Jump to content

Magazyn Geocaching Polska


wantsky

Recommended Posts

Witam,

Podczas obiadu dyskutowałem z moim niemieckiem przyjacielem geocache'owym na temat różnych ciekawostek dotyczących geocachingu.

Opowiedział mi historię o tym jak leciał z Niemiec na Majorkę i na lotnisku znalazł magazyn Geocaching Deutschland.

Piszą w nim geocacherzy z całych Niemiec. Opisują przygody, udzielają wskazówek, przedstawiają testy urządzeń, które kupili.

Pomyślałem, że można by taki pomysł skopiować. Na początek wystarczyłby sensownie prowadzony PDF raz na dwa, trzy miesiące, każdy z nas odwiedza wiele miejsc, każdy z nas ma różne przygody i spotyka różnych ludzi.

Co sądzicie o tym pomyśle?

Jestem chętny zaangażować się w wydawanie takiego "pisma", ale potrzeba do tego konkretnej drużyny.

Pozdrawiam,

KC

Edited by wantsky
Link to comment

PDF to archaiczny format służący do druku a nie do publikacji. Ostatnio Meteor dostał pdfem skan pisma z mejlem w środku (całe pismo było tylko po to by wysłać mu tego mejla). Długo się śmialiśmy. Nie powtarzajmy błędów polskich urzędów i róbmy magazyn w wersji wirtualnej, tak by dał się wyświetlać na komórce. Oczywiście wersja do druku też może być, ale nie sądzę by ktokolwiek dziś drukował posty na fejsbuku przed przeczytaniem to i magazynu raczej drukować nie będzie.

Link to comment

ok, nadal widuję wiele magazynów np. fotograficznych wydawanych w PDFie, ale oczywiście może być to archaizmem, nie zaprzeczam

chętnie usiądę do tematu, żeby go przedyskutować

lavinka, wchodzisz w taki pomysł?

 

PDF to archaiczny format służący do druku a nie do publikacji. Ostatnio Meteor dostał pdfem skan pisma z mejlem w środku (całe pismo było tylko po to by wysłać mu tego mejla). Długo się śmialiśmy. Nie powtarzajmy błędów polskich urzędów i róbmy magazyn w wersji wirtualnej, tak by dał się wyświetlać na komórce. Oczywiście wersja do druku też może być, ale nie sądzę by ktokolwiek dziś drukował posty na fejsbuku przed przeczytaniem to i magazynu raczej drukować nie będzie.

Link to comment

Kiedyś była mowa o czymś podobnym na konkurencyjnym serwisie, ale wszystko padło na etapie pdfów i tworzenia treści, która miała być moderowana przez pomysłodawczynię. No i nie dziwota, że padło. Tam byłam chętna i tu też jestem, niemniej cenię sobie niezależność i wolność twórczą. Anegdot kilka się znajdzie, starczy że sobie odświeżę pamięć logami z dwustu znalezionych skrzynek :) Meteor ma sporo zdjęć z wypraw górskich za granicę, gdzie były tylko skrzynki GC, starał się je fotografować.

 

Myślę, że lepsza byłaby struktura blogoidu, gdzie raz na jakiś czas publikowałaby się seria niedługich artykułów (i dopiero konkretne artykuły dało by się drukować). Celowo biorę pod uwagę formę sieciową, widząc jak kiepsko radzą sobie komercyjne pisma papierowe (w przeciągu ostatnich 10 lat wiele zbankrutowało, a te co są praktycznie utrzymują się z reklam, a nie z klientów, którzy je kupują - magazyny fotograficzne to przecież żywa reklama sprzętu) Z serwisu korzystają coraz młodsi ludzie, dla nich drukowanie tekstu do czytania jest czymś trudnym do pojęcia. :)

 

Jeśli strona będzie miała rss (chyba każdy korzysta z czytnika lub chociażby z newslettera), zainteresowani zostaną szybko poinformowani o nowym tekście czy relacji z keszowania.

 

Jeśli artykuły się porządnie otaguje, powinno działać z sensem. Wydaje mi się, że zamknięta całość typu gazetka szkolna wymaga zbyt dużego nakładu pracy i zwyczajnie po kilku numerach ludziom nie starczy sił ani ochoty by to prowadzić. Pojedynczy wpis robi się łatwiej niż dziesięć na deadline.

Link to comment

Jakiś czas temu na OC też ktoś wyszedł z podobną inicjatywą, jest nawet na forum specjalny dział poświecony temu magazynowi, pomimo tego pomysł umarł śmiercią naturalną :).

 

Nie żebym Cie zniechęcał, ale wydaje mi się, że jest jeszcze dużo za wcześnie ;) na takie pomysły.

 

Oczywiście jeśli masz aż taką potrzebę uzewnętrznienia swoich przygód opisz je na forum ;) myślę, że z odbiorcami nie będzie problemu ;) zwłaszcza, że nie ma tu ostatnio dużego ruchu. :>

Link to comment

Celowo biorę pod uwagę formę sieciową, widząc jak kiepsko radzą sobie komercyjne pisma papierowe (w przeciągu ostatnich 10 lat wiele zbankrutowało, a te co są praktycznie utrzymują się z reklam, a nie z klientów, którzy je kupują - magazyny fotograficzne to przecież żywa reklama sprzętu) Z serwisu korzystają coraz młodsi ludzie, dla nich drukowanie tekstu do czytania jest czymś trudnym do pojęcia. :)

 

bezdyskusyjnie się zgadzam...

 

Jakiś czas temu na OC też ktoś wyszedł z podobną inicjatywą, jest nawet na forum specjalny dział poświecony temu magazynowi, pomimo tego pomysł umarł śmiercią naturalną :).

 

Nie żebym Cie zniechęcał, ale wydaje mi się, że jest jeszcze dużo za wcześnie ;) na takie pomysły.

 

Oczywiście jeśli masz aż taką potrzebę uzewnętrznienia swoich przygód opisz je na forum ;) myślę, że z odbiorcami nie będzie problemu ;) zwłaszcza, że nie ma tu ostatnio dużego ruchu. :>

 

właśnie, że zupełnie nie chodzi mi o moje przygody, tych jest jeszcze niewiele, ale wierzę, że jest wiele osób, które mają wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia

mogę się mylić, oczywiście, może być za wcześnie, to też prawda, ale spróbować nie zaszkodzi

 

chętnie poznam więcej opinii

Link to comment

Forma blogu gdzie mogłaby publikować grupa osób to całkiem ciekawa koncepcja :) Może napisalibyśmy o naszym trójmiejskim wypadzie na FCPT, który mnie niesamowicie podbudował do zabawy na GC dzięki gościnnym Czechom - gospodarzom FCPT.

 

Forma blogoserwisu jest ok. Rubryczka - np. przygody z keszem w tle to samograj. Chyba każdy z nas przy okazji szukania skrzynek, miał przygodę (zabawną lub nie), albo szukając czegoś pobłądził i trafił na jakiś piękny widok/obiekt (mnie się to nagminnie zdarza - nawet z gps-em, potrafię zabłądzić, tak jak przy okazji poszukiwań keszy Lavinki i Meteora w okolicach Tarczyna :-D -> http://warszawawobiektywie.waw.pl/2011/06/tarczynka/ )

Link to comment

Niewiele potrzeba by takie idee szybko umarły, dlatego na początek bym proponował zrobić sekcję "blogi" czy coś takiego na geocaching.pl. I potem będziemi mieli dopiero bazę do publikowania, będziemy mogli sprawdzić zdolności potencjalnych osób itd. Z drugiej strony kilka osób z nas ma już swoje fotoblogi i wątpię by regularnie chcieli publikować na obydwu lub przenieść go na nowy serwis. Musielibyśmy mieć redaktora, który to później wszystko zbierze, ogarnie itd. Krótko będzie arbitrem szanowanym przez resztę.

 

Wiecie, że byłoby z tym trochę roboty? Od 4 latach pracuję jako redaktor (ale w całkowicie innej branży), głównie internetowy (z małym epizodem papierowym), i mniej więcej widzę problemy jakie by to mogło zrodzić. Z doświadczenia też wiem, że ludziom starcza energii na pierwszy numer, a potem każdy ma ważniejsze rzeczy na głowie i jak Toczygroszkowi nie chce się po prostu spisywać. Ja z kolei nie lubię robić zdjęć :P

 

Wracając do strony geocaching.pl - póki co jest na niej niewiele. W zależności od zaplecza dałoby się tam wrzucić blogi, ale trzeba by pracy kilku osób od developementu.

 

Podsumowując: zacznijmy od czegoś małego i jak starczy sił, energii, zapału i pieniędzy to będziemy mogli to wydać.

Link to comment

Jeśli są chętni to mogę pod adresem http://blog.geocaching.pl/ zainstalować i odpowiednio skonfigurować WordPress (lub jakieś inne oprogramowanie - jakie?). Następnie mogę go udostępnić osobom zainteresowanym jego prowadzeniem. Idea byłaby taka, że te osoby publikowałyby swoje artykuły oraz teksty nadesłane przez innych chętnych. A skróty tych artykułów mógłbym publikować w formie newsów na stronie głównej Geocaching Polska.

Link to comment

http://blog.geocaching.pl/ Bardzo ładnie. :)

Trzeba tylko dodać nieco kategorii/tagów typu relacje, Adam Słodowy radzi "zrób to sam" czyli chałupnicze porady jak zrobić kesza (z rozróżnieniem różnych patentów na pojemniki bez dawania jedynego słusznego), jak zrobić samemu logbook, jak zrobić 4 małe ołówki z jednego bez konieczności "pożyczania" z Ikei itp. itd. No i oczywiście relacje z keszowania, filmy itd.

 

A, no i wordpress. Jak z użytkownikami? Musimy sobie zakładać nowe konta czy da radę zrobić jakiś import z gc?

Link to comment

p.s. Tak po polskich geocoinach chyba fajniej by było przerobić logo PL GC na czerwono białe, co o tym myślicie? :)

 

ja jestem za, byłoby spójnie

 

co do bloga - super ekstra, bardzo się cieszę, że powstał, w najbliższych kilkudziesięciu godzinach zrobię mój pierwszy wpis :)

Link to comment

http://blog.geocaching.pl/ Bardzo ładnie. :)

Trzeba tylko dodać nieco kategorii/tagów typu relacje, Adam Słodowy radzi "zrób to sam" czyli chałupnicze porady jak zrobić kesza (z rozróżnieniem różnych patentów na pojemniki bez dawania jedynego słusznego), jak zrobić samemu logbook, jak zrobić 4 małe ołówki z jednego bez konieczności "pożyczania" z Ikei itp. itd. No i oczywiście relacje z keszowania, filmy itd.

Się zrobi :)

 

A, no i wordpress. Jak z użytkownikami? Musimy sobie zakładać nowe konta czy da radę zrobić jakiś import z gc?

Na chwilę obecną rejestracja oraz komentowanie artykułów jest wyłączone. Pracuję nad logowaniem przy pomocy konta z serwisu Geocaching Polska

 

p.s. Tak po polskich geocoinach chyba fajniej by było przerobić logo PL GC na czerwono białe, co o tym myślicie? :)

Raczej pozostanie stare logo gdyż moim zdaniem jest one bardziej "żywe" a przez to ładniej wygląda.

Link to comment

Własnie sprawdziłam na komciu - działa!

 

Zaraz napiszę do Ciebie na priv, bo mam sporo fotek z keszowania po Alzacji, zaliczyliśmy też Strasburg, Bazyleę i jeden hotel travelbugów w Berlinie (który gorąco polecam, rzut beretem od dworca i łatwo znaleźć). :)

Link to comment

Od kilku dni kolega wantsky "pracuje" dla GC PL :) Od tego czasu pojawiło się kilka artykułów oraz jeden konkurs :)

a propos konkursu, zamienilbym "Osoba, która jako trzecia wyśle na nasz adres..." na np. "Pierwsze trzy osoby, które wyślą na nasz adres..."

 

obecna forma jest raczej demotywujaca ("nie bede sie spieszyl, przeciez dopiero trzecia osoba", itd..), a przeciez w konkursie chodzi raczej o motywowanie -> patrz proponowana forma druga :)

 

a rozdanie trzech coinow zamiast jednego tez chyba nie zabije organizatora ;)

 

generalnie, fajna inicjatywa :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...