Jump to content

Wszystko o geocachingu dla poczatkujacych


misha_23

Recommended Posts

Sklepy i sam zlalazłem tylko:

1. Są tam trzy nażucone typy, a ja chciałem raczej coś swojego zrobić i bardziej by mnie interesowało kupienie samego kodu

2. Nawet jakbym wybrał któryś to wszystkie te coin'y są niedostępne na eAzymut, a na FTFSHOP nie znalazłem nic co przypominała by geocoin :/

Link to comment

Sklepy i sam zlalazłem tylko:

1. Są tam trzy nażucone typy, a ja chciałem raczej coś swojego zrobić i bardziej by mnie interesowało kupienie samego kodu

2. Nawet jakbym wybrał któryś to wszystkie te coin'y są niedostępne na eAzymut, a na FTFSHOP nie znalazłem nic co przypominała by geocoin :/

 

W zagranicznych sklepach mozesz zakupic gotowe coiny, ale rowniez zaprojektowac swoj wlasny! Ale uwaga - taka zabawa to troche kasy kosztuje, bo kupujesz kody + placisz za wykonanie coinow (nikt nie uruchomi produkcji dla jednej sztuki.

 

http://www.geocachingshop.nl/

http://www.coinsandpins.com/custom-geocoins

http://www.geokes.com/

 

...i mozna tak jeszcze dluugo.

Edited by y_a_h_oo
Link to comment

Ja z innej beczki.

<ciach>

 

OchKarolu - wczoraj wracajac z FTF-o-brania z CzechNJ gpies wyprowadzil nas prosto na... poligon. Co gorsza akurat byly cwiczenia :o

Wyprowadzajacym byl niczego sobie TomTom, ktory w jakis magiczny sposob wymyslil sobie droge w tak pokretny sposob!

Link to comment

Tak dla poczatkujacych.

Uwielbiam jezdzic na Tomtomie, zwlaszcza gdy mu zapodam wyznaczenie najkrotszej trasy do celu. :lol:

Tak powaznie to Tomtoma uzywam na dotarcie w szeroko pojete okolice kesza, potem zalaczam Locusa na Androida z odpowiednia mapa bitmapowa, wektorowa czy jakas taka, wszystko jedno by byla mozliwie najdokladniejsza i z olbrzymia podzialka. W miescie mapy z googla sa wystarczajace w stopniu niemal ze doskonalym. No i w miare na czasie. - 30 lat juz mnie satysfakcjonuje w zupelnosci.

Edited by ochkarol
Link to comment

Tak dla poczatkujacych.

Uwielbiam jezdzic na Tomtomie, zwlaszcza gdy mu zapodam wyznaczenie najkrotszej trasy do celu. :lol:

Tak powaznie to Tomtoma uzywam na dotarcie w szeroko pojete okolice kesza, potem zalaczam Locusa na Androida z odpowiednia mapa bitmapowa, wektorowa czy jakas taka, wszystko jedno by byla mozliwie najdokladniejsza i z olbrzymia podzialka. W miescie mapy z googla sa wystarczajace w stopniu niemal ze doskonalym. No i w miare na czasie. - 30 lat juz mnie satysfakcjonuje w zupelnosci.

 

A po Locusie przerzucasz się na normalny GPS? Czy też może szukasz używając tylko telefonu?

Link to comment

Gdy nie mialem GPSa szukalem uzywajac jedynie telefonu.

Dzisiaj do celu prowadzi mnie Garmin, a w smartfonie mam fotospoilery.

PS

Znaczy sie klamalem, uzywalem odbiornika GPS Pentagram sparowanego z telefonem. Duzo wieksza precyczja w porownaniu do samego telefonu i bateria w telefonie praktycznie wystarczala na caly dzien keszowania.

 

Edited by ochkarol
Link to comment

a ja mam pytanie z innej beczki.

 

czy któryś z użytkowników Premium mógłby podzielić się informacją, ile to skrzynek dedykowanych tylko dla Premium jest w Polsce? i jak Waszym zdaniem się to rozkłada? jestem po prostu ciekaw, ile takich skrzynek jest np. we Wrocławiu bądź w Karkonoszach czy innych górkach, i jaki jest ich stosunek do liczby wszystkich keszy.

Link to comment

W sumie jest ich 47 na chwilę obecną. Najwięcej, bo prawie połowa, a dokładnie 22 w woj. małopolskim (z czego 17 jest autorstwa jednego człowieka w Krakowie). 7 jest w woj. zachodniopomorskim, 5 w podlaskim, 4 w pomorskim, 3 w wielkopolskim, po 2 w lubuskimi kujawsko-pomorskim, oraz po 1 w mazowieckim i podkarpackim. Są to więc ilości śladowe.

Link to comment

a ja mam pytanie z innej beczki.

 

czy któryś z użytkowników Premium mógłby podzielić się informacją, ile to skrzynek dedykowanych tylko dla Premium jest w Polsce? i jak Waszym zdaniem się to rozkłada? jestem po prostu ciekaw, ile takich skrzynek jest np. we Wrocławiu bądź w Karkonoszach czy innych górkach, i jaki jest ich stosunek do liczby wszystkich keszy.

Za granica jest nieco inaczej, czesto najciekawsze są dla Premium :unsure:

Edited by Wiesia.K
Link to comment

Witajcie wszyscy.

Jestem początkujący, parę dni temu nowa koleżanka, która się tu nie udziela, zaraziła mnie cachingiem. Chciałbym coś znaleźć, ale słabo się znam i potrzebuję wskazówek.

A że jestem niezwykle społecznościowy, pytam, czy w

KATOWICACH

są jacyś otwarci, doświadczeni lub początkujący ludzie, którzy wybraliby się w te upały poszukać czegos po parku Śląskim albo własciwie gdziekolwiek. W dziennikach, jakie dotąd przejrzałem, widzę, że ludzie umawiają się i wspólnie szukają. Jeżeli nie masz problemu z poznawaniem nowych ludzi to sobie spasujemy (brzmi już jak matrymonialne? :-)

Nie wiem, czy jest odpowiedniejsze miejsce na taki apel, bo forum ma miliard topiców (jak to zwykle w życiu), ale liczę co najmniej na szybka radę.

Mam tel z gps, aplikację c:geo, niedziałajace konto na .pl, samochód i wolny czas.

Jestem też otwarty na rady, np jak dostać się na .pl, ale preferuję spotkania osobiste, lub telefoniczne, mniej chętnie się rozpisuję...

Pozdrawiam.

Link to comment

Miszczu, witaj w gronie ludzi niemożebnie zakręconych.

Niemożebnie to mnie sie oczy zakreciły, jak zobaczyłem Twój profil z tymi odznakami.

Czy ty robisz Geocaching od XVIIw.?

Wcześniej, zacząłem już pod Grunwaldem :lol:

 

Niemożebne odznaki to inni maja ... znam w Polsce ludzi którzy mają 10 razy więcej znalezień ode mnie. A w USA lub Niemczech są ponoć ultrazbieracze powyżej 10 tysięcy. Tyle, że nie o ilość i nakręcenie statystyk chodzi, ale o jakość zabawy.

Link to comment

Miszczu, witaj w gronie ludzi niemożebnie zakręconych.

Niemożebnie to mnie sie oczy zakreciły, jak zobaczyłem Twój profil z tymi odznakami.

Czy ty robisz Geocaching od XVIIw.?

Wcześniej, zacząłem już pod Grunwaldem :lol:

Miszczu, liczba odznak nie swiadczy o doswiadczeniu, one sa tak zrobione,ze nawet całkiem początkujący moze miec ich pełna wirtualną

klatę, tak dla zachety. Kryteria sa bardzo nizutkie- np. wystarczy odwiedzic 1 land w Niemczech,żeby dostac niemiecka odznakę,

wystarczy zbierac skrytki kilka dni z rzedu po 1,zeby dostac za wytwałośc itp. Jak bawia cie te odznaki zapoznaj sie z ich kryteriami, potrzymaj kursor

nad którakolwiek z nich a otrzymasz wyjasnienie ,za co została przyznana. Brąz baaardzo różni sie od szafiru czy diamentu...

Ręcze,że po kilku miesiącach zabawy Twoja wirtualna klata bedzie tez wypelniona" medalami"...

to w sumie jest znacznie łatwiejsze niz przypuszczasz!A najładniejszą odznakę PTTK- popularną dostajesz zaledwie 100 znalezieniach.!

Powodzenia!

Link to comment

Wcześniej, zacząłem już pod Grunwaldem :lol:

 

Niemożebne odznaki to inni maja ... znam w Polsce ludzi którzy mają 10 razy więcej znalezień ode mnie. A w USA lub Niemczech są ponoć ultrazbieracze powyżej 10 tysięcy. Tyle, że nie o ilość i nakręcenie statystyk chodzi, ale o jakość zabawy.

A ja byłem 15 lipca 2010 pod Grunwaldem. Wiecie, co wtedy było? :-)

Może ktoś z Katowic napisze na priv. Pojechałbym na Plac Jana w Chorzowie, albo na wieże przy A4 albo Parki Śląskie.

Pogoda jakby oszalała dla nas, w pozytywnym tego słowa znaczeniu...

 

A ten śmieszny serwer chyba ma czas wybrzeża zachodniego.. wydaje mi sie Że utc-8? Albo mi się doba przekręciła.

Edited by miszczu
Link to comment

A ten śmieszny serwer chyba ma czas wybrzeża zachodniego.. wydaje mi sie Że utc-8? Albo mi się doba przekręciła.

 

W prawym górnym rogu obok swojej ksywy masz strzałkę, w niektórych przeglądarkach da się to rozwinąć w dół i zmienić ustawienia.

Link to comment

Zajrzyj na statystykę: http://www.geocaching.pl/statistics.php?action=state&state_id=407

w szczególności na "użytkownicy według ilości założonych/znalezionych skrytek"

i spróbuj się skontaktować z najbardziej aktywnymi użytkownikami.

Tak kiedys Czesi namawiali nas na szybki evencik piwny w Gdańsku.

Faktycznie, to najlepszy sposób, bo na forum jest garstka uzytkowników... :rolleyes:

Link to comment

Mam problem ... ostatnio odwiedziłęm keszyk który najprawdopodobniej zaginął, bo wcześniej wielu dosyć prężnie działających osób nie odnalazło, a i my przeszukując teren nic nie znaleźliśmy (skrytka jest magnetyczna co znacznie zawęrzało teren poszukiwań). Szczęśliwie miałe z sobą logbook i torebkę foliową co umożliwiło nam założenie "tymczasowego kesza". Moje pytania to:

1. Czy można tak w ogóle zrobić?

2. Czy mogę opublikować jakoś nowe położenie skrytki?

Chodzi o to, że kesz jest cały czas aktywny, a go nie ma, więc głupio by ludzie jeden po drugim wracali z pustymi rękami. Logbook będzie można potem przełożyć do normalnego kesza.

Link to comment

1. Czy można tak w ogóle zrobić?

2. Czy mogę opublikować jakoś nowe położenie skrytki?

Chodzi o to, że kesz jest cały czas aktywny, a go nie ma, więc głupio by ludzie jeden po drugim wracali z pustymi rękami. Logbook będzie można potem przełożyć do normalnego kesza.

Zakazane to nie jest. Ale ....

W takich sytuacjach to molestujesz właściciela (ewentualnie jeśli właściciel nieaktywny, to kogoś z lokalnych znalazców) o serwis/reaktywację we właściwym miejscu. Bo po takich 'dzikich' reaktywacjach to potrafi się nagle objawić po pół roku, że w jednym miejscu są trzy magnesiaki parapetowe.

 

Jakby mi ktoś tak 'reaktywował' skrzynkę z komentarzem 'nie znlazłem, więc pewnie nie ma, więc założyłem nową' .... no, nie byłbym zadowolony.

Link to comment

Zajrzyj na statystykę: http://www.geocachin...te&state_id=407

w szczególności na "użytkownicy według ilości założonych/znalezionych skrytek"

i spróbuj się skontaktować z najbardziej aktywnymi użytkownikami.

 

O, niesamowicie interesująca strona i statystyka.,

Tylko właśnie boję się, że taka atena.pl czy ktoś z top listy nie będzie chciał i nie będzie sensu dla niego chodzić ze mną....

Ale zawsze to jakiś kontakt.

Nawiasem mówiąc (podobno tradycyjnie tu) mając konto na geocaching.com nie ma się go automatycznie nie .pl

Więc na pl więcej nie wyczytam, wiadomości nie wyślę.

Jak sie tam podłączyć?

Link to comment

Czołem!

Zawsze możesz spróbować wyruszyć na keszowanie z kimś obecnym na tym forum i zapoznać się dokładnie z zasadami i obyczajami na żywo... :)

 

No właśnie to, kuchomik, usiłuję zrobić od paru dni, i odzew średni.

Tzn są mili ludzie, ale z daleka. Może dziś uda mi się spotkać jedną osobę, ale akurat spoza forum :-)

Zapraszam Katowice.

Link to comment

Czołem!

Zawsze możesz spróbować wyruszyć na keszowanie z kimś obecnym na tym forum i zapoznać się dokładnie z zasadami i obyczajami na żywo... :)

 

No właśnie to, kuchomik, usiłuję zrobić od paru dni, i odzew średni.

Tzn są mili ludzie, ale z daleka. Może dziś uda mi się spotkać jedną osobę, ale akurat spoza forum :-)

Zapraszam Katowice.

 

Katowice mają do siebie to, że są... mało gc'owe.

Spróbuj zachęcić swoich znajomych. Ja ostatnio 3 kolegów z pracy zmotywowałem do ruszenia się w teren. I są efekty!

 

 

Link to comment

Szukałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Jak założę nową skrytkę, to wisi ona jako "Your Geocaches Awaiting Publication".

Czy w tym samym czasie może ktoś założyć skrytkę bardzo blisko mojej i uaktywnić ją, a tym samym zablokować mi możliwość aktywacji mojej skrytki?

Może trochę zawile napisałem, ale wprawieni w boju zakładacze pewnie zrozumią o co mi chodzi ;)

Link to comment

Deaktywuj pierwsza, pusc druga, a potem aktywuj pierwsza. Prostsze rozwiazanie to napisac do reviewera.

Taaa, tylko chodzi o 2 cacherów " polujacych" na podobna miejscówkę jednoczasowo...

Z tego co widze obaj reviewierzy puszczają skrytki raczej na bieząco, zatem chyba nie ma jakis zatorów....

Czasami dobrze jest na eventach przedstawić ludziom z okolicy swoje plany- ogolnie i "zaklepac" miejscówkę

,na której nam zalezy..

oczywiście nie wszyscy bywaja na eventach ale jest cień szansy ,że to pomoże...

Link to comment

Pisze to tutaj, bo mam nadzieje, ze dotyczy to glownie poczatkujacych.

Dostaje informacje, ze kesz skradziony bo na miejscu znaleziono jakies "strunowke", reklamowke, worek na smieci, a pojemnika nie ma.

Kesz ukryty w lesie.

Jade sprawdzic jak sie sprawy maja i rzeczywiscie kesza nie ma, a worki- teraz juz smiecie leza tak jak opisuje "keszer". Najblizszy smietnik byl oddalony o jakies 30m!

Geocaching to nie tylko ten papierowy logbook w pojemniku!

Nie jestem wojujacym, fanatycznym "ekologiem", ale dbajmy o te nasze otoczenie, przynajmniej w stopniu minimalnym.

Jak my sami nie zadbamy to kto?

 

Przynajmniej tak mi sie wydaje. :(

Edited by ochkarol
Link to comment

Taaa, tylko chodzi o 2 cacherów " polujacych" na podobna miejscówkę jednoczasowo...

Z tego co widze obaj reviewierzy puszczają skrytki raczej na bieząco, zatem chyba nie ma jakis zatorów....

 

Nie, raczej zatorów nie ma. Ale ciekawi mnie taka sprawa: Ktoś zakłada skrytkę i prosi reviewera o publikację odroczoną o kilka dni. Recenzja "przechodzi". W ciągu tych kilku dni ktoś wrzuca do kolejki publikacyjnej inną skrytkę w pobliżu, ale bez odraczania daty publikacji. Który z keszy ma pierwszeństwo?

Link to comment

Taaa, tylko chodzi o 2 cacherów " polujacych" na podobna miejscówkę jednoczasowo...

Z tego co widze obaj reviewierzy puszczają skrytki raczej na bieząco, zatem chyba nie ma jakis zatorów....

 

Nie, raczej zatorów nie ma. Ale ciekawi mnie taka sprawa: Ktoś zakłada skrytkę i prosi reviewera o publikację odroczoną o kilka dni. Recenzja "przechodzi". W ciągu tych kilku dni ktoś wrzuca do kolejki publikacyjnej inną skrytkę w pobliżu, ale bez odraczania daty publikacji. Który z keszy ma pierwszeństwo?

Ten drugi chyba dostanie info, ze niestety lokalizacja jego kesza jest zla z powodu kolizji z innym :)

Link to comment

Witam,

Zacząłem zabawę od kilku skrzynek w Polsce i na urlopie nad Balatonem natkąłem się na skrzynki typu Earthcache.

Nie bardzo wiem jak je logować ,bo nie znam nikogo kto się bawi w caschinig. Proszę o podpowiedź na jaki adres wysyłać odpowiedzi na pytania, bo rozumiem,że zdjęcie dodaje wraz z logiem.

Pozdrawiam

Link to comment

 

Podpowiedz mi jeszcze proszę czym jest wskaźnik przy niektórych skrzynkach np 15.(widzę go w moich statystykach - 8% favorite\premium logs)

Najprawdopodobniej to jest liczba osoób , które dały tzw. favorite points, czyli rosdzaj wirtualnej nagrody dla załozyciela za to ,że pojemnik jest fajnie ukryty, niebalnalnie umieszczony, niezwykły, umieszczony w pieknych okolicznościach przyrody albo wszystko razem.

Im więcej tego, tym większa szansa,że będziesz zadowolony po znalezieniu tej skrytki.

Link to comment

Podpowiedz mi jeszcze proszę czym jest wskaźnik przy niektórych skrzynkach np 15.(widzę go w moich statystykach - 8% favorite\premium logs)

 

8% w tym przypadku jest to odsetek "favorite points" przyznanych przez użytkowników premium w stosunku do wszystkich wpisów użytkowników premium. Tylko oni mają możliwość przyznawania FP, więc ten odsetek jest bardziej miarodajny niż liczba bezwzględna.

Link to comment

Witam,

takie pytanie:

Można przejąć od kogoś kesza? Adoptować?

Jeśli tak, to jak?

Chodzi o tego: GCR49G. Jałowiec.

My link

Jest to najstarszy kesz w śląskiem z tego co widzę.

Mam tam niedaleko domek (30min) i bym go mógł zrobić + opiekować się.

Rok nikt go nie znalazł a właściciel pisze wprost, że nie ma czasu (2007 rok ostatnie logowanie...).

Dzięki za odpowiedzi!

Link to comment

Cześć, to mój pierwszy post na forum, więc krótko się przywitam :)

O geocachingu przeczytałem na jednym blogu i jak zacząłem tak wciągnęło mnie bardzo (super zabawa, wreszcie coś, co także mi się podoba ;)) choć jak narazie mogę się pochwalić jedynie kilkoma znalezieniami (no ale każdy kiedyś zaczynał ;) ) i w sumie się zastanawiam jakby to szukanie... uwydajnić ;) Mieszkam w Niemczech a trochę keszy tu jest tylko tak planowanie każdego jednego poszukiwania osobno to mi się wydaje bardzo pracochłonne...

No ale ja tu dziś z innym pytaniem przede wszystkim: czy jeśli znajdę travel buga lub geocoin ale nie mam w planach możliwości w najbliższym czasie odnalezienia nowej skrytki, to czy mogę ponownie udać się do jakiejś już odnalezionej (bo wiadomo - prościej bo nie muszę już szukać) tylko po to by go tam podrzucić? nie chciałbym zbyt długo przetrzymywać takiego predmiotu, ale nie wiem czy to "wypada" wracać do już odnalezionych skrytek? :)

Edited by Lex17
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...