Jump to content

MOM caches


Mimhs.gr

Recommended Posts

Εδω και κατι μηνες εχω μπει στην διαδικασια να λυνω τον ενα γριφο μετα τον αλλο, στις σειρες γριφων-cache , "Master Of Mystery".

Πολυ ενδιαφερουσα ιστορια και αναρωτηθηκα ποσοι αλλοι ασχολουνται με το 'sport' απο τους Ελληνες και Κυπριους συμπαικτες ;

Καποιες φορες οι λυσεις ειναι ευκολες αλλα απλα δεν σου ερχεται στο μυαλο ο σωστος τροπος. Σ' αυτες τις περιπτωσεις μια βοηθεια μεταξυ των παικτων ειναι πολυ ανακουφιστικη !

Αλλος για τη βαρκα μας ; (που ελεγε και η Βουγιουκλακη σε μια απο τις ταινιες της !)

Link to comment

Αγαπητέ μου Μίμη..

 

Όπως σου είπα και στο θρεντ με την νέα παζλ σου, διάβασα μια πτυχιακή εργασία από μια φοιτήτρια και ομολογώ πως ενθουσιάστηκα.

 

Θα ήθελες να μου πεις ένα ΜοΜ σχετικά εύκολο να ξεκινήσω?

Link to comment

Θα ήθελες να μου πεις ένα ΜοΜ σχετικά εύκολο να ξεκινήσω?

Τα ΜοΜ εχουν μεγαλες Δυσκολιες. Το πρωτο για παραδειγμα Paris #1 GC213AF.

Εχει δυσκολια 5. Αν θες να δοκιμασεις δεν χανεις τιποτα, ομως φοβαμαι οτι η δυσκολια μπορει να σε απογοητευσει και δεν το θελουμε ! :laughing: .

Ειναι καλυτερα να ακολουθησεις μια προοδευτικη διαδρομη.

Κανε find το καινουριο μου, πιστευω οτι ειναι entry level. Μετα το find, θα εχεις παρει την αρχη του νηματος. Μια σκεψη ειναι να ξεκινησεις με την βοηθεια της Groundspeak παραγελνοντας ενα pocket query με τις κρυπτες με χαμηλη δυσκολια δηλαδη 1.5-2.5. Το terain ειναι αδιαφορο για την περιπτωση μας.

Βαλε αρχικες συντεταγμενες ας πουμε στην Νεα Υορκη και κυκλο 300 μιλια.

Θα σου στειλει ενα καταλογο με τις κρυπτες γριφου στην περιοχη. Μην ξεχασεις να επιλεξεις μονο puzzles στην query.

Η λιστα στο προφιλ μου θα σε βοηθησει, αν ριξεις μια ματια, γιατι σ' αυτες θα μπορω να σε βοηθησω σε περιπτωση που κολησεις. Φυσικα και για ΟΛΕΣ τις αλλες θα ηταν μια προκληση να τις λυσω, απλα αυτες ειναι ετοιμες!

Οταν νοιωσεις ετοιμος, μπορεις να ξεκινησεις και τις ΜοΜ (Master of Mystery #1- #15).Αυτες ομως περιεχουν ποικιλια δυσκολιας και μαλλον δεν ειναι καταληλες για αρχη. Εχω φτασει μεχρι και την #13 (αν θυμαμαι καλα!), στις υπολοιπες εχω κολησει σε ενα απο τα βηματα. Δεν βιαζομαστε θα γινουν κι αυτες.

Οχι οτι θα παω ποτε να τις κανω find it δηλαδη :( , αλλα περναει η ωρα!

Πληροφοριακα ειναι σειρες 20 κρυπτων-γριφου, οπου καθε λυση σου δινει τον κωδικο GCxxxxx της επομενης, και δεν μπορεις να προχωρησεις αν δεν βρεις τη λυση της τρεχουσας.

Ισως να σε βοηθησει αν βρεις τη λυση για την GCXEZG Athens Sudoku και GCXQHW Athens Enigma και να τις κανεις με το ποδηλατο !.

Αν θελεις κατι ποιο αναλυτικα στειλε μου e-mail. Φυσικα και οποιος αλλος το επιθυμει ! :)

Υ.Γ. Αν υπαρχει η δυνατοτητα, θα ηθελα να διαβασω αυτη την πτυχιακη. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να βγει απο ενα νεο μυαλο, με φρεσκια αντιμετωπιση.

Link to comment

Θα στη στειλω μολις έχω πρόσβαση στον υπολογιστή μου (αύριο πρωι)

 

Προς το παρόν έχω πορωθεί με την enigma (εχω λύσει το κας εδώ και καιρό).

 

Σκέφτομαι μήπως κάνω μια πιο δύσκολη enigma κρύπτη. Διάβασα την ιστορία της μηχανής και το πως εν τέλει αποκωδικοποιήθηκε και ενθουσιάστηκα.

 

Ελπίζω να βρω και την ομώνυμη ταινία στο κλαμπ να τη δω σύντομα

Link to comment

Προς το παρόν έχω πορωθεί με την enigma

Αν βαλεις Enigma στην αναζητηση της Groundspeak θα βρεις 399 κρυπτες με αυτη τη μηχανη.

Λυσε μερικες και ετσι θα παρεις και ιδεες !

Link to comment

Βοήθεια για την επίλυση !!!

 

Αν και δεν ανήκει σε κάποια σειρά ΜΟΜ, μου κίνησε την περιέργεια από το όνομά της.

Μία κρύπτη μυστηρίου στην Γερμανία με Ελληνικό στοιχείο ?

Με το όνομα HELLAS δυσκολίας 4,5 και Εδαφος 5 :ph34r:

 

Κατά την γνώμη μου πολύ αξιόλογη, με ωραίο κείμενο , απ΄ότι κατάφερα να διαβάσω με το google auto translate.

Με την σημαιούλα μας για background

8c258b61-84c1-451b-9d5d-bf12ab7cfedf.jpg

 

Ένα FTF δωράκι με Ελληνικά !!!

 

6ea280a4-acc4-48f7-abff-731205bd1efa.jpg

 

Επίσης πολύ ωραίο κουτάκι που για να κάνεις log θα πρέπει να κρεμαστείς με σχοινιά σε ένα δέντρο:lol:

 

7051bcdc-8d18-4970-9b45-a7850d68a8aa.jpg

 

2cfe9cb0-3d0e-4343-aa64-08bf78aa25d7.jpg

 

Πρόκειται για την HELLAS http://coord.info/GC37EE1

 

Είμαι σε καλό δρόμο να την λύσω. Πρέπει να έχω βρει το Ν αλλά κάτι δεν μου "κολλά" με το Ε

Υπάρχει κάποιος Γερμανόφωνος ώστε να μου μεταφράσει το Hint , μιας και δεν είναι σε "εύκολη γραφή"

 

ΒΟΗΘΕΙΕΣ - ΗΙΝΤS - παρακαλώ σε Π.Μ (προσωπικά μηνύματα) έτσι ώστε να υπάρχει σασπένς.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...