Jump to content

foreigners geocachers-ξένοι geocacher


giannhs1983

Recommended Posts

τελικά μόνο οι ξένοι σχεδόν ασχολούνται με το geocaching οταν ερχονται στην ελλαδα για διακοπές...οσες κρυπτες εχω βάλει, μόνο ξένοι σχεδόν εχουν παει....και εχουν και μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση οι ξένοι, όχι σαν τους ελληνες που εχουνε γεμισει σκουπιδια τα ελληνκα βουνα.....και φωτιες....

Link to comment

....γιατί δεν παίρνεις παράδειγμα από τον εαυτό σου? Πόσο ασχολείσαι εσύ με το παιχνίδι??? Πόσες κρύπτες έχεις βρεί??? Ο κάθε παίχτης έχει τις δικές του δυνατότητες και ρυθμούς για το παιχνίδι!

Link to comment

τελικά μόνο οι ξένοι σχεδόν ασχολούνται με το geocaching οταν ερχονται στην ελλαδα για διακοπές...οσες κρυπτες εχω βάλει, μόνο ξένοι σχεδόν εχουν παει....και εχουν και μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση οι ξένοι, όχι σαν τους ελληνες που εχουνε γεμισει σκουπιδια τα ελληνκα βουνα.....και φωτιες....

Εγώ πάντως όταν πάω για τζιοτσάτσινγκ σε κάνα βουνό πετάω πολύ σκουπίδι εδώ και εκεί,στα τέτοια μου.Όι Δήμοι τόσους δημοτικούς υπαλλήλους έχουν και τα ξύνουν,να τους βάλουν να καθαρίζουν χαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment

τελικά μόνο οι ξένοι σχεδόν ασχολούνται με το geocaching οταν ερχονται στην ελλαδα για διακοπές...οσες κρυπτες εχω βάλει, μόνο ξένοι σχεδόν εχουν παει....και εχουν και μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση οι ξένοι, όχι σαν τους ελληνες που εχουνε γεμισει σκουπιδια τα ελληνκα βουνα.....και φωτιες....

Εγώ πάντως όταν πάω για τζιοτσάτσινγκ σε κάνα βουνό πετάω πολύ σκουπίδι εδώ και εκεί,στα τέτοια μου.Όι Δήμοι τόσους δημοτικούς υπαλλήλους έχουν και τα ξύνουν,να τους βάλουν να καθαρίζουν χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Αγαπητέ giannhs1983, υποθέτω ότι τώρα θα κατάλαβες... Καλά να πάθεις, που εξακολουθείς να είσαι φρέσκος και αφελής στα 28 σου (υποθέτω, κρίνοντας από το username σου...) Ενώ εγώ, τώρα στα 72 μου, έχω πάψει προ πολλού να ελπίζω γι' αυτό τον τόπο στον οποίο είχα την ατυχία να γεννηθώ και να ζήσω... Κι αφού δεν εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία που είχα κάποτε να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου, είμαι τώρα υποχρεωμένος να υφίσταμαι (στο δρόμο, στο λεωφορείο, στην εξοχή, στις δημόσιες υπηρεσίες κλπ κλπ) "Έλληνες" σαν τον τύπο που σου απαντά πιο πάνω...

Περαστικά μας! Εσύ τουλάχιστον μπορείς να σκεφτείς το μέλλον σου, όσο έχεις καιρό...

Link to comment

τελικά μόνο οι ξένοι σχεδόν ασχολούνται με το geocaching οταν ερχονται στην ελλαδα για διακοπές...οσες κρυπτες εχω βάλει, μόνο ξένοι σχεδόν εχουν παει....και εχουν και μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση οι ξένοι, όχι σαν τους ελληνες που εχουνε γεμισει σκουπιδια τα ελληνκα βουνα.....και φωτιες....

Εγώ πάντως όταν πάω για τζιοτσάτσινγκ σε κάνα βουνό πετάω πολύ σκουπίδι εδώ και εκεί,στα τέτοια μου.Όι Δήμοι τόσους δημοτικούς υπαλλήλους έχουν και τα ξύνουν,να τους βάλουν να καθαρίζουν χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Αγαπητέ giannhs1983, υποθέτω ότι τώρα θα κατάλαβες... Καλά να πάθεις, που εξακολουθείς να είσαι φρέσκος και αφελής στα 28 σου (υποθέτω, κρίνοντας από το username σου...) Ενώ εγώ, τώρα στα 72 μου, έχω πάψει προ πολλού να ελπίζω γι' αυτό τον τόπο στον οποίο είχα την ατυχία να γεννηθώ και να ζήσω... Κι αφού δεν εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία που είχα κάποτε να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου, είμαι τώρα υποχρεωμένος να υφίσταμαι (στο δρόμο, στο λεωφορείο, στην εξοχή, στις δημόσιες υπηρεσίες κλπ κλπ) "Έλληνες" σαν τον τύπο που σου απαντά πιο πάνω...

Περαστικά μας! Εσύ τουλάχιστον μπορείς να σκεφτείς το μέλλον σου, όσο έχεις καιρό...

Link to comment

τελικά μόνο οι ξένοι σχεδόν ασχολούνται με το geocaching οταν ερχονται στην ελλαδα για διακοπές...οσες κρυπτες εχω βάλει, μόνο ξένοι σχεδόν εχουν παει....και εχουν και μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση οι ξένοι, όχι σαν τους ελληνες που εχουνε γεμισει σκουπιδια τα ελληνκα βουνα.....και φωτιες....

Εγώ πάντως όταν πάω για τζιοτσάτσινγκ σε κάνα βουνό πετάω πολύ σκουπίδι εδώ και εκεί,στα τέτοια μου.Όι Δήμοι τόσους δημοτικούς υπαλλήλους έχουν και τα ξύνουν,να τους βάλουν να καθαρίζουν χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Αγαπητέ giannhs1983, υποθέτω ότι τώρα θα κατάλαβες... Καλά να πάθεις, που εξακολουθείς να είσαι φρέσκος και αφελής στα 28 σου (υποθέτω, κρίνοντας από το username σου...) Ενώ εγώ, τώρα στα 72 μου, έχω πάψει προ πολλού να ελπίζω γι' αυτό τον τόπο στον οποίο είχα την ατυχία να γεννηθώ και να ζήσω... Κι αφού δεν εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία που είχα κάποτε να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου, είμαι τώρα υποχρεωμένος να υφίσταμαι (στο δρόμο, στο λεωφορείο, στην εξοχή, στις δημόσιες υπηρεσίες κλπ κλπ) "Έλληνες" σαν τον τύπο που σου απαντά πιο πάνω...

Περαστικά μας! Εσύ τουλάχιστον μπορείς να σκεφτείς το μέλλον σου, όσο έχεις καιρό...

 

Nα φύγετε ! να πάτε αλλού!!!! (σλόγκαν από την γνωστή διαφήμηση) καραλολ!!!!χαχαχαχα

Link to comment

τελικά μόνο οι ξένοι σχεδόν ασχολούνται με το geocaching οταν ερχονται στην ελλαδα για διακοπές...οσες κρυπτες εχω βάλει, μόνο ξένοι σχεδόν εχουν παει....και εχουν και μεγαλυτερη οικολογικη συνειδηση οι ξένοι, όχι σαν τους ελληνες που εχουνε γεμισει σκουπιδια τα ελληνκα βουνα.....και φωτιες....

 

Ναι Γιάννη μου γιατί οι ξένοι όταν έρχονται στην Ελλάδα είναι σε διακοπές που σημαίνει ότι και χρόνο έχουν αλλά και χρήμα να κάνουν τις βόλτες τους και το συνδυάσουν με το geocaching! Στην Ελλάδα ζεις και ξέρεις αν έχουν πλέον πολλοί Ελληνες την δυνατότητα να κάνουν εκδρομούλες οσο και αν το θέλουν! Δυστυχώς όλοι έχουμε αναγκαστεί να περιορίσουμε τέτοιες "πολυτέλειες"... όταν μπορει ο καθένας κάνει τις εξορμίσεις του και μπράβο του! Αλίμονο αν βάλουμε και μετρητή για τον ρυθμό που ο καθένας βρισκει κρύπτες και βάσει αυτού να βγάζουμε συμπεράσματα για την οικολογική του ευσυνειδησία ή την αξία του ως geocacher....

 

Και κλείνοντας, σου κάνω το ίδιο ερώτημα που σου έκαναν και παραπάνω... εσυ πόσες κρύπτες έχεις βρει ώστε κατηγορείς του άλλους για αδιαφορία και απραξία? 1!... τα συμπεράσματα δικά σου!

Edited by teokar
Link to comment

Συμφωνώ με τις εκτιμησεις και την αποψη του teokar. To geocaching αρχισε για μενα οταν πηρα συνταξη (λιγοτερο απο ενα χρονο) παρα το οτι ειμαι μελος πολυ περισσοτερο.

Ειναι κατα πολυ, sport ελευθερου χρονου. Οσο για το οικονομικο, που οσο παει και χειροτερευει, παιζει πολυ μεγαλο ρολο. Μπορει βεβαια καποιος να οργανωσει ετσι τα πραγματα καποιες φορες και να κανει το hobby οικονομικα και σε συνδυασμο με κατι αλλο. Αλλα να το φχαριστιεται ρε παιδι μου κιολας !

Το να ερθει καποιος στην Αθηνα και οντας καλα οργανωμενος και προετοιμασμενος να κανει σε δυο ή τρεις μερες 30 caches, ειναι εντυπωσιακο αλλα συναμα και ανουσιο .

Τι στην ευχη προλαβε αυτος ο ανθρωπος να δει διαολε? Καθεται ο Asheme και τρωει 10 μερες ελευθερου χρονου του για να κανει το 'Pirate's gold' ή το 'Pirates lookout', και ερχεται ενας τυπος πριν απο 10 μερες (νομιζω Γερμανος που εχει γυρισει ολη την Ευρωπη!), τα βρίσκει (?) και γραφει TFTC στο log ! :mad:

Μπραβο ρε μεγαλε !

Μπορει να εκανες 2500 caches σε εναμισυ χρονο, αλλα εχασες την ουσια του παιγνιδιου ! :(

Αλλοι εχουν βαλει caches ( πολλα ) αλλα εχουν βρει κανα δυο! Κατσε παληκαρι μου... Δες τι κανουν οι αλλοι. Μαθε απο τα λαθη τους. Μελετησε τις επιλογές τους. Μαθε τα κολπα για να μπεις στο πνευμα του παιγνιδιου! Το οποιο, απ'οτι εχω καταλαβει με το φτωχο μου εξηνταχρονο μυαλο ειναι 'Βρισκω κουτακια-βλεπω πραγματα' και οχι 'βαζω κουτακια για να βαζω κουτακια'. :)

Προσωπικα βαζω ενα κουτακι για καθε πενηντα που βρισκω ,ομως στο ενδιαμεσο μαθαινω.

Απο τα log, τις περιγραφες, τις ιδεες, το ιδιο το site,το u-tube, το Geochecker, caches στο εξωτερικο -που ποτε δεν θα βρω πραγματικα αλλα- ολο και κατι καινουριο ξετρυπωνω, μια πληθωρα απο πνευματικα ταξιδια, καθε σχεδον φορα.

Οπως ειπε καποιος ξενος παληος geocacher :

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

Αυτα τα πολλα ! (η συνταξη σου δινει πολυ χρονο βλεπετε...)

Link to comment

δεν είναι το ποσες κρυπτες εχεις βρει για να δείξει την οικολογική σου συνείδηση.....ειναι η νοοτροπία των ελλήνων να μην έχουν καθαρό το περιβάλλον...για πήγαινε στο εξωτερικό να δεις....μια γόπα να πετάξεις κάτω σε πανε μέσα....και σε κανενα βουνο δεν πετάνε σκουπίδια...στην ελλάδα κάθε δρόμο και κάθε βουνο το έχουν γεμίσει σκουπιδια...και όχι μονο.... παντου βλεπεις σκουπιδια....

Link to comment

Προφανως δεν ειχα καταλαβει οτι μιλας για την οικολογια/καθαριοτητα και την σχεση των ξενων και ελληνων geocachers με αυτη. Ομολογω οτι δεν καταλαβα γιατι δεν προτεινεις ενα CITO και να συζητησουμε ολοι για το που μπορει να γινει ή πως να γινει για να τραβηξει περισοτερο κοσμο . Και βεβαια αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την συμπεριφορα ΟΛΩΝ των ελληνων geocachers (Πιθανες εξαιρεσεις υπαρχουν ισως ).Ομως εχεις βρει μονο μια κρυπτη και στις δικες σου -απ'οτι λες- πηγαινουν μονο ξενοι. Ειτε μπερδευεις την συμπεριφορα των μη-Geocachers Ελληνων με αυτη των ξενων, ειτε εχεις βαλει λαθος τιτλο στο θεμα σου. Σε καθε περιπτωση σε βεβαιω οτι οι Ελληνες Geocachers ειμαστε στην πλειοψηφια εραστες του δασους, φυσιολατρες ,εκδρομεις που μαζευουν τα σκουπιδια τους ΚΑΙ τα πετανε σε σκουπιδοτενεκεδες και που λιγο-πολυ εχουν οικολογικη συνειδηση. Υπαρχουν ακομη συμπαικτες που μεσα στην κρυπτη εχουν αφησει πακεττα (οχι ενα) σακουλες σκουπιδιων ( GC2DQ4N ) για να μαζευουν οι επισκεπτες τα γυρω σκουπιδια! Να μια καλη ιδεα για τις επομενες κρυπτες μας. Δεν συμφωνεις ? :)

Link to comment

Εν μερη εχετε δικιο εν μερη οχι... το οχι.... δεν ειναι ακριβως οχι... ειναι ενα ΑΛΛΑ κεφαλαιο... :)

 

Θα κανω πολλα ποστ... για καθε τομεα διαφορετικο.... για να ειναι ποιο ευκολοδιαβαστα...

 

Μη νομιζεις Φιλε Γιαννη οτι μονο οι ξενοι ασχολουνται με το geocaching... και οτι δεν εχουμε οικολογικη συνειδηση....

 

στην ελλαδα ειναι σχετικα νεο το αθλημα... εκτος αυτου... ισως να μην ταιριαζει και στους περισσοτερους ελληνες!

 

Το οτι βλεπεις στο μερος που εισαι σχεδον ολες ή ολες... τις εγγραφες ημερολογιου να ειναι απο ξενους.... δεν παει να πει οτι ελληνες δεν ασχολουνται! ειμαστε πολυ μικρη ομαδα ενεργων ελληνων geocacher, και ειμαστε σκορπισμενοι στους 5 ανεμους! ενας κομοτηνη... ενας κρητη, ενας ροδο, ενας Λεσβο, 2 Αθηνα, 2 Θεσσαλονικη... καπως ετσι παει! ποσοι λες να ειμαστε;; 10; 20; 30;; δεν ειμαστε παραπανω! υπηρχε εποχη που εδω μεσα τουλαχιστον μετριομασταν στα δακτυλα του ενος χεριου!!!

Μιας και η ελλαδα δεν ειναι ενας κρατος σαν τα υπολοιπα... μια γη δηλαδη που ο καθενας παιρνει το αμαξι και αντε παει σε αλλη περιοχη...., αλλα εχουμε πολλα νησια ή εδαφικες ανωμαλιες που μας εμποδιζουν την ευκολη μετακινηση.... δεν ειναι καθολου ευκολη η μετακινηση μας! να ερθω πχ Αθηνα να βρω κρυπτες;; δεν ειναι ευκολο! το αεροπλανο ειναι φαρμακι! 250 ευρω πηγαινε - ελα στοιχισε πριν μια εβδομαδα! Πλοιο;; 16-20 ωρες... και παει με καμπινα πανω απο 100 ευρω! (δεν βαζω καν εισητηριο για αμαξι.... αν το παρεις...) αντε και ξενοδοχεια κτλ... παει...!!! ο ξενος... παιρνει το αμαξακι του... και παει οπου γουσταρει!!!

 

Σε περιπτωση που αναρωτηθεις.... ναι αλλα η βενζινη που καιει..... σε πληροφορω οτι πριν λιγο καιρο... πριν βαλουν το νεο πλαφον στα καυσιμα που ειχαμε σχεδον στα 2 ευρω το λιτρο.... οι αμερικανοι ειχαν το γαλονι (3.7 λιτρα) στα 3.5 δολλαρια!!!! δηλαδη.... λιγο παραπανω απο 2 ευρω!!! οπως βλεπεις δεν ειναι το ιδιο!

 

Ετσι... αναγκαστικα..... μενουμε περισσοτερο στις περιοχες μας... και βρησκουμε οποτε μπορουμε κρυπτες!

 

τωρα.... εκτος οτι ειμαστε λιγοι.... δεν εχουμε και πολλες κρυπτες....!!! μην νομιζεις... οτι 1353 κρυπτες... ειναι μεγαλος αριθμος! ενας σχετικα καλος αμερικανος, ή Γερμανος, ή Ολλανδος, ή Καναδος, ή ή ή.... geocacher εχει βρει μεγαλυτερο αριθμο κρυπτων μονος του!

 

θα το παρω αλλιως... αν και δεν ειναι πολυ σωστο....

 

αν τυχει και ενας ελληνας βρει ολες τις κρυπτες στην περιοχη του;;; τι κανει μετα;;; δεν ειναι σαν το εξωτερικο...

Πριν καποιο διαστημα... ειχα βρει ολες τις κρυπτες στην Ροδο... (τωρα λογω κρισης δεν παω εξω και υπαρχουν κρυπτες να βρω στο εγγυς μελλον...).... ετσι;;; αναλογικα με τον αριθμο κρυπτων τις περιοχης μου... ειχα το 100%....εχοντας πχ....30 ευρεσεις! ενας ξενος εχει 200 ευρεσεις αλλα εχει βρει μολις το 20% των κρυπτων τις περιοχης του... στα στατιστικα...και παντα αναλογικα με τον αριθμο κρυπτων ανα περιοχη... δεν εχω βρει περισσοτερες;;; :laughing: πλακα κανω...! :)

 

Ακολουθει 2ο post... ;)

Link to comment

Τωρα.... ας τα παρουμε αλλιως....

 

λογω πολυ σοβαρης κρισης.... και ελλειψης χρηματων... ουτε διακοπες μπορουμε να παμε ουτε τιποτα! οι ξενοι μπορουν γιατι βγαζουν πολλα παραπανω απο οτι εμεις... και σε θεματα αγορων καποια πραγματα (σε ορισμενα μερη) ειναι πολυ ακριβοτερα εδω απο οτι εξω! εκτος αυτου... οτι και να λενε εξω για εμας... οι ελληνες δουλευουν πολυ περισσοτερο απο τους ξενους.... τουλαχιστον απο τους περισσοτερους Ευρωπαιους!!! ακομα και αυτο που λεμε.... 40 ωρες την εβδομαδα.... αληθεια.. ποιος δουλευει μονο τοσες;;; θα μου πειτε... μα τοσο δεν ειναι με 8 ωρη εργασια;;; Απο δευτερα μεχρι παρασκευη ειναι 5 μερες... επι 8 ωρες την μερα μας κανει 40.... αλλα ποσοι δουλευουν και το σαββατο... 5 με 6 ωρες;;; και καποιοι δουλευουν και κυριακες.... στο εξωτερικο δουλευουν 35 ωρες περιπου...και μισθολογικα ειναι.... στα υψη!

 

Περσι βρεθηκα με καποιους geocacher απο το εξωτερικο.... μιλουσαμε και εφερε η κουβεντα το θεμα αυτο... οταν τους ειπα τον βασικο εδω... νομιζαν οτι μιλουσα για εβδομαδιατικο ή 15μερο! βλεπετε... 600 ευρω για τις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες... ειναι ψιλα... ρεστα απο τον μισθο τους! ναι.... υπαρχουν μισθοι τετοιοι...ακομα εδω! και μιλαω για πριν μπουμε στο μνημονιο!!! ετσι και διακοπες μπορουν και κανουν, και περισσοτερες μερες καθονται με τα διαφορα πακετα τα πανφτηνα που βρισκουν στις χωρες τους.... και κανουν και το παιχνιδι τους....

 

Ζηταω συγνωμη που το πλατιασα εδω και ισως ξεφυγα λιγο απο το θεμα μας....

 

ακολουθει 3ο post...

Link to comment

Οσο αφορα τωρα την οικολογικη συννειδηση κτλ των ξενων και την ανυπαρξια αυτης στους ελληνες! Φιλε μου... δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια! ναι... υπαρχουν ασυνειδητοι ελληνες... που γεμιζουν σκουπιδια παντου... αλλα υπαρχουν και ξενοι ετσι!

 

Ναι... υπαρχουν και ξενοι απαραδεκτοι! απλα δεν ειναι τοσοι πολλοι.... το θεμα εδω ομως ειναι οτι στις αλλες χωρες.. η οικολογικη σηνειδηση και η ανακυκλωση, ο σεβασμος προς την φυση κτλ... εχει μπει εδω και δεκαετιες στην ζωη τους! τα μαθαινουν απο το σχολειο, απο το σπιτι... και τους ακολουθαει παντου! εμεις.. δυστυχως μολις τα τελευταια χρονια αρχισαμε να κανουμε τα πρωτα δειλα βηματα σε αυτο τον τομεα! ανακυκλωση... ποσοι απο εμας κανουν πραγματικα; κανετε διαχωρισμο πλαστικων, γυαλινων, χαρτιου κτλ για να τα πεταξετε;; αν ναι... το κανατε και πριν 5 ή 10 χρονια;; οχι! δεν φταιμε μονο εμεις... φταιει και τα κρατος... που δεν εκανε τιποτα... δεν το ποωθησε καν στα σχολεια καλα.... ουτε στις δικες μας καρδιες! ακομα και στην ανακυκλωση... για να τα καταφερει..δινει πισω κουπονια! οι περισσοτεροι το κανουν γι αυτα! αλλα χωρις να το καταλαβουν... αποκτουν εστω και λιγο... οικολογικη συνειδηση!

 

το κρατος εστω και με τα τοσα που χρωσταμε... ακομα συνεχιζει τακτικες απαρχιωμενες στην διαχειρηση σκουπιδιων... και η ΕΕ μας βαζει εκατομυρια ευρω προστημο καθε χρονο! αν ουτε η ιδια η κυβερνηση δεν κανει κατι..... το ολο θεμα ειναι ακομα πολυ πισω.... σε θεμα προστασιας περιβαλλοντος!

 

τωρα... ναι... υπαρχουν πολλα σκουπιδια παντου! ειναι αθλια εικονα και πολλοι ξενοι δυσανασχετουν! λογικο ειναι!!! δυστυχως υπαρχουν και οι Μ@λ@κες που πετανε σκουπιδια ακομα και απο το παραθυρο του αμαξιου τους...

υπαρχουν ατομα που πετανε τα σκουπιδια τους ασχετες ωρες... που δεν περναει απορροματοφορο... οποτε γεμιζουν οι καδοι... με οτι αυτο συνεπαγετε....ειτε οπτικα ειτε... λογω ζεστης...με τις μυρωδιες! Υπαρχουν ατομα που δεν χρησιμοποιουν καταλληλες τσαντες σκουπιδιων που κλεινουν... οποτε πολλες φορες αυτα διασκορπιζονται με τον αερα!

αλλος λογος ειναι ο μεγαλος αριθμος αδεσποτων ζωων που εχουμε! αυτα δεν υπαρχουν σοτ εξωτερικο! εδω... σπανια καποιος να κανει στειρωση στο ζωο του... οταν γεννησει... απλα τα πεταει σε ενα μερος... ζωντανα (στην καλυτερη περιπτωση...)Ειναι ατομα που δεν τους αξιζει να εχουν κατοικιδιο.....καν!

 

εν πασα η περιπτωση.... πολλες φορες... τα κακομοιρα πανε στους καδους, τραβανε εξω τις τσαντες... μιας και σχεδον κανεις δεν κλεινει το καπακι του καδου... και τις σχιζουν γιαν α βρουν κατι να φανε! εχω δει μεχρι και κουρουνες να το κανουν!

πολλα απο ναυλον κτλ... τα παιρνει ο αερας... και .....

φυσικα υπαρχουν και τα γαιδουρια που πανε για πικνικ... και παρατανε τα σκουπιδια τους εκει!! σε αυτο... τι να πω!!! ελλειψη παιδειας, λογικης.. (μιας και θα ξαναπανε εκει!).... αστα.....

 

παντος οπως αναφερα... και οι ξενοι δεν πανε πισω... εδω που δεν υπαρχει τιμωρια οπως στα μερη τους... εχω δει να κανουν απιστευτα πραγματα.... σπανε μπουκαλια για πλακα... πχ...

 

για οικολογικη συνειδηση... δεν ειναι μονο το CITO φυσικα... ουτε μονο οι περιοχες με κρυπτες... ξερεις ποσες φορες εχω καθαρισει μερη... μονο μος... ετσι στο ασχετο...χωρις να διοργανωσο CITO χωριςν α ειναι κρυπτη εκει... απλα γιατι πηγαμε, μας αρεσε και ηταν κριμα να ειναι ετσι το μερος! φυσικα την απογοητευση μου την πηρα αρκετες φορες αφου μετα παο καμια 10ρια μερες ξαναπηγαινα και ηταν παλι το μερος.... :(

 

Οικολογικη συνειδηση ειναι και για θαλασσες! εκει ομως... αστα... το τι γινεται.... ειτε απο τουριστες... ειτε απο ντοπιους, ειτε απο τα πλοια που αμολανε οτι βρουν μεσα στην θαλλασσα...... αστο...

 

οποτε... και οι ξενοι δεν ειναι ολοι αγγελοι!

 

Ευτυχως μεχρι στιγμης... οσους geocacher γνωριζω ειναι ενταξει.... γενικα... αλλα υπαρχει σκαρταδουρα παντου!

οποτε δεν χρειαζετε να τους ανεβαζουμε ολους στο ιδιο σκαλι...

εδω σε κρυπτες εχω βρει απο καραμελες και λιωμενα γλυκα (απαγορευονται στο geocaching!!!) μεχρι προφυλακτικα... μια φορα ηταν ανοιγμενο και ξετυλιγμενο!!!! φυσικα.... και σε αλλες χωρες βρισκουν.. ενας βρηκε περιττωματα μεσα... δεν ξερω αν ηταν cacherή muggle αλλα... ενας αλλος ασχετος ειχε βρει μια κρυπτη και εβασε ναρκωτικα μεσα! τον βρηκε ενας geocacher και τον επιασαν! αυτα ειναι απο το φορουμ.... που ειμαι αρκετα μεσα....

 

Και κατι ασχετο... μην νομιζεις οτι τοσα χαμενα γεωνομισματα... οτι μονο muggles τα παιρνουν.... δυστυχως οχι!

 

παλι ξευφυγα ή μου φαινεται;;; :laughing:

Link to comment

Οσο αφορα τις ευρεσεις και ποσες ευρεσεις εχει ο καθενας και ποσες κρυπτες εβαλε .... θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω ριζικα!

 

ο καθε ενας εχει τον δικο του ρυθμο ευρεσεων και αναλογα με τον ελευθερο του χρονο κανει και geocaching!

για τις τοποθετησεις νεων κρυπτων.... οποτε μπορει ο καθε ενας και οσες μπορει! αν μπορει μονο 1 - 2 ας βαλει τοσες... αν μπορει παραπανω ας το κανει... αλλα δεν πρεπει να αξιολογουμε το ποσο βοηθαει ενας χρηστης το παιχνιδι και την διαδοση του αναλογα με το ποσες κρυπτες εβαλε!

 

υπαρχει η περιπτωση σε ολα τα σημεια που ηθελε να υπαρχει ηδη κρυπτη! μην ξεχνατε οτι η μια κρυπτη απο την αλλη πρεπει να εχει αποσταση ανω τον 161 ή 168 μετρων.... δεν θυμαμαι τωρα....

 

αλλα... βοηθεια και μαλιστα πολυτιμη ειναι και η συντηρηση των υπαρχοντων κρυπτων!!! θα παρω παραδειγμα εμενα... εχω βρει 42 κρυπτες... εχω τοποθετησει μια, εχω κανει 1 εκδηλωση (event) - για να εξοικειωθειτε με τις νες λεξεις που συντομα θα εχει το site.....στα ελληνικα... ;) - μαι εχω και μια κρυπτη μιση μιση... (συνιδιοκτητης)! αλλα... η ροδος εχει πανω κατω... 45 κρυπτες.... και αν και ειμαι σε 14 επισημα maintaner.... ανεπισημα τις επεβλεπα ολες, ή σχεδον ολες! τωρα πια δεν μπορω λογω της κρισης και των καυσιμων... αλλα απο τα τελη του 2007 αυτο εκανα! και εξοδα εχει.. και ταλαιπωρια... λογο του οτι υπαρχει πολυ μεγαλη επισκεψιματητα σε μερικες... αλλα το εκανα και το κανω με χαρα... γιατι νιωθω οτι βοηθω και το παιχνιδι αλλα και φιλους cachers που εβαλαν κρυπτες εδω! και αυτο εχει και τα εξοδα του.... αλλα οσο μπορω... θα κανω... :)

 

θα ηταν προτειμοτερο... να βαλω αλλες 5 κρυπτες και να αφησω ολες τις αλλες μονες τους;; ειναι βοηθεια προς το παιχνιδι;; για 5 κρυπτες... να σταματησουν τοσες αλλες;;;

 

ο καθε ενας βοηθαει με τον τροπο του... ετσι τουλαχιστον πιστευω... :) Παντα φιλικα ολα αυτα ετσι;; :)

 

Σαν τελος... θα ηθελα να ρωτησω κατι... και να προτεινω κατι... φυσικα η προταση μαλλον πρεπει να γινει στην Groundspeak... αλλα...θα ηθελα την γνωμη σας!

 

οταν αλλαζετε logbook... τι τα κανετε;; μετα λιγο διαστημα τα πετατε; αληθεια.... εκτος απο ενα ξεφυλισμα και μερικο διαβασμα.... κανει κανεις αντιπαραθεση με τις καταγραφες στην σελιδα της καταχωρησης της κρυπτης;;;

 

αντι τοσο χαρτι αδικα.... γιατι δεν γινετε κατι διαφορετικο για επαληθευση; να δηλωνει εναν κωδικο τηε αρεσκιας του ο ιδιοκτητης στην grounspeak... και να βαλει ενα κουτακι οταν γινετε η εγγραφη οτι καποιος το βρηκε (οταν δεν το βρηκε δεν χειαζετε... ειναι σαν την σημειωση!), να πρεπει να βαζει τον αριθμο αυτο... ο οποιος θα ειναι τοποθετιμενος (κολλημενος) και στην κρυπτη μεσα (απο εκει να τον ξερει ο cacher που την βρηκε......), και ετσι να γινεται αυτοματα επαληθευση! σαν μπλοκαρισμα... να μπορεις να το κανεις αυτο μεχρι 5 φορες.... πχ... γιαν α μην προσπαθει ο αλλος μια ωρα να βρει τυχαια τον κωδικο....

 

φυσικα... απο την αλλη...η grounspeak πουλαει logbooks.... οποτε....

αλλα και φοβαμαι μηπως μετα.... τσακωσει την πατεντα αυτη... και σαν τους κωδικους που πουλαει... να αρχισει να πουλα και κωδικους κρυπτης..... δεν θα ηταν οτι καλυτερο....

 

Α...!!! Τον κωδικο θα τον βλεπει μονο ο ιδιοκτητης... (σαν τα γεωνομισματα...) και αν χρειαστει κατι... απλα το λεει στον Meintaner... για να τον επενατοποθετηση σε περιπτωση που χαθει αυτος ή το κουτι...

Link to comment

Οσο αφορα τις ευρεσεις και ποσες ευρεσεις εχει ο καθενας και ποσες κρυπτες εβαλε .... θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω ριζικα!

 

ο καθε ενας εχει τον δικο του ρυθμο ευρεσεων και αναλογα με τον ελευθερο του χρονο κανει και geocaching!

για τις τοποθετησεις νεων κρυπτων.... οποτε μπορει ο καθε ενας και οσες μπορει! αν μπορει μονο 1 - 2 ας βαλει τοσες... αν μπορει παραπανω ας το κανει... αλλα δεν πρεπει να αξιολογουμε το ποσο βοηθαει ενας χρηστης το παιχνιδι και την διαδοση του αναλογα με το ποσες κρυπτες εβαλε!

 

υπαρχει η περιπτωση σε ολα τα σημεια που ηθελε να υπαρχει ηδη κρυπτη! μην ξεχνατε οτι η μια κρυπτη απο την αλλη πρεπει να εχει αποσταση ανω τον 161 ή 168 μετρων.... δεν θυμαμαι τωρα....

 

αλλα... βοηθεια και μαλιστα πολυτιμη ειναι και η συντηρηση των υπαρχοντων κρυπτων!!! θα παρω παραδειγμα εμενα... εχω βρει 42 κρυπτες... εχω τοποθετησει μια, εχω κανει 1 εκδηλωση (event) - για να εξοικειωθειτε με τις νες λεξεις που συντομα θα εχει το site.....στα ελληνικα... ;) - μαι εχω και μια κρυπτη μιση μιση... (συνιδιοκτητης)! αλλα... η ροδος εχει πανω κατω... 45 κρυπτες.... και αν και ειμαι σε 14 επισημα maintaner.... ανεπισημα τις επεβλεπα ολες, ή σχεδον ολες! τωρα πια δεν μπορω λογω της κρισης και των καυσιμων... αλλα απο τα τελη του 2007 αυτο εκανα! και εξοδα εχει.. και ταλαιπωρια... λογο του οτι υπαρχει πολυ μεγαλη επισκεψιματητα σε μερικες... αλλα το εκανα και το κανω με χαρα... γιατι νιωθω οτι βοηθω και το παιχνιδι αλλα και φιλους cachers που εβαλαν κρυπτες εδω! και αυτο εχει και τα εξοδα του.... αλλα οσο μπορω... θα κανω... :)

 

θα ηταν προτειμοτερο... να βαλω αλλες 5 κρυπτες και να αφησω ολες τις αλλες μονες τους;; ειναι βοηθεια προς το παιχνιδι;; για 5 κρυπτες... να σταματησουν τοσες αλλες;;;

 

ο καθε ενας βοηθαει με τον τροπο του... ετσι τουλαχιστον πιστευω... :) Παντα φιλικα ολα αυτα ετσι;; :)

 

Σαν τελος... θα ηθελα να ρωτησω κατι... και να προτεινω κατι... φυσικα η προταση μαλλον πρεπει να γινει στην Groundspeak... αλλα...θα ηθελα την γνωμη σας!

 

οταν αλλαζετε logbook... τι τα κανετε;; μετα λιγο διαστημα τα πετατε; αληθεια.... εκτος απο ενα ξεφυλισμα και μερικο διαβασμα.... κανει κανεις αντιπαραθεση με τις καταγραφες στην σελιδα της καταχωρησης της κρυπτης;;;

 

αντι τοσο χαρτι αδικα.... γιατι δεν γινετε κατι διαφορετικο για επαληθευση; να δηλωνει εναν κωδικο τηε αρεσκιας του ο ιδιοκτητης στην grounspeak... και να βαλει ενα κουτακι οταν γινετε η εγγραφη οτι καποιος το βρηκε (οταν δεν το βρηκε δεν χειαζετε... ειναι σαν την σημειωση!), να πρεπει να βαζει τον αριθμο αυτο... ο οποιος θα ειναι τοποθετιμενος (κολλημενος) και στην κρυπτη μεσα (απο εκει να τον ξερει ο cacher που την βρηκε......), και ετσι να γινεται αυτοματα επαληθευση! σαν μπλοκαρισμα... να μπορεις να το κανεις αυτο μεχρι 5 φορες.... πχ... γιαν α μην προσπαθει ο αλλος μια ωρα να βρει τυχαια τον κωδικο....

 

φυσικα... απο την αλλη...η grounspeak πουλαει logbooks.... οποτε....

αλλα και φοβαμαι μηπως μετα.... τσακωσει την πατεντα αυτη... και σαν τους κωδικους που πουλαει... να αρχισει να πουλα και κωδικους κρυπτης..... δεν θα ηταν οτι καλυτερο....

 

Α...!!! Τον κωδικο θα τον βλεπει μονο ο ιδιοκτητης... (σαν τα γεωνομισματα...) και αν χρειαστει κατι... απλα το λεει στον Meintaner... για να τον επενατοποθετηση σε περιπτωση που χαθει αυτος ή το κουτι...

Link to comment

Μου ειναι απολυτως αδιαφορο Νικολα το νουμερο κατω απο το avatar του καθενος ! Στην πραγματικοτητα δεν δειχνει τιποτα. Απολυτως.

Δηλαδη ας παρουμε τον Γερμανο 'baugue' που ανεφερα σε προηγουμενο post μου :

Εχει βρει 2465 caches αλλα δεν εχει βαλει ουτε ενα ! Σε τι ειναι καλυτερος απο μας που τρεχουμε στα βουνα και τα καταραχια σαν τα κατσικια για να βαλουμε ή να συντηρουμε τις κρυπτες μας ;

Εχει βρει 138 caches στις 10/11/10 . Αν ο ανθρωπος αυτος εκανε 138 caches X 161 μετρα η καθε μια = 22,2 χιλιομετρα αποσταση σε μια μερα .Αν γυρνουσε με τα ποδια χρειαζοταν 5,5 ωρες αδιακοπου περπατηματος . Βαλε 5 λεπτα να γραψει στο log 'TFTC' και να το ξαναβαλει στην θεση του 5 Χ 138 = 690 λεπτα ή 11,5 ωρες.

11,5 + 5,5 =17 ωρες !

Υπαρχει ενας σοφρων Ελληνας που να το πιστεψει ; Αλλα ακομα και ετσι να εγινε ,σε τι ειναι καλυτερος απο οποιονδηποτε απο μας ; μια απλη αναλυση εκανα και μπηκε στην λιστα των αναξιοπιστων και μη καλων συμπαικτων μου. Τωρα για το αν θα τον διεγραφα απο το λογ αν εκανα την διαπιστωση οτι δεν εχει κανει εγγραφη στο ημερολογιο; Οχι ρε παιδια! Αν αυτο τον κανει ευτυχισμενο τον Χριστιανο γιατι να τον στεναχωρησω; Το ψωμι μου θα φαει; Αστον να πιστευει οτι ειναι μαγκας που ελυσε το 'trigonometric' του r10n παιρνοντας βοηθεια απο τον r10n (στου οποιου το event στις 28/9 δεν θα μπορω να ερθω γ...ο ).

Δηλαδη του ειπε ο ιδιοκτητης λιγο πολυ την λυση και αυτος βρηκε τον γριφο ; Τριχες. Ενα ταπερ με παιχνιδακια βρηκε .Εγω που μου επεσε η μπακα να σκαρφαλωνω στον μικρο και τον μεγαλο Μαυρινορα ΕΙΜΑΙ ποιο μαγκας και καραμπουζουκλης γιατι ΕΛΥΣΑ τον γριφο και ΒΡΗΚΑ τον ΘΗΣΑΥΡΟ .

Δεν με ενδιαφερει λοιπον να ελεγξω την πραγματικη ευρεση των κρυπτων απο οποιον κανει logistics κρυπτων. Εγω κανω Geocaching γιατι μ'αρεσει το παιχνιδι. Δεν συναγωνιζομαι-ανταγωνιζομαι-διαγωνιζομαι με κανεναν. Δεν εχω βρει μια κρυπτη στην Μυτιληνη (ειναι στου διαολου το κερατο!) και αυτο με ιντριγκαρει περισσοτερο απο το να κανω 500 κρυπτες παραπανω γραφοντας "TFTC" στο logbook !

Link to comment

Σωστος! φυσικα πολοι ειναι αυτοι που βαζουν απλα ενα TFTC και τελειωσαν γιατι απλα τρεχουν πανικοβλητοι να βρουνε περισσοτερες κρυπτες... ετσι.. πολλες φορες δεν χαιρονται οσο πρεπει το γυρω περιβαλλον... να δουν λεπτομερειες σε ιστορικα μερη.... που... το παιχνιδι για αυτο το λογο εγινε! ειναι οπως το δει κανεις!

 

Το θεμα ειναι ο καθε ενας πως ευχαριστιετε το παιχνιδι.... και εγω δεν βλεπω logbook...

 

Τωρα... αν καποιος κανει οντως ζαβολια και δεν εχει παει στην κρυπτη... αλλα εγραψε οτι πηγε... ποιον αλλο εκτος απο τον εαυτο του κοροιδευει;;

 

ειπα την ιδεα με τον κωδικο... για περισσοτερη οικολογικη συνειδηση.... :)

 

Για τα χιλιομετρα... ειχα απορια γιατι ακουγα cachers να λενε... εκανα 50 ευρεσεις... 100 ευρεσεις την μερα! βλεποντας ενα χαρτη με κρυπτες απο το εξωτερικο... παραλιγο να φυγω απο την καρεκλα! ρε παιδια.. ετσι βρισκω και εγω τοσες! ενας δρομος ειχε καθε 200 ή λιγοτερο μετρα και απο μια κρυπτη!! εδω μας επερνε μια μερα... να βρουμε 7-8 και πιανομασταν κιολας!

πριν λιγες μερες... εκανα με το μηχανακι καμια 50ρια χιλιομετρα για να αλλαξω logbook σε κρυπτη! ασε οτι δεν μπορουσα να καθησω καν μετα... :laughing: Κ@λ@σπάστικα με τους υπεροχους ελληνικους δρομους! στην ελλαδα... ακομα και το να οδηγεις σε τετοιους δρομους ειναι περιπετεια!!! χαχαχαχα...

 

Οφειλω ομως να πω και ενα ευγε σε καποιους geocacher ξενους που μεσα σε τρελλες ζεστες ανεβαινουν κανονικα τα βουνα για να βρουν ο κουτακι!!! 6 ωρες αναβαση σε βουνο... οταν υπαρχει κανονικος δρομος...

αλλα εχει και αλλους που ειναι απιστευτοι.... αναβαση βουνου χωρις δρομο καν... το πιο δυσκολο cache στην Ροδο... Ο ακραμυτης... και υπηρξε cacher που το εκανε μεσα στο καλοκαιρι με πολυ ζεστη.... ανεβα κατεβα μιση ωρα... οταν εμενα που πηρε ωρες! χαχαχα.... μαλλον παιζαμε σε αλλη κατηγορια κιλων.... ή βρηκε αλλο μονοπατι.... αλλα οση ταλαιπωρια και αν εχεις... η θεα ειναι απιστευτη!!!!!! Ανεβηκα εκει χειμωνα, με 9 μποφωρ ανεμο... και στην επιστροφη μας επιασε ψιλοβροχη!!!

ε ρε γλιστρες!!! χαχαχαχα

Link to comment

βάζω φωτιά βλέπω στο forum.....οποτε αναρτώ καποιο topic τρέχουνε όλοι να πούνε τη γνώμη τους και ειδικά σε αυτο το topic πήρανε φωτιά όλοι.....

Σωστα το θετεις Γιαννη μας !

Ξερεις βεβαια οτι οσο ποιο λαθος τοποθετησεις ενα αντικειμενο τοσο περισσοτερο οι αλλοι θελουν να το μετακινησουν στην σωστη θεση !

Ειναι σαν να πας σε συγκεντρωση του ΚΚΕ με σημαιακι της ΝΔ ,ενα πραγμα...

Τωρα βεβαια το 'τρεχουνε ολοι να πουνε την γνωμη τους' ειναι λιγο υπερβολικο, αφου ουτε τρεξαμε (22 μερες ειναι μεγαλο διαστημα ) αλλα ουτε και ολοι ειμασταν, αφου μονο εξη το κουβεντιασαμε ! Ομολογω οτι το 'πηρανε φωτια' δεν ειναι πολυ ακριβες αλλα οταν στον κουβα των μη οικολογικα συνειδητοποιημενων Ελληνων βαζεις τους Ελληνες geocachers ειναι τοσο προσβλητικα προχειρο που δικαια ασχοληθηκαμε με την αστοχη παρατηρηση σου.

Μην θεωρεις μεγαλη επιτυχια το οτι ασχοληθεικαν οι αλλοι με την λαθος (κατ' εμε)εκτιμηση σου .Θα ηταν προτιμοτερο να προτεινεις κατι Θετικο, παραγωγικο και ευχαριστο.

Link to comment

σωστό είναι αυτό που λέω , αφού στις 4 συνολικά ενεργές κρύπτες που έχω έως ΄τωρα μόνο μία φορά πήγαν έλληνες.....όλες τις αλλες φορες ξενοι....

 

Γιάννη, ΛΑΘΟΣ. Τσέκαρε την κρύπτη σου Μαυροβούνι και δες πόσοι Έλληνες έχουν πάει. Για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους.

Link to comment

πιστευω οτι εχω απαντησει γατι συμβαινει αυτο!

 

ειμαστε λιγοι!! γερμανια και ολλανδια... εχει αρκετες χιλιαδες... οταν εμεις το μαξιμουμ μας να ηταν καμια 35 ρια!!!

 

οι ξενοι ερχονται με ελαχιστα χρηματα χαρη σε απιστευτα πακετα... μενουν αρκετα και κανουν και geocaching...

απο εμας... ποσοι εκανα φετος διακοπες σε αλλο μερος ή χωρα... μακρυα;;;

 

η διασπορα της Ελλαδας στο χαρτη ειναι τετοια που δεν υπαρχει στα περισσοτερα κρατη... ειδικα στην ευρωπη... ειμαστε οι μονοι ετσι!

 

Στην ροδο εχουμε (τωρα πια μονο καλοκαιρι), την RYAN AIR! ξερεις ποσο εχει το αεροπορικο εισητηριο απο εδω για Ρωμη;;;

 

Πηγαινε - ελα... 24 ευρω! ξερεις ποσο θελω να ερθω μονο... αθηνα;;; 126 ευρω! τοσα πληρωσε πριν καμια εβδομαδα η μανα μου για να ερθει Ροδο! για καραβι αστο... μεγαλη ταλαιπωρια, το καταστρωμα ειναι (one way) πανω απο 50 ευρω και η καμπινα + 100.... και κανεις και 16 ωρες τουλαχιστον!!! δεν μπορουμε να πηγαινουμε οπου θελουμε! δεν ειναι σαν τους ξενους που στην χωρα τους παιρνουν ενα αμαξι και πανε παντου!

 

αν και εχω δηλωσει ξανα οτι δεν ειναι σωστο να βλεπεις τον αλλο αναλογα με τις ευρεσεις του... για δες ποσες κρυπτες βρηκες;; ΜΙΑ! αφου αναρωτιεσαι ολα αυτα που γραφεις.. και ειναι λογικο σαν σκεπτομενος ανθρωπος... (δεν σε κατακρινω! καλα κανεις!), αναρωτησου... γιατι δεν βρηκες παραπανω κρυπτες;; την κρυπτη την βρηκες 31 Οκτωβριου του 2010! σχεδον πριν ενα ολοκληρο χρονο! πολλα παιζουν... δεν ειχες χρονο... δεν υπαρχουν αλλες κρυπτες... ολα ειναι δεκτα.. αλλα το ιδιο μπορει να συμβαινει και με τους υπολοιπους! αν ομως δεν εχει αλλες κρυπτες κοντα σου... γιατι δεν πηγες σε αλλη περιοχη να βρεις; το ιδιο ειναι και για εμας!

 

στη μια κρυπτη σου το 50% των ευρεσεων ειναι ελληνες! οι 2 απο τους 4!!! δηλαδη τι να πω και εγω τοτε;;

 

εχω μια κρυπτη που την εβαλα τελη Ιουνη και εχει 158 ευρεσεις και 3 δεν την βρηκαν (ηδη αλαξα και ημερολογιο!), και ολοι ειναι ξενοι;;

ειναι μια κρυπτη που ειμαι 50-50 ιδιοκτητης... με 180 ευρεσεις και 15 δεν την βρηκαν... και αν εξαιρεσεις την δικη μου ευρεση.... ολοι οι αλλοι ειναι ξενοι;;;;

 

μεχρι εκδηλωση (event) εκανα το καλοκαιρι μαζι με ενα πολυ φιλο μου geocacher απο Γερμανια (γερμανος), και ειχα 8 παρουσιασεις αν και ειμασταν καμια 20ρια... και ημουν ο μονος ελληνας και μονος ντοπιος; αυτο το λεω γιατι τωρα υπαρχουν μαλλον αλλοι 2 εδω...με τον ενα μονο εχω μιλησει με εμαιλ...υπηρξε και αλλο event και παλι μονο εγω ημουν ο ντοπιος...και ενας γερμανος cacher που μενει Τηλο!... αλλα και παλι κατανοω απολυτα γιατι μεσα στην σεζον ειναι πολυ δυσκολο να εχεις ελευθερο χρονο!

 

γενικα θελει πολυ καταννοηση και υπομονη!

 

επισεις πολλοι geocacher ελληνες σταματησαν λογω κρισης και ολως των ασχημων παρελκομενων της! και δεν μιλαμε για περιστασιακους geocacher! υπαρχουν αλλα προβληματα τωρα... που μυαλο στους περισσοτερους για geocaching; λογικο ειναι!

πρωτα ειναι η οικογενεια και το σπιτι σου... η υγεια... και μετα ολα τα αλλα! ετσι που εχουμε γινει... δυσκολευομαστε στο να θρεψουν την οικογενεια τους οι οικογενειαρχες... ή να τα φερουν βολτα ολοι μας!

ακομα και με τα προβληματα οχι μονο της κρισης κτλ.. αλλα και με τους γειτονες... αν αγριεψουν τα πραγματα ακομα.... νομιζεις οτι και οι νησιωτες θα ασχοληθουμε με τις κρυπτες;;; δυσκολο πολυ οταν εισαι στο χακι!!! ;)

 

οποτε μπορουμε παμε! αν δεν μπορουμε... και παλι το παιχνιδι μπορουμε να το βοηθησουμε με αλλους τροπους! οπως μπορει ο καθενας! ;)

Link to comment

Συγνωμη Γιαννη αλλα δεν καταλαβαινω.

Τελικα σε τι αναφερεται το αρχικο post σου ρε παιδι μου ?

Στο οτι οι Ελληνες δεν ερχονται στις κρυπτες σου ή οτι οι ξενοι geocachers ειναι οικολογικα ποιο συνειδητοποιημενοι ?

Αν ισχυει το πρωτο τοτε εχουμε 4 ξενους συνολικα και 2 Ελληνες . Ε ! Δεν υπαρχουν τοσοι πολλοι Ελληνες Geocachers για να επισκευθουν τις μακρυνες κρυπτες . :(

Σιγα μην ξεκινησει ο 'gatoylis' απο την Ροδο ή εγω και ο 'myselff' που κινιομαστε με τα μηχανακια να κανουμε μια διαδρομη 120+ να ερθουμε και 120+ επιστροφη 240+ χιλιομετρα σε μια μερα, απλα για να κανουμε ενα ή δυο απο τα caches σου οταν ακομα δεν εχουμε κανει τα της Παρνηθας ή της δυτικης Αττικης ! Ειπαμε να κανουμε παιχνιδι, οχι να ανοιξουμε business με γιατρους ! Αμα λαχει και ερθουμε προς τα μερη σου ευχαριστως. Οπως εσυ δεν προκειται συντομα να βρεις τις δυο δικες μου στην Μυτιληνη. Τωρα αν ερθεις στο νησι μου και δεν τις κανεις θα παρεξηγηθω και δεν θα σε κερασω ουζο και σαρδελα Καλλονης. :mad: Στο λεω και μαρτυρας μου ο φιλος σου απο την κεντρικη Ελλαδα ! :P

Το οικολογικο νομιζω το καλυψαμε σε προηγουμενα ποστ και δεν πιστευω οτι εχεις απορια περι τουτου.Αν ομως θες ...

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

θα βαλω και αλλες κρυπτες...πολλές....και σε σημεια κοντα στην Αθηνα, αλλα και σε τουριστικους προορισμους, εχω μπει δυναμικα στο παιγνιδι

Γιάννη αν δεν είμαι αδίακριτος, εργάζεσε,σπουδάζεις,ψάχνεις δουλειά,κάθεσε?

Link to comment

Σακη, τι κάνεις δεν μπορω να καταλάβω......σου εχω στειλει αιτημα φιλιας στο επισημο site και δεν την αποδεχτηκες...εκκρεμει ακομα....μου γραφεις σε μια κρυπτη μου Log οτι τη βρηκες ενω στην ουσία δεν την εχεις βρει οπως διαπιστωσα στο logbook....και τωρα με ρωτας τι σπουδάζω?

Link to comment

Σακη, τι κάνεις δεν μπορω να καταλάβω......σου εχω στειλει αιτημα φιλιας στο επισημο site και δεν την αποδεχτηκες...εκκρεμει ακομα....μου γραφεις σε μια κρυπτη μου Log οτι τη βρηκες ενω στην ουσία δεν την εχεις βρει οπως διαπιστωσα στο logbook....και τωρα με ρωτας τι σπουδάζω?

 

Ναι σε ρωτώ τι σπουδάζεις (τι δεν κατάλαβες από την ερώτηση?)

Link to comment

Σακη, τι κάνεις δεν μπορω να καταλάβω......σου εχω στειλει αιτημα φιλιας στο επισημο site και δεν την αποδεχτηκες...εκκρεμει ακομα....μου γραφεις σε μια κρυπτη μου Log οτι τη βρηκες ενω στην ουσία δεν την εχεις βρει οπως διαπιστωσα στο logbook....και τωρα με ρωτας τι σπουδάζω?

 

Ναι σε ρωτώ τι σπουδάζεις (τι δεν κατάλαβες από την ερώτηση?)

Ομολογω οτι περιμενω με αγωνια την απαντηση του Γιαννη ! :P

Οχι οτι με νοιαζει τι σπουδαζει ο ανθρωπος αλλα για την ατακα του sakis ! :lol:

Link to comment

Σακη, τι κάνεις δεν μπορω να καταλάβω......σου εχω στειλει αιτημα φιλιας στο επισημο site και δεν την αποδεχτηκες...εκκρεμει ακομα....μου γραφεις σε μια κρυπτη μου Log οτι τη βρηκες ενω στην ουσία δεν την εχεις βρει οπως διαπιστωσα στο logbook....και τωρα με ρωτας τι σπουδάζω?

 

Ναι σε ρωτώ τι σπουδάζεις (τι δεν κατάλαβες από την ερώτηση?)

Ομολογω οτι περιμενω με αγωνια την απαντηση του Γιαννη ! :P

Οχι οτι με νοιαζει τι σπουδαζει ο ανθρωπος αλλα για την ατακα του sakis ! :lol:

Αυτό είναι!!! αναπτύσσουμε στο φόρουμ 'μεγάλες προσδοκίες'

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...