Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

2 hours ago, Kertoipp said:

cześć. czy istnieje lista wirtuali na terenie Polski?

 

Taką listę możesz w łatwy sposób wygenerować, korzystając ze standardowej wyszukiwarki serwisu (filtrujesz po typie kesza i regionie). Dodatkowo możesz sobie odfiltrować już znalezione albo wybrać konkretne województwo.
 

Tu gotowy link na wszystkie polskie wirtuale:
https://www.geocaching.com/play/search?ot=4&types=4&c=158&utr=false

Link to comment
On 8/21/2019 at 1:41 PM, dadoskawina said:

 

Taką listę możesz w łatwy sposób wygenerować, korzystając ze standardowej wyszukiwarki serwisu (filtrujesz po typie kesza i regionie). Dodatkowo możesz sobie odfiltrować już znalezione albo wybrać konkretne województwo.
 

Tu gotowy link na wszystkie polskie wirtuale:
https://www.geocaching.com/play/search?ot=4&types=4&c=158&utr=false

 

o dzięki dzięki dzięki! w sumie to o tym nie pomyślałem, bo od pierwszego logowania się w serwisie chyba ani razu jej nie użyłem, zawsze w grę wchodziła mapa:) jeszcze raz dziękować!

edit: mam pytanie - dlaczego na liście pod linkiem mam kesze czeskie (mieszkam blisko granicy), a jak kliknę "map these geocaches", pokazuje mi tylko wirtuale w Polsce?

Edited by Kertoipp
Link to comment

Hej! Mocno zaintrygowałam się tą formą zabawy. Z przyjemnością zacznę, ale nie wiem dokładnie od czego. W swojej najbliższej okolicy na mapie znalazłam skrzynkę (łatwa podobno). Generalnie jak powinnam się przygotować do poszukiwań? Niestety kuleję z języka angielskiego i na niewiele mi się zdają testy angielskojęzyczne.

Edited by gabikru
Link to comment

Cześć!
O geocachingu wiem już od dawna, jednak dopiero się zabraliśmy z partnerem za tę zabawę.. Przebrnęłam przez cały wątek, jednak o parę spraw wolę dopytać :)

1. Mamy apkę Geocaching od Groundspeak, jednak widziałam, że nie jest zbyt ochoczo polecana. Nam się spodobała. Wiem, że żeby zobaczyć trudniejsze skrytki, trzeba mieć premium, jednak nie będzie to dla nas problemem jeśli się wkręcimy, także chciałam spytać o inne różnice i wady, dlaczego nie ten program? A jeśli uprę się na niego, to coś oprócz tego instalować?

 

2. Czytałam, że np. z letterboxów można zbierać pieczątki, macie specjalne geo-zeszyciki, czy mam pełną dowolność i mogę mieć zwykły notes?

 

3. Jak rozumiem, mogę zalogować znalezienie kesza dopiero w domu lub na drugi dzień, jeśli nie mam czasu będąc na miejscu?

 

4. Trochę się pogubiłam z waypointami, nie bardzo ogarniam, czym one są, pomimo wpisu na stronie, który przeczytałam.

 

5. Jak można wysłać log, że coś potrzebuje serwisu? Kiedy klikam w apce lub na geocaching.com to mogę tylko Found it, DNF i notatkę dać.

 

6. Znaleźliśmy kesza, który w opisie ma, że jest eppendorfem, jednak to nieprawda, bo jest pudełkiem śniadaniowym. Napisałam do autora i odpisał, że to się zgadza. Sprawdziłam potem, i opis nie został zmieniony. Mogę przyklepać coś w stylu potrzebuje serwisu, żeby to zostało poprawione?

Pozdrawiam i mam nadzieję, że zostaniemy na dłużej :)

Link to comment
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

1. Mamy apkę Geocaching od Groundspeak, jednak widziałam, że nie jest zbyt ochoczo polecana. Nam się spodobała. Wiem, że żeby zobaczyć trudniejsze skrytki, trzeba mieć premium, jednak nie będzie to dla nas problemem jeśli się wkręcimy, także chciałam spytać o inne różnice i wady, dlaczego nie ten program? A jeśli uprę się na niego, to coś oprócz tego instalować?

 

Cześć,

Wszystko o aplikacjach znajdziesz w tym wątku:

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

2. Czytałam, że np. z letterboxów można zbierać pieczątki, macie specjalne geo-zeszyciki, czy mam pełną dowolność i mogę mieć zwykły notes?

Tak, niektórzy keszerzy trudnią się zbieractwem. Pieczątki, drewniaki i inne takie.

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

3. Jak rozumiem, mogę zalogować znalezienie kesza dopiero w domu lub na drugi dzień, jeśli nie mam czasu będąc na miejscu?

Tak, ale nie dotyczy FTF First To Find. W takim przypadku powinno się logować z terenu ale...

Nie zawsze jest możliwość zalogowania kesza w terenie np. brak zasięgu telefonii komórkowej.

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

4. Trochę się pogubiłam z waypointami, nie bardzo ogarniam, czym one są, pomimo wpisu na stronie, który przeczytałam.

O waypointach ogólnie https://pl.wikipedia.org/wiki/Waypoint

Tutaj artykuł o współrzędnych https://blog.geocaching.pl/2020/05/21/gdzie-jest-ta-skrytka/

W przypadku odbiorników GPSR lub telefon z odpowiednią aplikacją, waypoint to współrzędne naniesione na mapę za pomocą znaku graficznego.

 

Prawdopodobnie masz na myśli dodatkowe waypointy wykorzystywane w Geocachingu.

Wszystkie dodatkowe WP opisane są pod tym linkiem https://www.geocaching.pl/faq.php?article=cache#V 

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

5. Jak można wysłać log, że coś potrzebuje serwisu? Kiedy klikam w apce lub na geocaching.com to mogę tylko Found it, DNF i notatkę dać.

https://www.geocaching.com/help/index.php?pg=kb.chapter&id=107&pgid=434

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

6. Znaleźliśmy kesza, który w opisie ma, że jest eppendorfem, jednak to nieprawda, bo jest pudełkiem śniadaniowym. Napisałam do autora i odpisał, że to się zgadza. Sprawdziłam potem, i opis nie został zmieniony. Mogę przyklepać coś w stylu potrzebuje serwisu, żeby to zostało poprawione?

Nie czepiajmy się szczegółów:) To jest tylko zabawa.

Oczywiście można nauczyć się na pamięć regulaminu i nawet go recytować na konkursach:) Do dobrej zabawy wystarczy rozsądek i szacunek a reszta to zaledwie kosmetyka.

 

Witamy w naszym świecie i życzymy owocnych poszukiwań:)

BANDYTY

Edited by BANDYTY
Link to comment
On 7/15/2020 at 9:51 AM, BANDYTY said:
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

6. Znaleźliśmy kesza, który w opisie ma, że jest eppendorfem, jednak to nieprawda, bo jest pudełkiem śniadaniowym. Napisałam do autora i odpisał, że to się zgadza. Sprawdziłam potem, i opis nie został zmieniony. Mogę przyklepać coś w stylu potrzebuje serwisu, żeby to zostało poprawione?

Nie czepiajmy się szczegółów:) To jest tylko zabawa.

Oczywiście można nauczyć się na pamięć regulaminu i nawet go recytować na konkursach:) Do dobrej zabawy wystarczy rozsądek i szacunek a reszta to zaledwie kosmetyka.

Warto dać serwis potrzebny bo w tą stronę to spoko. A co mają powiedzieć ludzie szukający dużego kesza gdy w terenie jest mikrus? To tylko zabawa ale nikt praktycznie nie loguje DNF, serwisu itp a potem wszyscy mają pretensję, że jakość keszy jest słaba. Ja mając 200 skrzynek nie jestem w stanie ich sprawdzać 2x w roku i liczę na ludzi, że mi napiszą że MS005 zalany, MS065 uszkodzony pojemnik itd bo tylko dzięki temu mogę te skrzynki szybko naprawić

 

  

On 7/15/2020 at 9:51 AM, BANDYTY said:
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

3. Jak rozumiem, mogę zalogować znalezienie kesza dopiero w domu lub na drugi dzień, jeśli nie mam czasu będąc na miejscu?

Tak, ale nie dotyczy FTF First To Find. W takim przypadku powinno się logować z terenu ale...

Nie zawsze jest możliwość zalogowania kesza w terenie np. brak zasięgu telefonii komórkowej.

Gdzie jest tak napisane bo nie pamiętam? Nic bardziej wkurzającego nie ma niż log FTF reszta później dla ownera. Ja loguję zawsze w domu gdy napiszę coś sensownego, często parę dni tygodni później gdy inne kesze zejdą z kolejki. 

  • Love 1
Link to comment
11 hours ago, m1strzunio said:
On 7/15/2020 at 9:51 AM, BANDYTY said:
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

6. Znaleźliśmy kesza, który w opisie ma, że jest eppendorfem, jednak to nieprawda, bo jest pudełkiem śniadaniowym. Napisałam do autora i odpisał, że to się zgadza. Sprawdziłam potem, i opis nie został zmieniony. Mogę przyklepać coś w stylu potrzebuje serwisu, żeby to zostało poprawione?

Nie czepiajmy się szczegółów:) To jest tylko zabawa.

Oczywiście można nauczyć się na pamięć regulaminu i nawet go recytować na konkursach:) Do dobrej zabawy wystarczy rozsądek i szacunek a reszta to zaledwie kosmetyka.

Warto dać serwis potrzebny bo w tą stronę to spoko. A co mają powiedzieć ludzie szukający dużego kesza gdy w terenie jest mikrus? To tylko zabawa ale nikt praktycznie nie loguje DNF, serwisu itp a potem wszyscy mają pretensję, że jakość keszy jest słaba. Ja mając 200 skrzynek nie jestem w stanie ich sprawdzać 2x w roku i liczę na ludzi, że mi napiszą że MS005 zalany, MS065 uszkodzony pojemnik itd bo tylko dzięki temu mogę te skrzynki szybko naprawić

Gorzej jak trafią się tacy co nadużywają opcji NM/NA jak im się coś w skrytce nie spodoba. 

Link to comment
13 minutes ago, BANDYTY said:

Gorzej jak trafią się tacy co nadużywają opcji NM/NA jak im się coś w skrytce nie spodoba. 

 

NA to ostateczność. Natomiast wolałbym mieć NM za dużo niż za mało, drugi wariant generuje potencjalnie więcej kłopotów.

Link to comment
11 hours ago, m1strzunio said:
On 7/15/2020 at 9:51 AM, BANDYTY said:
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

3. Jak rozumiem, mogę zalogować znalezienie kesza dopiero w domu lub na drugi dzień, jeśli nie mam czasu będąc na miejscu?

Tak, ale nie dotyczy FTF First To Find. W takim przypadku powinno się logować z terenu ale...

Nie zawsze jest możliwość zalogowania kesza w terenie np. brak zasięgu telefonii komórkowej.

Gdzie jest tak napisane bo nie pamiętam? Nic bardziej wkurzającego nie ma niż log FTF reszta później dla ownera. Ja loguję zawsze w domu gdy napiszę coś sensownego, często parę dni tygodni później gdy inne kesze zejdą z kolejki. 

Nigdzie, ale można narazić się na lincz i ogólne potępienie. Dlatego lepiej logować z terenu i nie robić sobie wrogów. W tym temacie powinni się wypowiedzieć "łowcy".

Link to comment
13 hours ago, BANDYTY said:
On 7/21/2020 at 9:10 PM, m1strzunio said:
On 7/15/2020 at 9:51 AM, BANDYTY said:
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

3. Jak rozumiem, mogę zalogować znalezienie kesza dopiero w domu lub na drugi dzień, jeśli nie mam czasu będąc na miejscu?

Tak, ale nie dotyczy FTF First To Find. W takim przypadku powinno się logować z terenu ale...

Nie zawsze jest możliwość zalogowania kesza w terenie np. brak zasięgu telefonii komórkowej.

Gdzie jest tak napisane bo nie pamiętam? Nic bardziej wkurzającego nie ma niż log FTF reszta później dla ownera. Ja loguję zawsze w domu gdy napiszę coś sensownego, często parę dni tygodni później gdy inne kesze zejdą z kolejki. 

Nigdzie, ale można narazić się na lincz i ogólne potępienie. Dlatego lepiej logować z terenu i nie robić sobie wrogów. W tym temacie powinni się wypowiedzieć "łowcy".

Nie ma co patrzyć na innych, to jest tylko zabawa a jak ktoś specjalnie jedzie po FTFa a nie po kesza to chyba już coś jest z nim nie tak. 

 

  

13 hours ago, rapotek said:
14 hours ago, BANDYTY said:

Gorzej jak trafią się tacy co nadużywają opcji NM/NA jak im się coś w skrytce nie spodoba. 

 

NA to ostateczność. Natomiast wolałbym mieć NM za dużo niż za mało, drugi wariant generuje potencjalnie więcej kłopotów.

Też tak myślałem, że NA to ostateczność do półki nie przyjechałem do Górzna..., tu zmieniłem zdanie bo inaczej nie da się chyba systemu uzdrowić. 

Link to comment

Właśnie nie chodziło mi o czepianie się tego, że jest inny typ kesza, ale po prostu poinformowanie innych, czego mają szukać. Okej, zamiana mikrusa na coś większego jeszcze okej (chociaż zobaczyłam to pudełko śniadaniowe szybciej, ale nie podeszłam, bo miałam szukać przecież eppendorfa), ale jak się trafi opis o większym, a na miejscu będzie mikro, to uważam że jest to nie w porządku :(

Link to comment
On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

1. Mamy apkę Geocaching od Groundspeak, jednak widziałam, że nie jest zbyt ochoczo polecana. Nam się spodobała. Wiem, że żeby zobaczyć trudniejsze skrytki, trzeba mieć premium, jednak nie będzie to dla nas problemem jeśli się wkręcimy, także chciałam spytać o inne różnice i wady, dlaczego nie ten program? A jeśli uprę się na niego, to coś oprócz tego instalować?

 

Na androida większość używa c:geo. Ja wolę locus map (ale w pełni funkcjonalny jest dopiero po wykupieniu premium.
Poza tym mogą przydać Ci się dodatkowe apki, np. WhereYouGo (do rozgrywania scenariuszy Wherigo), skaner kodów QR, czytnik NFC. Do orzwiązywania zagadek pomocna może być aplikacja GCC.

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

2. Czytałam, że np. z letterboxów można zbierać pieczątki, macie specjalne geo-zeszyciki, czy mam pełną dowolność i mogę mieć zwykły notes?

 

Cokolwiek będzie dla Ciebie wygodne. Ja mam zwykły gładki zeszyt formatu A5.

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

3. Jak rozumiem, mogę zalogować znalezienie kesza dopiero w domu lub na drugi dzień, jeśli nie mam czasu będąc na miejscu?


Online możesz zalogować kiedy tylko chcesz (oczywiście już po znalezieniu w terenie).

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

4. Trochę się pogubiłam z waypointami, nie bardzo ogarniam, czym one są, pomimo wpisu na stronie, który przeczytałam.

 

Lokalizacje punktów, które albo trzeba odwiedzić by odnaleźć kesza (np. etapy mulicache), lub które mogą pomóc poszukiwaczowi (lokalizacja sugerowanego parkingu, miejsce, z którego zaczyna się ścieżka do kesza).

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

5. Jak można wysłać log, że coś potrzebuje serwisu? Kiedy klikam w apce lub na geocaching.com to mogę tylko Found it, DNF i notatkę dać.

 

Jesli przez stronę, to polecam kliknąć link "opt_out", który wyświetli Ci starą stroną logowania. I tam możesz logi NM i NA dodawać bezpośrednio. Takie logi są zdecydowanie czytelniejsze. Nie wiem, dlaczego Grounspeak to zmienił.

 

On 7/14/2020 at 12:09 AM, Szyladr said:

6. Znaleźliśmy kesza, który w opisie ma, że jest eppendorfem, jednak to nieprawda, bo jest pudełkiem śniadaniowym. Napisałam do autora i odpisał, że to się zgadza. Sprawdziłam potem, i opis nie został zmieniony. Mogę przyklepać coś w stylu potrzebuje serwisu, żeby to zostało poprawione?

 

Zdecydowanie tak. Jeżeli opis zawiera nieprawdziwe / nieaktualne informacje, to powinny one być uaktualnione.
Niestety, samo zgłoszenie nie daje gwarancji, że nieścisłość zostanie skutecznie usunięta, ale też dzięki niemu kolejni poszukiwacze będą mieli lepszy ogląd sytuacji.

  • Upvote 1
Link to comment

Cześć, przyglądam się do warszawskiej serii Wkoło Warszawy. Tylko nie jestem pewny czy dobrze rozumiem jak to działa. Każdy kesz ma opis w rodzaju "Kesz znajduje się w odległości 964 metrów na azymucie 296.1° od współrzędnych startowych". Czyli od miejsca na mapie gdzie jest zaznaczony kesz mam odliczyć ilość tam metrów w odpowiednim kierunku? A jest jakiś app który to może policzyć i pokazać na mapie? Używam c-geo i nie widzę takiej możliwości.

Link to comment

W c:geo: wejdź w skrytkę, następnie przejdź do zakładki z punktami nawigacji (w lewo od 'Szczegóły'), wybierz 'Dodaj punkt nawigacji', w polu 'N/S (...)' lub 'E/W (...)' wybierz 'Współrzędne skrzynki', następnie pod tymi polami wpisz 'Kierunek w stopniach' i 'Odległość'. Zaakceptuj, możesz również np. ustawić jako współrzędne skrzynki w c:geo.

  • Helpful 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...