Jump to content

Νέες κρύπτες και FTF


bill88frost

Recommended Posts

Ποια είναι η γνώμη σας... Σκεφτόμουνα να βάλω κάποιες νέες κρύπτες(περίπου 3) που θα είναι σχετικά κοντά η μια στην άλλη (ίδια περιοχή και σχετικά κοντά)... Τι θα ήταν καλύτερο? Να της βάλω όλες μαζί ή μια κάθε εβδομάδα πχ ?? Καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον να πηγαίνει κάθε μια βδομάδα για να βρει ένα κουτάκι αλλά και δεν μου αρέσει και η ιδέα να πάει ένας και να πάρει τρία FTF. Εσάς και ποια είναι η γνώμη σας?? Να αναφέρω στο forum οτι θα μπουν σύνολο τρία κουτιά με απόκλιση μιας εβδομάδας και όποιος θέλει να περιμένει ενώ κάποιος άλλος που θα θέλει να τα βρει ένα ένα?? Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλοί που δεν κοιτάζουν το forum!! Όσο για να το βάλω στη σελίδα της κρύπτης δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα... Περίμενα να ακούσω (ή μάλλον να διαβάσω) τις σκέψεις σας...

Link to comment

Προσωπικά δεν έχω καμιά πρεμούρα με τα FTF, και γενικά δεν νομίζω να κερδίζει κάποιο βραβείο όποιος έχει πολλά ftf. Ειδικά αυτό τον καιρό, δεν υπάρχουμε πάρα πολλοί ενεργοί γεωκυνηγοί με αποτέλεσμα πολλές από τις νέες κρύπτες να βρίσκονται πρώτα από ξένους και μετά από Έλληνες.

Η δική μου άποψη είναι είτε να τις βάλεις όλες μαζί, είτε με μεγάλο κενό (πάνω από 3 εβδομάδες).

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις, (νομίζω το έχει κάνει ο Μίμης στο τσιπ ν ντέηλ) είναι να ανακοινώσεις το πότε θα ενεργοποιήσεις την κρύπτη, έτσι ώστε όποιοι θέλουν να κάνουν ftf να ξέρουν από πριν την ημερομηνία.

Link to comment

Βάλτε τες όπως νομίζεις. Όποια μέθοδο και εάν αποφασίσεις έχει υπέρ και κατά. Σε προβληματίζει εάν πάει κάποιος και κάνει μαζικά 3 FTF έ και. Σκέφτηκες όμως ότι εάν βάζεις μία κάθε εβδομάδα πχ. σε περιοχή της Αθήνας και έρθει ο Gregory από την Ξάνθη τρείς φορές σε ένα μήνα !!!!

Να υπολογίζουμε και τα έξοδα μετάβασης στους καιρούς που ζούμε ε;;;

Επίτηδες ανέφερα τον Greogory που είναι τόσο μακρυά, το ίδιο θα ίσχυε εάν ερχόταν και κάποιος από τα Μέγαρα ή από κάπου ποιο κοντά.

 

Γι΄αυτό λοιπόν κάνε ότι νομίζεις.

Link to comment

Το ξέρω ότι δεν είναι καιρός για έξοδα...το λέω άλλωστε και στην αρχή... Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα... Σίγουρα δεν θα προβληματίζει μόνο εμένα... Έλεγα μήπως μπορούσαμε να βρούμε μαζί έναν τρόπο...

Link to comment

Κανε τις επομενες δυο σαν γριφο. Μην δωσεις hint αναφεροντας στην περιγραφη οτι θα το δωσεις σε μια εβδομαδα. Στο hint θα δινεις τις τελικες συντεταγμενες. Presto !

Τωρα εσενα τι σε πειραζει να κανει κανεις FTF, δεν το καταλαβαινω... Ισως γιατι εμενα μου αρεσει να ανεβαζω την αδρεναλινη μου παιζοντας με την αγωνια του FTF. Ενταξει μπορει να χρηζει ψυχαναλυσης το θεμα, αλλα αν μου αρεσει, ( αφου δυσκολα θα βγαλω τα terain 5 του Σπυρου), εσενα γιατι σε ενοχλει; Ευρεσεις δεν θελεις; Ευρεση ειναι κι'αυτο. Τωρα αν ειναι στου διαολου τη μανα και χρειαζεται να βγαλω visa για να παω, μη σκας θα ξεχασω το FTF και θα τα κανω και τα τρια μια αλλη φορα! Οταν θα εχω στοιχεια και για τα τρια μαζι Και θα μου ειναι βολικο απο αποψη καιρου ή συνθηκων ή χρονου ή θα τα συνδυασω με καποια κοντινα που δεν εχω κανει. Σε τελικη κανεις δεν χανει, αν κανει ή δεν κανει FTF.

Link to comment

Είχα στο μυαλό μου να βάλω τις κρύπτες πριν το Σ/Κ που μας πέρασε αλλά δεν τα κατάφερα(Να 'ναι καλά η γρύπη)!!! Μόλις τις έστειλα για review... Άντε και καλό ψάξιμο σε όλλους..

Link to comment

Μπράβο τελικά δημοσιεύτηκαν και απ΄οτι φαίνονται πρέπει να είναι σε ωραία σημεία.

Με την πρώτη ευκαιρία θα τα επισκευτώ,

Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι το bicycles-yes.gif.

Link to comment

Πολύ ωραίες και οι τρεις , τις έκανα σήμερα το μεσημέρι , περνώντας από την περιοχή για δουλειά.

Τα σημεία όμορφα επιλεγμένα , οι κρύπτες ευρηματικές.

Λίγο οι συντεταγμένες είχαν μια μικρή απόκλιση (~10μ) αλλά τα σημεία είναι χαρακτηριστικά , όπως επίσης και τα Ηιντ κατατοπιστικότατα.

Ωραία και τα containers,

παρόμοιο με του "Ελύτη" χρησιμοποιώ κι εγώ (φθηνό και αδιάβροχο),

στο Πάρκο Στρατού σίγουρα ΔΕΝ είναι αδιάβροχο, παρόμοια containers έχουν βάλει νερό,

και τέλος στο Κηποθέατρο το container απλά τέλειο military standards.

 

Ευχαριστώ για τη όμορφη βόλτα στην περιοχή και πάλι ΜΠΡΑΒΟ !!!

 

Υ.Γ Τελικά το ευχαριστήθηκα πιο πολύ που μου δόθηκε η ευκαιρία να τις κάνω και τις τρεις με την μία

Link to comment

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... μήπως τυχόν έκανες μέτρηση με το GPS?? Αν είναι να τις αλλάξω..

Περισσότερο για το κηποθέατρο που μου έλεγε accuracy 1 μέτρο σε σχέση με τα άλλα που είχε 0,4... Δεν έχω και κανονικό GPS οπότε καταλαβαίνεις ...

Υ.Γ.: Το έχεις κάνει log γιατί σε εμένα δεν φαίνεται τίποτε...

Link to comment

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... μήπως τυχόν έκανες μέτρηση με το GPS?? Αν είναι να τις αλλάξω..

Περισσότερο για το κηποθέατρο που μου έλεγε accuracy 1 μέτρο σε σχέση με τα άλλα που είχε 0,4... Δεν έχω και κανονικό GPS οπότε καταλαβαίνεις ...

Υ.Γ.: Το έχεις κάνει log γιατί σε εμένα δεν φαίνεται τίποτε...

 

Δεν πρόλαβα ακόμα να κάνω λογ στο σιτε , θα κανω μεχρι το σήμερα το βράδυ (ελπίζω)

Πήρα νομίζω στίγμα στο Κηποθέατρο, μιας και δεν ήταν χαρακτηριστικό το σημείο, θα στο στείλω με μήνυμα.

Στη πλατεία Στρατού το Ηιντ ήταν μεγάλος βοηθός, απλά με την 1η ευκαιρία άλλαξε ένα κουτάκι για λόγους υγρασίας.

Στου "Ελύτη" πολύ ωραίο το μέρος , αγνοούσα την ύπαρξή του.

Η κρύπτη πολύ δημιουργική, αλλά νομίζω κινδυνεύει να χαθεί "καταλάθος". Μιας και το .....(λογοκρισία μη χαλάσει η έκπληξη) φαίνεται σαν να μη ταιριάζει στην συγκεριμένη θέση.

Θα ήταν στόχος για κάποιον που καθήσει εκεί να παίξει με το ....:lol:

Βέβαια δεν γνωρίζω πόση κίνηση έχει το συγκεκριμένο σημείο.

 

Συνέχισε πάντως , φαίνεται ότι αφιερώνεις χρόνο δημιουργικό σε κάθε κρύπτη σου κι όχι σαν κάτι τύπου ...." Η κρύπτη είναι κρυμένη κάτω από μια γέφυρα, ψάξε να την βρεις":rolleyes:

Edited by feregios
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...