι λάθος??

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα, αλλα δεν θυμαμαι ποτε και που. Δεν εχει σημασια αλλωστε, τα ξαναλεμε!

Αν κανεις το κειμενο μεσω του MSWord και μετα με copy-paste το μεταφερεις στην σελιδα σου, μαζι μεταφερεις και παρα πολλους control χαρακτηρες, που δεν τους χρειαζεσαι. Αυτο το διαπιστωνεις, αν στην περιγραφη της κρυπτης, στο επανω μερος πατησεις το πληκτρο "Source". Αυτη σου η ενεργεια θα σου δείξει ολους τους (HTML νομιζω)χαρακτηρες που προσθετει το Word για να κανει διάφορα. Δεν τους χρειαζεσαι ολους.

Λυση που εγω ακολουθω: (υποθέτω οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι, αλλα με βολεψε μια χαρα!)

1) Γραφεις οτι χρειαζεσαι στο Word.

2) Copy- Paste στο Notepad των windows.

3) Προσθετεις οτι HTML κωδικα θελεις, για να κανεις τα κολπα με τα χρωματα και τις εικονες που θα βαλεις στην σελιδα σου.

4) Copy-Paste στην ιστοσελιδα της κρυπτης σου.

Αν χρειαζεσαι βοηθεια με εντολες HTML (εχω ενα μικρο αρχειακι με οτι εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα- με την μεθοδο του trial and error δηλαδη, δεν ειμαι ειδικος!) και μπορω να στο στειλω αν μου στειλεις e-mail.

Link to comment

ωραία, θα το δοκιμάσω αυτό.

ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!

 

μέχρι τώρα έγραφα μια ωραία περιγραφή του μέρους μου το έκοβε και προσπαθούσα μετά κόψε-ράψε να το προσαρμόσω.πολύ εκνευριστικό!!έχω ξεκινήσει ένα project να βάλω κρύπτες σε διάφορα ιστορικά σημεία της πόλης και θέλω να ενσωματώσω στην περιγραφή στοιχεία αυτής της ιστορίας της Θεσσαλονίκης γιατί αξίζει πραγματικά να τα μάθει (και να τα επισκεφθεί) κανείς και τι καλύτερο από το να το συνδυάσει με το geocaching!

 

το mail μου είναι:hrt.alex@gmail.com

Edited by hrt.alex
Link to comment

Το όριο των 500 χαρακτήρων είναι στο κουτάκι "Sort Description".

Στο ακριβώς από κάτω πλαίσιο το "Long Description" δεν έχει αυτό το όριο, οπότε εκεί μπορείς να απλώσεις ότι σεντόνι θέλεις.rolleyes.gif

Εγώ συνήθως το Sort Description το αφήνω κενό, μιας και είναι μια λειτουργία που υποστηρίζουν μερικά GPS να φορτώνουν στα queries μόνο την σύντομη περιγραφή.

Επίσης για πιο γρήγορα και όμορφα αποτελέσματα, χωρίς να χρειαστεί να γράψεις καθόλου HTML χρησιμοποίησε τον editor από την επιλογή "use full editor" στην κατασκευή της σελίδας.

Έχει πολλά κι εύκολα εργαλεία, στοίχισης και μορφοποίησης κειμένου, εισαγωγή εικόνας και δεσμών,.

Link to comment

...Επίσης για πιο γρήγορα και όμορφα αποτελέσματα, χωρίς να χρειαστεί να γράψεις καθόλου HTML χρησιμοποίησε τον editor από την επιλογή "use full editor" στην κατασκευή της σελίδας.

Έχει πολλά κι εύκολα εργαλεία, στοίχισης και μορφοποίησης κειμένου, εισαγωγή εικόνας και δεσμών,.

Κραταμε ασσους στο μανικι μπαγασα feregios και τα φανερωνουμε με δοσεις ; :o

Link to comment

xaxaxa έτσι Minhs αν τα πω όλα από την αρχή μετά δεν θα με παίζετε laugh.gif.

 

ΔΕΝ ρωτήσατε όμως cool.gif.

Ωραια, σε ρωταμε: Τι να κανουμε θειε feregios για να κανουμε ποιο ωραιες τις ιστοσελιδες μας στις κρυπτες μας;

Αμα ηξερα ολα οσα δεν ξερω τοτε θα ηξερα τι πρεπει να ξερω... Σωστα ; :lol:

Link to comment

χαχα ωραία ώρα για φιλοσοφία.

Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα.

 

Αφού με "προκαλείς" σου υπόσχομαι ότι στην επόμενη κρύπτη που θα φτιάξω, θα δημιουργήσω κι έναν οδηγό για όμορφες ---as Mimhs said---:lol: σελίδες.

 

με όμορφες λίστες

  1. λίστα
  2. λίστα
  3. λίστα

με ωραία υπογεγραμμένα κείμενα με έντονα γράμματα και χαρακτήρες που δεν ισχύουν πιά.

 

Πώς να βάζεις εικόνες

greek-flag.jpgκαι κειμενο πολύχρωμο δίπλα τους.

 

Και τέλος ένα πολύ ωραίο λινκ για το ελληνικό φόρουμ

 

 

greecefatsoula.gif !!! ΧΡΗΣΙΜΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!! greecefatsoula.gif

 

:ph34r: Κι όλα αυτά χωρίς να γράψεις καθόλου HTML :ph34r:

 

 

Link to comment

χαχα ωραία ώρα για φιλοσοφία.

Ολες ειναι καλες, αμα κανεις κατι!

Αφού με "προκαλείς" σου υπόσχομαι

Ποτε σε προκαλεσα μωρε; Ειδες κανα γαντι να ερχεται προς τη μερια σου;

Να μας πεις τα κολπα ζητησα, να μην το πηγαινω by trial & error ο ασχετος. Καθε φορα μου βγαινει ο αδοξαστος να βρω τα κολπα, και ξαφνικα μου λες ενα απλο τροπο, και αναρωτιεσαι γιατι δε ρωτησα ! Αφου δεν ηξερα οτι υπαρχει, ΠΩΣ θα σε ρωταγα;

Και γιατι δεν γραφεις ενα booklet-ακι με οσα ξερεις για το θεμα, να μας το μοιρασεις, να ξεστραβωθουμε και μεις;

Ή ανοιξε ενα topic στο forum με βοηθηματα για το hobby,να βαζουμε οτι ξερουμε ο καθενας σχετικα. Πρεπει να ξανα-ανακαλυπτουμε τον τροχο για να βελτιωνουμε την εικονα του geocaching στην Ελλαδα και να το κανουμε ποιο ενδιαφερον για μας πρωτα-πρωτα ;

Αυτο θα φερει και ενα βημα παραπανω τον 'συναγωνισμο' ( με την απολυτη εννοια του υγειούς!), κανοντας τις κρυπτες μας αξιολογες, ομορφες, ενδιαφερουσες...

Προτιμας αυτη την κρυπτη: GCNX36 D1.5/T5 πχ. που 7 χρονια δεν πηγε κανεις ακομα,

ή αυτη : GC1X1V0 D2/T4.5 που σε 4 χρονια εχει 24 ευρέσεις ;

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...