Jump to content

Mapy KMZ? Jura Krakowski Częstochowska - Jaskienie


dziedzickrzysiek

Recommended Posts

Witajcie

 

Mam taką sprawę:

 

Dość dużo chodzę po jaskiniach. W moim garminie (etrex 30) mam mapę UMP. Jest na niej kilka jaskiń ale tylko tych najbardziej popularnych. Korzystam również z map papierowych. Do tej pory najlepsza okazała się mapa firmy galileos, jest na niej większość jaskiń, dodatkowo z podaną nazwą co rzadko się zdarza. Postanowiłem kupić sobie mapę tej firmy, która obejmuje obszar Jury Krakowsko Częstochowskiej (jadę tam w jaskinie a głównym celem jest jaskinia studnisko). Ku mojemu zaskoczeniu na ich stronie można kupić gotowy mapy do mojego garmina w formacie KMZ jednak nie mają Jury. I tu pytanie: czy ktoś z Was posiada mapy do garmina, na których są oznaczone jaskinie ewentualnie ma taki plik KMZ z obszarem jury?

Może jakaś inna mapa na, której są oznaczone jaskinie? Ewentualnie może ktoś z Was ma listę współrzędnych jaskiń, które sam odwiedził?

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc w tej kwestii :)

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Link to comment

Możesz spróbować oficjalnego spisu (prawie) wszystkich jaskiń i wgrać jako POI lub Waipointy. Tylko musisz sobie zweryfikować czy dla interesującego obszaru współrzędne nie są bardzo przestrzelone co się zdarza. Na Jurze akurat są dość dobre ale weryfikowałem w części bliższej Krakowa.

 

Zwróć jeszcze uwagę na jedną rzecz. Niektórych jaskiń nie umieszcza się na mapach bo są one niedostępne dla zwiedzających i do takich chyba zalicza się Studnisko.

Link to comment

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że do części jaskiń można wejść tylko jak się jest członkiem klubu speleo lub naukowcem (np. PAN). Jednak te jaskinie zazwyczaj są albo zamaskowane albo najprościej w świecie okratowane i zamknięte na kłódkę. Wtedy wiadomo, że nie jest to wycieczka dla byle kogo.

Co do jaskiń typu studnisko to moim zdaniem jeśli nie jest ona zamknięta to znaczy, że można tam iść. Z tego co widziałem to wygląda ona identycznie jak np. Jaskinia Malinowska czy Jaskinia w Trzech Kopcach. Co do studniska to wiem, że wejść tam można tylko w okresie od września do listopada ze względu na ochronę nietoperzy (dlatego mam zamiar iść tam w przyszłą niedzielę). Słyszałem też, że wejścia do niej mają być zgłaszane u marszałka województwa ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

 

Może jest na forum jakiś pasjonat tego tematu i udzieli mi więcej info?

 

PS znalazłem w sieci dużą ilośc gotowych map KMZ większej część polski, zobaczę co z tego będzie.

Link to comment

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że do części jaskiń można wejść tylko jak się jest członkiem klubu speleo lub naukowcem (np. PAN). Jednak te jaskinie zazwyczaj są albo zamaskowane albo najprościej w świecie okratowane i zamknięte na kłódkę. Wtedy wiadomo, że nie jest to wycieczka dla byle kogo.

Co do jaskiń typu studnisko to moim zdaniem jeśli nie jest ona zamknięta to znaczy, że można tam iść.

Zamknięta czy nie, to nie ma znaczenia...

Rozporządzenie Wojewody Slaskiego z 2007 roku: http://www.pza.org.pl/download/141090.pdf

Link to comment

Jaskinia Studnisko znajduje się na terenie rezerwatu Sokole Góry. Jakiś czas temu zwiedzanie znajdujących się tam jaskiń było w ogóle prawnie zabronione bez zezwolenia ZJPK. Jeśli obecnie wystarczy zgłosić wejście, to jest to gest w stronę osób zwiedzających.

Nie jest tak, że jeśli jaskinia jest zamknięta, to można do niej wchodzić. Obecnie w Tatrach żadna jaskinia nie jest zamknięta kratą (oprócz Mroźnej), a bez zezwolenia można zwiedzać jedynie kilka z nich. Kraty w postaci prętów nie zdają egzaminu na dłuższą metę (są rozcinane), natomiast takie w postaci "włazów od czołgu" nie sprzyjają nietoperzom.

Jeszcze co do Studniska i Sokolich Gór - kilak lat temu bardzo często zdarzały się włamania do pozostawionych na parkingu samochodów, kradzieże pozostawionych przed wejściem do jaskini rzeczy, a także przecinanie lin (!). Nie wiem jak jest na chwilę obecną, ale zalecam pozostawić kogoś na powierzchni.

Link to comment

Zawsze ktoś z nas zostaje na górze, taki rodzaj asekuracji.

 

Co do zgłoszenia wejścia to widzę, że jest to możliwe ale tylko jak osoby wchodzące mają uprawnienia taternictwa jaskiniowego, których ja nie mam (kurs zaczynam w lutym a on sam trwa ponad rok). Więc nawet jak bym zgłosił to nici z wejścia.

 

Wiecie może jaki jest mandat za wchodzenie do jaskiń bez uprawnień ?

Link to comment
Wiecie może jaki jest mandat za wchodzenie do jaskiń bez uprawnień ?

Rok pracy w kopalni, ale powinno być to dla Ciebie przyjemnością, bo też pod ziemią ;)

 

A tak na serio to skoro jest zakaz to się go nie łamie i tyle!

 

Masz całkowitą rację, zakaz to zakaz. Jednak wiesz jak to jest z nami Polakami, czasami, aż się prosi żeby złamać jakiś zakaz. Poza tym to nie do końca jest zakaz, tam można iść ale spełniając określone warunki, które zapewne mają gwarantować bezpieczeństwo samemu schodzącemu. Doświadczenia mi w tej dziedzinie nie brak, sprzętu też mam pod dostatkiem. No ale w Polsce liczy się papier, który będę miał wiosną 2014 :(

Link to comment

To gdzie Ty robisz ten kurs, że tak długo trwa?

 

Jest wiele pionowych jaskiń, gdzie nie są wymagane uprawnienia PZA - no chyba że coś się w tym temacie zmieniło.

 

A co do wchodzenia "na dziko" - to kopanie dołków pod samym sobą - w TPNie przez takie rzeczy dyrekcja się wkurzyła i pojawiły się znaczne utrudnienia w wejściach, przez wiele lat trzeba było walczyć o odzyskanie zaufania.

Link to comment

To gdzie Ty robisz ten kurs, że tak długo trwa?

 

Jest wiele pionowych jaskiń, gdzie nie są wymagane uprawnienia PZA - no chyba że coś się w tym temacie zmieniło.

 

A co do wchodzenia "na dziko" - to kopanie dołków pod samym sobą - w TPNie przez takie rzeczy dyrekcja się wkurzyła i pojawiły się znaczne utrudnienia w wejściach, przez wiele lat trzeba było walczyć o odzyskanie zaufania.

 

Kurs chcę zrobić w klubie speleo w Bielsku Białej (mieszkam w Żywcu więc pasuje mi lokalizacja). Wg. informacji jakie od nich dostałem Kurs na Kartę Taternika Jaskiniowego trwa u nich od drugiego wtorku lutego 2013 do jesieni 2014. Koszt 1200zł. Opis kursu jest dość szeroki, zawiera serię teoretycznych zajęć a potem kilkanaście różnego rodzaju wyjazdów. Może to powoduje takie rozciągnięcie w czasie.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...