Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

Chciałem się zapytać czy są jakieś przeciwwskazania by zrobić Trackable dwusystemowy? Mam na przykład kod TB który umieszczam z jednej strony przedmiotu (np grawer laserowy), a z drugiej dane GeoKreta. Albo połączenie GeoBuki z etykietą GeoKreta. Czy to jest ok?

Link to comment

Myślę, że głównym przeciwwskazaniem jest to, że taki przedmiot musiałby być logowany przez wszystkich w dwu systemach jednocześnie, a więc byłby to trakabl tylko dla dwusystemowców i to takich rzetelnych którzy logują i tu i tam i pamiętają o tym!! Taka sytuacja: ktoś znajduje twojego trakabla, loguje go jako travelbuga (bo na OC nie szuka i kretów nie przenosi) i wedruje z nim przez kilka keszy, by w końcu wrzucić go do skrytki 100 km dalej... Wg systemu Travelbug przebył sto-kilkadzesiąt km, odwiedził ileś tam skrytek i jest gdzie indziej... Geokret cały czas "wirtualnie" jest w skrytce początkowej...

 

Niestety wszystko szybko by się rozjechało...

Link to comment

Chciałem się zapytać czy są jakieś przeciwwskazania by zrobić Trackable dwusystemowy? Mam na przykład kod TB który umieszczam z jednej strony przedmiotu (np grawer laserowy), a z drugiej dane GeoKreta. Albo połączenie GeoBuki z etykietą GeoKreta. Czy to jest ok?

 

Zakładając że TB by wędrował po skrzynkach GC, to prędzej czy później ktoś zaloguje na GeoKretach, zwłaszcza jak dasz ładny duzy QR Code...

 

Tyle że TB mają techniczne ograniczenie, że można je logować tylko w skrzynkach GC, więc jeśli TB już jako Kret wywędruje poza GC i trafi na kogoś, kto się w GC nie bawi, to prędko jako TB zalogowany nie będzie...

Link to comment

Przecież to tylko zabawa. Nie musi być przecież ściśle odwzorowana trasa, nikt nie umrze od tego że przedmiot nie będzie zalogowany w kilku miejscach. Może tak jest nawet lepiej dla TB i GC startującyh z Polski jako że często widziałem tu na forum skargi że przedmioty giną w dwusystemowych. Może to jest nawet rozwiązanie problemu.

Edited by u810
Link to comment

Chciałem się zapytać czy są jakieś przeciwwskazania by zrobić Trackable dwusystemowy? Mam na przykład kod TB który umieszczam z jednej strony przedmiotu (np grawer laserowy), a z drugiej dane GeoKreta. Albo połączenie GeoBuki z etykietą GeoKreta. Czy to jest ok?

 

TB to TB, geocoin to geocoin, a geokret to geokret i lepiej niech tak zostanie :) myślę, że jakiekolwiek połączenia nie są potrzebne bo byłoby więcej nieporozumień, a same przedmioty podróżne ginęłyby w większym stopniu niż teraz.

Ja działam tylko na GC i szczerze nie wyobrażam sobie tego żeby moje TB wędrowały po skrzynkach z innego systemu, po co?;-)

Link to comment

Chciałem się zapytać czy są jakieś przeciwwskazania by zrobić Trackable dwusystemowy? Mam na przykład kod TB który umieszczam z jednej strony przedmiotu (np grawer laserowy), a z drugiej dane GeoKreta. Albo połączenie GeoBuki z etykietą GeoKreta. Czy to jest ok?

 

TB to TB, geocoin to geocoin, a geokret to geokret i lepiej niech tak zostanie :) myślę, że jakiekolwiek połączenia nie są potrzebne bo byłoby więcej nieporozumień, a same przedmioty podróżne ginęłyby w większym stopniu niż teraz.

Ja działam tylko na GC i szczerze nie wyobrażam sobie tego żeby moje TB wędrowały po skrzynkach z innego systemu, po co?;-)

 

Zgadam się z Rysią, nie ma co łączyć różnych systemów. Z doświadczenia moge powiedzieć, że miałem ( właśnie Miałem ) kilkanaście geokretów i informację, że ich rucha dostaje średnio raz na 2-3 miesiące, a większość z nich po prostu przepadła, kiedy tylko wywędrowały poza granicę Polski. Zaprzestałem działalności na OC miedzy innymi z tego powodu, nie ma się co ograniczac do terenu Polski. Mając przedmioty podróżne płatne odnoszę wrażenie, że użytkownicy bardziej o nie dbają, a podróże są ciekawsze i dalsze, ogólnoświatowe.

Link to comment

Ale jaki miałby być tego cel? Ideą przedmiotu podróżnego jest przenoszenie go z miejsca do miejsca i śledzenie jego trasy. Rejestrując go w różnych systemach, rzadko kto będzie go logował dwukrotnie, może być na wet tak,że jedna osoba zaloguje go na GC, a inna w jakimś innym i wtedy nigdzie nie będzie jego pełnej historii podróży. Przez to będzie też figurował w skrytkach jako obecny, a tym czasem już będzie gdzieś indziej, tylko zalogowany ten fakt będzie gdzie indziej i ludzie będą pisać, że zaginał. W skrytkach nie będących w GC w ogóle nie zalogujesz TB. A gdyby zaistniała taka idealna sytuacja, że każdy logowałby ten przedmiot w kilku systemach, to co by to dało? Miałbyś kilka identycznych tras podróży z identycznymi wpisami.

Link to comment

Chciałem się zapytać czy są jakieś przeciwwskazania by zrobić Trackable dwusystemowy? Mam na przykład kod TB który umieszczam z jednej strony przedmiotu (np grawer laserowy), a z drugiej dane GeoKreta. Albo połączenie GeoBuki z etykietą GeoKreta. Czy to jest ok?

Zrób i baw się na swoich warunkach - czyli pozwól swojemu TB na podróżowanie z ludźmi w różne miejsca, bo taki jest sens wędrówki. Oczywiście, ryzyko zaginięcia zawsze jest wpisane w podróże TB/GK, szczególnie tych atrakcyjniejszych, których czepiają się lepkie ręce geokeszerów i przypadkowych ludzi. Dzieje się to pod każdą szerokością i długością geograficzną. Nie powinno to jednak zniechęcać. Przedmioty podróżne to swoista informacja o zabawie. Im więcej ludzi ją przeczyta, tym większa szansa, że wciągną się w to albo nie będą szkodzić. Przykładów też jest wiele. Moje GK gdzieś tam krążą po USA, Chinach Australii, co jakiś czas ktoś je zaloguje i jest OK. Geocoiny wsiąkły w "cywilizowanej" społeczności i szansa na ich ujawnienie raczej już nie istnieje. Takie życie i nie jest ono powodem do rezygnacji z puszczania, przenoszenia przedmiotów podróżnych.

Link to comment

Wrócę jeszcze do Dakoty 20 i PQ. Jak zrobić, żeby kolejne pq przepuszczone przez geogeta działało?

 

Jedno ok. Ale kiedy próbuję dograć drugie z innego regionu polski, garmin nie widzi tych skrzynek. PQ1 nazwane jest file.gpx. Próbowałam file2 oraz oryginalnej nazwy pq, ale nie działa. Nie jestem też w stanie zobaczyć w dakocie pojedynczych skrzynek wgrywanych ze strony. Wiecie co można na to poradzić?

Link to comment

Dzięki :) Zaczęłam sprawdzać pod tym kątem i wszystko się wyjaśniło.

 

Dakota obsługuje do 2000 skrytek. Nie mam przekroczonego limitu. Tyle że geoget przerabiając listę pq nazywa kesze po swojemu. Np. zamiast GC27X1K mam TS2B i w tej sposób Garmin je widzi. Plus po nazwie waypointa. Sprawdzając czy kesze się wgrały, szukałam po nazwach GC.. Dlatego nic mi nie wyszukiwał.

 

Poruszam się w tym wszystkim po omacku, stąd pewnie kłopoty. Ale może ktoś będzie miał podobne pytanie i post komuś się przyda :)

Link to comment

Nie wiem czy w dobrym miejscu,ale nie wiem gdzie by to pasowało bardziej :) W jaki sposób zmobilizować właściciela skrytki do jej serwisu? Chodzi mi o 'Platan Kozy", który należy do Klubu Gaja. W logbooku widze,że ktoś zgłosił "need maitenance" i cały czas piszą o braku skrzynki i loogbooka. Mam dziwne wrażenie,że Gaja temat odpuściła i o skrzynkę dbać nie zamierza. Pisać bezpośrednio do nich,żeby wzięli się za serwis czy załatwiać to przed admina strony? Z góry dzięki za odp:)

Link to comment

Moim zdaniem skrytki osób, które się przestały bawić w GC powinny być archiwizowane.

 

I tu wobec wielu głosów sprzeciwu zgadzam się z kolegą Longmenem! Jak ktoś jest odpowiedzialny to daje skrytkę do adopcji... Samozwańczy serwisanci mogą się ewentualnie opiekować jakimiś skrytkami na końcu świata znajdowanymi kilka razy w roku. Ale jak kesz siedzi w mieście i ma kilkanaście znalezień w miesiącu to na dłuższą metę traci to sens. Ostatnimi czasy bez skrupułów zgłosiłem do archiwizacji 6 skrytek, które ewidentnie olane przez założyciela tylko denerwują szukających... Wszystkie zostały zawieszone...

Link to comment

 

Samozwańczy serwisanci mogą się ewentualnie opiekować jakimiś skrytkami na końcu świata znajdowanymi kilka razy w roku.

 

A jakie zasady są dla tych skrzynek na końcu świata? Np. tej na Piku Lenina (GC3TTW4)? Raczej trudno mi sobie wyobrazić regularny serwis w takich przypadkach... O ile założyciel w ogóle jeszcze kiedykolwiek odwiedzi to miejsce. A bez takich skrzynek świat byłby uboższy.

Link to comment

Witam, chciałem sobie zgrać niemieckie kesze, ale zrobiłem to nieumiejętnie i wyszły mi polskie;)

Teraz wyświetla mi:

"* The Pocket Query can only run once every 3 days."

Dla pewności: nie da się tego jakoś obejść? Mam premium, nie mogę już więcej w tym czasie zgrać innego pocket query?

Nie wiem czy ta wiadomość tyczy się konkretnego PQ czy ogólnie.

Edited by lechoo_hsf
Link to comment

Witam, chciałem sobie zgrać niemieckie kesze, ale zrobiłem to nieumiejętnie i wyszły mi polskie;)

Teraz wyświetla mi:

"* The Pocket Query can only run once every 3 days."

 

To ograniczenie, o ile się nie mylę, dotyczy tylko generowania listy wszystkich znalezionych już keszy (skąd takie - nie wiem i nie rozumiem). Do wszystkich innych PQ również odnoszą się irytujące i niezrozumiałe ograniczenia, ale nie są one aż tak restrykcyjne jak to. Inaczej mówiąc - kilka, nawet takich samych PQ, powinno Ci się udać jednego dnia wygenerować (OIDP, maksymalnie 5).

Link to comment

 

Nie wiem czy ta wiadomość tyczy się konkretnego PQ czy ogólnie.

Spoko, to jest "amerykanske", zatem troche polskiego sprytu i gra gitara,

zrób identyczne PQ, ale np z inną liczba mil/ kilometrów od centralnego punktu/ skrytki.

Nazwij jakos inaczej.

Może to niezbyt profesjonalne, blondynkowe podejście, ale działa :rolleyes: ....

Link to comment

 

Nie wiem czy ta wiadomość tyczy się konkretnego PQ czy ogólnie.

Spoko, to jest "amerykanske", zatem troche polskiego sprytu i gra gitara,

zrób identyczne PQ, ale np z inną liczba mil/ kilometrów od centralnego punktu/ skrytki.

Nazwij jakos inaczej.

Może to niezbyt profesjonalne, blondynkowe podejście, ale działa :rolleyes: ....

 

Faktycznie, pozmieniałem to i owo, zaznaczyłem jakiś inny dzień i PQ doszło. Trochę to wciąż nieczytelne, ale ważne, że działa. Dzięki Wam:)

Link to comment

 

Dla pewności: nie da się tego jakoś obejść? Mam premium, nie mogę już więcej w tym czasie zgrać innego pocket query?

Nie wiem czy ta wiadomość tyczy się konkretnego PQ czy ogólnie.

No to np. PQ 5km od domku moze byc raz na 3 dni.

Ale mozesz zrobic sobie obok tego np. 12 km od domku ,tez co 3 dni.

No i kilka innych, max 5 dziennie.Róznych.

Link to comment

znalazłem i zalogowałem kesza. po jakimś czasie został zarchiwizowany. właściciel chciał jednak, aby keszyna wróciła. jednak zamiast odarchiwizować kesza, położył nowego w tym samym miejscu, z tym samym listingiem, z tym samym hintem, ta sama nazwa. mogę go zalogować? pytam nie dlatego, że nie chcę mi się po niego iść, tylko dlatego, że nie będzie to żadną frajdą pójść w to samo miejsce po to samo...

Link to comment
mogę go zalogować? pytam nie dlatego, że nie chcę mi się po niego iść, tylko dlatego, że nie będzie to żadną frajdą pójść w to samo miejsce po to samo...

Podstawą do zalogowania jest wpis w logbooku. Jeśli Twój wpis jest, to loguj w internecie.

Edited by Thathanka
Link to comment

hej wszystkim :D

mam pytanko - jesli nie znajde kesza i mam 90% pewności ze zniknał/wyparował ;) to co najlepiej zrobić zeby dać jego autorowi znać - wystarczy log "didnt find it"? czy "needs maintenance"? - jak to w praktyce wygląda? ;)

 

aaa i jeszcze 1 - na mapie na polskiej wersji od jakiegoś czasu nie wyswietlają mi się kesze "?" - kiedys je odznaczyłam ale teraz nawet nie mam ich na liście :( to jakiś błąd? czy ja coś zmajstrowałam? :(

 

sorki że pewnie banalne pytania ale o o calej akcji dowiedziałam się przypadkiem i w sumie nie znam nikogo wśród znajomych kto by się w to bawił ;)

Edited by hayyah89
Link to comment

Etapy fizyczne multi kolidują z innymi fizycznymi keszami? Czy mogę założyć fizyczny etap np 150 metrów od fizycznego etapu innej multi, albo ktoś może wrzucić tam pojemnik tradycyjny?

 

Czy współrzędne finalne quizów zawsze trzeba podawać i czy jak jest geocheck, reviewer może to weryfikować? Chodzi o quizy które mają być bardzo trudne, i ktoś obawia się 'wycieku'.

Link to comment

Etapy fizyczne multi kolidują z innymi fizycznymi keszami? Czy mogę założyć fizyczny etap np 150 metrów od fizycznego etapu innej multi, albo ktoś może wrzucić tam pojemnik tradycyjny?

 

Czy współrzędne finalne quizów zawsze trzeba podawać i czy jak jest geocheck, reviewer może to weryfikować? Chodzi o quizy które mają być bardzo trudne, i ktoś obawia się 'wycieku'.

 

Zgodnie z regulaminem GC:

Fizyczne etapy różnych skrytek muszą być oddalone od siebie o 161 metrów. Każdy fizyczny obiekt (etap multi, pojemnik, plakietka, cokolwiek) tworzy dookoła siebie 161metrową strefę, w którą nie może wejść fizyczny etap żadnej innej skrytki. Etapy wirtualne innych skrytek mogą. Etapy fizyczne tej samej skrytki też mogą.

 

Twoje pomysły na kombinacje z finałem są dla mnie niezrozumiałe. Jeżeli nie ufasz reviewerowi, że nie pójdzie na skróty i nie 'sprzeda' finału - nie publikuj. To tylko zabawa.

Link to comment

OK dzięki.

A co się stanie jeśli będę miał kolizję z fizycznym etapem czegoś innego? Czy reviewer pisze wtedy, co można zrobić z takim etapem, np że na północ nie ma co próbować, ale na południu jest wolne miejsce?

 

No i jeszcze pytanie jaka jest różnica między etapem fizycznym a wirtualnym? Czy np. vlepka albo klips na słupie ze współrzędnymi to etap fizyczny czy wirtualny?

Edited by GeoLog81
Link to comment

OK dzięki.

A co się stanie jeśli będę miał kolizję z fizycznym etapem czegoś innego? Czy reviewer pisze wtedy, co można zrobić z takim etapem, np że na północ nie ma co próbować, ale na południu jest wolne miejsce?

 

Zazwyczaj podpowiada, ale mocno to zalezy od lokajnej sytuacji.

Weź pod uwagę, że czasem za pomocą takiego 'sadzania' skrzynki i odpowiedzi reviewera, można wydedukować dość dokładną lokalizację punktów konfiktowych, nawet jeśli są to finały ekstremalnie trudnych zagadek. W takiej sytuacji Reviewer może w dyplomatyczny sposób zasugerować, żebyś spadał z tamtej okolicy ;)

Link to comment
Czy np. vlepka albo klips na słupie ze współrzędnymi to etap fizyczny czy wirtualny?

 

Wszystko, co 'dodałeś' do środowiska, czyli naklejki, plakietki, nawet napisy markerem UV na słupach - są etapami fizycznymi. Jedynym wyjątkiem są odblaski do skrzynek nocnych (i nie mnie pytaj o logikę takiego rozróżnienia).

 

Wszystko, co istniało wczesniej (tabliczki hydrantowe, grafitti lokalnych 'artystów' - to etapy wirtualne.

 

Kombinacja typu 'w poniedziałek robisz napis na słupie, a w piątek zgłaszasz go jako istniejący etap wirtualny typu Q&A do multi' jest na pograniczu legalności regulaminowej. Jeden reviewer to uzna, inny nie uzna.

Link to comment

Daj mniej niż 10, nie będzie wątpliwości.

W tradycyjnych keszach zresztą, ten atrybut nie ma większego znaczenia (możesz go pominąć), bo przecież dobrze widać na mapie, jaki jest dystans do przejścia. Istotny jest przy multakach, zagadkach, WIGO itp, bo tam długość spaceru bywa niejawna, a może być ważna dla poszukiwacza.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...