Jump to content

Jaki odbiornik GPS?


sadekgorzno

Recommended Posts

miałem okazję "podotykać" tablet overmaxa - skutecznie zniechęciło mnie to do marki. kiepska jakość wykonania, wyświetlacz marny, dotyk działa beznadziejnie (czasami wręcz wcale..). recenzja to same ohy i ahy, ot tekst sponsorowany ;-)

 

dla równowagi:

;-)
Link to comment

miałem okazję "podotykać" tablet overmaxa - skutecznie zniechęciło mnie to do marki. kiepska jakość wykonania, wyświetlacz marny, dotyk działa beznadziejnie (czasami wręcz wcale..). recenzja to same ohy i ahy, ot tekst sponsorowany ;-)

 

To ten tablet jakaś tanizna? Bo jeśli tak, to idąc tym tokiem rozumowania gdybym podotykał najtańszego smartfona samsunga, to też musiałbym nie kupić S5.

Link to comment

Zobacz czy jest "made in Taiwan" - to daje szansę na rozsądną jakość. Wbrew pozorom China a Taiwan to przepaść jakościowa a i Chińczyk za tak niszowy (nie oszukujmy się) produkt niezbyt chętnie się zabierze.

 

Poza tym Tajwańczycy, którzy robią dla (bardziej) znanych marek, często "niechcący przy okazji" projektują bliźniacze urządzenia, które później sprzedają pod markami typu Medion.

Link to comment

Pare uwag 'na gorąco' po kilkudniowym wyjeździe.

Wyjazd był turystyczno-skrzynkowy, więc podstawą było posiadanie mapy. W GPSa (Nuvi) miałem wgraną mapę OSM, na tableta c:geo i statyczną mapę offline (zdaje się, że też pochodzącą z OSM). GPS na baterii wytrzymuje ok 4 godziny, tablet cały dzień. Czas startu GPSa i złapanie fixa to około 30 sekund, czas przejścia tableta z trybu 'uśpienia' do aktywnego to sekunda.

W oba urządzenia trzeba przed poszukiwaniami wgrać skrzynki, mozna je też ciągnąc 'online' pod warunkiem posiadania w terenie łącza komórkowego (co kosztuje).

 

Pierwszą skrzsynkę na wyjeździe znalazłem za pomocą GPSa, przy drugiej spróbowałem tableta i tak już zostało - z uwagi na znacząco większy ekran z mapą i wygodę w przeglądaniu szczegółów skrzynki. Być może częśc niedogodności, których doświadczam korzystając z GPSa, znikłaby gdyby był to GPS typowo turystyczny, bardziej przystosowany do geocachingu.

Link to comment

Hej. Jestem raczej początkującym "geo-poszukiwaczem", ale też chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie. Swoją Geo-przygodę rozpocząłem z Samsungiem Galaxy S II mini i aplikacją Geocaching. Denerwowało mnie najbardziej to, że zwłaszcza wiosenno-letnią porą w parkach i lasach, kiedy na drzewach było "gęsto" poszukiwania były koszmarem... Często zero zasięgu i GPS nie mógł złapać sygnału, a jak już złapał to często biegałem w promieniu 20 metrów, żeby znaleźć odpowiednie miejsce. Jeżeli kesz nie zawierał podpowiedzi albo spoilera to znalezienie było prawie nierealne. W mieście bez wysokich budynków było już lepiej :) Kiedy moja SII wpadła do wody i przestała działać zacząłem używać tableta Galaxy Tab 2 :P To 10 calowe urządzeie było zupełnie nieporęczne, no ale co zrobić gdy chęć znalezienia kolejnego kesza jest bardzo wielka :) Obecnie posiadam smartfona S Galaxy Trend i zauważyłem poprawę jeżeli chodzi o sygnał GPS (być może nowszy telefon i lepszy nadajnik GPS, albo taki sam ale lepiej działający :P ), ale z kolei problemem jest często słaby zasięg w lasach krótko trzymająca bateria (przez to zaopatrzyłem się w drugą :) ).

Kolejny problem pojawił się kiedy chciałem założyć kilka swoich skrytek, a mianowicie ustalanie współrzędnych... w mieście problem mniejszy. Po odpaleniu google earth'a po chwili miałem już współrzędne(powiedzmy dokładne), ale w lesie albo w parku ustalenie koordów to raczej lotto...

Od niedawna jestem posiadaczem żółtego jajka Etrex'a 10 :) Kupiłem go za 40 funtów na angielskim eBayu (chyba komuś nie podpasował, albo nietrafiony prezent), ale stwierdzam, że jak narazie nie miałem z nim żadnych problemów i jestem z niego zadowolony pomimo braku map, karty pamieci, itd... Po sprawdzeniu ceny na allegro (wtedy ok. 400 zł) stwierdziłem ze 40 funtów mogę "na próbę" zapłacić. Obecnie uważam, że ok. 200 zł to max. cena za tą "przyjemność". Ostatnio wysłałem do niego 60 keszy, wsiadłem na rower i ruszyłem w lasy. Wcześniej oczywiście musiałem "obczaić" trasę na mapie, ale za to kosiłem skrzynki jak grzyby po deszczu :P

 

Podsumowując: Jeżeli masz zamiar poszukiwać skrytek raz na jakiś czas to uważam, że "lepszy" smartfon (z ewentualną przenośną ładowarką) w zupełności wystarczy, a jeżeli masz trochę więcej kasy to możesz się porozglądać za jakimiś okazjami urządzeń GPS zachowując przy zakupach zdrowy rozsądek. :)

(..no i jeszcze jedno :) trzeba pamiętać, że jeżeli współrzędne skrytki będą ustalone "niezbyt dokładnym" urządzeniem np. żelazkiem z wbudowanym GPS z błędem pomiarowym +/-20 metrów, w lesie, to nawet najlepsze urządzenie GPS nie pomoże :P )

Link to comment

krakshutters, 10-15 metrów to jest Twój błąd, a pomyśl sobie ile miał zakładający? Po czasie i wielu znalezieniach będziesz i tak podejmować na czuja a nie na GPS'a ;-)

Ale jeżeli chcesz poprawić swoją dokładność kup moduł na bluetooth do telefonu (ewentualnie pożycz od znajomego w celu weryfikacji czy takie coś CI odpowiada) lub coś zakup jakiegoś Garmin'a.

Link to comment

Witam.

szukam od paru skrzynek.

Kozystam z odbiornika gps w lelefonie ktory podaje polozenie z tolerancja do 10-15m.

czy to normalne? Czy powinienem sie zaopatrzyc w bardziej precyzyjny gps.

Przeciez na poszukiwanie mikro mozna spedzic czsem caly dzien!!

 

Dzieki z gory

 

Do samego szukania wystarczy telefon, chociaż w wielu przypadkach będzie ci trudniej. Do zakładania - też nie musisz mieć własnego GPS turystycznego, możesz pożyczyć, ale warto wtedy już rozważyć zakup. Przy błędzie powyżej 10m to można jeszcze sobie szukać, ale jak tak mocno przestrzelisz koordy, to dla wielu osób to już powód do logowania Need Maintanance.

 

Z tym że np w centrach miast są duże odbicia sygnału, więc często takiej precyzji się po prostu nie da uzyskać, i pozostaje dokładne pozycjonowanie na mapie + dobry hint.

Link to comment

Witam wszystkich. Mam pytanie... jaki kompas gps najlepiej sprawdza się w smart fonie Samsung galaxy s5. Bo szukając skryte rzuca mnie na boki po 4m. A chciałbym np ukryć swoj 1 kesz. I ciężko o porządne współrzędne :/ proszę o rady

 

Cześć - aplikacja nie ma znaczenia, wszystkie będą miały taką samą dokładność, która wynika z recepcji samego modułu GPS w telefonie oraz technologii GPS. 4m to dobry wynik - zerknij TUTAJ (lista po prawej na stronie 633), dodatkowo za CLICK:

The United States government currently claims 4 meter RMS (7.8 meter 95% Confidence Interval) horizontal accuracy for civilian (SPS) GPS. Vertical accuracy is worse. Mind you, that's the minimum. Some devices/locations reliably (95% of the time or better) can get 3 meter accuracy. For a technical document on that specification you can go here.

Dla pewności odczyt można zweryfikować ze wskazaniem kursora na środku mapy na http://wikimapia.org/ .

 

Link to comment

Witam wszystkich. Mam pytanie... jaki kompas gps najlepiej sprawdza się w smart fonie Samsung galaxy s5. Bo szukając skryte rzuca mnie na boki po 4m. A chciałbym np ukryć swoj 1 kesz. I ciężko o porządne współrzędne :/ proszę o rady

 

Polecam tę apkę -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=en

Odpalasz, czekasz na pomiar, idziesz kilkanaście metrów w jedną, kilkanaście w drugą, kilkanaście w trzecią, wracasz do punktu, który chcesz zmierzyć i czekasz chwilę na ustabilizowanie pomiaru. Taki pomiar wysyłasz sobie SMSem albo mailem i masz gotowe kordy. Wszystkie moje kesze tak mierzyłem i nigdy nie przeczytałem słowa narzekania.

 

WAŻNE: podczas pomiaru nie daj się telefonowi wygasić/zablokować, bo dla dokładności będziesz musiał pomiar powtórzyć (aplikacja na nowo łapie fixa)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...