Jump to content

τοποθέτηση νέας κρύπτης


mpampinos

Recommended Posts

καλησπέρα στην παρέα

καινούριος και εγώ με μόνο μια ευρέσεις κρύπτης.

 

θα ήθελα να με ενημερώσετε μιας και δεν βρήκα τον κανονισμό για το ποιες είναι οι υποχρεώσεις ενός φύλακα ??

 

γενικά ,κάθε πότε πρέπει να ελέγχει την κρύπτη ?,πρέπει να ελέγχει αν όντος συμπληρώθηκε το βιβλίο από αυτούς που αναφέρουν ότι το βρήκαν ?? κάτι ακόμα ???

 

θα ήταν χαρά μου να συνεισφέρω σε αυτό το παιχνίδι αλλά θα χαρώ ποιο πολύ αν το κάνω σωστά.

Μπάμπης Βέροια

Link to comment

καλησπέρα στην παρέα

καινούριος και εγώ με μόνο μια ευρέσεις κρύπτης.

 

θα ήθελα να με ενημερώσετε μιας και δεν βρήκα τον κανονισμό για το ποιες είναι οι υποχρεώσεις ενός φύλακα ??

 

γενικά ,κάθε πότε πρέπει να ελέγχει την κρύπτη ?,πρέπει να ελέγχει αν όντος συμπληρώθηκε το βιβλίο από αυτούς που αναφέρουν ότι το βρήκαν ?? κάτι ακόμα ???

 

θα ήταν χαρά μου να συνεισφέρω σε αυτό το παιχνίδι αλλά θα χαρώ ποιο πολύ αν το κάνω σωστά.

Μπάμπης Βέροια

 

Καλώς ήρθες Μπάμπη.

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment

Οι κανονες ...

Δεν βγαζεις την ψυχη των συμπαικτων σου για να ανεβουν σε ενα κατσικοβουνι , απλα για να βρουν ενα ταπερ! Αν το κανεις , να ειναι κατι ιδιαιτερο ,κατι που να πει ο αλλος χαλαλι ο κοπος !

Δεν βγαζεις την ψυχη των συμπαικτων σου για να ανακαλυψουν σε ποιου βοδιου το κερατο εχεις κρυψει το &*#$!^ το ταπερ! Αν χρειαζεται να παρει ο αλλος αξινα και αυτη τη μαχαιρουκλα για τα τροπικα φυλλωματα της ζουγκλας για να το βρει τοτε ή εκανες λαθος στην επιλογη της τελικης θεσης ή δεν σκεφτηκες αρκετα εξυπνα για τον τροπο κρυψιματος. Ολο το κολπο ειναι να το βρισκουν ΜΟΝΟ αυτοι που το ψαχνουν !

Δεν βαζεις μεσα πραγματα που δεν θα ηθελες να βρει το παιδι σου και να παιξει μ'αυτα.

Αν καποιος σου στειλει e-mail για βοηθεια γιατι δεν το βρηκε τον βοηθας. Βημα-βημα (ανάργια-ανάργια το φιλι για ναχει νοστιμαδα !) αλλα παντα με αγαπη και ενδιαφερον.

Σκασιλα σου αν εγραψε οτι το βρηκε, αλλα δεν πηγε καν! Ποιον κοροιδευει σε τελικη αναλυση; Τους αλλους ή τον εαυτο του; Προσωπικα δεν ανεβαινει στη εκτιμιση μου καποιος που εχει πολλες ευρεσεις. Περισσοτερο εκτιμω αυτους που αντικαθιστουν μια σκισμενη σακουλα, προσθετουν δωρακια αν δεν εχει αρκετα ή αντικαθιστουν το σπασμενο κουτακι, αν εχουν μαζι τους κατι αναλογο.

Μ' αρεσουν οσοι γραφουν κατι περισσοτερο απο το TFTC ή TNLN ( που γραφουν μερικοι σα να σου καναν χαρη που βρηκαν το κουτακι σου), αυτοι που εκτος απο το να βρισκουν ταπερ, ζουν και την διαδικασια του geocaching σαν παιγνιδι !

Κατα την φτωχη απο εμπειρια αποψη μου, πριν να αρχισεις να ' φυτευεις ' κρυπτες, ψαξε και βρες μερικες. Μαθαινεις απο τους αλλους και απο την τριβη με το αντικειμενο.

Π.χ. : Ποτε να ελεγχεις τις κρυπτες σου;

Αν πας σε μια κρυπτη και δεν την βρεις τι θα υποθεσεις ;

- Μαλλον οτι ηταν πολυ καλα κρυμενη. Σωστα;

Αν εισαι ο δευτερος στην σειρα που δεν την βρηκε ;

- Ρε λες να μην ειναι πια εδω, να την βρηκε καποιος ασχετος και τελος ;

Αν εισαι ο τριτος που δεν την βρηκε ;

- Εδω που τα λεμε θα επρεπε να ειχες δει τα log των προηγουμενων ποιο προσεκτικα ! Αλλα το πιθανοτερο: Δεν ειναι πια εδω !

Εσυ σαν φυλακας που διαβαζεις τα τρια αυτα log δεν θα πρεπει να την ψαξεις τη δουλεια ; Οτι κατι δεν παει καλα ειναι σιγουρο -σχεδον-.

Ιδιαιτερα αν στην κρυπτη εχουν παει εμπειροι παικτες .

 

Κανονες υπαρχουν στην σελιδα της Groundspeak

http://www.geocaching.com/seek/default.aspx

 

Δεν θελω να το παιξω ξερολας. Αλλα μιας και ρωτας σκεφτηκα να σου πω την προσωπικη μου αποψη ,και μαλιστα απο την μερια των αγραφων κανονων ,που δεν θα βρεις πουθενα ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ επισημα !

Link to comment

Μια χαρά τα έγραψες, Mimhs.gr :D

 

Θα υπογραμμίσω ιδιαίτερα ένα σημείο:

 

"πριν να αρχισεις να ' φυτευεις ' κρυπτες, ψαξε και βρες μερικες. Μαθαινεις απο τους αλλους και απο την τριβη με το αντικειμενο."

 

Καλωσήρθες στη παρέα και στο παιχνίδι, mpampinos! :)

Link to comment

καλός σας βρήκα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,ένας ακόμα λόγος που ρώτησα είναι όπως σωστά είπε ο Μίμης για τους άγραφους νόμους,

γνωρίζοντας όλους τους νόμους σε βοηθά να βρίσκεις χωρίς ταλαιπωρία και γρήγορα την κρύπτη.Τώρα ξέρω ότι δεν θα χρειαστεί να κάνω τον ταρζαν.

Link to comment

Για αρχη διαβαζεις σε αυτα τα δυο :

http://support.Groundspeak.com/index.php?pg=kb.page&id=82

http://www.geocaching.com/hide/rate.aspx

Αν δεν σε ικανοποιει πολυ η κατηγορια που τελικα θα διαλεξεις, την βαζεις και περιγραφεις με δυο κουβεντες τι θα αντιμετωπισει ο καθενας τολμηρος. Γενικα παντως καλυπτεται η βαθμονομιση εδαφους με τα παραπανω.

Αυτο που δεν καλυπτεται ειναι βαθμολογιση της δυσκολιας σε κρυπτη-γριφο αφου το ποσο δυσκολο ειναι να λυσεις τον γριφο δεν γινεται να το βαθμολογισει ο ιδιος ο εγκαταστατης της. Προσωπικα ζητησα για την δικη μου, την βοηθεια 3-4 συμπαικτων και την χαρακτηρισα με την μεση βαθμολογια που μου προτειναν .

Κανε οτι καλυτερο μπορεις και αν υπαρξουν αντιδρασεις απο τους παικτες σε πιθανο 'λαθος', το διορθωνεις.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...