MAANEL Posted September 10, 2011 Share Posted September 10, 2011 Hei Innostuttiin perheen voimin tästä kätköilystä ja ensimmäinen kätkö löydettiinkin tänään. Ajattelin, että siinä olisi hyvä tarkistaa GPS:n tarkkuus ja menin ihan kätkön päälle. Puhelimen c:geo -softa näytti etäisyydeksi kuitenkin 40m. Asetuksista löytyi jokin latitude -arvon korjauskohta, mutta vaikka siihen laittoi mitä tahansa lukuja, ei etäisyys kätkölle muuttunut, vaan pysyi jatkuvasti siinä n. 40metrissä. Mitenkähän tuon saisi tarkemmaksi, kun olisi ihan hauska alkaa kätköilyä enemmänkin harrastaa? Googlen kartoissa näymme kyllä ihan oikeassa kohdassa, emmekä esim 40m sivussa, mutta kätköllä etäisyys heitti. Quote Link to comment
Vtile Posted September 11, 2011 Share Posted September 11, 2011 Hei Innostuttiin perheen voimin tästä kätköilystä ja ensimmäinen kätkö löydettiinkin tänään. Ajattelin, että siinä olisi hyvä tarkistaa GPS:n tarkkuus ja menin ihan kätkön päälle. Puhelimen c:geo -softa näytti etäisyydeksi kuitenkin 40m. Asetuksista löytyi jokin latitude -arvon korjauskohta, mutta vaikka siihen laittoi mitä tahansa lukuja, ei etäisyys kätkölle muuttunut, vaan pysyi jatkuvasti siinä n. 40metrissä. Mitenkähän tuon saisi tarkemmaksi, kun olisi ihan hauska alkaa kätköilyä enemmänkin harrastaa? Googlen kartoissa näymme kyllä ihan oikeassa kohdassa, emmekä esim 40m sivussa, mutta kätköllä etäisyys heitti. Virhettä (=häiriötä) saattaa GPS signaaliin tulla monestakin asiasta, sateinen keli, tiheä metsä, metsä jossa lunta/vettä puuston oksilla, korkeahkoja kallioita, korkeahkoja taloja, siltoja yms. rakenteita, näkyvyys eteläiselle taivaalle estynyt, lumisade jne. Lisäksi vaikuttavat kunkin GPS laitteen sisäiset ominaisuudet eli "mekaaninen/sähköinen" tarkkuus, onko laitteella edes mahdollista päästä esim. 5m paikannustarkkuuteen. Jostain muistelen lukeneeni että alkuperäisen korjaamattoman GPS-signaalin avulla toimiva paikannustarkkuus oli 100m luokkaa. Tätä on myöhemmin onnistuttu pienentämään tuonne nykyiseen <3m luokkaan erilaisilla "kalibrointi"-/korjaussignaaleilla, joista WAAS/EGNOS on käsittääkseni nykyisin käytetyin tekniikka, nämä geostationaarisilta satelliiteilta tulevat korjaussignaalit tarvitsevat hyvän näkyvyyden eteläiselle taivaalle, jotta päästään parhaaseen paikannustarkkuuteen.. On otettava vielä huomioon sekin ettei tavallinen kätkö välttämättä ole maastossa oikeasti ilmoitetuilla koordinaateilla. Tämä johtuu kätkön omistajan tekemien paikannusmittausten (Yleensä GPS) paikannusvirheestä esimerkiksi +-10m, jolloin jos oma GPS laitteesi tarkkuus sattuu olemaan kätköilypäivänä +-10m, niin saat pahimmillaan paikannusvirheeksi esimerkiksi 20 metriä sivuun. Kyselin tarkkojen mittapisteiden perään tuolla geocach.fi:n foorumilla jokin viikko sitten, tällöin sain Suomessa kaksi pistettä (on näitä varmasti enemmänkin, mutta kyselin pääkaupunkiseudulta), joissa GPS laitettansa voi käydä testaamassa. Yksi tällainen kätkö on Helsingin mareografi, jossa heittoa GPS-laitteiden yleisesti käyttämään WGS84-koordinaatistoon pitäisi olla n.1m. En nyt varsinaisesti osannut vastata kysymykseesi, mutta GPS-laitteilla tuppaa olemaan nk. luonnetta toisina päivinä sujuu paremmin toisina huonommin. Lisäksi epäilen että olet sotkenut jossain vaiheessa jotain asioita ja kuvaamassasi tilanteessa on myös mukana nk. käyttäjän osuutta. PS. Googlen karttojen tarkkuudella (satelliittikuvasta saattaa olla ajoittain apua) ei kätköilyssä juurikaan tee mitään, korkeintaan ohjaavat oikealle alueelle. Suosittelisinkin tutustumaan esim. seuraaviin ilmaisiin topografisiin karttoihin. WWW.RETKIKARTTA.FI ja http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?lang=fi Quote Link to comment
MAANEL Posted September 12, 2011 Author Share Posted September 12, 2011 Kiitos vastauksesta! Kävimme uudestaan samassa paikassa ja nyt se näytti etäisyydeksi 6 metriä. Taitaa siis olla ihan normaalia kuten kuvailitkin eli tarkkuus vaihtelee sään ja muiden tekijöiden mukaan. Kiitos karttalinkistä, osoittautui varsin hyödyliseksi! Quote Link to comment
+ZeroOne Posted October 12, 2011 Share Posted October 12, 2011 6 metriä on kännygepsille jo melkein sama kuin nollapiste, siinä vaiheessa voi jo laittaa sen luurin taskuun ja alkaa katsella ympäristöä. Erityisesti metsässä kaikki kännygepseilijät tuntevat ilmiön, että menit tietyllä alueella ihan mihin tahansa, purkille on aina 15 metriä matkaa. ;P c:geossa kannattaa muuten todennäköisesti vaihtaa se Google-kartta OSM: Mapnik -kartaksi asetuksista. OpenStreetMap eli OSM sopii ainakin asutuilla seuduilla kätköilyyn paremmin, sillä siihen on piirretty paljon pieniäkin polkuja joita Google-kartoista ei löydy. Eri kartta- tai kätköilysoftatkin voivat näyttää sijaintisi eri tavoin esimerkiksi keskiarvottamalla sitä jos et liiku (tai ennakoimalla sijaintiasi jos liikut!). c:geoa enemmän pidän itse Neongeosta. En tiedä onko siinä juuri tällä alueella eroa c:geoon mutta muuten sen käyttölogiikka vain sopii paremmin yhteen oman logiikkani kanssa. Kaikki softat näyttävät kyllä myös sijainnin tarkkuuden, c:geossa ainakin kompassinäkymän alalaidassa tyyliin "+/- 15 m". Olen ollut huomaavinani että tätä epätarkkuutta saatetaan joskus liioitellakin, mutta jos siinä tosiaan lukee että +/- 40 metriä niin kyllä sen purkin löytymisen kanssa siinä vaiheessa voi olla aika hiljaista. Quote Link to comment
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.