Jump to content

E4 cache series/Σειρά κρυπτών στο Ε4


wind&water

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Εδώ κάτω στην Κρήτη οι λίγοι που είμαστε βρισκόμαστε για καμιά μπυρίτσα και γεω-κουβέντα συχνά-πυκνά. Την τελευταία φορά λοιπόν, οι OMILOS είχαν μια καταπληκτική ιδέα: Να μπουν κρύπτες κατά μήκος όλου του μονοπατιού Ε4, που διατρέχει όλη την Κρήτη, έτσι, ώστε, όταν κάποιος ανοίγει το χάρτη, να διαγράφεται με τις κρύπτες όλο το μονοπάτι! Και κάθε τόσο να υπάρχει και ένα bonus-cache, θα δούμε με ποιο τρόπο.

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί από όλο τον κόσμο που έρχονται εδώ για περπάτημα, οπότε αυτό θα είναι και ένας πόλος έλξης παραπάνω. Καλό θα κάνει και σε μας, θα περπατήσουμε στη φύση λίγο παραπάνω. Και θά' χουμε να παίζουμε!

 

Προτείνω να επεκταθεί η ιδέα σε όλη την Ελλάδα κι ύστερα να γίνει γνωστή και στους Ορειβατικούς Συλλόγους. Το Ε4 το βρίσκετε στο διαδίκτυο εύκολα, όλο και κάπου κοντά σας θα περνάει. Κι αν δεν είναι Ε4, όλο και κάποιο μονοπάτι θα υπάρχει!

 

Υπάρχουν ήδη πολλές κρύπτες στα μονοπάτια, μπορούμε να τις συμπληρώσουμε. Συμφωνείτε;

Link to comment

Εξαιρετική ιδέα! Λοιπόν προτείνω το εξής:

 

Ίσως μέσα στον Οκτώβρη μπορέσω να κατέβω μια στην Κρήτη για περπάτημα, πιθανόν και μαζί με την κοπέλα μου.

 

Βλέπω ότι στο ομορφότερο ίσως κομμάτι του Ε4 δεν έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ κρύπτη. Μιλάω φυσικά για το Σούγια-Αγ.Ρουμέλη. Αν λοιπόν ψήνεστε για δυο μέρες περπάτημα με Geocaching, μπορούμε να συνεννοηθούμε ημερομηνίες και να το κάνουμε ένα ΣΚ. Διανυκτέρευση προτείνω σε μια απο τις ομορφότερες παραλίες της Ελλάδας, τα Δώματα... Who's in?

Link to comment

Εξαιρετική ιδέα! Λοιπόν προτείνω το εξής:

 

Ίσως μέσα στον Οκτώβρη μπορέσω να κατέβω μια στην Κρήτη για περπάτημα, πιθανόν και μαζί με την κοπέλα μου.

 

Βλέπω ότι στο ομορφότερο ίσως κομμάτι του Ε4 δεν έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ κρύπτη. Μιλάω φυσικά για το Σούγια-Αγ.Ρουμέλη. Αν λοιπόν ψήνεστε για δυο μέρες περπάτημα με Geocaching, μπορούμε να συνεννοηθούμε ημερομηνίες και να το κάνουμε ένα ΣΚ. Διανυκτέρευση προτείνω σε μια απο τις ομορφότερες παραλίες της Ελλάδας, τα Δώματα... Who's in?

Προσεξτε εσεις εκει στη λεβεντομανα! Το μηνυμα εχει βαθος ( ειπαμε ο Σπυρος και τα βαθεια εχουν καλες σχεσεις!):

Εξαιρετική ιδέα!

Δεν εννοει την δικη σας αλλα αυτη που του ηρθε!

να κατέβω μια στην Κρήτη για περπάτημα

Πως λεμε θα κανω μια τζουρα, τιποτα το σπουδαιο! Γι' αυτον φυσικα !

πιθανόν και μαζί με την κοπέλα μου

Μην το δεστε και κομπο οτι θαρθει. Αν παρει χαμπαρι τι θα τραβηξει, μπορει και να μην ερθει !

Βλέπω ότι στο ομορφότερο

Καλοπιανει για να τσιμπησετε...

δεν έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ κρύπτη

Δεν θελει να σας προσβαλει αλλα δεν επρεπε να εχετε βαλει ; (δημιουργει ενοχες στο ακροατηριο !)

Αν λοιπόν ψήνεστε

Αφηνει την αποφαση σε σας, για να μην του λετε μετα...

για δυο μέρες περπάτημα

Σιγα το πραμα. Ουτε τρεις. Την νυχτα, αργα, θα κοιμηθειτε. Εκτος αν αποφασιστει Night cache.

με Geocaching

Ε, ναι τι νομιζατε ? θα κανετε Geocaching σε μερος που δεν εχει κρυπτες, αρα θα βαλετε κρυπτες! Και ξερετε τι σημαινει αυτο! Εδω μια βαζεις και σου βγαινει ο αδοξαστος, με δυσκολια αντε 2 και τεραιν απο 2,5 και κατω. Οχι να βαζεις κρυπτες οπως ο Σπυρος, με σκοινια, αρβυλες,φακους και μπουκαλες...

Διανυκτέρευση προτείνω σε μια απο τις ομορφότερες παραλίες της Ελλάδας

Να περπατας δυο μερες και την νυχτα να κοιμηθεις στην παραλια. Τι καλυτερο ?? Το γλυκαινει ομως το χαπι εκθειαζοντας το μερος.

Who's in?

Δεν ξερω για Who's in αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα εχει αρκετους 'out' !

Προσεξτε καλα μωρε κοπέλια τσε κοπελιες γιατι τουτος εχει σκοπο να μας ξεπατωσει ουλους !! Σας προειδοποιησα και αμαρτια ουκ εχω...

Link to comment

βρε το κουζουλο το Σπυρο... ακουσα καλα μωρε.. θα κατεβεις στην λεβεντογεννα Κρητη;

 

Μωρε Μιμη εξανιξεστονε καλα; Ω τη παντερμη ολο περπατα, βουτα τσε σκαρφαλωνει.. εκατηντησε ωσαν τον Τσακ Νορις... αμερικανος geocacher... φτανει 50 μετρα βαθος τσι θαλασσες τσε τα 3000 μετρα υψος στα ορη...για να βρει τσι κασες! κανει geocaching στα φαραγγια τσε τα βουνα τις ΗΠΑ τσε βουτα στ' Ατλαντικο Οτσεανό! Κανει ωσα με 68 ευρεσεις την ημερα.. Α! τσε οι κρυπτες που βαζει εχουνε δυσκολια 5 αστερια... τσε βαλε.. χαχαχαχαχαχα

 

 

Γεια σου ρε Σπυρο! :D

 

Μιμη μην την φοβασε την κοπελια του... κανει κι αυτη ορειβασια! ;)

Link to comment

βρε το κουζουλο το Σπυρο... ακουσα καλα μωρε.. θα κατεβεις στην λεβεντογεννα Κρητη;

 

Μωρε Μιμη εξανιξεστονε καλα; Ω τη παντερμη ολο περπατα, βουτα τσε σκαρφαλωνει.. εκατηντησε ωσαν τον Τσακ Νορις... αμερικανος geocacher... φτανει 50 μετρα βαθος τσι θαλασσες τσε τα 3000 μετρα υψος στα ορη...για να βρει τσι κασες! κανει geocaching στα φαραγγια τσε τα βουνα τις ΗΠΑ τσε βουτα στ' Ατλαντικο Οτσεανό! Κανει ωσα με 68 ευρεσεις την ημερα.. Α! τσε οι κρυπτες που βαζει εχουνε δυσκολια 5 αστερια... τσε βαλε.. χαχαχαχαχαχα

 

Γεια σου ρε Σπυρο! :D

 

Μιμη μην την φοβασε την κοπελια του... κανει κι αυτη ορειβασια! ;)

Καλοοοο ! Μ' αρεσε η μεταφραση !

Δεν ανησυχησα για την κοπελα. Σαμπως την ξερω ; Για τους Κρητικους ανησυχησα !

Ελα ρε Σπυρο αστεια κανουμε, μην το παιρνεις προσωπικα... και σοβαρα !

Link to comment

Χαχαχ, ξεκίνησε ωραία η μέρα μου, και με τους δυο σας! Καλά, για τον ιπποπόταμο δεν έχω λόγια!

 

34591359.jpg

 

Προς το παρόν το πρόγραμμα λέει γι αυτό το ΣΚ να μείνω στην Αθήνα και πέριξ :( :(

 

Το επόμενο μάλλον θα συμμετάσχω στην εκδρομή του ΠΟΑ στον Όλυμπο, αν κάποιος ενδιαφέρεται, πρόκειται για μια απ τις πιο παρθένες διαδρομές του βουνού.

Αρχηγός θα είναι η "αδερφή ψυχή" μου, ο Γιώργος Σιδηράς οπότε η επιτυχία είναι εγγυημένη. Βέβαια δώστε βάση στα "Ώρες πορείας: Πολλές!" και "Προσοχή: Απαιτείται καλή φυσική κατάσταση."

http://www.poa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=39

 

Το ΣΚ στην αλλαγή του μήνα μάλλον θα κατέβω για δυο μέρες στον Καβομαλιά, και φαντάζομαι ότι αν κρατήσω το επόμενο κενό για κάτι άλλο που μπορεί να μας έρθει μέχρι τότε,

δυο καλές ημερομηνίες για το Ε4 είναι το 13-14 Οκτώβρη.

 

Προτείνω μερικά πιο συγκεκριμένα cache: παραλία δώματα (τέλος του φαραγγιού του κλάδου) οπωσδήποτε μια καλή κρύπτη, παραλία σεντόνι (τέλος τρυπητής), ποικιλασσος, Αγ. Αντώνιος και σίγουρα στο δραματικό κομμάτι απο σεντόνι για δώματα. Εκεί μάλιστα ίσως να κάτσουμε και δυο ωρίτσες, αν δεν έχουν διορθώσει το μονοπάτι (έχω ένα χρόνο και που κατέβηκα εκεί τελευταία) να φτιάξουμε ένα δυο επικίνδυνα σημεία που με λίγο σκάψιμο θα στρώσουν.

 

Για να σας δω, Κρητικοί geocachers!

Link to comment

Καλημερα Σπυρο! χαχαχαχα πλακα εκανα με την διαφημιση.. την εβαλα για να παει αμεσως το μυαλο στο... πανω σε τι το εγραψα το αστειο..

 

ειναι απο τις αγαπημενες μου διαφημισεις...μιας και τα συμπαθω τα κρητικα... :D βλεπεις... ενα κομματι της καταγωγης μου... ειναι κι απο εκει... :laughing:

 

πωπω ρε συ.. τι φωτο ειναι αυτη;; απιστευτο μερος!! καλα.. πως ειναι ετσι κομμενος ο βραχος καθετα;

 

ομορφο σπορ κανετε! εγω ομολογω οτι δεν εχω ουτε την φυσικη κατασταση ουτε τα κουραγια...

μπραβο σας παντως!!

Link to comment

Αν ανατρέξετε στο διαδίκτυο για το Ε4 στην Κρήτη, θα δείτε ότι η διαδρομή που ανέφερε ο Σπύρος είναι η δυσκολότερη και η ομορφότερη τση Κρήτης. Θέλει γερά πόδια και γερές πλάτες γιατί πρέπει να κουβαλάει κανείς φαγητό και νερό 2 ημερών συν ότι χρειάζεται για διανυκτέρευση.

 

Εμείς μάλλον παρασκευρώσαμε για να την κάνουμε ολόκληρη. Μπορεί όμως τότε να βρείτε συνοδοιπόρους τους OMILOS και RenPet, οι τελευταίοι θα χρειαστούν πρόσκληση στα Αγγλικά. Κι αν ο Θεός της Ελλάδας δεν έχει σκοπό να την εξαφανίσει από προσώπου γης ως του χρόνου, τον Ιούνιο του 2013, το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος, ο Ορειβατικός Ηρακλείου θα οργανώσει εκδρομή στην παραλία Δωμάτων με καραβάκι και περπάτημα στο φαράγγι του Κλάδου. Προγραμματιστείτε!

 

Η Κρήτη είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ για geocaching, περπάτημα, κολύμπι, χαλάρωση κι ότι άλλο επιθυμεί κανείς. Η φύση της προσφέρειτα πάντα! Αν και δεν είμαστε Κρητικάτσια, μένουμε εδώ στην αρχή κατά τύχη και μετά κατ' επιλογή για 23 χρόνια!

 

Ε4 Cretan Trail Caches! Η πρό(σ)κληση είναι ανοιχτή!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...