Jump to content

February 29 – This Day in Geocaching History


feregios

Recommended Posts

http://blog.geocachi...anuary-18-2012/

 

Έχετε προγραμματίσει "γεω-κυνηγητό" για τις 29 Φεβρουαρίου 2012;

 

Είναι και μια ωραία αφορμή για cache-coffee.

Για κανε ποιο ξεκαθαρο το cache-coffee ! Κανεις καποια προταση ?

Πολύ ευχαρίστως να το οργανώσουμε.

Εγώ πχ σκέφτομαι αν δεν βρέχει να επισκευτώ με το ποδήλατό μου το GC11VJ5 Dasos Chaidariou , αλλιώς κάποια κρύπτη στο κέντρο.

Αλλά αν θέλει κανείς το κανονίζουμε παρέα και αλλάζω και σχέδια:)

Η περιοχή έχει κι άλλες (πιο ευκολοπρόσιτες) κρύπτες , που μπορείς να τις συνδιάσεις , όπως ο Βοτανικός κήπος, Το Βυζαντινό μοναστήρι Δαφνίου, Προφήτης Ηλίας, όρος Αιγάλεω .

και μετά καφεδάκι

Edited by feregios
Link to comment

http://blog.geocachi...anuary-18-2012/

 

Έχετε προγραμματίσει "γεω-κυνηγητό" για τις 29 Φεβρουαρίου 2012;

 

Είναι και μια ωραία αφορμή για cache-coffee.

Για κανε ποιο ξεκαθαρο το cache-coffee ! Κανεις καποια προταση ?

Πολύ ευχαρίστως να το οργανώσουμε.

Εγώ πχ σκέφτομαι αν δεν βρέχει να επισκευτώ με το ποδήλατό μου το GC11VJ5 Dasos Chaidariou , αλλιώς κάποια κρύπτη στο κέντρο.

Αλλά αν θέλει κανείς το κανονίζουμε παρέα και αλλάζω και σχέδια:)

Η περιοχή έχει κι άλλες (πιο ευκολοπρόσιτες) κρύπτες , που μπορείς να τις συνδιάσεις , όπως ο Βοτανικός κήπος, Το Βυζαντινό μοναστήρι Δαφνίου, Προφήτης Ηλίας, όρος Αιγάλεω .

και μετά καφεδάκι

Link to comment

Εχω μια καλυτερη ιδεα. Μια κρυπτη καινουρια ,σε κεντρικο σημειο πχ. στην Αγ.Φωτεινη που ειναι κενο σποτ μετα την αρχειοθετηση της . Ετσι θα εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε και ενα ακομη :) ολοι οσοι θελουν. Ενω στην περιοχη που λες καποιοι ηδη εχουν βρει τις κρυπτες και πιθανα να μην κανουν ολοκληρη διαδρομη αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα ευρεσης. Η Αγ.Φωτεινη ειναι κεντρο-αποκεντρο και ευκολη στην προσβαση .Κατι απλο που το διορθωνουμε αν χρειαστει αργοτερα . Δινουμε μια ωρα που θα συμφωνησουμε και μονο μετα απ'αυτη την ωρα θα γινονται δεκτες ευρεσεις ,αλλοιως οριζουμε οτι θα σβηνονται απο το log !

Ακομη μπορει να δεχτουμε και εικονικες καταγραφες ,ωστε να μπορεσουν να γραψουν μια 'επισκεψη' οσοι λογω υποχρεωσεων και δουλειας δεν μπορουν να βγουν για κυνηγι ! Τι λετε ; Και οσοι το διαβασετε πειτε μια γνωμη ή προτεινετε ιδεες ,μην περιμενετε το παξιμαδι βρεμενο !

Link to comment

Ωραία περνάτε εσείς στην Αθήνα!

 

Εικονικό log, δηλαδή θα μπορώ να το δηλώσω κι εγώ από την Κρήτη;;

Θα μπορούσατε να το κάνετε ένα εύκολο αίνιγμα, εύκολο όμως νιαου νιαου στα κεραμίδια κλπ, και να θεωρήσετε ότι το βρήκε όποιος σας στείλει τις σωστές συντεταγμένες. Να είμαστε και αληθείς δηλαδή!!

Link to comment

Ωραία περνάτε εσείς στην Αθήνα!

 

Εικονικό log, δηλαδή θα μπορώ να το δηλώσω κι εγώ από την Κρήτη;;

Θα μπορούσατε να το κάνετε ένα εύκολο αίνιγμα, εύκολο όμως νιαου νιαου στα κεραμίδια κλπ, και να θεωρήσετε ότι το βρήκε όποιος σας στείλει τις σωστές συντεταγμένες. Να είμαστε και αληθείς δηλαδή!!

Στο πνευμα μου εισαι ! Αμα το κανουμε ετσι και το ξερουμε οι περισσοτεροι,δεν λεω ολοι,γιατι οχι ; Απο το ψαξε-ψαξε που εχω κανει για τα ανα τον κοσμο Puzzle Geocaches σε ενα (δεν θυμαμαι ποιο, αλλα μπορω να το βρω !)εγραφε ο CO οτι δεν τον ενδιαφερει ποιος θα το βρει και ποιος θα το δηλωσει σαν Found ! Δηλαδη οι Αμερικανοι μπορουν και εμεις δεν ; Γιατι εδω που τα λεμε αντε ο Νικος απ'τη Ροδο που θα βρει cache περιοχη του ; Να ξενιτευτει ο ανθρωπος στην Τουρκια ,μερες που ειναι ; Αυτο με το puzzle ομως ειναι ωραια ιδεα ! Και μπορει να πρεπει να στειλει e-mail στον CO οποιος βρισκει την απαντηση για να μεινει το ονομα του στο LOG . Αν συμφωνειτε, το αναλαμβανω ευχαριστως (με την συμπαρασταση του Myselff ΠΑΝΤΑ ! Ετσι Νικολα ; :lol:

Link to comment

Ωραία περνάτε εσείς στην Αθήνα!

 

Εικονικό log, δηλαδή θα μπορώ να το δηλώσω κι εγώ από την Κρήτη;;

Θα μπορούσατε να το κάνετε ένα εύκολο αίνιγμα, εύκολο όμως νιαου νιαου στα κεραμίδια κλπ, και να θεωρήσετε ότι το βρήκε όποιος σας στείλει τις σωστές συντεταγμένες. Να είμαστε και αληθείς δηλαδή!!

Στο πνευμα μου εισαι ! Αμα το κανουμε ετσι και το ξερουμε οι περισσοτεροι,δεν λεω ολοι,γιατι οχι ; Απο το ψαξε-ψαξε που εχω κανει για τα ανα τον κοσμο Puzzle Geocaches σε ενα (δεν θυμαμαι ποιο, αλλα μπορω να το βρω !)εγραφε ο CO οτι δεν τον ενδιαφερει ποιος θα το βρει και ποιος θα το δηλωσει σαν Found ! Δηλαδη οι Αμερικανοι μπορουν και εμεις δεν ; Γιατι εδω που τα λεμε αντε ο Νικος απ'τη Ροδο που θα βρει cache περιοχη του ; Να ξενιτευτει ο ανθρωπος στην Τουρκια ,μερες που ειναι ; Αυτο με το puzzle ομως ειναι ωραια ιδεα ! Και μπορει να πρεπει να στειλει e-mail στον CO οποιος βρισκει την απαντηση για να μεινει το ονομα του στο LOG . Αν συμφωνειτε, το αναλαμβανω ευχαριστως (με την συμπαρασταση του Myselff ΠΑΝΤΑ ! Ετσι Νικολα ; :lol:

Αν και μου φαίνονται λίγο κινέζικα , ένεκα της πρόσφατης ενασχόλησής μου με το σπορ, έχω μια απορία θα πιούμε καφέ; real ή virtual? :D.

Όπου μπορώ θα βοηθήσω , αρκεί να μου πείτε το πώς.

Link to comment

Κατσε παληκαρι μου. Εδω μιλαμε για επιστημη ! Αμα συμφωνησουμε θα πιουμε και καφε και οτι αλλο προκυψει ! Αλλα βλεπω οτι απο 46 που το ειδανε το μηνυμα σου, μονο δυο τρεις μιλησαν/εγραψαν .Ομως σαν WP1 : Ναι στον καφε στην Αιγλη του Ζαππειου,που ειναι κοντα στην Αγια Φωτεινη, και εχει κανεις προσβαση απο παντου, Μετρο-Ηλεκτρικος-Τραμ-Λεωφορεια . Να δωσουμε ενα ραντεβου λογικη ωρα , νωρις το βραδακι,κατα τις 7 π.χ να μπορουν να ερθουν οσοι δουλευουν . Τι λετε ;

Link to comment

Στον καφέ να φάτε και κανα κουλουράκι για μενα!!

 

Συμφωνήσαμε δηλαδή για το virtual puzzle? Και πώς ακριβώς θα το δηλώνουμε; Με το geochecker? Ή με mail?

Ok ! Το αποφασισα ! Το Chip @ Dale 2 θα ειναι το cache που συζηταμε ! Οποιος το κανει log την 29/2 θα εχει την ευρεση δικη του! Ανεξαρτητα αν θα γραψει στο χαρτι ή οχι .Αλλα θα πρεπει το ονομα του να εχει καταχωρηθει μεσω Certitude . Οποιος βεβαια κανει FTF θα εχει δωρο ενα ακυκλοφορητο Travel Bug !

Link to comment

Τι είναι Ceritude??

Ειναι ενα καινουριο επαληθευτηρι,οπως το Geochecker ή το Evince. Λειτουργει μεσω API της Groundspeak, και εκανα εγω την μεταφραση για ελληνικη γλωσσα (Να ευλογησω και τα γενια μου ! :rolleyes: ).

Το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι οτι καταγραφει ποιος βρηκε την λυση και ημερα/ωρα. Ευκολο να το χειριστεις και να το χρησιμοποιησεις ,αφου δεν χρειαζεται κρυμενα γραμματα, στρεβλωμενες εικονες κ.ά. Μεχρι 10 δοκιμες στα δεκα λεπτα.

Ακομα εχεις την δυνατοτητα να ορισεις την ακριβεια του σημειου,και να προσθεσεις βοηθητικες πληροφοριες στον παικτη που επεσε μεσα στην περιοχη.

Μπειτε http://certitude.comxa.com/

και δοκιμαστε το

Link to comment

Τι είναι Ceritude??

Ειναι ενα καινουριο επαληθευτηρι,οπως το Geochecker ή το Evince. Λειτουργει μεσω API της Groundspeak, και εκανα εγω την μεταφραση για ελληνικη γλωσσα (Να ευλογησω και τα γενια μου ! :rolleyes: ).

Το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι οτι καταγραφει ποιος βρηκε την λυση και ημερα/ωρα. Ευκολο να το χειριστεις και να το χρησιμοποιησεις ,αφου δεν χρειαζεται κρυμενα γραμματα, στρεβλωμενες εικονες κ.ά. Μεχρι 10 δοκιμες στα δεκα λεπτα.

Ακομα εχεις την δυνατοτητα να ορισεις την ακριβεια του σημειου,και να προσθεσεις βοηθητικες πληροφοριες στον παικτη που επεσε μεσα στην περιοχη.

Μπειτε http://certitude.comxa.com/

και δοκιμαστε το

 

Wow! ΠΟλύ ωραίο, θα το χρησιμοποιώ κι εγώ!

Σ' ευχαριστώ, Μίμη!

Link to comment

Παιδακια μην τρεχετε να βρειτε το κουτακι !Δεν το εβαλα ! Ειπαμε ειναι για τις 29 Φεβρουαριου !Εχουμε βεβαια εναν που πηγε μεχρι εκει ,ο ταλαιπωρος ο Nikos651,αλλα βρηκε την κρυπτη χωρις τον θησαυρο .Μονο στην Ελλαδα μπορει κανεις να κανει FTF αλλα να μην κανει FTF! Το ιδιο ισχυει και για το FTS του .Με συγχωρεις Νικολα ,αλλα δεν περιμενα τοσο γρηγορη επισκεψη ! Την Τεταρτη λεω να παω στο κουτι κατα τις 17:00 με καμμια χυτρα καφε και πλαστικα ποτηρακια (αν δε βρεχει και δεν κανει ψοφο! ). Τι λενε οι Αθηναιοι ; Να περιμενω πελατες ; Αντε θα κανουμε event cache χωρις event cache ! Δευτερη Ελληνικη πρωτοτυπια !

Link to comment

Το βρήκα, το βρήκα! Τις σωστές συντεταγμένες δηλαδή!

:signalviolin: So, I am dancing!! :D

Μπραβο !! :D Μονο που το certitude δεν δεχεται την καταχωρηση του cache και εχω αρχισει την αλληλογραφια με τον υπευθυνο ! :( Θα σας ειδοποιησω με αναλογη καταχωρηση στο forum μολις ειναι ετοιμο ! B)

Link to comment

Το βρήκα, το βρήκα! Τις σωστές συντεταγμένες δηλαδή!

:signalviolin: So, I am dancing!! :D

Μπραβο !! :D Μονο που το certitude δεν δεχεται την καταχωρηση του cache και εχω αρχισει την αλληλογραφια με τον υπευθυνο ! :( Θα σας ειδοποιησω με αναλογη καταχωρηση στο forum μολις ειναι ετοιμο ! B)

 

Αντε Mimhs.gr και περιμένουμε. Θα προσπαθήσουμε να έρθουμε και εμείς. (YiannisP & E.X.)

Τις συντεταγμένες φυσικά τις βρήκαμε. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα μας περιμένεις με καφέ την Τετάρτη 29Φεβ. στις συντεταγμένες του cache Chip&Dale#2, στην Αγία Φωτεινή, ή στην Αίγλη του Ζαπείου ???

Πάντως όπου και εάν είναι μας βλέπω να ερχόμαστε γύρω στις 17:30.

Link to comment

Το βρήκα, το βρήκα! Τις σωστές συντεταγμένες δηλαδή!

:signalviolin: So, I am dancing!! :D

Μπραβο !! :D Μονο που το certitude δεν δεχεται την καταχωρηση του cache και εχω αρχισει την αλληλογραφια με τον υπευθυνο ! :( Θα σας ειδοποιησω με αναλογη καταχωρηση στο forum μολις ειναι ετοιμο ! B)

 

Αντε Mimhs.gr και περιμένουμε. Θα προσπαθήσουμε να έρθουμε και εμείς. (YiannisP & E.X.)

Τις συντεταγμένες φυσικά τις βρήκαμε. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα μας περιμένεις με καφέ την Τετάρτη 29Φεβ. στις συντεταγμένες του cache Chip&Dale#2, στην Αγία Φωτεινή, ή στην Αίγλη του Ζαπείου ???

Πάντως όπου και εάν είναι μας βλέπω να ερχόμαστε γύρω στις 17:30.

Στο Chip & Dale #2 στις 17:30 ! Εχει και ευχαριστο περιβαλλον.Τωρα αν βρεχει, θα μπορουσαμε να συναντηθουμε σε μια καφετερια καπου γυρω. Θα σας στειλω συντεταγμενες σε τετοια περιπτωση !

Μωρε μπας και πρεπει να το κανουμε Event cache ? Σκεφτειτε το και δηλωστε συμμετοχη ! Τι στο καλο πια μονο οι Αμερικανοι εχουν την δυνατοτητα να μαζευονται ? Εχει γεμισει η Αμερικη με Event caches για το Leap year 2012 ( 900+ ) !

Μπορουν να δηλωσουν και οι μη Αθηναιοι (αλλα να βρουν τις συντεταγμενες,με το Geochecker και να τις στειλουν με e-mail στο dmaniatopoulos@yahoo.com ).Απλα πραγματα !

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

 

Στο Chip & Dale #2 στις 17:30 ! Εχει και ευχαριστο περιβαλλον.Τωρα αν βρεχει, θα μπορουσαμε να συναντηθουμε σε μια καφετερια καπου γυρω. Θα σας στειλω συντεταγμενες σε τετοια περιπτωση !

Μωρε μπας και πρεπει να το κανουμε Event cache ? Σκεφτειτε το και δηλωστε συμμετοχη ! Τι στο καλο πια μονο οι Αμερικανοι εχουν την δυνατοτητα να μαζευονται ? Εχει γεμισει η Αμερικη με Event caches για το Leap year 2012 ( 900+ ) !

Μπορουν να δηλωσουν και οι μη Αθηναιοι (αλλα να βρουν τις συντεταγμενες,με το Geochecker και να τις στειλουν με e-mail στο dmaniatopoulos@yahoo.com ).Απλα πραγματα !

:( Δυστυχώς δεν προλαβαίνουμε. Πρέπει να δηλωθεί 15 μέρες πριν την ημερομηνία πραγματοποίησης. :(

Link to comment

Φτού %#&^@$ ! Καλα δεν θα σκασουμε . Θα κανουμε ενα event cache μονο με cache, το event θα το μετατρεψουμε σε Virtual , και ετσι θα εχουμε πρωτοπορια και παλι :

Virtual Event Cache :lol:

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Μωρε εγω εκανα ενα Event Cache submission με την παρακληση να το δεχτουν ( χρησιμοποιησα και λιγο εκβιασμο : Απειλησα οτι θα τους επισκευθει ο Sakis στα Headquarters με εξοδα μας :rolleyes: ,που ειναι αυτος ο ανθρωπος ; τον χασαμε...).

Αμα πιασει ,επιασε ...τι ειχαμε - τι χασαμε B)

Link to comment

Πάνω που πάω να μάθω το ένα , το αλλάζεις σε άλλο.

 

Certitude, event cache μονο με cache, το event θα το μετατρεψουμε σε Virtual, Event Cache submission

 

Σίγουρα θα χρειαστώ και δεύτερη χύτρα καφέ, ώσπου να μου τα εξηγήσεις.

Πολύ επιστήμη:lol:.

Link to comment

Πάνω που πάω να μάθω το ένα , το αλλάζεις σε άλλο.

 

Certitude, event cache μονο με cache, το event θα το μετατρεψουμε σε Virtual, Event Cache submission

 

Σίγουρα θα χρειαστώ και δεύτερη χύτρα καφέ, ώσπου να μου τα εξηγήσεις.

Πολύ επιστήμη:lol:.

Αυτο λεγεται 'Thinking out of the box' ! Ειναι κατι σαν υπαρξιακη προοπτικη εδραιωση των εξασθενων ρηγματων της υποθαλασιας διεξοδου στο απειρο, με απλα λογια ...

Α! και το θεμα με το 'event cache' δεν προχωρησε .Απεριφθη μεθ' επαινων . Αλλα θα το κανουμε local meeting μετα καφεδων ! Τεταρτη 17:30 στο Chip & Dale II.

Link to comment

Ο Αινσταιν ειχε πει : Για δυο πραγματα δεν υπαρχουν ορια ! Την ανθρωπινη βλακεια και το μεγεθος του Θεου. Αν και για το δευτερο δεν ειμαι βεβαιος ...

Συγνωμη nikos651 , to εβαλα χτες βραδυ για την περιπτωση που δεν μπορουσα σημερα. Και... :huh:

Link to comment

Κατι η ηλικια κατι που εχεις, κατι πουεχεις χασει τα μυαλα σου στο ΚΑΠΗ της γειτονιας σου

με μια 90αχρονη παλι την εκανες την πατατα σου....

 

Το ξερα οτι δεν εισαι παντος καιρου τρομαρα σου, σιγα μην σηκωνοσουν απο

τις 8 το πρωι να κανεις 200 μετρα.

Link to comment

Κατι η ηλικια κατι που εχεις, κατι πουεχεις χασει τα μυαλα σου στο ΚΑΠΗ της γειτονιας σου

με μια 90αχρονη παλι την εκανες την πατατα σου....

 

Το ξερα οτι δεν εισαι παντος καιρου τρομαρα σου, σιγα μην σηκωνοσουν απο

τις 8 το πρωι να κανεις 200 μετρα.

Καλα εσυ αυτο καταλαβες ; Οτι καποιος αδικηθηκε, δεν σε πειραξε ; Στο κατω-κατω η 90χρονη που λες, βλεπει και μια χαρα -αραια και που- η καυμενη ! Η δικια σου ,παρα την πολυ μικροτερη ηλικια της ( τα 74 δεν ειναι και τοσα πολλα ,σχεδον μωρακι ειναι!) απ' οτι μας ελεγε προχτες, εχει να δει χαρα απο τον Σεπτεμβριο. Απο το FTF δηλαδη... Και βγαζεις και γλωσσα... :P

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Στον καφέ να φάτε και κανα κουλουράκι για μενα!!

 

Συμφωνήσαμε δηλαδή για το virtual puzzle? Και πώς ακριβώς θα το δηλώνουμε; Με το geochecker? Ή με mail?

Ok ! Το αποφασισα ! Το Chip @ Dale 2 θα ειναι το cache που συζηταμε ! Οποιος το κανει log την 29/2 θα εχει την ευρεση δικη του! Ανεξαρτητα αν θα γραψει στο χαρτι ή οχι .Αλλα θα πρεπει το ονομα του να εχει καταχωρηθει μεσω Certitude . Οποιος βεβαια κανει FTF θα εχει δωρο ενα ακυκλοφορητο Travel Bug !

Ισχύει το Certitude, έχει ενεργοποιηθεί ή απλά λέμε Thanks?B)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...