Jump to content

geocaching shopping


Recommended Posts

Καλησπέρα..... θα ηθελα να ρωτησω ξερει κανεις αν υπάρχει στην Ελλάδα μαγαζί με είδη για geocaching? πχ αν καποιος θελει να αγορασει geocoins που μπορει να τα βρει? η κουτιά για κρύπτες?

Link to comment

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μαγαζί.

Μπορείς όμως να βρεις στο ιντερνετ.

Ρίξε μια ματιά σε όσα καταστήματα on line συνεργάζονται με τη Groundspeak εδώ: http://shop.Groundspeak.com/shipping.cfm

Εγώ βρήκα πιο φτηνό, γρήγορο και αξιόπιστο το www.geocoinshop.de και το www.landsharkz.ca/

Αλλά ψάξε το.

Link to comment

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.... ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΚΑΤΙ? ΠΧ αν δεν εχεις πιστωτικη καρτα η paypal? γινεται με εμβασμα? δηλαδη με καταθεση σε λογαριασμο?

Link to comment

Εσένα η οικονομική κρίση δεν σε έπιασε? Είσαι τόσο φραγγάτος που αγοράζεις από το εξωτερικό?

Για την ενημέρωσή σου να ξέρεις πως όλες οι συναλλαγές με το εξωτερικό ελέγχονται από την ΔΟΥ.

Έτσι αν παραγγέλνεις οτιδήποτε από το εξωτερικό πρέπει να δηλώσεις το ποσό που ξόδεψες στην φορολογική σου δήλωση στο Ε1.Επί του ποσού θα σου προσάψουν φορολογία 28%

Έτσι αν έχει πληρώσει πχ 100€ x 28%= 28€ πρόσθετη φορολογία.

Κατόπιν πρέπει να πας από την ΓΑΔΑ ώστε να πιστοποιήσουν ότι δεν έχεις εισάγει πολεμικό ή τρομοκρατικό υλικό,μετά να πας από το Δασαρχείο ώστε να δηλώσεις το αντικείμενο σε περίπτωση που το βάλεις σε κάποιο βουνό,αντιστοιχία στο Λιμενικό αν το βάλει σε καμία παραλία.

Μπορείς όμως να κάνεις ένα κολπάκι για να τους ξεγελάσεις. Να πεις στον αποστολέα να γράψει επάνω στο δέμα πως είπα εγώ να μην το φορολογήσουν και να στο περάσουν στο ''μούχτι''

Link to comment

για να ενημερωσω και τον σακη...... πες τους στη ΔΟΥ να πανε να ελεγξουνε κανα γιατρο απο αυτους που βγαζουνε 20.000 ευρω το μηνα και δηλωνουνε 1000 ευρω το μηνα στην εφορια...... για αυτο χρεωκοπησε η Ελλαδα ρε..... και οχι εμενα..... ξερεις ποσα χανει η Ελλαδα απο την φοροδιαφυγη? 37 δις ευρω τον χρονο......σε 10 χρονια αυτα αν τα μαζεψουμε=370 δις= οσα χρωσταμε στους ευρωπαιους..... για να μαθαινεις και τοποτα...... και μην κανεις τον εξυπνο.....που θες να με κοροιδευεις εδω μεσα στο φορουμ και να γελας εις βαρος μου.....

(και θα πιασει εμενα η εφορια που αγορασα κατι απο το εξωτερικο που κανει 20 ευρω?) την κανω απο εδω και διαγραφομαι και απο το φορουμ..... πηγαινε να ασχοληθεις και να γελασεις με κανεναν αλλον.....

Link to comment

Εχω λυσει το προβλημα με αγορες απο το εξωτερικο ,με μια προπληρωμενη VISA της τραπεζας Κυπρου (υπαρχουν και σε καποιες αλλες τραπεζες οπως στην τρ. Αττικης ) και βαζω απλα καποιο μικρο σχετικα ποσο πχ.200 ευρω. Τα εξοδα ειναι 1 ευρω για καθε φορα που προσθετω χρηματα στην καρτα μου και ετσι εχω και χαμηλο κοστος , και η πιθανη απωλεια χρηματων απο απατη περιοριζεται στο ποσο που εχω μεσα ηδη ,και μονον αυτο . Φυσικα χρησιμοποιω την εταιρεια " paypal " για μεγαλυτερη ασφαλεια και εγγυηση για περιπτωση που κατι παει στραβα . Αυτα εχουν λειτουργησει αψογα εδω και καποια χρονια χωρις προβλημα και για δεκαδες αγορες .Φυσικα μπορεις να την χρησιμοποιησεις και στην Ελλαδα για αγορες ή εισιτηρια πλοιων - αεροπλανων κ.λ.π

Αν χρειαστης βοηθεια ή αποσαφηνιση ευχαριστως να απαντησω .

Link to comment

και κατι αλλο ηθελα να ρωτησω αν ξερεις.... στο paypal (εχω δημιουργησει λογαριασμο paypal) μπορεις να πληρωσεις μεσω λογαριασμου ταμιευτηριου? χωρις καρτα? μεσω καταχωρησης του IBAN ΔΗΛΑΔΗ? νομιζω οτι γινεται αλλα δεν ειμαι σιγουρος.....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...