Jump to content

Πρόβλημα με το gpsmap 62st


giannhs1983

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...πριν 2-3 μηνες αγόρασα το garmin gpsmap 62st kai μου παρουσιαζει κατι προβληματα.

Η ενδειξη της μπαταριας δεν ειναι σωστη, παρολο που δηλωνω τον τυπο μπαταριας στην συσκευη (αλκαλικη, λιθιου, η NiMH) η ενδειξη της σταθμης παραμενει στο φουλ μεχρι να εξαντληθουν οι μπαταριες...βασικα αυτο το παρουσιαζει μονο οταν βαλω επαναφ. NiMH , με τις αλκαλικες και τις λιθιου, δειχνει κανονικα....πηρα τηλ και στην αντιπροσωπεια και μου λενε φερτο να το δουμε....εχει καποιος απο σας παρομοιο προβλημα με αυτη τη συσκευη?

επισης στην ενδειξη της βαρομετρικης πιεσης σε συναρτηση του χρονου...οταν βαζω ανα 45min μου βγαζει κατι περιεργες τιμες σε milibar πχ 1mbar, 2mbar, που δεν εχουν σχεση με τις φυσιολογικες τιμες.... παρολοπου εχω κατεβασει ολες τις αναβαθμισεις λογισμικου για τη συσκευη αυτη απο την garmin τιποτα.... παλι τα ιδια.... τι να κανω?

Link to comment

Γιάννη, το πρόβλημα αυτό με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, το είχα κι εγώ με το 60αρι. Δεν νομίζω να λύνεται αλλά εγώ προσωπικά δεν θα τις ξαναχρησιμοποιήσω. Έμεινα 2 φορές στην μέση του πουθενα και είδα κι έπαθα να βγω στον πολιτισμό ξανά. Το gps το χρησιμοποιώ και εκτός "γκεοκάτσινγκ" :laughing: και όπως καταλαβαίνεις δεν το ξαναρισκάρω.

Link to comment

τι ακριβως εννοεις οτι δεν το ξαναρισκαρεις? οτι δεν θα ξαναχρησιμοποιησεις το gps η οτι δεν θα ξαναβαλεις επαναφ. μπαταριες?

με τις αλκαλικες σου εδειχνε κανονικα υπολειπομενη σταθμη μπαταριας? ποιο μηχανημα εχεις?

Link to comment

παντως το 62αρι που το δοκιμασα εχει φοβερη ληψη......ακομα και στις πιο δυσκολες συνθηκες...καμια σχεση με τα mls destinator του αυτοκινητου....εχω συγκρινει και τα δυο και καμια σχεση....

Link to comment

Θέλω να πω ότι δεν θα ξαναβάλω επαναφορτιζόμενες. Με τις αλκαλικές δείχνει κανονικά το υπόλοιπο αν και πρόσεξα ότι οι επώνυμες αλκαλικές εχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Έχω το Garmin 60 csx εδώ και σχεδόν 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είχα άριστη λήψη ακόμα και μέσα στα πυκνά στο παρθένο δάσος στο Παρανέστι, μέσα σε χαράδρα.

Link to comment

ενα gps ποσα χρονια μπορει να σε βγαλει? εγω με το 62st μπορει να κρατησει7-10 χρονια? δεν εννοω να παλιωσει λογω νεου λογισμικου η χαρτων η να γινει παλιο μοντελο....εννοω απο πλευρας λειτουργικοτητας της συσκευης....ποσο μπορει να αντεξει...? ηλεκτρονικο ειναι σαν τον υπολγιστη αν το προσεχεις δεν νομιζω να παθει τιποτα ετσι δεν ειναι?

Link to comment

βεβαια σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες γυρω στους 0-5 βαθμους κελσιου η και πιο λιγο....οι αλκαλικες δεν τα καταφερνουν....εκει χρησιμοποιουμε λιθιου.....που ειναι πανακριβες βεβαια....οι 2 ΑΑ κανουν 6-7 ευρω. τις εχεις χρησιμοποιησει ποτε? εχει καλη ενδειξη σταθμης μπαταριας το gps?

Link to comment

Γιάννη αν προσέχεις και συντηρείς (καθάρισμα κλπ) την συσκευή , σίγουρα θα αντέξει πολύ καιρό αν και θα έχει ξεπεραστεί από την τεχνολογία. Λιθίου δεν εχω χρησιμοποιήσει αλλά σε χαμηλές θερμοκρασίες όλες οι μπαταρίες έχουν πτώση. Σε συσκευή VHF πχ,με μπαταρία λιθίου, είχα πρόβλημα σε χαμηλή θερμοκρασία ( κάτω από 0 βαθμούς)

Link to comment

οι μπαταριες λιθιου εχουν καλυτερη αποδοση σε θερμοκρασιες κατω απο 0 κεσλιου.....το εχω ψαξει το θεμα και ξερω γιαυτο αλλωστε ειναι και πανακριβες....οι δυο ΑΑ κανουν περιπου 6-7 ευρω..... ενω οι 6 αλκαλικες ΑΑ κανουν 5 ευρω...δηλ λιγο κατω απο 1 ευρω η μια....οι αλκαλικες παντως στο κρυο ψοφανε.....οι λιθιου οχι.....

Link to comment

εγω παντως που χρησιμοποιώ NiMH (GP 2700mAh)

στο Oregon 300 που εχω

και στο 60CSx που ειχα

δεν ειχα κανενα προβλημα

και βασταν πολυ ωρα!

 

ΥΓ

εννοειτε οτι παντα εχεις μαζι σου για backup

και ενα καρτελακι αλκαλικες για καθε ενδεχόμενο

εξαλου αυτη ειναι η μαγκια να περνει ΑΑ το gps

Edited by MaximillianGraves
Link to comment

καταλαβαινω.... και σε μενα κρατανε....αλλα η ενδειξη σταθμη μπαταριας ειναι σωστη? γιατι σε μενα οταν βαζω φοριζομενες (sony cycle energy 2700mAh) μου δειχνει για ολο το διαστημα της μπαταριας φουλ....... μεχρι να εξαντληθουν.....

Link to comment

αν βαλω gp επαναφοτιζομενες θα μου δειχνει σωστη ενδειξη? δεν τις εχω δικιμασει ποτε αλλα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να δοκιμασω αλλη μαρκα επαναφ. μηπως λυθει το προβλημα....

Link to comment

και κατι αλλο σημαντικο σχετικα με τις μαπαταριες NiMH ......λενε οτι κρατανε για 300 εως 500 φορτισεις με σωστη χρηση.... αλλα δδεν παλιωνουν και με τα χρονια? πχ αν καποιος τις φορτιζει μια φορα το μηνα, σε ενα χρονο αντιστοιχουν 12 φορτισεις...μεχρι τις 300 φορτισεις ειναι 300/12 .....= 20 χρονια? δεν νομιζω.... μετα απο καποια χρονια δεν χαλανε ανεξαρτητα απο τις φορτισεις?

Link to comment

και κατι αλλο σημαντικο σχετικα με τις μαπαταριες NiMH ......λενε οτι κρατανε για 300 εως 500 φορτισεις με σωστη χρηση.... αλλα δδεν παλιωνουν και με τα χρονια? πχ αν καποιος τις φορτιζει μια φορα το μηνα, σε ενα χρονο αντιστοιχουν 12 φορτισεις...μεχρι τις 300 φορτισεις ειναι 300/12 .....= 20 χρονια? δεν νομιζω.... μετα απο καποια χρονια δεν χαλανε ανεξαρτητα απο τις φορτισεις?

 

(ναι κι εγω το δηλωνω στο συστημα μεσα αλλα και παλι η ενδειξη με τις μπαταριες sony δεν ειναι σωστη.....)

Link to comment

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο σημείο να ρωτήσω :

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά φορητού gps και είμαι μεταξύ των :

Garmin Oregon 450 και

Garmin 62st.

 

Ποιό κατά τη γνώμη σας είναι το καλύτερο; :huh:

 

Ευχαριστώ!

Edited by gnoul
Link to comment

γεια σου φιλε..... το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα.... νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το 62st το εχω αγορασει εγω και ειναι παρα πολυ καλο με αριστη ληψη σηματος.... το εχω εδω και τρεις μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.....

Link to comment

εισαι νεος βασικα στον χωρο των gps χειρος? εγω ειχα ενα magellan παλια και ξερω αρκετα απο gps.... το oregon 450 εχει μεγαλυτερη οθονη βεβαια αλλα οχι τοσο φωτεινη στο φως του ηλιου οσο το 62st για να παρω gps το εψαχνα για μηνες και ειδα αρκετα συγκριτικα στο ιντερνετ.... παρε το 62st εχει και μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας.... πχ με αλκαλικες εχει πολυ μεγαλυτερη διαρκεια απο το 450.

μπες στο www.garmin.gr θα δεις οτι το 450 κανει 400 ευρω αλλα χωρις κανενα χαρτη μεσα... το 62st exei τον αναλυτικο χαρτη autodrivehellas και επιπλεον χαρτη τοπογραφικο ολης της ευρωπης..... και κανει 529 ευρω.... αν παρεις το 450 θα αναγκαστεις να παρεις εξτρα το autodrivehellas που κανει 70 ευρω..... σε συμφερει καλυτερα να παρεις το 62st.....οτι αλλο θες ρωτα με..... Γιαννης

Link to comment

επίσης το 62st εχει αριστη ληψη σηματος κατω απο πολυ δυσκολες συνθηκες... πχ συγκριτικα με τζι πι ες αυτοκινητου καμια σχεση.... exv kai gps αυτοκινητου και το 62 st εχει και kalo υποσυστημα λογισμικου hotfix που εντοπιζει δορυφορους σε δευτερολεπτα...και με κεραια quadhelix.... εχτες πχ εβαλα το mls destinator πεζος και το 62st και καμια σχεση...το 62st pianei δορυφορους σε λιγα δευτερολεπτα ενω το Mls se 2-3 lepta..... επισης μεσα σε δαση και σε βουνα το 62st θα σε ικανοποιησει απολυτα.....εχω και μια κρυπτη στο χωριο κεφαλοβρυσο αργολιδας.... ανθες μπορεις να επισκεφτεις το link:http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=33d2a040-0bfd-469c-8a84-aa52a00b5253

Link to comment

εγω το χα παρει τον οκτωβρη σε προσφορα 450 ευρω απο 529 που κανει κανονικα....αλλα προσεξε... παρε το αν ειναι απο την επισημη αντιπροσωπεια της garmin για να εχεις 2 χρονια εγγυηση και τεχνικη υποστηριξη....απο τον σκορδιλη.... εγω απο κει το πηρα, μην πας σε κανα αλλο μαγαζι που το εχουν και πιο φτηνα γιατι δεν ξερεις... μπορει να υπαρχουν και απομιμησεις.... προσεξε λοιπον να εχει και serial number.... δηλωσε και τη συσκευη σου εδω για να εχεις απο th garmin δωρεαν αναβαθμισεις λογισμικου και χαρτων..... :https://my.garmin.com/mygarmin/customers/myGarminHome.faces

Link to comment

Γιάννη γνωρίζω αρκετά πράγματα από gps!

 

Είμαι κάτοχος ενός Garmin nuvi 3790T (και 2-3 άλλων :lol: ) και ξέρω τι γίνεται στον χώρο των συσκευών!

 

Δεν είχα την εμπειρία gps χειρός και γι' αυτό ζήτησα τη γνώμη και ενός φίλου του geocaching!

 

Είμαι διαχειριστής στο www.naviusers.net ενός μικρού forum που ασχολείται με τα gps αλλά δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να ασχοληθώ με τα συγκεκριμένα gps!

 

To geocaching το οποίο θεώρησα εθιστικό με έκανε να ασχοληθώ και να ψάξω κάποια πράγματα!

 

Αν θες και έχεις χρόνο πέρασε από το naviusers, κάνε μια εγγραφή και κάνε μια παρουσίαση του 62st!

 

Και πάλι ευχαριστώ και θεωρώ το forum σας ευχάριστο και φιλόξενο στέκι!

 

Φιλικά Γιώργος!

Link to comment

το ειδες το βιντεο η οχι?για να κανω παρουσιαση του 62st κανενα προβλημα... απλα δεν εχω πολυ χρονο...... καποια στιγμη ναι... παντως στο συστηνω ανεπιφυλακτα ειναι το απολυτο εργαλειο για το βουνο.....

Link to comment

ειναι μαγκια να παιρνει το τζι πι ες ΑΑ μπαταριες..... γιατι οταν πχ εισαι 2-3 μερες στο βουνο πχ σε κατασκηνωση να βαζεις αλκαλικες ΑΑ και να τις πετας..... να μην εισαι εξαρτημενος απο παροχη ηλεκτρικου ρευματος για να φορτιζεις..... οκ? το 62st ειναι ειδικα σχεδιασμενο για το βουνο.... κατι αλλα μοντελα της magellan για το βουνο ηταν μαλακιες....η σειρα explorist την ηξερες... επαιρναν μονο επαναφορτιζομενες μπαταριες λιθιου.... μαλακια..... αμα εισαι στο βουνο και σου τελιωσει η μπαταρια πως θα την φορτισεις?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...