Jump to content

Spory, żale i inne niczego nie wnoszące dyskusje...


toczygroszek

Recommended Posts

Niestety, takie są efekty, gdy pozwala się zakładać kesze userom, którzy nie znaleźli ani jednego.

Kolejny przykład, utwierdzający mnie w przekonaniu, żeby po "takie coś" nie jechać. ;)

 

Zamiast blokować zakładanie kontom poniżej np 100 znalezień (co troll łatwo obejdzie logując power traila, a uderzy w potencjalnych geocacherów z krajów dopiero dołączających) lepiej by było objąć konta zakładające pierwsze kesze szczególnymi obwarowaniami, np konieczność choćby zgrubnego opisania miejsca ukrycia w opisie lub hincie, wymóg szczegółówego opisu miejsca i sposobu ukrycia oraz pojemnika i metodologii wyznaczenia współrzędnych w reviewer note, najlepiej z obowiązkiem dołączenia zdjęcia samego pojemnika, maskowania i sposobu ukrycia oraz ogólnego zdjęcia okolicy.

 

To by wyeliminowało kesze w rodzaju 'pojemnik po margarynie rzucony w krzaki, współrzędne dał srajfon po 5 sekundach od włączenia apki' albo 'syf, kiła i mogiła, a w środku fiolka po pluszu' albo jeszcze lepiej 'a tak sobie zarejestrowałem kesza, wyślę linka kumplom to sobie zalogują, a w terenie nic nie ma bo mi się nie chciało, nikt po to nie będzie specjalnie jechał a jak już przyjedzie to napiszę że zginął'.

Link to comment

Może jest mi w stanie ktoś merytorycznie wyjaśnić po co w listingu, w miejscu przed logami zamieszczono ostrzeżenie: "**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links." skoro autor i tak może zażądać zmiany logu zawierającego spoilery pod groźbą usunięcia wpisu?

Link to comment

Może jest mi w stanie ktoś merytorycznie wyjaśnić po co w listingu, w miejscu przed logami zamieszczono ostrzeżenie: "**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links." skoro autor i tak może zażądać zmiany logu zawierającego spoilery pod groźbą usunięcia wpisu?

Może dlatego, że wiele osób tego nie robi i w praktyce wiele logów aż kipi od spojlerów.

Link to comment

Może jest mi w stanie ktoś merytorycznie wyjaśnić po co w listingu, w miejscu przed logami zamieszczono ostrzeżenie: "**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links." skoro autor i tak może zażądać zmiany logu zawierającego spoilery pod groźbą usunięcia wpisu?

 

A może?

 

Myślałem, że może co najwyżej zaszyfrować wpis...

Link to comment

Może jest mi w stanie ktoś merytorycznie wyjaśnić po co w listingu, w miejscu przed logami zamieszczono ostrzeżenie: "**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links." skoro autor i tak może zażądać zmiany logu zawierającego spoilery pod groźbą usunięcia wpisu?

 

A może?

 

Oczywiście, że może, a nawet powinien. Spojlerowanie w logach jest naruszeniem zasad korzystania z serwisu:

 

You agree not to:

(...)

xxiii. Publish on our websites the solutions, hints, spoilers, or any hidden coordinates for any geocache without consent from the geocache owner.

(http://www.geocaching.com/about/termsofuse.aspx)

 

Masz też jasno opisany oczekiwany sposób postępowania w takich sytuacjach:

 

If the geocacher has failed to meet logging requirements, please explain your concerns. Politely email the log owner before or immediately after you delete their log. If their log or photos contain spoilers, invite them to edit the log. If you have deleted the log already, invite them to re-log without the spoiler.

(http://support.Groundspeak.com/index.php?pg=kb.page&id=204)

Link to comment

W dalszym ciągu nie mam odpowiedzi, po co w takim razie to ostrzeżenie...

 

poza tym w takim razie do każdego loga można się przyczepić, bo przecież nie raz opisując "przygodę" podczas podejmowania naprowadza się innych na rozwiązanie np że kesz jest na drzewie skoro ktoś potargał spodnie...

 

Chcę tylko zaznaczyć, że akurat nie chodzi o podawanie kordów w zakamuflowany sposób. Tylko uznałam za nie fair podawanie pluszaka o pojemności "trochę ponad 100ml" - podobno tyle ma, za wielkość "mała".

Link to comment

Przeszedłem tu z sąsiedniego serwisu. Od ponad dwóch miesięcy tworzyłem projekty skrzynek, które miały tam się pojawić i buduję tą jedną. Jednak zakładając, iż dotychczasowe znalezione kesze i miasto, gdzie mieszkam (~200.000 mieszkańców) jest przekrojem ogólnej jakości keszy, swojego pierwszego postanowiłem umieścić tu. W mojej opinii, badając wpisy i długość życia kesza, będzie to bardziej odpowiednie miejsce niż sąsiedni portal. Dziś wybrałem się po jednego z sąsiadniego serwiu, trafiłem na oślimaczone, oczywiście prawie puste pudełko w którym dyndał jakiś kapsel od perfumy. Po drugiej stronie miasta kesz do którego podchodziłem kilka razy, kesz pomysłowy, logbook miło się wertowało. To trochę przywróciło wiarę, ale przypomniałem sobie inne 300km dalej; fiolka z wilgotnym, pełnym LB. LB zrobiony z toaletowego czy zdjęcia kesza, które znacznie odbiegają od rzeczywistości, a tak miałem nadzieję, że znajdę jakiegoś fajnego, pomysłowego LBooka. Uważam, że problemem są statystyki, które zapewne łechcą niektórych. Pomijam traktowanie gry jak sportu, ale mam na myśli cyferkowiczów. Ile też razy pisałem, ze wymagany jest serwis bo coś i przechodziło to bez echa. Uważam też, że problemem jest mentalność graczy, która w wielu przypadkach jest jak pies ogrodnika. Nie ma się co czarować wiele osób zbawi kupno pierdółki za 3zł, no bo przecież dla mnie tak, ale żeby dla kogoś obcego i 3zł toż to masakra tyle pieniędzy... Faktem jest to, że do gry podchodzą rodziny. Mój znajomy tą grą odciągnął córkę od komputera i ogólnej niechęci do wychodzenia z domu, co nauczyło ją, że też się dzieli, a nie tylko bierze. Na szczęście wielu wychodzi z założenia i zakłada skrytki jakie sami chcieli by znaleźć mimo, że jest jak jest. Rozwiązaniem problemu wg. mnie, dla osób, które robią skrzynki na wypas, jak użytkowinik z kilku kart wstecz, jest zakładanie multi i wymyślanie zagadek, które skutecznie odsieją dekli czy cyferkowiczów, oraz pilnowanie spojlerów, bo jeśli ktoś wydał trochę kasy i poświęcił czas to chyba ma choć odrobinę prawa do tego, a że podniesie się trudność... Chyba to Freud mówił, że najbardziej cieszy podróż niż osiągnięcie celu.

 

Co do ostatniego postu to pisze tam: Publish on our -->websites<--- the solutions, hints, spoilers. Wygląda to jakby chodziło im o ichniejsze fora, blogi czy co tam jeszcze mają. Zapewne wychodzą z założenia, że mimo iż udostępniają miejsce na serwerze na stronę skrzynki to należy ona pod zakładającego, co by wskazywało, że -->If the geocacher has failed to meet logging requirements please explain your concerns. Politely email the log owner <-- oraz -->Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links<-- zawsze można napisać wiadomość do centrali z prośbą o wyjaśnienie, ale tak to widzę. Osobiście jeśli o mnie chodzi to tworząc kesza na wypasie (czas/kasa) i zagadkę na podstawie czegoś co zostało wymyślone kilka wieków temu, czyścił bym spojlery i zmieniał położenie skrzynki, niech ona ma mniej odwiedzin a trzyma poziom niż miała by mieć przekręcony licznik i stać się śmietnikiem za wydane 100zł. Z resztą często widzę, że ludzie nie czytają opisu tylko idą na żywioł, a tu zonk. :-) Gratuluję Tym co przeczytali moje "męczy buły" i nie zasnęli.

Link to comment

W dalszym ciągu nie mam odpowiedzi, po co w takim razie to ostrzeżenie...

 

Mysle, że to nie jest ostrzeżenie, a zachęta do tego, aby szukający czytali opisy, nie tylko podpowiedzi…

W opisie dyskretnie mozna zawrzeć pewne wskazówki, których nie bedzie miał osobnik czytający tylko i wyłącznie

podpowiedzi i koordynaty…

W ten sposób mozna kogoś " zmusić" do zapoznania się z walorami miejccówki...

Link to comment

Nikt jeszcze się nie pożalił to ja to zrobię. Ze strony głównej serwisu zniknęła cała zakładka "Your profile". Po cichu liczyłem na to, że w końcu dodadzą do niej to do czego nie było łatwego dostępu, czyli "instant notifications". Tymczasem zabrali wszystko - całą, najbardziej chyba użyteczną ze wszystkich istniejących, zakładkę...

Link to comment

to akurat najmniejszy problem...

Mi by się przydała funkcja taka aby widać było na mapie które zagadki są rozwiązane (po skorygowaniu współrzędnych). Szczęściem byłoby gdyby była opcja wyświetlania zagadek w miejscu rozwiązania lub oryginalnym (do ustawienia w profilu) - przydatne do planowanie wycieczek po mieścue. Ale to chyba nie takie łatwe do zaimplementowania, więc chyba nie powstanie...

Link to comment

Mi by się przydała funkcja taka aby widać było na mapie które zagadki są rozwiązane (po skorygowaniu współrzędnych). Szczęściem byłoby gdyby była opcja wyświetlania zagadek w miejscu rozwiązania lub oryginalnym (do ustawienia w profilu) - przydatne do planowanie wycieczek po mieścue. Ale to chyba nie takie łatwe do zaimplementowania, więc chyba nie powstanie...

smartfonowcy przyzwyczajeni, że wszystko od razu na talerzu, więc pewnie im się nie przyda, ale może ktoś.. ;-)

bookmark z rozwiązanymi zagadkami, PQ, import do geoget'a (pewnie z GSAKiem też się da), barbarzyńska zmiana typu na tradycyjne i voila. a jak chcę sobie coś wyróżnić to zmieniam typ na jakiś egzotyczny (virtual na przykład) żeby od razu na mapie rzucał się w oczy.

Link to comment

Sorry, że RozpoczynĘ tu nowy wątek ale dla mniete temat jest drażliwy; chodzi o to czy można logować jako znalezione swoje własne kesze? Według mnie to nie fair play, ale są tacy którzy to robią. Co Wy na to?

Oczywiście, że jest to nieładne zachowanie, zwłaszcza jak owner loguje na swoim keszu FTFa, a zdarzały się i takie przypadki ;-).

Nie wiem dlaczego nie jest to zablokowane systemowo.

Link to comment

Mi by się przydała funkcja taka aby widać było na mapie które zagadki są rozwiązane (po skorygowaniu współrzędnych).

 

Locus to ma, skorygowane współrzędne wyświetlają się z gwiazdką.

 

W c:geo przy dodawaniu punktu nawigacji mozna wybrac opccje "ustaw jako wspolrzedne skrtyki w c:geo" albo "ustaw jako wspolrzedne skrtyki w c:geo i na stronie www"

Link to comment

Sorry, że RozpoczynĘ tu nowy wątek ale dla mniete temat jest drażliwy; chodzi o to czy można logować jako znalezione swoje własne kesze? Według mnie to nie fair play, ale są tacy którzy to robią. Co Wy na to?

 

Ktoś kto loguje własne kesze może się spotkać z cierpkimi uwagami na eventach, ale...

 

jak ktoś loguje kesze które założył na drugim koncie to jest 'ok'

 

jak ktoś loguje kesze, które znalazł ktoś inny, w czasie gdy on siedział w samochodzie to jest 'ok'

 

zresztą osób mających powyżej 200 keszy jest tak mało, że te kilka dodatkowych punkcików to trochę za mało, żeby w ogóle o fair play można było mówić... szybciej jak ktoś zakłada kesze z naginanymi D/T albo eventy na drugim końcu świata logowane z kanapy...

Link to comment

Sorry, że RozpoczynĘ tu nowy wątek ale dla mniete temat jest drażliwy; chodzi o to czy można logować jako znalezione swoje własne kesze? Według mnie to nie fair play, ale są tacy którzy to robią. Co Wy na to?

 

Can I log a find on my own geocache? What about when I go back to visit?

 

It is considered "bad form" to log a find on your own geocache, no matter when you do it. The same is true if you re-visit a geocache (for example to place or retrieve a travel bug). Use the "post a note" log option to record your visit in these circumstances.

 

In either case, you're not "finding" a geocache because you already know where it is. Save the smiley face for use when you've truly discovered a hidden geocache.

 

Żródło: Groundspeak

Link to comment

Wrócę do tematu który poruszyłem, a mianowicie opcji która byłaby fajna ale jej nie ma - czyli wyróżnienie jakoś ikonek zagadek na mapie GC które zostały już przez użytkownika rozwiązane (mają wpisane prawidłowe współrzędne) ale nie zostały jeszcze podjęte.

 

Co do odpowiedzi kolegów i koleżanek:

1. można powiedzieć że jestem smartfonowcem i się tego nie wstydzę,

2. używam aplikacji locus

 

Widząc Wasze odpowiedzi chyba nie zrozumieliście o co mi chodzi.

Ale najpierw wyjaśnię, że nie mam problemu z ogarnięciem rozwiązanych zagadek. Do każdej rozwiązanej zagadki wpisuję poprawne współrzędne, potem ją daję do bookmarka. Z bookmarka robi mi się automatycznie codziennie PQ, które sobie wczytuję bezpośrednio on-line do Locusa i mam je na mapie dokładnie we współrzędnych finałowych. Innych nie rozwiązanych zagadek nie wczytuję do Locusa bo po co. Ty samym mam obraz na smartfonie (lub pożyczonym do testów oregonie) gdzie są skrytki finałowe zagadek.

 

Pisząc posta #1469 miałem co innego na myśli. Mianowicie:

- rozwiązuje zagadki w różnych miastach (Gdańsk, Warszawa, Kraków, Tarnów...) i robię to w dużych odstępach czasowych w zależności czy się gdzieś wybieram czy nie (lub czy mam czas).

- przykładowo: w grudniu rozwiązałem ponad 20 zagadek w Gdańsku (podjąłem kilka), kilkanaście mam niepodjętych. Spoglądając na mapę po kilku miesiącach nie pamiętam które pytajniki mam zrobione a które nie. I teraz jest zabawa w klikanie po kolei i sprawdzanie. Sprawa zaczyna być problematyczna gdy zagadek jest kilkaset w mieście, rozwiązanych masz większość i brakuje Ci tylko kilkunastu.

- w związku z powyższym gdyby była taka funkcja, że gdy wchodzę na mapę wyświetlają mi się ikony zagadek które mam rozwiązane innym kolorem. To by załatwiło sprawę wyławiania nierozwiązanych zagadek spośród rozwiązanych...

 

I o to mi pokrótce chodziło...

Link to comment

Pisząc posta #1469 miałem co innego na myśli. Mianowicie:

- rozwiązuje zagadki w różnych miastach (Gdańsk, Warszawa, Kraków, Tarnów...) i robię to w dużych odstępach czasowych w zależności czy się gdzieś wybieram czy nie (lub czy mam czas).

- przykładowo: w grudniu rozwiązałem ponad 20 zagadek w Gdańsku (podjąłem kilka), kilkanaście mam niepodjętych. Spoglądając na mapę po kilku miesiącach nie pamiętam które pytajniki mam zrobione a które nie. I teraz jest zabawa w klikanie po kolei i sprawdzanie. Sprawa zaczyna być problematyczna gdy zagadek jest kilkaset w mieście, rozwiązanych masz większość i brakuje Ci tylko kilkunastu.

- w związku z powyższym gdyby była taka funkcja, że gdy wchodzę na mapę wyświetlają mi się ikony zagadek które mam rozwiązane innym kolorem. To by załatwiło sprawę wyławiania nierozwiązanych zagadek spośród rozwiązanych...

 

I o to mi pokrótce chodziło...

 

Odpowiedni filtr w GSAKu - tylko skrzynki typu '?' z niepoprawionym współrzędnymi.

Link to comment

Nie wiem jakiej wersji Locusa używasz ale u mnie (w miarę najnowsza), jak zmienię współrzędne w programie albo na geocaching.com i ściągnę/zupdate'uję punkt to wyświetla się czerwona gwiazdka na ikonie, trudno jej nie zauważyć o ile inne ikony jej nie zasłaniają.

 

Dodatkowo jak masz zbiór punktów to masz tam filter, i zakładkę 'geocaching' i tam możesz wybrać 'computed' (musisz wrócić na zakładkę basic i wcisnąć 'enter' w polu tekstowym, intuicyjne to nie jest) i wtedy wyświetli ci tylko zagadki rozwiązane.

Link to comment
Ze strony głównej serwisu zniknęła cała zakładka "Your profile".
Jak to zniknęła? Jest, tylko link do profilu to nick u góry strony.

Link do profilu przez nick był od kiedy tylko pamiętam i to szczęśliwie pozostało. Do wczoraj jednak dostanie się do pewnych funkcjonalności było o wiele prostsze (bezpośrednio, jedno kliknięcie). Teraz trzeba ładować dodatkową stronę. Przy prędkościach istotnie niższych niż LTE to ma duże znaczenie.

Link to comment

Wrócę do tematu który poruszyłem, a mianowicie opcji która byłaby fajna ale jej nie ma - czyli wyróżnienie jakoś ikonek zagadek na mapie GC które zostały już przez użytkownika rozwiązane (mają wpisane prawidłowe współrzędne) ale nie zostały jeszcze podjęte.

Zgadzam się, dla mnie też jest to uciążliwość.

 

Trochę pomogła nowa wyszukiwarka, która umożliwia odfiltrowanie zagadek rozwiązanych od nierozwiązanych.

Brakuje mi jednak jeszcze dwóch rzeczy:

 

- wyświetlania na mapie skrytek lokalizacji finałów (i wyróżniania ikonek z rozwiązaniami).

Tak, mam to w locusie, ale czasem wygodniej jest patrzeć na ekran komputera. Poza tym do locusa wcześniej trzeba te skrytki pobrać, co nie ma większego sensu gdy chce się tylko sprawdzić, które zagadki zostały jeszcze do rozwiązania (pomijam tu już ograniczenia: max 10 PQ dziennie, max 1000 skrytek w jednym PQ, max 6000 skrytek dziennie bezpośrednio przez locusa).

 

- przesyłania informacji o rozwiązaniu poprzez PQ.

W tym punkcie chodzi mi o to, że jeżeli ściągam sobie PQ (standardowo pobieram wszystkie skrytki z województwa, które mnie interesuje), to dla zagadek rozwiązanych wyświetlają mi się współrzędne finału, ale nie ma żadnej informacji o tym czy zagadka jest rozwiązana czy nie. W danych bezpośrednio z PQ, zagadki rozwiązane i nierozwiązane wyglądają dokładnie tak samo. Problem rozwiązuje aktualizacja skrytek bezpośrednio z poziomu locusa, ale byłoby miło, gdyby to nie było konieczne.

Link to comment

In either case, you're not "finding" a geocache because you already know where it is.

 

Oczywiście zgadzam się, że własnych skrytek nie należy logować. A posiadanie dwóch kont, gdzie na jednym się zakłada, na drugim znajduje, uważam w ogóle za bezsens. Ale to co w cytacie wyżej często jednak nie jest prawdą. Kesze są mobilne i często zastaje się je w innym miejscu niż to, w którym się je ukryło. Ba, jednego swojego - i to akurat niemobilnego - szukałem kiedyś bez mała kwadrans... (po znalezieniu zalogowałem oczywiście "serwis", a nie "znalezienie").

Link to comment

@lowca - dziękuję. Muszę kiedyś przysiąść nad tym programem. Na początku zabawy próbowałem coś się w nim pogrzebać i z uwagi na jego złożoność poległem.

 

Potraktuj GSAKa jako taki Excel ;) Z kilkoma dodatkowymi, użytecznymi funkcjonalnościami.

Link to comment

@dado - a tak z ciekawości: po co Ci codziennie robienie ponad 10 PQ co może dać 10000 skrytek łącznie ?? Nawet taki tuz jak Ty nie znajdzie tylu skrytek dziennie :)

Nie mówimy o szukaniu, tylko o identyfikacji nierozwiązanych zagadek na mapie. Chcąc to zrobić w locusie, muszę wcześniej pobrać skrytki. A mogę chcieć spojrzeć na obszar, gdzie jest ich znacznie więcej...

 

Tak jak pisałem, nowa wyszukiwarka trochę ułatwiła życie, bo dla takiego celu nawet jednego PQ nie chciałoby mi się generować.

Edited by dadoskawina
Link to comment

Rozpoczynając nowy wątek dotyczący logowania, lub nie własnych skrytek chciałem usłyszeć zdanie innych graczy z różnych stron kraju. Jestem początkującym keszerem i lubię posłuchać co inni, bardziej doświadczeni mają do powiedzenia. Tym bardziej, że chodzi o konkretny przykład logowania własnych keszy, który przytoczę poniżej.

Otóż, kilka tygodni temu założyłem kesza GC5M8M3 Warsaw Challenge-Alphabet. Przyjąłem w nim pewne założenia, częściowo wzorując się na innych tego typu chellengach. W chwili zakładania kesza nawet by mi do głowy nie przyszło, żeby pisać w opisie o tym, że nie liczą się kesze, założone przez siebie i samemu zalogowane jako "Found it". Szczerze mówiąc nawet bym na to nie wpadł, żeby logować jako znalezione własne kesze.

Kilka tygodni później zauważyłem, że jeden z graczy założył w Warszawie kilka keszy zaczynających na litery m.in. "Ó" czy "Ć". Ale dopiero wtedy mnie zjadło, kiedy zauważyłem, że założyciel tych keszy sam je loguje jako znalezione!!! Natomiast MEGA zdziwienie mnie wzięło, gdy zobaczyłem zagadkę GC5N4N0 Ósma żona Sinobrodego, która również była zalogowana przez właściciela. Pytam więc po co? Samemu tworzyć zagadki i następnie je logować? Nie chcę krytykować, a jedynie proszę o wyrażenie opinii w tej sprawie innych graczy.

Proszę, jeśli ktoś będzie miał ochotę, wypowiedział swoje zdanie na ten temat.

Edited by Puchacz*
Link to comment

Wrócę do tematu który poruszyłem, a mianowicie opcji która byłaby fajna ale jej nie ma - czyli wyróżnienie jakoś ikonek zagadek na mapie GC które zostały już przez użytkownika rozwiązane (mają wpisane prawidłowe współrzędne) ale nie zostały jeszcze podjęte.

Zgadzam się, dla mnie też jest to uciążliwość.

 

Trochę pomogła nowa wyszukiwarka, która umożliwia odfiltrowanie zagadek rozwiązanych od nierozwiązanych.

Brakuje mi jednak jeszcze dwóch rzeczy:

 

- wyświetlania na mapie skrytek lokalizacji finałów (i wyróżniania ikonek z rozwiązaniami).

Tak, mam to w locusie, ale czasem wygodniej jest patrzeć na ekran komputera. Poza tym do locusa wcześniej trzeba te skrytki pobrać, co nie ma większego sensu gdy chce się tylko sprawdzić, które zagadki zostały jeszcze do rozwiązania (pomijam tu już ograniczenia: max 10 PQ dziennie, max 1000 skrytek w jednym PQ, max 6000 skrytek dziennie bezpośrednio przez locusa).

 

- przesyłania informacji o rozwiązaniu poprzez PQ.

W tym punkcie chodzi mi o to, że jeżeli ściągam sobie PQ (standardowo pobieram wszystkie skrytki z województwa, które mnie interesuje), to dla zagadek rozwiązanych wyświetlają mi się współrzędne finału, ale nie ma żadnej informacji o tym czy zagadka jest rozwiązana czy nie. W danych bezpośrednio z PQ, zagadki rozwiązane i nierozwiązane wyglądają dokładnie tak samo. Problem rozwiązuje aktualizacja skrytek bezpośrednio z poziomu locusa, ale byłoby miło, gdyby to nie było konieczne.

 

Dado - jak używasz komputera, to do zabawy w dodawanie tylko rozwiązanych zagadek, polecam wtyczkę pod chrome o nazwie geoprinter (w pełni funkcjonalna tylko dla użytkowników premium ) - można sobie robić 'na boku' listę z tylko rozwiązanymi zagadkami

Link to comment

Natomiast MEGA zdziwienie mnie wzięło, gdy zobaczyłem zagadkę GC5N4N0 Ósma żona Sinobrodego, która również była zalogowana przez właściciela. Pytam więc po co? Samemu tworzyć zagadki i następnie je logować? Nie chcę krytykować, a jedynie proszę o wyrażenie opinii w tej sprawie innych graczy.

 

[Prawie] sam sobie na to odpowiedziałeś. Z powodu challenge'a.

 

Moim zdaniem trudność D5 jest nieproporcjonalnie wysoka. Trudność challenge'a nie powinna bazować na tym, że w tej chwili w danym regionie jest mało keszy o pewnych charakterystykach. Jakby było D2, to i presja na 'robienie' za wszelką cenę by słabsza była. Co i tak nie oznacza, że nikt by takich rzeczy nie robił...

 

Faktycznie, w moich challenge'ach też nie zapisałem, że swoich nie można logować. Z tym że to ma implikację np dla eventów, bo własne można jak najbardziej logować.

Link to comment

@Puchacz

To jedna z patologii, która pewnie jest jak w każdej grze i rywalizacji.

Jak Ci się chce to napisz do delikwenta i wyjaśnij mu, że tak się nie robi. Jak nie zrozumie to możesz usunąć mu loga wysyłając wyjaśnienie. Czy czymś ryzykujesz? Możesz sprowokować takiego delikwenta do odwetu i Ci np. będzie niszczył skrytki... Jak bym się ograniczył do maila do niego z opisaniem, że tak się nie robi i tyle. Reszta pozostanie w jego sumieniu. Bawimy się dla siebie a nie dla innych na pokaz. To co opisałeś jest moim zdaniem "najlżejszym" przegięciem.

Nie poradzisz nic na takie zjawiska:

- zakładanie skrytek na inne konto dla matrixa, ciągłości, FTFów itd,

- logowanie zagadek, multaków, letterboxów bo dobrzy koledzy/koleżanki dali kordy finałowe (i już nie musisz kilka godzin zasuwać po mieście aby zdobyć dane do multaka),

- logowanie skrytek zarchwizowanych, które zaginęły z kanapy, bo skrytka zginęła i nikt nie sprawdzi czy jestem wpisany,

- zmienianie logów z DNF na znalezione dla skrytek zarchiwizowanych, bo przecież nikt nie zauważy bo skrytka już się nie świeci na mapie,

- logowanie webcamów na bazie zdjęć kogokolwiek, zrobionych na kanapie w domu,

- logowanie Earth Cache bo kolega/koleżanka podesłali odpowiedzi,

- zakładanie eventów o wycenie D/T z kosmosu dla badża, matrixa... (ukrócone teraz częściowo wymaganiem dla eventu D=1),

- logowanie terenowych T=4.5 / T=5 wymagających specjalistycznego sprzętu (np. podejście na linie, albo nurkowanie) bo jedna osoba dostarczy logbook do kilku chętnych na dole lub brzegu,

- logowanie skrytek z całego traila zatrzymując się tylko co drugą lub co piątą albo dziesiątą,

- reaktywacje pojemników gdy się nie może znaleźć skrytki, a potem jest ich dwa lub nawet trzy na kordach,

- ..... pewnie jeszcze jest kilka ciekawostek bo pomysłowość ludzka nie zna granic...

 

I co możesz z tym zrobić drogi kolego. Moim zdaniem nic... Baw się dla siebie i czerp z tego satysfakcję. Jak lubisz badże statystyki (ja lubię) to porównuj się z kolegami i znajomymi który grają fair play. Z oszustami nie wygrasz....

Link to comment

Baw się dla siebie i czerp z tego satysfakcję. Jak lubisz badże statystyki (ja lubię) to porównuj się z kolegami i znajomymi który grają fair play. Z oszustami nie wygrasz....

 

Nic dodać nic ująć!

Ja piszę do takich, że zapomnieli zalogować i czy mogą uzupełnić wpis albo udowodnić w inny sposób, że tam byli. Przeważnie skutkuje.

Link to comment

Winny jest project-gc, bo to właśnie ten serwis tak "podkręcił" element rywalizacji, co wyżej longmen wypunktował.

 

Wydaje mi się, że jeśli takie patologie będą akceptowane (lub przemilczane) przez lokalną społeczność, to proceder będzie się rozrastał.

 

Poza panem explo997 (6 znalezień swoich skrytek), "polecam" pana wolaka (8 sztuk). Szkoda, bo w tym rejonie sporo uczciwych i wytrwałych keszerów, którzy honorowo walczą o każdego "smajla".

Link to comment

Eee tam co to jest 6 czy 8 znalezień własnych w porównaniu z power trailami, gdzie jeden kieruje, jeden śpi, jeden szuka a potem wszyscy logują...

 

Badże, czellendże... Ja rozumiem, że nie wszyscy mogą wiedzieć, że istnieje Opencaching (na eventy się chodzi tylko dla punktów) ale wystarczy porównać ilość logów dla webcamów na Geocaching.com i Waymarking.com i od razu widać, kto szuka tylko dla statystyk, a kto bo mu się to podoba...

 

Ja sobie wbiłem '10 typów w 1 dzień' w sposób, z którego nie jestem szczególnie dumny żeby mieć to 'z głowy', i nie zamierzam tego powtarzać. To nie ma sensu. Niestety, reviewerzy dokładają też swoją cegiełkę, akceptując czellendże, o których z góry wiadomo, że będą mieć destrukcyjny wpływ na zabawę.

Link to comment

Szkoda, bo w tym rejonie sporo uczciwych i wytrwałych keszerów, którzy honorowo walczą o każdego "smajla".

 

Rozbawiłeś mnie, serio.

Posiadacze dwóch kont, 'sprzedawacze' finałów quizów, specjaliści od 'znajdowania' skrzynek bez ich znalezienia ... taki to rejon jest.

Link to comment
Niestety, reviewerzy dokładają też swoją cegiełkę, akceptując czellendże, o których z góry wiadomo, że będą mieć destrukcyjny wpływ na zabawę.

 

To zamiast biadolić na forum, zgłoś na takiej skrytce-wyzwaniu 'NA' i detalicznie uzasadnij, dlaczego jest ona nieregulaminowa.

Bo subiektywny pogląd 'istnienie tej skrytki psuje zabawę' to trochę słaby powód do archiwizacji.

 

A, no i załóż parę ambitnych wyzwań, nie takich, które można zwykłą statystyką nabić.

Edited by lowca
Link to comment

A, no i załóż parę ambitnych wyzwań, nie takich, które można zwykłą statystyką nabić.

 

Mógłbyś podać przykład ambitnych wyzwań nie opartych na statystykach?

 

Bo z mojego doświadczenia to challenge typu 'ileśtam czegośtam w jeden dzień' albo 'litery alfabetu' mają znacznie większy potencjał generowania nadużyć niż inne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...