Jump to content

Help in creating a multiple puzzle mega cache


r10n

Recommended Posts

:ph34r: Οπότε το κάνουμε με γρίφο και όχι με μοναδικό αριθμό σε κάθε κρύπτη που θα είναι μέρος των συντεταγμένων του τελικού κατς

Ο γρίφος θα λειτουργήσει ως εξής

Η πρώτη κατς θα αναρτηθεί κανονικά στο site όποιος την βρει ,θα διαβάσει τον γραμμένο γρίφο που θα έχει μέσα και όταν τον λύσει θα του δώσει τις συντεταγμένες για την επόμενη και πάει λέγοντας ώσπου να φτάσει στην προτελευταία (12ατη) που αυτή με τη σειρά της θα σε στέλνει στην τελευταία (13η) που θα είναι στον Όλυμπο

Έτσι γουίντ&γουότερ περιμένω να βάλετε την κατς κάπου στον Ψυλωρήτη (καημένα Μυριοκέφαλα κι Ασηγωνιά πιο πέρα,που δεν περνά ούτε λεπτό χωρίς να πέσει σφαίρα) και να μου στείλετε τις συντεταγμένες (προσοχή δεν θα αναρτήσετε την κατς στο site).

Ο αμέσως επόμενος που θα βάλει κατς ,προτού την βάλει να μου πει για να του δώσω να βάλει μέσα στην κατς τον γρίφο που θα τον οδηγεί στην κατς των γουίντ&γουότερ και ούτω κάθε εξής

Το καταλάβατε παιδάκια?

Edited by sakis
Link to comment

Sorry for not responding for a while but I've had a lot on recently.

 

If I've understood the previous postings correctly then this follows. There is no need to have the 12 god caches solved in any specific order. On the 'Mount Olympus' page it can provide links to the 12 god caches and 12 links to GeoChecker, one for each god cache. So the page will be something like;

 

Olympian Gods: Mount Olympus

<Blah Blah Blah>

<Link to Zeus> <Link to Zeus GeoChecker>

<Link to Athena> <Link to Athena GeoChecker>

<...>

 

In GeoChecker it allows for a custom message when you successfully enter the correct coordinates. Get the 12 custom messages and you get the final coordinates. Something like this is the easiest;

 

The final coordinates for Mount Olympus are: N 23 59 X, E 23 Y

X = zeus + athena + ...

Y = posiden + ...

 

And the returned message for Zeus would be something like; "zeus = 42". So solve the 12 god caches, get 12 numbers and put them into the equation to get X and Y.

Link to comment

r10n, it sounds great to me! I am translating your post:

 

Λοιπόν παιδιά, να τι λέει ο r10n:

 

Δεν χρειάζεται να βρει κανείς τις 12 κρύπτες με μια συγκεκριμένη σειρά. Η τελική κρύπτη, το όρος Όλυμπος, θα παρέχει τα λινκς για τις 12 κρύπτες των θεών και 12 λινκς στο GeoChecker, μια για κάθε κρύπτη θεού.

 

Η σελίδα του Όλυμπου λοιπόν θα είναι κάτι σαν:

 

Olympian Gods: Mount Olympus

<Μπλα μπλα μπλα>

<Link to Zeus> <Link to Zeus GeoChecker>

<Link to Athena> <Link to Athena GeoChecker> κ.ο.κ.

 

Το Geochecker, αν βάλεις τις σωστές συντεταγμένες, μπορεί να σου στείλει ένα προγραμματισμένο μήνυμα. Κάποιος που θα πάρει και τα 12 μηνύματα, θα μπορεί να βγάλει τις συντεταγμένες της τελικής κρύπτης. Το πιο εύκολο είναι κάτι σαν:

 

Οι τελικές συντεταγμένες για το Mount Olympus είναι: N 23 59 X, E 23 Y

X = zeus + athena + ...

Y = posidοn + ...

 

Και το προγραμματισμένο μήνυμα που θα λαμβάνεις αν λύσεις το Δία, πχ, μπορεί να είναι: "zeus = 42". Οπότε λύνοντας τα 12 αινίγματα, λαμβάνεις 12 αριθμούς, κάνεις τις πράξεις και βρίσκεις το Χ και το Υ.

 

Αυτά.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται δύσκολο, αντίθετα μ' αρέσει πολύ. Είναι εύκολο στην οργάνωση, καθένας μας είναι ανεξάρτητος κι ελεύθερος στην επιλογή του αινίγματος και της κρύπτης και μόνο η τελική κρύπτη απαιτεί επιδεξιότητα στη δημιουργία του listing.

 

Τι λέτε;

Edited by wind&water
Link to comment

r10n, it sounds great to me! I am translating your post:

 

Λοιπόν παιδιά, να τι λέει ο r10n:

 

Δεν χρειάζεται να βρει κανείς τις 12 κρύπτες με μια συγκεκριμένη σειρά. Η τελική κρύπτη, το όρος Όλυμπος, θα παρέχει τα λινκς για τις 12 κρύπτες των θεών και 12 λινκς στο GeoChecker, μια για κάθε κρύπτη θεού.

 

Η σελίδα του Όλυμπου λοιπόν θα είναι κάτι σαν:

 

Olympian Gods: Mount Olympus

<Μπλα μπλα μπλα>

<Link to Zeus> <Link to Zeus GeoChecker>

<Link to Athena> <Link to Athena GeoChecker> κ.ο.κ.

 

Το Geochecker, αν βάλεις τις σωστές συντεταγμένες, μπορεί να σου στείλει ένα προγραμματισμένο μήνυμα. Κάποιος που θα πάρει και τα 12 μηνύματα, θα μπορεί να βγάλει τις συντεταγμένες της τελικής κρύπτης. Το πιο εύκολο είναι κάτι σαν:

 

Οι τελικές συντεταγμένες για το Mount Olympus είναι: N 23 59 X, E 23 Y

X = zeus + athena + ...

Y = posidοn + ...

 

Και το προγραμματισμένο μήνυμα που θα λαμβάνεις αν λύσεις το Δία, πχ, μπορεί να είναι: "zeus = 42". Οπότε λύνοντας τα 12 αινίγματα, λαμβάνεις 12 αριθμούς, κάνεις τις πράξεις και βρίσκεις το Χ και το Υ.

 

Αυτά.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται δύσκολο, αντίθετα μ' αρέσει πολύ. Είναι εύκολο στην οργάνωση, καθένας μας είναι ανεξάρτητος κι ελεύθερος στην επιλογή του αινίγματος και της κρύπτης και μόνο η τελική κρύπτη απαιτεί επιδεξιότητα στη δημιουργία του listing.

 

Τι λέτε;

.....Πολυ καλη ιδεα....

Μενει ν αρχισουμε τη τοποθετηση... <_<

Link to comment

Καλημέρα σε όλους!

 

Εμείς θα βάλουμε το Δία, όχι όμως στο Δικταίο Άντρο στο Λασήθι ούτε στο Ιδαίο Άντρο στον Ψηλορείτη, γιατί και στα δύο αυτά μέρη υπάρχει ήδη κρύπτη. Θα τον βάλουμε στον Ψηλορείτη, αλλά λίγο πιο χαμηλά, στη Μινωική Ζώμινθο.

 

Μία ιδέα είναι αυτή με τον αριθμό σε κάθε κρύπτη, έχει ξαναχρησιμοποιηθεί και παλιά.

Ο r10n όμως δεν πρότεινε αυτό, αν και δεν έχει αντίρρηση σε ότι καταλήξουμε. Δείτε τι έγραψε στις 10 Μαΐου, δείτε το link. Είναι μια πολύ πρωτότυπη ιδέα, που δεν απαιτεί οπωσδήποτε εύρεση της κρύπτης. Απαιτεί όμως να βρεις τη λύση στο αίνιγμα, δηλαδή να βρεις τις συντεταγμένες κι έτσι να πάρεις τον κωδικό της επόμενης κρύπτης, να λύσεις το αίνιγμα, να πάρεις τον κωδικό της τρίτης κρύπτης κ.ο.κ. Έτσι μπορεί οι κρύπτες να είναι διασκορπισμένες σε όλη τη χώρα και να τις λύνεις από το γραφείο σου με στόχο την κυριολεκτικά εύρεση της τελικής. Φυσικά όποιος θέλει και μπορεί μπορεί να πάει και να τις βρει όλες.

 

Έτσι δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα, ούτε μας δυσκολεύει η Κύπρος. Χρειάζονται όμως έξυπνα αινίγματα, κατανοητά και στους μη Ελληνόφωνους, ποικίλου βαθμού δυσκολίας.

 

Οτι θα έπρεπε βέβαια να είναι γραμμένες και στα Ελληνικά είναι σωστότατο, αλλά εξακολουθούμε να έχουμε εκείνο το πρόβλημα με τα Ελληνικά γράμματα. Λύνεται αυτό όμως με ένα link ή μια φωτογραφία.

 

Ξαναλέω ότι μπορώ να βοηθήσω όποιον δυσκολεύεται με τα Αγγλικά.

 

Πείτε τη γνώμη σας για να ξέρουμε τι θα γράψουμε στην κρύπτη του Δία.

 

r10n, I am just trying to explain the idea of Master of Mystery Mega Cache in Greek.

 

Αν καταλαβα καλα,βαζω τη κρυπτη μου(μυστηριου) και ενα αινιγμα-γριφο για να βρει καποιος τις συντεταγμενες της δικιας μου κρυπτης,και οχι της επομενης??..

Το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να μετακινηθεις διολου απο το σπιτι,και δεν χρτειαζεται να βρεις καποια αλλη κρυπτη πρωτα....

Πολυ καλη ιδεα...

Για το θεμα της Αφροδιτης εξακολουθω να διαφωνω..

Πρεπει να βρουμε με ποιο τροπο αυτος που θα βρει και τις 12 θα οδηγηθει στη τελικη βραβειο-κρυπτη....

Αν οι Σακης μπορει να τη τοποθετησει στον ΟΛυμπο που θαταν και το ιδανικο,θαταν τελειο....

 

Οι αρχαίοι Έλληνες σε καιρούς που τα ταξίδια και τα μεταφορικά μέσα ήταν λιγοστά, δεν είχαν αφήσει έξω την Κύπρο απ την ελληνική μυθολογία, γιατί να το κάνουμε εμείς?. . Εξάλλου απ ότι κατάλαβα, με τον τρόπο που θα μπουν οι κρύπτες δεν υποχρεώνουμε κανένα να ταξιδέψει μέχρι την Κύπρο, χωρίς να το θέλει. .

Link to comment

συμφωνω με wind & water και με constantino5 . Θα ηθελα πραγματικα να μπορουσα να συντηρω μια κρυπτη στην Λημνο για τον Ηφαιστο ,αλλα το ταξειδι απο Μυτιληνη για Λημνο και επιστροφη ειναι χρονοβορο και εχει κοστος αφου συνηθως χρειαζεται και διανυκτερευση .

Αν ομως βρουμε κατι σαν Earth-cache τοτε ευχαριστως να παω για το στησιμο του .Το προβλημα ειναι στην συντηρηση και οχι στην μια φορά..

Εκτος αν ο γριφος μπορει να δινει συντεταγμενες στην Μυτιληνη (?) οποτε κανενα προβλημα . Καμμια ιδεα για αρχη ;

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Ορίστε, κάναμε την αρχή! Ποιός θα είναι ο επόμενος;

 

Δείτε αυτό: Olympian Gods: Zeus

 

Είναι η αρχή και φυσικά μπορεί να συμπληρωθεί ή να τροποποιηθεί αναλόγως με τις ανάγκες της τελικής κρύπτης στον Όλυμπο.

 

Να λάβετε υπόψη πάντως ότι στην Κρήτη οι geocachers είναι κατά 99% τουρίστες, οπότε έπρεπε να διαμορφώσουμε την κρύπτη έτσι, ώστε να μπορούν να τη βρουν όλοι. είτε μιλούν Ελληνικά είτε όχι.

 

Here it is! It has begun! Who's next?

 

Have a look at the link. Of course the listing can be modified according to the needs of the final cache on mt Olympus.

 

We had to take into consideration that 99% of the geocachers in Crete are foreign tourists, so the puzzle should be formed in a way that it is possible even for non-Greek speakers to find the solution.

Edited by wind&water
Link to comment

Το ελυσα ,αλλα η ΑΜΑΛΘΕΙΑ βγαζει 97/16/7 ενω η συντεταγμενη με τσεκ στο geocheck ειναι 2 .Μηπως εγινε καποιο λαθος ; Η κανω εγω ;

I solved ,but ΑΜΑΛΘΕΙΑ generates 97/16/7 .The coordinate ( with geocheck ) is equal to 2 .An error of me in calculations ?

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Το ελυσα ,αλλα η ΑΜΑΛΘΕΙΑ βγαζει 97/16/7 ενω η συντεταγμενη με τσεκ στο geocheck ειναι 2 .Μηπως εγινε καποιο λαθος ; Η κανω εγω ;

I solved ,but ΑΜΑΛΘΕΙΑ generates 97/16/7 .The coordinate ( with geocheck ) is equal to 2 .An error of me in calculations ?

Ναι ναι, δίκιο έχεις, θα το φτιάξω.

Link to comment

Το ελυσα ,αλλα η ΑΜΑΛΘΕΙΑ βγαζει 97/16/7 ενω η συντεταγμενη με τσεκ στο geocheck ειναι 2 .Μηπως εγινε καποιο λαθος ; Η κανω εγω ;

I solved ,but ΑΜΑΛΘΕΙΑ generates 97/16/7 .The coordinate ( with geocheck ) is equal to 2 .An error of me in calculations ?

Ναι ναι, δίκιο έχεις, θα το φτιάξω.

OK!

Μου χάλασε λίγο, αλλά δεν βρίσκω κάτι που να βγάζει 2.

Όμως τώρα είναι σωστό.

Thanks!

Link to comment

ΚΕΡΑΣ = 326 = 11 = 2 :rolleyes:

ΕΡΜΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΑ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ δινουν επισης 2

Ισως βοηθουσαν οι λεξεις

ΣΟΦΟΣ =5

ΕΥΡΩΠΗ =7

ΔΙΑΣ =8

ΣΠΗΛΑΙΟ =3

ΙΔΑΙΟ =5

ΑΝΤΡΟ =8 ( εκτος αν γραφεται ΑΝΔΡΟ )

για να πλουτισεις τον γριφο ή και να γραψεις ενα κειμενο και οχι μονο λεξεις !

Αν θελεις να ψαξουμε ,εχω τον χρονο ( λογω συνταξης ) να το παλεψω :D

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

ΚΕΡΑΣ = 326 = 11 = 2 :rolleyes:

ΕΡΜΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΑ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ δινουν επισης 2

Ισως βοηθουσαν οι λεξεις

ΣΟΦΟΣ =5

ΕΥΡΩΠΗ =7

ΔΙΑΣ =8

ΣΠΗΛΑΙΟ =3

ΙΔΑΙΟ =5

ΑΝΤΡΟ =8 ( εκτος αν γραφεται ΑΝΔΡΟ )

για να πλουτισεις τον γριφο ή και να γραψεις ενα κειμενο και οχι μονο λεξεις !

Αν θελεις να ψαξουμε ,εχω τον χρονο ( λογω συνταξης ) να το παλεψω :D

OK, το κέρας είναι μια χαρά, το έφτιαξα. Είναι βέβαια δύσκολη λέξη για τους ξένους αλλά και για τους περισσότερους Έλληνες κάτω των 45!

Οι άλλοι αριθμοί βγαίνουν νομίζω, δεν χρειάζομαι άλλες λέξεις. Άλλωστε η κρύπτη είναι σχετικά μακριά από το Ιδαίο Άντρο, υπάρχει άλλη εκεί.

Δεν θέλω να φτιάξω κείμενο γιατί δεν θα το βγάζουν οι μη Ελληνόφωνοι.

 

Σ' ευχαριστώ, Μίμη, για τη βοήθεια. Εσύ στη σύνταξη, τυχερέ! Εγώ επιτηρούσα τις εξετάσεις και ταυτόχρονα έψαχνα λεξάριθμους, χα χα!

Ποιο θεό θα φτιάξεις εσύ;

 

Τι βαθμό δυσκολίας (1-5) έχει ο γρίφος μου;

Link to comment

Μμμμμμ ποιον Θεο ; Δεν μου ερχεται κανεις που να εχει σχεση με Μυτιληνη -που ειναι η γενετειρα μου - και στην οποια θα μπορουσα να φτιαξω και να ΣΥΝΤΗΡΩ . Βλεπεις τωρα παω και ερχομαι οσο ποιο συχνα μπορω ,παρα τις σχετικες μουρμουρες απο την συζυγο ! Ομως ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και βοηθεια !

Για τον βαθμο δυσκολιας τωρα τι να πω ; Οντας Ελληνας και υποψιασμενος για την σχεση γραμματων και αριθμων ,και λιγο απο Χαρδαβελα-Λιακοπουλο κ.ά ,απο τους οποιους και να θες να ξεφυγεις δε γλυτωνεις , δεν με δυσκολεψε πολυ. Θα εδινα ενα 2,5 με τρια ενω για τους ξενους πλησιαζει το 3 με 3,5 .Βοηθαει το hint αφου η σελιδα που βγαινει πρωτη στο Google ( με firefox )δινει και τις απαντησεις (με λιγο ψαξιμο ).Τωρα αν θελεις να βοηθησεις τους ξενους πρεπει να αλλαξei το hint και να γινει lexarithmos .Απο οτι ειδα τοτε θα βγαινουν με τους δυο συχνοτερους browsers ( explorer & firefox ) δυο σελιδες με σχετικα λυσσαρια !

Το τριαρι ειναι μια δικαιη βαθμολογια <_<

Link to comment

Μμμμμμ ποιον Θεο ; Δεν μου ερχεται κανεις που να εχει σχεση με Μυτιληνη -που ειναι η γενετειρα μου - και στην οποια θα μπορουσα να φτιαξω και να ΣΥΝΤΗΡΩ . Βλεπεις τωρα παω και ερχομαι οσο ποιο συχνα μπορω ,παρα τις σχετικες μουρμουρες απο την συζυγο ! Ομως ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και βοηθεια !

Βάλε τον Άρη! Δεν είναι ανάγκη να πάει στην Αθήνα, ας πάει στη Λέσβο! Γιατί όχι; Καμιά μάχη, καμιά ναυμαχία δεν έγινε εκεί;

Link to comment

Η Λέσβος αναφέρεται στην Ιλιάδα και την Οδύσσεια ως το μέρος που συναντήθηκαν μετά την άλωση της Τροίας ο Μενέλαος, ο Διομήδης και ο Οδυσσέας για να αποφασίσουν ο τρόπο με τον οποίο θα επιστρέψουν στον τοπο τους. Και βεβαια αν εχει ο Αρης σχεση με την Τροια που ειναι ακριβως απεναντι ! Τωρα το πως θα το δεσουμε θελει λιγο ψαξιμο . Λιγο ουζακι για καυσιμο και ξεκιναμε....

Link to comment

Wind&Water, simply brilliant! You are the powerhouse behind this project! Love the 'Zeus' listing. Lovely little puzzle.

 

So that everyone can enjoy solving all the puzzles can we keep spoilers in this post to a bare minimum in the future.

 

constantino5, if you are still keen, then please please please place an Aphrodite puzzle cache in Cyprus. I think it will work perfectly. My reservation about that cache not being listed under 'Greece' on geocaching.com is not really important.

 

I'll try and place an Athena puzzle cache close to the centre of Athens in the next few weeks.

 

Bring it on.

Link to comment

Wind&Water, simply brilliant! You are the powerhouse behind this project! Love the 'Zeus' listing. Lovely little puzzle.

 

So that everyone can enjoy solving all the puzzles can we keep spoilers in this post to a bare minimum in the future.

 

constantino5, if you are still keen, then please please please place an Aphrodite puzzle cache in Cyprus. I think it will work perfectly. My reservation about that cache not being listed under 'Greece' on geocaching.com is not really important.

 

I'll try and place an Athena puzzle cache close to the centre of Athens in the next few weeks.

 

Bring it on.

 

 

Great r10n! :) I will set it up right away when I ll come back to cyprus from Athens.

Link to comment

I need some cross-check for a puzzle cache for ARES settled up in Lesvos island .Do any of you volunteer for help creating/contributing or checking before I publish it ? I have less than five days left for now and I will come back next month to Lesvos ,so I am in a bit of time out . I would also ask for a setting in html and greek language .I am more technically inclined than programming !

 

Χρειαζομαι ενα τσεκαρισμα για ενα γριφο cache που εχω ετοιμασει για τον ΑΡΗ και την Μυτιληνη . Αν μπορει καποιος ή καποιοι να με βοηθησουν στην παραγωγη-διορθωση-βελτιωση και τσεκ του γριφου και των συντεταγμενων πριν να το δημοσιευσω θα ηταν ευχης εργο .Το μονο προβλημα ειναι οτι εχω μονο 5 μερες μεχρι να γυρισω Αθηνα και μετα θα ξαναερθω Μυτιληνη μεσα Ιουλιου ,οποτε θα χασουμε την ευκαιρια να το δουν και καποιοι ξενοι που ειναι ή θα εχουν ερθει στο νησι !Ακομη θα με ενδιεφερε πολυ η δημοσιευση με φοντο απο αρχαια πολεμικη εικονα ή φιγουρες απο αρχαιο δοχειο κ.ά ,οπως και το κειμενο σε Ελληνικα αλλα δεν ξερω πως το κανουν αφου απο προγραμματισμο ειμαι μεχρι MS Basic και τελος !

Απαντηστε μου οσο ποιο γρηγορα γινεται ρε παιδια να προλαβω !

Link to comment

Do any of you volunteer for help creating/contributing or checking before I publish it ?

Cool! I'm happy to check or help. Please email me direct, in Greek to avoid any possible confusion if you like. Cant help you with the I18N problem though.

Link to comment

10 to go ! ARES is ready and waiting for reviewing !Thank you r10n-yiannisp-& wind (or water !)for your help .I hope you will enjoyed .The cache is in Mytilene btw.

Μενουν αλλα δεκα ! Το "Olympian Gods : ARES " ειναι ετοιμο και περιμενει τον reviewer ! Θελω να ευχαριστησω τον r10n, τον yannisp, και την wind ( ή water !) για την βοηθεια και την ενθαρυνση τους. Μολις εγκριθει ( θα ειναι το GC2YJ4C ) θα σας ενημερωσω σχετικα και ελπιζω να το χαρειτε.Και το cache ειναι στην Μυτιληνη ,οπου θα χαρω να τα πουμε αν μπορεσετε να την επισκευθειτε .Περιμενω κρισεις σας :rolleyes:

Link to comment

GC2YJ4C is ready to help you work-out your brain cells ,as it did for mine !

GC2YJ4C Ετοιμο να παιδεψει τα εγκεφαλικα σας κυτταρα ,οπως ταλαιπωρησε και τα δικα μου μεχρι να το στησω ! Περιμενω γνωμες... :D

Link to comment

Would people be happy to have the Poseidon cache placed in Sunio? It'd be 45km away from the Athena cache so not particually close. But still, not on the other side of the country either. I dont want to rush and place them, but then again, I do want to make this happen. Thoughts?

Link to comment

Would people be happy to have the Poseidon cache placed in Sunio? It'd be 45km away from the Athena cache so not particually close. But still, not on the other side of the country either. I dont want to rush and place them, but then again, I do want to make this happen. Thoughts?

I don't see why not.

A. people like to find real boxes at the end and not just solve riddles (if they have to travel to Lesvos for Ares ,I don't thing they are going to ! )

B. It is a place that every tourist goes especially for the famous sunset of Sounio.

C. If someone offers later a better place you can change or adapt it if YOU like it better !

ps don't make it so difficult like Athena this time please , I like it but my brain is steaming out from the ears :blink:

Link to comment

Ok, Sunio sounds good then. I can, but would anyone else like to place this cache? It would be good to have as many different geocachers creating these as possible. Variety is good!

 

:anitongue: I must admit that I was starting to worry about the Athena cache when it took so long for the FTF to go. So hard to tell in advance the difficulty of things. I'll add hints at some point if I get too many email requests for help, but I dont want t make it too easy. :laughing:

Link to comment

Για να πουμε και κατι ποιο σοβαρο. Τι γινεται ρε παιδια με το project? :huh:

Το καλοκαιρι περασε αλλα δεν ειδμε τιποτα καινουριο ,να αναψουν λιγο τα αιματα Δεν υπαρχει τιποτα στα σκαρια? Αντε και ειναι ωραια ιδεα.

Καποιοι που 'μπαινουν δυναμικα στο παιχνιδι' μηπως θελουν να το σκεφτουν? :P Και απο βοηθεια ξερετε, ετσι? Οτι χρειαστει.

Link to comment

Εκτος topic απαντηση ! 'Talk is cheap' ομως ! Καποιο puzzle cache, θα ηταν πολυ ποιο ενδιαφερον sakis . Κατι που να δειχνει σε ολους οτι εκτος απο troll-ing μπορεις να διοχετευσεις τα φαια κυτταρα του εγκεφαλου σου σε κατι ποιο δημιουργικο . Δειχνεις ανθρωπος με IQ αρκετα ανεβασμενο για να ασχολεισαι μονο με το να πειραζεις τον Γιαννη ή τους αλλους συμπαικτες .

Συγνωμη αλλα ενοιωσα την αναγκη να εκφρασω την αποψη μου και ελπιζω να μην το παρεις στραβα .

Link to comment

Εκτος topic απαντηση ! 'Talk is cheap' ομως ! Καποιο puzzle cache, θα ηταν πολυ ποιο ενδιαφερον sakis . Κατι που να δειχνει σε ολους οτι εκτος απο troll-ing μπορεις να διοχετευσεις τα φαια κυτταρα του εγκεφαλου σου σε κατι ποιο δημιουργικο . Δειχνεις ανθρωπος με IQ αρκετα ανεβασμενο για να ασχολεισαι μονο με το να πειραζεις τον Γιαννη ή τους αλλους συμπαικτες .

Συγνωμη αλλα ενοιωσα την αναγκη να εκφρασω την αποψη μου και ελπιζω να μην το παρεις στραβα .

 

;-)

Link to comment

Παληκαρια ορματε, η Myrzen σας ετοιμασε μια Δημητρα 'Μπουκια και συχωριο'. Ωραιο παζλακι και σε καλο μερος. Αντε λιγα κομματια μεινανε και θα ειμαστε ετοιμοι το καλοκαιρι με τον τουρισμο !

Link to comment

Παληκαρια ορματε, η Myrzen σας ετοιμασε μια Δημητρα 'Μπουκια και συχωριο'. Ωραιο παζλακι και σε καλο μερος. Αντε λιγα κομματια μεινανε και θα ειμαστε ετοιμοι το καλοκαιρι με τον τουρισμο !

Love it!

Link to comment

Αντε να ευχηθώ και εγώ να μην με λέτε γρουσούζη.Θα κάνω ευχή όπως τα μοντέλα σε διαγωνισμό ομορφιάς:

Εύχομαι να σταματίσουν τα τεστ καλλυντικών σε ζώα,να σταματίσουν την παραγωγή παππουτσιών από δέρμα φώκιας και εύχομαι παγκόσμια ειρήνη. ωχ λάθος τόπικ

Link to comment

Looks like I'll miss the completion of this project. In 2 weeks time I'm leaving Greece. My thanks and utmost respect for everyone who got involved, and good luck for the future. You'll be in my thoughts and Pendeli will always be in my heart. Happy caching!

Link to comment

Looks like I'll miss the completion of this project. In 2 weeks time I'm leaving Greece. My thanks and utmost respect for everyone who got involved, and good luck for the future. You'll be in my thoughts and Pendeli will always be in my heart. Happy caching!

I will miss your caches and the brilliance of a thinking mind of yours . :( I honestly wish you a happy return to your country and I hope you don't forget us. If you like I will happily accept adaptation or the service of any of your caches .Happy new year Richard !

Link to comment

Looks like I'll miss the completion of this project. In 2 weeks time I'm leaving Greece. My thanks and utmost respect for everyone who got involved, and good luck for the future. You'll be in my thoughts and Pendeli will always be in my heart. Happy caching!

It was a real pleasure to have such a brilliant mind as yours among us, Richard. We'll miss you for sure.

We wish you all the best!

Link to comment

Μολις τωρα ειδα οτι δημοσιευτηκε η Αρτεμις ( GC3V2WF )! Μπραβο Wind & Water και στην συνεχιση της προσπαθειας ! Παζλακι ευκολο, λιγη προσοχη χρειαζεται στα οσα γραφει η σελιδα και λυνεται χωρις γνωσεις η πολυπλοκες αναλυσεις. Μπραβο , αν και το βλεπω δυσκολο να παω εκει κατω συντομα !

Μεχρι στιγμης εχουν γινει τα :

Ζευς

Αθηνα

Δημητρα

Αρης

Αρτεμις

Βαλτε ενα χερακι ρε παιδια, ειναι ωραια ιδεα...

Και απο βοηθεια, οτι θελετε, εδω ειμαστε !

Link to comment

Η Άρτεμη ΚΑΙ στα Ελληνικά, ε!

Προτείνω να μην το αφήσουμε να χαθεί μια τέτοια λμπρή ιδέα! Δεν έχει σημασία πού θα μπει η κρύπτη, σημασία έχει να μπει, να κλείσει η 12άδα. Εμπρός λοιπόν!

Link to comment

Ετοιμος και ο Ηφαιστος! Ριξτε μια ματια και πειτε μου γνωμες.

GC3X0DT Olympian Gods : Heafestus

Εχω βαλει μπροστα και για τον Ερμη, χαρις την βοηθεια της Water (ή της Wind, μου ειναι λιγο ασαφες !), και προχωραμε. Αν θελει καποιος να τον κανει σε αλλο μερος (να μην ειναι και οι τρεις στην Μυτιληνη, κανενα προβλημα να του δωσω οτι εχω κανει απο προεργασια και να βαλει μονο το κουτακι σε ποιο καταλληλο μερος.

Αισιως φτασαμε στην μεση του project.

Ζευς

Αθηνα

Δημητρα

Αρης

Αρτεμις

Ηφαιστος

Link to comment

Προτείνω να μην το αφήσουμε να χαθεί μια τέτοια λμπρή ιδέα! Δεν έχει σημασία πού θα μπει η κρύπτη, σημασία έχει να μπει, να κλείσει η 12άδα. Εμπρός λοιπόν!

Προσωπικα ειμαι αποφασισμενος να μην να το αφησω να πεθανει! Ακομα και αν χρειαστει να κανω τους υπολοιπους θεους μονος μου και να βαλω το τελικο σταδιο στον Ολυμπο της Μυτιληνης. Στο κατω-κατω κι'αυτος Ολυμπος ειναι !

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

καλημέρα ,ποιο είναι το κατάλληλο μέρος για τον Ερμη ?

Νομιζω οτι η επιλογη της θεσης ειναι ποιο απλη αν δεις στην Wikipedia τις ασχολιες του ως θεου. Πχ ηταν σχετικος με το εμπορριο (μεγαλες αγορες οπως Ρωμαικες ή βυζαντινες, ακομα καλυτερα αρχ. Ελληνικες), η επικοινωνια και το ταχυδρομειο (εδω εχω μια-δυο σχετικες ιδεες για τον γριφο). Σχετικα πολλα σημεια για κρυπτες οπως κεραιες, ταχ. καταστηματα, ταχυδρομικα κουτια, ακομη και ενα κουτι ταχυδρομειου με μια κλειδαρια, που να ειιναι σε ενα σπιτι απεξω. Nομιζω οτι εχει επιλογες καποιος που θελει να κανει αυτη την κρυπτη. Αν και τελικα η τοποθεσια δεν εχει και ΤΗΝ σημαασια, προκειμενου να προχωρησει το project. Αν ενδιαφερεσαι στειλε e-mail.

Link to comment

Ζευς GC2XF68

Αθηνα GC2Y58Q

Δημητρα GC39Y1M

Αρης GC2YJ4C

Αρτεμις GC3V2WF

Ηφαιστος GC3X0DT

Ποσειδωνας GC4DQKJ (Σημερα 8/6/13 )

Μενουν :

Ερμης : Ταχυδρομεια, εμποριο, χρημα, σαν courier ενα πραγμα !

Αφροδιτη : Ομορφια, καλιστεια, κατι σε Hondos δηλ.

Ηρα : Οικογενεια, Γαμος και συζηγικη πιστη. Δυσκολο θεμα αλλα με τοσο κερατο κατι θα βρεθει !

Εστια : Προστάτιδα της οικογενειακής ευτυχίας.

Απολλων : Μουσικη, Ωδεια, Τεχνες.

link για ιδεες

Edited by Mimhs.gr
Link to comment

Ζευς GC2XF68

Αθηνα GC2Y58Q

Δημητρα GC39Y1M

Αρης GC2YJ4C

Αρτεμις GC3V2WF

Ηφαιστος GC3X0DT

Ποσειδωνας GC4DQKJ

Αφροδιτη GC4NGEX Σημερα 20/9/13

Μενουν :

Ερμης : Ταχυδρομεια, εμποριο, χρημα, σαν courier ενα πραγμα !

Ηρα : Οικογενεια, Γαμος και συζηγικη πιστη. Δυσκολο θεμα αλλα με τοσο κερατο κατι θα βρεθει !

Εστια : Προστάτιδα της οικογενειακής ευτυχίας.

Απολλων : Μουσικη, Ωδεια, Τεχνες.

Link to comment

Βαλτε τωρα που γυριζει ! Τρεις μεινανε και η μπονους ! Αρχιστε απο τωρα τις προτασεις για το που θα μπει (Σπυρο ησυχα, δεν γινεται πανω στον Ολυμπο! Ποιο βολικα λεμε..). Καπου που να ειναι ασφαλες απο muggles...

Με το να δωσετε ιδεες, δεν αναλαμβανετε την υποχρεωση να κανετε και την τοποθετηση ή οτιδηποτε αλλο. Γι' αυτο ειναι οι συνταξιουχοι... που εχουν ωρα για χασιμο!

ΥΓ. Ενας Απολλωνας μουρλια προεκυψε, στην Αναφη. Συγχαρητηρια για την συλληψη και πραγματοποιηση του γριφου στην φιλη Wind ( and/or Water!)

Link to comment

Ερώτηση.

 

Δε θα πρέπει να είναι σαν τα ΜΟΜ, όπου αρκεί να τα λύσεις όλα για να βρεις τις συντεταγμένες της τελικής κρύπτης?

 

Μπορεί να γίνει αυτό κάπως?

 

Αλλιώς δύσκολο να πάει κάποιος σε όλες...

Link to comment

Mimhs.gr, wind&water πάμε πακέτο. Αλλά ναι στην περίπτωση γράφει η water!

 

Συμφωνώ με τον Brevetoskylo, παρόλο που δεν ξέρω τι εστί ΜΟΜ. Η bonus κρύπτη πρέπει με κάποιο τρόπο να συνδέεται με τις υπόλοιπες. Βασικά με τα αινίγματά τους, αφού άντε να τρέχεις τέτοιες εποχές σ' όλες τις εσχατιές της Ελλάδας!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...