Jump to content

Ścieżka dydaktyczna - GeoGórzno


BOX Team PL

Recommended Posts

Witam,

 

Wiosenny event w Górznie zakończony, no prawie bo ogłoszenie wyników konkursu jeszcze czeka.

Przy okazji jego rozstrzygania pojawiła się możliwość stworzenia ścieżki dydaktycznej poświęconej geocachingowi :grin:

Pomysł wypłynął podczas spotkania z gospodarzem miasteczka i.. chwyciło :D

W powstającym Parku Miejskim jest dobra miejscówka i chęć zrealizowania pomysłu.

 

Proszę Was o opinie czy Waszym zdaniem ma to sens a jeśli tak to być może macie jakieś pomysły co powinna taka ścieżka zawierać?

Osobiście jestem na TAK ale pomysłów jakoś brak w jaki sposób sensownie to zrealizować.

 

Proszę o opinie i pomysły.

BOX Team PL

Link to comment

Napisz coś więcej jaka była pierwotna idea która "chwyciła" bo jakoś trudno sobie wyobrazić to inaczej niż rodzaj multicache (na serię osobnych keszy to park raczej za mały będzie).

A ścieżka dydaktyczna to mi się kojarzy z wielkimi tablicami gdzie dokładnie jest rozrysowane i opisane co jak i gdzie.

Tutaj chyba wszystko powinno być ukryte - więc na czym dydaktyka tu polega ?

Link to comment

Ja to widzę tak:

 

Pierwsza tablica wyjaśniająca wstępnie na czym polega geocaching. Na końcu podane współrzędne, pod którymi znajduje się kolejna tablica, Trzeba ją znaleźć za pomocą GPS. Tam kolejne informacje o geocachingu, a na końcu zadanie bardzoiej skomplikowane - np trzeba policzyć coś z otoczenia i podstawić do wzoru, żeby wyszły kolejne współrzędne. Kolejna tablica może zawierać prostą zagadkę. Ewentulanie jeszcze kilka jakichś podobnych pomysłów.

 

albo coś takiego - może nawet lepsze:

 

Pierwsza tablica zawiera wstępne informacje, a na końcu jest podana jedna cyfra i współrzędne następnej tablicy. Na kolejnej tablicy kolejne informacje a na końcu kolejna cyfra i współrzędne do kolejnej tablicy itd. Na ostatniej tablicy cyfra oraz wzór do współrzędnych końcowych.

 

Nie wiem tylko jak rozwiązać kwestie finału, byłoby dobrze, gdyby był jakoś chroniony, bo to wszystko dość jawne i pewnie po jakimkś czasie cała okoliczna gawiedź wiedziałaby, gdzie taki pojemnik się znajduje.

Link to comment

Nie wiem tylko jak rozwiązać kwestie finału, byłoby dobrze, gdyby był jakoś chroniony, bo to wszystko dość jawne i pewnie po jakimś czasie cała okoliczna gawiedź wiedziałaby, gdzie taki pojemnik się znajduje.

I to jest właśnie zasadnicze pytanie czy promocja/dydaktyka powinna się odbywać na tablicach ( po jakimś czasie każde dziecko będzie wiedziało, gdzie są schowane wszystkie kesze w mieście).

Ale jeśli już to żadnego fizycznego pojemnika nie powinno być (z powodów jak wyżej) a finał to mogłaby być np jakaś solidna metalowa tabliczka przykręcona/przyspawana gdzieś w ukrytym miejscu.

 

I w tym miejscu też sugestia/apel do autora (;-)) : skoro publiczne pieniądze będą wydane na edukacja/promocję - to żeby to była promocja geocachingu jako takiego (a nie konkretnego portalu) i żeby używać tam community logo (krzyża) a nie zastrzeżonego logo gc.com.

Edited by miklobit
Link to comment

[

I w tym miejscu też sugestia/apel do autora (;-)) : skoro publiczne pieniądze będą wydane na edukacja/promocję - to żeby to była promocja geocachingu jako takiego (a nie konkretnego portalu) i żeby używać tam community logo (krzyża) a nie zastrzeżonego logo gc.com.

To juz są detale, autor chyba zadecydował w jakich serwisach opublkowac swoje skrytki,

a w jakich nie

wiec nie wcinajmy sie aż tak bardzo...

:laughing:

Link to comment

Ech...

interesują mnie opinie czy warto to robić i jakie macie pomysły.

Polityka mnie nie interesuje - wybrałem dla siebie i synów GC.com i temu poświęcona będzie ścieżka dydaktyczna (o ile wogóle powstanie)

Jeśli w okolicy znajdą się pasjonaci opencachingu i poświęcą swój czas (pewnie i kasę) to nie będę robił pod górkę... zrobimy to wspólnie i już.

Link to comment

Ech...

interesują mnie opinie czy warto to robić i jakie macie pomysły.

Polityka mnie nie interesuje - wybrałem dla siebie i synów GC.com i temu poświęcona będzie ścieżka dydaktyczna (o ile wogóle powstanie)

Wybór najstarszego, oryginalnego serwisu jak najbardziej popieram. :rolleyes:

Co do pomysłów: oczywiście nie do rejestracji w żadnym systemie,

ja bym ukryła w poblizu klika przykładowych skryteczek- typu "warszawskiego"( próbóweczka na płocie),

typu" łodzkiego"( pojemnik po filmie) w dziurze muru, typu ogólnopolskiego- pojemnik w dziupli/ pniak,

jakieś bardziej rozwiniete schowanko też, w zalezności od okliczności przyrody,

jakiś prosty mulciak..

Info dotyczące koordów i rodzaju skrytek na tablicy i do dzieła.

W ten sposób młodzież dowie sie jak moga wyglądać pojemniki i typowe schowania.

jednocześnie , zadna prawdziwa skryteczka nie zostanie " spalona".

Link to comment

A co do meritum - to ścieżkę dydaktyczno-spacerową w postaci różnorodnie schowanych prawdziwych keszy (choć tylko tradycyjnych) to BOX team już załozył na terenie.

Jeśli przyjedzie ktoś kto cokolwiek słyszał o keszowaniu to raczej tam się uda.

Tu chyba chodzi o coś takiego co przypadkowego człowieka który przyjdzie do parku ma przyciągnąć jawną informacją że "coś" takiego w ogóle jest i o co cho..

Żaden fizyczny pojemnik nie przetrwa tam tygodnia jeśli nie będzie przykuty łańcuchem do... ( a może to jest sposób ? :rolleyes: ).

Edited by nemrodek
answer to moved post
Link to comment

Ratunku! Gdzie się podział moderator!? Toż to jeden wielki OT...

 

Szanowny Boxie,

wiem, że sam wymyślisz i zrealizujesz projekt wzorowo. Chciałbym jednak przedstawić Ci mój na ten temat pogląd. Ścieżka takowa powinna składać się jedynie z kilku tablic informacyjnych, bo fizyczne przykłady geokeszy znajdują się już masowo w terenie. A jakie tablice? Duże i kolorowe :-), z dużą ilością zdjęć, rysunków, schematów, przykładów, adresów itp.

Zapewne masz już prezentacje, które przedstawiałeś niejednokrotnie mugolom na spotkaniach. Wystarczy, że przenieszesz je na duży format tablicy :-) i po zawodach.

 

Ja widziałbym takie tablice:

1. Co to jest ten geocaching - zwięzła informacja o zabawie, trochę historii,faktów i liczb (nie ilości :-)))).

2. Co to takiego ten geokesz - jak to to wygląda, co musi zawierać, rodzaje skrzynek itp.

3. Co trzeba mieć by zacząć zabawę - opis urządzeń, aplikacji, sprzętu pomocniczego.

4. Algorytm zdobywania keszy - krok po kroku, co jak, gdzie i czym.

5. Geoserwisy - opis głównych serwisów z adresami (tej tablicy być nie musi, ale jeśli nie chciałbyś zamykać się w puszcze GC to warto by było).

 

Tak jak pisałem, dużo koloru, zdjęć, rysunków. Ludzie na pewno zainteresują się tablicami w parku, poczytają, może to ich zachęci, może nie. Na pewno niektórym się spodoba taki sposób spędzania wolnego czasu i przyłączą się do zabawy.

Ot, takie moje tam moje myśli luźne. Może skorzystasz, może nie...

Powodzenia!

 

A moderatora prosze o stworzenie jakiegoś odpowiedniego wątku i przeniesienie większości wpisów tam właśnie :-).

Link to comment

Pomijając niektóre wcześniejsze "uprzejmości", widzę tu fajny pomysł. Mam wrażenie, że wersja finałowa ma już jakiś obraz w głowie BOX Teamu-u, ale szukają jeszcze drobiazgów :) Wydaje mi się, że projekt powinien mieć skrzynkę "poglądową". Najprostszym rozwiązaniem jest multak, najtrudniejszym jest jego lokalizacja. Nie znam Górzna i nie wiem, jakich ma mieszkańców. Ale zaangażowanie lokalnej społeczności (i władz) w projekt daje szansę na to, że kesz będzie funkcjonował w rzeczywistości. Kto ma o niego dbać ? Wygląda na to, że współautorzy projektu, ze wskazaniem na samorząd. Dlaczego ? Bo tego rodzaju inicjatywy służą promowaniu miejsc (miejscowości), a to są już statutowe działania władz (również organizacji społecznych, samorządowych, inicjatyw obywatelskich, itd., działających w tym miejscu). Sposobów ukrycia kesza jest wiele i nie wątpię, że znajdzie się dla niego atrakcyjne (i bezpieczne) miejsce w przestrzeni miejskiej. Co do tablic - pomysły opisano wyżej i chyba są "pełne", więc nie ma co powielać.

Edited by ronija
Link to comment

Wydaje mi się, że projekt powinien mieć skrzynkę "poglądową". Najprostszym rozwiązaniem jest multak, najtrudniejszym jest jego lokalizacja.

A mi się wydaje, że poglądowa skrzynka będzie na tablicy poglądowej :-) i fizyczna bedzie zbędna. Tymbardziej, że w tym samym parku, nieopodal, jest kesz fizyczny, który mógłby służyć za ten pierwszy dla odwiedzaczy ścieżki. Ponadto, Górzno jest już nasycone keszami tak, że każdy chętny do zabawy w ciągu godziny może ich zebrać kilka w miasteczku. A jak mu się spodoba to wybierze się na traila i już będzie "nasz". Potem może ruszyć na poszukiwanie "leśnej" ryby, wyjąć kesza z wody lub popłynąć po skrzynkę na wyspę :-). Czy trzeba zachęcać bardziej?

Nie bez znaczenia jest fakt, że taka ścieżka byłaby rodzynkiem w naszym kraju (nie twierdzę, że mam zupełną rację...może i jest już coś takiego - ja się nie spotkałem) a to kolejny krok, by to specyficzne miasteczko można było nazwać stolicą polskiego geocachingu. Czego Boxom i wszystkim Wam życzę.

Link to comment

Bardzo interesująca inicjatywa. Ja bym dorzucił jednak na ostatniej tablicy jakąś prostą zagadkę do rozwiązania, która wskazywałaby przykładowo na lokalny punkt informacji turystycznej czy coś w tym rodzaju, gdzie możnaby się wpisać do papierowego logbooka, wymienić fanty ( nie koniecznie zarejestrowanego w serwisie). Gdyby tam jeszcze był hotspot i link do strony w formie qrcode to taki osobnik jest już na haczyku i nie wymknie się.

Link to comment

A mi się wydaje, że poglądowa skrzynka będzie na tablicy poglądowej :-) i fizyczna bedzie zbędna. Tymbardziej, że w tym samym parku, nieopodal, jest kesz fizyczny, który mógłby służyć za ten pierwszy dla odwiedzaczy ścieżki ...

Ludzie potrzebują nagrody i warto im ją dać. Skoro pójdą ścieżką dydaktyczną, to powinni odnaleźć dedykowanego jej kesza. Chyba, że istniejący zostanie dostosowany do projektu ? Tyle, że to osobny kesz, ze swoją historią i funkcją.

O ile będzie (ma być) kesz finalny, to może być związany np. z instytucją miejską, odpowiedzialną za promocję miasta. Widziałem daleko stąd skrzynkę, która była zamontowana na stałe w parku miejskim, za zgodą władz miasta. Otwierało się ją szyfrem, zdobytym po zrealizowaniu zadań. Oczywiście: stosowny opis na wierzchu, full-legal, itd...). Widać było, że obu stronom zależało na skrzynce. Może to jest pomysł ?

Link to comment

 

O ile będzie (ma być) kesz finalny, to może być związany np. z instytucją miejską, odpowiedzialną za promocję miasta. Widziałem daleko stąd skrzynkę, która była zamontowana na stałe w parku miejskim, za zgodą władz miasta. Otwierało się ją szyfrem, zdobytym po zrealizowaniu zadań. Oczywiście: stosowny opis na wierzchu, full-legal, itd...). Widać było, że obu stronom zależało na skrzynce. Może to jest pomysł ?

 

O... Sądzę, że to jest bardzo dobry pomysł.

Link to comment

Ech...

interesują mnie opinie czy warto to robić i jakie macie pomysły.

Polityka mnie nie interesuje - wybrałem dla siebie i synów GC.com i temu poświęcona będzie ścieżka dydaktyczna (o ile wogóle powstanie)

Wybór najstarszego, oryginalnego serwisu jak najbardziej popieram. :rolleyes:

 

 

Takie zdania świadczą tylko o autorze tekstu, możesz lubić jedno nie lubić drugiego, ale po co od razu takie wypowiedzi ?

 

co do pomysłu ścieżki, dla mnie to super pomysł niezależnie od serwisu w którym zostanie stworzony. Jednak powstrzymałbym się od podawania kordów skrzynek ukrytych w okolicy, raczej stworzyłbym nowy kesz na potrzeby tej ścieżki coś ala multak z kilkoma etapami, które po kolei pokazywałyby idę keszowania.

 

Finał w miejscu o którym pisał ronija uważam za bardzo dobre miejsce

Link to comment

 

 

Jednak powstrzymałbym się od podawania kordów skrzynek ukrytych w okolicy, raczej stworzyłbym nowy kesz na potrzeby tej ścieżki coś ala multak z kilkoma etapami, które po kolei pokazywałyby idę keszowania.

 

Popieram, dobrze by było stworzyc taką " nanibową" skrytkę/skrytki, bez podawania koordów tych prawdziwych na tablicy...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...