Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

Mój post dotyczył plików graficznych wgrywanych na serwer Groundspeak'a, zresztą to co podlinkował Spider też dotyczy plików właśnie z ich wewnętrznego serwera. Utratę plików graficznych wiązałbym z wykonaniem kopi serwera, ale tak naprawdę to tylko moje podejrzenie.

Link to comment

Mój post dotyczył plików graficznych wgrywanych na serwer Groundspeak'a, zresztą to co podlinkował Spider też dotyczy plików właśnie z ich wewnętrznego serwera. Utratę plików graficznych wiązałbym z wykonaniem kopi serwera, ale tak naprawdę to tylko moje podejrzenie.

 

Praktycznie brak obrazków wygląda tak: http://coord.info/GC2BC1R

 

Ale w podanej przez Ciebie skrytce wadliwe obrazki nie pochodzą z serwera geocaching.com tylko są podlinkowane z innych serwerów - w tym konkretnym przypadku z geocaching.org.pl. Czy w takim razie znasz skrytkę zawierającą błędne obrazki z geocaching.com?

Link to comment

Ale żadne obrazki nie giną. Ten oto obrazek:

 

CacheDetailsMissingImage.jpg

 

jest wyświetlany wtedy gdy podlikowany obrazek z zewnętrznego serwera nie istnieje.

 

Niekoniecznie tylko wtedy.

 

Mi się ten obrazek 'missing' wyświetla w biurze dla obrazków spoza serwerów Groundspeaka. W domu widze właściwe obrazki. Twoja sugestia oznaczałby, że ktoś na czas mojego wyjścia do pracy kasuje obrazki na zewnętrznym serwerze, a potem je przywraca. To dopiero teoria spiskowa ;)

Link to comment

Nie.

Możesz co najwyżej dodać wpis o treści "osoby, które mają tego kesza na liście obserwowanych, proszone są o kontakt ze mną w celu odbioru cennej nagrody", a następnie niezwłocznie wykasować ten wpis. To chyba najskuteczniejsza metoda.

 

Nie, po prostu założyłem kesza(e) i po 10 s od publikacji już ktoś watch. Tylko to mnie zaintrygowało. Całkowicie z ciekawości:)

Dzięki. EOT.

Link to comment

czarną (ale też w innych kolorach) taśmę izolacyjną za grosze w znanej sieci sklepów w artykułami budowlanymi, którego nazwa zaczyna się na C.

 

a co do magnesów to chyba najlepiej jest na necie szukać. są o wiele tańsze.

 

Dzięki. Właśnie dzisiaj pofatygowałam się do LM i znalazłam tam taśmę :). Następnym razem wybadam rynek, czy gdzieś jest taniej, ale na razie jestem zdesperowana XD. Teraz tylko magnesy. Dzięki!

Link to comment

Witam

Będę wdzięczna za podpowiedź. Mam Garmina Oregon 450 z mapą Pl topo. Ostatnio ładowałam niezbędne kesze do gps i od pewnego momentu zaczął mi się wyświetlać komunikat "Przekroczono maks. liczbę plików GPX". Literalnie rozumiem co gps do mnie napisał, ale logiki mi w tym brak, bo nie doczytałam nigdzie, że są jakieś liczbowe ograniczenia, a na dodatek na karcie full wolnego miejsca. Może ktoś coś podpowie...?

Link to comment

Nie jestem na 100% pewny, ale zdaje się, że Twoje urządzenie obsługuje max 5k keszy i 200 plików gpx. Nie ma tu znaczenia, że masz na karcie CD jeszcze dużo wolnego miejsca.

Dziękuję za odpowiedź. Nie spodziewałam się jakichkolwiek ograniczeń, z którymi zapewne nic nie da się zrobić. Zaczynam wczytywać się w różne posty :)

Link to comment

Nie jestem na 100% pewny, ale zdaje się, że Twoje urządzenie obsługuje max 5k keszy i 200 plików gpx. Nie ma tu znaczenia, że masz na karcie CD jeszcze dużo wolnego miejsca.

Dziękuję za odpowiedź. Nie spodziewałam się jakichkolwiek ograniczeń, z którymi zapewne nic nie da się zrobić. Zaczynam wczytywać się w różne posty :)

 

A zapytam z ciekawości. Na co koledze taka ilość plików gpx w pamięci nawigacji ? Scal je - z punktu widzenia edytorów tekstu, plik gpx, to zwykły plik tekstowy, który możesz dowolnie edytować. Wystarczy, żeby pamiętać o zachowaniu nagłówka i 'stopki' .

Link to comment

Witam! Mam takie pytanie. Jak się zakłada skrzynkę to jaki kod GC trzeba wpisać do logbooka?

 

Ten z założonej skrzynki.

Tzn najpierw idziesz w teren, sprawdzasz czy pojemnik wejdzie, sprawdzasz współrzędne, potem idziesz do domu, robisz opis, tworzysz skrzynkę, kod GC wpisujesz do logbooka (jeśli chcesz), idziesz znów w teren schować skrzynkę z logbookiem, wracasz do domu i przekazujesz skrzynkę do recenzji (zatwierdzenia)

Link to comment

Witam! Mam takie pytanie. Jak się zakłada skrzynkę to jaki kod GC trzeba wpisać do logbooka?

 

Ten z założonej skrzynki.

Tzn najpierw idziesz w teren, sprawdzasz czy pojemnik wejdzie, sprawdzasz współrzędne, potem idziesz do domu, robisz opis, tworzysz skrzynkę, kod GC wpisujesz do logbooka (jeśli chcesz), idziesz znów w teren schować skrzynkę z logbookiem, wracasz do domu i przekazujesz skrzynkę do recenzji (zatwierdzenia)

Chyba że jesteś leniem to zakładasz skrzynkę pod domem, wpisujesz z niej kod do logbooka, idziesz w teren, chowasz pojemnik, zmieniasz kordy skrzynki, robisz opis, publikujesz ;-)

Link to comment

Chyba że jesteś leniem to zakładasz skrzynkę pod domem, wpisujesz z niej kod do logbooka, idziesz w teren, chowasz pojemnik, zmieniasz kordy skrzynki, robisz opis, publikujesz ;-)

Może i jestem leniem, ale nie wydaje mi się, żeby świadczył o tym tego typu sposób publikacji ;-) Po prostu chodzenie dwa razy to niepotrzebna fatyga - w tym samym czasie można przecież ukryć kolejnego kesza.

Link to comment

Czy GSAK jest płatny?

Premium w GC już mam,

ale czy jak chciałbym mieć takie ładne statystyki jak niektórzy gracze to trzeba GSAK specjalnie opłacać?

"GSAK is FREE to download and use, but after 21 days of unrestricted use you get a nag screen. You can keep using GSAK after the 21 days, but if you want to remove the nag screen you will need to register the program ( Note: PayPal will now accept credit cards directly - you DON'T have to set up a PayPal account.) . To register GSAK or see the benefits of registration click here"

Wygląda, że tak, ale coś słyszałem, że premium ma darmowe?

I czy jest jakiś poradnik po polsku jak to ogarnąć?:)

Link to comment

Czy GSAK jest płatny?

Premium w GC już mam,

ale czy jak chciałbym mieć takie ładne statystyki jak niektórzy gracze to trzeba GSAK specjalnie opłacać?

"GSAK is FREE to download and use, but after 21 days of unrestricted use you get a nag screen. You can keep using GSAK after the 21 days, but if you want to remove the nag screen you will need to register the program ( Note: PayPal will now accept credit cards directly - you DON'T have to set up a PayPal account.) . To register GSAK or see the benefits of registration click here"

Wygląda, że tak, ale coś słyszałem, że premium ma darmowe?

I czy jest jakiś poradnik po polsku jak to ogarnąć?:)

Załóż darmowe konto na: Project GC Tam ststystyki liczą się "same". W darmowej wersji uaktualniają się raz w tygodniu, w płatnej (9$/rok) codziennie, i do tego nie "zamulają" w czasie wyświetlania jak w mają to w zwyczaju te generowane przez GSAK...

 

EDIT: no tak teraz zauważyłem, że już masz je podpięte... Hmmm to może za to ktoś zareklamuje GSAK??? Bo ja puki co nie bardzo wiem co i jak i z czym to się je? i wogóle po co? :D

Edited by Scout_RB
Link to comment
Czy GSAK jest płatny?

GSAKa jest płatny. Ale możesz używać bez rejestracji (opłaty) - wtedy podczas włączania programu oraz uruchomiania najbardziej przydatnych funkji (filtry, makra) wyświetlane jest okienko, który blokuje działanie aplikacji na pewien czas. Czas ten zależny jest od tego ile dni minęło od zainstalowania aplikacji - im więcej tym dłużej obrazek się wyświetla.

Link to comment
Czy GSAK jest płatny?

GSAKa jest płatny. Ale możesz używać bez rejestracji (opłaty) - wtedy podczas włączania programu oraz uruchomiania najbardziej przydatnych funkji (filtry, makra) wyświetlane jest okienko, który blokuje działanie aplikacji na pewien czas. Czas ten zależny jest od tego ile dni minęło od zainstalowania aplikacji - im więcej tym dłużej obrazek się wyświetla.

No i super. Wszystko wiem, teraz będzie łatwiej podjąc decyzję.

Dzięki

Link to comment

Hmmm to może za to ktoś zareklamuje GSAK??? Bo ja puki co nie bardzo wiem co i jak i z czym to się je? i wogóle po co? :D

 

Jak to było na pewnym forum o audio: "Czy wysraczy i czy to wogule dobre?" :laughing:

 

GSAK to program narzędziowy do komunikacji z bazą danych na GC połączony z lokalną bazą danych o keszach i trackablach. Generowanie statystyk to tylko jedna z jego możliwości mająca te przewagę nad automatem z project-gc, że jest znacznie bardziej konfigurowalna i ma mozliwość ręcznego wprowadzania wyjątków, co jest istotnie przy nietypowych keszach (np event w kopalni był na innej wysokości niż wejście do kopalni) albo przy keszach znajdujących się w rejonach słabo obsługiwanych przez bazę GC (u mnie na przykład project-gc źle wyświetla dane o znalezieniach w Chinach i w Słowenii). Dużą zaleta jest możliwość szybkiego ściągania sobie lokalnie zbioru keszy (podobnie jak w pocket queries, z tym ze znów możliwości konfiguracyjne są większe). Skrytki w bazie można sortować, filtrować, uaktualniać i wysyłać do i z odbiornika GPS hurtowo. Jest tez możliwość seryjnego logowania keszy z użyciem makr i zmiennych, ale z tego nigdy nie korzystałem.

 

W każdym razie bardzo przyspiesza planowanie i podsumowywanie keszowych wypraw. Używam i trudno by mi się było z nim rozstać.

Link to comment

W każdym razie bardzo przyspiesza planowanie i podsumowywanie keszowych wypraw. Używam i trudno by mi się było z nim rozstać.

 

Dodam, iż samemu korzystam z GSAK od kilku miesięcy, a zdecydowałem się na zakup zaraz po tym jak znalazłem makro, które rozwiązuje i rysuje na mapie drogowej (sic!) od G. problem komiwojażera dla wybranych keszy. :-)

 

Dla osób korzystających z Locusa dodam, iż istnieje plugin pozwalający korzystać we wspomnianym programie z bazy GSAK'a.

 

GSAK tani nie jest, ale zgadzam się z poprzednikiem, program genialny dla wszystkich keszowych strategów i planistów. laughing.gif

Edited by VladMordock
Link to comment

W każdym razie bardzo przyspiesza planowanie i podsumowywanie keszowych wypraw. Używam i trudno by mi się było z nim rozstać.

 

Dodam, iż samemu korzystam z GSAK od kilku miesięcy, a zdecydowałem się na zakup zaraz po tym jak znalazłem makro, które rozwiązuje i rysuje na mapie drogowej (sic!) od G. problem komiwojażera dla wybranych keszy. :-)

 

Jakie, jakie ??

Link to comment

Jako poczatkujacy geokeszer mam problem z programem GSK.

Co zrobic by za pomoca tego programu sciagnac do bazy wszystkie kesze z zadanego promieniem obszaru, w sytuacji gdy tych keszy na zadanym terenie jest wiecej niz 500 czy 1000? (Chodzi mi o przekroczony limit.)

Z gory dziekuje za pomoc.

Edited by ochkarol
Link to comment

Podziel na dwa query poprzez ograniczenie czasowe, czyli to samo query (współrzędne i promień), ale dla jednego data założenia skrytki np. od 01.05.2001 do 31.12.2011 a dla drugiego od 01.01.2012 do 31.12.2014

Edited by Spider
Link to comment

Pytanie: Chciałem ukryć skrzyneczkę "w drzewie" ale jest zapis o zakazie niszczenia flory i fauny (nie mogę powiększyć "dziupli" i wykonać stałego maskowania), a jak się sprawa ma z karmnikami? jakoś muszę go przymocować a okręcać drzewo sznurkiem mi się nie uśmiecha, przybić można? przecież to uszkodzenie. W necie jest kilka takich filmików instruktażowych ale czy to nie wbrew regulaminowi?

Link to comment

Pytanie: Chciałem ukryć skrzyneczkę "w drzewie" ale jest zapis o zakazie niszczenia flory i fauny (nie mogę powiększyć "dziupli" i wykonać stałego maskowania), a jak się sprawa ma z karmnikami? jakoś muszę go przymocować a okręcać drzewo sznurkiem mi się nie uśmiecha, przybić można? przecież to uszkodzenie. W necie jest kilka takich filmików instruktażowych ale czy to nie wbrew regulaminowi?

 

Przymocowanie karmnika czy budki lęgowej gwoździem do drzewa (jeśli średnica gwoździa nie jest podobna do średnicy drzewa, oczywiście:)) nie uszkadza go. Powiększenie dziupli może mieć różny skutek. Włącz zdrowy rozsądek, nic więcej Ci nie będzie potrzebne.

Link to comment

Pytanie: Chciałem ukryć skrzyneczkę "w drzewie" ale jest zapis o zakazie niszczenia flory i fauny (nie mogę powiększyć "dziupli" i wykonać stałego maskowania), a jak się sprawa ma z karmnikami? jakoś muszę go przymocować a okręcać drzewo sznurkiem mi się nie uśmiecha, przybić można? przecież to uszkodzenie. W necie jest kilka takich filmików instruktażowych ale czy to nie wbrew regulaminowi?

 

Duża ilość krótkich wkrętów do drewna - wkręcisz się w korę, a nie w pień, jeśli karmnik będzie mały i lekki, 4 powinny dać radę, jak cięższy, daj więcej. Ja mam jeden pojemnik ok 1l pojemności, przymocowany na jednej śrubie (dość grubej), ale raptem 1,5cm długości i daje radę ;)

Link to comment

Jako poczatkujacy geokeszer mam problem z rozmiarem regular

Rozmiar mikro to mi zona ciagle wypomina wiec juz sie obylem i problemu nie mam. W sensie w zdefiniowaniu rozmiaru.

Bywaly w swiecie keszer pokazywal pojemnik o pojemnosci ok. 1 litra i glosil, ze to jest rozmiar regular.

Jak to jest z tymi rozmiarami na GC?

Edited by ochkarol
Link to comment

Jak to jest z tymi rozmiarami na GC?

 

za http://support.Groun...g=kb.page&id=75 :

 

 

Sizes

micro: Less than 100ml. Examples: a 35 mm film canister or smaller, typically containing only a logbook or a logsheet. A nano cache is a common sub-type of a micro cache that is less than 10ml and can only hold a small logsheet.

 

small: 100ml or larger, but less than 1L. Example: A sandwich-sized plastic container or similar. Holds only a small logbook and small items.

 

regular: 1L or larger, but less than 20L. Examples: a plastic container or ammo can about the size of a shoebox.

 

large: 20L or larger. Example: A large bucket.e.g. 5-gallon bucket (about 20 liters)

 

other: See the cache description for information. Unusual geocache containers that just don't fit into other categories. Example: a magnetic strip.

 

Link to comment

Ja widziałem opis na GC, że regular to 1L do 5L. A Large powyżej 20L. Po konsultacjach z kilkoma doświadczonymi keszerami na swoim terenie zostałem uświadomiony, że jak będę miał pojemnik o wielkości ponad 5L to mogę go śmiało nazwać Large.

 

Ja z takim poglądem się nie spotkałem. Z oficjalnych wytycznych znane jest mi tylko przywołane wyżej: regular 1-20l, large od 20l wzwyż. Faktem jednak jest, że w praktyce, znajdowane przeze mnie "large" zwykle mają istotnie mniej niż rzeczone 20l. Dla mnie to zresztą aż tak istotne nie jest. Czy 5l czy 20l, szuka się podobnie. Bardziej istotne jest prawidłowe rozróżnianie między mikro a small i między small a regular. Bo jak ktoś nazywa kesza "small", to absolutnie nie spodziewam się preformy, pojemnika po pluszu czy probówki 2ml w maskowaniu rozmiaru small.

Link to comment

A czy do plusza nie wejdzie 100 ml? Sprawdzał ktoś? To dość problematyczny rozmiar... Duże mikro czy mały small?

Ja piszę "duże mikro", ale Power Trail w Górznie okresla podobnej wielkości PETy jako small...

 

O to akurat rzeczywiście granda i lipa! Do "Smalla" powinno się spokojnie dać wrzucić większość Travelbugów, a do PETa nawet plakietka TB nie wejdzie!

Link to comment

Do "Smalla" powinno się spokojnie dać wrzucić większość Travelbugów, a do PETa nawet plakietka TB nie wejdzie!

 

Też uważam, że to co do kesza się może zmieścić jest dobrym wyznacznikiem rozmiaru. Z tego co wiem, to niektórzy wyznają zasadę, że rozmiar określa zewnętrzne gabaryty pojemnika, czyli ma określać jak duże "coś" szukamy. Jednak kryteria określone przez GS mówią wprost o pojemności. Możemy prowadzić dysputy, który rozmiar się liczy, ale wskazane byłoby stosować jednakowe kryteria. W naszym wypadku te kryteria są już odgórnie podane na tacy i warto by się ich trzymać.

Edited by toczygroszek
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...