Jump to content

Niewidoczne dane w GPSie


toczygroszek

Recommended Posts

Mam taki problem. W niedzielę wgrałem sobie od Hanbeia z jego komputera waypointa nowo opublikowanego kesza, którego nie miałem. Zrobiłem to poprzez "wyślij do GPS" ze strony GC. Operacja przebiegła pomyślnie, jednak po uruchomieniu GPSa okazało się, że zniknęły mi wszystkie inne geocache. Na karcie jednak cały czas były, co stwierdziłem po ponownym podłączeniu GPS do komputera. Wgrałem sobie zatem jeszcze raz GPXy (nadpisałem), które miałem na poczcie mailowej i po tej operacji były już widoczne. Dziś jednak stwierdziłem, że zniknęły mi wszystkie waypointy. Tzn są zapisane na karcie, ale ani nie da się ich wyświetlić w GPSie ani wyeksportować do MapSource'a. Niestety, nie zrobiłem ich kopii, a niektóre z nich będą mi potrzebne. Mam zatem pytania:

 

1. Czy ma ktoś jakiś pomysł, jak odzyskać niewidoczne dane?

2. Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem, albo podejrzewa, co było przyczyną? Komputer Hanbeia ma niemieckiego Windowsa i niemiecką kalwiaturę.

Link to comment

2. Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem, albo podejrzewa, co było przyczyną?

 

Mialem podobna przygode.

Dogrywalem dane na moim wlasnym kompie, a jako efekt mialem totalna niewidocznosc danych na gps'ie (mimo ich fizycznej tam obecnosci). Rozwiazanie brutalne - kasowanie wszystkiego pod BaseCamp'em i wgrywanie gpx'ow od nowa.

Powod - obstawiam:

1. brak lub zla aktualizacje softu gps'a

2. wrzucenie nowych danych w "zle miejsce" w gps'ie (pod BaseCamp'em), ale jezeli robiles poprzez "Send to GPS" to nie jest to przyczyna.

Link to comment

Dziś jednak stwierdziłem, że zniknęły mi wszystkie waypointy. Tzn są zapisane na karcie, ale ani nie da się ich wyświetlić w GPSie ani wyeksportować do MapSource'a. Niestety, nie zrobiłem ich kopii, a niektóre z nich będą mi potrzebne. Mam zatem pytania:

 

Próbowałeś podpiąć kartę nie przez garmina a korzystając z portu w laptopie lub czytnika kart, skopiować całość na dysk i znowu na kartę ?

Link to comment

Dziś jednak stwierdziłem, że zniknęły mi wszystkie waypointy. Tzn są zapisane na karcie, ale ani nie da się ich wyświetlić w GPSie ani wyeksportować do MapSource'a. Niestety, nie zrobiłem ich kopii, a niektóre z nich będą mi potrzebne. Mam zatem pytania:

 

Próbowałeś podpiąć kartę nie przez garmina a korzystając z portu w laptopie lub czytnika kart, skopiować całość na dysk i znowu na kartę ?

 

Podpinając garmina do kompa wszystkie te punkty są widoczne. Nawet tak robiłem, że skopiowałem na dysk, a potem wgrałem znów do garmina i nie pomaga. Tak jakby system garmina ich nie potrafił odczytać.

Link to comment

Dziś jednak stwierdziłem, że zniknęły mi wszystkie waypointy. Tzn są zapisane na karcie, ale ani nie da się ich wyświetlić w GPSie ani wyeksportować do MapSource'a. Niestety, nie zrobiłem ich kopii, a niektóre z nich będą mi potrzebne. Mam zatem pytania:

 

Próbowałeś podpiąć kartę nie przez garmina a korzystając z portu w laptopie lub czytnika kart, skopiować całość na dysk i znowu na kartę ?

 

Podpinając garmina do kompa wszystkie te punkty są widoczne. Nawet tak robiłem, że skopiowałem na dysk, a potem wgrałem znów do garmina i nie pomaga. Tak jakby system garmina ich nie potrafił odczytać.

 

Może w którejś skrzynce występuje znak, którego Garmin nie umie odczytać? Zwłaszcza, jesli masz Garmina 'po polsku' a wskoczyło 'umlaut' czy coś takiego?

 

Czy jak wrzucisz na garmina coś innego, dwie Twoje skrzynki, zamiast tego feralnego zestawu - to wyświetla?

Link to comment

zdarzyło mi się i to był ostatni raz kiedy skorzystałem z tego przycisku (wyślij do..) ;-)

 

zmień nazwę pliku gpx a już najlepiej jego rozmiar (usuwając/dodając jeden znak) - garmin nie wczytuje przy każdym uruchomieniu danych z gpxów, tylko sprawdza pod kątem nowych plików, po czym konwertuje je (tylko nowe) do swojego formatu i wyświetla. nie oczekiwałbym też, że przekonwertowane dane są usuwane przy uruchomieniu, gdy odpowiedniego pliku gpx nie wykryto - garminowska logika jest dosyć.. tajemnicza i ciekawa ;-)

Link to comment

zdarzyło mi się i to był ostatni raz kiedy skorzystałem z tego przycisku (wyślij do..) ;-)

 

zmień nazwę pliku gpx a już najlepiej jego rozmiar (usuwając/dodając jeden znak) - garmin nie wczytuje przy każdym uruchomieniu danych z gpxów, tylko sprawdza pod kątem nowych plików, po czym konwertuje je (tylko nowe) do swojego formatu i wyświetla. nie oczekiwałbym też, że przekonwertowane dane są usuwane przy uruchomieniu, gdy odpowiedniego pliku gpx nie wykryto - garminowska logika jest dosyć.. tajemnicza i ciekawa ;-)

 

Dzięki. Poeksperymentuję z tymi plikami. MapSource normalnie odczytuje te pliki.

 

Tak przy okazji to w ogóle mnie irytuje mój Garmin (Oregon 450), gdyż sam z siebie zmienia ustawienia - np na przyklejanie do drogi, albo zamienia sobie pola wyświetlane nad mapą (np odległość do następnego skrętu zamienia na aktualną godzinę, czy cokolwiek innego). Zaczyna mnie to coraz bardziej irytować.

Link to comment

Tak przy okazji to w ogóle mnie irytuje mój Garmin (Oregon 450), gdyż sam z siebie zmienia ustawienia - np na przyklejanie do drogi, albo zamienia sobie pola wyświetlane nad mapą (np odległość do następnego skrętu zamienia na aktualną godzinę, czy cokolwiek innego). Zaczyna mnie to coraz bardziej irytować.

To się zastanów, czy coś nie dotyka "dotykowego ekranu" ? Ja wierzę w teorię, że "logika garmina" jest nielogiczna ale nic samo się nie dzieje... . Więcej powiem: garmin ma najlepszy serwis! Wiem co piszę, też mam 450'kę - już wymienioną (są tacy, co mówią że to wliczone w cenę :D ). Jeśli to problem odbiornika, problemów mieć nie będziesz (spróbuj wymienić nokię :lol: ).

Link to comment

nie oczekiwałbym też, że przekonwertowane dane są usuwane przy uruchomieniu, gdy odpowiedniego pliku gpx nie wykryto - garminowska logika jest dosyć.. tajemnicza i ciekawa ;-)

 

A jednak :) Poszedłem na łatwiznę i usunąłem z garmina wszystkie pliki waypointów, kopiując je najpierw na kompa. Wyłączyłem GPS, włączyłem, wyłączyłem znowu, po czym wgrałem uprzednio skopiowane pliki z kompa do garmina. Pomogło. Dzięki :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...