Jump to content

Geocaching και Android


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους φιλους.

Εχω καιρο να γραψω στο forum οπως επισης και καιρο να ασχοληθω με το "αθλημα" και σκεφτομαι να κανω μια νεα αρχη μπας και ξεκολλησουμε λιγο απο τον καναπε :).Αρχικα να ενεργοποιησω τα archived caches μας και να δοκιμασω να παρω και παλι τα βουνα μετα απο αρκετο καιρο :) για να βρω κανενα αλλο, οπως επισης και να τοποθετησω.

Ολο τον προηγουμενο καιρο καναμε τις αναζητησεις μας με ενα Garmin GPS LEGEND Cx και μας ειχε βγαλει ασπροπροσωπους παντου,με τον χαρτη αυτον εδω . τωρα ομως που η τεχνολογια προχωραει ειπα να εξελιχθουμε (φανταζομαι καποιοι το εχετε κανει ηδη) και μια και επεσε στην κατοχη μου ενα κινητο HTC με android να εχουμε μαζι μας μια συσκευη 3 σε ενα (κινητο-φωτογραφικη μηχανη-GPS).και εδω θελω να ρωτησω, αν καποιος εχει καμια αξιολογη εφαρμογη για geocaching μια και την official δεν την βρισκω βολικη γιατι θελει wifi για να λειτουργησει,απο οτι ειδα ουτε καν 3G!!

αυτο που θα θεωρουσα λογικο ειναι μια εφαρμογη που να "κατεβαζει" τα caches οταν εχεις διαθεσιμο ιντερνετ και μετα να μπορεις να ανατρεξεις σε αυτα ανα πασα στιγμη χωρις να ειναι απαραιτητη η συνδεση ξανα.Ισως ζηταω πολλα δεν ξερω αλλα ετσι το σκεφτηκα.εχει κανεις ασχοληθει με αυτα "του διαολου τα μηχανηματα" :) και να βρηκε κατι οπως αυτο που ψαχνω?

 

Υ.Γ ξερω εχει πολλες εφαρμογες για Geocaching αλλα αν καποιος εχει μια που ειναι αξιολογη-αξιοπιστη γιατι να μην μας δωσει τα φωτα του. :)

 

αυτα τα ολιγα απο εμας,χαιρετισμους σε ολους.

Link to comment

:ph34r: Γκέτζουρα μπορεί να με κράζουν όλοι εδώ μέσα για την αιρετική συμπεριφορά μου ,αλλά από το πρόβλημά σου εγώ θα σε σώσω.

Κατέβασε από το λινκ αυτό http://www.megaupload.com/?d=2JJEHUS0 το app για android και papperless cache.

Είναι το GeoOrganizer v 1.1.74 τo δουλεύω και εγώ και είναι πολύ χρηστικό

φιλικά

sakis

Link to comment

πως γινεται και καθε topic που ανοιγετε καταληγει αλλου για αλλου...τι να πω...

anyway βρηκα ενα πολυ καλο free προγραμμα το c:geo το οποιο κανει ακριβως αυτο που ζητουσα.

 

ευχαριστω για την προταση sakis αλλα δεν ευχαριστω για την ασχετη απαντηση.

Edited by getzouras_&_naya
Link to comment

Μπά,

εκτός από το να προκαλείς εδώ μέσα ασχολήσε και με το Geocaching ???? Τι είναι αυτό που έγραψες πάλι για τους Κύπριους ????

 

Δεν έχω γράψει ΤΙΠΟΤΑ !!!!!

Link to comment

:ph34r: Γκέτζουρα μπορεί να με κράζουν όλοι εδώ μέσα για την αιρετική συμπεριφορά μου ,αλλά από το πρόβλημά σου εγώ θα σε σώσω.

Κατέβασε από το λινκ αυτό http://www.megaupload.com/?d=2JJEHUS0 το app για android και papperless cache.

Είναι το GeoOrganizer v 1.1.74 τo δουλεύω και εγώ και είναι πολύ χρηστικό

φιλικά

sakis

......Επειδη προσφατα απεκτησα και εγω μια συσκευη με android ειπα να δοκιμασω το προγραμματακι σου Saki..Δυστυχως ειναι στα γερμανικα και ζηταει ενα κωδικο για να μπεις.Τελικα εγκατεστησα το c:geo που ειναι δωρεαν και εχει ολα οσα χρειαζομαστε.... :)

Link to comment

:ph34r: Γκέτζουρα μπορεί να με κράζουν όλοι εδώ μέσα για την αιρετική συμπεριφορά μου ,αλλά από το πρόβλημά σου εγώ θα σε σώσω.

Κατέβασε από το λινκ αυτό http://www.megaupload.com/?d=2JJEHUS0 το app για android και papperless cache.

Είναι το GeoOrganizer v 1.1.74 τo δουλεύω και εγώ και είναι πολύ χρηστικό

φιλικά

sakis

......Επειδη προσφατα απεκτησα και εγω μια συσκευη με android ειπα να δοκιμασω το προγραμματακι σου Saki..Δυστυχως ειναι στα γερμανικα και ζηταει ενα κωδικο για να μπεις.Τελικα εγκατεστησα το c:geo που ειναι δωρεαν και εχει ολα οσα χρειαζομαστε.... :)

 

καλησπερα Κωστα.οπως ειδες παραπανω και εγω το c:geo θεωρω το καταλληλοτερο για αυτη την δουλεια.και κατι ακομα αν θελεις να ασχοληθεις...υπαρχει το google maps με δυνατοτητα navigation (στα αγγλικα) το οποιο μπορει να συνεργαστει με το c:geo και να σε κατευθυνει διαλεγοντας το cache που θελεις.το προβλημα ειναι οτι το google maps δυστυχως "επισημα" για το Ελλαδισταν δεν εχει navigation οποτε αν το κατεβασεις απο το market δεν θα λειτουργει.Υπαρχει ομως αλλος τροπος να το κανεις να δουλεψει...σε μενα με HTC Desire και Oxygen mod και Android 2.3.4 δουλευει κομπλε..αν σε ενδιαφερει pm :)

Link to comment

...Γεια σου Αργυρη,χαθηκαμε για πολυ καιρο,χαιρομαι που εισαι παλι μαζι μας..

Αυτο το σ/κ θα δοκιμασω στη πραξη το προγραμμα,βλεπω εχει δυνατοτητα πλοηγησης με google map ,δεν το δοκιμασα ακομα....

Θα το κοιταξω πρωτα,και θα σου πω...

Με εντυποωσιασε που το προγραμμα κατεβαζει ακομα και τις φωτο spoiler μεγαλη ευκολια αυτο,το μονο που θα πρεπει να προσεξω ειναι ομως και η αυτοδυναμια....

Μη ξεμεινω απο μπαταρια....οποτε καλου κακου και ολα τα συμπραγκαλα μαζι,φορητο gps,αυτοκινητου κλπ κλπ.... :rolleyes:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...