Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

hiuppo:

W nowej "szukajce" na stronie GC jest możliwość filtrowania po aktywnych/ nieaktywnych skrytkach. Jak będziesz miał listę cachy, to na jej szczycie będzie opcja "map these results", która wyświetla wyniki na mapie.

Tyle że nie jestem pewien czy te opcje filtrowania są dostępne dla użytkowników z kontem basic.

 

EDIT: Na mapie na geocaching.pl masz w menu "Dodatkowe Opcje" ikonkę skrytki. Klikasz ją 2 x i masz wyświetlane tylko nieaktywne skrytki

Edited by Gothrukk
Link to comment

Dzięki!

 

Chodziło mi bardziej o skrzynki zarchiwizowane niż nieaktywne.

 

Skrytek zarchiwizowanych nie da się na GC (w tym na na gc.pl) wyciągnąć w wynikach wyszukiwania w żaden sposób.

 

Jedyną metodą jest 'wędrowanie' po znalezieniach kogoś, kto bawi się od kilku lat, i przeglądanie, które z jego znalezień są już zarchiwizowane.

 

Możesz za pomocą GSAKa wyciągać wszystkie skrzynki 'po GCid', ale to koszmarnie czasochłonne będzie.

Link to comment

Dlaczego błędów?

 

Nie wiem czy ktoś się bawił w sprawdzanie, jaki procent keszy jest archiwizowanych 'z winy' reviewera (czyli wszelkie spory dot. regulaminu) ale przypuszczam, że niewielki.

 

Czasem miejsce okazuje się być niewłaściwe, miejscówka spalona, albo ktoś po prostu nie ma czasu/ochoty się dalej bawić, lub bardziej przyziemnie, zmienia miejsce zamieszkania.

 

Najczęściej chyba popełnianym błędem jest słomiany zapał...

Link to comment

Dziękuję. Rozumiem w takim razie, że kesz np. w drzewie, przy drodze leśnej będącej granicą rezerwatu, nie jest zabroniony? Rezerwat dodam, że nie jest ścisły.

 

Twoje pytanie nie jest precyzyjne, bo czy "przy drodze" oznacza, że można kesza sięgnąć z drogi czy 15 metrów od drogi?

 

Odpowiedź pod podanym linkiem jest BARDZO precyzyjna:

 

"Jezeli rezerwat jest dostepny dla turystów, tzn. zostaly w nim wyznaczone sciezki lub szlaki, to skrytki mozna umieszczac tylko na tych sciezkach lub szlakach. Jezeli jest zakaz wstepu do rezerwatu to zakladanie skrytek na jego terenie jest zabronione."

Link to comment

Nie chcę wdawać się w prawnicze dyskusje, ale nie do końca jest właśnie precyzyjna. Albo właśnie jest, ake wtedy kasuje pewnie większość keszy na szlakach, bo szlak to tylko wąski pas ścieżki. Dlatego pytam tutaj, jakie właściwie jest podejście.

Link to comment

Nie chcę wdawać się w prawnicze dyskusje, ale nie do końca jest właśnie precyzyjna. Albo właśnie jest, ake wtedy kasuje pewnie większość keszy na szlakach, bo szlak to tylko wąski pas ścieżki. Dlatego pytam tutaj, jakie właściwie jest podejście.

napisz do swojego recenzenta.

Link to comment

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oznaczenia granic rezerwatów w terenie niekoniecznie muszą pokrywać się z oznaczeniami na mapach, z których korzystają recenzenci. Więc do skrytek na granicy, nawet jeżeli uważasz, że to już jest poza rezerwatem, podchodziłbym ostrożnie (tj zakładał po wcześniejszym kontakcie z recenzentem).

 

A co do skrytek na szlakach. Zapewniam Cię, że da się tak zakładać skrytki, by dało się je podjąć bez konieczności schodzenia ze znakowanego szlaku ani na metr. I jeśli chcesz mieć skrytkę w Parku Narodowym / rezerwacie, nie ma co do tego żadnej dyskusji.

Link to comment
Warto zwrócić uwagę na fakt, że oznaczenia granic rezerwatów w terenie niekoniecznie muszą pokrywać się z oznaczeniami na mapach, z których korzystają recenzenci. Więc do skrytek na granicy, nawet jeżeli uważasz, że to już jest poza rezerwatem, podchodziłbym ostrożnie (tj zakładał po wcześniejszym kontakcie z recenzentem).

Recenzenci korzystają z danych od GDOŚ czyli jedynych słusznych. Tak więc jeżeli recenzent mówi, że skrytka jest w rezerwacie, a z mapy użytkownika lub z tego co jest w terenie nie wynika, że jest to rezerwat, to użytkownik ma błędną mapę / w terenie jest źle oznaczony rezerwat.

Link to comment

Dlaczego błędów?

 

Nie wiem czy ktoś się bawił w sprawdzanie, jaki procent keszy jest archiwizowanych 'z winy' reviewera (czyli wszelkie spory dot. regulaminu) ale przypuszczam, że niewielki.

 

Czasem miejsce okazuje się być niewłaściwe, miejscówka spalona, albo ktoś po prostu nie ma czasu/ochoty się dalej bawić, lub bardziej przyziemnie, zmienia miejsce zamieszkania.

 

Najczęściej chyba popełnianym błędem jest słomiany zapał...

 

Wbrew pozorom informacje okazały się przydatne. W większości przypadków te maga-hiper-skrytki, które nie przetrwały roku, to probówki na magnesach pod ławką. W Wawie kilka osób zdaje się więcej nie było w stanie wymyślić.

Link to comment

W rezerwatach obowiązuje zakaz przebywania poza wyznaczonymi szlekami. Czyli jeśli znajdziesz się 10 cm poza szlakiem, to już łamiesz prawo.

 

Za: https://wiki.Groundspeak.com/display/GEO/Poland

 

No to jakaś schizofrenia:

 

W Parkach Narodowych poruszac sie mozna tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych. W zwiazku z tym na terenach parków narodowych skrytki mozna umieszczac tylko bezposrednio przy wyznaczonym szlaku turystycznym. Zejscie z wyznaczonego szlaku jest naruszeniem regulaminu, tak wiec skrytki "tuz obok" naruszaja regulaminy Parków.

 

Rezerwaty

 

Jezeli rezerwat jest dostepny dla turystów, tzn. zostaly w nim wyznaczone sciezki lub szlaki, to skrytki mozna umieszczac tylko na tych sciezkach lub szlakach. Jezeli jest zakaz wstepu do rezerwatu to zakladanie skrytek na jego terenie jest zabronione.

 

Czyli wygląda to tak, jakby reguły dla PN były bardziej liberalne niż dla rezerwatów.

Link to comment

Czyli wygląda to tak, jakby reguły dla PN były bardziej liberalne niż dla rezerwatów.

 

To jest oczywiste, bo rezerwat jest najbardziej 'restrykcyjną' formą ochrony przyrody.

 

Racja... Patrzę przez pryzmat restrykcyjnego dla geokeszerów a nie dla prywatnej zabudowy Kampinoskiego Parku Narodowego...

Link to comment

Pytanie:

czy z wyników wyszukiwania da się zrobić bookmarka, ewentualnie chociaż PQ?

też niedawno potrzebowałem i nie znalazłem sposobu..

troszku lipa.

 

Jeśli użyjesz starej wyszukiwarki i każesz pokazać wyniki wyszukiwania na mapie, to pojawi ci się możliwość zapisania ich jako PQ.

no nie do końca. jeśli pokażesz wyniki wyszukiwania starej wyszukiwarki na mapie, to pojawi się jedynie mapa wycentrowana w odpowiednim miejscu, ale zawierająca już wszystkie kesze w tym miejscu - nie tylko te, które są wynikami wyszukiwania.

zapisanie tego jako PQ również zapisze wszystko, co na mapie lub co zaznaczysz/odznaczysz na stronie tworzenia PQ, na którą zostaniesz przeniesiony.

znów - nie będą to wyniki wyszukiwania.

 

W nowej szukajce i mapie nie ma takiej opcji.

tu racja :)

choć nowa wyszukiwarka przy mapowaniu wyników pokaże na mapie dokładnie to, co w wynikach szukania.

tyle, że bez możliwości zapisu do PQ/bookmarka/whatevera.

znowu zonk.

 

jeśli ktoś znajdzie sposób, podzielcie się pls :)

Link to comment

Mam pytanie: Czy to prawda, że recenzenci pod innymi ID szukają keszy i je logują? Te same, które przedtem publikują?

 

I jeszcze jedno: Czy są jakieś instrukcje jak ustala się stopień trudności terenu i "zdobycia" bo zauważyłem, że recenzenci tego chyba nie korygują?

 

Początkujący, przynajmniej w zakładaniu. :blink:

Link to comment

Mam pytanie: Czy to prawda, że recenzenci pod innymi ID szukają keszy i je logują? Te same, które przedtem publikują?

Prawda. Recenzent też człowiek (choć może czasem nie wygląda ;)) i ma prawo szukać skrytek. :)

Zwykle recenzenci nie idą szukać danego kesza od razu, tylko po jakimś czasie od jego publikacji.

 

I jeszcze jedno: Czy są jakieś instrukcje jak ustala się stopień trudności terenu i "zdobycia" bo zauważyłem, że recenzenci tego chyba nie korygują?

 

Początkujący, przynajmniej w zakładaniu. :blink:

Są. Ten quiz: http://www.geocaching.com/hide/rate.aspx nie załatwi za ciebie wszystkiego, ale trochę pomoże.

Link to comment

Mam pytanie: Czy to prawda, że recenzenci pod innymi ID szukają keszy i je logują? Te same, które przedtem publikują?

 

Tak, konta reviewerskie są kontami utworzonymi tylko do reviewowania, niezależnie od nich reviewerzy to też keszerzy

 

I jeszcze jedno: Czy są jakieś instrukcje jak ustala się stopień trudności terenu i "zdobycia" bo zauważyłem, że recenzenci tego chyba nie korygują?

 

Są wytyczne, które można stosować albo nie. Oficjalne stanowisko Groudspeaka jest takie, że reviewerzy nie mają prawa ich weryfikować :(

Link to comment

Mam pytanie: Czy to prawda, że recenzenci pod innymi ID szukają keszy i je logują? Te same, które przedtem publikują?

Prawda. Recenzent też człowiek (choć może czasem nie wygląda ;)) i ma prawo szukać skrytek. :)

Zwykle recenzenci nie idą szukać danego kesza od razu, tylko po jakimś czasie od jego publikacji.

 

Ale to bez sensu! Recenzent żąda podania końcowych koordynat w multi keszu, a potem co? Zapomina je i idzie mozolnie i po koleii przez wszystkie stopnie? Czy wali na końcowe koordynaty i loguje kesza?

 

I jeszcze jedno: Czy są jakieś instrukcje jak ustala się stopień trudności terenu i "zdobycia" bo zauważyłem, że recenzenci tego chyba nie korygują?

 

Są. Ten quiz: http://www.geocaching.com/hide/rate.aspx nie załatwi za ciebie wszystkiego, ale trochę pomoże.

 

Tak, ten quiz znam, ale w terenie to wygląda bardzo różnie. Chyba nie wszyscy stosują ten quiz i wychodzą paradoksy. Ale czy generalnie uważacie, że lepiej dać trochę trudniejszą czy trochę łatwiejszą ocenę?

Link to comment

I jeszcze jedno: Czy są jakieś instrukcje jak ustala się stopień trudności terenu i "zdobycia" bo zauważyłem, że recenzenci tego chyba nie korygują?

 

Są wytyczne, które można stosować albo nie. Oficjalne stanowisko Groudspeaka jest takie, że reviewerzy nie mają prawa ich weryfikować :(

 

Ale może mogli by przynajmniej komentować/doradzać w tej sprawie?

Link to comment

Mam pytanie: Czy to prawda, że recenzenci pod innymi ID szukają keszy i je logują? Te same, które przedtem publikują?

Prawda. Recenzent też człowiek (choć może czasem nie wygląda ;)) i ma prawo szukać skrytek. :)

Zwykle recenzenci nie idą szukać danego kesza od razu, tylko po jakimś czasie od jego publikacji.

 

Ale to bez sensu! Recenzent żąda podania końcowych koordynat w multi keszu, a potem co? Zapomina je i idzie mozolnie i po koleii przez wszystkie stopnie? Czy wali na końcowe koordynaty i loguje kesza?

Może i bez sensu, ale zostając recenzentami pewnie wiedzieli, że dostają takie coś w pakiecie - czy to dla nich ułatwienie, że mają podane na tacy, czy przeszkoda, bo częściowo są pozbawieni zaskoczenia przy zdobywaniu ciekawie przygotowanych keszy to już ich sprawa...
Link to comment

Może i bez sensu, ale zostając recenzentami pewnie wiedzieli, że dostają takie coś w pakiecie - czy to dla nich ułatwienie, że mają podane na tacy, czy przeszkoda, bo częściowo są pozbawieni zaskoczenia przy zdobywaniu ciekawie przygotowanych keszy to już ich sprawa...

 

Tak, chyba masz rację ale pod warunkiem, że pozostali uczestnicy zabawy wiedzą, że XXX to recenzent w rejonie AAA. Czy tak jest?

Właściciel kesza też powinien wiedzieć, czy kesz jest "zdobyty" z ułatwieniem czy bez.

Edited by Piko71
Link to comment

 

(...)i idzie mozolnie i po koleii przez wszystkie stopnie?(...)

 

 

Coś Ty, zostaliśmy recenzentami TYLKO po to, żeby mieć dostęp do finałów wszystkich zagadek i skrytek multi i od tego czasu oszukujemy wszystkich, a najbardziej siebie. Moje ponad 2600 znalezień to w ogóle jedna wielka ściema :)

Miłego dnia.

Link to comment

Coś Ty, zostaliśmy recenzentami TYLKO po to, żeby mieć dostęp do finałów wszystkich zagadek i skrytek multi i od tego czasu oszukujemy wszystkich, a najbardziej siebie.

 

Podczas pewnego Mega, poza Polską, spotkaliśmy przy jednej ze skrzynek miłego poszukiwacza z kraju innego niż ten, w którym odbywała się impreza. Zalogowaliśmy wspólnie znalezioną skrytkę, a potem on nas pyta: "dokąd teraz idziecie?" My na to, ze tam a tam. "A to nie chcecie po drodze podjąć dwóch finałów zagadek (tu nazwy)?", "A co? Masz je rozwiązane?" "Nie, jestem reviewerem w kraju X i ściągnąłem sobie przed wyjazdem namiary na wszystkie finały w tej okolicy."

 

Cóż, pozostaje tu jedynie słodkogorzka świadomość, że mimo tych namiarów jednak MT-Jonea ma więcej znalezień niż tamten gość. Każden jeden orze jak może...

Link to comment

No no, Polacy też kiedyś wszyscy byli złodziejami samochodów w Niemczech.

 

Nieprawda!!! Niektórzy byli hydraulikami we Francji!

 

Ze spotkanych reviewerów tamten był raczej wyjątkiem, było dla nas niejakim szokiem, że gość w ten sposób wykorzystuje swoją pozycję (i jeszcze się tym chwali). Ale jak ktoś oszukiwać lubi to sposobność znajdzie - niezależnie od tego kim by był.

Link to comment
Ale to bez sensu! Recenzent żąda podania końcowych koordynat w multi keszu, a potem co? Zapomina je i idzie mozolnie i po koleii przez wszystkie stopnie? Czy wali na końcowe koordynaty i loguje kesza?

No straszne :) A jeszcze bardziej strasznie jest w przypadku Quizów, bo nie dość że recenzent może sobie odczytać współrzędne finału to jeszcze zna dokładne rozwiązanie zagadki, więc nie jesteś w stanie udowodnić mu, że oszukuje, a na pewno oszukuje bo przecież głównie od tego są recenzenci :laughing:

Link to comment

No straszne :) A jeszcze bardziej strasznie jest w przypadku Quizów, bo nie dość że recenzent może sobie odczytać współrzędne finału to jeszcze zna dokładne rozwiązanie zagadki, więc nie jesteś w stanie udowodnić mu, że oszukuje, a na pewno oszukuje bo przecież głównie od tego są recenzenci :laughing:

 

No ja bym tak nie generalizował :anitongue:

 

Przepraszam wszystkich recenzentów, którzy poczuli się urażeni, ja chciałem tylko wiedzieć "jak to jest" :huh: Nie chciałem nikogo posądzać czy obrażać :blink:

 

Tak jak bym chciał wiedzieć jak zostaje się recenzentem, ale już boję się pytać bo widzę, że większość pająków jest bardzo jadowita w tym lesie :P

Link to comment

Cześć. Mam problem z Garminem Etrex Legend HCx.

 

Wgrywam do niego skrzynki klikając "Send to GPS" na stronie geocaching.cam. Dostaję komunikat:

"Geocache (...).gpx saved successfully".

Widzę, że pliki GC(...).gpx zapisują się na karcie pamięci w folderze Garmin/GPX/. Jednak nie widzę tych skrzynek w Garminie ani na mapie, ani na liście w Szukaj->Geocache, sortowanej wg nazwy i wg najbliższej. Lista jest pusta.

 

Co robię źle?

Link to comment

Czy ktoś wie czy da się wyłączyć te "cudowne" Centrum Wiadomości na GC ?

 

Nie da się. Centrala jest zbyt dumna z tego wynalazku, by pozwolić komukolwiek nie napawać się jego nieodpartym urokiem.

 

A ja napisałem sobie w profilu żeby pisząc do mnie zawsze wysyłać adres e-mail, i pod spodem żeby nie korzystać z Message Center. I tak ludzie piszą z MC. I nie wiem co z tym zrobić. Chociaż jak jestem na internecie z komórki to sprawa jest jasna - MC jest zbyt ciężkie i transferożerne żeby sensownie zadziałać ;)

 

Może ktoś doradzić, co ja mam napisać w profilu, żeby ludzie zrozumieli? Bo zwątpiłem w swoje kompetencje w tym wymiarze...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...