Jump to content

Projekt: Zamki


Spider

Recommended Posts

Widzę że nie tylko zamki ale i zamczyska. Ktoś kto w Chrostowej będzie szukał zamku może się srogo zawieść, za to jest mój kesz :) (GC35J7X)

Takoż i widzę na liście kilka miejscówek, które zamkami nie są już od dawna a mam ochotę je okeszować np. Biały Kościół, Stary Żmigród a więc przyłączę się z pewnością jako zakładacz.

 

EDIT: znalazłem kolejny mój: Morawica: GC3JFXQ ; Piekary GC31CAJ

Edited by u810
Link to comment

Pisałem już to Spiderowi na priv, ale napomkne i tutaj - osobiście uważam, że ta liosta bardzo rozległa pod względem ilości obiektów i obszaru i mogą być problem z ogarnięciem jej całej i aktualizacji. Sugerowałbym to zrobić w ujęciu wojewódzkim lub innym regionalnym. Wydajem i się, że ułatwo to sprawę wszystkim. No, może poza Spiderem :)

Link to comment

Okeszowałem na GC trzy pałace - czy to, do "zamki" się nie łapie?

Jeden jest nadal akrywny GC353D3, dwa pozostałe niestety do serwisu :( - ale niebawem będą sprawdzone :)

EDIT: ten trzeci, to Tworków - tam byt CG już jest - przepraszam B)

Edited by zywcu
Link to comment

Zamek Ostrogskich w Warszawie -> ponieważ akademia muzyczna by johnny224, która była najbliżej zamku, została zarchiwizowana, można by podczepić pod niego kesz baczy 'Fryderyk w Warszawie' http://coord.info/GC38H8B

 

update: 05.07

 

Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie miał swojego kesza - właśnie poszedł do publikacji :-)

 

Miałem pojemnik gotowy, miejscówka kiedyś tam wypatrzona była :-)

Edited by ru.beus
Link to comment

Tak się zastanawiam, czy lista obiektów zamknięta jest to strony: http://www.zamki.pl/ , czy też możesz dopisać coś z zewnątrz. Mam tu na myśli coś z mojej okolicy: http://www.zawada.net.pl/grodzisko1.html , gdzie znajduje się już skrzynka - Zawada "Zamczysko"(GC1TWD1).

 

Zamczysko w Zawadzie wbrew nazwie nie jest, ani nigdy nie było zamkiem. To grodzisko, czyli pozostałość po grodzie.

Link to comment

Wykaz polskich zamków, pałaców i dworów: http://www.polskiezabytki.pl/m/zabytki/

A tu wykaz zamków woj. Śląskie: http://jaktrafic.org/Wykaz.aspx?typ=6&woj=12

 

Dorzucam jeszcze skrytkę, którą ostatnio znalazłem. Ruiny zamku na Wołku. Co prawda pozostało tylko kilka cegieł ale to dalej ruiny: GCZN0Q

 

Dorzucam też skrytkę na ruinach zamku w Rytrze. Byłem tam zanim jeszcze bawiłem się w poszukiwacza więc puki co skrytki nie odnalazłem: GC2D35T

 

Sam założę jeszcze skrytkę na ruinach zamku na Grojcu (Żywiec) aczkolwiek tam pozostało już tylko miejsce po zamku więc nie wiem czy to podchodzi pod kryteria. Mało tego w Żywcu są dwa zamki i dziwię się, że nie ma tam żadnej skrytki, w najbliższej przyszłości postaram się rozwiązać ten problem.

 

Dodatkowo przeglądam miejscowości w mojej okolicy gdzie są zamki i tak oto znalazłem na mapie:

- skrzynka na zamku w Suchej Beskidzkiej: GC21KEG

- skrzynka koło zamku w Ogrodzieńcu: GC2Y9NR

- Kraków - Wawel:GC2CZCX

- Zamek Korzkiew: GC25CTN

- Zamek w Dębni: GC2AVER

 

Tyle na chwile obecną. Jak przypomnę sobie jeszcze jakieś ciekawe zamki to poszukam czy coś jest w okolicy.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Link to comment

A ja mam pytanie jaki jest sens aby do projektu były dołączane nieistniejące, a nawet niemożliwe do zlokalizowania dawne zamki jak "Zamek w Sianowie":

http://www.zamki.pl/?idzamku=sianow

Cytuję z linka w projekcie: "Jedyny wizerunek zamku przedstawia rycina na mapie E.Lubinusa z 1618 roku. Lokalizacja zamku nie jest pewna, prawdopodobnie znajdował się w widłach Unieści i Polnicy, a ślady po nim zostały zatarte przez budowę drogi w 1829 roku i fabryki. "

Co w takim przypadku miałoby być okeszowane? Ratusz miejski? Ruiny fabryki zapałek?

 

Druga sprawa - błędna automatyczna klasyfikacja że jakiś kesz wskazuje na nieistniejący zamek. Przykłady:

a ) w Gdańsku mamy "wirtualny" zamek krzyżacki, gdzie też trwają spory jak wyglądał i gdzie na pewno stał. Możliwe że została po nim jedna ściana (mur) w Gdańsku. Nie ma kesza który by na tę ścianę kierował, ale automatyczny skrypt podpiął pod projekt Zamki kesza Wiesi o nazwie "Filharmonia Gdanska" (http://coord.info/GC391R6), który z zamkiem nie ma nic wspólnego.

b ) w Słupsku stoi Zamek Książąt Pomorskich, a kesz który niby go pokazuje de facto jest ukryty w murach miejskich (nazywa się "Defense Walls"), czyli nie ma nic wspólnego z projektem, keszer się nie dowie z tego kesza że w Słupsku był jakiś zamek.

To są tylko przykłady z mojego podwórka, nie wiem jak jest na południu.

 

Moja propozycja:

1) przegląd automatycznie podpiętych keszy - czy są sensownie przypięte, oraz

2) wyrzucenie z listy projektowej zamków z których nie została nawet żadna ruina, nie jest znana lokalizacja itp.

3) De facto - idąc tropem autora jednej z list zamków polskich fajnie aby ograniczyć ten projekt do zamków i ruin zamków wybudowanych (w pierwszej wersji) w średniowieczu, co utrzymałoby jednolity klimat projektu i możliwe że zmniejszyło go do łatwiejszej do ogarnięcia liczby.

4) ustalenie jasnych wytycznych do nazewnictwa keszy, które by kwalifikowało je jako część projektu, np. w nazwie kesza musi być wpisana pełna polska nazwa zamku i musi pojawić się słowo "Zamek". Obecnie bardziej praktyczna jest lista punktów jeszcze nieokeszowanych.

Edited by HighlanderPL
Link to comment

Ad. 1. Nie ma takiego czegoś jak automatyczne podpinanie skrytek. Każdy kesz musiał zostać ręcznie przypisany przez osobę do tego uprawnioną.

 

Ad. 2. Z wielką chęcią wyrzucę takie obiekty, ale niestety nie mam czasu przeglądać wszystkich opisów zamków. Na liście są nieistniejące zamiki bo obiekty te zostały hurtowo zaimportowane z zamki.pl. Jeżeli chciałbyś przejrzeć tę listę i wskazać obiekty do usunięcia to byłbym wdzięczny.

 

Ad. 3. Można się nad tym zastanowić

 

Ad. 4. Moim zdaniem jest to niemożliwe do osiągnięcia bo niektórzy właściciele skrytek nie mają pojęcia, że taki projekt jest lub po prostu przestali się bawić w geocaching.

Link to comment

Ad 1/2 - Na ten moment się nie podejmę przejrzenia całej Polski, na północy na pewno można wyrzucić Sianów i wypiąć z listy gotowych Gdańsk i Słupsk. Ale po sezonie letnim czemu nie.

 

Ad 4 - Ale dla nowych skrytek chyba jest to możliwe (jako zalecenie dla autorów). Patrząc na inny projekt - wojenne cmentarze galicyjskie - to czasami byłem zaskoczony że pod daną nazwą kryje się cmentarz, najbardziej zapadł mi w pamięć chyba "nad przełęczą deski jęczą" ;)

Link to comment

Dla uproszczenia podam że wszystkie moje "zamki" nie wystają z obecnie ziemi na więcej niż wysokość kolan, co zresztą poruszałem już w tym wątku.

 

Nie ma też czegoś takiego jak zamki "niemożliwe do zlokalizowania" - to jest kwestia chodzenia, chodzenia i jeszcze raz chodzenia. Po dobrym przygotowaniu nigdy nie potrzebowałem więcej niż 9 godzin :)

Link to comment

Ad. 2. Z wielką chęcią wyrzucę takie obiekty, ale niestety nie mam czasu przeglądać wszystkich opisów zamków. Na liście są nieistniejące zamiki bo obiekty te zostały hurtowo zaimportowane z zamki.pl. Jeżeli chciałbyś przejrzeć tę listę i wskazać obiekty do usunięcia to byłbym wdzięczny.

 

M.in. z tego powodu proponowałem rozdzielnie projektu na województwa. Obecny projekt jest zbyt obszerny swym zasięgiem i liczbą obiektów, by mogła to ogarnąć jedna osoba. Ostatnio odwiedziłem pozostałości pewnego zamku w Opolskiem i nawet założyłem tam kesza (jeszcze nie opublikowany), a tego zamku też nie ma na liście, choć są tam pozostałości murów ceglanych.

 

Ewentualnie proponowałbym zawężenie tego projektu do takich obiektów, gdzie zachowana jest choć jedna część murów zamknięta od góry, niechby to była sama tylko brama, albo mur z jednym otworem okiennym. Nie wliczałoby się wtedy zamczysk i innych marnych pozostałości po zamkach, które są trudne do ogarnięcia na taką skalę, podobnie jak grodziska.

Link to comment

Cześć,

jeśli chcecie możecie dołączyć do projektu moją skrytkę - http://coord.info/GC3VME9 (Zamek Dąbrówka Starzeńska)

Opis zostanie uzupełniony na dniach. Miejsce jest fajne, ruiny wystają więcej niż 20 cm nad ziemię, park i kapliczką są zadbane - polecam na jesienny-melancholijny spacer. Melancholijny gdyż trudno uwieżyć, że miejsce to przetrwało wojnę i zostało zniszczone przez UPA. Znajama pani archeolog opowiadała mi, że w latach 60-70 wyciągano tam parkiet spod mchu... Szkoda.

W okolicy jest też kilka fajnych skrzynek lokalnego serwisu.

 

Darco

Link to comment

Dla tego projektu również przydałoby się uzupełnić opis projektu.

 

I w ogóle zastanowić się na jego przyszłością - bo wątpliwości z powyższej dyskusji są aktualne (duża skala projektu, niepewna klasyfikacja, błędne miejscówki).

 

Mi się podoba wizja Toczygroszka ("proponowałbym zawężenie tego projektu do takich obiektów, gdzie zachowana jest choć jedna część murów zamknięta od góry, niechby to była sama tylko brama, albo mur z jednym otworem okiennym."), i ograniczenie się do zamków średniowiecznych.

Link to comment

...myslę, ze nasza skrzynka może łapać się do tego projektu.

Pałac i zamek, to niekoniecznie zamienne określenia, w projekcie masz określoną listę (zamkniętą)i tej trzeba się trzymać.

Pałac/zamek w Kraskowie znajduje się na liście projektu Zamki :-) W tekstach źródłowych stosowane są zamiennie te dwa określenia. Nasza skrzynka znajduje się tuż za zamkiem/pałacem w odległości około 200 metrów.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...