Jump to content

Odznaka PTTK Geocaching Polska


Spider

Recommended Posts

Mamy odznakę dla znajdowaczy to może teraz dla zakładaczy, których też nie brakuje a dodatkowo mobilizowałoby to innych do zakładania skrzynek i rowoju całej zabawy? Co o tym sądzicie?

 

Moim zdaniem przydałaby się odznaka tylko dla szukających, bez wymogów dot. założeń, za to z wymogami znalezienia odpowiedniej ilości np multi czy zagadek, oraz rzeczywistymi wymogami 'zaliczenia' województwa czymś więcej niż jednym keszem na dworcu. Oraz odznaka dla zakładaczy, gdzie nie będzie można tak łatwo 'wykpić' się z wymogów wieszając 100 probówek na drzewach, ale z ostrzejszymi wymogami jakościowymi, zarówno co do rozmiaru, jak i typu.

 

W PTTK funkcjonuje kilkaset różnych odznak, więc ustanowienie kolejnej nie jest naprawdę żadnym problemem. Problemem jest napisanie sensownego regulaminu oraz określenie sposobu weryfikacji wymogów.

  • Upvote 1
Link to comment
Oraz odznaka dla zakładaczy, gdzie nie będzie można tak łatwo 'wykpić' się z wymogów wieszając 100 probówek na drzewach, ale z ostrzejszymi wymogami jakościowymi, zarówno co do rozmiaru, jak i typu.

 

Który to wymóg obejdzie się chowając 100 preform od pięciolitrowych baniaków (a to już nie mikro, a mała) w losowo wybranych smietnikach. Przy czym w niektórych przypadkach będzie to quiz 'zgadnij w którym rogu', a w niektórych multi 'to nie tu, to w następnym'.

 

Chęć zdobycia Odznaki Wybitnego Zakładacza będzie powodować masowe pojawianie się słabych skrzynek, postawionych tylko 'dla wypełnienia normy'.

Link to comment

Mamy odznakę dla znajdowaczy to może teraz dla zakładaczy, których też nie brakuje a dodatkowo mobilizowałoby to innych do zakładania skrzynek i rowoju całej zabawy? Co o tym sądzicie?

 

Żeby znajdowacz dostał złota odznakę PTTK musi także założyć 50 skrytek... A że ten warunek spełniło w Polsce stosunkowo mało osób nie widze potrzeby nowej odznaki...

Link to comment

Ja uważam, że żadna nowa odznaka o zasięgu ogólnopolskim nie jest potrzebna i to wymyślanie na siłę nijak nie przysłuży się rozwojowi sensownego geocachingu, ale wszystkim chętnym proponuję zgłoszenie się do Zarządu Głównego PTTK z założeniami, liczbami i argumentami, które są w stanie kogokolwiek przekonać.

Link to comment

Co z tego, że powstaje dużo skrytek, skoro większość to preformy w lesie rzucone byle jak w korzenie... Albo zakładane w dużej ilości i nieserwisowane. Wprowadzenie nowej odznaki mogłoby tylko spotęgować te - i tak już na zbyt dużą skalę występujące negatywne zjawiska. Wolałbym, żeby było w PL mniej skrytek, ale bardziej przemyślane.

 

Dlatego jestem przeciwny temu pomysłowi. Chyba, że zażądamy wysokiej jakości i regularnego serwisu i zaproponujesz sensowny sposób weryfikacji tego.

Bo taki GeoFreak PL na odznakę faktycznie zasługuje, ale Czarnoziem na Soli, który ma więcej założeń, już zdecydowanie nie.

Link to comment

Jeśli odznaka dla "zakładacza" to tylko za jakość, nigdy za ilość. Np. za największą ilość fav.?

 

Znaczny % 'favów' rozdawany jest 'po znajomości'. Temu dam, nawet za skrzynkę średnią, bo go lubię, a temu nie dam, nieważne co by stworzył.

Link to comment

Znaczny % 'favów' rozdawany jest 'po znajomości'. Temu dam, nawet za skrzynkę średnią, bo go lubię, a temu nie dam, nieważne co by stworzył.

Faktycznie tak bywa, ale nie zauważyłem, żeby to miał być znaczny %. Raczej w ogólnym rozrachunku nieistotny.

Ale: czy przykładowo za JEDNĄ TYLKO skrytkę mającą dajmy na to 100 FP, już chcielibyśmy dawać odznakę?

 

Jeżeli chcemy poważnie rozmawiać o takiej odznace (cały czas mam wątpliwości co do sensowności wprowadzania nowej odznaki w ogóle), to ciekawym kryterium mógłby być proponowany tu kiedyś przez pomysłodawcę "Index Murazora", uwzględniający zarówno jakość (FP), jak i liczbę dobrych skrytek.

Link to comment

W sytuacji gdy w PL niewielki ułamek keszerów ma PM wszelkie indeksy bazujące na ilości FAV są bez sensu. Znam świetne kesze co mają klika FAV, i słabe co mają bardzo dużo FAV. We Wrocławiu są świetne kesze ale 90% keszerów nie ma mozliwości przyznania im FAV.

 

Uważam, że odznaka GCPL jest spoko i wcale nie tak łatwo ją zdobyć mieszkając np. we Wrocławiu.

Link to comment

W sytuacji gdy w PL niewielki ułamek keszerów ma PM wszelkie indeksy bazujące na ilości FAV są bez sensu. Znam świetne kesze co mają klika FAV, i słabe co mają bardzo dużo FAV. We Wrocławiu są świetne kesze ale 90% keszerów nie ma mozliwości przyznania im FAV.

To był przekonujący argument jeszcze kilka lat temu. Obecnie coraz więcej osób angażujących się poważniej w grę, PM wykupuje i w skali kraju raczej nie jest to "niewielki ułamek". Z ciekawości sprawdziłem top 10 znalazców keszy we Wrocławiu. Faktycznie tu tylko 30% z nich ma konto PM (acz 30% to jednak nie 10%). Dla porównania top 10 znalazców keszy w Krakowie: 80% ma PM, top 10 w Świnoujściu: 100% PM.

Link to comment

 

Znaczny % 'favów' rozdawany jest 'po znajomości'. Temu dam, nawet za skrzynkę średnią, bo go lubię, a temu nie dam, nieważne co by stworzył.

Hmmm, może na geo- prowincji...

W miejscach turystycznych , odwiedzanych przez liczne grono cudzoziemców, favy - moim zdaniem -pokazuja najfajniesze schowanka.

Tak na pewno jest w Gdańsku i Krakowie.

I raczej w Świnoujściu...

Ja tam najgorszemu geo- wrogowi dam fava jak coś niezwykłego stworzy.... ;)

Link to comment

 

Który to wymóg obejdzie się chowając 100 preform od pięciolitrowych baniaków (a to już nie mikro, a mała) w losowo wybranych smietnikach. Przy czym w niektórych przypadkach będzie to quiz 'zgadnij w którym rogu', a w niektórych multi 'to nie tu, to w następnym'.

 

 

Niekoniecznie. To zależy od sposobu skonstruowania regulaminu. Weryfikacja 'na leniwca' tylko na podstawie danych z tego czy innego serwisu może faktycznie doprowadzić do takich patologii. Natomiast jeśli wpiszesz do regulaminu, że weryfikujący odznakę ma prawo zweryfikować poprawność typu czy rozmiaru na podstawie listingu, analizy logów czy wizyty w terenie oraz zapisanie własnych minimalnych kryteriów 'zaliczenia' do danego typu, to takie sytuacje nie będą możliwe.

 

Oczywiście wszystko rozbija się o to, czy znajdą się osoby gotowe poświęcić swój czas dla porządnej weryfikacji odznak, tak jak ma to miejsce w przypadku odznak 'prestiżowych', jak odznaka turystyki pieszej czy górskiej, czy też wydawać odznaki 'na słowo honoru' bez jakiejkolwiek weryfikacji (jak to również ma często miejsce).

Link to comment

Zrozumiałbym gdyby potrzeba utworzenia nowej odznaki wypłynęła od kogoś, kto już ma "złotą" i potrzebuje kolejnego celu..

 

Wydaje mi się, że wymagania dot. odznak są adekwatne (ciągle) do polskich warunków, stosunek zdobywców/spełniających warunki poszczególnych poziomów odznaki jest całkiem przyzwoity, więc po prostu się przyłóżcie. W składnicy jest jeszcze "duża ilość" złotych a na zmianę liczby województw się nie zanosi :D

Link to comment

Zrozumiałbym gdyby potrzeba utworzenia nowej odznaki wypłynęła od kogoś, kto już ma "złotą" i potrzebuje kolejnego celu..

 

A może nie dla każdego celem jest ukrycie 100 preform pod korzeniem oraz założenie CITO? Cele można różnie definiować, nie każdemu podoba się to samo...

Link to comment
A może nie dla każdego celem jest ukrycie 100 preform pod korzeniem oraz założenie CITO? Cele można różnie definiować, nie każdemu podoba się to samo...

Wszystkim dogodzić się nie da... Tak więc zdefiniuj sobie cel, przyjmij jakie tam chcesz kryteria, osiągnij go, a następnie przyznaj sobie odznakę czy to wirtualną czy z plasteliny.

Link to comment

W kwesti istoty samej odznaki to mimo iż w dotychczasowej odznace Geocacing Polska wymagane są założenia skrytek to i tak uważam, że warto byłoby stworzyć osobną odznakę. Podobnie jest też w samym PTTK. Tam osobne odznaki są np dla instruktorów czy osób znakujących szlaki. Doceniani są w ten sposób ci którzy w namacalny sposób przycznyniają się do kreowania ruchu turystycznego. W geocacingu może być podobnie. Nawet osobne geo-archivmenty są robione dla zakładaczy...

Obecnie prawda jest taka, a wiem to chociażby po sobie, że osoby które zakładają dużo keszy w swoim regionie przy okazji propagowania geocachingu są na tyle pochłonięci swoimi działaniami (w tym serwisowaniem skrzynek) że nie mają czasu na szukanie innych keszy. Jest to też odpowiedź na pytanie dlaczego złotej odznaki wydano tak mało. Dla przykładu od dłuższego czasu w mojej okolicy czeka na mnie ponad 200 skrytek na znalezienie których nie mam się kiedy wybrać, że o wyprawach w inne regiony kraju nie wspomnę. W podobnej sytuacji raczej nie jestem sam. Tu rodzi się zatem pytanie, czy odznaka bardziej należy się komuś kto nie angażował się w żadne geocachinowe akcje, miał czas żeby pojeździć po kraju i znaleźć 1000 keszy (bazując na pracy tych którzy na to czasu nie mieli), a przy tym dla spełnienia wymogu założył 50 mikrusów na trailu, niż komuś kto znacznie bardziej przyczynił się geocachingowi? W moim odczuciu osoby, dzięki którym w największym stopniu przyczyniają się do tego, że można się potem chwalić szybko rosnącą liczbą skrzynek w kraju, powinni być dodatkowo honorowani osobnymi odznakami. I żeby nie było że mówie tylko o sobie, ale z perspektywy czasu i wysiłku jaki włożyłem i wkładam dalej w zakładanie i późniejsze serwisowanie skrzynek, tym badziej doceniam innych którzy działają tak jak ja w innych regionach, bo wiem ile wysiłku i poświęcenia to wymaga. Bardzo więc proszą aby wypowiadając się w kontekście tego czy warto czy nie warto stworzyć taką odznakę nie kierować się jedynie własną potrzebą ale potrzebą ogółu i sprawy.

 

Co do przyznawania samej odznaki to oczywiście zgadzam się że nie powinna się ona należeć za założenie kilkudziesięciu czy kilkuset mikrusów, zwłaszcza na trailu. Najlepiej byłoby stworzyć punktacje za założenie konkretnego typu skrytki i rozmiaru gdzie mikrusy i to w dodatku tradycyjne były by punktowane symbolicznie a najbardziej punktowane byłyby skrytki większych rozmiarów i rzadszych typów. Wszystko da się zawrzeć w regulaminie.

Link to comment

zgadzam się że nie powinna się ona należeć za założenie kilkudziesięciu czy kilkuset mikrusów, zwłaszcza na trailu

 

Rozumiem, że zgłaszasz się jako bezpłatny wolontariusz weryfikujący w terenie?

Nie trzeba tego weryfikować w terenie. Traile nazywane są zawsze tak samo. Poza tym tak jak pisałem wcześniej można ewentualnie zaliczać takie traile ale punktując symbolicznie np. 0.1 pkt za tradycyjną + 0.1 pkt za rozmiar mikro czyli zaledwie 0.2 pkt za tradycyjnego mikrusa.

Edited by GeoFreak PL
Link to comment

Nie trzeba tego weryfikować w terenie. Traile nazywane są zawsze tak samo. Poza tym tak jak pisałem wcześniej można ewentualnie zaliczać takie traile ale punktując symbolicznie np. 0.1 pkt za tradycyjną + 0.1 pkt za rozmiar mikro czyli zaledwie 0.2 pkt za tradycyjnego mikrusa.

 

A, czyli wystarczy stworzyć traila z różnymi nazwami skrytek. Spoko.

Link to comment

 

Co do przyznawania samej odznaki to oczywiście zgadzam się że nie powinna się ona należeć za założenie kilkudziesięciu czy kilkuset mikrusów, zwłaszcza na trailu.

 

Sugerujesz, że założenie traila z 50, 100, więcej skrytek nie wymaga pracy przy zakładaniu i serwisowaniu skrytek (nie wspominając o kosztach)?

Link to comment

 

Co do przyznawania samej odznaki to oczywiście zgadzam się że nie powinna się ona należeć za założenie kilkudziesięciu czy kilkuset mikrusów, zwłaszcza na trailu.

 

Sugerujesz, że założenie traila z 50, 100, więcej skrytek nie wymaga pracy przy zakładaniu i serwisowaniu skrytek (nie wspominając o kosztach)?

Owszem jest, ale w mojej ocenie praca przy założeniu i serwisowaniu 50 mikrusów na trailu nie równa się 50 mikrusom gdzieś w mieście, gdzie dotyczą one każdorazowo innego miejsca, innego pojemnika, innego miejsca ukrycia i kamuflażu a nie robienia wszystkiego na jedno kopyto na ilość. Nie oszukujmy się ale kesze na trailu zakładane są byle gdzie, żeby tylko odległość się zgadzała. Jedyny wysiłek to w serwisowaniu jest ale zakładanie wiąże się jedynie z pomiarem odległości. Tak czy inaczej moja propozycja to punktować minimalnie tradycyjne mikrusy.

Link to comment

Owszem jest, ale w mojej ocenie praca przy założeniu i serwisowaniu 50 mikrusów na trailu nie równa się 50 mikrusom gdzieś w mieście, gdzie dotyczą one każdorazowo innego miejsca, innego pojemnika, innego miejsca ukrycia i kamuflażu a nie robienia wszystkiego na jedno kopyto na ilość. Nie oszukujmy się ale kesze na trailu zakładane są byle gdzie, żeby tylko odległość się zgadzała. Jedyny wysiłek to w serwisowaniu jest ale zakładanie wiąże się jedynie z pomiarem odległości. Tak czy inaczej moja propozycja to punktować minimalnie tradycyjne mikrusy.

 

Czyli jak weryfikowana byłaby odznaka? (według mnie to niewykonalne i tracimy czas na kontynuowanie wątku)

Link to comment

Co do przyznawania samej odznaki to oczywiście zgadzam się że nie powinna się ona należeć za założenie kilkudziesięciu czy kilkuset mikrusów, zwłaszcza na trailu. Najlepiej byłoby stworzyć punktacje za założenie konkretnego typu skrytki i rozmiaru gdzie mikrusy i to w dodatku tradycyjne były by punktowane symbolicznie a najbardziej punktowane byłyby skrytki większych rozmiarów i rzadszych typów. Wszystko da się zawrzeć w regulaminie.

 

Tego typu punktowanie by było nadmiernie skomplikowane, trudne do odgadnięcia i by było ewenementem wśród odznak PTTK. Kryteria powinny być dość proste do zweryfikowania i ogarnięcia.

 

Np na małą złotą OTP trzeba mieć min 500 punktów, zdobytych na terenie co najmniej 3 województw, co najmniej 50 punktów w każdym. Do tego jedna wycieczka pięciodniowa lub dwie trzydniowe. Proste.

 

Oczywiście są zawsze niuanse, np nie jest punktowana droga powrotna tym samym szlakiem, ale np w takim Lesie Kabackim jest mnóstwo ścieżek, teoretycznie możnaby dostać punkty za każdą z nich, chociaż jest to sprzeczne z duchem odznaki. Tak samo np. 'multi' typu azymut, którą się liczy w komórce nawet nie idąc na współrzędne, to tak naprawdę nie powinna być multi tylko zagadka (a i jako zagadka jest wątpliwa, bo co do za 'zagadka' gdzie nie trzeba nawet nic zgadywać?) Właściwie w każdym przypadku masz element, że ludziom wierzysz na słowo, że to co mówią albo piszą odpowiada rzeczywistości.

 

Warto też się zastanowić, czy jest sens premiować np założenie letterbox-hybrid, skoro letterbox-hybrid może być nawet tradycyjniakiem, tyle że z pieczątką (dowolnego typu). Pieczątka może być atrakcją dla kolekcjonerów, ale z punktu widzenia wrażeń szukającego zbyt wiele nie wnosi.

Link to comment

Nie oszukujmy się ale kesze na trailu zakładane są byle gdzie, żeby tylko odległość się zgadzała.

 

Nie do końca. Chyba, że serii, gdzie odległości między skrytkami jest większa niż (powiedzmy) 170m nie można nazwać trailem lub/i nazwa ta jest zarezerwowana wyłącznie dla identycznych pojemników.

Link to comment

W geocachingu stawiam pierwsze kroki. Niedawno zdobyłem odznakę w stopniu popularnym (spora radość...) i mam zamiar w tym roku spełnić warunki do zdobycia stopnia brązowego. Jeden punkt regulaminu jest dla mnie jednak niejasny, ten dotyczący liczby znalezionych keszy: 250. Czy 250 oznacza 100 na odznakę popularną + 150, czyli razem 250? Czy też 250 oznacza 100 na popularną, potem licznik się zeruje i kolejne 250 na brązową, czyli razem 350?

 

Temat ten poruszał już w tym wątku vovo_pl, ale nie uzyskał odpowiedzi. Z własnego doświadczenia potem zasugerował jakby, że działa tu pierwszy wariant. Tylko, że to oficjalna odznaka PTTK, a przy zdobywaniu innych odznak tej organizacji zwykle obowiązuje zasada "start od zera" przy zdobywaniu kolejnych stopni, a nie dodawanie dorobku z poprzedniego stopnia odznaki (już zaliczonego). Dodaje się tylko zazwyczaj nadwyżkę punktów ze stopnia niżej.

 

To jak to jest w końcu tutaj?

Link to comment
3 hours ago, MLeda said:

Czy 250 oznacza 100 na odznakę popularną + 150, czyli razem 250? Czy też 250 oznacza 100 na popularną, potem licznik się zeruje i kolejne 250 na brązową, czyli razem 350?

Wartości, które są podane w wymaganiach są bezwzględne - Twój licznik znalezień na geocaching.com jest wiążący czyli potrzebujesz 250, nie 350 w tym przypadku.

 

Najwygodniej sobie sprawdzić tutaj czy spełniasz wymagania

Link to comment

Na Twoich statystykach z Project-GC pojawia się:

 

rugewitt zalogował(a) 385 różnych skrytek,

oraz 206 skrytek lab, razem 591 unikalnych znalezień

 

z czego w Polsce 363, w Ukrainie 13, Rumunii 3, Grecji 2, USA 1, Węgrzech 1, Słowacji 1

 

Do odznaki liczą się kesze w Polsce (w przypadku multi - Start w Polsce), nie są brane pod uwagę labki.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...