Jump to content

Wherigo dla początkujących twórców


toczygroszek

Recommended Posts

ja urwigo nie używałem jeszcze do tworzenia cartridga, ale jak sobie otworzyłem mój projekt zrobiony na oficjalnym builderze, to mi się bardzo podobał.

Podejrzewam, że jednak schemat działania jest ten sam:

najpierw przygotuj sobie wszystkie grafiki, potem w urwigo stwórz sobie zones, potem postacie i zacznij budować.

Link to comment

Dojrzałem mentalnie do stworzenia własnego Wherigo. Ściągnąłem w tym celu polecany program Urwigo, otwarłem go i... nie mam kompletnie pojecia jak to ugryzc. Moze ktos cos probowal w tym temacie i moze mi poradzic cos na poczatek?

 

Na początek tworzysz potrzebne grafiki (ewentualnie dźwięki - tutaj trzeba uważać na nazwy plików oraz ich rozmiar.

Grafikę dodajemy w Mediach - New item

 

W Zones ustawiamy miejsca, gdzie coś się ma wydarzyć. No i tutaj jest trochę zabawy bo:

- dodajesz grafikę

- określasz jak ma być widoczna (od razy czy nie

- granice strefy

no i najlepsze: skrypty:

- na wejście do strefy

- na wyjście ze strefy

- na odległość od strefy

czy na jakiś warunek wcześniej zdefiniowany

 

Characters

dodajesz osoby z, którymi można wykonać jakąś akcje (porozmawiać, otrzymać przedmiot

Items

podobnie do Characters

Tasks

Określasz misje lub cel całej gry

Potem zostają Input, Variable oraz Functions

Potrzebne do interakcji z graczem np: zadajesz pytanie i na podstawie odpowiedzi jest wybierany opcjonalny scenariusz.

 

Jak chcesz to mogę Ci zrobić jakiś przykład, na bazie którego zrobisz własną grę.

Link to comment

Dojrzałem mentalnie do stworzenia własnego Wherigo. Ściągnąłem w tym celu polecany program Urwigo, otwarłem go i... nie mam kompletnie pojecia jak to ugryzc. Moze ktos cos probowal w tym temacie i moze mi poradzic cos na poczatek?

 

Super, oby gra powstała przed pierwszym Kwietnia :)

 

dap

Link to comment

To i ja się pochwalę, że do pomysłu stworzenia w Gdyni Wherigo dojarzałem. Zrobiłem do tej pory: znalazłem jednego takiego kesza, dojrzałem do myśli założenia, ściągnąłem soft. Do zrobienia jeszcze tylko: wymyślenie fabuły, zebranie grafiki, wyznaczenie stref, opanowanie oprogramowania do tworzenia cartridga, urodzenie go, wykonanie kesza. Właściwie jestem bardzo blisko finalizacji :-).

Link to comment

Znam takie jedno WIGO w Krakowie, które w formie projektu leży prawie na moim komputerze od sierpnia.. Jest fabuła, postacie, nawet pomierzone współrzędne (to chyba nie jest konieczne) i tyle. Oby Tobie Toczygroszku poszło znacznie szybciej niż mojemu meżowi ;)

Link to comment

Wykonałem dziś pierwsze próby w terenie z własnym próbnym i bardzo prymitywnym Wherigo. Wypadły totalnie niepomyślnie. Praktycznie poza tekstem powitalnym nie zadziałało kompletnie nic, hahaha!

 

Jest gdzieś dostępna instrukcja obsługi dla Urwigo? Znalazłem tylko dwustronicowy tutorial, ale chciałbym jakieś szczegółowe objaśnienie wszystkich opcji no i takich podstawowych rzeczy co trzeba zdefiniować itp. Jak to wszystko ogarnąć???

Link to comment

Mam niecny plan na jeden scenariusz w Gdyni, który będzie dostępny również na GC =)

Faktycznie niecny, bo też mam taki plan :-). Tylko, że w moim przypadku, z dużą dozą pradopodobieństwa, można przypuszczać, że na planach może się skończyć :-(. Ale z wielką przyjemnością spróbuję znaleźć Twój w Gdyni (ten w Gdańsku jest już przeze mnie napoczęty :-)).

Link to comment

Musisz oprogramować każde zdażenie on_enter / on_exit / on proximity / on_range

 

np. tworzysz jakąś strefę (zone) i chcesz żeby po wejściu w nią gracz dostał komunikat "tra la la"

 

1. viev -> zones, dodajesz nową

klikasz na nią a następnie w prawej kolumni która się pojawi na samym dole oprogramowujesz wybrane zdażenie np. on_enter,

 

klikasz na on enter i przeciągasz myszką z lewego okna z listą akcji (diagram actions) akcję "message". wpisujesz w okienku "tra la la"

i możesz kompilować i próbować w terenie.

 

jakby co pisz na maila (znasz) to pomogę

 

Z zaprzyjaznionego forum: "nie wiem jak kesze spidera, ale akurat kilkanascie keszy toczygrosza podjalem i przy calej niecheci do jego osobowosci, to skrzynki ma na wysokim poziomie, trzeba to uczciwie przyznac; pomimo ze z wrogiego systemu, warto je polecic, bo naprawde sa warte podjecia."

 

A to co?

narcyzm czy samochwalstwo??

 

Pozdrawiam.

Link to comment

Z zaprzyjaznionego forum: "nie wiem jak kesze spidera, ale akurat kilkanascie keszy toczygrosza podjalem i przy calej niecheci do jego osobowosci, to skrzynki ma na wysokim poziomie, trzeba to uczciwie przyznac; pomimo ze z wrogiego systemu, warto je polecic, bo naprawde sa warte podjecia."

 

A to co?

narcyzm czy samochwalstwo??

Z zaprzyjaznionego forum: zgodzę się, że można kogoś nie lubić czy coś, ale obiektywnie trzeba przyznać że kesze spidera trzymają poziom. Może kiedyś zostanie ogółem zrozumiane, że to zabawa w pokazywanie miejsc, a nie toczenie wojen

Link to comment

Chyba też będę walczył wkrótce z Wherigo. Wprawdzie zdobywałem 2 Wherigo, oba okazały się dość nudne więc zniechęciłem się ale teraz mam pomysła, który trudno będzie zrealizować na pudełkach i punktach wirtualnych bez uciekania się do sztucznego zmuszania poszukiwacza do liczenia drzew/anten a na dodatek wojska rosyjskie muszą atakować losowo spoza krzaków więc muszę się wspomagać softem.

 

Tak dla pewności - punkty Wherigo jako wirtualne nie podlegają ograniczeniom 160 m ale sam scenariusz musi kończyć się fizycznym pojemnikiem ?

Przy dodawaniu listingu trzeba dodać punkty Wherigo jako etapy multicache czy tylko finał ?

Link to comment

Tak dla pewności - punkty Wherigo jako wirtualne nie podlegają ograniczeniom 160 m ale sam scenariusz musi kończyć się fizycznym pojemnikiem ?

 

Tak.

Przy dodawaniu listingu trzeba dodać punkty Wherigo jako etapy multicache czy tylko finał ?

 

Trzeba dodać jako "question to answer", mogą (i logiczne jest żeby były) być jako ukryte.

Link to comment

Trzeba dodać jako "question to answer", mogą (i logiczne jest żeby były) być jako ukryte.

W WIGO operuje się raczej strefami nie punktami.

A strefa może być dowolnym, również nieregularnym, zamkniętym obszarem.

Jakoś nie bardzo sobie wyobrażam wpisywanie tego jako waypointów ze współrzędnymi.

Link to comment

mam dwa opublikowane Wherigo i jako dodatkowe waypointy jedynie finałowe lokalizacje pojemnika

 

Skrytki wieloetapowe powinny mieć zaznaczone wszystkie etapy jako waypointy - chodzi o weryfikację przez reviewera, czy nie znajdują się na jakichś terenach niedozwolonych. Będą także przydatne dla nowego właściciela w przypadku adopcji. Ale trudno jest zweryfikować, czy umieściłeś wszystkie waypointy czy nie i nikt też za to raczej nie będzie Cię ścigał.

Link to comment

Próbuję z tym Urwigo małymi kroczkami i coś tam powoli idzie. Ale ugrzęzłem w jednym miejscu. Jak zrobić o ile się da takie coś. Do wyboru dwie opcje. Jeśli użytkownik wybierze A to dostaje komunikat "super fajnie idź dalej", jeżeli wybierze B to wtedy "sorka źle, spróbuj jeszcze raz" i przenosi go znowu na początek tego konkretnego zadania?

Link to comment

Skrytki wieloetapowe powinny mieć zaznaczone wszystkie etapy jako waypointy - chodzi o weryfikację przez reviewera, czy nie znajdują się na jakichś terenach niedozwolonych.

Jeśli teren niedozwolony będzie w środku strefy ( ale poza nią ) to co wpiszesz jako waypoint ?

 

zone.jpg

Link to comment

Miklobit, zamierzasz wypuścić Wherigo i martwisz się gdzie umieścić waypoint, czy zadajesz tylko pytania filozoficzne?

Toczy, w Gorznie tez omawialismy troszke Wherigo i wcale sie nie zdziwie, jak jednak w koncu powstanie ich wiecej. Dlatego kazde pytanie i kazda rada sa wazne i pomocne, i IMHO nie sa biciem piany, ale "wypracowaniem poprawnego wzorca postepowania".

To takie moje 2 grosze do dyskusji. ;-)

Link to comment

Dlatego kazde pytanie i kazda rada sa wazne i pomocne, i IMHO nie sa biciem piany, ale "wypracowaniem poprawnego wzorca postepowania".

No właśnie - jakie to ma znaczenie czy JA zamierzam coś wypuścić ?

Podałem praktyczny przykład strefy którą być może ktoś (może JA ?) kiedyś użyje w scenariuszu.

Skoro padła rada ( teoretyczna ? :rolleyes:) o stawianie waypointów to ja proszę o taką radę ale praktyczną na konkretnym przykladzie ;-).

Link to comment

Dlatego kazde pytanie i kazda rada sa wazne i pomocne, i IMHO nie sa biciem piany, ale "wypracowaniem poprawnego wzorca postepowania".

No właśnie - jakie to ma znaczenie czy JA zamierzam coś wypuścić ?

Podałem praktyczny przykład strefy którą być może ktoś (może JA ?) kiedyś użyje w scenariuszu.

Skoro padła rada ( teoretyczna ? :rolleyes:) o stawianie waypointów to ja proszę o taką radę ale praktyczną na konkretnym przykladzie ;-).

 

Ma znaczenie, ponieważ za chwilę narysujesz kolejny wydumany kształt, tylko dla tego, że Ci się nudzi. Więc teraz ja mam pytanie - jaki jest sens zaznaczania pola w kształcie okręgu pustego w środku??? Przecież i tak etap zostanie uruchomiony w momencie, gdy przekroczysz zewnętrzną linię koła. Sądzę, że rozwiązywanie konkretnych problemów ma sens, ale prowadzenie dyskusji akademickich jest stratą czasu. Może więc dyskutujmy na konkretnych przykładach, a nie wydumanych, które nigdy nie zaistnieją.

Link to comment

Ma znaczenie, ponieważ za chwilę narysujesz kolejny wydumany kształt, tylko dla tego, że Ci się nudzi.

Spróbuj się trochę wyluzować i nie dociekać moich intencji ale zobaczyć że masz przed sobą narzędzie którego użycie ogranicza jedynie wyobraźnia.

MOJA wyobraźnia podsuwa m.in. takie przykłady:

- strefy mogą mieć dowolnie skomplikowane kształty

- strefy mogą być zdefiniowane jako obszary zakazane, których user powinien unikać (a wejście będzie generować niekorzystne dla niego zdarzenia) .

- w/w założeń można użyć m.in. do scenariusza, który może rozgrywać się na terenie który częściowo jest niedostępny (fizycznie) - np. jakiś park czy zamek - można chodzić dookoła, można wejść na dziedziniec ale już niektóre obiekty wewnątrz są prywatne albo niedostępne. Można też np wszystkie wejścia na teren oprócz wybranych włączyć do stref zakazanych.

 

Pierwszy napisany scenariusz może być zwykłym spacerem pomiędzy kilkoma ciekawymi miejscami.

A to czy kolejne ( bardziej skomplikowane) będą "wydumane" czy po prostu ciekawe to już użytkownicy ocenią.

Nie wiem czy JA użyję tych pomysłów kiedykolwiek. Może zrobi to ktoś inny.

Ale JA chętnie zagram w WIGO które będzie czymś więcej niż tylko wirtualnym multakiem.

Edited by miklobit
Link to comment

W takim razie proponuję zmienić forum/serwis bo tutaj nie pogadasz/nie zagrasz o/w WIGO...

http://www.Wherigo.c...62-839763fbcfee

http://www.Wherigo.c...9c-31db8d8026d0

Reviewer powinien być chyba lepiej zorientowany od szarego usera :rolleyes:

Ale przecież łatwiej wysłać usera "na drzewo" niż sprawdzić kto tego skrótu używa ...

Nie wiem co na to Reviewer, ale moim zdaniem te linki nie mają związku z tym co napisałem powyżej... Ale skoro lubisz absurdalne pomysły to powinieneś pokochać GC, bo tu też możesz się bawić w OC http://coord.info/GCXXAN ...

Edited by Spider
Link to comment

Wrzucałem wigo dawno temu, ale mogę potwierdzić, że SR wymagał podania współrzędnych poszczególnych stref.

 

X2_Team: szer. 200px. Przy szerszych Oregon czasami nie wyświetlał ich poprawnie, może to już poprawiono. Androidowe aplikacje zapewne wyświetlą wszystko.

Edited by StrykerPL
Link to comment

W trakcie ostatniej wizyty we Wrocku udalo mi sie nareszcie dotrzec do Przyjaciol Zlomka.

Jestem pod silnym wrazeniem!

Niby prosty, niby chodzimy tylko po chodnikach ale zabawa przednia! Oczywiscie zrobilem z siebie wariata w dwoch miejscach, ale mysle, ze jednakowa radoche mieli Ci, co mnie ogladali jak i ja sam :)

Drobne problemy techniczne nie moga przycmic ogolnego dobrego wrazenia.

 

Chyba musze porozmawiac z zespolem GC.PL, aby moze udalo sie nam w jakis magiczny sposob nagrodzic Tworce tak rzadko spotykanego typu kesza (w koncu jest konkurs Wherigo ;-) )

Link to comment
Oczywiscie zrobilem z siebie wariata w dwoch miejscach, ale mysle, ze jednakowa radoche mieli Ci, co mnie ogladali jak i ja sam :)

Zdążyłeś ugasić pożar? :D

Ugasilem! A co! Jak sie bawic to na calego...

Pudelko z TB's GC's i GKs halasowalo jak grzechotka w plecaku, wiec ludzie sie odwracali, co taki stary wariat jak ja robi: biega w kurtce p-deszcz, szaliku i trepach bojowych z plecakiem na plecach, komora w reku i obledem w oczach ;-)

 

@All: Ludzie, WARTO ROBIC TAKIE GRY!!!!!! Chociazby aby potem ogladac, jak sie ludziska mecza :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...