Jump to content

Umyślne niszczenie skrzynek


StachoB

Recommended Posts

Ostatnio spotkałem się z taką sytuacją, że kesz został zniszczony, logbook zabrany, czasem w miejscu kesza zostawiono śmieci, dodam, że jest to celowy zabieg.

Czy oprócz ustawienia kesza Tylko dla PM można jeszcze coś zrobić, aby się przed czymś takim ochronić?

Link to comment

I, ze niby to ma pomoc?

Zludne przeswiadczenie.

Tak sie czasami zdarza i nic na to nie poradzisz. Takie przypadki sa wpisane w te zabawe.

Sa rozne i rozniste przyczyny niszczenia keszy i PM, czy jak to tam nazywasz, nic nie pomoze.

Kesz mogl byc przypadkowo odkryty, kesz mogl byc spalony przez keszera, mogl tez byc wytropiony w necie i zlosliwie zniszczony. W tych 2 przypadkach na 1 PM nic nie pomoze.

Stawiam na jedno z tych dwoch.

Link to comment

Ostatnio spotkałem się z taką sytuacją, że kesz został zniszczony, logbook zabrany, czasem w miejscu kesza zostawiono śmieci, dodam, że jest to celowy zabieg.

Czy oprócz ustawienia kesza Tylko dla PM można jeszcze coś zrobić, aby się przed czymś takim ochronić?

Skąd masz pewność, że to celowe działanie? Nadepnałeś komuś na odcisk? Ktoś Cię nie lubi, czy może posadziłeś swojego kesza za blisko innego? :-). W 90% do takich sytuacji dochodzi z udziałem zupełnie niewtajemiczonych ludzi (prace porządkowe, bardzo uczęszczane miejsca, ulubione miejsca "spotkań"). Nie trzeba od razu zakładać, że ktoś się na Ciebie uparł. W takim przypadku PM wiele nie pomoże. Najlepiej zmienić miejscówkę i postarać się o lepsze maskowanie. I co najważniejsze: nie załamywać się. Ryzyko "spalenia" miejsca ukrycia jest wkalkulowane w tą zabawę i musimy sie liczyć z tym, że nawet najlepiej skitrany pojemnik może trafić w ręce niepowołanych osób. Odtwarzać, zakładać i cieszyć się z wpisów. Bo o to chodzi, żeby sprawiać przyjemność sobie i innym uczestnikom zabawy. A nawet jak jakiś wandal wyżyje się na geoskrzynce, to pewnie też przynosi mu dużo satysfakcji... Tak czy siak, przynosimy dobrą zabawę i radość :-).

Link to comment

Ktoś regularnie niszczył mojego kesza - przestawiłem kilkanaście metrów dalej i już nie znalazł.

Kolejny kesz padał ofiarą sprzatania lisci w parku - zbliżała się jesień wyczekiwałem ekip sprzątajacyh, zawijałem go do domu i wracał za kilka dni :)

Link to comment

skoro tak wszyscy uważamy, to proponuję zamknąć i do kosza :laughing:

Tu nie ma kosza :P (zwyczajnie się wywala i nikt tego nie widzi).

Też proponuję poprzestać, choć groźby usuwania keszy widziałem... i platformowo było..., i w stronę której się nie spodziewasz...

Link to comment

Widzę, że niektórzy z Was zalecają tworzenie skrzynek dla PM. Tak naprawdę to jaki jest cel tworzenia tego typu skrzynek? Przecież nie sądzicie chyba, że ktoś z "konkurencyjnego" serwisu chodzi i niszczy skrzynki z GC? Ja przynajmniej nie nieszczę skrzunek z OC i nie sądzę, żeby to było powszechną praktyką :) Czy to nie chodzi przypadkiem o jakąś pseudoelitarność i podzieleniu keszerów na lepszych i gorszych? Tak się zastanawiam, bo widzę trend nadawania statusu 'tylko dla PM' dla skrzynek, które wcześniej były ogólnie dostępne. Ciekaw jestem waszego zdania po co to zostało utworzone i do czego to dąży?

Link to comment

Widzę, że niektórzy z Was zalecają tworzenie skrzynek dla PM. Tak naprawdę to jaki jest cel tworzenia tego typu skrzynek? Przecież nie sądzicie chyba, że ktoś z "konkurencyjnego" serwisu chodzi i niszczy skrzynki z GC? Ja przynajmniej nie nieszczę skrzunek z OC i nie sądzę, żeby to było powszechną praktyką :) Czy to nie chodzi przypadkiem o jakąś pseudoelitarność i podzieleniu keszerów na lepszych i gorszych? Tak się zastanawiam, bo widzę trend nadawania statusu 'tylko dla PM' dla skrzynek, które wcześniej były ogólnie dostępne. Ciekaw jestem waszego zdania po co to zostało utworzone i do czego to dąży?

 

Jest wiele powodów, dla których ludzie tworzą skrytki PMO. Ja spośród swoich prawie 200 mam zaledwie 3 takie, z czego jednej ustawiam ten atrybut okresowo. Jednej z nich dałem taki atrybut... ponieważ chciałem mieć jedną z takim atrybutem i zaglądać do "logu audytowego" kto głowi się nad moim puzzlem (skrytki PMO umożliwiają właścicielowi obejrzenie, kto oglądał opis jego skrytki). Na drugiej ustawiam atrybut PMO zimą, gdyż jest bardzo niebezpieczna i chcę ograniczyć liczbę startujących do niej w tym czasie ludzi. Przełączam ją też na nieaktywną, ale na wszelki wypadek wolę też ograniczyć do niej dostęp i w ten sposób. Trzecią założyłem z takim atrybutem niedawno z dwóch powodów. Użyłem tam specjalny pojemnik, nad którym się namęczyłem i chcę, by pobył tam jak najdłużej i nie był poszukiwany przez początkujących geocacherów. Po drugie to taka forma "nagrody" dla zdeklarowanych geocacherów-wyjadaczy.

Ostatnio w Krakowie pewien geocacher dodał te atrybuty do kilku swoich keszy - w rozmowie prywatnej skarżył mi się na dzieciaki, które znajdują jego pojemniki a potem mówią o nich całej paczce swoich kolegów-mugoli i niebawem pojemnik ginie, albo znajduje w środku niestosowne wpisy. Alternatywą było archiwizowanie skrytek, więc już lepiej zastosować PMO.

Wiele skrytek jest dla mnie niedostępnych ponieważ zagadki są za trudne, teren wymaga użycia jakiegoś kosmicznego sprzętu, albo zwyczajnie są za daleko od domu. Nie czuję się przez to gorszy, jest wiele innych ciągle czekających na znalezienie.

Poza tym jako zwykły użytkownik też masz możliwość zalogowania znalezienia skrytki PMO - jest na to pewien myk :) Jeśłi bardzo zalęzy Ci na jakiejś takiej skrytce, to napisz do mnie na priv, a pomogę Ci to zrobić.

Link to comment
Tak się zastanawiam, bo widzę trend nadawania statusu 'tylko dla PM' dla skrzynek, które wcześniej były ogólnie dostępne. Ciekaw jestem waszego zdania po co to zostało utworzone i do czego to dąży?

 

Pocieszę Was - w Polsce PM-skrzynek jest niewiele w porównaniu z np takim Bornholmem - tam jak nie ma się PM to bryndza podczas szukania :/

Edited by lowca
Link to comment

Moje zdanie - PM skrzynki powinny być w jakiś sposób wyjątkowe (specjalny schron), jako nagroda dla PM płatnika. Nie box wymagany być jedynie PM. Są tylko skrzynki na głupim miejscu.

 

Przy okazji: wiele BM wie, jak znaleźć koordynaty PM skrzynki. Ale nie widzą najważniejsze - listing. Przyczyna dlaczego tam skrzynka jest.

 

Przepraszamy za niedoskonałym polskim.

Link to comment

To, co napisał toczygroszek to jakieś pokrętne. No może poza pierwszym argumentem (chciałem mieć jedną z takim atrybutem) ;-)

 

Ograniczenie ilości startujących ze względu na niebezpieczeństwo? A to dobre! Sugerujesz, że PM mają mózg a zwykli zjadacze już nie? No i ów mózg (właściwie powinienem napisać "musk" ;D) można sobie kupić, całkiem niedrogo ;-)

Kesz ma być niedostępny dla początkujących? Może się mylę, ale nie jest przypadkiem tak, że ktoś z zerowym dorobkiem może sobie wykupić PM ? (właściwie bez sensu byłoby inaczej)

Jeśli skrytka jest PMO, to jakaś tajemnicza moc będzie chronić ją przed przekazywaniem kordów kolegom i zmuglowaniem przez przypadkowe osoby?

 

Dla mnie PMO to bzdura, mająca wprowadzić jakąś pozorną elitarność.

 

Aha, jeśli ktoś potrzebuje gpxa z jakimś PMO - piszta ;-)

Link to comment

Aha, jeśli ktoś potrzebuje gpxa z jakimś PMO - piszta ;-)

To jest niezgodne z zasadami. W Republice Czeskiej również ktoś oferowany GPX z PMO. Potem dostał ban.

 

Przepraszam, bo OT się robi ale chciałem rozwiać swoją wątpliwość. Czy zwykły śmiertelnik po znalezieniu, może taką skrzynkę zalogować? (jak?)

www.geocaching.com/seek/log.aspx?wp=GC123456

Link to comment

Aha, jeśli ktoś potrzebuje gpxa z jakimś PMO - piszta ;-)

To jest niezgodne z zasadami. W Republice Czeskiej również ktoś oferowany GPX z PMO. Potem dostał ban.

 

Ja nie oferuję GPXa z PMO. Napisałem tylko, że jeśli ktoś potrzebuje - może napisać na priva.

Link to comment

 

Dla mnie PMO to bzdura, mająca wprowadzić jakąś pozorną elitarność.

 

 

Jak już bede miał Premium (czyli niedługo, bo kolejka zakupowa powoli do tego punktu dochodzi), to założę sobie taką skrytkę PMO. Tytuł roboczy "Szczyt Absurdu"; muszę jeszcze odpracować parę szczegółów, ale będzie wesoło... Przynajmniej mnie.

Link to comment

Przepraszam, bo OT się robi ale chciałem rozwiać swoją wątpliwość. Czy zwykły śmiertelnik po znalezieniu, może taką skrzynkę zalogować? (jak?)

www.geocaching.com/seek/log.aspx?wp=GC123456

Nie działa: "404 - File Not Found" :(

Link to comment

Przepraszam, bo OT się robi ale chciałem rozwiać swoją wątpliwość. Czy zwykły śmiertelnik po znalezieniu, może taką skrzynkę zalogować? (jak?)

www.geocaching.com/seek/log.aspx?wp=GC123456

Nie działa: "404 - File Not Found" :(

Bo musisz, Żywcu, realnie istniejącą skrzynkę podać.

Link to comment

Stryker, zwykła statystyka.

 

Ograniczenie ilości startujących ze względu na niebezpieczeństwo? A to dobre! Sugerujesz, że PM mają mózg a zwykli zjadacze już nie?

 

To nie jest kwestia mózgu. Zdarzają się osoby bardzo nierozsądne, które wbrew przestrogom pójdą po kesza przy złych warunkach. Zapewne część z nich ma PM, a część nie. Nadając skrytce PMO statystycznie ograniczam potencjalną ilość udających się tam szaleńców.

 

Kesz ma być niedostępny dla początkujących? Może się mylę, ale nie jest przypadkiem tak, że ktoś z zerowym dorobkiem może sobie wykupić PM ?

 

Może, ale to raczej bardzo rzadki przypadek. Osobiście nie znam nikogo, włącznie z sobą, kto rozpoczął zabawę w geocaching od kupna konta premium. Jeśli takie osoby są, to stanowią margines statystyczny.

 

Jeśli skrytka jest PMO, to jakaś tajemnicza moc będzie chronić ją przed przekazywaniem kordów kolegom i zmuglowaniem przez przypadkowe osoby?

 

Nawiązując do poprzedniego punktu, statystycznie rzecz biorąc, PM w większości przypadków są to bardziej doświadczone osoby, które nie chwalą się się kolegom "o, a tu jest tajny pojemnik". Rzadko też są gimnazjalistami.

 

Pewien geocacher z Irlandii wprowadził PMO do większości swojej skrytek, gdyż jak twierdził notorycznie mu ginęły, a miał ich dużo, chyba ze 200. Jak twierdził, po zastosowaniu PMO przestały mu ginąć.

 

Nie da się ukryć faktu, że zarówno na świecie jak i w Polsce geocachingiem zainteresowały się osoby, które dla "żartu" postanowiły zabrać, zniszczyć lub wypełnić pojemnik własnymi ekskrementami, a nie były zainteresowane zabawą w jej pierwotnym przeznaczeniu. Były też przypadki wykradania geocoinów ze skrytek. Wprowadzenie PMO pozwoliło niejednokrotnie przerwać tego typu proceder.

 

Przy okazji - zaginęły mi 2 TB, ponieważ wzięły je osoby, które zaczęły zabawę w geocaching i nigdy jej już nie kontynuowały. Gdyby dało się jakoś ograniczyć dostęp do TB i geocoinów osobom bez PMO, to nadał bym ten status wszystkim swoim przedmiotom bez wahania.

Link to comment

Widzę, że niektórzy z Was zalecają tworzenie skrzynek dla PM. Czy to nie chodzi przypadkiem o jakąś pseudoelitarność i podzieleniu keszerów na lepszych i gorszych?

 

skrzynki PMO nie są pseudoelitare. i nikt nie robi tego, by utrudnić grę osobom grającym na GC i OC. dajcie spokój tym podziałom. tak jak powiedział gdzieś wcześniej Toczygroszek, funkcja PMO pozwala na wyłączenie początkujących/mniej doświadczonych graczy. jaki to ma sens? np. w górznie o keszowaniu mówiono w szkole podczas pogadanki z uczniami na ten temat. efekt jest taki, że dzieciaki z klas 4-6 zaczęły grać, zakładać nawet nowe kesze i mają w tym fan, natomiast kilka osób z klas 7-8 zaczęło kesze niszczyć. i to nagminnie. są w górznie kesze, które były reaktywowane od nowa ok. 15 razy w przeciągu ostatnich 6-8 tygodni. ich reaktywacja obejmuje nie tylko nowy logbook, ale przede wszystkim pojemnik i dość nietypowe wieczko - nie będę spojlerował - co na raz daje około 10,- PLN. co ma zrobić główny założyciel tych keszy, który ma w okolicy grubo ponad setkę skrzynek?

istnieje też tendencja, że ktoś zaczyna grać i daje spokój po 5-35 znalezieniach. większą część tych niewielu keszy odkrywa nie specjalnie uważając na mugoli, i te kesze często giną. jeszcze inną sprawą jest serwis skrzynek w miejscach mocno odwiedzanych przez dużą ilość turystów-początkujących-keszerów. np w pobliżu dużych dworców, lotnisk itp. znam przypadki z niemiec, gdzie owner po roku miał przy 50 skrzynkach koszta serwisu przekraczające 1000,- euro. zarówno ze wzglądu na tą sumę jak i częsty serwis i związany z tym czas zmienił status skrzynek, przyznając, że nie zależy mu na 1000 logów na miesiąc. po zrobieniu z tych keszy PMO sprawa się uspokoiła.

 

jeszcze inny powód: wartość skrzynki. ja np będę w niedalekiej przyszłości instalował kesze zrobione z rzeźb ptaków, jakie na evencie w górznie malowały dzieci; zerknijcie na zdjęcia w logach: GC3QYD6. rzeźby ufundował człowiek niezwiązany z GC czy OC. ujęła go idea CITO i nasze sprzątanie lasu. w sumie tych rzeźb ma być około 20 (obecnie jest gotowych 8-10). wartość jednej rzeźby z drzewa dębowego, w zależności od wielkości to 150-400 PLN (zrobił je lokalny artysta). i jak najbardziej najpierw było długo debatowane, jak je uchronić przed zniszczeniem czy kradzieżą. info o normalnej skrzynce jest dostępne dla każdego, kto się zaloguje. wiadomo oficjalnie, że na upartego do skrzynki można dojść bez pomocy GPSa. tu absolutnie nie chodzi o to, by przed częścią sceny keszującej ukryć takiego kesza, bo "ona jest związana z OC", tylko by wykluczyć osoby, które mają być może na początku mniejsze lub dużo mniejsze poczucie współodpowiedzialności. tak za poziom zabawy, jak i za nasze dobro wspólne, jakim są kesze.

cała ta linia będzie PMO. zarówno PMO, jak i ich bardzo wysokie ustawienie ma chronić te kesze przed kradzieżą czy dewastacją. nie da się ich zdobyć bez specjalnego sprzętu: na wybranych drzewach nie ma poniżej kesza żadnej gałęzi. a najniższe będą na około 10 m.

ponieważ kesze będą instalowane za zgodą nadleśnictwa i ono miało tu słowo do powiedzenia. i nadleśniczy powiedział oficjalnie, że ma przypadki nielegalnego ścinania drzew, więc i tu sama wysokość nie gwarantuje bezpieczeństwa skrzynki. a na odwiedzinach lasu przez ludzi mu zależy. kiedy powiedzieliśmy o funkcji PMO, tak on jak i fundator powiedzieli, że tego sobie życzą.

Edited by hanbei
Link to comment

i jeszczo słowo o logowaniu PMO. osobiście w logowaniu PMO przez graczy nie posiadających premium widzę pewien konflikt moralny, że tak to ujmę. można je logować, jeśli wcześniej, przed fizycznym zalogowaniem, da się znać ownerowi, że się tam wybiera w towarzystwie jakiegoś premium-membera. jeszcze lepiej, jeśli ów PM to zrobi. i tu znam przypadki zza granicy, gdzie logi bez PM są kasowane i potrafię to zrozumieć. miałem okazję być przy takich skrzynkach podczas kilku miesięcy nie mienia konta PM i nie logowałem ich, ani nie robiłem w nich wpisów.

PM jest w jakiś sposób specjalnym rodzajem kesza tak jak earthcache. ma swoją regułę i ona mówi właśnie że jest to PMO. uważam, że należy to uszanować.

dam tu przykład, o którym wspominałem w innym miejscu forum. na początku września trzech gości zalogowało jeden z moich erfów na suwalszczyźnie. jeden z nich napisał w imieniu całej trójki, że nie mają zielonego pojęcia o geologii ale proszą o zgodę na loga, zdjęcia zrobili. w odpowiedzi podałem im dlaczego geologicznie teren ten wygląda, jak wygląda (tak mówią reguły) i zgodziłem się na loga. lubię erfy, które nie opierają się o "odpowiedzi z tablicy" (choć i jeden taki sam założyłem a kilka odwiedziłem), ale nie mogą wymagać, by każdy aż tak interesował się geologią. jednak jeden z owej trójki zalogował jeszcze dwa inne erfy, ftfowo, i na tym "odhaczył" sprawę. napisałem do niego dwa maile z prośbą o odpowiedzi, a na koniec nawet jeden do jego kumpla, który wcześniej pisał odpowiedzi z pierwszego etrfa do mnie. podałem, że logi zostaną skasowane i naprawdę proszę o jakiś sygnał, jako, że takie podejście do sprawy jest nie fair względem innych graczy, którzy jednak się pocą, i mnie jako założyciela. gość się nie zameldował, więc po 30 dniach logi skasowałem.

uważam, że przy tych często gorących dyskusjach w naszej scenie, PMO powinno być respektowane jako PMO. inaczej komuś skasuje się loga i zacznie się kolejna jałowa dyskusja, bo "temu na to pozwolono a temu nie". może ten inny zapytał wcześniej ownera? nie ma sensu dociekać potem do sedna rozczarowania. założyciel nie musi się z tego tłumaczyć i najpewniej będzie mu na to szkoda czasu. a nawet w przypadku zapytania może odpowiedzieć, że się nie zgadza. ma do tego prawo.

Link to comment

i jeszczo słowo o logowaniu PMO. osobiście w logowaniu PMO przez graczy nie posiadających premium widzę pewien konflikt moralny, że tak to ujmę. można je logować, jeśli wcześniej, przed fizycznym zalogowaniem, da się znać ownerowi, że się tam wybiera w towarzystwie jakiegoś premium-membera. jeszcze lepiej, jeśli ów PM to zrobi. i tu znam przypadki zza granicy, gdzie logi bez PM są kasowane i potrafię to zrozumieć. miałem okazję być przy takich skrzynkach podczas kilku miesięcy nie mienia konta PM i nie logowałem ich, ani nie robiłem w nich wpisów.

PM jest w jakiś sposób specjalnym rodzajem kesza tak jak earthcache. ma swoją regułę i ona mówi właśnie że jest to PMO. uważam, że należy to uszanować.

 

Możliwość logowania PMO dzięki uprzejmości PM jest powszechnie znana i jest "tajemnicą poliszynela". Nie wydaje mi się, że właściciel ma prawo skasować wpis osoby bez PM. Podstawą znalezienia jest wpis w logbooku i wszelkie dodatkowe wymagania do zaliczenia mogą być jedynie opcjonalne. Autor może poprosić w opisie kesza, aby użytkownicy PM nie dawali namiarów osobom bez PM, ale to raczej tylko tyle.

 

Ja osobiście nie mam żadnych obiekcji, jeśli skrytkę PMO zaloguje osoba bez PM, zakładam, że osoba posiadająca PM, która jej w tym pomogła, wie co robi. I sądzę, że większość osób nie ma takich obiekcji, przynajmniej jak do tej pory nie spotkałem się z tym i nawet do głowy mi nie przyszło, że komuś może to przeszkadzać.

Link to comment
osobiście w logowaniu PMO przez graczy nie posiadających premium widzę pewien konflikt moralny, że tak to ujmę. można je logować, jeśli wcześniej, przed fizycznym zalogowaniem, da się znać ownerowi, że się tam wybiera w towarzystwie jakiegoś premium-membera.

Zupelnie nie mam takich moralnych watpliwosci. Gdy keszuje z rodzina, do PMO keszy wpisuje sie trojka, choc tylko dwoje ma PM. Nie widze w tym nic zlego, wiec i nie zapowiadam takich wizyt i nie zdarzylo mi sie, by ktokolwiek z wlascicieli skrytek sie mi na to skarzyl.

Link to comment
Zupelnie nie mam takich moralnych watpliwosci.

 

ok, to był przykład. może akurat z Twoich logów jasno wynika, że pozostałe osoby to rodzina... ja nie wpisuję moich córek czy kri w takie logi; dwie pierwsze były ze mną przy takim keszu "na północy trójmiasta". po prostu, to co wyczytałem na temat netykiety dotyczącej PMO mnie przekonało. nie żebym się czepiał, ale rzuć okiem w ten kesz: wpisy bez PM należą tylko do rodzimych keszerów. przy czym np przy Highlanderze widać, kto z nim był. czyli podobnie jak w Twoim wypadku "nie trzeba pytać" bo owner wie, who is who (a może został o zgodę poproszony).

ale pytanie dla samej zasady: po co w takim razie PMO i dlaczego tego bronicie, jeśli jednocześnie są dość niejasne reguły, że jeden może logować, drugi nie, jeden odczuwa jakieś tam wachanie, innego to nie bierze. w gruncie rzeczy obojętne, czy wezmę na takie keszowanie córki, żonę, czy dobrego znajomego. w jakimś sensie wszyscy są pewną formą "znajomych królika". i wtedy innych trfia może nie szlag, ale na pewno irytacja. w tym momencie muszę bowiem przyznać sens pytaniu Kuby i Jagody: to pachnie pseudoelitarnością. albo są zasady, do których stosujemy się wszyscy, albo na nie gwizdamy.

Link to comment
Ten prosiak to jakas masakra

e tam, smaczny był, wszystkie dzieciaki jadły, nikt nosem nie kręcił. zresztą było wystarczająco dużo warzyw, sałatek itp. i to z ekologicznej uprawy.

trzeba być tolerancyjnym względem mięsożernych. też od nich pochodzisz ;)))

Link to comment
Leo - sam logowałem kesza PMO

 

Ruby, ja nikogo nie nawracam ;) u nas mieliśmy podobne dyskusje w 2010. już wtedy bodajże zrobił się z tego taki szum (było sporo kasowanych wpisów), że Groundspeak oficjalnie przyznał: ludzie bez premium mogą PMO logować. choć wiele osób twierdzi, że było to wyjście awaryjne. chodziło niby o to, by oficjalnie nie przyznać, że PMO są dla tych którzy płacą, tylko że PM daje keszerowi dodatkowe info na temat kesza. pojawia się jednak pytanie: to po co jest PMO? mówiło się wtedy, że nazwa jest dość nieszczęśliwa, i że PMO można by zamienić na np "stealth cache". no ale na gadaniu się skończyło.

natomiast dwa lata później, czyli na chwilę obecną, niektórzy w niemczech używają funkcji PMO, żeby uczynić kesze niedostępnymi dla początkujących, powody podałem wcześniej.

Link to comment
zerknijcie na zdjęcia w logach: GC3QYD6.

Trzeba bylo ostrzec! Ten prosiak to jakas masakra - bede juz wiedzial, ze jak do Gorzna, to tylko z wlasnym prowiantem. Bardzo vege-unfiendly. :(

 

Z początku wcale nie byłem głodny, ale gdy siedzący obok kuchomik dostał cały talerz, zapach nie pozostawił mi wyboru ;)

 

Co do keszy PMO, zgadzam się z hanbei-em, sam mam pomysł na kesza którego (za)wartość może przekroczyć nawet 1000zł i wydaje mi się naturalne, że jeśli powstanie będzie on PMO.

Link to comment

jeszcze o PMO: w saksonii ludziska przyglądając się tego typu dyskusjom w innych landach stwierdzili, że PMO u siebie nie chcą wspierać. mają tam stronę a la nasza gc.pl: PMO nie są uwzględniane w sumowaniu zdobytych skrzynek. nie wiem, na ile to prawda, ale podobno jest u nich obecnie tylko jeden taki kesz.

pomimo tego jestem zdania, że czasem PMO jest dobrym rozwiązaniem. które oczywiście, jak każde inne, nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Link to comment

Ja tam wyrzucam wszystko, wszystkim i kiedy sie tylko da. Taki wredny typ jestem i dlatego nikt mnie nie lubi. :laughing:

 

to pewnie jakaś mgielna szkocka pogoda ;) ja tam awersji nie czuję. do prosiaczka też nie. choć przyznaję, że... zieleniny więcej zjadłem :lol:

Edited by hanbei
Link to comment

Odkopuje stary temat, bo natknęliśmy się dziś z LM na umyślne niszczenie skrzynek geocachingowych.

 

Było to w okolicy Olkusza. Po znalezieniu się na miejscu, w miarę szybko udało się wytypować podejrzane miejsce. A tam były jakieś resztki i starannie włożona w woreczek foliowy kartka z tekstem "Pogromcy śmieci" i schematycznym obrazkiem pokazującym wyrzucanie klipsowego pudełka do kosza. Całości towarzyszyło hasło "świat bez ukrytych śmieci". Czyli mamy do czynienia z czyimś wyraźnie celowym działaniem. Oczywiście chuliganom tym nie chodziło o śmieci jako takie, bo sporo ich w pobliżu się walało.

 

Skoro sa tacy, którzy celowo szukają skrytek, by je niszczyć, to nie jest dobrze...

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...