Jump to content

Zbieranie śladów dla OpeenStreetMap


ru.beus

Recommended Posts

Jako że ludek geokeszerski wszędobylski jest i zagląda w różne dziwne zakątki, korzystając z dróg i ścieżek nie zawsze uwzględnionych na darmowych mapach ( OpenStreetMap, UMP-PCpl ), miałbym prośbę o

zbieranie śladów GPS [niezależnie od formatu zapisu przez urządzenie/oprogramowanie] i podsyłanie (z jakimś opisem, ale nie koniecznie ) ich do mnie - rubeus [maupa] gazeta.pl

 

Jednym z minusów mojego 'przejścia' z nawigacji samochodowej na normalny odbiornik do turystyki pieszej, jest brak pokrycia sporych obszarów krajów w miarę kompletną siatką dróg. Naprawianie tego stanu rzeczy, co prawda drobnymi kroczkami, zacząłem podczas tegorocznej majówki, od terenów gdzie mniej lub bardziej intensywnie szukałem keszy.

Link to comment

Jako że ludek geokeszerski wszędobylski jest i zagląda w różne dziwne zakątki, korzystając z dróg i ścieżek nie zawsze uwzględnionych na darmowych mapach ( OpenStreetMap, UMP-PCpl ), miałbym prośbę o

zbieranie śladów GPS [niezależnie od formatu zapisu przez urządzenie/oprogramowanie] i podsyłanie (z jakimś opisem, ale nie koniecznie ) ich do mnie - rubeus [maupa] gazeta.pl

Dla OSM jest przewidziane odpowiednie miejsce na ślady: http://www.openstreetmap.org/traces .

Poza tym, że więcej osób potencjalnie może skorzystać, to ślady z wybranego obszaru można automatycznie załadować do edytora ( np. JOSM).

Link to comment

miklobicie - znając ludzkie 'wygodnictwo', łatwiej będzie przeciętnemu keszerowi podesłać tracka, na adres e-mail i się nie przejmować co dalej sie z tym dzieje. Bo tak, jak ktoś zoabczy, że trzeba rejestrować się w kolejnym serwisie, to machnie ręką i śladu nie wstawi.

Ja te co ew. dostanę potem wrzucę i/lub podeślę znajomemu, który się regularne para rysowaniem mapy.

Poza tym jeszcze jedno : nie wszyscy mają zapędy do edycji mapy... :-P

 

seba - popatrzyłem po instrukcji c:geo i czegoś takiego jak zapis śladu nie widziałem :-( Czy jest w ogóle możliwość zapisu samodzielnych, nie związanych z keszem waypointa ?

Do rysowania/zbierania śladów możesz sobie odpalić w tle TrekBuddy.

 

spider - jedno nie wadzi przeszkadza drugiemu, ja swoje ślady również tam wsadzę, tylko muszę je ciut lepiej opisać, aby osoba edytująca wiedziała co i jak, np. "na tym odcinku jest asfalt, a od tego miejsca szuter", albo "to jest droga leśna, przejezdna rowerem, a to dawna droga lokalna brukowana kocimi łbami" itp. :-)

Jeszcze jedno ale... OSM jest dla całego świata - a wiedza o jej istnieniu wraz z przejsciem na nią geocaching.com, napewno znacznie wzrosła. Przeciętny obcokrajowiec/geokeszer nie musi mieć pojęcia o tym, że coś takiego jak UMPpcPL istnieje...

Edited by ru.beus
Link to comment

Z OSM-em jest ten problem, że generuje na wyjściu dla użytkownika mapy rastrowe, a nie wektorowe. Natomiast jeśli o pcPL idzie, to warto zauważyć, że jego dokładność i aktualność w porównaniu do dostępnych darmowo wektorowych map topograficznych USA jest znacząco większa!

Link to comment

Z OSM-em jest ten problem, że generuje na wyjściu dla użytkownika mapy rastrowe, a nie wektorowe.

W przypadku niemania garmina jest np niezła aplikacja na androida https://play.google....s?id=net.osmand która korzysta z wektorowej OSM (offline) lub rastrowych (on/off-line).

Natomiast jeśli o pcPL idzie, to warto zauważyć, że jego dokładność i aktualność w porównaniu do dostępnych darmowo wektorowych map topograficznych USA jest znacząco większa!

Jakoś nie mogę załapać w jaki sposób porównujesz dokładność/aktualność dwóch różnych map na dwóch różnych obszarach.

Link to comment

Jakoś nie mogę załapać w jaki sposób porównujesz dokładność/aktualność dwóch różnych map na dwóch różnych obszarach.

 

Zupełnie prosto: mapa aktualizowana na bieżąco jest z pewnością aktualniejsza od takiej sprzed paru lat.

Z dokładnością jest nieco trudniej, ale zarówno liczba szczegółów w obszarze zadanej wielkości na porównywalnym terenie, jak i zgodność w naturze tych szczegółów z rzeczywistością wypadła na korzyść polskiej mapy.

Link to comment

Niezależnie od wszystkich wpisów w tym wątku, być może do niektórych przemówi bardziej taki argument:

Od kiedy geocaching.com stał się jednym z największych klientów OSM (nie wnosząc nic od siebie oprócz większego obciążenia serwerów :rolleyes:) -

to przynajmniej userzy GC mogą coś dać od siebie dla OSM w postaci pracy nad mapą.

Jest wiele wpisów na forum GC, że ludzie zapłacili pieniądze (premium) i dostali nagle OSM'a który w wielu miejscach jest kiepskiej jakości.

Nikt tam jednak nie napisał, że jakby tylko co 10-ty user GC coś dorysował na mapie,to ilość tych którzy pracują nad OSM podwoiłaby się.

Link to comment

W wielu przypadkach OSM jest wybawieniem dla moich keszy.

Jadę na miejscówkę, stawiam kesza a przy okazji na podstawie śladu buduję do niego drogi.

Drogi i ścieżki dla Was geoodkrywców o ile będziecie używać OSM :anitongue:

Opanowanie technologi nanoszenia dróg nie stanowi problemu a satysfakcja gwarantowana.

Mam już kilku zapaleńców w okolicy Górzna, którzy zbierają ślady i podsyłają do mnie do celem dalszej obróbki choć wierzę, że z czasem zrobimy sobie małe warsztaty i sami będą nanosić. Teraz zarażeni geocachingiem nie mają na to czasu... :lol:

 

Początkowo OSM dosyć mocno mnie denerwował ale teraz polecę go każdemu tym bardziej, że moja praca widoczna jest w wielu serwisach turystycznych pracujących na OSM.

Link to comment
Drogi i ścieżki dla Was geoodkrywców o ile będziecie używać OSM :anitongue:

Idea mi sie bardzo podoba bo korzystam w zasadzie tylko z OSM. Wydalem rownowartosc kilkuset zlotych na mape UK Garmina, ale to jest totalna porazka (a moglem wczesniej uwierzyc opiniom).

Cos jednak robie xle wrzucajac slady, bo choc je opisalem/skategoryzowalem i pokazaly sie one na liscie moich sladow, to na mapie ich nie widze. Mozecie mi napisac jakiej aplikacji uzywacie i co robicie krok po kroku? Instrukcje w .pdf czytalem i gdy robie wg niej wychodzi, jak opisalem. :unsure:

Link to comment

Jeśli chodzi o OSM to polecam ten wątek: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=6&t=11722

Z mapami globalymi jest jak z geocachingiem - powstaja lokalne w ogniu krytyki zwolennikow produktow lokalnych i przy wmawianiu gorszej jakosci, ale kiedy przychodzi czas wyjazdu ze swojego grajdolka krytycy klada uszy po sobie i korzystaja z tego, co stworzyla spolecznosc miedzynarodowa. Wiem co mowie - przeszedlem te droge. B)

Link to comment

Jako że ludek geokeszerski wszędobylski jest i zagląda w różne dziwne zakątki, korzystając z dróg i ścieżek nie zawsze uwzględnionych na darmowych mapach ( OpenStreetMap, UMP-PCpl ), miałbym prośbę o

zbieranie śladów GPS [niezależnie od formatu zapisu przez urządzenie/oprogramowanie] i podsyłanie (z jakimś opisem, ale nie koniecznie ) ich do mnie - rubeus [maupa] gazeta.pl

 

Jednym z minusów mojego 'przejścia' z nawigacji samochodowej na normalny odbiornik do turystyki pieszej, jest brak pokrycia sporych obszarów krajów w miarę kompletną siatką dróg. Naprawianie tego stanu rzeczy, co prawda drobnymi kroczkami, zacząłem podczas tegorocznej majówki, od terenów gdzie mniej lub bardziej intensywnie szukałem keszy.

 

Hej Ru.beus, naprawdę wszystko jak leci?

Link to comment

Hej Ru.beus, naprawdę wszystko jak leci?

 

Daap - tak, wszystko jak leci. Tylko prosiłbym o minimalne opisanie śladu - choćby o rodzaj nawierzchni, czy ważność np. wyprawa po kesze, nieutwardzonymi leśnymi dróżkami

Edited by ru.beus
Link to comment

Hej Ru.beus, naprawdę wszystko jak leci?

 

Daap - tak, wszystko jak leci. Tylko prosiłbym o minimalne opisanie śladu - choćby o rodzaj nawierzchni, czy ważność np. wyprawa po kesze, nieutwardzonymi leśnymi dróżkami

 

Ok,ale to potrwa. Bo ja zwykle robię trasę, wsiadam w auto zbieram skrzyneczki po drodze, czyli masz mieszane dane - trochę auta, trochę chodzenia po ścieżkach, trochę siedzenia w barze.

Tak jak np. http://www.navime.pl/trasa/25950/17227 czy tutaj http://www.navime.pl/trasa/25952/17709. Nie jestem pewien czy OSM ma z tego pożytek. Jeśli jednak tak to się cieszę.

Osobiście używam na etrex 30 mapy z tej strony - http://freizeitkarte-osm.de/de/index.html - i jeszcze mnie nigdy nie zawiodła. Z tego co widziałem to bazuje na OSM.

 

Mam małe pytanie odnośnie szlaków. Jak rozumiem obecne szlaki są wykreślone przez UMP-pc i ze względów licencyjnych nie można ich włączyć do OSM?

 

dap

Link to comment

Mam małe pytanie odnośnie szlaków. Jak rozumiem obecne szlaki są wykreślone przez UMP-pc i ze względów licencyjnych nie można ich włączyć do OSM?

Co masz na myśli pisząc "obecne szlaki są wykreślone przez UMP-pc" ?

Licencja jest problemem jedynie przy bezpośrednim imporcie danych z UMP do OSM.

Jak rysujemy na podstawie śladów z gps'a szlak, którego jeszcze w ogóle nie ma na mapie (w sensie jakiejkolwiek drogi/ścieżki w tym miejscu)

to najpierw należy wyrysować (i poprawnie otagować) drogę/ścieżkę a szlak tworzy się dopiero potem jako relację która zawiera odcinki ścieżek/dróg które go tworzą.

Edited by miklobit
Link to comment

Mam małe pytanie odnośnie szlaków. Jak rozumiem obecne szlaki są wykreślone przez UMP-pc i ze względów licencyjnych nie można ich włączyć do OSM?

Co masz na myśli pisząc "obecne szlaki są wykreślone przez UMP-pc" ?

Licencja jest problemem jedynie przy bezpośrednim imporcie danych z UMP do OSM.

Jak rysujemy na podstawie śladów z gps'a szlak, którego jeszcze w ogóle nie ma na mapie (w sensie jakiejkolwiek drogi/ścieżki w tym miejscu)

to najpierw należy wyrysować (i poprawnie otagować) drogę/ścieżkę a szlak tworzy się dopiero potem jako relację która zawiera odcinki ścieżek/dróg które go tworzą.

 

Tak miałem na myśli bezpośredni import.

dap

Link to comment

Jeśli chodzi o OSM to polecam ten wątek: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=6&t=11722

Z mapami globalymi jest jak z geocachingiem - powstaja lokalne w ogniu krytyki zwolennikow produktow lokalnych i przy wmawianiu gorszej jakosci, ale kiedy przychodzi czas wyjazdu ze swojego grajdolka krytycy klada uszy po sobie i korzystaja z tego, co stworzyla spolecznosc miedzynarodowa. Wiem co mowie - przeszedlem te droge. B)

Jak na razie to OSM nadaje się tylko do wyświetlania na stronach www, np. bardzo ładnie zrobione jest wrocławskie ZOO: http://www.openstreetmap.org/?lat=51.10444&lon=17.07591&zoom=16&layers=M Routing OSM na urządzeniach Garmin pozostawia wiele do życzenia, a dokładniej mówiąc jest tragiczny. Tak więc na dzień dzisiejszy z darmowych rozwiązań UMP jest zdecydowanie lepszą mapą na terenie Polski. No chyba że ktoś używa OSM w formie rastrów...

Link to comment

Jak na razie to OSM nadaje się tylko do wyświetlania na stronach www...

Routing OSM na urządzeniach Garmin pozostawia wiele do życzenia, a dokładniej mówiąc jest tragiczny.....

Jakość routingu (czy garmin czy inne narzędzie nie ma tu znaczenia) jest pochodną jakości danych.

UMP była i jest tworzona głównie z myślą o nawigacji i więc jakość tych danych jest tam siłą rzeczy wyższa.

Na OSM jest wiele drobnych, trudnych do wychwycenia błędów typu niepołączone drogi (dopiero na maksymalnym powiększeniu w edytorze widac , że np jest przerwa 1m) nieprawidłowa klasyfikacja drogi itd.

Sama konwencja tworzenia OSM (edycja otwarta dla każdego bez ograniczeń) też ma tu znaczenie.

Jak te dane będą poprawiane to jakość routingu się podniesie.

Są narzędzia które pomagają znajdować problemy związane z routingiem i warto z nich korzystać bo "samo" się nie zrobi:

http://tools.geofabrik.de/osmi/

http://wiki.openstre...i/OSM_Inspector

No i najważniejsze - używać dobrych narzędzi do edycji. Flashowy edytor jest dobry do szybkich poprawek czy wprowadzania POI, ale lepiej od początku używać JOSM - posiada on wiele wtyczek

ułatwiających rysowanie i walidację poprawności danych,

Edited by miklobit
Link to comment

Jeśli chodzi o OSM to polecam ten wątek: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=6&t=11722

Z mapami globalymi jest jak z geocachingiem - powstaja lokalne w ogniu krytyki zwolennikow produktow lokalnych i przy wmawianiu gorszej jakosci, ale kiedy przychodzi czas wyjazdu ze swojego grajdolka krytycy klada uszy po sobie i korzystaja z tego, co stworzyla spolecznosc miedzynarodowa. Wiem co mowie - przeszedlem te droge. B)

Jak na razie to OSM nadaje się tylko do wyświetlania na stronach www, np. bardzo ładnie zrobione jest wrocławskie ZOO: http://www.openstreetmap.org/?lat=51.10444&lon=17.07591&zoom=16&layers=M Routing OSM na urządzeniach Garmin pozostawia wiele do życzenia, a dokładniej mówiąc jest tragiczny. Tak więc na dzień dzisiejszy z darmowych rozwiązań UMP jest zdecydowanie lepszą mapą na terenie Polski. No chyba że ktoś używa OSM w formie rastrów...

 

Tu pozwolę się nie zgodzić. Z moich praktycznych doświadczeń UMP na terenie południowej Polski na moim etrex30 była beznadziejna = nie pokazywała trasy. Wielokrotnie dostawałem komunikat "Błąd obliczania trasy". Po przejściu na bazującą na OSM mapkę http://freizeitkarte-osm.de/de/polen.html, zawsze byłem doprowadzany to celu, nawet jeśli tym celem był koniec drogi lub punkt w szczerym polu najbliższy do skrzynki. UMP po prostu się wywalał. Mapa jest oczywiście wektorowa. Być może były to ustawienia sprzętu, ale OSM jakoś zawsze podawał ostatni kilometr (nawet gdy nie istniał), a UMP-pc się wtedy wywalał.

 

Więcej jest opisane tutaj:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=11571&start=15

 

Jak chcesz wrzucę na navime tracki gdy używałem i jednej i drugiej mapy. Z UMP-pc niestety dużo więcej błądziłem.

 

Co do jakości - w moim użyciu, czyli dojazd autem i doprowadzenie do skrzynki - nie widziałem różnic (nawet w porównaniu z Ovi Nokia Maps). Plus Freizeitkarten jest taki, że wspierają bardzo dobrze zachodnią europę i alpy. Przez Czechy i Słowację jechałem na samym OSM, ale średnio to działało. Po Niemczech i Austrii nie widziałem lepszej darmowej mapy. Nie sprawdzałem jeszcze w stricte górskiej trasie.

 

dap

Link to comment

Tu pozwolę się nie zgodzić. (...)

 

Więcej jest opisane tutaj:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=11571&start=15

 

Możesz się nie zgadzać, ale Twój problem nie ma nic wspólnego z UMP. Odpowiedź na Twój problem została podana tutaj: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=144962#p144962

 

Możesz sobie trollować ile chcesz, szkoda tylko że to nic nie wnosi do dyskusji.

 

Mogę mieć wiele map na raz na odbiorniku, jak to zostało opisane tutaj http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=144903#p144983.

Jak już pisałem testowałem każdą konfigurację map: on (UMP) + off Freizeit, on (UMP) + on Freizeit , off (UMP) + on (Freizeit). Tylko ostatnia kombinacja się nie wywalała.

Podejrzewam, że routing jest brany wg. kolejności alfabetycznej map.

 

dap

Link to comment

OK, przyjmijmy, że trolluję, nie znam się na Grminach oraz czepiam się Ciebie :laughing: Przepraszam, że w ogóle poruszyłem temat routingu w UMP i OSM. Przecież wiadomo, że OSM rządzi! ;) Wybacz, ale nie mogłem się powstrzymać, bo Twoje posty na Garniaku pokazują, że nie masz pojęcia o czym piszesz.

Edited by Spider
Link to comment
Przecież wiadomo, że OSM rządzi!

Rzadzi, czy nie, nie tego dotyczy temat. Przeciez nie chodzi tu o przekonywanie do okreslonej mapy, a pomoc przy zapisywaniu sladow na OSM. Pozwol, prosze, ludziom miec wlasne zdanie i nie zaczynaj dyskusji nacechowanej flejmem. Mozliwe, ze nie znamy sie jak Ty (ja na pewno), ale znajdzie sie kilku, ktorzy OSM lubia, cenia i chca sie pod to podlaczyc uznajac to za ciekawsza alternatywe niz serwis lokalny (przypomina Ci to cos?). Chcemy polaczyc to z geocachingiem i stad taki watek tutaj.

Link to comment
Rzadzi, czy nie, nie tego dotyczy temat. Przeciez nie chodzi tu o przekonywanie do okreslonej mapy, a pomoc przy zapisywaniu sladow na OSM. Pozwol, prosze, ludziom miec wlasne zdanie i nie zaczynaj dyskusji nacechowanej flejmem. Mozliwe, ze nie znamy sie jak Ty (ja na pewno), ale znajdzie sie kilku, ktorzy OSM lubia, cenia i chca sie pod to podlaczyc

Spoko, także uważam, że każdy powinien mieć prawo do swojego zdania na temat OSM, również ja, co wyraziłem powyżej...

 

uznajac to za ciekawsza alternatywe niz serwis lokalny (przypomina Ci to cos?).

Domyślam się co Tobie to przypomina. Ja natomiast mam inne zdanie, ponieważ stworzenie tysiąca map tego samego obszaru nie koliduje ze sobą w żaden sposób.

Link to comment

OK, przyjmijmy, że trolluję, nie znam się na Grminach oraz czepiam się Ciebie :laughing: Przepraszam, że w ogóle poruszyłem temat routingu w UMP i OSM. Przecież wiadomo, że OSM rządzi! ;) Wybacz, ale nie mogłem się powstrzymać, bo Twoje posty na Garniaku pokazują, że nie masz pojęcia o czym piszesz.

 

Nigdy nie też nie pisałem, że jestem ekspertem lub że OSM rządzi.

 

Jeśli potrafisz wytłumaczyć fenomen dlaczego taka dobra UMP-pc nie potrafi wyświetlić trasy to punktów GPX ma etrex 30 - to fajnie i chętnie przetestuję to rozwiązanie.

Jak na razie, z tego co dowiedziałem się od 'ekspertów' to było to spowodowanie posiadaniem dwóch map równocześnie. Przetestowałem to rozwiązanie, niestety wyznaczenie trasy w dalszym ciągu nie działało. Przy okazji, GPS Maniak nie widzi problemu z używaniem wielu map równocześnie, no ale może on też nie ma pojęcia.

 

Jeśli jednak twierdzisz iż jestem mniej więcej głupi = "że nie masz pojęcia o czym piszesz", uważam UMP-pc za kiepską i generalnie z Twoich postów nic (= mogącego rozwiązać problem) konkretnego nie wynika, to dla mnie jest trollowanie.

 

Osobiście grzeje mnie jakiej mapy używam, byle działała. Opisywałem tylko moje doświadczenia z nadzieją zrozumienia problemu.

 

dap

Link to comment

Jeśli potrafisz wytłumaczyć fenomen dlaczego taka dobra UMP-pc nie potrafi wyświetlić trasy to punktów GPX ma etrex 30 - to fajnie i chętnie przetestuję to rozwiązanie.

Skasuj wszystkie (oprócz bazowej) mapy z odbiornika (lub przenieś na dysk komputera). Pobierz i rozpakuj tę wersję UMP: http://ump.waw.pl/update/gmapsupp-topo.zip Wgraj plik IMG do Garmina. Sprawdź czy wyliczanie trasy działa.

Edited by Spider
Link to comment

Jako że ludek geokeszerski wszędobylski jest i zagląda w różne dziwne zakątki, korzystając z dróg i ścieżek nie zawsze uwzględnionych na darmowych mapach ( OpenStreetMap, UMP-PCpl ), miałbym prośbę o

zbieranie śladów GPS [niezależnie od formatu zapisu przez urządzenie/oprogramowanie] i podsyłanie (z jakimś opisem, ale nie koniecznie ) ich do mnie - rubeus [maupa] gazeta.pl

 

Jednym z minusów mojego 'przejścia' z nawigacji samochodowej na normalny odbiornik do turystyki pieszej, jest brak pokrycia sporych obszarów krajów w miarę kompletną siatką dróg. Naprawianie tego stanu rzeczy, co prawda drobnymi kroczkami, zacząłem podczas tegorocznej majówki, od terenów gdzie mniej lub bardziej intensywnie szukałem keszy.

 

Hej Ru.beus,

właśnie przeczytałem o jakieś akcji czyszczenia OSM z treści nie zgodnych z licencją. Wiesz może coś więcej o tym?

Podobno niektóre kraje stracą dosyć dużo informacji, ale chyba trudno to oszacować.

 

Pozdrawiam

dap

Link to comment

Jeśli potrafisz wytłumaczyć fenomen dlaczego taka dobra UMP-pc nie potrafi wyświetlić trasy to punktów GPX ma etrex 30 - to fajnie i chętnie przetestuję to rozwiązanie.

Skasuj wszystkie (oprócz bazowej) mapy z odbiornika (lub przenieś na dysk komputera). Pobierz i rozpakuj tę wersję UMP: http://ump.waw.pl/update/gmapsupp-topo.zip Wgraj plik IMG do Garmina. Sprawdź czy wyliczanie trasy działa.

 

Dzięki problem się rozwiązał - gotowa wersja od UMP (plik .img) sprawowała się bez zarzutu i teraz ona jest moją podstawową mapa.

Darco

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...