Jump to content

eTrex 20 czy eTrex 30 ?


dziedzickrzysiek

Recommended Posts

Witajcie

 

Od pewnego czasu zbieram się z zamiarem kupienia GPS do turystyki górskiej. Na mojej liście zostały dwa modele wymienione w temacie (w sumie dzięki opisom tych modeli natrafiłem na informację o geocaschingu i zacząłem tu moją przygodę).

Różnica w cenie to 200zł a w funkcjonalności tylko kompas trzy osiowy i wysokościomierz.

I tu moje pytanie. CZy te dwie funkcję w normalnej turystyce górskiej (po szlakach, czasami za) znajdą jakieś zastosowanie? Czy warto waszym zdaniem dopłacić te 200zł do wyższego modelu?

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Link to comment

Nie wiem czy warto dopłacać 200 zł (to zależy od zasobności Twojego portfela), ale elektroniczny kompas bardzo przydaje się w Geocachingu. Gdy jesteś blisko skrytki, twoja prędkość jest niewielka, przez co kierunek do skrytki, bazujący na odczycie z satelitów, jest często błędny. Kompas eliminuje ten problem.

Link to comment

Co do zasobności portfela to ciężka sprawa. Jeśli będzie trzeba to wydam te dodatkowe 200zł.

 

To teraz trochę inne pytanie. Chwilowo do geocasching używam telefonu z androidem i aplikacji c:geo. Mój telefon (Galaxy S) raczej nie posiada kompasu ale kiedy używam programu c:geo to jedna z jego funkcjonalności przypomina kompas prowadzący w kierunku celu. Czy w etrex funkcjonalność geocasching jest podobna, na jakiej zasadzie ona tam funkcjonuje?

 

Sorry za tyle pytań ale wolę się dobrze rozeznać w temacie zanim wydam te kilka setek.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Link to comment

Tak wygląda kompas w etrexie:

 

sc-05-lg.jpg

 

Taki kompas znajdziesz również w etrex 20 ale kompas ten nie jest kompasem elektronicznym tylko kompasem bazującym na danych z GPS (na takiej samej zasadzie działa ten w Twojej komórce), a przez to mniej dokładnym.

 

A tak opis skrytki:

 

sc-04-lg.jpg

 

A tu masz test:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=10066

http://gpstracklog.com/2011/10/garmin-etrex-20-review.html

http://gpstracklog.com/2011/10/garmin-etrex-30-review.html

Link to comment

Dzięki za linki.

 

Właśnie się z nimi zapoznałem. Jednak dalej nie wiem, którego kupić. Boję się, że jak wezmę tańszego to potem z perspektywy czasu będę żałował.

Czas pokaże. Rzucę monetą i kupię. Potem podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat nowego sprzętu.

 

A czego brakuje Ci w Galaxy S, że chcesz kupić Garmin?

 

dap

Link to comment

To może ja opowiem coś o moim sprzęcie. Do tej pory używałem do poszukiwań telefonu Samsung Galaxy Mini i wszystko było by ok, gdyby nie baterie... zabawa z geocachingiem kończyła się po 2-4 godzinach, kiedy to bateria mówi dziękuje :( W moim przypadku pomagała dodatkowa bateria z przetwornicą zasilająca telefon w razie braku prądu. Do czasu ... kiedy zapomnisz doładować tą dodatkową baterię, taka przygoda spotkała mnie w środku lasu po deszczu na skałach. Kupiłem Etrexa 20 i wreszcie mam spokój z zasilaniem :) Czasem wspomagam się telefonem jeśli już naprawdę mam dość przeszukiwania krzaków i chcę spojrzeć na googlemaps. Ale do geocachingu mnie wystarcza ten właśnie sprzęt. Polecam Etrexa 20.

Link to comment

Dzięki za linki.

 

Właśnie się z nimi zapoznałem. Jednak dalej nie wiem, którego kupić. Boję się, że jak wezmę tańszego to potem z perspektywy czasu będę żałował.

Czas pokaże. Rzucę monetą i kupię. Potem podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat nowego sprzętu.

 

A czego brakuje Ci w Galaxy S, że chcesz kupić Garmin?

 

dap

 

Galaxy S nie nadaje się do nawigacji w górach. Po pierwsze brak dobrych map a po drugie bateria. Sam geocaching to tylko taki dodatek do mojego hobby więc garmina kupiłem (tak, już do mnie doszedł) głównie z punktu widzenia wycieczek górskich.

 

Właśnie się nim bawię. Niestety nie mam na razie funduszy na mapę TOPO 2011 więc zainstalowałem darmową mapę UMP. Przyznam, że oznakowanie szlaków górskich, jaskiń i wszystkiego czego trzeba turyście jest tu znakomite. Są nawet szlaki, których nie ma na mapach.

 

Jednak mam kilka pytań odnośnie samego posługiwania się nawigacją. Wgrałem właśnie jednego cacha do garmina i kazałem się do niego prowadzić. Jednak wbrew moim oczekiwaniom garmin nie wyznaczył trasy po drogach i szlakach górskich a jedynie w linii prostej. Jak skonfigurować sprzęt żeby prowadził mnie po szlakach? Dodatkowe pytanie to czy da się uruchomić coś w rodzaju kompasu, który będzie mi pokazywał tylko kierunek i dystans do wybranego cacha (sprawa bardzo przydatna jak jest się już na miejscu i ma się skrytkę w promieniu kilku metrów). I ostatnie pytanie: czy da się wgrać cały opis skrytki do garmina, łącznie ze zdjęciami i logami? Teraz mam tylko podstawowe info o skrytce.

 

Pozdrawiam i czekam na Wasze wsparcie :)

Link to comment
Właśnie się nim bawię. Niestety nie mam na razie funduszy na mapę TOPO 2011

W sumie dobrze że jej nie kupiłeś bo jest ona beznadziejna. Ta jest zdecydowanie lepsza: http://www.garminwpolsce.pl/

 

Jednak mam kilka pytań odnośnie samego posługiwania się nawigacją. Wgrałem właśnie jednego cacha do garmina i kazałem się do niego prowadzić. Jednak wbrew moim oczekiwaniom garmin nie wyznaczył trasy po drogach i szlakach górskich a jedynie w linii prostej. Jak skonfigurować sprzęt żeby prowadził mnie po szlakach?

Wejdź w ustawienia trasy i tam się to zmienia. Polecam instrukcję obsługi.

 

Dodatkowe pytanie to czy da się uruchomić coś w rodzaju kompasu, który będzie mi pokazywał tylko kierunek i dystans do wybranego cacha (sprawa bardzo przydatna jak jest się już na miejscu i ma się skrytkę w promieniu kilku metrów).

Powinna taka opcja być. Jak zrobić Dokąd, Geocache, wybierz skrytkę, a następnie joystickiem przesuń w górę lub w dół, powinien się zmienić ekran na ten z kompasem (w każdym razie tak jest w colorado).

 

I ostatnie pytanie: czy da się wgrać cały opis skrytki do garmina, łącznie ze zdjęciami i logami? Teraz mam tylko podstawowe info o skrytce.

Opis i logi się da - pobierasz GPX ze strony. Zdjęć bez kombinowania w GPXie nie da się wgrać.

Link to comment

Niestety, u mnie chyba jest inaczej. Dałem Dokąd, potem Geocasching i wskazałem skrytkę. Potem jak ruszam joistickiem to tylko mapa się przesuwa. Spróbuję poszukać jeszcze w necie jak do tego dojść bo z punktu widzenia szukania skrytek to na tej opcji zależy mi najbardziej.

 

Ze stronki nie mogę pobrać GPX, ta opcja jest dla mnie nieaktywna. Mam tylko możliwość wysłania skrytki do mojej nawigacji jednak opis jest podstawowy. Poszperałem teraz trochę w opcjach i wydaje mi się, że musiał bym mieć konto premium na geocaching.com żeby mieć dostęp do takiej funkcjonalności.

Link to comment

1) To zrób tak: Dokąd -> Geocache -> Wybierz skrytkę i nawiguj do niej (ustaw kalkulacje trasy po bezdrożach). Następnie przejdź do kompasu. Powinna być informacja o kierunku i odległości.

 

2) Tak musisz mieć konto premium by pobrać GPX lub poszukaj w google informacji o GC Tour.

Link to comment

1) To zrób tak: Dokąd -> Geocache -> Wybierz skrytkę i nawiguj do niej (ustaw kalkulacje trasy po bezdrożach). Następnie przejdź do kompasu. Powinna być informacja o kierunku i odległości.

 

Sprawę rozwiązałem poprzez dodanie podczas nawigacji pola danych geocaching, które zawiera właśnie taki mini kompas i informację o odległości do celu

 

Wracając jeszcze do mapy, to przyznam, że porównałem przed chwilą mapę papierową (najnowsze wydanie mojej okolicy), mapę, do której linka mi wysłałeś oraz te, którą mam teraz zainstalowaną w nawigacji (UMP) i muszę przyznać, że pokrycie szlaków jest w tej ostatniej najlepsze. Co prawda szata graficzna pozostawia trochę do życzenia ale jakoś się przyzwyczaję. Kontynuując rozmowę o mapach to nasuwa mi się pytanie. Czy mogę mieć więcej niż jedną? Np. teraz w pamięci nawigacji mam UMP, czy jak wgram na kartę pamięci np PL Topo, albo Garmin TOPO 2011 to będę mógł "w locie" przeskakiwać między mapami? Była by to ciekawa możliwość do sprawdzenia kilku map w terenie.

Link to comment

Dzięki za linki.

 

Właśnie się z nimi zapoznałem. Jednak dalej nie wiem, którego kupić. Boję się, że jak wezmę tańszego to potem z perspektywy czasu będę żałował.

Czas pokaże. Rzucę monetą i kupię. Potem podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat nowego sprzętu.

 

A czego brakuje Ci w Galaxy S, że chcesz kupić Garmin?

 

dap

 

Galaxy S nie nadaje się do nawigacji w górach. Po pierwsze brak dobrych map a po drugie bateria. Sam geocaching to tylko taki dodatek do mojego hobby więc garmina kupiłem (tak, już do mnie doszedł) głównie z punktu widzenia wycieczek górskich.

 

Właśnie się nim bawię. Niestety nie mam na razie funduszy na mapę TOPO 2011 więc zainstalowałem darmową mapę UMP. Przyznam, że oznakowanie szlaków górskich, jaskiń i wszystkiego czego trzeba turyście jest tu znakomite. Są nawet szlaki, których nie ma na mapach.

 

Jednak mam kilka pytań odnośnie samego posługiwania się nawigacją. Wgrałem właśnie jednego cacha do garmina i kazałem się do niego prowadzić. Jednak wbrew moim oczekiwaniom garmin nie wyznaczył trasy po drogach i szlakach górskich a jedynie w linii prostej. Jak skonfigurować sprzęt żeby prowadził mnie po szlakach? Dodatkowe pytanie to czy da się uruchomić coś w rodzaju kompasu, który będzie mi pokazywał tylko kierunek i dystans do wybranego cacha (sprawa bardzo przydatna jak jest się już na miejscu i ma się skrytkę w promieniu kilku metrów). I ostatnie pytanie: czy da się wgrać cały opis skrytki do garmina, łącznie ze zdjęciami i logami? Teraz mam tylko podstawowe info o skrytce.

 

Pozdrawiam i czekam na Wasze wsparcie :)

 

Chodzenie po górach i mapy to są już dosyć dobre argumenty, ale są też pewne minusy jak właśnie mapy, baterie, brak dostępu do internetu czy nawet najzwyklejszego aparatu.

 

Jeśli chcesz bawić robieniem map samodzielnie to jest fajny i w miarę prosty program - okmap (http://www.okmap.org/). Mapy dopasowane tym programem można potem wrzucić na google earth (Galaxy S) a nawet podzielić na małe kawałki i wrzucić jako custom map na Garmina.

 

dap

Link to comment

Jutro zabieram go w teren. Zobaczę jak się sprawdzi. Idę w beskid mały w okolicach Żywca, po drodze zgarnę kilka skrzynek. Jak ktoś ma ochotę to zapraszam :)

 

Na Żywiec ochota jest zawsze, ale w ten weekend nie dam rady- może spotkamy za tydzień?

dap

 

Jak tylko będzie czas to czemu nie. Jeśli jutro wypali mi pogoda to atakuję czerwony szlak z przełęczy kocierskiej w kierunku laskowca i robię skrzynki począwszy od GC2Q9QR

 

Jak nie wypali to przekładam temat na niedzielę albo przyszły tydzień.

Ewentualnie jak wypali to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zaatakuje pogranicze beskidu żywieckiego i śląskiego. Ruszę od Szczyrku na Skrzyczne i potem w kierunku Baraniej Góry. Po drodze o ile pamiętam są 4 albo 5 skrzynek.

 

Skąd jesteś?

Link to comment

Jutro zabieram go w teren. Zobaczę jak się sprawdzi. Idę w beskid mały w okolicach Żywca, po drodze zgarnę kilka skrzynek. Jak ktoś ma ochotę to zapraszam :)

 

Na Żywiec ochota jest zawsze, ale w ten weekend nie dam rady- może spotkamy za tydzień?

dap

 

Jak tylko będzie czas to czemu nie. Jeśli jutro wypali mi pogoda to atakuję czerwony szlak z przełęczy kocierskiej w kierunku laskowca i robię skrzynki począwszy od GC2Q9QR

 

Jak nie wypali to przekładam temat na niedzielę albo przyszły tydzień.

Ewentualnie jak wypali to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zaatakuje pogranicze beskidu żywieckiego i śląskiego. Ruszę od Szczyrku na Skrzyczne i potem w kierunku Baraniej Góry. Po drodze o ile pamiętam są 4 albo 5 skrzynek.

 

Skąd jesteś?

 

Z Rabki. Może spotkamy się gdzieś w połowie drogi? 1,5h w jedną stronę to trochę dużo jak na niedzielne popołudnie...

Może Zawoja, Sucha, Wadowice, Andrychów?

dap

Link to comment

 

Z Rabki. Może spotkamy się gdzieś w połowie drogi? 1,5h w jedną stronę to trochę dużo jak na niedzielne popołudnie...

Może Zawoja, Sucha, Wadowice, Andrychów?

dap

 

W połowie drogi to chyba tylko Zawoja jest z tych co wymieniłeś. Do Wadowic i Andrychowa jest dużo dalej niż do miejsca, z którego jest wyjście na szlak i dalej niż do Żywca.

Z tego co patrzyłem to jest jakaś skrzynka na Babiej Górze (wyjście od Zawoi) ale ją sobie zostawię na zimę, nie ma nic piękniejszego jak widok z Babiej na Tatry zimą :)

 

Co do wypadu w okolice Szczyrku to faktycznie dla Ciebie zdecydowanie za daleko. Ba nawet na ten wypad co planuję iść jutro to trochę kicha bo wejście jest z jednego miejsca a zejście w całkiem innym więc pojawia się problem parkowania auta. Ja to rozwiązałem tak, że ktoś mnie zawiezie i odwiezie do Żywca.

 

Jak nie masz jutro czasu to można wypaść faktycznie za tydzień w te samą okolicę. Jest tam jedna skrzynka umieszczona w jaskini. Można by się tam było dostać z linami :)

 

Napisz do mnie na priv to pogadamy, nie ma co forum zaśmiecać.

 

PS wracając do tematu wątku to wypadłem dzisiaj z moim nowym garminem na górkę w Żywcu, przyznam że całkiem dobrze się spisał, poprowadził mnie do domu ścieżką, której wcześniej nie znałem.

Link to comment

No i przegoniłem moją trzydziestkę dzisiaj. Łącznie 22km więc całkiem dobra trasa jak na jeden dzień. Dodatkowo obiad w schronisku pod Leskowcem całkiem smaczny.

Co do samej nawigacji to zdała egzamin. O ile dobrze się opanuje wszystkie jej funkcje to prowadzi do celu jak po nitce. Jedyny mankament jaki zauważyłem to problem z prowadzeniem do celu po szlaku jeśli ten zmienia się na inny np przejście z czerwonego na niebieski. Przy takiej kombinacji cały czas wywalało błąd i nie obliczało trasy. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Podczas nawigacji miałem włączony ekran geocaching co nieco ograniczało widoczność mapy no ale jakoś dało się to przeżyć.

Dodatkowo po 7h drogi zauważyłem, że miernik baterii dalej wskazywał pełne naładowanie co bardzo mnie cieszy.

Za tydzień kolejny sprawdzian możliwości.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...