Jump to content

Projekty - burza w szklance wody


toczygroszek

Recommended Posts

Z przykrością zauważam, że inicjatywa z projektami stałą się zarzewiem kolejnych niesnasek. Żeby nie zaśmiecać wątków poświęconych konkretnym projektom, postanowiłem założyć osobny wątek i wyjaśnić parę spraw. Zainspirowała mnie do tego wypowiedź X_teamu:

 

Więc napiszę jeszcze raz i mam nadzieję po raz ostatni. Projekt Szlakiem Twierdzy Kraków jest projektem dobrowolnym i otwartym na współpracę wszystkich chętnych osób. Jego celem jest promowanie zabytków które niestety popadają przez zapomnienie i wandalizm w ruinę. Ilość obiektów lub lokalizacji jest na tyle duża że nie ma fizycznej możliwości aby cały projekt był dziełem tylko jednej osoby,

 

Tak, właśnie tu jest sedno całej idei. Możemy sobie ukrywać pojemniki gdzie popadnie, a możemy również wskazać miejsca, które są pod tym względem interesujące. Tworząc listę takich geocache daje nam w dalszej perspektywie nowe możliwości - np stworzenie zadania albo challenge'a opartego o o taką listę - tutaj przykład: http://coord.info/GC2JQN6 , może wprowadzenie jakichś odznak (choćby wirtualnych) czy coś innego, na co jeszcze nie wpadliśmy. Czasem w tych miejscach powstały już geocache, ale nie stanowią kompletu, stąd projekty mają zachęcać właśnie do zakładania geocache w takich miejscach. Początkowo tworzyłem tylko bookmarki, ale były one słabo widoczne, dlatego pokusiłem się o stworzenie takiej listy na stronie GCPL (cmentarze wojenne), żeby zachęcić więcej ludzi. Ostatnio coraz więcej powstaje w tych miejscach skrytek, sądzę więc, że pomysł chwycił. Ludzie zaczęli też zgłaszać własne projekty - tym bardziej się cieszę.

 

Jednakże chciałbym ustosunkować się do dalszej wypowiedzi X_Teamu:

 

dlatego do tworzenia projektu już w pierwszym poście zaproszone zostały wszystkie osoby które chcą dobrowolnie i bez żadnego przymusu współtworzyć projekt. Autorzy skrzynek które istniały przed rozpoczęciem projektu zostali zapytani czy wyrażą chęć włączenia się do projektu, jesli nie mnie pamięć nie myli, wszscy wyrazili zgodę.

 

Wszystkie stworzone przeze mnie grafiki, nazwy, schematy itp udostępniam za darmo, wszystkich chętnym autorom do tworzenia kolejnych cache'y w ramach projektu. Ich wykorzystanie nie jest obowiązkowe ale mile widziane przy tworzeniu nowych skrzynek. Aby czyjaś skrzynka była włączona do projektu, musi tą wolę wyrazić autor skrzynki. Żadna skrzynka nie będzie włączona do projektu "z automatu". Jeżeli w jakiejś lokalizacji jest skrzynka, której autor nie wyraził ochoty właczenia się do projektu, trudno. Postaramy się to miejsce włączyć do projektu w inny sposób, np. poprzez multi albo puzzle, nie wykrozystując istniejącej skrzynki.

 

Projekty nie są jakimś osobnym serwisem. To nic innego jak tylko lista linków do geocache, które są umieszczone w konkretnych miejscach i zarejestrowane na Geocaching.com. Nie ma znaczenia, czy ktoś umieszczając geocache na Śnieżce interesuje się jakimiś projektami, czy nie. Umieścił tam geocache, więc ta skrytka trafi na listę geocache na najwyższych szczytach Polski. Można go poprosić, czy nie dodałby grafiki albo jakiejś informacji i on może to zrobić albo nie, jego wola. Ale nie trzeba nikogo prosić o zgodę na podanie linka do jego geocache, jeśli umieścił go w miejscu podpadającym pod temat projektu. Nie róbcie, proszę, z projektów jakiegoś oddzielnego bytu.

 

Tak samo nie trzeba nikogo prosić o zgodę dodając geocache do bookmarka, ulubionych, lub wypisując w profilu listę swoich FTFów.

 

Jeśli zaś pewnych Przesympatycznych Kolegów Szukających Wiecznie Dziury W Całym nadal to nie przekonuje, to proponuję się przyjrzeć lokalnemu serwisowi przedmiotów podróżnych, gdzie umieszczane są linki do geocache'y zarejestrowanych na Geocaching.com bez wiedzy i zgody autora i problemu nie zgłaszacie. Nie pozostawia to więc cienia wątpliwości, że Waszych celem jest sianie fermentu i trolling.

Link to comment

Ale nie trzeba nikogo prosić o zgodę na podanie linka do jego geocache, jeśli umieścił go w miejscu podpadającym pod temat projektu. Nie róbcie, proszę, z projektów jakiegoś oddzielnego bytu.

 

Tylko nie do końca w tym rzecz. Bo jesli ktoś założy skrzynkę i na przekór wszystkim stwierdzi zę nie życzy sobie aby ta skrzynka była na jakiejś liście |bo tak". To po co kogoś na siłę uszczęśliwiać taką skrzynką. Zacznie się pojawiać milion trzysta postów o tym jak to ktoś jest poszkodowany bo nie chciał a go zmusili, to siamto owamto. Kij mu w oko, niech ma tą swoją skrzynkę, która notabene poprzez listę projektową nie będzie promowowana i tyle, reszta osób bawiązych się znajdzie inny sposób na promowanie tego miejsca nie upubliczniając tamtej skrzynki zbytnio.

Link to comment

toczygroszek nie badz taki kozak.

Zalozmy, ze pomysl na "projekt" (niecierpie tego wyrazu) nawet i calkiem do rzeczy. Natomiast wykonanie zdecydowanie katrastrofalne pod kazdym wzgledem.

To mozna wyrazac swoja niechec do kojarzenia swojej roboty z badziewem, prawda?

A to czy badziew, czy niebadziew to bardzo indywidualna sprawa...

Tak wiec nie uszczesliwiajmy ludzi na sile. ;)

Link to comment
Tworząc listę takich geocache daje nam w dalszej perspektywie nowe możliwości - np stworzenie zadania albo challenge'a opartego o o taką listę - tutaj przykład: http://coord.info/GC2JQN6 , może wprowadzenie jakichś odznak (choćby wirtualnych) czy coś innego, na co jeszcze nie wpadliśmy.

 

Z wirtualnych rzeczy można na przykład suwenira na GC; obecnie większość dotyczy państw czy stanów USA, ale chyba nie ma przeciwwskazań do utworzenia odpowiedniego... Niech się znawcy wypowiedzą.

 

Zauważyłem, że w JuEsEju takie zbiorki skrytek często są związane z challenge'ami właśnie (trzeba zaliczć określoną ich liczbę lub procent, żeby zaliczyć całość). Nieraz mają nagrody rzeczowe jak odznaki, plakietki, naszywki czy pathtagi, choćby takie:

 

ptcy.png

Obrazek na niezależnym serwerze, o dozwolonym pochodzeniu.

 

No, ale oni są tam trochę bogatsi...

 

Nie ma znaczenia, czy ktoś umieszczając geocache na Śnieżce interesuje się jakimiś projektami, czy nie. Umieścił tam geocache, więc ta skrytka trafi na listę geocache na najwyższych szczytach Polski. Można go poprosić, czy nie dodałby grafiki albo jakiejś informacji i on może to zrobić albo nie, jego wola. Ale nie trzeba nikogo prosić o zgodę na podanie linka do jego geocache, jeśli umieścił go w miejscu podpadającym pod temat projektu. Nie róbcie, proszę, z projektów jakiegoś oddzielnego bytu.

 

Pod tym podpisuję sie obiema ręcyma z zastrzeżeniem, że w przypadku keszy wyjątkowo marnych, nie powinny one trafiać na listy, choćby były we właściwych miejscach.

 

PS: Rycerzu z La Manchy, co Wasze za linkiem nieczystym w naszym kierunku ciskasz? :anibad:

Edited by Murazor
Link to comment

Pewnie służby czuwają ale śpieszę z informacją, że na "zaprzyjaźnionym forum" o projektach gadamy...

Moje zdanie znacie, uważam inicjatywę władców geocaching.pl za (lekko mówiąc) nienaturalną :P

Pobudzanie, do zakładania nowych skrzynek popieram ale ta metoda mi nie leży.

Chcę zadać pytanie - po co są projekty?

Chodzi o wymuszanie, zakładania nowych keszy? (tak na odległość - ja Ci powiem, gdzie???) Tym w nawiasie, proszę się nie sugerować - pytanie było przed nawiasem :)

Link to comment

Moje zdanie znacie, uważam inicjatywę władców geocaching.pl za (lekko mówiąc) nienaturalną :P

Pobudzanie, do zakładania nowych skrzynek popieram ale ta metoda mi nie leży.

Chcę zadać pytanie - po co są projekty?

 

Popieram zywca, sama motywacja do zakładania skrzynek jest oczywiście super, ale forma mi nie odpowiada.

Projekty wprowadzają do geocachingu ogromną monotonie, najlepszym przykładem jest chyba projekt ZCW, wystarczy popatrzeć na ten wycinek mapy: http://www.geocaching.com/map/?ll=49.77112,20.95728&z=13

A to miejsce wcale nie jest żadnym wyjątkiem, powiedziałbym nawet że bardziej regułą.

Oczywiście zdaje sobie sprawe z tego, że jestem jeśli chodzi o Geocaching kompletnie zielony początkujący, ale prawo do wyrażania opini mam.

Link to comment

Widzę, że wszystkim zależy na rozwoju geocachingu. Bardzo mnie to cieszy.

Proponuję zająć się swoimi sprawami. Jeśli ktoś wchodzi w projekty, niech wchodzi, jeśli zauważa kiepską jakość, niech pisze do autorów.

Wszystko poza powyższym jest wirtualnymi mądrościami bez jakiejkolwiek wartości.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

Link to comment

Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, może sobie zakładać skrzynki jakie tylko chce, mogą należeć do jakiegoś projektu, albo i nie. Co więcej, każdy może sobie ponarzekać że skrzynki nie w takim rozmiarze, albo kolorze, albo za dużo takich, albo za mało innych. Jako Polacy mamy to w naturze. Dobrze było by, żeby przed tego typu zachowaniem ZAŁOŻYĆ KILKA SWOICH SKRZYNEK i zobaczyć te narzekania z "drugiej strony". Akurat na tej mapie masz 6 nie związanych z Projektem ZCW. Czy ktoś mnie zmusza do chodzenia w miejsca, które mi nie odpowiadają, NIE! Są więc skrzynki, które odwiedzam przypadkiem albo rozmyślnie omijam :)

Dla mnie liczy się to, że mam gdzie się przejechać, przespacerować, coś nowego poznać, zobaczyć coś z innej strony. Zanurkować w krzakach, w których "...przecież nic nie ma..." a jednak :) Liczy się wkład pracy człowieka, który jednak założył tu skrzynkę, a przecież nie musiał... mógł ponarzekać.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu założonych ciekawych skrzynek :)

Link to comment

Ja naliczyłem 7, z czego jeden EarthCache.

 

Z tego co kojarzę, większość keszy przy ZCW na tym wycinku mapy powstało zanim ktokolwiek o projektach w ogóle usłyszał. Faktem jest, że w okolicy zakłada kesze kilku pasjonatów tego tematu, a są to ciekawe obiekty i stwarzają dobre warunki do ukrycia kesza. Nikt jednak nikogo nie zmusza do zakładania keszy należących do projektów i kompletnie nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć własnego kesza, zupełnie nie przejmując się projektami, w wybranym przez siebie miejscu.

 

Nawiązując do tego wycinka mapy, mogę z całą odpowiedzialnością polecić ten obszar poszukiwaczom, Pogórze Ciężkowickie oferuje malownicze widoki, do tego większość keszy jest fajnie poukrywana, a każde z miejsc ich ukrycia jest ciekawe czy to pod względem historycznym, czy przyrodniczym. Zapraszam więc wszystkich chętnych do poszukiwań, a zakładaczy do umieszczania swoich skrytek, gdyż jest tam jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc.

Link to comment

Moje zdanie znacie, uważam inicjatywę władców geocaching.pl za (lekko mówiąc) nienaturalną :P

Pobudzanie, do zakładania nowych skrzynek popieram ale ta metoda mi nie leży.

Chcę zadać pytanie - po co są projekty?

 

Popieram zywca, sama motywacja do zakładania skrzynek jest oczywiście super, ale forma mi nie odpowiada. (...)

Bardzo dziękuję, za ten głos - podobno "wszyscy" mnie ignorują :)

Mimo, że Thathanka mnie do "home" odsyłał, to odpowiedzi nie otrzymałem - pewnie dlatego, że w "home" jest tylko PR... . Kolega wantsky, też sprawnie temat pomija (dbając o rozwój geocachingu) B)

 

Moje zdanie jest takie, że "te projekty" to tylko lep na zakładanie skrzynek. Niestety nie do końca uczciwy - ponieważ nikt tego otwarcie nie mówi! A sprawa wygląda tak: - kolejne projekty nam koledzy dodają (tak naprawdę robi to jeden kolega i nadaje prawa do administracji). Jedyne co z tego wynika, to możliwość pobrania gpx'a z miejscami do założenia skrzynki. Administratorzy tego przedsięwzięcia, dowolnie dołączają czyjeś skrzynki - nie pytając ich autorów o zdanie...

Nie ma możliwości skorzystania z tego dobrodziejstwa inaczej jak spojrzenie na mapę i ew. wielkiego kombinowania jak te skrzynki zdobyć (jedyny wyróżnik, to ew. baner w opisie - jeśli ktoś świadomie swoją skrzynkę dodaje do projektu) - systemowo nie ma żadnego wsparcia i pobór tematycznego GPX'a nie jest możliwy, nawet jak masz PM ze strony GC.com Jest gorzej, te projekty powstają od dawna (ponad rok będzie), sprawdziłem jest tylko jeden kompletny (może dlatego, że mały i lokalny - 15 keszy). Jak już wcześniej pisałem (wtedy pojawił się znaczek jako nagroda - jako reakcja na moje wątpliwości) zaliczenie takiego projektu z niczym się nie wiąże, poza założoną satysfakcją, a strona wcale tego nie ułatwia.

Zupełnie inne podejście mam do inicjatyw oddolnych - tak ludzie tworzą projekty sami, nikt im nie każe gdzie kesza mają posadzić - projekty te są naturalne, kompletne i są dopracowane - mają też swego autora i cieszą zdobywców, którzy też są!!! Tu macie przykład http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC39HWW

To projekt naturalny, nikt nikomu nic nie kazał, został ukończony i ma swoich zadowolonych zdobywców.

Inicjatywa "projekty" na geocaching.pl jest nienaturalna, opiera się na podpowiadaniu gdzie oczekujemy nowej skrzynki i pewnie wielu osobą to odpowiada. Tylko nie odsyłajcie mnie do "home" bo tam jest tylko hipokryzja (no może powinienem napisać "polityka"), no chyba że w "to" mam wierzyć.

Mi też zależy na rozwoju geocachingu i chcę aby rozwijał się w sposób naturalny, uczciwy i otwarty na wszystkich...

Żywiecko i serdecznie Was pozdrawiam!

Link to comment

Moim postem nie mialem na celu narzekac, ani tym bardziej rozpoczynac klotni. Wyraznie zaznaczylem ze wypowiadam sie z perspektywy zoltodzioba, nowego w Geocachingu. Oprocz tego nie uwazam, zeby do wyrazenia moich odczuc na temat pewnej ,ewidentej zreszta, monotonii potrzebne byly jakiekolwiek zalozone skrzynki - oczywiscie bardzo prawdopodobne, wrecz pewne jest ze kiedy na swoim koncie bede mial wiecej znalezien jak i zalozen, to moje zdanie oraz odczucia na ten temat ulegnie zmianie. Nie zmienia to faktu ze moje odczucia przy obecnym stanie rzeczy sa jakie sa, i mysle ze wyrazenie ich moze przyniesc pozytywne skutki i wplynac konstruktywnie na Nas, aby pomyslec czasem tez o tym jakie wrazenie odniosa z Geocachingu osoby nowe, a nie skupiac sie tylko na 'starych wyjadaczach'.

PS Prosze o wybaczenie za brak polskich znakow.

 

EDIT:

 

Odniose sie jeszce do wypowiedzi toczygroszka, ktora zobaczylem po dodaniu posta.

 

Nawiązując do tego wycinka mapy, mogę z całą odpowiedzialnością polecić ten obszar poszukiwaczom, Pogórze Ciężkowickie oferuje malownicze widoki, do tego większość keszy jest fajnie poukrywana, a każde z miejsc ich ukrycia jest ciekawe czy to pod względem historycznym, czy przyrodniczym. Zapraszam więc wszystkich chętnych do poszukiwań, a zakładaczy do umieszczania swoich skrytek, gdyż jest tam jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc.

 

Napisales (przepraszam ze zwracam sie na Ty), ze polecilbys obszar 'poszukiwaczom'. Oczywiscie nie zaprzeczam ze jest to obszar bardzo malowniczy i wartosciowy, ale czy, z reka na sercu, polecilbys obszar osobie nowej, ktora nie ma zadnych, badz ma kilka znalezien? Podejrzewam ze osoba taka, szybko znudzila by sie ta 'gra w zaliczanie cmentarzy'. O ile dla wprawionych 'poszukiwaczy' moze to byc bardzo interesujace - z reszta jest, o tyle dla nowych moze wydac sie nudne.

Bardzo prosze, nie zrozumcie mnie zle, znam swoje miejsce i wiem ze tak na prawde glosu nie mam, ale uwazam ze taka dyskusja, bez obrzucania sie blotem, jest wskazana.

 

Pozdrawiam,

DuzyKuba

Edited by DuzyKuba
Link to comment

DuzyKubo, tak jak napisałem, większość keszy na tym obszarze powstało zanim powstały projekty. Są to, poza kilkoma grupami skalnymi i dworkami, najciekawsze obiekty tego regionu i głównie dlatego powstały tam kesze.

Omawiany obszar obejmuje też ten projekt:

http://www.geocaching.pl/projects.php?id=15 - wciąż czeka piękna zabudowa w Ciężkowicach, na prawdę aż dziw, że tam jeszcze nie ma kesza.

 

Ale proszę, DuzyKubo, wskaż mi na tym obszarze nie okeszowane jeszcze miejsca, które warte byłyby skrytki. Znalazłoby się na pewno jeszcze kilka skał, może jakieś zrujnowane lub prywatne dworki. Na pewno będę zachęcał geocacherów z regionu do założenia tam skrytek. Czy może alternatywą ma być nie zakładanie skrytek na tym terenie w ogóle?

Link to comment

Kolega wantsky, też sprawnie temat pomija (dbając o rozwój geocachingu) B)

 

Nie pomijam tematu. Tematu nie znam i się nie wypowiadam. Czy jesteśmy w stanie rozwiązać Twój problem na forum? Nie. Zgłoś się, proszę do odpowiednich osób. Nic ta dyskusja nie wnosi niestety.

Jestem otwarty na dyskusję i dialog, ale nie w formie "Ja wiem, a każdy kto mi się sprzeciwia jest ignorantem i ma wszystko gdzieś, więc trzeba gdzieś uszczypliwość wsadzić." Zdecydowanie wyżej cenię swój czas i siebie.

 

Żywcu, masz problem, znasz powód, potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu? Napisz na kontakt@geocaching.pl z propozycją.

Odpisujemy na wszystko. ZAWSZE.

Cześć.

Edited by wantsky
Link to comment

Cmentarze wojskowe na tym obszarze to baza do 2-3 doskonałych wycieczek rowerowych po pięknej okolicy i tylko to się liczy.

Na początku byłem sceptyczny wobec cmentarzy ale większość to naprawdę kawał solidnej architektury do tego pięknie położonej. Powiedzmy to szczerze w wielu okolicach te cmentarze czy zabytki architektury drewnianej ( których na obecnym etapie też nie lubię) to jedyne atrakcje. Ciężko zarzucić wikimapii że są w zmowie z Toczygroszkiem :)

Lepsza "monotonia" niż obszary zupełnie puste a przecież w każdej okolicy można znaleźć coś unikalnego i zachęcić innych do okeszowania. Wystarczy spojrzeć na ostatnie założenia : projekty skłaniają do zakładania i to jest ważne.

Link to comment
Mimo, że Thathanka mnie do "home" odsyłał, to odpowiedzi nie otrzymałem - pewnie dlatego, że w "home" jest tylko PR...
Przeczytałem jeszcze raz pierwszy post (o to hodziło z naciśnięciem klawisza "home") na tej stronie i tam naprawdę jest odpowiedź na twoje pytania. Toczygroszek nawet napisał tam wprost, że jego zdaniem nie trzeba prosić autora kesza o zgodę na dodanie linka do strony kesza. Czy ktoś dodający linka do twojego kesza w wątku o polecanych keszach (na forum OC) pytał się ciebie o zgodę? Czy ty dodając tam linki pytałeś właścicieli?... Nie obraź się, ale moim zdaniem się czepiasz...

Tu projekty są zbiorem miejsc wartych kesza z linkami do już istniejących w tych miejscach keszy i tyle... Komuś chciało się to zrobić i chwała mu za to, że się chciało. Są osoby korzystające z tej funkconalności i ją chwalą znaczy, że warto było, a malkontentów znajdzie każda inicjatywa...

Edited by KrystianT
Link to comment

Przeczytałem jeszcze raz pierwszy post (...) na tej stronie i tam naprawdę jest odpowiedź na twoje pytania.

Krystian, nie napisałem że jej niema...

Zgadzam się, jest... Tylko jest:

w "home" jest tylko PR...

... i dalej, sedno mojej wypowiedzi (ja też z "home" czytałem - wielokrotnie...)

Moje zdanie jest takie, że "te projekty" to tylko lep na zakładanie skrzynek. Niestety nie do końca uczciwy - ponieważ nikt tego otwarcie nie mówi!

Tylko tyle, dalej nie turlam dropsa... :P

Link to comment

Oczywiście, ze nie. Ty 'rżniesz żywca'. :P

To, to tak B)

Więc, porżnę konstruktywnie :)

Może by tak siły techniczne podziałały aby zrobić małe wsparcie potencjalnego keszera... . Wiem, że na GPX'a nie ma co liczyć (tego Wam GS zabrania :( ) ale podstrona, która umożliwia (ręcznie dla użytkownika - a może automatycznie, przez wyciągnięcie danych z bazy - to chyba możecie ???) zalogowanym zobaczyć, swoje "dokonania" w danym projekcie. W takim podejściu, nawet wirtualne odznaki można nadawać... :)

Pewnie nie tylko mnie by się spodobało, sensowność akcji bym dostrzegł i może rzadziej bym "rżnął" :P

 

EDIT: tak po chwili namysłu, to myślę że możecie przygotować się do negocjacji z GS'em i o te GPX'y powalczyć...

Argumentów jest sporo (jako marketing, skrzynek i użytkowników premium przybywa)! Z doświadczenia wiem, że każdą umowę można renegocjować... - to już byłby czad :)

Edited by zywcu
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...