Jump to content

geocache containers


giannhs1983

Recommended Posts

συγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις μου αλλα ειμαι καινουργιος στο geocaching και ρωταω καποια πραγματα, αν και μερικα απο αυτα φαινονται χαζα....θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το τι container ειναι καταλληλοτερο για regular size caches η large....δεν ειμαι φαν των small και micro....τα ammo boxes ειναι καλα? βασικα παρεχουν αδιαβροχοποιηση και στεγανοποιηση, αλλα νομιζω σκουριαζουν, αυτο που εχω βαλει εγω εδω και λιγο καιρο φαινεται να σκουριαζει λιγο...λυνεται το προβλημα με βαψιμο? .το προβλημα με τα πλαστικα κουτια ειναι οτι δεν ειναι αδιαβροχα....παρακαλω σχολιαστε......

Link to comment

δημιουργω νεα topics και απανταω μονος μου.....ειναι κανεις εδω?

...βρε Γιαννη σε βλεπω αγχωμενο πολυ και αγχωνομαι και εγω,μη πολυσκοτιζεσαι για ολα αυτα,βαλε ενα κουτι οποιο εχεις προχειρο,να χωραει δυο-τρια πραγματακια και να κλεινει καλα..Πλαστικο η μεταλλικο δεν εχει σημασια,γραψε πανω του με ενα μαρκαδορο το ονομα της κρυπτης,τυλιξετο σε μια πλαστικη σακουλα καλυτερα,και κρυψτο...

Δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι για ολα αυτα που γραφεις...

Ζησε το παιχνιδι,διασκεδασε το.....

Μη σου γινεται μονιμο αγχος......

πλαστικα κουτια μπορεις να βρεις οπουδηποτε,στο σπιτι σου στο σουπερ μαρκετ,μικρα κουτακια αχρηστα επισης βρισκεις ευκολα,για κρυπτες στην εξοχη στην υπαιθρο προτιμησε ταπερακια πλαστικα μεσαιου μεγεθους,οι μικροκρυπτες ειναι καταλληλες περισσοτερο για πολεις.....

Link to comment

Γιάννη, πάρε ιδέες από μερικές δικές μου κρύπτες που έχω φτιάξει:

 

Κουτιά από πλαστικό σωλήνα:

http://www.facebook.com/album.php?aid=138894&id=175835737676

 

Κουτάκι από ζελέ για τα μαλιά:

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=8772def6-1b2d-442f-9fdc-177f7c6a4ca1

 

Πλαστικό μπουκαλάκι από γάλα με μεγάλο στώμιο:

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=5c8c6940-67fa-43f5-b920-696c796e92c9

 

Μικρά πλαστοικά δοχεία (δεν θυμάμαι από τι):

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=87b1adec-ebdd-4b4b-9d2b-ea2cc488730a

http://img.geocaching.com/cache/94c72cb1-69bb-4566-8e7e-0acf189fdd53.jpg

 

Μεγάλος πλαστικός κουβάς από μπογιά:

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=943ead31-c7dd-4c55-9cc9-85df4dac2ec9

 

Διπλό κουτάκι από φίλμ (κολλιμένο):

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=5f0d8ddb-5c8c-461e-95f0-bfb45d009cf3

 

Τώρα πήρα από το ΙΚΕΑ σετ ταπερ, 17 κομμάτια 4,5 ευρώ ή κάτι τέτοιο, μια χαρά κρύπτες θα γίνουν. Φαντασία να έχεις και όρεξη. Άντε και καλή συνέχεια!

Link to comment

και κατι ακομα....γιατι παντου και στο ιντερνετ ακουω και διαβαζω στο site του geocaching οτι απαγορευεται να θαβουμε την κρυπτη οταν την τοποθετουμε? αυτο δεν ειναι καλυτερος τροπος για να την κρυψουμε?

Link to comment

δεν ειναι σωστη η απαντηση αυτη.....δεν ειπες τους λογους για τον οποιους δεν θαβουμε μια κρυπτη....ποιοι ειναι? οτι μπορει να καταστραφει? η οτι δεν θα μπορουμε με τιποτα να τη βρουμε?

Link to comment

δεν ειναι σωστη η απαντηση αυτη.....δεν ειπες τους λογους για τον οποιους δεν θαβουμε μια κρυπτη....ποιοι ειναι? οτι μπορει να καταστραφει? η οτι δεν θα μπορουμε με τιποτα να τη βρουμε?

.................................

..... :blink:

...μονο τους πεθαμενους θαβουμε........

Link to comment

Γιατί όταν πάμε να βρούμε μια κρύπτη, πάμε βασικά για να απολαύσουμε τη βόλτα και το τοπίο. Το κάνουμε στις διακοπές μας ή στις σύντομες ημερήσιες βόλτες στην ύπαιθρο. Και συχνά μαζί μας έχουμε και άλλον κόσμο για παρέα – συζύγους, παιδιά, συγγενείς, φίλους... Αν είναι να κουβαλάμε μαζί μας φτυάρια, να γινόμαστε γουρούνια στις λάσπες, να γεμίζουμε λάκκους τα δάση... πάει, το χαλάσαμε το παιχνίδι. Ο σκοπός είναι να γίνεται όμορφα, σχετικά εύκολα και χαλαρά. Αυτό είναι μία εκδοχή.

 

Δεύτερη εκδοχή: Αν ο καθένας αρχίζει και σκάβει γύρω-γύρω, θα σκάψει και τα καλώδια των εγκαταστάσεων, και τα γκαζόν, και τις ρίζες των δέντρων, και τα αρχαία... Σε φαντάζομαι π.χ. εσένα να πας να σκάψεις μια κρύπτη. Πάει, θα καταστρέψεις τα πάντα γύρω :)

 

Και Τρίτη εκδοχή: Πες ότι πας αύριο σε μια περιοχή με αρχαιολογικό ενδιαφέρον (και η μισή Ελλάδα είναι έτσι ακριβώς). Και έρχεται η Αρχαιολογική Υπηρεσία και σε πιάνει επαυτοφόρο να σκάβεις λάκκο ψάχνοντας κάτι. Τι θα τους πεις; Ότι «ψάχνεις για θησαυρό;» :) Ή θα σε πιστέψουν ότι πρόκειται για ένα απλό παιχνίδι;

Link to comment

Να προσθέσω και άλλους πιθανούς λόγους?

Στο εξωτερικο συνηθως το σκάψιμο ακομα και σε δημοσιους χώρους (πάρκα , δαση κλπ) απαγορεύεται αυστηρα.

 

Είναι δύσκολο να περάσεις απαρατηρητος αν πρεπει να σκαψεις για να βρεις μια κρυπτη.. σκομα και σε απίθανα μέρη έχουμε συναντήσει κατασκηνωτές/κυνηγους/ πεζοπορους...

 

Αν σκαψεις για την κρυπτη ... μετα λογικο είναι να φαίνεται η διαφορά στο έδαφος στο συγκεκριμένο σημείο, οποτε θα προκαλέσει υποψίες για το τί είναι θαμμένο εκεί.

 

Επισης εγω τουλάχιστον που ειμαι άσχετη με το σκαψιμο... σιγουρα θα έσπαγα την κρύπτη με το φτυαρι :laughing

Link to comment

Να προσθέσω και άλλους πιθανούς λόγους?

Στο εξωτερικο συνηθως το σκάψιμο ακομα και σε δημοσιους χώρους (πάρκα , δαση κλπ) απαγορεύεται αυστηρα.

 

Είναι δύσκολο να περάσεις απαρατηρητος αν πρεπει να σκαψεις για να βρεις μια κρυπτη.. σκομα και σε απίθανα μέρη έχουμε συναντήσει κατασκηνωτές/κυνηγους/ πεζοπορους...

 

Αν σκαψεις για την κρυπτη ... μετα λογικο είναι να φαίνεται η διαφορά στο έδαφος στο συγκεκριμένο σημείο, οποτε θα προκαλέσει υποψίες για το τί είναι θαμμένο εκεί.

 

Επισης εγω τουλάχιστον που ειμαι άσχετη με το σκαψιμο... σιγουρα θα έσπαγα την κρύπτη με το φτυαρι :laughing

Ασε που υπάρχει φόβος να σπάσεις κανα νύχι με το σκάψιμο!!!! :D

Link to comment

Πρωτήνω να βάλουμε μαζί με τον Tetra (που θα είναι ο πρώτος τζιοτσατσερ αναμεταδότης) και τον giannhs1983 ,που θα είναι ο πρώτος live dead τζιοτσάτσερ

 

(Δεν απαντά κανένας? :mad: )

Link to comment

Πρωτήνω να βάλουμε μαζί με τον Tetra (που θα είναι ο πρώτος τζιοτσατσερ αναμεταδότης) και τον giannhs1983 ,που θα είναι ο πρώτος live dead τζιοτσάτσερ

 

(Δεν απαντά κανένας? :mad: )

.....................

..τι να βαλουμε βρε Σακη???? :blink: ???

Link to comment

μια καλη ιδεα εχω για multi cache....... Στο πρωτο τμημα πχ μπορει να ειναι ενα σημειο με ενα απλο γριφο για να πας στο δευτερο....και στο στο δευτερο ενα κουτακι που περιεχει τα κλειδια.......το κανονικο τελικο cache να ειναι κλειδωμενο με λουκετο......px ammo box η κατι αναλογο.....καλο?

Link to comment

μια καλη ιδεα εχω για multi cache....... Στο πρωτο τμημα πχ μπορει να ειναι ενα σημειο με ενα απλο γριφο για να πας στο δευτερο....και στο στο δευτερο ενα κουτακι που περιεχει τα κλειδια.......το κανονικο τελικο cache να ειναι κλειδωμενο με λουκετο......px ammo box η κατι αναλογο.....καλο?

..και θα αγκαρεύεις αυτόν που έχει πάρει τα κλειδιά να επιστρέφει στο προηγούμενο για να ξανα αφήσει τα κλειδιά μέσα, ώστε να τα βρεί ο επόμενος??? ψιλό χαζό δεν είναι???? .Βάλε καλύτερα κλειδαριά με συνδιασμό,να μην χρειάζεται κλειδί,παρά μόνο να αντιγράφεις τον συνδιασμό και να φεύγεις.(τα σουβλάκια δεν μπορούν να σε περιμένουν)

Edited by sakis
Link to comment

πιστευω πως τα ammo boxes ειναι καλα για κρυπτες..... αρκει να μην τοποθετουνται σε αστικες περιοχες οπως αθηνα γιατι μπορει να θεωρηθουν υποπτα..... στο βουνο ομως γιατι να μην τα χρησιμοποιουμε? ενα καλο βαψιμο απ εξω και η σημανση "GEOCACHE" αμεσως αποστρατιωτικοποιει το χαρακτηρα αυτου του κουτιου πιστευω.....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...