Jump to content

Szukanie cache'y za granicą a sprawa internetu


t_e_d

Recommended Posts

Wracam do tematu ktory kiedys poruszalem na forum OC PL. Chodzi mi o w miare tani i mobilny dostep do internetu poza Polska. Z tego co sie orientuje - dostp przez roaming jest drogi i zupelnie nieoplacalny.

Jest w kraju cos takiego jak iPlusData - karta prepaidowa, nastawiona glownie na transmisje internetowa (koszt 3 grosze za 100 kb transmisji) Kupije sie taka karte w salonach, wklada do telefonu - i spokoj.

Czy sa tego typu (w podobnych cenach) mozliwosci w innych krajach ? Szukalem kiedys informacji na ten temat ma Litwie ale niestety, nic nie znalazlem - pewnie z powodu bariery jezykowej.

 

Jesli zna ktos tego typu sprawdzone (i przetestowane) mozliwosci - sadze ze przydalyby sie nam wszystkim.

Link to comment

jasne ze tylko karty prepaid wchodza w rachube. Pytanie tylko o koszty.

Jest tez cos takiego - http://www.ts2.pl/pl/News/1/65

Zastanawiam sie czy daloby sie to wykorzystac np w kamperze wyposazonym w TV satelitarna. Ogladam ostatnio na Allegro rozne kampery i sa wsrod nich takie wyposazone w takie antenki. Na przyklad taki

http://moto.allegro.pl/item860700334_fiat_ducato_1_9_d.html

 

jest oferta - w obie strony przez satelite

http://www.dostawcy-internetu.pl/stardsl-cennik

czyli teoretycznie mozliwe i w samochodzie :D

Ale cena niestety malo zachecajaca

Edited by t_e_d
Link to comment

Internet satelitarny to słaby pomysł. Musisz mieć naziemny kanał zwrotny (bo nie wyobrażam sobie że kupisz również nadajnik) co powoduje że i tak oprócz satelity potrzeba dodatkowego internetu. Tak na prawdę internet satelitarny kilka lat temu był opłacalny dla osób które ściągały duże ilości danych (bo był szybki) a teraz gdy providerzy internetowi oferują łącza po kilkadziesiąt lub kilkaset Mb/s jest on po prostu nieopłacalny. Również nie wyobrażam sobie, że co chwile (wraz z każdym przemieszczeniem) będziesz ustawiać talerz pod odpowiednim kątem.

 

A wracając do rozwiązania mobilnego to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zakup prepaida - koszty powinny być porównywalne do Polski (np. Play 50 zł - 4 GB).

Edited by SpiderPL
Link to comment

Internet satelitarny to słaby pomysł. Musisz mieć naziemny kanał zwrotny (bo nie wyobrażam sobie że kupisz również nadajnik) co powoduje że i tak oprócz satelity potrzeba dodatkowego internetu.

Na tej stronie ktora cytowalem pisza ze:

* Dwudrożna komunikacja (downlink/uplink) StarDSL – kanał zwrotny również przez satelitę

* Odbiór danych do terminala z prędkością do 4.096 kbit/s (downstream)

* Wysyłanie danych od terminala między do 256 kbit/s (upstream)

* Pozycja satelitów: 23,5°E

* Niezależność od istniejących naziemnych linii telefonicznych, sieci GSM itd.

* Natychmiastowa dostępność w całej Europie

 

 

Jasne ze nie caly czas przestawiam antene ale np wieczorem, na campingu ustawiam sobie i wtedy mam siec :D Tak sie zastanawialem po co ludziom w kamperach taka TV satelitarna - chyba wlasnie chodzi nie tylko o programy ale i dostep do sieci

Link to comment

Weź pod uwagę jeszcze opóźnienia. Tutaj to już tylko teoretyzuje ale: Z tego co pamiętam sygnał do satelity idzie ok. 3 sekund. Robisz żądanie wyświetlenia jakiejś strony - sygnał idzie od ciebie do satelity z satelity do serwera, a następnie w drugą stronę. W sumie daje to 12 sekundowe opóźnienie.

Link to comment

Ze strony http://www.elcamp.pl/index.php?porady=37

O tym, że w camperze lub przyczepie da się korzystać z Internetu przez satelitę wiemy już od ponad roku. Kilku wiodących producentów anten satelitarnych poszerzyło swoją ofertę o sprzęt, gwarantujący nie tylko odbiór programów telewizyjnych, ale i przesył i odbiór danych w internecie. Telefonowaniu, obsłudze poczty elektronicznej, wyszukiwaniu informacji w sieci nic już nie stoi na przeszkodzie.

Link to comment

Doklejam do istniejącego już tematu

moderator

 

Pytanie do tych którzy sporadycznie, np podczas wakacji szukają skrzynek poza granicami naszego kraju. Jak rozwiązujecie problem dostępu do sieci. Jakby nie było czasem dobrze poczytać o jakimś punkcie, hinty itp a ceny pakietów w roamingu są masakryczne. Jakie macie sposoby na ominięcie tego problemu?

Edited by nemrodek
Link to comment
Oryginalna aplikacja Groundspeak'a + pocket query i zapisanie jako offline list.

 

Niby tak, ale... mapy się nie odkładają w cache'u, więc pozostaje tylko korzystanie z funkcji 'radar', która często jest zawodna. Szczególnie, w miastach.

Fajną rzecz nabył ostatnio mój znajomy - nazywa się to MiFi, czyli mobilny punkt dostępowy z modemem HSDPA. Można do niego za pośrednictwem WiFi podłączyć do pięciu urządzeń. Baterię ma wyjątkowo żywotną, do tego karta prepaid i można śmigać po mieście ze swoim własnym WiFi ;)

Link to comment

Niby tak, ale... mapy się nie odkładają w cache'u, więc pozostaje tylko korzystanie z funkcji 'radar'

To moze, jak juz chcemy dokladne mapy aby buszowac w miastach, dokupic mapy Topo wybranych Panstw? Wgrywasz taka mape na swoj "dewajs" i masz z glowy klopot

 

Fajną rzecz nabył ostatnio mój znajomy - nazywa się to MiFi, czyli mobilny punkt dostępowy z modemem HSDPA. Można do niego za pośrednictwem WiFi podłączyć do pięciu urządzeń. Baterię ma wyjątkowo żywotną, do tego karta prepaid i można śmigać po mieście ze swoim własnym WiFi ;)

Takie cos mozesz zrobic z wlasnej komorki np. JoikuSpot. Zabrac jakas swoja starsza i zrobic z niej hotspota - zaden problem.

Link to comment

A po huk kupować dla jednorazowego użytku? Jest coś takiego jak Mobile Atlas Creator (szczególnie polecana wersja 1.8), którym zrobisz mapę dowolnego zakątka ziemi dla swojego urządzenia. Niezależnie czy to jest profesjonalny GPS turystyczny [choć tu raczej warto ściągnąć sobie odpowiedni kawałek OpenStreetMapy ] czy urządzenie mobilne - no może poza nawigacjami samochodowych, w których nie da się odpalić OzziExplorera...

Link to comment

Ja jeszcze szukam ale chyba skuszę się na to:

 

http://www.alditalk.de/web/internet-prepaid-tarif/eu_internet_paket_60/

60MB / 7 Euro / tydzień

 

W całej EU-Länder 0,49 €/1 MB (restliches Europa/Nordamerika 2,49 €/1 MB - ale to już za drogo)

http://www.alditalk.de/web/internet-prepaid-tarif/auslandsinternettarif/

 

A tu mamy 8 euro/ 30 dni/ 500MB szybki internet potem też działa ale wolniej

http://www.alditalk.de/web/internet-prepaid-tarif/flatrates/handy_internet_flatrate/

 

dap

Link to comment

Trochę to offtop bo jednak dotyczy to głównie terenu Polski, ale może się przydać wielu poszukiwaczom którzy nie mają mobilnego internetu, lub wykupionego pakietu:

http://www.aero2.pl/faq.html#Answer1

sam mam zamiar wypróbować w najbliższym czasie

Pozdrawiam

 

Hej,

czytałem raczej negatywne opinie na ten temat (dostęp jest za darmo ale formalności są tak upierdliwe), ale daj znać jak wypróbujesz.

 

dap

Link to comment

Trochę to offtop bo jednak dotyczy to głównie terenu Polski, ale może się przydać wielu poszukiwaczom którzy nie mają mobilnego internetu, lub wykupionego pakietu:

http://www.aero2.pl/faq.html#Answer1

sam mam zamiar wypróbować w najbliższym czasie

Pozdrawiam

 

Hej,

czytałem raczej negatywne opinie na ten temat (dostęp jest za darmo ale formalności są tak upierdliwe), ale daj znać jak wypróbujesz.

 

dap

 

Jak jestes z arszawy, to pojdzie Ci szybko. Karte SIM mozesz odebrac za darmo (20 pln ryczaltu) w punktach Sferia. Karty dzialaja tylko z wybranymi modemami. Konfiguracja tez jest "wiedza tajemna" ktorej nie znajdziesz na stronie aero.pl

Polecam strone na temat Aero.

Link to comment

Trochę to offtop bo jednak dotyczy to głównie terenu Polski, ale może się przydać wielu poszukiwaczom którzy nie mają mobilnego internetu, lub wykupionego pakietu:

http://www.aero2.pl/faq.html#Answer1

sam mam zamiar wypróbować w najbliższym czasie

Pozdrawiam

 

Seba - poza Aero możesz coś polecić na Polskę na 30 dni? Szybkość nie ma dużego znaczenia, fajnie by było gdyby nie było ograniczeń w ilości danych.

 

dap

Link to comment

[...]

Seba - poza Aero możesz coś polecić na Polskę na 30 dni? Szybkość nie ma dużego znaczenia, fajnie by było gdyby nie było ograniczeń w ilości danych.

 

dap

 

Spider podpowiedział konkret, ja u siebie w telefonie aktywuje za free co miesiąc pakiet 50MB internetu, wystarcza na kilka spontanicznych wypadów w teren. Sprawdz czy u Ciebie nie ma jakiś pakietów za kilka złotych.

Wracając do Aero, to wczoraj dostałem maila że karta na mnie już czeka (tak zamiast iść najpierw do do punktu, zamówiłem przez neta z odbiorem osobistym, wiem głąb jestem) wychodzi na to że wyrabiają się w mniej niż 3 tygodnie. Odbiorę ją 17-tego, plan jest taki żeby wsadzić ją do starego tela i zrobić przenośny hot-spot wi-fi ;)

Link to comment

Dostałem kartę aero kilka dni temu i w miejscu gdzie najbardziej mi zależy nie śmiga - bo jestem pod samym nadajnikiem :( W domu jest ok (ale tu mam stacjonarny net :( ) Za granicą radziłem sobie tak - podchodziłem pod jakis hotel i net bardzo często był :) W zeszłym roku w Chorwacji miałem na mojej kwaterze internet z apartamentowców na przeciw mnie - jakies dobre 80 metrów i śmigało 2 mb :)

Link to comment

Odkopie stary temat, wyjeżdżam na kilka dni do UK, będę miał kilka/naście godzin luzu i trochę skrzynek w okolicy.

Czy ktoś wie używając CacheMe pod symbiana ile moge zużyć transferu dla np, 50 skrzynek?

innymi słowy czy pakiet 10-50-100 MB wybrać?

 

Dziękuję,

Pozdrawiam

Link to comment

Odkopie stary temat, wyjeżdżam na kilka dni do UK, będę miał kilka/naście godzin luzu i trochę skrzynek w okolicy.

Czy ktoś wie używając CacheMe pod symbiana ile moge zużyć transferu dla np, 50 skrzynek?

innymi słowy czy pakiet 10-50-100 MB wybrać?

 

Dziękuję,

Pozdrawiam

 

Odpowiem przewrotnie - a moze zrobisz sobie download keszy, ktore chcesz odwiedzic i zamiast laczyc sie na zywo bedziesz je mial ze soba pobrane?

Link to comment

Odpowiem przewrotnie - a moze zrobisz sobie download keszy, ktore chcesz odwiedzic i zamiast laczyc sie na zywo bedziesz je mial ze soba pobrane?

 

No niby racja, ale ja mimo wszystko chciałbym poznać tą wartość, mam ponad 130 mil do przejechania i po drodze mogę się zatrzymywać, nie wiem którędy będe jechał, nie ja o tym decyduje. To już nei ten temat ale może kos wie, da się podpiąć(fizycznie tak ale programowo) telefon z symbianem i gps do tableta z androidem (c:geo) ale bez gps tak aby C:geo zczytywało sygnał gps z komórki?

Link to comment

Odpowiem przewrotnie - a moze zrobisz sobie download keszy, ktore chcesz odwiedzic i zamiast laczyc sie na zywo bedziesz je mial ze soba pobrane?

 

No niby racja, ale ja mimo wszystko chciałbym poznać tą wartość, mam ponad 130 mil do przejechania i po drodze mogę się zatrzymywać, nie wiem którędy będe jechał, nie ja o tym decyduje. To już nei ten temat ale może kos wie, da się podpiąć(fizycznie tak ale programowo) telefon z symbianem i gps do tableta z androidem (c:geo) ale bez gps tak aby C:geo zczytywało sygnał gps z komórki?

 

O ile pamiętam, to c:geo parsuje stronę WWW, a taka strona potrafi być jest 'ciężka' od grafiki, reklam i skryptów. Więc nawet jeśli uda się to spiaćze soba, to transfer może być znaczny

Link to comment

Odpowiem przewrotnie - a moze zrobisz sobie download keszy, ktore chcesz odwiedzic i zamiast laczyc sie na zywo bedziesz je mial ze soba pobrane?

 

No niby racja, ale ja mimo wszystko chciałbym poznać tą wartość, mam ponad 130 mil do przejechania i po drodze mogę się zatrzymywać, nie wiem którędy będe jechał, nie ja o tym decyduje. To już nei ten temat ale może kos wie, da się podpiąć(fizycznie tak ale programowo) telefon z symbianem i gps do tableta z androidem (c:geo) ale bez gps tak aby C:geo zczytywało sygnał gps z komórki?

Jeśli masz 'zwykły' telefon z gps-em, polecam programik handy geocaching - https://code.google.com/p/handygeocaching/ - co prawda po czesku, ale podstawowe funkcje idzie zrozumieć od razu. A transmisja danych to max 10 kb na kesza - wliczając odczyt dziennika znalezień

Edited by ru.beus
Link to comment

 

Jeśli masz 'zwykły' telefon z gps-em, polecam programik handy geocaching - https://code.google.com/p/handygeocaching/ - co prawda po czesku, ale podstawowe funkcje idzie zrozumieć od razu. A transmisja danych to max 10 kb na kesza - wliczając odczyt dziennika znalezień

 

Jesteś wielki!

co prawda znalezień tylko 6 (Anglia) ale program działa rewelacyjnie, czasami nie łapał północy ale pozatym miodzio,

3 dni keszowania a nie przekroczyłem mega transferu, niepotrzebnie wykupiłem 10mg w roamingu ;P

zostanie na przyszłość.

 

Jeszcze raz dzięki wielkie.

Link to comment

co prawda znalezień tylko 6 (Anglia) ale program działa rewelacyjnie, czasami nie łapał północy ale pozatym miodzio,

3 dni keszowania a nie przekroczyłem mega transferu, niepotrzebnie wykupiłem 10mg w roamingu ;P

 

zamiast tych 10mb trzeba sobie bylo kupic PM i robic PQ z trasy. Mialbys wiecej radochy i mozliwosci. A tak ani nie wykorzystales wykupionego transferu, ani nie masz PM. Ale za to korzystasz z wynalazkow zamiast bawic sie jak przyslowiowy "bialy cywilizowany czlowiek" a nie kombinator.

Edited by y_a_h_oo
Link to comment

 

zamiast tych 10mb trzeba sobie bylo kupic PM i robic PQ z trasy. Mialbys wiecej radochy i mozliwosci. A tak ani nie wykorzystales wykupionego transferu, ani nie masz PM. Ale za to korzystasz z wynalazkow zamiast bawic sie jak przyslowiowy "bialy cywilizowany czlowiek" a nie kombinator.

 

Ten biały cywilizowany człowiek nie bardzo rozumie o co ci chodzi. Możesz rozwinąć swoją myśl jak dla dziecka? może być na prv.

Link to comment

[

 

Ten biały cywilizowany człowiek nie bardzo rozumie o co ci chodzi. Możesz rozwinąć swoją myśl jak dla dziecka? może być na prv.

Chodzi o to,że można sobię szybko i wygodnie sciągniać dane skrytek" pocket queries" według trasy, która chcesz jechać.

Super sprawa i ułatwia życie.

Dostepna jest to funkcja dla uzytkowników Premium Members.PM kosztuje 30 groszy dziennie.

Link to comment

co prawda znalezień tylko 6 (Anglia) ale program działa rewelacyjnie, czasami nie łapał północy ale pozatym miodzio,

3 dni keszowania a nie przekroczyłem mega transferu, niepotrzebnie wykupiłem 10mg w roamingu ;P

 

zamiast tych 10mb trzeba sobie bylo kupic PM i robic PQ z trasy. Mialbys wiecej radochy i mozliwosci. A tak ani nie wykorzystales wykupionego transferu, ani nie masz PM. Ale za to korzystasz z wynalazkow zamiast bawic sie jak przyslowiowy "bialy cywilizowany czlowiek" a nie kombinator.

 

Jasiu - kolega wyraźnie pisał, że NIE wie, którędy będzie jechał, gdzie stanie, jaka trasa zostanie obrana. Na ślepo miał robić trasy ?

Link to comment

My z Lisia_kita jako weterani skrzynek za granica po przetestowaniu kilku rozwiązań uważamy ze najlepsze to oficjalna aplikacja + kilka ściągniętych PQ, czasami jak trafimy przypadkiem w miejsce gdzie PQ akurat nie objęło rejonu zawsze nawet w dużych zadupiach mozna namierzyć jakies WiFI i ściągnąć szybko dodatkowa listę. Ma to swoje koszty - konto premium + aplkacja w naszym przypadku na IOS, ale wydaje mi sie ze nie ma wygodniejszego sposobu.

Link to comment

My z Lisia_kita jako weterani skrzynek za granica po przetestowaniu kilku rozwiązań uważamy ze najlepsze to oficjalna aplikacja + kilka ściągniętych PQ, czasami jak trafimy przypadkiem w miejsce gdzie PQ akurat nie objęło rejonu zawsze nawet w dużych zadupiach mozna namierzyć jakies WiFI i ściągnąć szybko dodatkowa listę. Ma to swoje koszty - konto premium + aplkacja w naszym przypadku na IOS, ale wydaje mi sie ze nie ma wygodniejszego sposobu.

 

Robię dokładnie tak samo i uważam, że to sposób łatwy i nieupierdliwy. A, że parę złotych kosztuje - cóż, wystarczy zrezygnować z paczki fajek/kebaba/piwa czy dwóch/kawy w starbaksach* tygodniowo i koszt jest nieodczuwalny. Wystarczy chcieć. No chyba, że ktoś ma awersję do karmienia kapitalistycznych hien, czyli przedsiębiorstw, które mają pomysł i umieją na tym zarabiać dostarczając fajny produkt. Tego nie da się przeskoczyć.

 

* niepotrzebne skreślić, ewentualnie dopisać swoje

Link to comment

Wracam z kolejnym problemem zwiazanym z PQ :)

Rzeczywiście świetna rzecz, super się w trasie sprawdza ale... wie ktoś jak usunąć jednorazowo wszystkie takie punkty z nawigacji po wykorzystaniu już konkretnego PQ?

Mam taka sytuację iż wgrałem do tel (nokia 500, symbian bella) dwa PQ, wszystko ładnie, ale teraz chciałbym pozbyć się tych 300 pozycji z ulubionych na nawigacji i nie wiem jak to zrobić inaczej jak usuwać pojedynczo, co jest bardzo czasochłonne. Jakiś katalog usunąć? plik?

Link to comment

Wracam z kolejnym problemem zwiazanym z PQ :)

Rzeczywiście świetna rzecz, super się w trasie sprawdza ale... wie ktoś jak usunąć jednorazowo wszystkie takie punkty z nawigacji po wykorzystaniu już konkretnego PQ?

Mam taka sytuację iż wgrałem do tel (nokia 500, symbian bella) dwa PQ, wszystko ładnie, ale teraz chciałbym pozbyć się tych 300 pozycji z ulubionych na nawigacji i nie wiem jak to zrobić inaczej jak usuwać pojedynczo, co jest bardzo czasochłonne. Jakiś katalog usunąć? plik?

 

Czy dobrzę rozumuję, że porgram na twoim telefonie, po prostu zaimportował dane z pliku GPX i stworzył własne punkty ?

Edited by ru.beus
Link to comment

Czy dobrzę rozumuję, że porgram na twoim telefonie, po prostu zaimportował dane z pliku GPX i stworzył własne punkty ?

 

Mniej więcej. wgrałem plik GPX na fona i uruchomiłem go, zaimportował się do nawigacji, wszystkie znajdujące się tam punkty

zostały umiejscowione w "ulubionych" nawigacji, gdzie nie widze możliwości wyczyszczenia wszystkich na raz, tylko muszę usuwać pojedynczo.

Jest to problem bo dla każdego z potwierdzeniem usuwania zajmuje to kilkanaście sekund.

Dlatego myślełem iż gdzieś ulubione zapisują się do jakiegos katalogu, i wystarczy go usunąć albo wyczyścić.

sprzęt to Nokia 500 z systemem symbian bella. Jesteś w stanie pomóc?

 

edit: a żeby było zabawniej to wszystkie te punkty są widoczne na mapie, tak jak mówisz, jako własne punkty.

Edited by meniorek
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...