Jump to content

Geobudka dla ptaków - jaki to rozmiar?


HighlanderPL

Recommended Posts

Temat już chyba wałkowany, ale nie jestem pewien konkluzji. Jeśli pojemnik przygotowany przez właściciela jest nietypowy, tzn. sam w sobie ma duży rozmiar ale wnętrze do użytku geokeszerów (na fanty, TB, logbook itp.) jest dużo mniejsze, to jaki rozmiar powinien być podany:

- całego pojemnika (często: regular, large)

- wnętrza (często: mikro - kamienie, small - budka)

- "other" żeby uświadomić szukaczy że sytuacja jest nietypowa

 

Chyba konkluzja była taka że ma być stosowana ostatnia opcja, ale ma tę wadę że nie informuje szukaczy czy pojemnik zmieści Travelbugi.

 

Czy Silesian mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie?

Edited by HighlanderPL
Link to comment

Temat już chyba wałkowany, ale jestem pewien konkluzji. Jeśli pojemnik przygotowany przez właściciela jest nietypowy, tzn. sam w sobie ma duży rozmiar ale wnętrze do użytku geokeszerów (na fanty, TB, logbook itp.) jest dużo mniejsze, to jaki rozmiar powinien być podany:

- całego pojemnika (często: regular, large)

- wnętrza (często: mikro - kamienie, small - budka)

- "other" żeby uświadomić szukaczy że sytuacja jest nietypowa

 

Chyba konkluzja była taka że ma być stosowana ostatnia opcja, ale ma tę wadę że nie informuje szukaczy czy pojemnik zmieści Travelbugi.

 

Czy Silesian mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie?

 

Opcja druga albo trzecia, rozmiar informuje o tym, co można do środka schować, a nie jak duże jest maskowanie.

 

Other używa się jak pojemnik jest nietypowy (tak jak w Twoim przypadku), jak jest rozmiaru nano (póki co, bo może Groundspeak wprowadzi taki rozmiar, bo była na ten temat dyskusja), albo jak ukrywający chce utrudnić zadanie poszukiwaczom.

 

Chyba nie potrzeba do tego tematu nękać Silesiana, bo jest to dość klarowne.

Link to comment

Jeśli skrytka ma rozmiar "nano" to zgodnie z wytycznymi powinna być oznaczana jako "mikro". I taka jest masowa praktyka.

 

A jeśli chodzi o geobudki dla ptaków to jednak praktyka w Polsce jest inna niż wg Ciebie powinna, co ostatnio weryfikowałem w terenie, stąd prośba do Reviewera o jasne postawienie sprawy.

Edited by HighlanderPL
Link to comment

Jeśli skrytka ma rozmiar "nano" to zgodnie z wytycznymi powinna być oznaczana jako "mikro". I taka jest masowa praktyka.

 

A jeśli chodzi o geobudki dla ptaków to jednak praktyka w Polsce jest inna niż wg Ciebie powinna, co ostatnio weryfikowałem w terenie, stąd prośba do Reviewera o jasne postawienie sprawy.

 

Rozmiar "other" de facto możesz użyć dla każdego rozmiaru. Z praktyką stosowania go dla "nano" spotkałem się wielokrotnie, nie prowadziłem statystyk jak często. Nie jest to ani błąd ani zalecenie.

 

Co do praktyki w Polsce, to dostrzegam czasem (niezbyt często, ale jednak) zawyżanie rozmiaru pojemnika. Być może wynika to z myślenia, że większy=lepszy :) Tym czasem może to być kłopotliwe, gdy mamy do schowania jakiegoś większego TB.

Link to comment

A jeśli chodzi o geobudki dla ptaków ...

 

no nieeee... kolejny pomysl sie wlasnie rypnal :( Wlasnie bylem w trakcie konstruowania takiego cacka... :)

A co do samego pytania - ja podaje rozmiar samego kesza bez "opakowania". W taki sposob poszedl jeden moj keszyk - zdjecia wyslalem Silesianowi i nie bylo z jego strony pytan.

Link to comment

Ja już mam za sobą w Polsce około 20 takich geobudek. Nie ma co się dziwić, jest to chyba jedyny obiekt który można jawnie zainstalować w lesie licząc że nie wzbudzi podejrzeń. Niestety nie zawsze są przygotowane z głową - najgorszy przykład jaki spotkałem niedawno to budka hybrydowa - na górze ma normalne miejsce dla ptaka (otwór wejściowy nie jest zablokowany), a na dole miejsce na pojemnik. Podjęcie pojemnika odbywa się poprzez zdemontowanie CAŁEJ bocznej ścianki. Wolę nie myśleć co się stanie jeśli w takiej budce zamieszka ptasia "mama" - kolejny geokeszer otwierając kryjówkę spowoduje wysypanie się na ziemię gniazda wraz ze złożonymi jajami, i na dokładkę może zostać zaatakowany przez przerażonego ptaka.

Link to comment

i na dokładkę może zostać zaatakowany przez przerażonego ptaka.

 

Scenariusz godny Hitchcocka :)

 

A co do maskowań - cokolwiek nie wymyślicie, to idę o zakład, że już wcześniej ktoś na to wpadł :) No chyba że się w otoczeniu pojawi jakiś nowy, nieznany wcześniej element. Więc się nie przejmujcie, lepsza setna budka niż milionowy pojemnik po filmie :)

Edited by toczygroszek
Link to comment

Jest to chyba jedyny obiekt który można jawnie zainstalować w lesie licząc że nie wzbudzi podejrzeń.

Obiektów niewzbudzających podejrzeń które można jawnie zainstalować w lesie jest znacznie więcej, ale ich wykonanie jest albo pracochłonne albo kosztowne.

albo nie jest tak łatwo je kupić jak budkę.

Edited by miklobit
Link to comment

Jest to chyba jedyny obiekt który można jawnie zainstalować w lesie licząc że nie wzbudzi podejrzeń.

Obiektów niewzbudzających podejrzeń które można jawnie zainstalować w lesie jest znacznie więcej, ale ich wykonanie jest albo pracochłonne albo kosztowne.

albo nie jest tak łatwo je kupić jak budkę.

 

Ja wykonałem taki jeden, pracochłonność średnia a koszty chyba mniejsze niż przy budce. Nie widziałem nigdzie na oczy takiego maskowania, ale jestem pewien, że takie musiały gdzieś powstać. Szczegółów jednak zazdrośnie nie zdradzę :)

Link to comment

@toczy - jezeli to ten ktory mi sciagnales kiedys sprzed nosa :P to widzialem jego sposob montowania i wydaje mi sie ze juz takie maskowanie kiedys widzialem w Czechach. U nich na prawde bylo juz wszystko :)

 

Ostatnio na przyklad widzialem skrzyneczke schowana na budynku publicznym, za zgoda urzedu miasta, ktora robila jednoczesnie za pojemnik na ulotki i na logbook.

Link to comment

A propos geobudek.

 

Multum pomysłów na różne nietypowe maskowanie/opakowanie pojemnika

 

http://www.flickr.com/groups/cache-containers/pool/with/6968825496/

 

<zlosliwosc>

Taa szczególnie te dwa sposoby są niezłe na cmantarz

Project 365, Day 167: New Island: Oneonta, New York

back of gum cache

</zlosliwosc>

 

Osobiście lubię skrzynki nie tyle na spostrzegawczość co na pomysł, jak np. takie

 

hh

 

dap

 

ps co za kicha, nie mogę dodawać obrazków bo nie mam uprawnień, ale wideo z youtube już tak :)

Edited by daaap
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...