Jump to content

GeoCheker Alternatives


bill88frost

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Έπεσε στην προσοχή μου πως το Geochecker.com δεν λειτουργεί... Αυτό είναι κάτι που έχει ξαναγίνει?? Αν όχι πολύ φοβάμαι ότι όλα τα mystery caches που έχουν αυτό το site για τον έλεγχο των συντεταγμένων θα πρέπει να αλλαχτούν... Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο site??

Link to comment

Καλησπέρα!!

Έπεσε στην προσοχή μου πως το Geochecker.com δεν λειτουργεί... Αυτό είναι κάτι που έχει ξαναγίνει?? Αν όχι πολύ φοβάμαι ότι όλα τα mystery caches που έχουν αυτό το site για τον έλεγχο των συντεταγμένων θα πρέπει να αλλαχτούν... Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο site??

Προσωπικα προτιμω το certitude http://www.certitudes.org

Εχεις την δυνατοτητα να βαλεις ειτε συντεταγμενες είτε λεξη (πολυ χρησιμο ! ).

Ακομη ο παικτης μπορει να δηλωσει το ονομα του και ετσι να γνωριζεις ποιος ελυσε τον γριφο.( Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να δεις ποιος απετυχε για ευνοητους λογους !).

Ακομη μπορεις να περιλαβεις hint σε περιπτωση που δεν βρει ο παικτης την σωστη λυση ή παραιτερω οδηγιες αν την βρει.

Παρεχει επισης την δυνατοτητα να βλεπεις τις αποτυχημενες προσπαθειες και ποσο μακρυα πεφτουν αυτες απο τον στοχο. Αυτο βοηθα να δεις τι στοιχεια εχεις πιθανα δωσει λαθος και οι παικτες κανουν αυτο τον λανθασμενο υπολογισμο.

Επισης βλεπεις αν καποιος κανει πονηρια και προσπαθει να το βρει με βηματικο συστημα.

Συνεργαζεται μεσω του Groundspeak API με την Groundspeak και εχεις ετσι την δυνατοτητα να κανεις ευκολα την καταγραφη στα notes της κρυπτης με τον γριφο που ελυσες, των σωστων συντεταγμενων και του hint που εβαλε ο owner, με ενα κλικ.

Α! και για να ευλογησω τα γενια μου την μεταφραση στα ελληνικα την εκανα εγω, οποτε ξερετε ποιον να βαρατε !

Edit : Υπαρχει επισης και το http://geocheck.org . Αλλα δεν εχω πολλα στοιχεια να σου δωσω.

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Μην πανικοβάλεστε!!!Συμβαίνουν αυτά στο διαδίκτυο.Κάποια συντήρηση στους servers ή αναβαθμίσεις ή διάφορες άλλες εργασίες.

Το site τώρα δουλεύει κανονικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος θέλει δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα από τα site που αναφέρει ο Mimhs.gr.

Και εάν έχει χρόνο και δεν βαριέτε μπορεί να κάνει link και σε περισσότερα από ένα ώστε εάν κάποιο δεν δουλεύει προσωρινά να υπάρχει και εναλλακτική.

Αντε και καλό χειμώνα

YiannisP

Link to comment

Καλό το certitudes αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι πρέπει εσύ να γράψεις τις συντεταγμένες όπως νομίζεις.. Όχι με κάποια φόρμα με αποτέλεσμα να μπορεί να σου βγάλει λάθος παρόλο που το έχεις λύσει σωστά μόνο και μόνο γιατί δεν έβαλες τόνο στα λεπτά...

Link to comment

Καλό το certitudes αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι πρέπει εσύ να γράψεις τις συντεταγμένες όπως νομίζεις.. Όχι με κάποια φόρμα με αποτέλεσμα να μπορεί να σου βγάλει λάθος παρόλο που το έχεις λύσει σωστά μόνο και μόνο γιατί δεν έβαλες τόνο στα λεπτά...

Ε! Μην ειμαστε υπερβολικοι! Δεν εχει προβλημα με τονο στα λεπτα, και δεχεται τρεις κλασικους τροπους εισαγωγης συντεταγμενων (συν το να βαλεις τις συντεταγμενες με το κλασσικο κυκλακι στις μοιρες). Δηλαδη:

 

N 39 09.999 E 026 08.333

N 39 9 59.940 E 26 8 19.968

N 39.16665 E 26.13888

N 39° 09.999 E 026° 08.333

 

Στο Questions λεει ο χριστιανος :

_______________________________________________________

What's the acceptable format for a solution?

 

It can be coordinates in the usual formats:

N/W DD MM.MMM

N/W DD MM SS.SSSS

and DD.DDDDD

as long as North/South comes before East/West. It can also be one keyword if the cache owner defined the solution that way.

_______________________________________________________

Ακομα και η Groundspeak αυτους τους τεσερεις τροπους αναγνωριζει σαν "Normal GPS Coordinates (WGS84 Datum)".

Τωρα αν κανεις γριφο με αλλο συστημα... ξερω γω; εκει παιζεις με αλλους κανονες...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...