Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

Dostałem odpowiedź wyczerpującą, Dziękuję.

 

Przyznam iż za pierwszym podejściem odpowiedź dostałem po paru godzinach z kilkoma uwagami, nawiązaniami do regulaminu itp. ale właśnie o to chyba chodzi.

Niestety nie udało mi się w tamtym przypadku naprawić to czego nie dopilnowałem, teraz próbuję ponownie mając na względzie poprzednie uwagi, mam nadzieję iż tym razem będzie wszystko w porządku :lol:

Link to comment

to może (jeśli to nie problem) napisał by ktoś o tym co daje premium. Chyba, że jest to gdzieś dobrze opisane w polskiej wersji językowej to poproszę o link :)

 

http://support.Groundspeak.com/index.php?pg=kb.page&id=175

Po polsku chyba nie ma.

Generalnie : +10 do łatwości obsługi, dla niektórych +50 do zadzierania nosa.

 

Edit: Jednak jest po polsku.

Edited by lowca
Link to comment

Wszystko jest tutaj: http://support.Groun...=kb.page&id=175 - niestety chyba tylko po angielsku

 

Krótkie tłumaczenie:

· Pocket Queries (Custom Search and Bulk Downloads): Możliwość definiowania skomplikowanych "wyszukiwań" i otrzymywanie ich wyników bezpośrednio na email – działa świetnie z Locus-em i GSAKi-em

 

· Premium Geocaches: Dostęp do skrzynek "Premium only" – kontrowersyjna sprawa

 

· Group geocaches into bookmark lists: Możliwość tworzenia grup "ulubionych" – w praktyce ja np. mam kategorię „Zagadki rozwiązane", w której zapisuję sobie rozwiązane kesze czekające na podjęcie w terenie

 

· Trip Planner (a.k.a. Geocaches Along a Route): Podajesz swoją trasę, np. "Kraków – Wrocław" i tworzysz "wyszukanie",które zwróci Ci wszystkie kesze w zdefiniowanej odległości od trasy –przydatna funkcja, szczególnie jak wybierasz się w daleką podróż

 

· Instant Notifications: To o co pytałeś – powiadomienia na email o np. nowych skrzynkach w okolicy; choć de facto można ustawić wyzwalanie dowolnym typem logu np. „Needs Maintenance"

 

· Favorites: Możliwość sortowania keszy na stronie po ilości punktów "ulubionych" oraz możliwość przyznawania tych punktów – przydatne i przyjemne

 

· Select your Map Provider: Możliwość zmiany dostawcy usługi map podczas przeglądania mapy na stronie,w praktyce strona na geocaching.pl sprawdza się dużo lepiej

 

· Filter geocaches: Opcje filtrowania podczas wyświetlania na stronie, w praktyce… (patrz powyżej)

 

· Über Statistics: Statystyki, statystyki, statystyki – preferuję te na http://project-gc.com

 

· Paperless geocaching: nie rozumiem idei tego punktu – chyba chodzi o to, że można pobrać na GPSa więcej danych dot. skrzynki? (ktoś może to dokładniej wytłumaczyć?)

 

· Access to the Geocaching Live API: Najważniejszy powód dla wykupienia Premium – dostęp do zasobów gc poprzez inne aplikacje jak np. Locus czy GSAK – rewelacja

 

· Access to all Groundspeak websites: Dodatkowe funkcje na stronach - Geocaching.com,Waymarking.com i Wherigo.com – nie bardzo wiem, o których mowa…

 

· Audit Logs: Nie korzystałem z tego, ale rozumiem to w ten sposób, iż dla keszy „Premium" można sprawdzać kto oglądał dany listing

 

· LOVE! Supportthe development and maintenance of the Geocaching.com site. – parafrazując: wykupując premium wspierasz rozwój i utrzymanie strony geocaching.com

 

Wiele dyskusji nt. kont premium słyszałem/czytałem. Konto kosztuje 29,99EUR/rok co –luźno licząc – daje jakieś 10.50zł na miesiąc. Nie wierzę, że jest to kwota,która zrujnuje czyjkolwiek budżet, a tym bardziej która daje powód do „zadzierania nosa"… bad_boy_animated.gif

 

Kilka dodatkowych bardziej lub mniej przydatnych funkcji, plus opłata za korzystanie z serwisu, która – jestem pewien - wynosi dużo mniej niż średni abonament telefoniczny płacony w Polsce.

 

Moim zdaniem nie ma co „sępić" … laughing.gif

Edited by VladMordock
Link to comment

· Paperless geocaching: nie rozumiem idei tego punktu – chyba chodzi o to, że można pobrać na GPSa więcej danych dot. skrzynki? (ktoś może to dokładniej wytłumaczyć?)

Pewnie chodzi o to, że w pobieranym gpx-ie jest cały opis kesza - bez premium są tylko współrzędne i informacja, że reszta jest dostępna po wykupieniu premium (do obejścia za pomocą odpowiednich narzędzi, których tu nie będę podawał)

Link to comment

to może (jeśli to nie problem) napisał by ktoś o tym co daje premium. Chyba, że jest to gdzieś dobrze opisane w polskiej wersji językowej to poproszę o link :)

Wykaz wszystkich korzyści / przywilejów, czy jak to tam nazwać, masz w podanych przez kolegów linkach i wyjaśnieniach. Ja napiszę tylko bardzo subiektywnie co mi osobiście daje konto premium.

 

Dla mnie największą korzyścią PM jest łatwy dostęp do keszy PM-only. W Polsce to problem raczej marginalny, ale jak się keszuje w regionach, gdzie większość keszy jest PM-only, to bardzo się przydaje.

 

Cenię sobie instant notifications, przydają się w walce o FTFy. Ja mam również włączone informowanie o dezaktywacji, reaktywacji i archiwizacji kesza.

Niestety, funkcjonalność tej opcji jest kiepska - nie można sobie ustawić za jednym razem tych samych powiadomień dla różnych typów keszy. A i zasięg powiadomień jest ograniczony, bodajże do 80km.

W okolicy domu to jeszcze mały problem, bo raz się pomęczysz i masz na stałe. Ale jak gdzieś wyjeżdżasz na kilka dni, albo jesteś stale mobilny, to totalna porażka.

 

Pocket queries i trip planner - fajne i przydatne funkcjonalności, ale - tak jak powyżej - mają wkurzające ograniczenia. Tylko do 5 zapytań dziennie; maksymalnie 1000 keszy naraz; nie jestem w stanie zaplanować trasy dłuższej niż 800 km. Czyli nawet ciekawego wariantu dojazdu do Świnoujścia, jednym zapytaniem nie ogarnę.

 

Wykorzystuję też możliwość rozdawania favoritek :)

 

Z innych zalet konta premium nie korzystam.

Link to comment

· Select your Map Provider: Możliwość zmiany dostawcy usługi map podczas przeglądania mapy na stronie,w praktyce strona na geocaching.pl sprawdza się dużo lepiej

... o ile nie keszuje się za granicą.

 

· Über Statistics: Statystyki, statystyki, statystyki – preferuję te na http://project-gc.com

project-gc miewa opóźnienia i problemy z synchronizacją. Co do mnie preferuję "statystyczne" makra do GSAK-a, a ten do pokazania, co potrafi potrzebuje, niestety, premium.

 

· Audit Logs: Nie korzystałem z tego, ale rozumiem to w ten sposób, iż dla keszy „Premium" można sprawdzać kto oglądał dany listing

Tak jest. W sumie mało przydatne.

Link to comment
w serii dla początkujących: gdzie mogę kupić (stacjonarnie) strunówki? miło by było, gdyby ktoś dał namiar na coś we Wrocławiu:)

W papierniczych są, ale się nie opłaca kupować. Lepiej kupić w internecie bo jest o wile taniej (w internecie kupisz 100 szt w cenie 10-20 sztuk w papierniczym). Ja kiedyś kupowałem w firmie Samnet (sklep internetowy).

Edited by Spider
Link to comment

w serii dla początkujących: gdzie mogę kupić (stacjonarnie) strunówki? miło by było, gdyby ktoś dał namiar na coś we Wrocławiu:)

 

P.S. pytanie nie ma charakteru komercyjnego, a czysto informacyjny.

Jeden z polskich sklepów geocachingowych (z tej listy : http://shop.geocaching.com/default/international-retailers/#poland )

sprzedaje we Wrocławiu.

 

A możesz jeszcze polecić któryś z tych sklepów? ;)

Haha, Miklobicie, chyba możesz śmiało napisać, że możesz sprzedać te strunówki za pośrednictwem swojego sklepu, to chyba nie jest zabronione. Chyba się nie wstydzisz tego, że prowadzisz FTF-Shop?

Zawsze mnie śmieszy pisanie o sobie w osobie trzeciej :)

Link to comment

A możesz jeszcze polecić któryś z tych sklepów? ;)

Haha, Miklobicie, chyba możesz śmiało napisać, że możesz sprzedać te strunówki za pośrednictwem swojego sklepu, to chyba nie jest zabronione. Chyba się nie wstydzisz tego, że prowadzisz FTF-Shop?

Zawsze mnie śmieszy pisanie o sobie w osobie trzeciej :)

Polecam obydwa...

Mnie też śmieszy pisanie o sobie w osobie trzeciej.

Natomiast nie mam ochoty na (którąś z kolei) dyskusję z moderatorem. Tyle...

Edited by miklobit
Link to comment

Też mam sukces do odtrąbienia:

 

Z ponadmiesięcznym wyprzedzeniem udało mi się zrealizować geocachingowy cel, który sobie na ten rok wyznaczyłem, a mianowicie dołączyć do szacownego grona posiadaczy mistrzowskich pasów wedle klasyfikacji BadgeGen-a.

 

belt26.png

Gdzie można odnaleźć takie pasy i o co w nich chodzi?

Link to comment

Gdzie można odnaleźć takie pasy i o co w nich chodzi?

 

Trzeba mieć zainstalowany program do obsługi bazy danych znalezionych keszy - GSAK lub GeoGet, osobiście wolę ten pierwszy. W jego ramach uruchamia się programik (tzw. makro) BadgeGen. Na podstawie danych o znalezionych i założonych keszach badgeGern generuje odznaki pokazujace osiągi w poszczególnych kategoriach, a także pas będący odzwierciadleniem całokształtu dorobku geocachingowego.

 

Dla osób nie mających kont premium potrzebnych do sprawnej obsługi GSAK-a istnieje darmowa wersja online na project-gc, niestety zubożona o kilka odznak i nie do końca dokładna przy innych... Ale przybliżone (zaniżone!) wartości dla poszczególnych odznak i pasa można tam znaleźć:

 

menu -> profile -> profile stats -> zakładka BadgeGen

Link to comment

 

Popatrz na profile publiczne osob z forum - wielu z nas korzysta wlasnie z project-gc :)

O, zrobiłam sobie, ale fajne!

Nawet mam 2 diamenty , ha, ha, za Watykan i Monaco!

Na razie nie policzyło mi FTFów, mam ich - wbrew pozorom -kilkadziesiąt...

w 4 krajach...

Czy ,żeby były liczone musze je umieszczać w nawiasach "{FTF} ???

Edited by Wiesia.K
Link to comment

Czy ,żeby były liczone musze je umieszczać w nawiasach "{FTF} ???

 

Tak... I trochę poczekać aż je zliczy.

 

Ogólnie należy przyjąć, że wersja na project-gc pokazuje zazwyczaj mniej, niż ma się naprawdę, choć nie zawsze... Z ciekawości porównałem wyniki u siebie liczone ręcznie z tymi z project-gc, i różnice wyszły takie:

 

  • Na P-GC nie mam odznak Waymarker, Night owl, Travel Bug, Coin Collector - po prostu wersja online nie jest w stanie ich policzyć.
  • W Chinach zaliczyło mi 4 regiony, a mam 6 (różnica o 1 stopień odznaki)
  • W niektórych innych kategoriach mam zliczone nieco mniej punktów, choć nie wpływa to na wysokość stopnia konkretnych odznak.
  • W kategorii znalezień podziemnych P-GC zalicza mi głębokość 5123m (?!) w istocie mam kilka metrów poniżej poziomu morza.
  • W kategorii odległości od domu P_GC uważa, że znalazłem coś w odległości 19639km, w istocie mam 15061km.
  • P-GC liczy mi 289.72 punkta do pasa, gdy po liczeniu w GSAK-u wychodzi 292.82 - różnica o ponad 3 pkt.

Link to comment

Też ostatnio szukałem GSAKa na Maca. Niczego natywnego stricte na macki nie ma i nie będzie. Natknąłem się na taką informację:

 

"17. Will you be creating a GSAK version for the Macintosh?

 

In a word, NO. Windows is my native platform and is as much as I can handle. Note: GSAK has been known to run quite nicely under "Virtual PC", "Parallels", and "Boot camp" on the Mac. If you are looking for a native OSX GeoCaching application try MacCaching"

 

a taki Parallels kosztuje prawie 80$. Trzeba też mieć Windowsa, który też kosztuje, więc chyba nie o to chodzi, ale jak się ktoś uprze to rzeczywiście uruchomi GSAK na macu...

Edited by grzesztof
Link to comment

Mam nowe pytanie:

zauważyłem, że na stronie projektów (http://www.geocaching.pl/projects.php#) znalazła się zakładka "Power trails".

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to działa? Czy jest oddelegowana osoba (reviewer?) która zarządza tworzeniem i edytowaniem tych ścieżek?

Czy można/ czy jest sens dodawać niekompletne ścieżki które z czasem będą się rozrastały (tak jak ma to miejsce w projektach)?

Link to comment

 

a taki Parallels kosztuje prawie 80$. Trzeba też mieć Windowsa, który też kosztuje, więc chyba nie o to chodzi, ale jak się ktoś uprze to rzeczywiście uruchomi GSAK na macu...

Parralesa dostałam od szefa, który mnie namówił na Maca. 6 lat temu. Powiedział prorocze słowa: " You will never look back!", i faktycznie, Windowsa 7 nabyłam

drogą kupna w marcu 2011 i leży teraz biedaczek między papierami gdzieś... nieotworzony...

 

W sumie tyle jest komputerów z Windowsem naokoło,ze zawsze mozna zrobic to na cudzym :laughing: ...chyba raz wystraczy- czy sie mylę?

Link to comment

ile seria mósi posiadac skrzynek, aby nosić miano Power Traila?

 

Nie ma takiego zapisu w regulaminie, więc odpowiedź brzmi: WIELE. Możesz sam nazwać serię dwóch keszy power trailem, ale obawiam się, że narazisz się na power śmieszność. Zdrowy rozsądek ponad wszystko.

Link to comment

Najpierw Twój jak wpadniesz na pomysł, potem mój jak mnie zapytasz (power traile, które nie wnoszą nic poza statsami mnie nie przekonują, więc może w zasadzie mnie już nie pytać), a potem recenzenta, jeśli zechce wyrazić zdanie, bo każda skrytka power traila podlega temu samemu regulaminowi, więc dodatkowego zdania o samym power trailu nie musi Ci sprzedawać. A na geocaching.pl, żeby power trail się pojawił albo jeśli masz pomysł i chcesz zapytać to pisz na kontakt@geocaching.pl

Powodzenia!

Link to comment

z dyskusją o Power Trailach proponowałbym przenieść się tu -> http://forums.Groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=311402&pid=5308428&st=0entry5308428

 

Na Facebooku jest międzynarodowa grupa poświęcona PT i na moje pytanie o kryterium uznawania czegoś za PT, padła odpowiedź, że seria musi liczyć ok 40-50 keszy.

Poza tym liczy się 'łatwość' zaliczania poszczególnych składowych takiej serii.

Link to comment

Witam ponownie,

 

Pytanie kolejne mam, z serii dla początkujących.

Za kilka dni odwiedzę (jak go znajdę) kesza który ma w bebechach kilka travelbugów i geocoinów. Pytanie, jest jakiś limit ile można wziąć?

Skrzyneczka w Finlandii, poczytałem opisy wszystkich T i G i ze 6-7 sprowadzając je do PL pomógłbym w osiągnięciu celu. ale czy mogę aż tyle wyciągnąć nie wkładając nic?

 

edit: czy znaleznienie jest równoznaczne z wyciągnięciem i przeniesieniem? czy można znaleźć jako że widziany i zostawić go w starym miejscu?

 

Pozdrawiam

Edited by meniorek
Link to comment

Witam ponownie,

 

Za kilka dni odwiedzę (jak go znajdę) kesza który ma w bebechach kilka travelbugów i geocoinów. Pytanie, jest jakiś limit ile można wziąć?

Skrzyneczka w Finlandii, poczytałem opisy wszystkich T i G i ze 6-7 sprowadzając je do PL pomógłbym w osiągnięciu celu. ale czy mogę aż tyle wyciągnąć nie wkładając nic?

 

Wypada zostawic choc jednego....

Poza tym czasem TB i GC sa na liście , choć wrealu ich tam nie ma, ktoś przywałaszczył albo " zapomniał" zalogować...

Jak zwykle z Finlandii przwożę kilkanaście/ kilkadziesiąt TB, nich sobie pohasaja u nas- o ile nie maja innego celu, np. Japoni... :rolleyes:

Link to comment

Wypada zostawic choc jednego....

Poza tym czasem TB i GC sa na liście , choć wrealu ich tam nie ma, ktoś przywałaszczył albo " zapomniał" zalogować...

Jak zwykle z Finlandii przwożę kilkanaście/ kilkadziesiąt TB, nich sobie pohasaja u nas- o ile nie maja innego celu, np. Japoni... :rolleyes:

Hmm.. nie mam żadnego na wymianę, ale w keszu niedaleko mnie jest jeden, niestety ma dotrzeć do Wiednia, a to trochę nie po drodze :P

Czyli brać czy nie brać? jednego wezmę na bank, bardzo mi się podoba a ma krążyć po świecie, w PL jeszcze nie był, inne to takie co mają np do Hongkongu albo na mur chiński dotrzeć, albo do Nigerii.

Link to comment

Skoro są tam takie które chcą dotrzeć właśnie tam gdzie Ty się wybierasz to sądzę że nic się nie stanie jeśli weźmiesz je nie zostawiając żadnego w zamian. W końcu to przedmioty podróżne - mają podróżować a nie zalegać w keszach.

Właśnie to samo chciałem napisać :-). Przedmioty podróżne (TB i GC) nie są przedmiotami na wymianę. Mają określony cel podróży, więc jeśli mu "zrobisz dobrze", przybliżając go to tego celu, to ani on ani właściciel nie będą źli, wręcz przeciwnie, będą zachwyceni.

Czasami właściciel skrzynki prosi, żeby robić tak, by w keszu zawsze coś zostało, ale niby z jakiej racji, skoro nie on jest włascicielem TB czy GC leżącego w jego skrzynce?

Tak więc, brać śmiało i nie przejmować się :-).

Edited by soolash
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...