Jump to content

Μαγνήτες για film box


GregoryGR

Recommended Posts

Γεια σας συμπαίκτες, θα ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει εμπειρία με μαγνητάκια για κρύπτες.

 

Θέλω να δημιουργήσω μερικές κρύπτες από κουτάκια film ή από κουτάκια από Depon Maximum αναβράζον (που είναι περίπου κατά 50% πιο μακρουλά από τα film), κάτι τέτοιο τέλος πάντων, για micro size. Δηλαδή προβλέπεται ότι οι κρύπτες αυτές δεν θα περιέχουν τίποτα βαρύ μέσα, μόνο το logbook και άντε να βάλει κανείς και κανένα κέρμα μέσα ή κανένα άλλο ψιλικό.

 

Οι κρύπτες αυτές προορίζονται να γίνουν magnet για να κολληθούν σε μεταλλικές επιφάνειες. Τα μαγνητάκια θα τα κολλίσω με κάποια γερή κόλλα πάνω στα κουτάκια. Για αυτό τον σκοπό ψάχνω να αγοράσω μερικά μαγνητάκια. Βλέπω εδώ:

http://www.supermagnete.de/eng/magnets.php?group=discs_big

http://www.powermagnetshop.de/scheibenmagnet?sCoreId=0491bp8ade02ovollgvimvoq2dt8tdo5

Και αναρωτιέμαι τι διαστάσεις πρέπει να επιλέξω ώστε το μαγνητάκι να είναι αρκετά δυνατό ώστε να κρατάει την κρύπτη κρεμαστή και να μην πέσει από αέρα ή άλλον τυχαίο παράγοντα.

 

Πρώτα σκεφτόμουν να πάρω κάτι σε διάμετρο 30mm:

http://www.supermagnete.de/eng/S-30-03-N

http://www.supermagnete.de/eng/S-30-07-N

Αλλά βλέπω ότι αυτά κρατάνε (σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο site) 6 και 14 κιλά αντίστοιχα. Και σκέφτομαι – μήπως είναι υπερβολικά πολλά και θα μπορούσα να πάρω κάτι με μικρότερο διάμετρο:

http://www.supermagnete.de/eng/S-20-03-N

http://www.supermagnete.de/eng/S-20-05-N

(κρατάνε αντίστοιχα 3,9 και 5,6 κιλά).

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, είναι πραγματικά αυτή η δύναμή τους που αναγράφεται; Είναι πράγματι τόσο γερά παρά τις τόσο μικρές διαστάσεις τους;

 

Επίσης αναρωτιέμαι – η αντοχή αυτή αλλάζει σε χαμηλές θερμοκρασίες; Τις κρύπτες θέλω να τις βάλω έξω, άρα θα έχει και θερμοκρασίες κάτω από το 0 το χειμώνα, επηρεάζει αυτό την δύναμη του μαγνήτη;

 

Και τέλος – τι κόλλα θα πρέπει να προτιμήσω για τέτοια δουλειά, ώστε να αντέχει και σε διακύμανση εξωτερικών θερμοκρασιών χειμώνα-καλοκαίρι αλλά και να αντέχει σε χρόνο;

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία στο θέμα, παρακαλώ διαφωτίστε με. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment

Ποιο απαισιο πραγμα απο τα κουτακια φιλμ η τα depon δε νομιζω να υπαρχει,

Ενα καλοκαιρι δε νομιζω να βγαλουν, ασε που δεν ειναι στεγανα και αν δεν

μπασουν νερο με καποια βροχη θα βαλουν υγρασια και θα γινει μια αηδια το

ολο πραγμα.

Link to comment

Γρηγόρη,

Έχω πάρει τα S-20-05-N ή τα S-20-03-N από την supermagnete (καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση) και είναι πολύ καλά και δυνατά. Για τον σκοπό που θέλεις δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Παρά το μικρό τους μέγεθος είναι πολύ ισχυρά. Ανάμεσα στα δύο προτιμώ τα

S-20-05-N που έχουν μικρότερη διάμετρο αλλά μεγαλύτερο πάχος. Ο λόγος είναι ότι μία φορά κάνοντας δοκιμές έβαλα δύο σε απόσταση περίπου 20cm να έλξει το ένα το άλλο και από την ταχύτητα που αναπτύχθηκε από την έλξη όταν συγκρούστηκαν, το ένα έσπασε στα δύο.

Όσον αφορά την κόλλα το καλύτερο που βρήκα από αυτά που δοκίμασα είναι η διαφανή σιλικόνη.

Link to comment

Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου, τα κουτακια φιλμ παρουσιαζουν προβληματα αδιαβροχοποιησης. Εκτος του κινδυνου ο χρηστης να μην κλεισει το καπακι καλα, μπορει να βαλουν νερο αν περισευει λιγο χαρτακι απο το log, αν πιασουν σκουπιδακι στην σχισμη του καπακιου κλπ. Γενικα δεν αντεχουν στις υπεριωδεις (αφου δεν ειναι για μεγαλο χρονικο διαστημα λογω ληξης του φιλμ) και αρα αν τα χρησιμοποιησεις πρεπει να το λαβεις υπ'οψιν.

Για κολα θα εβαζα την μαυρη λαστιχοκολα της 3Μ, αυτη αντεχει στον καιρο, συνδεει καλα ανομοια υλικα οπως πλαστικο με μεταλλο και ειναι αρκετα ελαστικη για να αντεχει στο κρυο ή την ζεστη. Στεγνωνει γρηγορα σχετικα και ειναι μονιμη και αδιαβροχη. Την χρησιμοποιουν για να μονωσουν το μπαρμπριζ αυτοκινητων και να κολησει το γυαλι με το μεταλλο και την μπογια.

Καλυτερους μαγνητες απο αυτους των σκληρων δισκων δυσκολα θα βρεις, οποτε αν εχεις προσβασεις σε καποιο εργαστηριο για κομπιουτερ θα εχουν λογικα αρκετους χαλασμενους σκληρους. Επειδη ειναι σε καπως μακρουλο και καμπυλο σχεδιο, ειναι εξαιρετικοι για να τους βαλεις στο πλαι του κουτιου και να περιορισεις και το κομματι που θα φαινεται και την πιθανη εισοδο νερου.

Για κουτακια θα κοιταζα για κατι διαφορετικο. Ισως χαλκοσωληνα (υπαρχουν ετοιμα καπακια μονιμα ή με πασο για βιδωμα), οπως και την ιδεα να βρεις βιδωτα καπακια σωληνας αποχετευσεων και να τα ενωνεις μεταξυ τους.

Link to comment

Γρηγόρη,

Έχω πάρει τα S-20-05-N ή τα S-20-03-N από την supermagnete (καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση) και είναι πολύ καλά και δυνατά. Για τον σκοπό που θέλεις δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Παρά το μικρό τους μέγεθος είναι πολύ ισχυρά. Ανάμεσα στα δύο προτιμώ τα

S-20-05-N που έχουν μικρότερη διάμετρο αλλά μεγαλύτερο πάχος. Ο λόγος είναι ότι μία φορά κάνοντας δοκιμές έβαλα δύο σε απόσταση περίπου 20cm να έλξει το ένα το άλλο και από την ταχύτητα που αναπτύχθηκε από την έλξη όταν συγκρούστηκαν, το ένα έσπασε στα δύο.

Όσον αφορά την κόλλα το καλύτερο που βρήκα από αυτά που δοκίμασα είναι η διαφανή σιλικόνη.

Θυμασαι το κουτακι φιλμ στο ΄Πυθαριο΄ ; το νερο περασε το καπακι, ο μαγνητης εβγαλε σκουρια, διογκωθηκε, και εσπασε την κολλα που ραγισε το καπακι, και το log εγινε μια βιολογικη σουπα για εργαστηριακα πειραματα! Θα ελεγα οχι στα κουτακια φιλμ για μονο την πιθανοτητα να μην κλεισει καλα το καπακι ο χρηστης.

Link to comment

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, νομίζω πως με καλύψατε.

Για τα κουτάκια θα το ξανασκεφτώ, μήπως προτιμήσω κάτι άλλο.

Μίμη, το μόνο που δεν κατάλαβα είναι που θα βρω αυτή τη «μαύρη λαστιχοκολα 3Μ», σε τι καταστήματα;

Link to comment

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, νομίζω πως με καλύψατε.

Για τα κουτάκια θα το ξανασκεφτώ, μήπως προτιμήσω κάτι άλλο.

Μίμη, το μόνο που δεν κατάλαβα είναι που θα βρω αυτή τη «μαύρη λαστιχοκολα 3Μ», σε τι καταστήματα;

Ολες τις φορες που την χρειαστηκα (πολλες φορες, αφου την χρησιμοποιουσα για να κλεινω το κενο αναμεσα στο κρυσταλο της οθονης του ΑΤΜ και το πλαισιο, οταν εμπαζε νερα της βροχης π.χ) την ευρισκα σε καταστηματα με εργαλεια και χρωματα. Και σε διαφορετικα μερη της Ελλαδας.

Ειναι ενα ασπρο σωληναριο με μαυρο καπακι. Πιθανα να την βρεις και σαν 'κολα μπαρμπριζ'. Λογικα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Θα προσπαθησω να βρω περισσοτερα στοιχεια, μολις συνελθω απο την ιωση και θα σε ενημερωσω αν χρειαστεις. Το πολυ-πολυ να σου στειλω δυο σωληναρια με το ταχυδρομειο αν δεν εχει στην περιοχη σου.

Δεν κανει παντως η φλαντζοκολα γι'αυτη τη δουλεια. Μοιαζει σαν υλικο αλλα μην την παρεις, αν στην προτεινουν γιατι δεν ειναι για μονιμη συγκοληση.

Link to comment

Μπορείς να ρωτήσεις σε φαναρτζίδικα αυτοκινήτων για κόλλα μπαρμπρίζ και να σου πουν από που την αγοράζουν. Σίγουρα έχει η Würth Hellas. Ακόμη και σε καταστήματα ανταλλακτικών αυτοκινήτων.

Link to comment

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις διευκρινίσεις. Μίμη ευχαριστώ αλλά μη μπαίνει σε κόπο, κάτσε να ρωτήσω πρώτα εδώ, εντάξει δεν νομίζω να μη την βρω, δεν ζούμε πια και στη Neverland :)

Link to comment

Τελικά έψαξα το θέμα με τους μαγνήτες από δίσκους και φαίνεται ότι είναι πολύ καλή ιδέα, είναι λέει και πάρα πολύ δυνατοί. Θα το δουλέψω το θέμα, Μίμη ευχαριστώ!

Link to comment

Ποιο απαισιο πραγμα απο τα κουτακια φιλμ η τα depon δε νομιζω να υπαρχει,

Ενα καλοκαιρι δε νομιζω να βγαλουν, ασε που δεν ειναι στεγανα και αν δεν

μπασουν νερο με καποια βροχη θα βαλουν υγρασια και θα γινει μια αηδια το

ολο πραγμα.

 

Έλα ρε, έχω ένα κουτάκι φιλμ 3 χρόνια έξω σε ένα δέντρο και είναι μια χαρά.

 

πάντως σχετικά με τα κουτακια φιλμ (είμαι λίγο off topic αλλα συζητιέται) χθες βρήκα ένα το οποίο ήταν σε αθλια κατάσταση.

 

Σχετικά με κόλλες, δες και τη λύση της φλατζόκολλας. Έχει αντοχή, είναι γερή και προπαντώς φθηνή. Σε καταστήματα με χρώματα σιδηρικά

Link to comment

 

Σχετικά με κόλλες, δες και τη λύση της φλατζόκολλας. Έχει αντοχή, είναι γερή και προπαντώς φθηνή. Σε καταστήματα με χρώματα σιδηρικά

Η φλαντζοκολα εχει ενα προβλημα-τακι... Δεν κολαει στο μεταλο, για να μπορει να αφαιρειται ευκολα οταν ανοιγουν τα καπακια της μηχανης. Αντεχει σε θερμοκρασιες (πανω απο 250 C) και δεν συρικνωνεται οσο στεγνωνει. Ξεραινεται ευκολα και με ελαχιστη παρουσια αερα (γι' αυτο αν ανοιξεις ενα σωληναριο της, και καλα να το κλεισεις θα κανει ενα "κακαδο" στο στομιο).Αντεχει στην πιεση λαδιου (δεν βλεπω σε τι θα χρησιμευε στην περιπτωση μας !). Γενικα λειτουργει σαν 'γεμιστικο κενων'.

Δεν θα την προτεινα για την χρηση που ζηταει ο Γρηγορης.

Υπαρχει και η φλαντζοκολα απο γομα-λακα, αλλα αυτη ειναι χειροτερη αφου οταν στεγνωσει γινεται ξερη σαν παξιμαδι και σπαει με το παραμικρο.

Ολα τα παραπανω υπο την αιρεση, της γνωμης μου ως μη-ειδικου στο αντικειμενο!

Link to comment

 

Σχετικά με κόλλες, δες και τη λύση της φλατζόκολλας. Έχει αντοχή, είναι γερή και προπαντώς φθηνή. Σε καταστήματα με χρώματα σιδηρικά

Η φλαντζοκολα εχει ενα προβλημα-τακι... Δεν κολαει στο μεταλο, για να μπορει να αφαιρειται ευκολα οταν ανοιγουν τα καπακια της μηχανης. Αντεχει σε θερμοκρασιες (πανω απο 250 C) και δεν συρικνωνεται οσο στεγνωνει. Ξεραινεται ευκολα και με ελαχιστη παρουσια αερα (γι' αυτο αν ανοιξεις ενα σωληναριο της, και καλα να το κλεισεις θα κανει ενα "κακαδο" στο στομιο).Αντεχει στην πιεση λαδιου (δεν βλεπω σε τι θα χρησιμευε στην περιπτωση μας !). Γενικα λειτουργει σαν 'γεμιστικο κενων'.

Δεν θα την προτεινα για την χρηση που ζηταει ο Γρηγορης.

Υπαρχει και η φλαντζοκολα απο γομα-λακα, αλλα αυτη ειναι χειροτερη αφου οταν στεγνωσει γινεται ξερη σαν παξιμαδι και σπαει με το παραμικρο.

Ολα τα παραπανω υπο την αιρεση, της γνωμης μου ως μη-ειδικου στο αντικειμενο!

 

OK, εγώ από το λίγο που την έχω χρησιμοποιήσει (όχι για caches) είχα την εντύπωση ότι μπορει να έκανε.

Link to comment

δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος

Δηλαδη ουτε λιγουλακι ; Ενα τοσο δα, για να ξερουμε σε τι απανταμε ;

Το οποιον, δηλαδη, γιατι εβαλαν το 'Reply' το 'MultiQuote' και ολα τα σχετικα ;

Ενταξει δεν λεω αμα γραφει σεντονι κανεις, δεν πρεπει ή δε χρειαζεται να βαλεις ολο το κειμενο, αλλα μη σκασουμε κιολας για τα byte που ξοδιαζει η Groundspeak !

Ασ' τον κοσμο να εκφραζεται Γρηγορη μου. Και αμα ειναι λιγο off-topic, έ ας ειναι, δεν εσταξε και η ουρα του γαιδάρου...

Δεν μιλανε που δεν μιλανε οι περισσοτεροι, μην βαζουμε και περιορισμους...

Link to comment

Δεν το λέω για να βάζω περιορισμούς Δημήτρη μου, αντιθέτως το λέω για να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα και πιο εύχρηστος ο τρόπος της συζήτησης.

 

Ακριβώς όπως το λες είναι – το quoting είναι για να τονίζουμε σε τι ακριβώς απαντάμε, όπως πολύ σωστά έκανες στο παράδειγμά σου.

 

Εγώ μίλησα για παρένθεση όλου του προηγούμενου μηνύματος σε κάθε επόμενο μήνυμα, πράγμα που στερείται κάθε λογικής και δεν έχει νόημα.

 

Τα έχουμε ξανασυζητήσει όλα αυτά, ή δεν εκφράζομαι κατανοητά ή ένα από τα δύο…

 

Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οι οποίες βεβαίως και δεν χάνουν την αξία τους από ένα ατόπημα :)

Link to comment

Δεν το λέω για να βάζω περιορισμούς Δημήτρη μου, αντιθέτως το λέω για να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα και πιο εύχρηστος ο τρόπος της συζήτησης.

 

Ακριβώς όπως το λες είναι – το quoting είναι για να τονίζουμε σε τι ακριβώς απαντάμε, όπως πολύ σωστά έκανες στο παράδειγμά σου.

 

Εγώ μίλησα για παρένθεση όλου του προηγούμενου μηνύματος σε κάθε επόμενο μήνυμα, πράγμα που στερείται κάθε λογικής και δεν έχει νόημα.

 

Τα έχουμε ξανασυζητήσει όλα αυτά, ή δεν εκφράζομαι κατανοητά ή ένα από τα δύο…

 

Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οι οποίες βεβαίως και δεν χάνουν την αξία τους από ένα ατόπημα :)

 

ξαναβάζω παράθεση για να δείξω σε τι απαντάω, αν εννοούσες εμένα.

 

Παντού σε όλα τα φόρουμ αυτό χρησιμοποιείται για να δείξεις που απαντάς και σε καμία περίπτωση για να αυξήσεις το κείμενο. Έτσι κι αλλώς αν πρόκεται περί "σεντονιού" μπορείς να επέμβεις και να κόψεις το κείμενο. Εδώ ΔΕΝ είναι σεντόνι.Απλά αν κάποιος θέλει να απαντήσει ή να αναφερθεί σε κάτι συγκεκριμένο χρησιμοποιεί αυτήν τη λειτουργία. Είμαι σίγουρος ότι θα το ξέρεις και δεν έχω καμία διάθεση να σου το υποδείξω.

Είμαι σε κάποια φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια και γνωρίζω καλά τους κανόνες. Εδώ είμαι νέος και προσπαθώ να βοηθήσω και να βοηθηθώ. Αν το φόρουμ εδώ έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, θα τα αντιληφθώ όσο περνάει ο καιρός και θα προσαρμοστώ. Δεν υπάρχει νομίζω κανένας λόγος να γίνονται υποδείξεις με τέτοιο τρόπο σε ένα νέο μέλος.

Αν πάλι σε κούρασα, ή παραβίασα κάποιους (άτυπους) κανόνες ζητώ συγνώμη

Link to comment

Μα βρε Αλέξη μου, δεν έκανα κάποια υπόδειξη με κάποιο άσχημο τρόπο νομίζω, γιατί χαλιέστε βρε παιδιά, μια κουβέντα είπαμε…

Τέλος πάντων, το έργο το έχουμε ξαναδεί εδώ και οδηγεί πάλι σε λανθασμένα συμπεράσματα και αρνητικούς συνειρμούς και δεν το είχα σκοπό. Αποσύρω το θέμα και δεν το ξαναθίγω, ζητώ συγνώμη. Προτιμώ να είμαστε καλά μεταξύ μας ως συμπαίκτες και το άλλο θα το αντέξω, σιγά το πράμα. Σόρρυ και πάλι, με καλό σκοπό το είπα.

Link to comment

Γρηγόρη, αλλίμονο, δεν τρέχει πρόβλημα.όπως είπα είμαι στη φάση που προσπαθώ να πιάσω το κλίμα του φόρουμ, γιατί μΕ έχει αρέσει πολύ.

 

Απ'ότι κατάλαβα είσαι περιοχή ανατολική Μακεδονία - Θράκη. Συχνά πηγαίνω Καβάλα από Θεσσαλονικη όπου μένω και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή

 

τέρμα το σπαμ, επιστροφή στο θέμα μας:μαγνήτες και κόλλα

 

δοκίμασα σήμερα να κολλήσω μέταλλο και πλαστικό με φλατζόκολλα (που είχα προτείνει) και το αποτέλεσμα είναι αρκετά ικονοποιητικό, αν και διατηρεί μια αρκετά μεγάλη ελαστικότητα η κόλλα που πιθανόν μετά από αρκετά βάλε-βγάλε του cache να μας μείνει στο χέρι ο μαγνήτης. Πάντως κρατάει καλά...

Link to comment

Ναι Αλέξη, συγκεκριμένα είμαι Κομοτηνή. Αλλά έχω και μερικές κρύπτες στην Καβάλα και γύρω.

 

Σχετικά με την φλατζόκολλα φοβάμαι αυτό που είπε ο Δημήτρης – ότι με τη πάροδο του χρόνου σε μεταβαλλόμενες καιρικές συνθήκες θα ξεκολλήσει από το μέταλλο. Στην αρχή όλα φαίνονται ωραία αλλά μετά ανακαλύπτεις ότι δεν ήταν το σωστό υλικό. Έτσι είχα κολλήσει κάποιες κρύπτες με κόλλα PVC και τις άφησα έξω στα βουνά. Μετά από έναν χειμώνα βρήκα ότι η κόλλα έσκασε και έγινε θρύψαλα, όπως γράφω εδώ:

http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=278355&st=0&p=4781727entry4781727

Οπότε καλύτερα εξαρχής να προτιμήσω δοκιμασμένη λύση που πρότεινε ο Δημήτρης.

Link to comment

επανέρχομαι στο θέμα των μαγνητών γιατί έψαχνα και εγώπου μπορώ βρω εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Βρήκα μεγάλη ποικιλία σ'ένα κεντρικό μαγαζί στη Φράγκων. Τα έχει και στο σάητ του:

http://www.kalogiannis.gr/products.php?CAT_Code=2009124211411085688321971583260LJv8524919029DX01240

 

είναι πολύ εξυπηρετικοί. το παραθέτω εδώ ενημερωτικά για όποιον ψάχνει να πάρει

 

Πήρα μια 5άδα από αυτούς για να ετοιμάσω κάποιες κρύπτες

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...