Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

Ja piszę "duże mikro", ale Power Trail w Górznie okresla podobnej wielkości PETy jako small...

 

O to akurat rzeczywiście granda i lipa! Do "Smalla" powinno się spokojnie dać wrzucić większość Travelbugów, a do PETa nawet plakietka TB nie wejdzie!

 

Tam akurat nie sa PETy, a bodajże 50ml probówki. Ale zgadzam się, że powinny być oznaczone "mikro".

To co? (nawiązując do innej dyskusji) Komu się chce napisać 400 razy log NM?

Link to comment

Nie dajmy się zwariować...

W przypadku pojemników "na granicy" rozmiarów, zamiast mierzyć dokładnie pojemność, lepiej zastosować kryterium czy "szuka się go jak małego" czy tez "szuka się go jak mikro" i odpowiednio do tego dostosowywać rozmiar. Trail w Górznie jest tu dobrym przykładem: choć fiolki wewnątrz są niewielkie, to szuka się jednak przedmiotów dużych. Dwóch recenzentów go publikowało wiedząc, z czym maja do czynienia (wszak nawet na filmiku te kesze się pojawiały). W porównaniu z innymi power trialami te kesze sa naprawdę duże... Rozmiar mikro byłby tu wręcz mylący! B)

 

Sprowadzając sprawę do absurdu: są kesze-matrioszki: zewnętrzny pojemnik large a potem mniejsze i mniejsze aż do prawie nano z logbookiem w środku. I co to za rozmiar - mikro bo to od zewnątrz to tylko maskowanie, czy tez large, a to w środku to tylko zabezpieczenie logbooka?

Link to comment
Trail w Górznie jest tu dobrym przykładem: choć fiolki wewnątrz są niewielkie, to szuka się jednak przedmiotów dużych. Dwóch recenzentów go publikowało wiedząc, z czym maja do czynienia (wszak nawet na filmiku te kesze się pojawiały). W porównaniu z innymi power trialami te kesze sa naprawdę duże... Rozmiar mikro byłby tu wręcz mylący! B)

Nie zgodzę się z Tobą. Small powinien zmieścić małe przedmioty, Regular większe i bez problemu powinny zmieścić się tam TB/GC. O ile dobrze wiem, do skrytek w Górznie nie da się włożyć żadnych przedmiotów więc może to być co najwyżej Other, ale moim zdaniem typ został poprawnie określony.

Link to comment

Nie dajmy się zwariować...

W przypadku pojemników "na granicy" rozmiarów, zamiast mierzyć dokładnie pojemność, lepiej zastosować kryterium czy "szuka się go jak małego" czy tez "szuka się go jak mikro" i odpowiednio do tego dostosowywać rozmiar. Trail w Górznie jest tu dobrym przykładem: choć fiolki wewnątrz są niewielkie, to szuka się jednak przedmiotów dużych. Dwóch recenzentów go publikowało wiedząc, z czym maja do czynienia (wszak nawet na filmiku te kesze się pojawiały). W porównaniu z innymi power trialami te kesze sa naprawdę duże... Rozmiar mikro byłby tu wręcz mylący! B)

Pomijając już kwestię, że te pojemniki nie są "na granicy" rozmiarów i w pełni podzielam zdanie Spidera, że chodzi o wewnętrzną pojemność pojemnika, chciałem zauważyć, że w serii są też takie kesze: identyczne pojemniki (50ml), ale "bez obudowy". Tych z pewnością szuka się jak mikro, a oznaczone są jak reszta: small.

 

Przeplatająca się z PT seria "bird line" oznaczona jest jako "mikro", mimo, że to czego szukamy bardzo dobrze widać z ziemi.

 

Sprowadzając sprawę do absurdu: są kesze-matrioszki: zewnętrzny pojemnik large a potem mniejsze i mniejsze aż do prawie nano z logbookiem w środku. I co to za rozmiar - mikro bo to od zewnątrz to tylko maskowanie, czy tez large, a to w środku to tylko zabezpieczenie logbooka?

 

Istnieje coś takiego jak rozmiar "other" i do tego typu keszy jest on z powodzeniem stosowany.

Link to comment

Z zupełnie innej beczki:

 

czy istnieje możliwość odnalezienia keszy założonych konkretnego dnia (niezależnie od roku)? Patrzyłem na PQ, ale dla dowolnego roku jednym zapytaniem chyba się nie da...

Konkretnie chodzi mi o datę 29.02. Brakuje mi do statystyk...

 

Edit: załatwiłem sprawę trzema zapytaniami. Ale wciąż jestem ciekawy, czy dałoby się to zrobić jednym? (przy wyszukiwaniu jakiejkolwiek innej daty, zapytań musiałoby być kilkanaście, a PQ ma limity...)

Edited by dadoskawina
Link to comment

Generalnie mam taki lekki problem. Otóż wczoraj, w Wawie, w jednym z keszy znalazłam TB. Wzięłam go ze sobą, ponieważ wiedziałam, że będę śmigać po skrytkach przez weekend. Po powrocie do domu chciałam zalogować, że TB jest ze mną, ale okazało się, iż ostatni raz zalogowany był w Niemczech, a nie w Polsce. I teraz pytanie co mam zrobić? Zalogować, że zabrałam go z Niemczech, zalogować go w skrytce, z której go wzięłam i później dorzucić logi z jego obecności w skrytkach, które znalazłam przez weekend? (Co uważam za bezsens, bo jednak nie byłam w Niemczech....) Czy po prostu czekać, aż osoba, która wzięła go z Niemiec do Polski łaskawie to zaloguje??

Link to comment

Generalnie mam taki lekki problem. Otóż wczoraj, w Wawie, w jednym z keszy znalazłam TB. Wzięłam go ze sobą, ponieważ wiedziałam, że będę śmigać po skrytkach przez weekend. Po powrocie do domu chciałam zalogować, że TB jest ze mną, ale okazało się, iż ostatni raz zalogowany był w Niemczech, a nie w Polsce. I teraz pytanie co mam zrobić? Zalogować, że zabrałam go z Niemczech, zalogować go w skrytce, z której go wzięłam i później dorzucić logi z jego obecności w skrytkach, które znalazłam przez weekend? (Co uważam za bezsens, bo jednak nie byłam w Niemczech....) Czy po prostu czekać, aż osoba, która wzięła go z Niemiec do Polski łaskawie to zaloguje??

Grabnij z Niemiec, odwiedz z nim kesz, w ktorym go znalazlas, baw sie dalej.

Link to comment

Problem w tym, że osoba, która przywlokła ze sobą TB z Niemiec pologowała się na GC, że znalazła kesze, ale albo zapomniała o TB, albo jeszcze sobie o tym przypomni. Poczekam z jakiś tydzień, a jeśli nie będzie odzewu, to rzeczywiście "wezmę" go z Niemiec i zaloguję go do skrytki, w której go znalazłam.

Link to comment

Problem w tym, że osoba, która przywlokła ze sobą TB z Niemiec pologowała się na GC, że znalazła kesze, ale albo zapomniała o TB, albo jeszcze sobie o tym przypomni. Poczekam z jakiś tydzień, a jeśli nie będzie odzewu, to rzeczywiście "wezmę" go z Niemiec i zaloguję go do skrytki, w której go znalazłam.

 

Albo po prostu napisz do tej osoby...

Edited by Scout_RB
Link to comment

Nie zgodzę się z Tobą. Small powinien zmieścić małe przedmioty, Regular większe i bez problemu powinny zmieścić się tam TB/GC. O ile dobrze wiem, do skrytek w Górznie nie da się włożyć żadnych przedmiotów więc może to być co najwyżej Other, ale moim zdaniem typ został poprawnie określony.

 

Oj dokładnie. Parę razy tak miałem, że przyjechałem z Kretami i TravelBugami, znajduję same mikro, ale widzę na mapce że nareszcie jakiś small. A tu lipa, bo ten rzekomy 'small' to probówka...

 

Może powinienem dać loga DNF z komentarzem, że na miejscu poszukiwań jest inna skrzynka, bo rozmiar się nie zgadza :D

Link to comment

Początek komentarza. Bawcie się. Koniec komentarza.

 

Komentarz bardzo trafny. Tyle, że trudno mówić o dobrej zabawie, jeżeli przez pół godziny przeczesuję teren, zataczając koło o promieniu 30m, eliminując wszystkie miejscówki jakie przyszły mi do głowy, mogące pomieścić pojemnik small. I dopiero po telefonie do przyjaciela okazuje się, że kesz ukryty jest w miejscu intuicyjnym, które sprawdzałbym w pierwszej kolejności, gdybym wiedział, że chodzi o mikro (small za chiny tam nie wejdzie).

 

W jakimś celu chyba to info o wielkości obowiązkowo trzeba ustawić?

Link to comment

W jakimś celu chyba to info o wielkości obowiązkowo trzeba ustawić?

 

W OC to nie wiem ale w GC z tego co pamiętam to wielkość skrzynki ma określać co do niej się mieści. Do small ma wejść blaszka robala, do regular mniejsze zabawki, do big te większe a do huge to i konik na biegunach...

Link to comment

Jeśli komuś się to przyda, stworzyłem na szybko generator współrzędnych na podstawie Google Maps: http://gps-map.info/

Bardzo zacne i użyteczne narzędzie! Dodałem do zakładek! Moja mała sugestia dotyczy tylko zaokrąglania współrzędnych, żeby zamiast 50° 3.2831′ wyświetlał się np: 50° 03.283′ ale to w sumie tylko kosmetyka...

Edited by Scout_RB
Link to comment

Ale przecież współrzędne ukrycia skrytki powinno się odczytywać z GPSa z nie z mapy ;)

 

To prawda, ale moim zdaniem to bardzo dobre narzędzie do typowania miejsc na ukrycie przed pójściem w teren. W zeszły weekend byłem poza Krakowem w celu zebrania informacji do nowego EC. Teren był dla mnie nieznany wcześniej, słabo opisany, a szukałem wychodni określonych skał. Wytypowałem podejrzane miejsca na google maps, ale miałem problem z wyciągnięciem współrzędnych tych punktów, aby wpisać je do GPSa i trafić tam w terenie. To narzędzie znacznie ułatwia sprawę. To super sprawa dla zakładaczy.

Link to comment

Ale przecież współrzędne ukrycia skrytki powinno się odczytywać z GPSa z nie z mapy ;)

 

Żadnego mojego kesza nie ukrywałem na podstawie odczytów GPS i nie miałem dotąd żadnej skargi na kordy... Oczywiście tak może to działać tylko tam gdzie zdjęcia lotnicze są wysokiej jakości...

Link to comment

Narzędzie super! Dla mnie przydatne przede wszystkim do ustalania współrzędnych początkowych zagadek, które właśnie muszą się ładnie układać na mapie, np. na środku Wisły.

 

Ale przecież współrzędne ukrycia skrytki powinno się odczytywać z GPSa z nie z mapy ;)

 

W teorii tak. I w leśnych skrytkach chyba nie ma innej opcji. Ale praktyka wskazuje, że w przypadku skrytek miejskich, na pomiary zrobione GPS-em zawsze znajdą się krytykanci, a jeżeli miejsce ukrycia zgadza się z miejscem na mapie, to nikt nie narzeka.

Link to comment

Jeśli komuś się to przyda, stworzyłem na szybko generator współrzędnych na podstawie Google Maps: http://gps-map.info/

 

Dotychczas taki efekt osiągałem dość karkołomnie:

google.maps -> prawy myszy -> "Co tu jest?" -> kopiowałem kordy -> http://www.geocaching.com/wpt/ -> wynik do GPS-a jako waypoint, albo do listingu nowo tworzonego kesza

Proste fajne narzędzie, pewnie skorzystam podczas tworzenia nowego Wherigo ;)

Link to comment

Oczywiście, można także korzystać z Google Earth. Tam współrzędne (których format można wybrać w opcjach) pokazują się w dole ekranu i odpowiadają położenia kursora. Ale minusem jest to, że trzeba otwierać kolejny program...

 

A jeśli kolega rozwija stronę to może jeszcze dało by się jeszcze zapisywać startowe położenie i powiększenie

Edited by Scout_RB
Link to comment

Dorzucę jeszcze od siebie: Wikimapia

 

Kliknięcie na kordach w lewym dolnym rogu ekranu powoduje wyświetlenie wsp. w kilku sposobach zapisu. Pokaźna baza miejsc, możne się więc przydać podczas poszukiwania inspiracji dla nowych keszy. tongue_animated.gif

 

Stworzony przez gander.pl tool genialny w swojej prostocie, dzięki - na pewno skorzystam. tongue_animated.gif

Edited by VladMordock
Link to comment

Ale przecież współrzędne ukrycia skrytki powinno się odczytywać z GPSa z nie z mapy ;)

 

Używałem do tego Locus Pro a potem GPS Averaging z przewagą na ten drugi, ale odczyty nadal nie były dość dokładne. Zważywszy że zarówno Geocaching jak i c:geo korzystają z Google Maps to używanie tego samego narzędzia do określania współrzędnych ukrycia kesza wydaje się rozsądnym wyborem.

Link to comment

Mam pytanie odnośnie: The Head-In-The-Ground Award w GC stats. Rozumiem, że są to kesze poniżej poziomu morza. Kumpel dzwonił, że był na evencie pod ziemią (pewnie w Guido) i nie ma odznaki. Da się to jakoś edytować/zalogować, aby to było podciągnięte pod tę odznakę? Czy tylko wchodzą w grę kesze faktycznie leżące w depresjach?

Link to comment

Mam pytanie odnośnie: The Head-In-The-Ground Award w GC stats. Rozumiem, że są to kesze poniżej poziomu morza. Kumpel dzwonił, że był na evencie pod ziemią (pewnie w Guido) i nie ma odznaki. Da się to jakoś edytować/zalogować, aby to było podciągnięte pod tę odznakę? Czy tylko wchodzą w grę kesze faktycznie leżące w depresjach?

Project-GC zczytuje dane z map googele więc mogą one dotyczyć tylko powierzchni. Diament da się zatem zdobyć tylko jadąc nad Morze Martwe. Dane można natomiast przeedytować w programach typu GSAK i wpisać rzeczywistą głębokość na na jaką się zjechało.

Link to comment

Ponieważ jestem początkującym zakładaczem serii skrytek, to pochwalę się moim sobotnim dokonaniem w tym wątku:

http://podrozerudej.wordpress.com/2014/04/28/narciarskie-swietokrzyskie-geocachingowa-seria-skrytek/

Zapraszam Was w moje rodzinne, świętokrzyskie strony, na "małą" wycieczkę po fotogenicznych i widokowych miejscach :)

no to już po efteefach - a miałem właśnie pojechać....

Link to comment

eeee spokojnie, tłumy się nie rzuciły :P albo mi o tym jeszcze nie wiadomo ;)

Jak nie te to inne. Podoba mi się, że zakładasz skrytki w świętokrzyskim. Jak się nie załapię to będę miał więcej czasu na zakładanie keszy w Ostrowcu i okolicach.

Mam takie małe ambicje, żeby świętokrzyskie przestało być na ostatnim miejscu w statystykach ilości keszy :). Ale sam nie dam rady - cieszę się więc, że zakładasz kesze.

Link to comment

Czy ktoś ma doświadczenia z TB hotelami przy lotnisku we Frankfurcie? jest ich kilka, ale w opisach piszą iż na praktcznie każdego trzeba poświęcić godzine, jak ja widzę na mapie że to ledwo 1-1,5 km od terminalu 1. Taki problem z transportem? piechotą szybciej bym to zrobił. Chyba że tam chodników nie ma.

Link to comment

Czy ktoś ma doświadczenia z TB hotelami przy lotnisku we Frankfurcie? jest ich kilka, ale w opisach piszą iż na praktcznie każdego trzeba poświęcić godzine, jak ja widzę na mapie że to ledwo 1-1,5 km od terminalu 1. Taki problem z transportem? piechotą szybciej bym to zrobił. Chyba że tam chodników nie ma.

Wiesz, na mapie to jest ok, ale spójrz na mapę satelitarną- mnóstwo parkingów, dróg bez chodników, wielopoziomowych skrzyzowań itp.

To jest olbrzymie lotnisko, chyba 10 razy większe niż Okęcie, zatem stopień skomplikowania ukłądu drogowego jest odpowiednio większy.

Czasami warto podjechać tam samochodem, nie pieszo, niestety...

I zwykle w tych hotelach przebywa ⅓ ,jesli nie mniej zameldowanych gości... :(

Link to comment

eeee spokojnie, tłumy się nie rzuciły :P albo mi o tym jeszcze nie wiadomo ;)

Jak nie te to inne. Podoba mi się, że zakładasz skrytki w świętokrzyskim. Jak się nie załapię to będę miał więcej czasu na zakładanie keszy w Ostrowcu i okolicach.

Mam takie małe ambicje, żeby świętokrzyskie przestało być na ostatnim miejscu w statystykach ilości keszy :). Ale sam nie dam rady - cieszę się więc, że zakładasz kesze.

 

Ja trochę pozakładałem w okolicach Buska, ale część już zmugolona. Jak wrócę do Polski i zrobię prawo jazdy (coby z serwisowaniem było łatwiej, bo lokalna komunikacja publiczna jest co najmniej taka sobie) to zrobię tam jakąś serię tak ze 20 przynajmniej :D więc trzymajcie kciuki i ew. polećcie dobrego instruktora (i miejsce zdawania w miarę łatwo dostępne z Wawki :D)

Link to comment

Witam ponownie,

 

Mam prośbę dotycząca łopatologicznego wyjaśnienia mi na czym polega zdobycie suwenira za 31 dni keszowania?

typu 02/31 03/31...

NIe łapie o co chodzi.

 

edit: Chyba załapałem, tylko sierpień... ale każdego roku?

Edited by meniorek
Link to comment

Witam ponownie,

 

Mam prośbę dotycząca łopatologicznego wyjaśnienia mi na czym polega zdobycie suwenira za 31 dni keszowania?

typu 02/31 03/31...

NIe łapie o co chodzi.

 

edit: Chyba załapałem, tylko sierpień... ale każdego roku?

 

Była taka akcja w sierpniu 2013. W tej chwili nie otrzymuje się souvenirów za znalezienia w konkretny dzień miesiąca.

Link to comment

Wprawdzie na mam Dakoty 20, ale mam GPSmap 62stc tez Garmina.

Wprowadzam do urzadzenia GPXy w wersji 1.0.

Atrybuty pojawiaja mi sie w opisie kesza na samym dole w postaci opisowej.

Np.

 

Atributes:

Yes: Access or parking free

Yes: Scenic view

No: Wheelchair accessible

No: Quads

 

Itd. itd.

 

PS

Do wprowadzania GPXow do GPSa uzywam GSAKa, o ile moze mec to znaczenie?

Nie wiem.

Edited by ochkarol
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...