Jump to content

Korona Gór Polskich


u810

Recommended Posts

Pdobijam temat, który jest już tak stary, że nie wiem czy to własciwy wątek. Super, że projekt żyje juz od jakiegoś czasu. Szczerze mówiąc z GC Polska to mój ulubiony projekt i szkoda, że u810 nie jest aktywny (chyba, że jest a kiedyś tam przypadkiem nie odpowiedział). Ogólnie super by było uzupełnić brakujące kesze, ale Spider raczej na ten temat milczy (pewnie jest zajęty). W związku z tym szukam szerszego popracia i propozycji rozwiązania dla następujących tematów

a) założono Turbacz. GC7KA3Y  i wygląda na to, że ma się dobrze. Czy Spider, u810 lub ktoś kto ma do nich dojście mógłby go dodać?

b) sam zamierzam uzupełnić trochę Koronę w przyszłym roku (Turbacz, Babia) chyba, ze ktoś zrobi to wcześniej, ale super by było gdyby była szansa na dodanie tych keszy do projektu

c) pewną trudnością dla mnie jest Śnieżka, która w tej chwili ma Eartha po czeskiej stronie ale nic polskiego na szczycie. Jest to jedyny w tej chwili bezkeszowy szczyt który w całości jest na terenie PN. Z kim gadać w sprawie kesza?

d) jest jeszcze sprawa Radziejowej ale tą próbuję załatwiać z Bieczaninem

Zupełnie niezależnie od powyższego wydaje mi się, że mechanizm udziału w jakimkolwiek projekcie powinien być taki, ze jak ktoś kesza znalazł, to ma go znalezionego nawet po jego archiwizacji. Ale to już pewnie tylko ze Spiderem i to może być nie takie łatwe.

Link to comment

Witojcie. Cały czas prosze o wskazówki i pomoc w remoncie Korony Gór Polski. u810 się wycofał i raczej nie odpowie. Do Spidera nie mam dojścia, choć strona się ruszyła, są też reklamy. Generalnie z zadań na tą chwilę możliwych jest dodanie Turbacza. Poza tym są jeszcze Babia, Mędralowa i Snieżka do założenia. Przy okazji należałoby też  już w mniejszym, ale podobnym stopniu uzupełnić Koronę Sudetów Polskich: Do uzupełnienia są Kalwaria, Wojkowa i z części wspólnej również Śnieżka. Komu drogie są te projekty prosze o informacje na forum (czyżby forum to był już taki anachronizm, że nikt go nie czyta?). Jesli jest jakiś pomysł jak to można załatwić to również prosze o informację. W przyszłym roku Turbacz, Babia i Mędralowa powinny być w moim zasięgu. Może byłoby łatwiej, gdyby ten wątek przenieść do nowych projektów, ale nie chcę mnożyć tematów. Pozdrawiam

Link to comment

Wielkie dzięki za powierzone mi zaufanie! Gdyby ktoś liczył na jakieś zmiany w projekcie proszę dawać mi znać. Dodałem Turbacz więc do załatwienia są jeszcze Babia, Mędralowa i Śnieżka. Te dwie pierwsze zamierzam reaktywować w tym roku w okresie urlopowym. Ze Śnieżką mam więcej problemów, ale postaram się ze sprawą coś ruszyć. Gdyby ktoś się wybierał/założył prędzej proszę o kontakt. Jeszcze raz dzięki Spider!

Link to comment

Wiem wiem. I właśnie dodałem Śnieżkę w postaci virtuala, który mam nadzieję powstał legalnie. Została już tylko Babia i Mędralowa. Wybieraliśmy się tam na początku sierpnia, ale małżonka dostała choróbska odkleszczowego i musi przejść terapię więc plany się nieco przesuwają. Pisałem do Babiogórskiego, ale zero odpowiedzi. Może tam zadzwonię.

Link to comment

Krótki ReCap choć chyba i tak mało kto to czyta

W Sudetach zniknęła Orlica a ze względów formalnych zdjęto również Sczeliniec - na razie zawieszony ale pójdzie do archiwizacji.

O Orlicę poprosiłem Filipiny 34 - ma tam zrobić letterboxa. PNGS ma się ze mną skontaktować do końca tygodnia w sprawie nowego Eartha na Sczelińcu - więc te sprawy powinno się udac załatwić na bieżąco.

Negocjuję z BgPN Eartha na Babiej Górze. Dziś wysłałem do akceptacji treść, zanim wyślę ją do recenzenta Earthów.

Została Mędralowa. Byłem tam ze dwa tygodnie temu i zostawiłem kesza. Po powrocie okazało się, że zahacza o jakiś widoczny etap ze Słowacji.

Szukam ludzi na pomoc do przeniesienia o 30m dalej bo sam przez jakiś czas w okolicy nie będę... Zresztą jak nikogo nie znajdę to się wybiorę.

Link to comment
2 hours ago, Kertoipp said:

 

Na Śnieżce jest Virtual. Taki kesz też potrzebuje zgody Parku? Nie ma przecież fizycznego pojemnika, to bez sensu.

ostatnio na evencie earthkeszowym dowiedziałem się, że jak chcesz założyć gdzieś earthcache, to też musisz dostać pozwolenie od właściciela terenu

Link to comment

Na  Śnieżce jest wirtual, przeszedł przez recenzję (nie wiem czy virtual reward przechodzi recenzję ale chyba tak) do nie pytałem i dodałem.

Negocjacje z BgPN ciągle trwają. Czasem okazuje się, że poza mailem warto zadzwonić. W przyszłym tygodniu koło środy może będzie jakaś decyzja, ale na razie mimo powolności tych spraw wygląda to pozytywnie.

Sczeliniec już puszczony, Orlica ma być na dniach.

Na Mędralowej cały czas szukam ekipy do wsparcia, bo prędko nie pojadę.

Na Radziejowej podobno roboty przy wieży odcięły kesza - ciekawe czy przeżyje.

Edited by kawcia
Link to comment
On 9/20/2019 at 10:54 PM, m1strzunio said:

Z tymi keszami do korony to śliski temat. Zawsze coś ginie i tak można wielokrotnie zdobywać te szczyty. Chyba tylko virtuale na dłuższy czas mogą rozwiązać problem... A to co się dzieje w PNGS to już szkoda gadać, wiele świetnych keszy poszło do piachu pod byle pretekstem. 

 

Kesze giną bez względu na to, do jakiego projektu są przypisane. Nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że te na szczytach wytrzymują statystycznie dłużej. Idąc zatem tym tropem, wirtualami należałoby zastąpić wszystkie kesze na świecie (lub przynajmniej te, należące do jakichkolwiek projektów) ;).

 

Nie miałem okazji zbierać wcześniejszych keszy w PNGS-ie, ale te co są teraz, z pewnością nie ustępują im jakością. Raczej bym się cieszył, że wciąż w Parku jest sporo fajnych keszy. Kampinos np. nie miał takiego szczęścia i wszystkie tamtejsze skrytki poszły do piachu bez stworzenia jakiejkolwiek alternatywy dla poszukiwaczy.

Link to comment

Recap

Sudety w komplecie. Wczoraj w nocy wysłałem do BgPN drugą wersje eartha po zmianach (czy też poprawkach) wskazanych mi przez Park. Czekam na akceptację i ślę do GeoAware ale jeszcze pewnie z tydzień, dwa zejdą. Caly czas szukam ekipy z rejonu do pomocy przy Mędralowej, może będzie jednak musiała doczekać do przyszłego roku.

 

Offtopic: mnie tam działalnośc PNGS się podoba, miejmy nadzieję, że te nieaktywne wrócą. A akurat Szczeliniec to earth arhina więc się nie bójmy. Biorąc pod uwagę zamieszanie z zakładaniem keszy w PN to popieram ideę, żeby były tam głównie wirtuale (a jeśli tradycje to najlepiej zakładane przez sam park) bo to przecież i dla przyrody lepiej. W pozostałych przypadkach nie widzę problemu.

Link to comment

P.S. Mi wejście na niektóre szczyty korony pod raz drugi, żeby projekt mieć w komplecie nie przeszkadza, ale faktycznie uważam, że zaliczony do końca projekt powinien jakoś "zostawać w statystykach". Ale to już chyba kwestia jak robi to gc.pl a może jakiś fikuśny dodatek do konta premium na gc.com. Wydaje mi się to zupełnie OT.

Link to comment

I jeszcze ze swej strony chciałem podziekować kretes za Turbacz, PNGS + Arhin za Szczeliniec a szczegolnie Filipiny34 za szybką reakcję i założenie na moją prośbę kesza na Orlicy! Jeszcze raz dziękuję i mam nadzieję, że projekt uda się wkrótce doprowadzić do końca. Oczywiście dziękuję też innym założycielom i serwisantom zwłaszcza bieczaninowi który trochę tego swego czasu pozakładał. 

Link to comment

Tylko informacyjnie pozostały dwie sprawy

1. Babia Góra

Dyrekcja Babigórskiego Parku Narodowego wyraziła zgodę na earthcache'a na Babiej ale, że to był mój pierwszy earth to padł u recenzenta. Od dwóch tygdoni poprawiam go nocami, ale w końcu puściłem go ponownie. Jak przejdzie tym razem to muszę jeszcze auroyzować zmiany w BgPN i pojechali

2. Mędralowa

Nawiązałem kontakt z uzytkownikiem Zuśka_Kluśka, który pomógł mi przenieść kesza na Mędralowej. Zgodził sie też na adopcję po opublikowaniu. Tego też puściłem dziś do recenzenta.

 

Wiem, że kesz na Radziejowej jest co najmniej niedostępny. Bieczanin (który chyba jest teraz za granicą) zgodzi się go chyba oddać więc szukam kogoś do adopcji, ale to pewnie nie ten temat.

Link to comment

Dzień dobry,

bardzo się cieszę, że projekt Korona Gór Polski tak pięknie się rozwija. Gratuluję zaangażowania w tworzenie nowych skrytek i trzymam kciuki za dalsze prace nad tym tematem.

 

Widzę, że spis najwyższych szczytów nie opiera się na szczytach, które tworzą listę 28 wierzchołków potrzebnych do zdobycia odznaki. Fakt, lista ta zawiera kilka niespójności, które już dawno powinny zostać poprawione. Fajnie zatem, że jeśli chodzi o listę skrzynek to zostało to wszystko zaktualizowane (np. likwidacja podziału na Góry Złote i Bialskie). Wydaje mi się jednak, że lista pasm górskich jest niepełna. Mam zatem pytanie dlaczego nie ma w spisie najwyższego szczytu Gór Sanocko-Turczańskich oraz Gór Jastrzębich? Czy są plany, aby dodać stosowne wierzchołki tych pasm do wykazu? W mojej opinii to duże niedopatrzenie. Oczywiście proszę nie odbierać tego jako krytykę lecz jako pytanie z ciekawości. Myślę, że warto uwzględnić wszystkie pasma górskie w Polsce, bowiem jeśli KGP do odznaki zawiera błędy to KGP na GC nawet po kilku zmianach niestety również. Do ideału już dużo nie brakuje i tym postem chciałem zwrócić na to uwagę - tak z turystycznej troski. 

 

Pozdrawiam
 

Edited by piechurek7
Link to comment

Niewielki, choć na przykład Diadem Gór Polskich uwzględnia Góry Jastrzębie. Mimo, że to mała połać terenu to nie zmienia to faktu, że Jański Wierch jest najwyższym wierzchołkiem Gór Jastrzębich w Polsce. Teraz zadać można sobie pytanie o kryteria. Czy bierzemy pod uwagę wszystkie pasma górskie w granicach terytorium RP czy też dane pasmo musi mieć jakąś określoną, minimalną powierzchnię w granicach kraju. A jeśli tak to jak dużą? Oczywiście Góry Jastrzębie rzuciłem sobie ot tak do dyskusji. Natomiast z Górami Sanocko-Turczanskimi sprawa wygląda już jednoznacznie i brak ich w spisie to spore niedopatrzenie. Widzę, że na najwyższym ich punkcie w Polsce nie ma skrzynki. Osobiście, staram się powoli acz regularnie zdobywać Diadem, toteż z pewnością w 2020 r. tam pojadę. W razie czego będę mógł tam zostawić pojemnik.

Edited by piechurek7
Link to comment
5 hours ago, dadoskawina said:

Żeby nie było zbyt łatwo, prasa donosi, że od dziś najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich nie jest już Łysica, lecz Skała Agaty.

 

Właśnie miałem to napisać ale cieszę się, że kolega mnie uprzedził. Źródło tych informacji: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/aktualnosci/zaktualizowane-wysokosci-lysicy-i-gory-agaty/?fbclid=IwAR0_wnFuFsDtBiw5V7UfDYJIkI378ld2nZgY6I0r5IOOLgq7v4n3aLscH-Q

 

Potwierdza to nawet mapa wydawnictwa Compass z 2019 r. jak również mapy OSM.

 

http://www.compass.home.pl/klient/!Sklep/Zoomify/GSwietokrz_19_img/index.html

 

Agata to szczyt na prawo od Łysicy. 

 

Teraz zatem pasuje skorygować listę szczytów. Ze skrytkami trochę gorzej, bo na Agacie żadnej nie ma. Teren Parku Narodowego dodatkowo utrudnia założenie takowej. Hm...

Link to comment

Cieszy mnie, że temat żyje.

Podstwowym moim pomysłem na funkcję admina projektu było najpierw odtworzenie projektu do jego stanu poprzedniego. Stan zadań na dziś jest następujący

 

1. Mój EC na Babiej przeszedł przez recenzję (w zeszły weekend), ale chcę jeszcze w nim zrobić minimalne zmiany i dodać informacje, które odnalazłem już po puszczeniu. Pewnie potrzebna mi na to godzina, ale na razie ciągle słabo z czasem. Może w końcu uda się dzisiaj. Po tych zmianach i zatwierdzeniu ich przez recenzenta pozostaje mi jeszcze autoryzować to w Parku (z którym mam już kontakt). Całość (mam nadzieję) powinna się ukazać do końca roku.

2. Nie do końca czynny kesz bieczanina na Radziejowej zgodził się przejąć Adimeros, który mieszka nieopodal, a bieczanin zobowiązał się skrytkę przekazać do adopcji, ale na razie z tematem schodzi.

 

Rozszerzenia i zmiany w projekcie chętnie przedyskutuję po jego odbudowaniu

Tych rzeczy jest co najmniej kilka

Złote: Brusek czy Postawna, a może przełęcz między Travną Horą i Postawną (bo wyżej niż Postawna a ciągle na terenie Polski)?

Kaczawskie: Czy ze Skopca-Barańca przenieść się na Folwarczną?

Bardzkie: Czy z Kłodzkiej Góry uciekać na Szeroką Górę?

Świętokrzyskie: Łysica czy Skała Agaty?

Bystrzyckie: Uciekać z Jagodnej w stonę bezimiennego wierzchołka?

Czy dodać Sanocko-Turczańskie?

Wreszcie najbardziej może kontrowersyjne Mędralowa czy Lubomir?

No i ewentualnie co z Jastrzębimi?

 

Nie bez znaczenia jest fakt wprowadzenia w 2018 nowej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?extent=-332509.948353,92940.902548,1282509.948353,857059.097452&addLayers=,GDOS-misc:mezoregiony&mapNr=0&styleMask=013013013013013013013013013013

Tutaj za autorów wymienia się grupę 16 naukowców, z Jerzym Solonem na I miejscu (obok m. in Andrzeja Richlinga i Wiesława Ziaji). Regionalizacja ta (której potrzebę wielokrotnie zgłaszono) opiera się w dużym stopniu na Jerzym Konradzkim ale wprowadza kilka nowości. Tego nie było w momencie tworzenia projektu na GC, a chyba powinno być najbardziej aktualne.

Rzeczywiście regionalizacja potwierdza istnienie Gór Sanocko-Turczańskich. Potwierdza brak istnienia Gór Bialskich. Ale detronizuje Mędralową wywalając ją z Beskidu Makowskiego (co jest moim zdaniem słusznym posunięciem: z mojego punktu widzenia Mędralowa to ramię Babiej Góry; wydaje się że nawet Jerzy Konradzki miał co do tego wątpliwości: w jego pierwszej regionalizacji Mędralowa wchodziła do Żywieckiego) i przyznaje tron Makowskiego Lubomirowi (jedyny szczyt gdzie chyba Korona Gór Polski ma rację). Idąc tym tropem Gór Jastrzębich w Polsce nie ma.

 

Ponadto wg. wspomnianej regionalizacji Beskid Żywiecki dzieli się na dwa regiony (Beskid Żywiecko-Orawski i malutki Beskid Żywiecko-Kysucki) a w Tatrach mamy trzy regiony...

 

Nie chciałbym rozwiewać tych wszystkich wątpliwości sam, tym bardziej, że przejąłem ten projekt po u810. Chętnie zorganizuję jakiś event po przywróceniu Korony do porządku zastanego, gdzie być może Ci, którym projekt jest drogi, mogliby by sobie o tym pogadać. A może jakaś dyskusja na jakimś mega (na razie na żadnym nie byłem - tak jakoś wypada). Tutaj (na forum) też oczywiście jest dobre miejsce na zostawianie opinii.

 

Szczerze mówiąc, pamiętając jakie są zadania pomysłu stworzenia takiej Korony Gór (popularyzacja mniej znanych turystycznie regionów) to najbardziej podoba mi się pod tym względem podejście Wielkiej Korony Gór Polski http://www.wielka-korona-gor-polski.102.pl/  . Zastanawiam się nad stworzeniem osobnego projektu w duchu WKGP ale tu już potrzeba by była pomoc i akceptacja Spidera.

 

P.S.. Będę o tym pisał w osobnej wiadomości ale gdyby Spider tu był i to czytał to może zgodziłby się mnie dopisać również do szacownego grona adminów Korony Sudetów Polskich. Tam też są tematy do uzupełnienia, a kilka bardzo prostych (część wspólna z KGP).

Edited by kawcia
Link to comment
2 hours ago, kawcia said:

Świętokrzyskie: Łysica czy Skała Agaty?

 

 

No Góry Świętokrzyskie się popsuły  ;)

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,25426750,lysica-wyzsza-ale-najwyzsza-gora-agaty-nowe-wysokosci-juz.html

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/zmienia-sie-historia-gor-swietokrzyskich-skala-agaty-od-dzis-oficjalnie-najwyzszym-szczytem/ar/c1-14591523

https://kielce.onet.pl/lysica-nie-jest-najwyzszym-szczytem-gor-swietokrzyskich/hlqtml5

Najlepsze, że wiadomo o tym od 1935 ;)

 

Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysica – 613,31 metrów nad poziom morza, Skała Agaty – 613,96 metrów nad poziom morza.

Link to comment

Napiszę tylko, że prace nad EC na Babiej Górze ciągle trwają. Pod koniec listopada z błogosławieństwem rev'a kesz został wysłany do BgPN. Niestety koniec roku to dużo pracy dla wszytskich instytucji budżetowych i w Parku sprawa posuwa się wolno. Listę zmian do tekstu (zmiany kosmetyczne, ale wymagające pracy) dostałem tydzień temu w czwartek, a poprawiony tekst odesłałem w poniedziałek. Teraz czekam na potwierdzenie, że już wszystko w porządk (lub może jeszcze kilka poprawek), ale zaczynam wątpić, że dostanę je przed Świętami. No ale nic - cały czas czekamy. Jak będzie informacja, to jeszcze raz do rev'a i powinien być koniec, ale ostatecznie nie wiem czy to się zmieści w tym roku.

Edited by kawcia
Link to comment

Sylwestrowy ReCap

Dostałem dziś zgodę Parku na kesza na Babiej

Ostateczna wersja została dziś puszczona do rev'a

Nie powinno być już problemów - zakładam, że nie uda się to w tym roku (a nuż!) ale w ciągu dwóch tygodni projekt powinien być kompletny.

Mam kilka przemysleń co dalej ale poczekajmy z tym na publikację.

Edited by kawcia
Link to comment

Kruca fuks. Pół roku temu micha by mi się ucieszyła niesamowicie. Teraz po pół roku załatwiania na ostatniej z conajmniej 5-ciu prostych chyba będę rasistą i poczekam jeszcze parę dni na swojego EC. Jak się znowu coś przeciągnie to biore tego. Mam też nadzieję, że nie wyskoczą centralnie w jednym punkcie na mapie.

Edit: Chyba jednak mój kilka metrów dalej na zachód

Edited by kawcia
Link to comment

Po roku udało się doprowadzić projekt do porządku. Wszystkie miejsca na mapie zapełnione.

Chciałbym w tym poście opowiedzieć o swoich planach i prosić o komentarze.

Wcześniej już pisałem o regionalizacji wg J. Konradzkiego której używają do tej pory wszyscy (m. in. Wikipedia - na niej też był oparty ten projekt) a dostępna jest np tutaj (nie daję bezpośredniego linka do mapki bo się wyświetla na forum - dla mnie najbardziej przydatna na stronie Wikipedii jest ta trzecia)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Regionalizacja_fizycznogeograficzna_Polski

oraz o nowej regionalizacji, umownie powiedzmy J. Solona opracowanej w 2018 r. i dostępnej tutaj

http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?extent=-332509.948353,92940.902548,1282509.948353,857059.097452&addLayers=,GDOS-misc:mezoregiony&mapNr=0&styleMask=013013013013013013013013013013

Ta pierwsza robiona była przez fachowca, który zajmował się nią całe życie i jest już mocno "uleżana". Nowa - jak to bywa - ma wielu zwolenników i przeciwników. Stoi za nią dokładność wykonania i zalecenie rządowe aby starać się ją stosować w studiach krajobrazowych - to jednak nie jest chyba wystarczający argument. Nie będę się wypowiadał na temat, która lepsza lub która powinna być stosowana bo się na tym nie znam. Przytaczam je bo będę się powoływał na obie w poniższych sprawach .

 

Plany na rozbudowę i zmiany w projekcie są właściwie takie - spróbować naprawić wszystkie błędy wcześniejszych Koron - takie było założenie projektu. Do tych spraw zaliczają się następujące:

 

Rozbudowa

 

1. Dodarnie Gór Sanocko-Turaczańskich z Jawornikami jako najwyższym szczytem

O tej sprawie wspominał piechurek7

Góry Sanocko-Turczańskie (choć mało znane) znajdują się zarówno w regionalizacji Konradzkiego jak i tej nowej - J. Solona. W obu przypadkach wydaje się, że za najwyższy szczyt należy uznać Jaworniki. Choć słyszałem głosy przeciwne,  nie widzę powodu, żeby nie dodać tego pasma. Będę o tym rozmawiał z ludźmi - chyba potrzeba jakiegoś lokalnego keszera z Ustrzyk czy okolic, aby sprawą zająć się na porządnie. Proszę o opinie i argumenty.

 

2. Dodanie Tatr Zachodnich i Starobociańskiego Wierchu (chyba)

Zarówno stara jak i nowa regionalizacja wyznaczają w Tatrach co najmniej dwa regiony (nowa nawet trzy). Może byłoby wskazane rozszerzyć koronę tatrzańską o jeszcze jeden szczyt? Starobociański Wierch jest chyba najwyższym polskim szczytem Tatr Zachodnich. Taki pomysł. Czekam na sugestie.

 

Zmiany

 

Zmiany na Szlakach

 

3. Zmiana w Świętokrzyskich z Łysicy na Skałę Agaty

Pisano już tutaj o tym, że jednoznacznie ustalono skałę Agaty jako najwyższy szczyt Świętokrzyskich. Znajduje się on w Parku Narodowym a sam już wiem, że zakładnie kesza w PN to nie przelewki (choć pewnie zależy od PN). Z drugiej strony powszechnie wiadomo że  gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo i z PN też się da. Na plus przemawia że Agata jest na szlaku. Opcji jest kilka:

EC (ale nie ma tutaj oficjalnego geostanowiska PIGu - nie byłem na miejscu to nie wiem jaki mógłby być temat - może ktoś ma jakiś pomysł)

Virtual Reward (ale trzeba by było znać kogoś kto dostał i nie ma co z nią zrobić)

Tradycja (ale Park się może nie zgodzić)

Multak. Leterbox lub Zagatka z virtual stage'em na szczycie a ukryty gdzie indziej

Spróbuję wybadać co na to Park chyba, że ktoś się chce tym zająć.

 

Zmiany poza Szlakami

 

4. Zmiana w Bardzkich z Kłodzkiej Góry na Szeroką Górę ?

To że Szeroka Góra jest o kilka metrów wyższa od Kłodzkiej jest już raczej sprawą pewną. Na Szeroką Górę nie prowadzi jednak szlak (w sumie np na szczyt Skopca też nie prowadzi), chociaż jest jakaś droga gruntowa (zresztą to kwestia 300m po niechronionym terenie). Nie ma tam też na tą chwilę kesza przy czym odległość Szerokiej Góry od Kłodzkiej Góry to jakieś 300-400m. Można by nawet uznać kesz hedonica dotyczący Kłodzkiej Góry jako wystarczający do zaliczenia Szerokiej, ale chyba trochę głupio. Jeśli trzeba założyć kesza to sprawa przesunie się w czasie, ale nie jest to duży problem. Proszę o opinie.

 

5. Zmiana w Bystrzyckich z Jagodnej na Jagodną Pónocną ?

Znów ciutkę poza szlakiem, ale tylko 100m na znów wyższy od Jagodnej o kilka metrów szczyt Jagodna Północna (na OSM błędnie Sasanka). Jest kesz ameleka więc bym zmienił, ale to też korekta kosmetyczna. Może ktoś się nie zgadza?

Edit 02.2020: Byłem na miejscu, ale w śniegu (tak tak - udało mi się złapać śnieg w tym roku) i kesza w takich zimowych warunkach nie udało się znaleźć. Kordy też chyba nieco przestrzelone. Fajnie by było go poprawić przed zmianą. Wyższość Jagodnej Północnej chyba potwierdzona. Co do błędności nazwy Sansanka więcej wątpliwości. Spróbujemy podziałać...

Edi2 11.2020 Taki rok, że zamiast na groby w góry. Kordy jednak w porządku i kesz nie jest na pewno groszy niż jego sąsiad z Jagodnej. Analiza danych topograficznych z goportalu również jednoznacznie pokazuje, że Jagodna Północna wyższa jest. Chyba zamienię, ale jak rozprawię się z Kaczawskimi

 

6. Zmiana w Kaczawskich ze Skopca na Folwarczną ?

Tu kesz jest (choć nazywa się Maślak a jest na Folwarcznej) tylko jakby więcej wątpliwości. Gdzieś napisali, że szlak też jest, ale jeżeli nawet - to chyba jakiś lokalny.... Wygląda na to, że Folwarczna jest najwyższym szczytem gór Kaczawskich. To do 1km od Skopca więc można się wybrac. Więcej o tym napisano np tu https://sciezkawbok.wordpress.com/2014/05/08/topograficzne-porzadki-skopiec-kontra-baraniec-kontra-maslak/ i te informacje są raczej perne Czy ktoś ma może więcej informacji lub wątpliwości?

Edit 11.2020 Okazuje się, ze dane jednak nie były tak pewne. Zgodnie z https://sciezkawbok.wordpress.com/2020/07/31/okole-najwyzszy-punkt-w-gorach-kaczawskich/ (przed autorem chylę czołą) prawdopodbnie to jednak Okole jest najwyższe w Kaczawach z wysokością około 725m. Jako, że zginał kesz ze Skopca spróbuję tą sprawę załatwić i założyć (swoimi lub cudzymi rękami) kesza na Okolu.

 

7. Zmiany w Złotych ?

Tu nie mam żadnego pomysłu. Dalej nie wiadomo czy Postawna jest większa czy Brusek (choć na tą chwilę po analizie map skłaniałbym się jednak Postawna). Oba szczyty znajdują poza oficjalnymi szlakami choć Brusek mniej (z 300 metrów). A najwyższym miejscem wydaje się i tak przełęcz między Trawną Horą, a Postawną ale to przecież nie szczyt. Na razie bym zostawił jak jest. Będę tam chyba na początku lutego to obczaję sprawę.

Edit: byłem ale sprawy to nie zmienia. Na Brusek da się dotrzec łatwą szeroką drogą wzdłuż granicy, która pełni rolę szlaku narciarskiego w zimie. Postawna kompletnie poza szlakami, dotarłem ale było metr śniegu i nie było żadnej mowy o keszobraniu. Nikt tu nie głosuje, nie przedstwia opini więc na razie sprawę zostawiam.

Edit 1.2021 Wygląda na to, że brusek jest o jakieś 30cm niższy. Ponieważ dane pochodzą z systemu LIDAR, który ma dokładność +-0.2m to dalej są one do końca nierozróżniale. Dalej najwyższym miejscem jest zbocze na granicy.

 

8. Beskid Makowski Mędralowa czy Lubomir ?

Mędralowa jest tak charakterystycznym punktem na mapie Polski, że na regionalizacji Konardzkiego od razu widać, że zaliczył ja do Beskidu Makowskiego. Moim zdaniem to jest to trochę dziwne - dla mnie Medralowa to ramię masywu Babiej Góry, ale jak już pisałem nie jestem fachowcem. Nowa regionalizacji zalicza Mędralową do Żywieckiego, a zatem najwyższym szczytem Makowskiego byłby należący do KGP Lubomir. Uznałem, że nie mnie stwierdzać co jest dobre a co złe. Dopóki sprawa się nie wyjaśni zostawiam tak jak jest.

 

Jakby ktoś miał jakieś opinie na temat jednej lub wielu z tych spraw to proszę o pozostawienie. Jak mówiłem może uda się zorganizować event, ale to chyba dopiero w lecie. Wstępnie proponowane miejsce: Wrocław (bo mi najłatwiej). Jeśli są jakieś inne sugestie (lub sugestie daty) to może uda mi się dostosować.

 

Edited by kawcia
Link to comment

Nowy rok więc kolejny wpis porządkujący

W ciągu zeszłego roku archwizacji uległ Kesz na Skopcu. Nawet się ucieszyłem ponieważ z całą pewnością Skopiec nie jest najwyższym szczytem gór Kaczwskich. Według wyjaśnień w poprzednim wpisie kandydatek są teraz Folwarczna i Okole, z przewagą na korzyść Okola. Dziś puszczony został wirtualna Al-OL-AN-KA'i honorujący ten szczyt

https://www.geocaching.com/geocache/GC892VE_okole-725-m-najwyzszy-szczyt-gor-kaczawskich

Dodałem go do projektu. Mam nadzieję, że podejrzenia o wyższości Okola nad Folwarczną się potwierdzą.

Przy okazcji zmieniłem też Jagodną na Jagodną Północną w Górach Bystrzyckich. Kesz w porzadku i na kordach. choć może być trudny w dostępie zimą (tak jak poprzedni). Miejsce za to fajne, intymne i zgodne z zalożeniami u810.

Zmiejsza to ilość spraw opisanych w poprzednim poście z 8 do 6.

Niestety hydra projektu daje o sobie znać, bo na miejscu dwu odciętych głów pojawiają się dwie nowe

1. Śnieżnik, gdzie buduje się chyba wieżę widokową, bo szczyt (i kesz) jest zamknięty

2. Wysokie Skałki czy też Wysoka, gdzie kesz bieczanina został zawieszony.

Tą drugą sprawę staram się załatwić, ale wszelką pomoc przyjmę. Szczerze mówiąc kesza Bieczanina brałem półtora roku temu w maju i należała już mu się emerytura. Ze Śnieżnikiem na razie nie wiem co zrobić. Zawiesić sprawę do ukończenia wieży, czy może raczej przenieść bo to może potrawać. Tak czy inaczej chyba trzeba będzie poczekać na archiwizację - kesz był stary ale jary, ale tego remontu raczej nie przetrwa.

Potrzebuję też pomocy przy serwisie na Mędralowej gdzie pojawię się nieprędko chętnie oddałbym kesza w dobre ręce kogoś z Żywieckiego, ale to chyba inny wątek.

Pozdrawiam tych, któzy to od czasu do czasu czytają.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...