Jump to content

Spory, żale i inne niczego nie wnoszące dyskusje...


toczygroszek

Recommended Posts

Ale GS ma coś co nazywa się 'odziadowaniem' czy jakoś tak... I na tej zasadzie funkcjonują nadal wirtuale i webcamy, mimo że nie można nowych zakładać...

A także challenge założone przed zmianą zasad na obecnie obowiązujące...

Różnica polega jednak na tym, że tam w pewnym momencie został zmieniony regulamin. A więc zakładane skrytki były, w czasie ich powstawania, bez żadnych wątpliwości regulaminowe.

 

W tym przypadku zmiany regulaminu nie było, a rzecz rozbija się o jego interpretację. Wg centrali, skrytki od początku były niezgodne z zasadami i w ogóle nie powinny były powstać. I w tym kontekście nie ma podstaw by myśleć o - jak to nazywasz - "odziadowaniu" (jak to ładnie nazwać po polsku?)

 

A z tego co mi wiadomo, nawet jeśli skrzynka jest zarchiwizowana, to nadal można ją logować

Tak, o ile pozostanie w terenie. I też o tej możliwości będą wiedzieli tylko nieliczni.

Klocki lego zostały zabrane ze sklepu i jeżdżą z właścicielem po dalekich krajach. Hotel Kazimierz - nie wiem, ale chyba też go już nie ma w lokalu. Gdańska szafa z kolei została przerobiona na wersję akceptowaną przez Groundspeak.

Link to comment

@Geolog81 - logowanie zarchiwizowanych skrytek (które powinny być usunięte z terenie ale nie są) moim zdaniem jest niemoralne i nie mieści się w moich zasadach.

 

@dado w archiwum - moim zdaniem jeżeli Galicjan dostał maila z informacją o niezgodności z regulaminem to powinien napisać w logu: "Otrzymałem zgłoszenie o niezgodności skrytki z regulaminem. Zawieszam z powodów regulaminowych". Wtedy jest jasne - jest zgłoszenie - jest reakcja. A tak to sugeruje przysłowiową postawę "bycia bardziej papieskim od Papieża".

 

@StrykerPL- w geocachingu nie ma zasady precedensu i taka powinna być odpowiedź.

Link to comment

Nie ma zasady precedensu:

Umieszczanie i publikacja skrytek nie działa na zasadzie precedensów. Oznacza to, że istnienie podobnej skrytki opublikowanej w przeszłości nie jest wystarczającym powodem do publikacji nowej tego typu.

 

Odnośnie komercyjnego charakteru:

Wytyczne: Skrytka, której opis uznany bedzie za komercyjny nie zostanie opublikowana. Komercyjny opis skrytki ma przynajmniej jedna z ponizszych cech:

Nachalnie reklamuje, zacheca do skorzystania z towaru lub uslugi lub promuje.

Sugeruje lub wymaga od poszukiwacza (A) wejscia na teren prowadzenia dzialalnosci handlowej , (B)interakcji z personelem i/lub ( C) zakupu towaru lub uslugi.

Zawiera odnosniki do firm, agencji, reklamodawców, fundacji czy politycznych lub spolecznosciowych grup.

Zawiera logo firmy lub organizacji (w tym organizacji typu non-profit).

Zawiera nazwe firmy lub produktu komercyjnego.

Zawiera odnosniki lub informacje o innych serwisach geocachingowych.

Dopiski w nawiasie moje.

Źródło: http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx

 

Ciekawi mnie interpretacja kryterium, które wytłuszczyłem. Czy są to trzy niezależne warunki A lub B lub C, czy warunki typu AiC lub BiC, gdzie samo spełnienie warunku A ("wejście na teren") nie wypełnia kryteriów komercyjności opisu.

Edited by Tomal_C
Link to comment

Wątpliwości niestety zawsze będą... Np. czy kesze z projektów "Polskie muzea kolejnictwa" i "Skanseny architektury ludowej" są legalne? Część z nich "contains the name of a business or commercial product"... Poza tym kesz pokazujący jeden z tych obiektów niejako go promuje...

 

Są odpowiednie typy logów, które można zastosować i powiadomić w ten sposób recenzenta, który orzeknie. Nikt za nikogo tego nie zrobi.

Link to comment

Muzeum czy skansen nie jest instytucją komercyjną, a ten zapis o organizacjach społecznościowych to tylko podkładka na wypadek gdyby jakiś urząd ochrony konsumentów się przyczepił do praktyk monopolistycznych.

 

Nadinterpretować można do absurdu, co doprowadziłoby do zniknięcia wszystkich keszy w pobliżu jakichkolwiek budynków (np koło kościoła nie można, bo to promuje organizacje religijne, koło ratusza nie, bo to premiuje organizacje polityczne itp.)

Link to comment

Rozumiem, że Rewiuwer jest od spraw regulaminowych i technicznych, ale... hmm... dlaczego nie egzekwuje od zakładających kesze elementarnej znajomości ortografii i interpunkcji ojczystego języka?

 

Przypadkiem trafiłam na taki oto kwiatek: http://www.geocaching.com/geocache/GC5C8D8_zapomniane-boisko-korty-i-boisko-do-pilki-noznej?guid=ddeb19c1-1524-45ef-ba28-90aa6564ae30

 

Sorry, ale opis z mety dyskwalifikuje dla mnie skrytkę. Tak, jak nie kupuję na allegro od analfabetów, tak i bojkotuję kesze zakładane przez tychże. Może moja strata, ale na bogów - toż to masakra jakaś!

Link to comment

Ja pierniczę, przecież to woła o pomstę do nieba....

Ja nie znajduję wytłumaczenia dla takiego listingu i publikacji.

Jak wiem, że regulamin obowiązujący Recenzenta nie pozwala zablokować takiej skrytki, ale w takim wypadku pierniczyć regulamin. Niech się delikwent poskarży do Groundspeak'a. Ciekawe jak zareagują na skargę zawierającą błąd ortograficzny w każdym wyrazie.

Dla takich skrytek mówię stanowcze NIE !!! Zwłaszcza, że teraz przeglądarki sprawdzają ortografię i podkreślają błędnie napisane wyrazy. Dla mnie taki listing to zwykłe intryganctwo....

Link to comment

Zgadzam się, że to cholernie słabe, ale nie zrzucajmy wszystkiego na recenzentów (jestem ciekaw czy któryś wypowie się w temacie). Mają konkretne zasady, zgodnie z którymi muszą publikować i tyle. Poza tym nie ma co kręcić tragedii. Jak kesz jest kiepski, to się nie obroni, autor się znudzi i będziemy mieć z głowy :)

Link to comment

Jak kesz jest kiepski, to się nie obroni, autor się znudzi i będziemy mieć z głowy :)

Właśnie problem polega na tym, że nie do końca... Jeśli kesz jest kiepski i jest to niedomyty słoik po ogórkach gdzieś krzakach w ciekawym ale rzadko odwiedzanym miejscu, to dopóki tego nikt z krzaków nie wyciągnie i nie wywali to będzie to straszyć po sądny dzień i blokować miejscówkę!

Link to comment

Qvixote, napisz, bo ja już nie mam siły do tych młodych fejsbukowo-internetowych dziwnych ludzi :/ No i reszta skrytek autora na podobnym poziomie "literackim" niestety :/

 

Fajnie, że dzieciaki się bawią, ale może tak z rodzicami? Albo co sama nie wiem... :/

 

Widzę, że opis poprawiony, przynajmniej jeśli chodzi o te najstraszliwsze byki. Ale interpunkcja dalej leży i kwiczy :( Oni się tego już w szkołach nie uczą? Czy zlewają, bo jakiś tam głupi kesz to nie dyktando w szkole? :/

Edited by Verenne
Link to comment

Czepianie się ortografii i gramatyki to nie jest istota geocachingu. Gdyby tak było, to reviewer by mi niczego nie puścił w Niemczech, bo umlautów na klawiaturze nie używam (zupełnie odmienny układ klawiatury niż QWERTY) a gramatyka mi kuleje...

 

A przypadek wyżej wskazany to zupełnie bajka. Czy nie ma przypadkiem wymogu, że zakładać kesze mogą tylko osoby pełnoletnie?

Link to comment

Właśnie przez takie olewające podejście otoczenia młodzież pisze w internecie tak, jak pisze. Nikt nie zwraca na to uwagi, więc oni też mają to w d... Na sprawdzianie w szkole się ewentualnie wysilą, potem to już wszystko jedno, czy "który" czy "ktury", nie?

To po jaką cholerę przestrzegać jakichkolwiek zasad?

Elementarne zasady "dobrego wychowania"? Po co? Przecież nie jesteśmy na audiencji u królowej angielskiej.

I inne takie...

 

A co by się stało, gdyby recenzent napisał "Spoko chłopie, ale weź użyj słownika ortograficznego i popraw opis"? Tragedia jakaś? Nikt mu nie każe nikogo chłostać...

 

Sorry, ale ręce opadają. I już się nie dziwię...

Edited by Verenne
Link to comment

 

Sorry, ale opis z mety dyskwalifikuje dla mnie skrytkę. Tak, jak nie kupuję na allegro od analfabetów, tak i bojkotuję kesze zakładane przez tychże. Może moja strata, ale na bogów - toż to masakra jakaś!

Hej, no czepiasz się :) , jak byc widziała niektóre pomorskie opisy, ho, ho!

"kszaki", "pacz", pojemniki umieszczane pod własnym blokiem bez jakiegokolwiek uzasadnienia dlaczego to miejsce jest szczgólne... i tego typu kwiatki...

To wszytsko niestety swiadzy o tym, że GC powszechnieje i schodzi- miejscami ...na psy...

Srajfona ma kazdy małolat i sie bawi...strona GC istniej także po polsku, co obaliło kolejną nikłą bo nikłą ale zawsze jakąś barierę itp...

Link to comment

 

A skąd Wy wiecie ilu recenzenci NIE puszczają skrytek i dlaczego?

Na pewno nie puszczają niezgodnych z regulaminem, na torach kolejowych,

bliżej niż 161 od innej itp, natomiast nie ma paragrafu na bełkot w opisie lub jego totalny brak.

A inicjatywy własnej nie wykazują jakoś w tym względzie.... Czyżby sie bali,że taki małolat do centali napisze??

Przy całym szacunku do ciężkiej i codziennej oraz niewdzięcznej pracy Kolegów Recenzentów...

Link to comment

No własnie... paragrafy, regulaminy, bla bla bla...

 

Tylko że geocaching jawił mi się jako zabawa... hmm... w dużej mierze edukacyjna, z misją gdzieś tam w tle. Szkoda, że na takie "pierdółki" nie zwraca się więc uwagi. Wiecie, że zwykle młodzież wcale źle nie reaguje na uwagi dot. pisowni itp.? Oni tak piszą, bo mają na to przyzwolenie. Gdyby otoczeniu się chciało zwracać na to uwagę, to wielu z nich porzuciłoby nabyte niechlujstwo.

 

Ale tak, wiem, własny ogródek...

Link to comment

Widziałem kesze napisane poprawną polszczyzną, a sam kesz to probówka pod drzewem przysypana szyszkami... To już wolę ładnego klipsiaka i 10 ortografów w każdym zdaniu, naprawdę...

 

A regulamin to szkoda komentować, event nie może przewidywać spaceru bo można przy okazji szukać keszy, nie może być opublikowany na facebooku, bo wtedy odbywa się niezależnie od listingu, za to może być w restauracji, mimo że to jest sprzeczne z 'commercial guidelines'...

Link to comment

Można pisać na forum długie farmazony na temat tego jak ktoś robi coś źle lub nie robi czegoś wcale, ale efekt tego będzie żaden. Ci, którzy chcą rzeczywistych zmian zgłaszają się do GS czy Geocaching Polska z propozycją wolontariatu. Ale to wymaga podjęcia zobowiązania regularnego poświęcenia własnego czasu i to kosztem innych fajnych zajęć, które na nas czekają. To trudne, więc produkuje się pierdy na forum. W gębie każdy mocny, ale to nie sztuka.

 

Niedawno na facebookowym profilu Geocaching Polska pojawiło się ogłoszenie o poszukiwanych tłumaczy z angielskiego. Kto się zgłosił?

Link to comment

Szanowni zakładacze, a w szczególności Ci z niedużym doświadczeniem/stażem, mniej znaczy lepiej - zamiast 100/200 skrzynkowego traila zrobionego wzdłuż leśnych dróg, lepiej zrobić 1/3 lepiej dopracowanych keszy, pokazujących ciekawsze miejsca, obiekty przyrodnicze/historyczne... Bo zwłaszcza wśród nowych, młodych keszerów, geocaching przypominać zaczyna MUNZEE - zbieranie punktów szukanie/tworzenie portali.

Takie tam refleksyjne pokłosie dyskusji na forum

Chyba się robię zgredziały :)

Link to comment

Szanowni zakładacze, a w szczególności Ci z niedużym doświadczeniem/stażem, mniej znaczy lepiej - zamiast 100/200 skrzynkowego traila zrobionego wzdłuż leśnych dróg, lepiej zrobić 1/3 lepiej dopracowanych keszy, pokazujących ciekawsze miejsca, obiekty przyrodnicze/historyczne...

 

Popieram! Dobre fabularne multi oraz letterbox'y to jest to "tygryski lubią najbardziej". laughing.gif

A ostatnio przeważnie tylko "dziwne" walki o FTFy, problemy z weryfikacją challange i... z całym szacunkiem dla ich zakładaczy nudne power traile oraz "umiarkowanej" jakości serie. Ilość, ilość, ilość i coraz gorsza jakość (przynajmniej tak się w/g sprawy mają w ostatnim czasie w Krakowie, jeśli ktoś chce polemizować zapraszam na prv to podeślę moją listę tegorocznych krakowskich ant-zakładaczy). Dodatkowo znam kilka przypadków, kiedy po założeniu serii kilkunastu/kilkudziesięciu keszy ownerowi przechodzi ochota na ich serwis i utrzymanie, więc po kolei zaczynają znikać z mapy. signalmad.gif

 

Może przesadzam, może z dużo już w życiu keszy znalazłem, ale naprawdę coraz mnie miłych niespodzianek spotyka. tired.gif

 

Dla statsiarzy mam propozycję - rozpocznijcie rywalizację w kategorii http://project-gc.co...d&submit=Filter ;może ktoś napisze, że w niektórych regionach i miastach jest łatwiej, więc na project-gc wybieramy region, który nas interesuje i mamy np. Malopolska . Trudna i sprawiedliwa rywalizacja (bo statystycznie każdy ma niewielki wpływ na ilość otrzymanych głosów), a więc i wszyscy "wojownicy" powinni być zadowoleni -> jest okazja do rywalizacji i kompensacji. rolleyes.gif

 

Do tego muszę się jeszcze pożalić na gc.pl - idea Skrytki Tygodnia (http://blog.geocaching.pl/) dalej leży, a miała być nowa odsłona. Z propozycji podglądniętych u sąsiadów, możnaby zrobić jakiś "znak jakości geocaching.pl" czy coś takiego, aby zwycięzca mógł dodać to do listingu, a ew. szukający wiedzieli, że po taki pojemnik warto jechać kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt kilometrów!? Idąc za ciosem - jako, że to w końcu ta sama "ekipa", może umożliwić na zacnej mapie keszy by Spider wyświetlenie tylko tych keszy, które ów wyróżnienie otrzymały !?blink.gif *

 

Dodatkowa propozycja na geocaching.pl - może by też zrobić coroczną statystkę ilości otrzymanych fav/ilości znalezień skrytek, albo coś w tym stylu (nie mam dokumentacji API dry.gif); cokolwiek, aby zmobilizować wszystkich do działań idących w jakość, a nie w ilość. laugh.gif *

 

Przekroczyłem 1k, został mi matrix do zrobienia (nie mam kiedy ostatnimi czasy signalsad.gif) i jestem na tym etapie zabawy kiedy z większą radością walczyłbym w ciągu dnia z jednym lub dwoma solidnymi multakami, niż zatrzymywał się co 100m przy słupku, drzewku, znaku, aby zdjąć i zalogować kolejny pojemnik, o którym zapomnę 3s po wysłaniu logu.

 

Ja chyba też się robię zgredziały, albo nas wszystkich wizja zbliżającej się zimy dopada... dry.gif

 

_______________________

* - jeśli jest potrzeba pomoc proszę o prv.; w ramach dostępnego czasu oraz umiejętności mogę pomóc w realizacji tych pomysłów; tak samo jeśli chodzi i tłumaczenia, czasu wolnego ostatnio jak na lekarstwo, ale jak macie jakiś tekst do tłumaczenia EN/PL/EN mogę pomóc -> pomagam w tłumaczeniu Locusa i pluginu G4L to i z dłuższymi tekstami dam radę... ;-)

Link to comment

Szanowni zakładacze, a w szczególności Ci z niedużym doświadczeniem/stażem, mniej znaczy lepiej - zamiast 100/200 skrzynkowego traila zrobionego wzdłuż leśnych dróg, lepiej zrobić 1/3 lepiej dopracowanych keszy, pokazujących ciekawsze miejsca, obiekty przyrodnicze/historyczne... Bo zwłaszcza wśród nowych, młodych keszerów, geocaching przypominać zaczyna MUNZEE - zbieranie punktów szukanie/tworzenie portali.

Takie tam refleksyjne pokłosie dyskusji na forum

 

Pozwólmy wszystkim bawić się po swojemu ;)

Jedni udają się w pogoń za "found'it'ami", inni za FTFami (których definicja to też kwestia indywidualnego podejścia, które należy uszanować), jeszcze inni wolą zwiedzać i dowiadywać się ciekawych (dla nich (!)) informacji, jedni lubią zagadki logiczne, inni historyczne a jeszcze inni geograficzne, a ci najbardziej zdesperowani nie śpią po nocach, bo szukają możliwości zrobienia w okolicy matrixa obgryzając przy tym na zmianę ołówki i paznokcie (lub pochłaniają słodycze... właśnie mi się Michałki i Trufle skończyły -.-).

 

Każdego cieszy co innego i dlatego jest to fajna, uniwersalna zabawa w której każdy może znaleźć coś dla siebie, dlatego... nie narzucajmy nikomu swojego podejścia ;)

 

Co do ortografii, interpunkcji itp, jak by ktoś ze mną na chatcie porozmawiał to by się za głowę złapał, stety/niestety bozia nie dzieli skill'i po równo (nie można za to nikogo krytykować), ale jak bym zakładała skrytkę to bym 10^2*ln(e)[gdzie e to liczba włosów na brodzie Tesli] sprawdziła czy wszystko jest pod każdym względem napisane tak jak trzeba (jak już coś się dla kogoś robi to nie 'na odwal'), dlatego uważam, że teksty powinny być napisane po POLSKU a nie po 'polskiemu' i jakaś kontrola powinna obowiązywać.

Dodatkowo, nie wszystkie skrytki są przetłumaczone na inne języki, a dobrze napisany opis to lepszy wynik w translatorach ;)

 

Chyba się robię zgredziały :)

No cóż... ¯\_(ツ)_/¯ Cukierków na pocieszenie już nie znajdę, dlatego: <głask, głask> ;)

 

Znikam do łóżka. Dobranoc. <PUFF!>

Link to comment

 

niestety bozia nie dzieli skill'i po równo (....)

 

, dlatego uważam, że teksty powinny być napisane po POLSKU a nie po 'polskiemu' i jakaś kontrola powinna obowiązywać.

 

Jak po polsku, co to tu robia te " skille" ?

Jakas korpo- neo mowa? :anibad:

Bądź konsekwentna, proszę....

Nie kaleczmy naszego języka obcymi wtrętami, bo to ani ładne, ani przydatne... :laughing:

Link to comment

Jak po polsku, co to tu robia te " skille" ?

Przybyły z planety kQ10_Zc43 z tajną misją - porwania wszystkich owłosionych jednookich buraczków z dwoma pępkami. Ale nie mów nikomu! -.-

 

[ta wiadomość ulegnie autodestrukcji za 31 556 926.. 31 556 925.. (sekund/y)]

Link to comment

Kurcze no... Geoaware_PL może sugerować zmiany i wytykać błędy (i bardzo dobrze) a "zwykli" nie mogą. Veto!

Recenzent może co najwyżej sugerować zmiany w opisie. A user może tą prośbę zignorować. W przypadku GC5DZF7 opis jest jaki jest... Z tym, że zamiast zabrać się za polepszanie gry poprzez edukację użytkownika, wysyłając np. prywatną wiadomość, jak zwykle wszystko wiedzący użytkownicy robią nagonkę w logach i na forum. A już w ogóle nie rozumiem logu "Needs Maintenance" dodanego przez longmen76 - proponuję doczytać kiedy się go stosuje. Gdybyś taki log dodał do mojej skrytki już byś był zgłoszony do GS za personal attack.

Edited by Spider
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...