Jump to content

Projekt: Skanseny kultury ludowej


toczygroszek

Recommended Posts

Projekt z tramwajami już ukończyłem jakiś czas temu, nie ma go jeszcze na stronie z powodu spiderowego braku czasu. Jednak zacząłem przygotowywać kolejny ogólnopolski projekt. Dotyczy on skansenów kultury ludowej. Jest kilka stron poświęconych tym obiektom, ale żadna z nich nie jest pełna, więc jest taka możliwość, że na mojej liście ponad 80 obiektów czegoś jeszcze będzie brakować - proszę wówczas o info. Pod uwagę wziąłem tylko takie muzea na wolnym powietrzu, które prezentują ludową architekturę wiejską oraz sprzęt rolniczy czy wyposażenie budynków. Nie wliczyłem w to zatem podawanych na niektórych stronach domów tkaczy z Chełmska Śląskiego, gdyż nie ma tam żadnej specjalnej wystawy, no i jest to zabudowa miejska. Nie wliczyłem też dwóch cerkwi, które są oddziałami regionalnymi pewnych skansenów, gdyż moim zdaniem są jedynie zabytkowymi cerkwiami, jakich jest mnóstwo (i tak wejdą do innych projektów, np szlaku architektury drewnianej). Nie wliczyłem także skansenów pszczelarstwa, które prezentują jedynie ule i narzędzia bartnicze, a także innych muzeów, gdzie prezentowane są np. jedynie rzeźby ludowe, czy narzędzia, ale bez budownictwa ludowego. Nie weszły także skanseny archeologiczne, w których prezentuje się rekonstrukcje zabudowań dawnych kultur - chyba, że w ich obrębie znalazły się jakieś oryginalne zabudowania przeniesione z innego miejsca (tak jest np w Biskupinie). Oczywiście nie weszły tez skanseny górnicze, kolejowe i inne tematyczne.

 

Sporo z tych obiektów jest już okeszowanych - jeśli więc znacie takie geocache, to proszę, podeślijcie mi linki do nich (najlepiej w postaci "coord.info").

Link to comment

Dziękuję za wszelkie uwagi oraz linki do skrytek, które zostały pominięte.

 

Skansen Wsi Mazowieckiej w Petrykoazach to hmmm... nie do końca taki prawdziwy skansen.

 

A co z nim nie tak? Z tego co wiem, to popada w ruinę, ale chyba jeszcze istnieje. Swoją wiedzę opieram jedynie na podstawie wzmianek w internecie, więc jeśli masz bliższe informacje, to będę wdzięczny.

Jedną lokalizację, która figuruje w niektórych spisach skansenów, wywaliłem, gdyż znalazłem informacje od zawiedzionych turystów, że natknęli się tam na hotel z pokojami na godzinki dla zarabiających w pobliżu pań z dawnego bloku wschodniego, zamiast skansenu. Ale może to miał być taki żywy skansen, nie wiem...

Link to comment

A coś z tego się nada?

http://www.muzeum-szreniawa.pl/?q=pl/node/78

http://www.muzeum-szreniawa.pl/?q=pl/node/78

W tym pierwszym byłem i jest całkiem fajne

 

Skoro byłeś w pierwszym, to musiałeś być i w drugim, po podesłałeś dwa takie same linki :)

 

Są tam zabytkowe budynki folwarczne i narzędzia rolnicze, więc trzeba będzie listę uzupełnić. Tylko gdzie to jest? Bo najpierw pisze, że Jaracz, potem że Szreniawa...

Link to comment

Upss, źle się wkleiło i niezauważyłem... Z tym drugim to chodziło o skansen pszczelarstwa w Swarzędzu - jest do niego link na podanej wcześniej stronie.

A muzeum młynarstwa jest w Jaraczu. Jest tam też działający wiatrak z 18xx roku, a w jednym z budynków mnóstwo modeli wiatraków...

Edited by KrystianT
Link to comment

Upss, źle się wkleiło i niezauważyłem... Z tym drugim to chodziło o skansen pszczelarstwa w Swarzędzu - jest do niego link na podanej wcześniej stronie.

A muzeum młynarstwa jest w Jaraczu. Jest tam też działający wiatrak z 18xx roku, a w jednym z budynków mnóstwo modeli wiatraków...

 

Co do tego Swarzędza, to z tego co się orientuję nie ma tam budynków architektury ludowej, są jedynie ule i ekspozycje dotyczące pszczelarstwa. Takich muzeów w Polsce jest kilka i jest to też ciekawy pomysł na osobny projekt.

Link to comment

Nie jest to mój keszyk ale wiem, że istnieje na mapie skrytek: http://coord.info/GC4DWD1

To Muzeum Wsi Lubelskiej.

Pozdrawiam z lubelskiego ;)

 

Dzięki, Andrzej!

 

W ogóle to wspaniałą robotę uskuteczniasz w swoim regionie, dzięki temu Lubelskie z najbardziej pustego województwa zaczyna przodować w wielu wskaźnikach na tle innych województw. M. in. największy przyrost skrytek od początku roku - a właściwie to w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Link to comment

Nie jest to mój keszyk ale wiem, że istnieje na mapie skrytek: http://coord.info/GC4DWD1

To Muzeum Wsi Lubelskiej.

Pozdrawiam z lubelskiego ;)

 

Dzięki, Andrzej!

 

W ogóle to wspaniałą robotę uskuteczniasz w swoim regionie, dzięki temu Lubelskie z najbardziej pustego województwa zaczyna przodować w wielu wskaźnikach na tle innych województw. M. in. największy przyrost skrytek od początku roku - a właściwie to w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

 

Przyłączam się do gratulacji i nie moge się doczekac geo- wyprawy tam!

Tak trzymać, pozarażaj innych,żebyś TY miał też co zbierać! :rolleyes:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...