Jump to content

Time for Event cache ?


Mimhs.gr

Recommended Posts

Τι λέτε για ένα event cache στις 12/12/12 που κερνάει η Groundspeak και ειδικό σηματάκι-Souvenir ?

Να δούμε και πόσοι είμαστε, και να ξέρουμε ποιόν βρίζουμε στο επόμενο υπερβολικά κρυμένο τάπερ?

Πάντως ο χρόνος για κάτι τέτοιο δεν είναι πολύς, αφου πρεπει να δηλωθει στην Groundspeak 15 μέρες ποιο πριν τουλάχιστον.

Και ψάχνω και μια δικαιολογία για να επιστρέψω στην Αθηνα...

Link to comment

Μέσα είμαι. Θα αναλάβεις την διοργάνωση ???

Κάτσε Γιαννούλη να δούμε ανταπόκριση πρώτα, γιατί αν είναι να πάμε οι δυο μας, δε θα χρειαστει να σχεδιάζω σελίδα και να κουβαλάω πολύ ουζο απ' το Πλωμάρι !

Θα βολευτούμε με κανα καραφάκι στο Μυτιλινιό στην οδό Μπενάκη !

Αρχική σκέψη πάντως είναι να μαζευτούμε στην μπυραρία '1920'. Είναι πολύ συμπαθητικό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία από μπύρες και μεζέ, και το σημαντικό είναι λιγότερο από 100 μέτρα απόσταση από τον σταθμό 'Αγία Παρασκευή' της μπλέ γραμμής του μετρό.

Link to comment

Τι ωραία ιδέα και τι κρίμ που θα είμαστε μακριά!

Μπορούμε να το κάνουμε τηλεδιάσκεψη και να πάρουμε κι εμείς σηματάκι; :unsure:

Μμμμ... αναρωτιέμαι πόση φυσική παρουσία είναι απαραίτητη και πόσο μπορεί να θεωρηθεί αποδεκτή η παρουσία μέσω SKYPE ? Ή μέσω αντιπροσώπου... ή με πληρεξούσιο σε δικηγόρο. Μήπως να έστελνες κάποια γνωστή σου και να συστηθει σαν Νανά ? Ας μη μείνει και πολύ αφού θα πρέπει να προλάβει την πτήση για Ηράκλειο !

Link to comment

οντως.. για εμας τους ακριτες;; :) νοερα θα ειμαι εκει... αλλα... εχει χαλασει η τηλεμεταφορα... κι ο Σποκ ακομα δεν εχει παραλαβει τα ανταλλακτικα... ουτε εκαναν κατι ο Sulu και o Scotty.... φοβουνται οτι θα απολυθουν με τα νεα μετρα.. και κανουν σταση εργασιας! και τι δεν τους λεει για να τους πεισει ο Captain Kirk ...αλλα τιποτα...χαχαχαχαχαχα α ρε Enterprise....φταις και εσυ... που γερνεις... σαν το Παπανικολης.... :laughing:

 

Μιμη.. τι σηματακι θα ειναι; μονο για event ή για ευρεση οποιασδηποτε κρυπτης εκεινη την μερα;;

Edited by GATOULIS
Link to comment

Μιμη.. τι σηματακι θα ειναι; μονο για event ή για ευρεση οποιασδηποτε κρυπτης εκεινη την μερα;;

All those caching to shake off the winter chill in the Northern Hemisphere or embracing a summer cache run in the Southern Hemisphere will earn an exclusive 12-12-12 Souvenir. Simply log a "Found it" for a cache or an "Attended" for an Event Cache on 12-12-12. Hundreds of geocaching Event Caches are already scheduled in more than 20 countries. Find an event on the Geocaching Event Calendar or create your own 12-12-12 Event Cache.

Αλλά, για το σχεδιο δεν ξερω τιποτα... αλλα δεν νομιζω οτι θα είναι και κατι σαν Matisse ή Picasso. Μαλλον κατι πιο απλο !

Link to comment

χαχαχα απλα ελεγα μη τυχον ειναι ειδικο μονο για event... γιατι υπαρχουν τετοια.. για καποια mega event.. ή εκδηλωσεις (οχι απλα event...)..... σημερα μου ηρθε το μυνημα απο την Groundspeak.. που αναφερε αυτο που γραφεις...

εχουμε διαφορετικη μερα παραλαβης του newsletter... οποτε.. ;)

Edited by GATOULIS
Link to comment

Απ' οτι βλεπω εχουμε 4 συν τον Myselff πεντε , και δυο εισαγωγης μας κανουν εφτα μεχρι στιγμής. Οκ πεντε ειναι απαραιτητο για να γινει η εκδηλωση. Τωρα για πεςτε μου τι αλλο χρειαζεται - ή θα ηταν καλη ιδεα να γινει- για να το κανουμε και ποιο ενδιαφερον ?

Οσο για τα μακαρονια, θα φερει ο Spyros που τα χρωσταει στον feregios !

Link to comment

Βουρ στον πατσά !

Η προ(σ)κληση έγινε.

__________________________________________

This is a quick message to let you know that your cache has been published by reviewer: erik88l-r. You can visit your listing at the following location:

 

Event 12/12/12

http://coord.info/GC41C50

__________________________________________

Τωρα θέλω προτάσεις για βελτίωση του event. Μην την πιούμε ξεροσφύρι...

Για λέγε εσυ Γιανούλη που έχεις και προηγούμενη εμπειρία, γιατί οπως έλεγε μιά διαφήμιση:

Ηταν ενα τέρας με 8 μάτια και 5 χέρια και έφαγε όοολο το γλυκό ! Εγώ μικρό παιδάκι είμαι, τι μπορούσα να κάνω ;

Link to comment

Mimhsgr, μην πανικοβάλεσε...

Αν υπάρχει καλή διάθεση, θα πιούμε ωραίες κρύες μπύρες με νόστιμα μεζεδάκια, θα γνωριστούμε με τους υπόλοιπους που θα θελήσουν να παρευρεθούν στην συνάντηση, θα φέρω μερικά σημαιάκια σαν αυτά της φωτογραφίας :

 

8196438429_2c5905ebd5_n.jpg

 

Θα πούμε ιστορίες από τις τελευταίες εμπειρίες μας με το geocaching και είμαι σίγουρος ότι θα περάσουμε ένα όμορφο βράδυ.

 

Θα φέρω επίσης να δούμε και μερικά πολύ όμορφα νομίσματα από την συλλογή μου.

 

Νά είστε όλοι καλά και θα τα πούμε στις 12 Δεκ.

 

Yiannisp & E.X.

Link to comment

 

Θα φέρω επίσης να δούμε και μερικά πολύ όμορφα νομίσματα από την συλλογή μου.

 

Yiannisp & E.X.

Ωχ, αυτο με τα νομισματα τι το ήθελες τωρα ;

Θα σκασει ο Gatoulis ! Τον βλεπω να κοβει εισιτηρια με το καραβι και επιστροφη την επομενη, μονο για να τα δει... :laughing:

Link to comment

 

Θα φέρω επίσης να δούμε και μερικά πολύ όμορφα νομίσματα από την συλλογή μου.

 

Yiannisp & E.X.

Ωχ, αυτο με τα νομισματα τι το ήθελες τωρα ;

Θα σκασει ο Gatoulis ! Τον βλεπω να κοβει εισιτηρια με το καραβι και επιστροφη την επομενη, μονο για να τα δει... :laughing:

 

χαχαχαχαχα δεν εχεις κι αδικο...Μιμη...μακαρι να μπορουσα να ερθω.. αλλα... :(

 

αληθεια ποσα εχεις Γιαννη;

 

χμμ... για σκεψου να κανω εγω event... και να δειξω συλλογη geocoin και pathtags.... ποσοι θα ερθουν; :ph34r:

Edited by GATOULIS
Link to comment

 

χμμ... για σκεψου να κανω εγω event... και να δειξω συλλογη geocoin και pathtags.... ποσοι θα ερθουν; :ph34r:

Υποθετω τουλαχιστον τρεις: Εσυ, ο Γατουλης και ο Νικος απ΄τη Ροδο. Α! ναι, και ο geocacher που ειναι στο νοσοκομειο μετα το find στην κρυπτη της Στυγος... :laughing:

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

 

χμμ... για σκεψου να κανω εγω event... και να δειξω συλλογη geocoin και pathtags.... ποσοι θα ερθουν; :ph34r:

Υποθετω τουλαχιστον τρεις: Εσυ, ο Γατουλης και ο Νικος απ΄τη Ροδο. Α! ναι, και ο geocacher που ειναι στο νοσοκομειο μετα το find στην κρυπτη της Στυγος, και ειναι στο νοσοκομειο... :laughing:

Τεσσερις

Link to comment

 

χμμ... για σκεψου να κανω εγω event... και να δειξω συλλογη geocoin και pathtags.... ποσοι θα ερθουν; :ph34r:

Υποθετω τουλαχιστον τρεις: Εσυ, ο Γατουλης και ο Νικος απ΄τη Ροδο. Α! ναι, και ο geocacher που ειναι στο νοσοκομειο μετα το find στην κρυπτη της Στυγος... :laughing:

 

χαχαχα μη το λες...εχω καποια ομορφα και καλα.. και στα δυο.. (geocoin & pathtag)

 

απλα δεν εχω ολα τα ελληνικα... μου λειπουν οι ποικιλιες του πρωτου ελληνικου (first greek geocoin 2007) σε Αntique Silver οχι το καθαρα ελληνικο...αλλα το αλλο...), Antique Copper και Black Nickel... και δεν εχω και την Σαντορινη, και την Ροδο!(οσο τρελλο κι αν ακουγεται...)

 

σιγα σιγα κι αν... μιας και ... απο οικονομικα.. αστα να πανε.....χαχαχαχα

Edited by GATOULIS
Link to comment

 

χαχαχα μη το λες...εχω καποια ομορφα και καλα.. και στα δυο.. (geocoin & pathtag)

 

απλα δεν εχω ολα τα ελληνικα... μου λειπουν οι ποικιλιες του πρωτου ελληνικου (first greek geocoin 2007) σε Αntique Silver οχι το καθαρα ελληνικο...αλλα το αλλο...), Antique Copper και Black Nickel... και δεν εχω και την Σαντορινη, και την Ροδο!(οσο τρελλο κι αν ακουγεται...)

 

σιγα σιγα κι αν... μιας και ... απο οικονομικα.. αστα να πανε.....χαχαχαχα

Εχεις και νομίσματα και μιλιταρια απ΄οτι ξερω !

... και πως λέγεται αυτό το μουσείο ;

Είναι παράρτημα του Νομισματικού Αθηνών ή ανεξάρτητο ίδρυμα

Επιχορηγήσεις ή εισιτηριο ;

Εχει δικό του κτίριο ή ακόμα στα νοίκια είσαστε ;

Στον οδηγό για τους τουρίστες το έχει ;

Πρόσβαση για ΑΜΕΑ ; Διαφημιστικό φυλάδιο ;

Link to comment

 

χαχαχα μη το λες...εχω καποια ομορφα και καλα.. και στα δυο.. (geocoin & pathtag)

 

απλα δεν εχω ολα τα ελληνικα... μου λειπουν οι ποικιλιες του πρωτου ελληνικου (first greek geocoin 2007) σε Αntique Silver οχι το καθαρα ελληνικο...αλλα το αλλο...), Antique Copper και Black Nickel... και δεν εχω και την Σαντορινη, και την Ροδο!(οσο τρελλο κι αν ακουγεται...)

 

σιγα σιγα κι αν... μιας και ... απο οικονομικα.. αστα να πανε.....χαχαχαχα

Εχεις και νομίσματα και μιλιταρια απ΄οτι ξερω !

... και πως λέγεται αυτό το μουσείο ;

Είναι παράρτημα του Νομισματικού Αθηνών ή ανεξάρτητο ίδρυμα

Επιχορηγήσεις ή εισιτηριο ;

Εχει δικό του κτίριο ή ακόμα στα νοίκια είσαστε ;

Στον οδηγό για τους τουρίστες το έχει ;

Πρόσβαση για ΑΜΕΑ ; Διαφημιστικό φυλάδιο ;

 

χαχαχαχα καλα μην νομιζεις οτι εχω και πολλα... σε μιλιταρια εχω μονο κατι κουμπια, μεταλλια, σηματακια... ψιλοπραγματα και μεσα στα νομιμα πλαισια παντα..

 

στα νομισματα... εχω χαμηλες καταστασεις μιας και οι πολυ καλες καταστασεις εχουν... μηνιατικα και μηνιατικα...οποτε... και να θελω δεν μπορω... χαχαχαχα

 

ομολογω παντως οτι ειμαι τρελλαρας με τις συλλογες! χαχαχαχα

Link to comment

Ερώτηση για τους γνώστες:

Πως έγινε και ο Brevetoskylo έκανε το ' will attend ' μία μέρα πριν να δημοσιευτεί η κρύπτη απο τον erik88l ?

Μήπως είμαστε μπροστά σε ακόμη μία παγκόσμια πρώτη, Έλληνα Geocacher?

 

7aa6d039-231c-4f4c-8106-8e05cb8e6a44.png?rnd=0.5209728

 

Εδώ φαίνεται να κλείδωσε το συρτάρι αλλά να πρόλαβε να ρίξει το κλειδί μέσα !!

Link to comment

Μη ξεχνάς ότι εμείς οι ποδηλάτες κινούμαστε με άλλες ταχύτητες :rolleyes:.

 

Φυσικά και γίνεται αν αλλάξεις την ημερομηνία την ώρα που κάνεις Log.

Αν και πολλές φορές , από μόνο του, κρατάει την ημερομηνία του τελευταίου σου log (για το συγκεκριμένο Login session)

Εχει ένα μικρο-bug με τις ημερομηνίες.

Link to comment

Ο καιρος, μου κανει κολπακια ! Ο χαμος γινεται και δεν ξερω ποτε θα καταφερω να φυγω απ' την Μυτιληνη για να γυρισω Αθηνα. Αν μεινω κινδυνευω να πνιγω απο τη βροχη. Αν φυγω κινδυνευω να πνιγω απο τη θαλασσα !

Αν δεν βρω λυση κινδυνευω να με πνιξει η γυναικα μου...

Link to comment

Ο καιρος, μου κανει κολπακια ! Ο χαμος γινεται και δεν ξερω ποτε θα καταφερω να φυγω απ' την Μυτιληνη για να γυρισω Αθηνα. Αν μεινω κινδυνευω να πνιγω απο τη βροχη. Αν φυγω κινδυνευω να πνιγω απο τη θαλασσα !

Αν δεν βρω λυση κινδυνευω να με πνιξει η γυναικα μου...

 

Με το δίκιο της.

Εγώ σου είχα δώσει δελτίο θαλασσών από την προηγούμενη εβδομάδα:lol:.

Link to comment

Αν θέλω να βαλω (και μπορεσω!) καποιες κρυπτες για το event 12/12/12, πως θα μπορουσε να γινει, να ενεργοποιηθουν την ημερα εκεινη; Υπαρχει καποιο κολπο ή κανουμε συμφωνια οτι θα σβηνω τα log αν καποιος παει ποιο νωρις; Δεν εχω ψαξει την περιοχη καθολου, οποτε δεν εχω ακομη εικονα για τις δυνατοτητες νεων cache στον μερος... Απλα, να εχω μια πρωτη ιδεα.

Εσυ yiannisP πως το ειχες οργανωσει τα χριστουγενα του 2009; :huh:

Link to comment

Αν θυμάμαι καλά ζητάς απο τον Reviewer να στα ενεργοποιήσει την συγκεκριμμένη ημέρα. (Το γράφεις στα notes προς τον reviewer στην σελίδα του cache όταν το στέλνεις για δημοσίευση.)

Link to comment

Μπορείς να τις κάνεις MultiCache.

Στον πάτο κάθε ποτηριού μπύρας να έχει από ένα νούμερο από τις συντεταγμένες.

Το δύσκολο θα είναι αφού βρεις όλα τα νούμερα , πώς θα καταφέρεις να πας; :lol:

Link to comment

c4b24d56-6b32-4a4e-a55a-60584d5a5c3c.jpg

Κατα σειρα εμφανισεως απο αριστερα προς δεξια:

Myrzen-bill88frost-vavoula-mimhs.gr-melimar-yiannisp-myselff-feregios-crazyMTB-Misko-spyrosp-papalia-Kostantina-E.X.-Brevetoskylo

Διευκρινηση: Τελικα τα μακαρονια του spyrosp, τα εφαγε (στη μουρη) o JimA !

Ειναι το ματι πισω απο τα 'Μισκο' :lol:

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Α σας ειπα... ο κυριουλης που μας εβαλε να κατσουμε εκει ΝΟΜΙΖΕ

οτι ειμασταν απο ενα φαρμακευτικο (η κατι τετοιο) συλογο ο οποιος

ειχε κλεισει το τραπεζι και νομιζε οτι απλα ηρθαν νωριτερα.

 

Οταν λοιπον ηρθαν τους στριμωξε στη μεσα αιθουσα, με ρωτησε λοιπον εσεις (εμεις)

απο που εισται?

 

Αντε τωρα εγω να του εξηγησω... οποτε αρχισα μια μινι παρουσιαση το τι ρεμαλια ειμαστε

με την ελπιδα να το καταλαβει.

 

Σας ειπες εσας οτι καποια ποτα τα πληρωσε ο σπυρος?

 

Σημ. Μιμη θυμασαι που ρωταγαμε ο ενας τον αλλον ποιος εκανε την κρατηση? Ε λυθηκε το μυστηριο!!! :rolleyes:

Link to comment

... με την ελπιδα να το καταλαβει.

 

... λυθηκε το μυστηριο!!! :rolleyes:

Καλά, του εξήγησες ΕΣΥ, και κατάλαβε ?

Ή πολυ έξυπνος ήταν ( που δεν το εδειξε το λαθος που έκανε ) ή εσύ νομίζεις οτι κατάλαβε! Αφου οταν τον ρωτησα εγω για τις θεσεις, κατι ειπε για εταιρεια Τάπερ και πωλητες....

Και οσο για λυση μυστηρίου πρεπει να ειναι το μοναδικο puzzle που ελυσες και εχει σχεση με το Geocaching !

Οσο για αυτο με τον Σπυρο, ναναι καλα το παιδι, δεν ακουσα να λεει κατι ο κυριουλης... αν το εκανε ο κυριουλης στο Παλαιοχωρι Λεσβου, και δεν ελεγε 'αυτο κερασμενο απο ....' θα το ειχε κλεισει πολυ γρηγορα το καταστημα !

Link to comment

Στο event http://coord.info/GC41C50 στις 12/12/12 του Mimhs.gr έχει μείνει "τοποθετημένο" ένα TB.

 

Είναι το Τhe Lord of the Caches - Reni's Ring http://coord.info/TB39J4Q

Φαίνεται βέβαια ότι κάποιος το έχει μιας και οι Jimmyjerrys+Dedenia έχουν κάνει Log "discover it" στις 12/2/13.

Μήπως να το δηλώσει όποιος το έχει στα χέρια του;

Βέβαια και στο επόμενο event http://coord.info/GC44E86του SpyrosP έχει μείνει ένα ΤΒ , αλλά αυτό έχει και το πρόβλημα ότι ακόμα είναι ενεργό αντί να γίνει archived.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...