Jump to content

Trudność terenu/zadania


y_a_h_oo

Recommended Posts

y_a_h_oo, Ty masz sluszna racje.

 

Ja pod nosem mam kesza 5/5. Tylko czy on jest jest 5/5? Jeszcze go nie wyhaczylem, ale juz wiem o nim wszystko. Nie wymaga ani specjalnego intelektu, ani bystrosci spojrzenia, ani sprawnosci fizycznej

 

Pytanie brzmi: Czy ja chce go wyhaczyc?

 

Innymi slowy czy ten Matrix ma jakikolwiek sens?

 

 

Link to comment

Tak sie zastanawiam na tym Matrixem:

sa keszyki, gdzie trudnosc jest niska pomimo ponadprzecietnych wymagan, sa rowniez jakies pomylki typu Greatshrubbery gdzie teren 4,5 jest totalnym naduzyciem. I jak ma sie taki teren do tych pieciogwiazdkowcow, co to sie w Gorznie opublikuja???? (wiem co mowie, oj wiem.... - aby nie bylo: NIE DALEM RADY!)

No własnie, w Gdansku teoretycznie 5 gwiazdkowe skrytki ( kajakowe) były publikowane jako dwugwiazdkowe, niezbyt zgodnie z Regulaminem ;(

Link to comment

Tak sie zastanawiam na tym Matrixem:

sa keszyki, gdzie trudnosc jest niska pomimo ponadprzecietnych wymagan, sa rowniez jakies pomylki typu Greatshrubbery gdzie teren 4,5 jest totalnym naduzyciem. I jak ma sie taki teren do tych pieciogwiazdkowcow, co to sie w Gorznie opublikuja???? (wiem co mowie, oj wiem.... - aby nie bylo: NIE DALEM RADY!)

No własnie, w Gdansku teoretycznie 5 gwiazdkowe skrytki ( kajakowe) były publikowane jako dwugwiazdkowe, niezbyt zgodnie z Regulaminem ;(

Kajakowe to moim zdaniem takie 3-3,5*

I tu dochodzimy do sedna sprawy: wlasciwie jedyna osoba ktora ocenia skale trudnosci jest zalozyciel, wiec jak sobie chce zrobic 5/5 to nie ma problemu.

Drugi aspekt: subiektywnosc oceny. To co dla jednego jest "5", dla innego "3". I na odwrot.

 

Dlatego akurat specjalnie sie nie przejmuje tym matrixem ;-)

Y@h.oo (741/41) B)

Link to comment

Drugi aspekt: subiektywnosc oceny. To co dla jednego jest "5", dla innego "3". I na odwrot.

 

Dlatego akurat specjalnie sie nie przejmuje tym matrixem ;-)

Y@h.oo (741/41) B)

 

O ile dla terenu reguły są względnie proste, to dla trudności - niekoniecznie. Jest w Warszawie kilka skrzynek '1,5' od których się odbijam i nie moge przegryźć. A '3,5' poszło od pierwszego dotknięcia. Albo z mojego podwórka - Ptasie domy - dałem '2,5' trudności z poczuciem, że zawyżam, a ilość odbić się od skrzynki, i to doświadczoych poszukiwaczy mnie zadziwiła.

 

Matrix jest fajny ... jako kolejne wyzwanie po znalezieniu tysiąca ;)

Link to comment
niezbyt zgodnie z Regulaminem ;(

Co jest niezgodne i dlaczego?

O ile dobrze pamietam, jesli trzeba uzyć specjalnego sprzetu( łódź, kajak, liny etc), to trudnośc terenu jest 5...

Może sie mylę... ale tak zapamietałam, wózkowicze musza mieć" 1", inaczej nie mozna dać atrybutu wózka...

Link to comment
niezbyt zgodnie z Regulaminem ;(

Co jest niezgodne i dlaczego?

O ile dobrze pamietam, jesli trzeba uzyć specjalnego sprzetu( łódź, kajak, liny etc), to trudnośc terenu jest 5...

Może sie mylę... ale tak zapamietałam, wózkowicze musza mieć" 1", inaczej nie mozna dać atrybutu wózka...

 

Z tą łodzią to chyba względne. Jeśli jest to jakieś dzikie oczko wodne, gdzie trzeba samemu przytaszczyć ten kajak, to trudność może być 5. Jednak jeśli to jest zalew turystyczny, gdzie jest wypożyczalnia kajaków i innego prostego sprzętu pływającego, na który wsiądzie nawet osoba niepełnosprawna, to 5 gwiazdek to stanowczo za dużo.

 

Co do matrixa, to zawsze jeszcze jest takie ryzyko, że już po znalezienie autor zmieni trudność tego kesza. Mi w ten sposób jakiś czas temu zniknęło jedno pole w tabelce :)

Link to comment

Może sie mylę... ale tak zapamietałam, wózkowicze musza mieć" 1", inaczej nie mozna dać atrybutu wózka...

 

Odwrotnie. B) Jak jest trudność terenu 1 to musi być atrybut wózka.

 

W druga stronę niekoniecznie, może być atrybut wózka (czyli osoba na wózku inwalidzkim może takiego kesza podjąć, ale trudność terenu 1.5 lub 2, bo trzeba wyjść (albo wyjechać na wózku po alejkach) na jakieś wzgórze. Ale więcej niż 2 za teren z wózkiem raczej już nie ma jak.

 

Na przykład tu http://coord.info/GC3V2FZ mam takiego właśnie wózkowego 1.5.

Edited by Murazor
Link to comment

To nie jest tak, że jak jest trudność 1 to musi być wózek i odwrotnie. Jest to zasada bardzo mocno sugerowana i mającą ułatwić zabawę osobom niepełnosprawnym. Mogą być wyjątki - np strome podejście, przy którym jest zamontowana winda dla niepełnosprawnych.

Ale w drugą stronę raczej nie wolno, znaczy jak teren jest 1, to obowiązkiem jest dać ikonkę wózka, bo terenowa jedynka zakłada dostęp na wózku do kesza bez pomocy zewnętrznej.

 

A w swojej ostatniej skrzynce po konsultacji z osobami, które powiedziały mi, że zadanie jest trudne, nawet gdy się pozna metodę jego rozwiązania, zmieniłem d/t na 4.5/2.5, to druga taka kombinacja w Polsce, pierwsza jest niedaleko Wałbrzycha.

Link to comment

Ale w drugą stronę raczej nie wolno, znaczy jak teren jest 1, to obowiązkiem jest dać ikonkę wózka, bo terenowa jedynka zakłada dostęp na wózku do kesza bez pomocy zewnętrznej.

 

Z tego co się kiedyś dowiadywałem od irlandzkiego reviewera, to nie jest tak, że jest to żelazny obowiązek - jak się uprzesz, to możesz dać 1 i skreślony wózek, ale jest to mocno nie polecane. Mogło się jednak od tego czasu coś zmienić w wytycznych Groundspeaka. Ale tak czy siak, po co utrudniać życie tym, którzy i tak nie mają go już łatwego?

Link to comment

A w swojej ostatniej skrzynce po konsultacji z osobami, które powiedziały mi, że zadanie jest trudne, nawet gdy się pozna metodę jego rozwiązania, zmieniłem d/t na 4.5/2.5, to druga taka kombinacja w Polsce, pierwsza jest niedaleko Wałbrzycha.

 

Haha, no i właśnie to jest cały numer w polowaniu na tego matrixa. Przejadę pół Polski, żeby brakującego odłowić, a potem autor zmieni trudność i wszystko się rypnie. W ten sposób mi kiedyś zniknął jeden kwadracik z tabelki :)

Link to comment

No własnie, w Gdansku teoretycznie 5 gwiazdkowe skrytki ( kajakowe) były publikowane jako dwugwiazdkowe, niezbyt zgodnie z Regulaminem ;(

 

Nieprawda. Oryginalnie opublikowałem je jako 5 gwiazdek, ale potem po konsultacji z dwoma reviewerami obniżyłem je do dwóch gwiazdek, ponieważ można je podjąć z kajaka bez robienia żadnych ryzykownych manewrów - wystarczy sięgnięcie ręką. Założyłem że wsiadanie do kajaka z wypożyczalni to trudność dwa i reviewer to potwierdził.

Link to comment

Haha, no i właśnie to jest cały numer w polowaniu na tego matrixa. Przejadę pół Polski, żeby brakującego odłowić, a potem autor zmieni trudność i wszystko się rypnie. W ten sposób mi kiedyś zniknął jeden kwadracik z tabelki :)

 

Dlatego zrobiłem to zanim ktoś znalazł... Potem już nie zmienię.

Możesz iść po niego bezpiecznie, tej kombinacji chyba jeszcze nie masz?

Link to comment

No własnie, w Gdansku teoretycznie 5 gwiazdkowe skrytki ( kajakowe) były publikowane jako dwugwiazdkowe, niezbyt zgodnie z Regulaminem ;(

 

Nieprawda. Oryginalnie opublikowałem je jako 5 gwiazdek, ale potem po konsultacji z dwoma reviewerami obniżyłem je do dwóch gwiazdek, ponieważ można je podjąć z kajaka bez robienia żadnych ryzykownych manewrów - wystarczy sięgnięcie ręką. Założyłem że wsiadanie do kajaka z wypożyczalni to trudność dwa i reviewer to potwierdził.

OK, ale jak ktos żle stanie( bo za krótki jest ,żeby siegnąć.. to się wywróci do wody, może sie utopic, zamoczyć itp, dla mnie

jest to trudniej niz dwa, poza tym, wiosłowanie jest trudniejsze niz podejście....he.he...

inne skrytki "wyspowe" mają więcej gwiazdek...

żeby nie było- uczestniczyłam w spływach i obozach kajakowych ...

Ktos się cieszył,że ma " 5" terenowe i kwadraciki mu sie wypelnija , a ty bach :rolleyes:

tak czy siak wszystkie kajakowe od zdobycia wiosną...

Link to comment

 

Z tego co się kiedyś dowiadywałem od irlandzkiego reviewera, to nie jest tak, że jest to żelazny obowiązek - jak się uprzesz, to możesz dać 1 i skreślony wózek, ale jest to mocno nie polecane. Mogło się jednak od tego czasu coś zmienić w wytycznych Groundspeaka. Ale tak czy siak, po co utrudniać życie tym, którzy i tak nie mają go już łatwego?

znacie jakis cacherów na wózkach???

to wyjątkowa rzadkość chyba... z całym szacunkiem oczywiście...

Edited by nemrodek
autor request
Link to comment

 

Z tego co się kiedyś dowiadywałem od irlandzkiego reviewera, to nie jest tak, że jest to żelazny obowiązek - jak się uprzesz, to możesz dać 1 i skreślony wózek, ale jest to mocno nie polecane. Mogło się jednak od tego czasu coś zmienić w wytycznych Groundspeaka. Ale tak czy siak, po co utrudniać życie tym, którzy i tak nie mają go już łatwego?

znacie jakis cacherów na wózkach???

 

Poznałem kiedyś. Wprawdzie nie osobiście, a wirtualnie. Było to w Irlandii. dostałem maila zapytaniem od gościa, który rozwiązał mojego puzzla i pytał, czy będzie go w stanie samodzielnie podjąć z wózka.

 

A Wiesi polecam obowiązkową lekturę tej strony:

http://www.handicaching.com/

Edited by nemrodek
Link to comment

Co fakt to fakt, że w Polsce inwalida wciąż postrzegany jest jako osoba, która najlepiej żeby z domu się nie ruszała... Ale to się zmienia.

 

W każdym razie gdy daje ikonkę wózka, staram się mieć pewność że sprawny inwalida (to nie oksymoron!) będzie w stanie takiego kesza podjąć samodzielnie.

Link to comment

Nieprawda. Oryginalnie opublikowałem je jako 5 gwiazdek, ale potem po konsultacji z dwoma reviewerami obniżyłem je do dwóch gwiazdek, ponieważ można je podjąć z kajaka bez robienia żadnych ryzykownych manewrów - wystarczy sięgnięcie ręką. Założyłem że wsiadanie do kajaka z wypożyczalni to trudność dwa i reviewer to potwierdził.

OK, ale jak ktos żle stanie( bo za krótki jest ,żeby siegnąć.. to się wywróci do wody, może sie utopic, zamoczyć itp, dla mnie

jest to trudniej niz dwa, poza tym, wiosłowanie jest trudniejsze niz podejście....he.he...

inne skrytki "wyspowe" mają więcej gwiazdek...

żeby nie było- uczestniczyłam w spływach i obozach kajakowych ...

Ktos się cieszył,że ma " 5" terenowe i kwadraciki mu sie wypelnija , a ty bach :rolleyes:

tak czy siak wszystkie kajakowe od zdobycia wiosną...

 

Jedyna realna możliwość wywrócenia się pojawia się w momencie wsiadania i wysiadania z kajaka w stanicy. Podejmowanie obu wzmiankowanych keszy polega na podpłynięciu do obiektu, odłożeniu wiosła i sięgnięciu ręką do schowka, bez wstawania albo wyginania się na kajaku. Kesza podejmowały z kajaka nawet 12-letnie dzieci. Trudność konsultowałem z reviewerami. Trudność "3" kojarzy mi się z lekką wspinaczką na drzewo. Trudność "5" kojarzy mi się z podejmowaniem kesza grożącym realnie śmiercią w razie pomyłki (wspinaczka górska/skalna/jaskiniowa/mostowa).

 

Wbrew pozorom, jak będzie taki mróz jak zeszłej zimy, to skrytki będą jak najbardziej dostępne. Motława znowu zamarznie na beton i będzie można podejść do Sołdka po lodzie. No i lżejszą zimą również odbywają się spływy kajakowe (sam w takowych uczestniczę).

Link to comment
Trudność "3" kojarzy mi się z lekką wspinaczką na drzewo. Trudność "5" kojarzy mi się z podejmowaniem kesza grożącym realnie śmiercią w razie pomyłki

 

Jak dla mnie kesz na drzewie to piątka - wymaga sprzętu w postaci drabiny albo wysięgnika z chwytakiem... :anibad:

 

Zaś śmiercią w razie pomyłki grozi wiele skrytek o stosunkowo niewysokim rankingu terenu, wystarczy, by taki był na krawędzi przepaści, łatwo skądinąd dostępnej, po to mamy atrybut "skrzynka niebezpieczna" i pokrewne.

Link to comment
Jak dla mnie kesz na drzewie to piątka - wymaga sprzętu w postaci drabiny albo wysięgnika z chwytakiem... :anibad:

Zależy na jakim drzewie i jak wysoko ;)

 

Jak dla mnie jeśli kesz jest na drzewie, jest to jawnie zaznaczone oraz dodany jest atrybut "wymagany dodatkowy sprzęt" i napisane jest, że jest potrzeba drabina to ja bym takiej skrytce nie dał więcej niż 2 gwiazdki trudnośći terenu. Co innego gdy potrzeby jest sprzęt wspinaczkowy...

Link to comment

 

Wbrew pozorom, jak będzie taki mróz jak zeszłej zimy, to skrytki będą jak najbardziej dostępne. Motława znowu zamarznie na beton i będzie można podejść do Sołdka po lodzie. No i lżejszą zimą również odbywają się spływy kajakowe (sam w takowych uczestniczę).

Jak do tej pory to chyba tylko Abdul dał radę po lodzie, ale to Iron Man jest... :rolleyes:

Link to comment

Na stronie http://www.geocaching.com/hide/rate.aspx pomagajacej w ustaleniu poziomu po wypelnieniu formularza pojawia sie takie info.

* Handicapped accessible. (Terrain is likely to be paved, is relatively flat, and less than a 1/2 mile hike is required.)

** Suitable for small children. (Terrain is generally along marked trails, there are no steep elevation changes or heavy overgrowth. Less than a 2 mile hike required.)

*** Not suitable for small children. (The average adult or older child should be OK depending on physical condition. Terrain is likely off-trail. May have one or more of the following: some overgrowth, some steep elevation changes, or more than a 2 mile hike.)

**** Experienced outdoor enthusiasts only. (Terrain is probably off-trail. Will have one or more of the following: very heavy overgrowth, very steep elevation (requiring use of hands), or more than a 10 mile hike. May require an overnight stay.)

*****Requires specialized equipment and knowledge or experience, (boat, 4WD, rock climbing, SCUBA, etc) or is otherwise extremely difficult.

 

Mozna z niego wyciagnac wniosek ze wspinanie sie na drzewa to jakies 4/4.5. No chyba ze bardzo wysoko to mozna sobie 5 przydzielic.

Link to comment

Dla osoby poruszającej się o kulach, problemem może nie być dotarcie do skrzynki, a jej fizyczne podjęcie np. tych na poziomie ziemi lub niewiele wyżej.

 

Sporą część moich skrzynek, taka osoba by podjęła, ale inwalida na wózku już nie. Problemem są chodniki - ich szerokość i brak odpowiednich podjazdów na nie (wysoki krawężnik).

Link to comment

Dla osoby poruszającej się o kulach, problemem może nie być dotarcie do skrzynki, a jej fizyczne podjęcie np. tych na poziomie ziemi lub niewiele wyżej.

 

Sporą część moich skrzynek, taka osoba by podjęła, ale inwalida na wózku już nie. Problemem są chodniki - ich szerokość i brak odpowiednich podjazdów na nie (wysoki krawężnik).

No właśnie, nawet sobie sprawy nie zdajemy z niektórych utrudnień, co z tego,że pojemnik na wyciągnięcie łapki, i teren wokół płaski,

jak dojście tam wymaga pokonania jakis wrednych krawęzników albo trzech schodków... trudne to jest dla oceny przez sprawnego :yikes: ...

Link to comment

Ciekaw jestem, czy przejdzie mi przez weryfikację event z kombinacją 5 gwiazdek za teren z włączoną ikonką wózka... W sumie miejsce jest takie, że dotrzeć tam inwalidzie nie jest wcale wiele trudniej niż pełnosprawnemu. Stay tuned!

 

Nota bene wedle wytycznych teren 5 przysługuje skrytkom, dotarcie do których z powszechnie uczęszczanych miejsc (wraz z powrotem) zajmuje więcej niż dobę.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...