Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

Najprawdopodobniej podłączasz za pomocą kabelka do komputera i wciskasz w opisie skrytki "wyślij do GPS", może być potrze pobrać jeszcze sterowniki pod urządzenie, ale wtedy wyskoczy Ci powiadomienie.

 

Pobierając w ten sposób, jeśli nie masz Premium, to nie zobaczysz pełnego opisu, aby pobrać wszystko można wykorzystać np. rozszerzenia do Google Chrome - geoPrinter.

Link to comment

Witajcie!

Z racji że w temacie GeoCachingu jestem dość świeży również mam drobne pytania, i w miarę możliwości prosił bym o pomoc. Szukałem już na nie odpowiedzi w sieci, jednak coś mało skutecznie. Chodzi o wspólne zakładanie skrytek, tzn. gdy założycielem jest więcej niż jedna osoba. Przy publikowaniu można dopisać personę, która "pomagała przy zakładaniu", ale końcowo skrytka jest przypisana jedynie do konta autora wpisu. Oczywiście drugi nick wyświetla się w szczegółach lecz nie można w niego wejść z tej pozycji, a także nie jest on przypisany do schowanych skrytek i naznaczony gwiazdką. Czy istnieje jakiś sposób by skrytka była pełnoprawnie przypisana do dwóch założycieli? Kolejne pytania to sprawa certyfikatów, lecz nie tych fizycznych a tych hmmm... internetowych? W profilach niektórych użytkowników można takie napotkać. Tak jak tutaj. Czy to po prostu miły gest autora, czy tez istnieje jakieś narzędzie by wystawiać certyfikaty także w takiej formie?

Link to comment

Czy istnieje jakiś sposób by skrytka była pełnoprawnie przypisana do dwóch założycieli?

Nie, skrytka powiązana jest z jednym założycielem i możesz ew. dopisywać pseudonimy "wpólników" w polu założyciel (bez wpływu na linka) lub dodać je w opisie.

 

Kolejne pytania to sprawa certyfikatów, lecz nie tych fizycznych a tych hmmm... internetowych? (...)

Czy to po prostu miły gest autora, czy tez istnieje jakieś narzędzie by wystawiać certyfikaty także w takiej formie?

Certyfikaty to zawsze miły gest autora, nie są obowiązkowe. Możesz je udostępniać w dowolnej formie - w skrytce, wysyłać pocztą, mailem lub przesyłając linka do wstawienia w profil. Jeśli już bym je zbierał to wolałbym wersję elektroniczną - przynajmniej nie zgubię ;D

Link to comment

Witam mam pytanie na które próbowałam uzyskać odpwiedzi od właścicieli skrytek , (ale nie uzyskałam) od czego zależy że po kliknieciu "found it " zostaje nam skrytka dodana do znalezionych . (teraz czekam juz prawie 3 tyg po znalezieniu i nic :(.?

Link to comment

Witam mam pytanie na które próbowałam uzyskać odpwiedzi od właścicieli skrytek , (ale nie uzyskałam) od czego zależy że po kliknieciu "found it " zostaje nam skrytka dodana do znalezionych . (teraz czekam juz prawie 3 tyg po znalezieniu i nic :(.?

 

Gdzie kliknąłeś FOUND IT?

Trzeba dodać wpis do skrytki. Albo na stronie albo przez aplikację, to dodaje +1 do znalezień.

Link to comment

Witam mam pytanie na które próbowałam uzyskać odpwiedzi od właścicieli skrytek , (ale nie uzyskałam) od czego zależy że po kliknieciu "found it " zostaje nam skrytka dodana do znalezionych . (teraz czekam juz prawie 3 tyg po znalezieniu i nic :(.?

Być może były jakieś problemy z internetem, albo nie zatwierdziłaś logu. Nie ma żadnych zależności. Po wysłaniu logu skrytka jest widoczna jako znaleziona: na geocaching.com natychmiast, a na geocaching.pl w ciągu kilku godzin.

Link to comment

W tym miejscu taki malutki pomniczek.

Jeśli masz wątpliwości w konkretnej sprawie, to pisz do doświadczonych. Ja pomału zbliżam się do czterech cyfr, ale dalej zaliczam siebie do wszechwiedzących. Myślę, że już jednak trochę wiem i zawszę odpiszę.

Co do "pomniczka", to stawiam go dla Krzosza i Emparka. Mam taki mały "poradniczek" z ich rad. I spoglądam na niego z nostalgią. Czasem pytałem dlaczego stół ma cztery nogi, a oni odpowiadali. Radzę pytajcie, to nie wstyd.

Link to comment

Witam, mam pytanie dotyczace Travel Bugów. Czy jeżeli wraz ze znajomym znaleźliśmy ów przedmiot, to możemy go zarejestrować obydwaj, czy tylko jeden z nas ma taką możliwość?

 

Zalogowanie 'odkrycia' może zrobić dowolna liczba osób na raz. przeniesienia z kesza do kesza tylko jedna

Link to comment

Hej

Od kilku dni mam aplikacje na tel. i szukam skrytek - ale dlaczego mogę tylko te łatwe ? czy muszę osiągnąć jakąś liczbę łatwych skrytek żeby móc szukać tych trudniejszych ? bo nie widzi mi się upgrade za jakies 25 zł miesięcznie

 

dzięki za info

 

Napisz więcej szczegółów, bez tego Ci nikt nie będzie w stanie pomóc. Co to za aplikacja (żadna którą znam nie wymaga upgrade'u za 25 zł miesięcznie), jaki system itp.

Link to comment

Hej

Od kilku dni mam aplikacje na tel. i szukam skrytek - ale dlaczego mogę tylko te łatwe ? czy muszę osiągnąć jakąś liczbę łatwych skrytek żeby móc szukać tych trudniejszych ? bo nie widzi mi się upgrade za jakies 25 zł miesięcznie

 

dzięki za info

 

Napisz więcej szczegółów, bez tego Ci nikt nie będzie w stanie pomóc. Co to za aplikacja (żadna którą znam nie wymaga upgrade'u za 25 zł miesięcznie), jaki system itp.

 

Aplikacja - Geocaching od Groundspeak Inc na androidzie ( chyba najbardziej popularna - nie wiem ? świeżak jestem )

Gdy ją włączam widoczne są tylko te skrytki, których trudność określona jest do 1,5 - tzw. łatwe

Te które mają stopień większy niż 1,5 są jakby nieaktywne ( wyblakłe ) a system informuje, że potrzebny jest upgrade do Premium - zrobiłem printscreena, ale nie mogę go tu wrzucić. dzięki za pomoc

Link to comment

 

Aplikacja - Geocaching od Groundspeak Inc na androidzie ( chyba najbardziej popularna - nie wiem ? świeżak jestem )

Gdy ją włączam widoczne są tylko te skrytki, których trudność określona jest do 1,5 - tzw. łatwe

Te które mają stopień większy niż 1,5 są jakby nieaktywne ( wyblakłe ) a system informuje, że potrzebny jest upgrade do Premium - zrobiłem printscreena, ale nie mogę go tu wrzucić. dzięki za pomoc

 

Zapomnij o oficjalnej appce od Groundspeak'a (bo tak jest skonstruowana) i zainstaluj sobie szybko aplikację c:geo

Link to comment

 

Aplikacja - Geocaching od Groundspeak Inc na androidzie ( chyba najbardziej popularna - nie wiem ? świeżak jestem )

Gdy ją włączam widoczne są tylko te skrytki, których trudność określona jest do 1,5 - tzw. łatwe

Te które mają stopień większy niż 1,5 są jakby nieaktywne ( wyblakłe ) a system informuje, że potrzebny jest upgrade do Premium - zrobiłem printscreena, ale nie mogę go tu wrzucić. dzięki za pomoc

 

Zapomnij o oficjalnej appce od Groundspeak'a (bo tak jest skonstruowana) i zainstaluj sobie szybko aplikację c:geo

 

ok - dzięki, a te 7 skrytek co już znaleźliśmy to zostaną ( w systemie ) apka nie gra roli ?

Link to comment

z innej beczki, żeby móc założyć kesza potrzebna jest jakaś ilość odnalezionych skrytek ?

 

Nie, ale dobrze jest znaleźć trochę skrytek, żeby wiedzieć, jak to zrobić, żeby było dobrze :)

 

a czy jest jakaś instrukcja ( może tu na forum ) punkt po punkcie ?

z góry dzięki

Link to comment

Dzień dobry, mam pytanie do bardziej doświadczonych keszerów. Nadszedł ten moment, kiedy chciałabym założyć pierwszą własną skrytkę. Mam miejsce z ciekawą historią, przemyślałam kwestie pojemnika itd, poznałam wszelkie wskazówki dotyczące pierwszych skrytek i sądzę że wstydu nie będzie :) Chodzi tylko o to, że przy okazji grzebania w historii okolicy dogrzebałam się naprawdę wielu miejsc z ciekawą historią, połozonych nieopodal siebie, w rejonie (o dziwo są takie w stolicy) keszowo dziewiczym. Tak więc od razu przyszedł mi na myśl pomysł zrobienia traila (krótkiego, jakieś 6 - 7 skrzynek) zwieńczonego skrzynką zagadkową. Problem w tym, że nie dam rady od razu założyć tych wszystkich skrzynek na raz (bo jestem perfekcjonistką i chcę aby każda była starannie opracowana). Pytanie: czy mogę początkowo każdą skrzynkę zakładać oddzielnie jako tradycyjną, i w każdym kolejnym logbooku pozostawiać wskazówkę do znalezienia skrzynki finałowej w przyszłości, po skompletowaniu traila? (oczywiście jej lokalizację zdefiniuje na początku). Czy też może lepiej po założeniu wszystkich planowanych skrzynek traila dodać dopiero do ich opisów w necie notkę że są cześcią traila, uzupełnić logbooki i założyć skrytkę finałową? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)

Link to comment

Dzień dobry, mam pytanie do bardziej doświadczonych keszerów. Nadszedł ten moment, kiedy chciałabym założyć pierwszą własną skrytkę. Mam miejsce z ciekawą historią, przemyślałam kwestie pojemnika itd, poznałam wszelkie wskazówki dotyczące pierwszych skrytek i sądzę że wstydu nie będzie :) Chodzi tylko o to, że przy okazji grzebania w historii okolicy dogrzebałam się naprawdę wielu miejsc z ciekawą historią, połozonych nieopodal siebie, w rejonie (o dziwo są takie w stolicy) keszowo dziewiczym. Tak więc od razu przyszedł mi na myśl pomysł zrobienia traila (krótkiego, jakieś 6 - 7 skrzynek) zwieńczonego skrzynką zagadkową. Problem w tym, że nie dam rady od razu założyć tych wszystkich skrzynek na raz (bo jestem perfekcjonistką i chcę aby każda była starannie opracowana). Pytanie: czy mogę początkowo każdą skrzynkę zakładać oddzielnie jako tradycyjną, i w każdym kolejnym logbooku pozostawiać wskazówkę do znalezienia skrzynki finałowej w przyszłości, po skompletowaniu traila? (oczywiście jej lokalizację zdefiniuje na początku). Czy też może lepiej po założeniu wszystkich planowanych skrzynek traila dodać dopiero do ich opisów w necie notkę że są cześcią traila, uzupełnić logbooki i założyć skrytkę finałową? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)

 

Jeżeli jesteś pewna, że finał powstanie (nawet nie musisz mieć już współrzędnych tego finału, bo wzór końcowy na finał zawsze możesz dopasować do wcześniej na ślepo przygotowanych wskazówek - jeśli te standardowo miałyby mieć postać litera=liczba), to zdecydowanie lepiej wskazówki te umieścić od razu. Dzięki temu po publikacji finału będziesz mieć zdecydowanie mniej próśb o podanie / przypomnienie wskazówek ze skrytek już zdobytych przez graczy.

 

Z drugiej strony bardzo często spotykam się z keszami, w których jest jakaś literka z adnotacją "zachowaj ją - może Ci się kiedyś przydać". A tymczasem lata mijają a zapowiadanych finałów jak nie było, tak nie ma. Dosyć to niefajne jest, a ja osobiście nie mam tendencji do tak długiego przechowywania danych. Dlatego, jeśli chcesz to rozłożyć w czasie, fajnie by było gdyby finał powstał w perspektywie kilku tygodni, góra miesięcy od pierwszej publikacji. Ale nie lat.

Link to comment

Dzień dobry, mam pytanie do bardziej doświadczonych keszerów. Nadszedł ten moment, kiedy chciałabym założyć pierwszą własną skrytkę. Mam miejsce z ciekawą historią, przemyślałam kwestie pojemnika itd, poznałam wszelkie wskazówki dotyczące pierwszych skrytek i sądzę że wstydu nie będzie :) Chodzi tylko o to, że przy okazji grzebania w historii okolicy dogrzebałam się naprawdę wielu miejsc z ciekawą historią, połozonych nieopodal siebie, w rejonie (o dziwo są takie w stolicy) keszowo dziewiczym. Tak więc od razu przyszedł mi na myśl pomysł zrobienia traila (krótkiego, jakieś 6 - 7 skrzynek) zwieńczonego skrzynką zagadkową. Problem w tym, że nie dam rady od razu założyć tych wszystkich skrzynek na raz (bo jestem perfekcjonistką i chcę aby każda była starannie opracowana). Pytanie: czy mogę początkowo każdą skrzynkę zakładać oddzielnie jako tradycyjną, i w każdym kolejnym logbooku pozostawiać wskazówkę do znalezienia skrzynki finałowej w przyszłości, po skompletowaniu traila? (oczywiście jej lokalizację zdefiniuje na początku). Czy też może lepiej po założeniu wszystkich planowanych skrzynek traila dodać dopiero do ich opisów w necie notkę że są cześcią traila, uzupełnić logbooki i założyć skrytkę finałową? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)

 

Jeżeli jesteś pewna, że finał powstanie (nawet nie musisz mieć już współrzędnych tego finału, bo wzór końcowy na finał zawsze możesz dopasować do wcześniej na ślepo przygotowanych wskazówek - jeśli te standardowo miałyby mieć postać litera=liczba), to zdecydowanie lepiej wskazówki te umieścić od razu. Dzięki temu po publikacji finału będziesz mieć zdecydowanie mniej próśb o podanie / przypomnienie wskazówek ze skrytek już zdobytych przez graczy.

 

Z drugiej strony bardzo często spotykam się z keszami, w których jest jakaś literka z adnotacją "zachowaj ją - może Ci się kiedyś przydać". A tymczasem lata mijają a zapowiadanych finałów jak nie było, tak nie ma. Dosyć to niefajne jest, a ja osobiście nie mam tendencji do tak długiego przechowywania danych. Dlatego, jeśli chcesz to rozłożyć w czasie, fajnie by było gdyby finał powstał w perspektywie kilku tygodni, góra miesięcy od pierwszej publikacji. Ale nie lat.

 

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Teraz nic tylko działać :) Aha, jeszcze jedno - czy opisy swoich skrzynek w necie można po ich uaktywnieniu edytować/zmieniań?

Link to comment

Co do serii, którą planujesz...

Ja bym zrobiła spacer nr 1 w celu wybrania miejsc do okeszowania, potem przygotowałabym odpowiednie do miejsc pojemniki, opisy itp., następnie spacer nr 2, czyli ulokowanie wszystkiego w terenie. Kolejny krok to wrzucenie skrytek w system. Od razu wszystkich.

Link to comment

Co do serii, którą planujesz...

Ja bym zrobiła spacer nr 1 w celu wybrania miejsc do okeszowania, potem przygotowałabym odpowiednie do miejsc pojemniki, opisy itp., następnie spacer nr 2, czyli ulokowanie wszystkiego w terenie. Kolejny krok to wrzucenie skrytek w system. Od razu wszystkich.

Można tak, można tak. Stopniowanie napięcia też bywa emocjonujące. A skoro koleżance wygodniej "po kolei"...

Link to comment

Problem w tym, że jako pracująca zawodowo matka trójki dzieci (z których najmłodsze ma 14 miechów), mam, że tak powiem, nie najwięcej czasu ;) Geocaching to moje nowe hobby, które realizuję głównie nockami. Tematem skrytek będzie historia okolicy, a chciałabym aby było solidnie i interesująco, więc od dłuższego czasu zbieram informacje na temat ulic, osiedli, pomników(co samo w sobie jest pasjonujące). No i jeszcze planuję wszystko w wersji angielskiej, aby mogli skorzystać keszerzy z innych krajów. Trudno to wszystko przygotować na raz, chociaż zgadzam się, że to byłby wariant optymalny. Cóż, pewnie to trochę także kwestia mojej cierpliwości (trudno doczekać się momentu założenia pierwszego kesza, wiecie sami ;), ale też przypuszczenia że po pierwszej skrzyneczce zdobędę już jakieś doświadczenia które pomogą w założeniu kolejnej. Tak więc raczej będę stopniować, ale faktycznie postaram się tego nie rozciągać za bardzo w czasie. Dadoskawina i Verenne, dzięki za rady! Na pewno będę jeszcze nie raz korzystać!

Link to comment

Taka kwestia.

Czy atrybuty w opisie MULTI-skrytki należy dodawać odnośnie ukrycia pierwszego etapu czy odnośnie skrzynki finałowej?

 

Wg mojej interpretacji atrybuty powinny w miarę opisywać wszystkie etapy.

Podam przykład. Szukałam kiedyś multikesza, który w miał w opisie atrybut "dostępny dla osób na wózku inwalidzkim". I owszem - finał rzeczywiście był dostępny, ale etap pośredni znajdował się na wysokości około 180 cm, albo i więcej. Jak niby osoba na wózku miałaby zdobyć (w domyśle - sama) taką skrytkę?

Link to comment

Taka kwestia.

Czy atrybuty w opisie MULTI-skrytki należy dodawać odnośnie ukrycia pierwszego etapu czy odnośnie skrzynki finałowej?

Atrybuty powinny uwzględniać wszystkie etapy, tzn jeśli np. na którymkolwiek z etapów trzeba wyjść na drzewo, dajemy atrybut drzewa. Czasem dla jasności dodatkowe informacje warto podać wprost w listingu.

 

Częsta sytuacja: etapy skrytki na cmentarzu (zamykanym na noc), finał poza terenem cmentarza. Finał dostępny całodobowo, ale ponieważ etapy nie są, skrytka powinna mieć atrybut "niedostępna 24/7". W takiej sytuacji dobrze jest napisać w listingu, którego etapu dotyczy niedostępność i napisać w jakich dniach / godzinach jest on wykonalny.

Link to comment

hej dopiero zaczynam zabawe a juz mam problem

 

jak już znajdę skrytkę to co zrobić żeby na mapie mi się odznaczyła że ją znalazłam ?

dorota, błagam Cię ;-) w innym temacie pochwaliłaś się pracą magisterską z geocachingiem w tytule - to wymaga samodzielności, najwyższy czas nauczyć się poszukiwania informacji. Szczególnie, że po bibliotekach ganiać nie musisz..

Link to comment

Cześć! Dopiero rozpoczęliśmy zabawę,w pierwszym keszu znaleźliśmy geocoina z indywidualna jak się wydaje grafiką , ale bez numeru, zamierzamy przełożyć go do kolejnej skrytki,ale czy rejestrujemy to gdzieś jeśli nie ma tego numeru? Do Coina dołączona była kartka z datą i nickiem tego kto ją umieścił. Co właściwie jest postępowaniem prawidłowym?

Ok doczytałam - to jest Polish Wooden Coin, jest w katalogu kolekcji - to co zatrzymuję to do kolekcji czy wysyłam dalej w świat?

Edited by Lisfamily
Link to comment

Cześć! Dopiero rozpoczęliśmy zabawę,w pierwszym keszu znaleźliśmy geocoina z indywidualna jak się wydaje grafiką , ale bez numeru, zamierzamy przełożyć go do kolejnej skrytki,ale czy rejestrujemy to gdzieś jeśli nie ma tego numeru? Do Coina dołączona była kartka z datą i nickiem tego kto ją umieścił. Co właściwie jest postępowaniem prawidłowym?

Ok doczytałam - to jest Polish Wooden Coin, jest w katalogu kolekcji - to co zatrzymuję to do kolekcji czy wysyłam dalej w świat?

 

Nie ma numeru, więc nie zaloguje. Woodcoiny to kolekcjonerskie przedmioty, ale zasada jest prosta - jeśli coś ze skrytki wyjmujesz, włóż do niej coś o podobnej lub wyższej wartości. Woodcoiny mogą podróżować albo kończyć w czyjejś kolekcji.

Link to comment

Cześć! Dopiero rozpoczęliśmy zabawę,w pierwszym keszu znaleźliśmy geocoina z indywidualna jak się wydaje grafiką , ale bez numeru, zamierzamy przełożyć go do kolejnej skrytki,ale czy rejestrujemy to gdzieś jeśli nie ma tego numeru? Do Coina dołączona była kartka z datą i nickiem tego kto ją umieścił. Co właściwie jest postępowaniem prawidłowym?

Ok doczytałam - to jest Polish Wooden Coin, jest w katalogu kolekcji - to co zatrzymuję to do kolekcji czy wysyłam dalej w świat?

 

Nie ma numeru, więc nie zaloguje. Woodcoiny to kolekcjonerskie przedmioty, ale zasada jest prosta - jeśli coś ze skrytki wyjmujesz, włóż do niej coś o podobnej lub wyższej wartości. Woodcoiny mogą podróżować albo kończyć w czyjejś kolekcji.

 

DZIĘKI!!!

Link to comment

Szybkie pytanie. Czy wg. Was, jeśli sam pojemnik, bądź same koordynaty do finałowego pojemnika będą ukryte na drzewie na wysokości 4-5 metrów, to teren można oznaczy pięcioma gwiazdkami?

Jeżeli wspinaczka nie wymaga sprzętu specjalistycznego, to raczej nie. Przykład, niedawno przeze mnie znaleziony: https://coord.info/GC5MN02

 

Pytanie II: Czy jest możliwość sprawdzenia kto dał komu FP

 

Pytanie III: Ostatnio mamy problem z językiem na gc.com. Ciągle automatycznie zmienia go nam na angielski. Korzystamy z czterech urządzeń. Czyszczenie ciasteczek nic nie dało. Jakieś pomysły?

Pytanie II: Możesz wejść na profil danego użytkownika, tam w zakładce "Listy" są jego ulubione skrytki. Nie jest to lista zbiorcza wszystkiego dla wszystkich użytkowników, ale coś jednak daje.

 

Pytanie III: Kiedyś się z tym męczyłem, korzystając z c:geo. Okazało się, że ta aplikacja sama przestawia na angielski, gdyż nie jest w stanie inaczej parsować pewnych rzeczy. A to ustawienie jest globalne dla konta.

Link to comment

Szybkie pytanie. Czy wg. Was, jeśli sam pojemnik, bądź same koordynaty do finałowego pojemnika będą ukryte na drzewie na wysokości 4-5 metrów, to teren można oznaczy pięcioma gwiazdkami?

Jeżeli wspinaczka nie wymaga sprzętu specjalistycznego, to raczej nie. Przykład, niedawno przeze mnie znaleziony: https://coord.info/GC5MN02

 

Pytanie II: Czy jest możliwość sprawdzenia kto dał komu FP

 

Pytanie III: Ostatnio mamy problem z językiem na gc.com. Ciągle automatycznie zmienia go nam na angielski. Korzystamy z czterech urządzeń. Czyszczenie ciasteczek nic nie dało. Jakieś pomysły?

Pytanie II: Możesz wejść na profil danego użytkownika, tam w zakładce "Listy" są jego ulubione skrytki. Nie jest to lista zbiorcza wszystkiego dla wszystkich użytkowników, ale coś jednak daje.

 

Pytanie III: Kiedyś się z tym męczyłem, korzystając z c:geo. Okazało się, że ta aplikacja sama przestawia na angielski, gdyż nie jest w stanie inaczej parsować pewnych rzeczy. A to ustawienie jest globalne dla konta.

 

Dzięki!

Link to comment

Szybkie pytanie. Czy wg. Was, jeśli sam pojemnik, bądź same koordynaty do finałowego pojemnika będą ukryte na drzewie na wysokości 4-5 metrów, to teren można oznaczy pięcioma gwiazdkami?

Zależy od drzewa, układu, i grubości gałęzi poniżej skrytki. Jeżeli wejście nawet dobrze zbudowanym i mało gibkim nie sprawi żadnego problemu to można startować już od trzech gwiazdek, stopniowo ze wzrostem trudności wszystkie wyższe kombinacje są możliwe. T=5 tylko w sytuacji gdy wejście bez dodatkowego sprzętu jest niemożliwe bądź obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Link to comment

Zastanawiam się nad 2 rzeczami.

 

1. Jaki jest sens założenia, że organizator eventu nie może zalogować, że na nim był?

 

Reasumując przykład z życia - mamy suweniry za udział w evencie, mamy małą populację keszerów w okolicy, prawdpodobieństwo drugiego eventu w tym czasie zerowe. Altruizm?

 

2. Cytat z notatki reva:

W serwisie Geocaching.com obowiązuje zakaz umieszczania skrytek na oraz w pobliżu aktywnych linii kolejowych, nawet gdy linia jest wykorzystywana sporadycznie. Zostało to opisane w regulaminie: [http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#restrictedareas](http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#restrictedareas) oraz w wiki [https://wiki.Groundspeak.com/display/GEO/Poland#Poland-3.3.Miejscaniestosownenaumieszczenieskrytki](https://wiki.Groundspeak.com/display/GEO/Poland#Poland-3.3.Miejscaniestosownenaumieszczenieskrytki)

Proszę o zmianę miejsca ukrycia tak by skrytka znajdowała się minimum 46 metrów od torów kolejowych.

I tu chciałoby się puknąć gumowym młotkiem w czoło.

46 metrów to 150 stóp. Jaki pociąg ma długość 46 m? Żeby było niebezpiecznie, to z torów musiałyby wypaść akurat 2 człony pociągu podmiejskiego - np. taki PESA Link. I pod kątem 90 stopni prosto w keszera.

O ile mi wiadomo 150 stóp to jest w USA i dotyczy czegoś jak nasz pas drogowy - czyli obszaru, gdzie nie powinno się ograniczać widoczności wzdłuż linii kolejowej. Może ktoś to lepiej wyjaśni.

 

W każdym razie w Polsce jest to bzdura. Nawet dla linii energetycznych ten pas jest zwykle 2 razy węższy.

Link to comment

2. Cytat z notatki reva:

W serwisie Geocaching.com obowiązuje zakaz umieszczania skrytek na oraz w pobliżu aktywnych linii kolejowych, nawet gdy linia jest wykorzystywana sporadycznie. Zostało to opisane w regulaminie: [http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#restrictedareas](http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx#restrictedareas) oraz w wiki [https://wiki.Groundspeak.com/display/GEO/Poland#Poland-3.3.Miejscaniestosownenaumieszczenieskrytki](https://wiki.Groundspeak.com/display/GEO/Poland#Poland-3.3.Miejscaniestosownenaumieszczenieskrytki)

Proszę o zmianę miejsca ukrycia tak by skrytka znajdowała się minimum 46 metrów od torów kolejowych.

I tu chciałoby się puknąć gumowym młotkiem w czoło.

46 metrów to 150 stóp. Jaki pociąg ma długość 46 m? Żeby było niebezpiecznie, to z torów musiałyby wypaść akurat 2 człony pociągu podmiejskiego - np. taki PESA Link. I pod kątem 90 stopni prosto w keszera.

O ile mi wiadomo 150 stóp to jest w USA i dotyczy czegoś jak nasz pas drogowy - czyli obszaru, gdzie nie powinno się ograniczać widoczności wzdłuż linii kolejowej. Może ktoś to lepiej wyjaśni.

W każdym razie w Polsce jest to bzdura. Nawet dla linii energetycznych ten pas jest zwykle 2 razy węższy.

Pomijając fakt dla mnie oczywisty, że takie wymagania w Polsce to bzdura i nie są zapisane w żadnych wytycznych (wspomniane wyżej 46m to tylko przykład, że taki limit obowiązuje w USA), niezmiennie dziwi mnie, dlaczego takie wymagania ma dokładnie jeden recenzent spośród pięciu oceniających skrytki w Polsce? Tyle się słyszy, że recenzenci są ze sobą w kontakcie, że wymieniają się doświadczeniami, ujednolicają interpretacje dla całego kraju, a tu... To nie jest przecież nowy wymysł, ta sytuacja trwa od lat!

 

Zgaduję, że odwołanie od takiej decyzji do HQ nic nie daje, bo co oni mogą wiedzieć o naszych lokalnych przepisach? Ale czy ktoś z Was próbował odwołać się do innego polskiego recenzenta? Też bez efektu?

Link to comment
niezmiennie dziwi mnie, dlaczego takie wymagania ma dokładnie jeden recenzent spośród pięciu oceniających skrytki w Polsce? Tyle się słyszy, że recenzenci są ze sobą w kontakcie, że wymieniają się doświadczeniami, ujednolicają interpretacje dla całego kraju, a tu... To nie jest przecież nowy wymysł, ta sytuacja trwa od lat!

To nie jest prawda. To jest zasada ogólnopolska. Od zawsze.

Zgaduję, że odwołanie od takiej decyzji do HQ nic nie daje, bo co oni mogą wiedzieć o naszych lokalnych przepisach?

Proszę nie sugerować, że Polska jest jakiś prywatnym folwalkiem. Wszystkie obowiązujące zasady są zasadami HQ, a nie recenzentów. Traktujemy ten temat tak, jak robi się to na świecie, ale jeśli wolą społeczności jest wyjątkowe podejście do tego tematu w Polsce, to trzeba to zaproponować HQ. Gdyby to wyszło od recenzentów, pojawiłyby się głosy o psuciu zabawy i samowoli, bo nagle mogłoby się okazać, że zniknąć muszą kesze z wszystkich obiektów kolejowych włączajac w to dworce. Bądźcie ostrożni w tym, o co prosicie.

Edited by Thathanka
Link to comment
niezmiennie dziwi mnie, dlaczego takie wymagania ma dokładnie jeden recenzent spośród pięciu oceniających skrytki w Polsce? Tyle się słyszy, że recenzenci są ze sobą w kontakcie, że wymieniają się doświadczeniami, ujednolicają interpretacje dla całego kraju, a tu... To nie jest przecież nowy wymysł, ta sytuacja trwa od lat!

To nie jest prawda. To jest zasada ogólnopolska. Od zawsze.

Dziwię się, że właśnie Ty piszesz takie rzeczy. Akurat bardzo często zdarzają się publikacje skrytek blisko czynnych linii kolejowych. Nie na torach, nie na terenie należącym do kolei, ale np. w lesie 20m od torów. Taka publikacja jest możliwa w 11 województwach, a w 5 województwach nie.

 

PS. Jeżeli zasada 46m miałaby obowiązywać - jak sugerujesz - w całej Polsce, to dlaczego nie została zapisana w przywołanych wyżej wytycznych dla naszego kraju?

 

Proszę nie sugerować, że Polska jest jakiś prywatnym folwalkiem. Wszystkie obowiązujące zasady są zasadami HQ

Ale to naprawdę wygląda jak folwark. W zasadach HQ masz wprost zapisane:

 

The cache is on property belonging to a railroad. In the United States we generally require a distance of 150 ft (46 m) from active tracks. Local laws may vary.

Co HQ o tym mówi? "Local laws may vary". Tymczasem jeden z recenzentów - kompletnie nie wiadomo dlaczego - zaczął stosować zasady obowiązujące w USA, nijak mające się do realiów i ustawodawstwa polskiego. I nic z tym się nie da zrobić.

 

Gdyby to wyszło od recenzentów, pojawiłyby się głosy o psuciu zabawy i samowoli, bo nagle mogłoby się okazać, że zniknąć muszą kesze z wszystkich obiektów kolejowych włączajac w to dworce.

Widzę, że nie zrozumiałeś. Nadinterpretacja zasad wyszła właśnie od recenzenta. Nikt go nie zobowiązał (a jeżeli zobowiązał, to byłby to kolejny zły przykład braku przejrzystości w kształtowaniu zasad, które przecież obowiązują wszystkich nas) do stosowania bezsensownego wymogu 46m.

 

Bądźcie ostrożni w tym, o co prosicie.

Prosimy o wpłynięcie na niesfornego recenzenta by przestał dawać wymagania, które NIE są zapisane w wytycznych HQ i NIE są zapisane w szczegółowych zasadach dotyczących Polski. Zbyt wiele oczekujemy?

Link to comment
Jeżeli zasada 46m miałaby obowiązywać - jak sugerujesz - w całej Polsce, to dlaczego nie została zapisana w przywołanych wyżej wytycznych dla naszego kraju?

[...]

Co HQ o tym mówi? "Local laws may vary". Tymczasem jeden z recenzentów - kompletnie nie wiadomo dlaczego - zaczął stosować zasady obowiązujące w USA, nijak mające się do realiów i ustawodawstwa polskiego.

Ja nie sugeruję, a piszę jak jest. Nie zostało to zapisane, bo jak wiele innych rzeczy jest wspomniane w ogólnych wytycznych, więc nikt nie starał się na nowo wymyślać koła. Moje osobiste zdanie jest takie, że gra jest przeregulowana i jestem adwokatem zmniejszania ilości zasad, a nie ich mnożenia. Ja rozumem, że 150 stóp może być egzotycznym wymogiem, ale tak samo jest z 0,1 mili między skrytkami czy 2 mile dla finału zagadki. Liberalne podejście polskich recenzentów jest wyjątkowe w Europie i wielokrotnie hamujemy zapędy ograniczające zabawę, a obawiam się, że Twój postulat do tego można zaliczyć. Staramy się zachowywać zdrowy rozsądek i tam, gdzie publikacja skrytki bliżej torów jest możliwa (np. odgrodzone torowisko w mieście), skrytka jest publikowana, ale są okoliczności, że prosimy o odsunięcie jej od torów. Tak postępują recenzenci w całej Polsce, a Polska należy tu do większości krajów gdzie takie podejście jest stosowane.

By ta dyskusja nie była kolejnym biciem piany, pomóż geocacherom i zaproponuj/cie konkretny dodatkowy zapis w regulaminie, który spełniałby Twoje/Wasze oczekiwania. Może nawet wypracujcie to tu, na forum, prześlijcie do HQ i po ich akceptacji nowe zasady zaczną obowiązywać. Oferuję swoją opinię z punktu widzenia recenzenta.

 

I proszę, przestań pisać o "jednym z recenzentów", bo choć możemy (my, recenzenci) różnić się w opiniach to w kluczowych kwestiach zawsze z najlepszymi intencjami wypracowujemy wspólne stanowisko. Problem który poruszyłeś dotyczy przestrzeganej zasady, a nie konkretnego recenzenta i proszę, nie kierujmy dyskusji w tym kierunku.

Link to comment

@hiuppo, ad. 1: od kiedy tak jest? coś przeoczyłem?;-)

 

To, że każdy z recenzentów nieco inaczej podchodzi do weryfikacji skrytki to przecież oczywiste - trudno żeby cała piątka pochylała się nad każdym keszem i głosowała ;-)

 

Precendensy (czy właściwie ich brak) - OK, ale w niektórych powtarzających się przypadkach wypadałoby wypracować wspólne stanowisko i się jego trzymać. Strona reviewer.pl stoi właściwie pusta - może tam zrobić jakieś FAQ, gdzie odpowiedzi będą wspólnym stanowiskiem polskich recenzentów? Oszczędzi to pracy i nerwów wszystkim ;-)

Link to comment
Jeżeli zasada 46m miałaby obowiązywać - jak sugerujesz - w całej Polsce, to dlaczego nie została zapisana w przywołanych wyżej wytycznych dla naszego kraju?

[...]

Co HQ o tym mówi? "Local laws may vary". Tymczasem jeden z recenzentów - kompletnie nie wiadomo dlaczego - zaczął stosować zasady obowiązujące w USA, nijak mające się do realiów i ustawodawstwa polskiego.

... bo jak wiele innych rzeczy jest wspomniane w ogólnych wytycznych

Gdzie? Bo na pewno nie w przytoczonym przeze mnie fragmencie.

 

Staramy się zachowywać zdrowy rozsądek i tam, gdzie publikacja skrytki bliżej torów jest możliwa

Pisz, proszę w swoim imieniu. Niejednorotnie docierały do mnie głosy, że tak nie jest.

 

I proszę, przestań pisać o "jednym z recenzentów", bo choć możemy (my, recenzenci) różnić się w opiniach to w kluczowych kwestiach zawsze z najlepszymi intencjami wypracowujemy wspólne stanowisko. Problem który poruszyłeś dotyczy przestrzeganej zasady, a nie konkretnego recenzenta i proszę, nie kierujmy dyskusji w tym kierunku.

Według mnie jest to problem konkretnego recenzenta. Oczywiście, wszyscy zwracacie szczególną uwagę na tereny kolejowe, kwestie legalności, bezpieczeństwa itd. I dobrze. I faktycznie zazwyczaj w komentarzach sugerujecie dodanie do listingu informacji, że nie trzeba wchodzić na teren kolejowy, przekraczać torów w niedozwolonym miejscu itp. Czasem prosicie o przeniesienie skrytki w dogodniejsze miejsce. Super! Tak powinno być.

 

Ale tylko w przypadku jednego recenzenta występuje żądanie precyzujące absurdalną odległość:

"Proszę o zmianę miejsca ukrycia tak by skrytka znajdowała się minimum 46 metrów od torów kolejowych."

I to żądanie pojawia się także, gdy chcemy skrytkę ukryć w lesie, przy lokalnej drodze. Na terenie nie należącym do kolei i w żaden sposób z nią nie związanym.

 

Może się mylę, ale w takim razie wskaż mi proszę opublikowaną w ostatnim czasie skrytkę w województwie mazowieckim znajdującą się bliżej niż te nieszczęsne 46m od toru.

 

Na tym dyskusję zakończę, bo de facto nie jest to mój problem. Niech się wypowiadają sami zainteresowani - jeśli chcą.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...