Jump to content
Sign in to follow this  
Followers 0
toczygroszek

Projekt: Rynki średniowiecznych miast w Małopolsce

Recommended Posts

Toczygroszku, czy Ty cierpisz na nadmair wolnego czasu? :P

Wprost przeciwnie, musiałem zarwać noc, żeby to skończyć :( Nie zrobiłem jeszcze ikonki.

Jakaś skromna ta Małopolska. W średniowiecznym rozumieniu Małopolska sięgała od Zagłębia Dąbrowskiego (Dąbrowa Górnicza, Będzin) aż do granic Rusi Czerwonej czyli Pilzno, Jasło a na północ to Radom a nawet Lublin a i w dzisiejszym to Sandomierz jest w Małopolsce. Taka Małopolska to dopiero rządzi :) A skoro średniowieczne rynki to i granice z okresu moim zdaniem powinny być.

Jakaś skromna ta Małopolska. W średniowiecznym rozumieniu Małopolska sięgała od Zagłębia Dąbrowskiego (Dąbrowa Górnicza, Będzin) aż do granic Rusi Czerwonej czyli Pilzno, Jasło a na północ to Radom a nawet Lublin a i w dzisiejszym to Sandomierz jest w Małopolsce. Taka Małopolska to dopiero rządzi :) A skoro średniowieczne rynki to i granice z okresu moim zdaniem powinny być.

Uwaga bardzo trafna, przyznam jednak, że wykonanie projektu w takiej formie zajęłoby znacznie więcej czasu, którego aż tyle nie mam. Po pierwsze trzeba ustalić, które miasta znajdują się w omawianym obszarze i które z nich uzyskały prawa miejskie w średniowieczu. Następnie sprawdzić, które miejscowości na ww obszarze uzyskały prawa miejskie w średniowieczu, a później je utraciły. Obie te rzeczy będą bardzo żmudne, gdyż wszystkie współczesne dane operują aktualnym podziałem administracyjnym. Mając te dane, trzeba będzie odnaleźć na mapie, gdzie w każdej z miejscowości znajduje się rynek i czy w ogóle się znajduje.

Nie wykluczam rozszerzenie tego projektu tak jak proponujesz, ale potrzebowałbym do tego pomocy - wchodzisz w to?

Oho załapała się moja skrzynka w Brzesku :) Choć pod inną nieco nazwą od nazwy projektu. Jeśli ktoś mnie nie ubiegnie, to postaram się założyć skrzynkę w Wojniczu. Choć przyznam, że tam założyć łatwo nie będzie... Gratuluję pomysłu na kolejny projekt.

Po dalszym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że póki co obszar zostawię tak jak jest, ze zmianą nazwy z "Małopolska" na "województwo małopolskie". Granice historyczne nastręczają zbyt dużo problemów, niektóre wykraczają poza granice kraju. Zachęcam za to stworzenia analogicznych projektów w innych województwach.

Oho załapała się moja skrzynka w Brzesku :) Choć pod inną nieco nazwą od nazwy projektu. Jeśli ktoś mnie nie ubiegnie, to postaram się założyć skrzynkę w Wojniczu. Choć przyznam, że tam założyć łatwo nie będzie... Gratuluję pomysłu na kolejny projekt.

O takim projekcie myślałem już od dawna, a Twoje Brzesko zmobilizowało mnie do tego ostatecznie. No i pomyślałem sobie, że się ucieszysz, bo z nudów wymyślasz już takie kesze, że będę musiał niebawem całe laboratorium ze sobą wozić ;) Czeka jeszcze Tuchów i Żabno w Twoich okolicach.

Nie wykluczam rozszerzenie tego projektu tak jak proponujesz, ale potrzebowałbym do tego pomocy - wchodzisz w to?

W sumie nie jest to jakaś tytaniczna praca. Mogę pomóc.

W sumie nie jest to jakaś tytaniczna praca. Mogę pomóc.

No właśnie, tylko czy w nawiązaniu do mojego kolejnego postu to ma w ogóle sens?

Czy nie powinien załapać się Jordanów? Prawa miejskie w średniowieczu dostał, ma rynek, a nawet ma fajnego kesza na rynku.

Czy nie powinien załapać się Jordanów? Prawa miejskie w średniowieczu dostał, ma rynek, a nawet ma fajnego kesza na rynku.

Ma ładny rynek, ma fajnego kesza, ale prawa miejskie otrzymał dopiero w XVI w.

Przyglądnij się tej skrzynce: Wojnicz - Rynek (GC3XQRC) jeśli pasuje do projektu to podłącz proszę.

Przyglądnij się tej skrzynce: Wojnicz - Rynek (GC3XQRC) jeśli pasuje do projektu to podłącz proszę.

Pasuje, pasuje, oczywiście już dodany :)

Mam pytanie, planujemy założyć skrzynkę na Rynku w Chrzanowie. Czy jest szansa na dodanie jej do projektu? :P

Jeśli ją założycie, to zostanie dodana do projektu.