Jump to content

Odznaka PTTK Geocaching Polska


Spider

Recommended Posts

 

To w takim razie liczyły by się jako quiz (bo na OC są quizem) czy nie (bo na GC nie są quizem) ??

Sam widzisz - wielosystemowość odznaki po prostu nie ma sensu.

 

Moim zdaniem jednosystemowość odznaki nie ma sensu, bo wtedy powstaną 2 odznaki które na logikę powinny mieć taką samą nazwę, np jak być nazwał odznakę za skrzynki GC w lubelskiem?

 

Jeśli Wherigo są na OC quizem to jest z górki - liczą się jako quiz.

 

Mystery -> Quiz

Wherigo -> Quiz

Letterbox -> Quiz (?) (nie miałbym nic przeciwko osobnej odznace dla letterboxów).

 

Oczywiście nie ma przeszkód żeby ustanowić kilka 'ogólnopolskich' odznak, każda z innym regulaminem, a dla każdego województwa po (co najmniej) 2, ale to wprowadza (moim zdaniem) niepotrzebne zamieszanie.

 

Natomiast to, czego bym chciał, to odznaki za 'szukanie' bez wymogu 'zakładania'. Powinna być taka, a za 'zakładanie' może być osobna. Ani GOT, ani OTP ani im podobne nie wymagają na żadnym poziomie organizacji ani jednej wycieczki (nie wymagają nawet członkostwa w PTTK).

Link to comment

co najmniej 100 w każdym województwie

 

Za znalezienie 100 keszy w Świętokrzyskiem powinno się dostać odznakę ze szczerego złota :)

 

Nie chcę być uszczypliwy, ale do dyskusji i propozycji zmian powinno się ciut lepiej przygotować merytorycznie...

 

PS. CITO może zorganizować każdy...

Edited by Scout_RB
Link to comment

 

Za znalezienie 100 keszy w Świętokrzyskiem powinno się dostać odznakę ze szczerego złota :)

 

Nie chcę być uszczypliwy, ale do dyskusji i propozycji zmian powinno się ciut lepiej przygotować merytorycznie...

 

 

A to niby czemu? Co widzisz nadzwyczajnego w znalezieniu 100 keszy w świętokrzyskiem?

 

Oprócz tego że raczej nie zrobi się w jeden weekend jak ktoś nie ma samochodu...

Edited by paprotek
Link to comment

Bo jest ich tam 81...?

 

I w tym kontekście odznaka wymagająca 100 byłaby chyba dobrym pomysłem...

Pamiętasz te dawne czasy, jak w Krakowie nie było żadnych keszy na literę Q, a potem (po pewnym zdarzeniu) nastąpił ich gwałtowny wysyp?

Edited by dadoskawina
Link to comment

 

Przeciez jest. Odznaka PTTK Geocaching Polska w stopniu popularnym nie wymaga zakładania skrytek.

 

No właśnie. W popularnym. Gdzie nie ma żadnego wyzwania praktycznie.

 

A tu chodzi o to żeby było wyzwanie, nie wymagające posiadania stałego zameldowania w Polsce (utrzymanie skrzynek). Nawet lepiej, żeby nie promować zakładania skrzynek na siłę, którymi z założenia założyciel nie miał zamiaru sie zajmować.

 

A znalezienie minimum X skrzynek w co najmniej Y województwach czy Z powiatach to jest, jak wynika z niektórych postów, większe wyzwanie niż 'diamenty'. Bo nie wystarczy na weekend 'skosić' zaplecza keszowego. Bo trzeba ruszyć w teren. Bo trzeba poświęcać czas na odwiedzanie miejsc, gdzie są 3 kesze na krzyż.

 

Samochodziarz 'zaliczy' 16 województw w jeden weekend, jeśli nie w 1 dzień. Znalezienie co najmniej 100 keszy w co najmniej 10 województwach to już Wyzwanie przez duże W. Bo tego nie zrobi się tak hop siup. 100 multi nie ma na swoim koncie wielu, co mają kilka tyś. znalezień. Kolejne wyzwanie.

 

Fajnie że jest odznaka za zakładanie skrzynek, ale 1000 znalezień, w tym po 1 w każdym województwie za szczególne wyzwanie jeśli chodzi o szukanie pozwalam sobie nie uważać, zwłaszcza teraz jak są Power Traile. CITO może zrobić każdy, ale CITO zrobiony tylko żeby spełnić wymogi zapewne zbyt wysokiej jakości nie będzie..

 

Po co odznaki "wojewódzkie" ktoś się spytał? A no po to, że teraz można "dowalić" wymogi powiatowe. Np znalezienie w każdym powiecie, albo co najmniej 10/20/50 w połowie z nich (w zależności od lokalnych warunków). Chodzi o to, żeby keszer zamiast leżeć na kanapie i myśleć "byle do wakacji, to kolejnego PowerTraila zrobię i się zbliżę do kolejnego diamenta" miał co robić u siebie na podwórku, no i żeby promować poznawanie własnego kraju, bo to jest cel statutowy PTTK.

 

Żeby nie było nieporozumień: nie mam absolutnie nic przeciwko odznace za zakładanie keszy, ani przeciwko diamentom. Uważam że one wszystkie są fajną sprawą. Ale uważam też, że mają one 'białe plamy', np. 'zaliczanie' regionu jednym znalezieniem, które odznaki PTTK mogłyby świetnie uzupełnić.

 

A to wszystko o czym piszę JUŻ funkcjonuje w ramach np. odznak turystyki pieszej, gdzie oprócz ogólnopolskiej są liczne lokalne.

 

I w tym kontekście odznaka wymagająca 100 byłaby chyba dobrym pomysłem...

Pamiętasz te dawne czasy, jak w Krakowie nie było żadnych keszy na literę Q, a potem (po pewnym zdarzeniu) nastąpił ich gwałtowny wysyp?

 

O, to też. Ale kesze już są. A to, że nie wszyscy się chcą bawić dwusystemowo to już inna bajka. Właśnie dlatego ich nie widać na GC: bo ich twórcy nie chcą się bawić dwusystemowo, bo nie i już [foch z przytupem]. Gdyby częśc ludzi tutaj zamiast udawać, że drugiego systemu nie ma, albo zniechęcać nawet o wspominaniu o nim, wykazali trochę więcej woli, to może łatwiej byłoby przekonać kolegów, żeby je zarejestrowali także na GC? Argument w postaci łatwiejszej dostępności dla kolegów z Czech czy Niemiec, którzy są "badge'owymi freakami" :D mógłby okazać się trafiony.

 

A tak pozaodznakowo: Czy jest jakiś "All Counties Challenge" albo komuś udało się taki prywatny cel zrealizować? Znalezienie w każdym powiecie w Polsce, to jest dopiero ładne wyzwanie :o

Edited by paprotek
Link to comment
Chodzi o to, żeby keszer zamiast leżeć na kanapie i myśleć "byle do wakacji, to kolejnego PowerTraila zrobię i się zbliżę do kolejnego diamenta" miał co robić u siebie na podwórku, no i żeby promować poznawanie własnego kraju, bo to jest cel statutowy PTTK.

Czy jestem jedynym, który ma szczerze gdzies, gdzie lezy keszer, jak go zmotywowac do geocachingu, jak i statuty rozmaitych organizacji?

Jest tu jeszcze ktos, kogo cieszy znalezienie pojedynczego pudelka w srodku lasu?

Link to comment

A tu chodzi o to żeby było wyzwanie, nie wymagające posiadania stałego zameldowania w Polsce (utrzymanie skrzynek). Nawet lepiej, żeby nie promować zakładania skrzynek na siłę, którymi z założenia założyciel nie miał zamiaru sie zajmować.

 

To załóż 50 eventów.

 

Samochodziarz 'zaliczy' 16 województw w jeden weekend, jeśli nie w 1 dzień. Znalezienie co najmniej 100 keszy w co najmniej 10 województwach to już Wyzwanie przez duże W. Bo tego nie zrobi się tak hop siup. 100 multi nie ma na swoim koncie wielu, co mają kilka tyś. znalezień. Kolejne wyzwanie.

 

Co najmniej 100 multaków w Polsce znalazło 12 osób.

Co najmniej 2000 znalezień w Polsce ma zaledwie 7 osób.

 

A tak pozaodznakowo: Czy jest jakiś "All Counties Challenge" albo komuś udało się taki prywatny cel zrealizować? Znalezienie w każdym powiecie w Polsce, to jest dopiero ładne wyzwanie :o

 

Jeszcze nie ma, ale pomysł dobry. Może ktoś założy?

Chociaż, póki co jest to realizowalne tylko w niektórych województwach...

Link to comment

Jest tu jeszcze ktos, kogo cieszy znalezienie pojedynczego pudelka w srodku lasu?

 

Mnie cieszy. Pod warunkiem jednakże, że pudełko jest w środku suche, nie zakopane w ziemi, nie owinięte plastikowymi workami i w promieniu nie więcej niż 15m od miejsca wskazywanego przez GPS.

Link to comment

Thathanka, nie jesteś jedyny ;)

 

Odznaka PTTK została ustanowiona w takiej a nie innej formie i w najbliższym czasie nie planujemy zmieniać warunków jej zdobywania. Tak więc wszelkie dyskusje na temat warunków uważam za bezcelowe.

 

Natomiast jeżeli ktoś ma ochotę przyczynić się do ustanowienia odznaki regionalnej to na pewno tego nie zrobi poprzez forum ;)

Link to comment

Jest tu jeszcze ktos, kogo cieszy znalezienie pojedynczego pudelka w srodku lasu?

Thathanka, nie wątp w istnienie "staromodnych" keszerów, proszę. Nie wszyscy jeszcze wymarli :-). Choć "new model of geocacher" króluje już niestety...

Dla dodania otuchy: moja przedwczorajsza zdobycz .

Tak jak chciałeś: środek lasu, pojedyncza skrzynka i prawie 6 km na nogach w upale. Pozdrawiam i wiary życzę :-).

Link to comment

Jest tu jeszcze ktos, kogo cieszy znalezienie pojedynczego pudelka w srodku lasu?

 

Mnie cieszy, zwłaszcza jeśli to pudełko jest dużych rozmiarów, z dala od drogi, albo w regionie, w którym jeszcze nie byłem :D

I pojechałbyś tam nawet jak medalu za to nie dostaniesz?

 

Jak ktoś się nie lubi ruszać w teren, to i setką odznak go do tego nie przekonasz...

Link to comment

Paprotku, oprócz odznak PTTK jest jeszcze mnóstwo innych gadżetów typu badże, geo-pasy, EC master i award, czy suweniry. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ty również możesz coś stworzyć - a rzeczywistość zweryfikuje, czy się to ludziom podoba.

 

Taki mam zamiar. Tylko najpierw muszę wrócić do Polski. A nie spieszy mi się, bo jeszcze keszy w obecnej okolicy nie wyzbierałem :D

 

A EC Award jest w moich (dalekosiężnych) ambicjach bo "180 is not enough" ;)

Edited by paprotek
Link to comment

No i jest pierwsza lokalna odznaka PTTK związana z geocachingiem:

http://www.pttk-jg.pl/geocaching/1022-regionalna-odznaka-pttk-geocaching-dookola-kotliny-jeleniogorskiej.html

Gratulacje dla inicjatorów.

 

Druga, pierwsza była lubelska.

 

Ale tam jest tyle odznak, że znikła w tłumie :) Ponad 200 ich popełnili: http://www.ow_chelm.pttk.pl/index/odznaki.htm

 

A ja już sam nie wiem czy lepiej zrobić odznakę czy challenge'a z suwenirem do wklejenia do profilu, sensownie zrobiony challenge albo inny okolicznościowy suwenir jest czymś, czym warto się pochwalić. Np ten "Geology Rocks" jest śliczny :)

Link to comment

Witam. Od wczoraj mam odpowiednią ilość założeń i znalezień do brązowej odznaki a w profilu nadal jest informacja, że nie spełniam wymagań. Czy mam czekać (ktoś to weryfikuje?) czy może to jest jakiś błąd. Odznakę turystyczną mogłem zamówić natychmiast po setnym znalezieniu. Czy ktoś spotkał się z tym problemem? Mam czekać czy gdzieś to zgosić? Gdzie? Będe wdzięczny za odpowiedź.

>>>>>>>Post chciałem umieścić w dziale o odznace PTTK ale coś nie wyszło. Jesli można- proszę o przeniesienie tego postu do własciwego działu.

Edited by vovo_pl
Link to comment

geocaching.pl

Twoje konto/ustawienia

Znalezione skrytki w Polsce: aktualizuj.

O tym wiedzialem, mam zaktualizowane skrytki. 276 znalezień (a może ma być 350?- czyli 100 za turystyczną i KOLEJNE 250 do brązowej?). Skrytki znalezione w 4 województwach. Założone 33 skrytki 3 rodzajów.

Link to comment

Ale z tego ci widzę spełniasz wymagania i jesteś na liście osób spełniających kryteria odznaki brązowej.

Rzeczywiście, coś "zatrybiło" i pojawił się link "złóż wniosek". Widocznie trochę cierpliwości potrzeba.

 

Ja spełniam od kilku dni i nie trybi ;) Widać tak ma być.

Link to comment

Ale z tego ci widzę spełniasz wymagania i jesteś na liście osób spełniających kryteria odznaki brązowej.

Rzeczywiście, coś "zatrybiło" i pojawił się link "złóż wniosek". Widocznie trochę cierpliwości potrzeba.

Ja spełniam od kilku dni i nie trybi ;) Widać tak ma być.

 

U mnie tez coś nie chce załapać spełnienia wymagań mimo aktualizacji listy znalezień.

Link to comment

U mnie tez coś nie chce załapać spełnienia wymagań mimo aktualizacji listy znalezień.

 

Widocznie musi 'się przetworzyć'.

Moi synowie też - mimo spełnienia wymagań od kilku miesięcy - nie są widoczni na odpowiednich listach.

A ja miałem na odwrót, nie spełniałem wymagań a mogłem zamówić srebrną odznakę... Nie spełniałem ilości województw 7 lipca (wtedy wydano mi odznakę), dopiero po powrocie z wakacji (około 12 sierpnia) miałem znalezienia w 9 województwach.

Link to comment

U mnie tez coś nie chce załapać spełnienia wymagań mimo aktualizacji listy znalezień.

 

Widocznie musi 'się przetworzyć'.

Moi synowie też - mimo spełnienia wymagań od kilku miesięcy - nie są widoczni na odpowiednich listach.

A ja miałem na odwrót, nie spełniałem wymagań a mogłem zamówić srebrną odznakę... Nie spełniałem ilości województw 7 lipca (wtedy wydano mi odznakę), dopiero po powrocie z wakacji (około 12 sierpnia) miałem znalezienia w 9 województwach.

 

Aktywność turystyczna użytkowników jest dokładnie monitorowana przy użyciu najnowszych środków technicznych i już wtedy spełniałeś wymagania na srebrną (kto po trzech miesiącach od opublikowania zdobył FTF'a na EarthCache'u w dniu 19.04.2014 jako swoją 600 skrytkę?), ale na złotą to trzeba jeszcze włożyć nieco wysiłku.

 

Gratulacje dla Murazora, który został złotym WIELKIM TRZYNASTYM! :rolleyes:

Link to comment

U mnie tez coś nie chce załapać spełnienia wymagań mimo aktualizacji listy znalezień.

 

Widocznie musi 'się przetworzyć'.

Moi synowie też - mimo spełnienia wymagań od kilku miesięcy - nie są widoczni na odpowiednich listach.

A ja miałem na odwrót, nie spełniałem wymagań a mogłem zamówić srebrną odznakę... Nie spełniałem ilości województw 7 lipca (wtedy wydano mi odznakę), dopiero po powrocie z wakacji (około 12 sierpnia) miałem znalezienia w 9 województwach.

 

Aktywność turystyczna użytkowników jest dokładnie monitorowana przy użyciu najnowszych środków technicznych i już wtedy spełniałeś wymagania na srebrną (kto po trzech miesiącach od opublikowania zdobył FTF'a na EarthCache'u w dniu 19.04.2014 jako swoją 600 skrytkę?), ale na złotą to trzeba jeszcze włożyć nieco wysiłku.

 

Gratulacje dla Murazora, który został złotym WIELKIM TRZYNASTYM! :rolleyes:

No z tym EC to dałeś popalić, nie powiem. Zresztą widzę, że do dziś to nie jest najpopularniejszą "skrzynką" w Polsce ;-)

 

A co do odznaki to nie zgodzę się z Tobą bo wymagania na srebrną to:

- Wymagana liczba znalezionych skrytek - 500 (warunek spełniony 2014-02-02)

- Wymagana liczba założonych skrzynek - 25 (warunek spełniony 2014-01-02)

- Znalezienia w 8 województwach - 7 lipca miałem znalezienia tylko w 6 województwach a mimo to wydano mi odznakę (dopiero 2014-08-10 doszły Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie i Zachodniopomorskie i tym sposobem miałem spełnione wymaganie 8 województw)

- Założone 4 typy skrytek, w tym 1 event (spełnione 2014-06-07)

 

Więc chcąc nie chcąc system jak widać nie jest perfekcyjny ;-)

Link to comment

(...) - Znalezienia w 8 województwach (...)

 

W sześciu. W tabelce na stronie jest błąd. Przeczytaj oryginał regulaminu odznaki w PDF.

 

Warto na stronie geocaching.pl poprawić z 8 na 6, aby nie padały nieuzasadnione podejrzenia odnośnie poprawności systemu :rolleyes:

 

Przy okazji trzeba usunąć link do tekstu Uchwały, bo na stronie PTTK pod linkiem nie ma już tego pliku:

http://www.pttk.pl/ks3/dok/k17_u311_20120225.pdf

 

Załącznik, czyli tekst regulaminu jest poprawnie nadal tutaj:

Odznaka PTTK Geocaching Polska - Regulamin

Link to comment

haha ale babol a ja się dziwiłem jakim cudem mogę zamówić odznakę ;-)

 

Tak jak już napisałem wcześniej "Aktywność turystyczna użytkowników jest dokładnie monitorowana przy użyciu najnowszych środków technicznych i już wtedy spełniałeś wymagania na srebrną". Dokumenty są ważniejsze od pomyłki na stronie internetowej.

 

To kiedy na Dolnym Śląsku będzie druga złota? Liczę na Ciebie!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...