Jump to content

Nowa mapa


Thathanka

Recommended Posts

Jak działa nowa mapa? Czy zwiększając oglądany obszar skupiska keszy się jakoś kumulują, czy też niektóre kesze są odfiltrowywane? Wiem, że w przewodniku jest napisane "Unlimited geocaches displayed anywhere in the world", ale widać, że pomniejszając mapę (zwiększając oglądany obszar) niektóre kesze znikają. Jak to interpretować?

 

Ogólnie mi się podoba, ale z niecierpliwością czekam na dodanie filtrowania po rodzajach skrzynek i możliwość stworzenia PQ.

Link to comment

Ta mapa jest na pewno dużym krokiem naprzód, choć to ewidentnie BETA.

 

Mapa korzysta z podobnej koncepcji co "Mapa v3 OC" ale widzę że GC poszedł krok dalej ponieważ mapa w przeglądarce "jest świadoma" że najeżdżamy myszką na kesza i od razu podaje jego nazwę. Mapa v3 OC żeby podać nazwę musi się odpytywać serwera czy w miejscu kliknięcia jest kesz, co na słabszych łączach trwa dłuuugo. Duży plus.

 

Czego jeszcze brakuje w BETA

- wyświetlania premium keszy

- opcji wyświetlania nazw lub chociaż numerów waypointów pod ikonką skrzynki (przydatne przy wydruku lub zrzucaniu screenów)

- kryteriów filtrowania typami/niedostępnością/znalezieniem

- boxa podającego współrzędne GPS punktu mapy wskazanego kursorem myszki

 

Dodatkowo nie rozumiem po co przy wyższych zoomach ukrywać część ikonek keszy. Przecież na dużych zoom-outach i tak nie da się już kliknąć w żadną skrzynkę więc są to tylko informacyjne obrazki - kafelki. Patrząc na zoomy Polski szybko powoduje to przekłamania co do ilości skrzynek w danym regionie. Wg mnie powinno być widać wszystkie skrzynki na każdym zoomie, skoro i tak są nieklikalnym obrazkiem to niech chociaż user ma podgląd sytuacji.

 

A jeśli z jakichś przyczyn nie da się to warto żeby napisali użytkownikom wg jakiego kryterium znikną poszczególne skrzynki.

Edited by HighlanderPL
Link to comment

Dodatkowo nie rozumiem po co przy wyższych zoomach ukrywać część ikonek keszy. Przecież na dużych zoom-outach i tak nie da się już kliknąć w żadną skrzynkę więc są to tylko informacyjne obrazki - kafelki. Patrząc na zoomy Polski szybko powoduje to przekłamania co do ilości skrzynek w danym regionie. Wg mnie powinno być widać wszystkie skrzynki na każdym zoomie, skoro i tak są nieklikalnym obrazkiem to niech chociaż user ma podgląd sytuacji.

 

A mnie się wydaje, że generalizacja jest konieczna. Przy bardzo oddalonym zoomie, pojedyncza ikonka zakrywa bardzo duży obszar, np przy zoomie, w którym widać całą Polskę ikonka ma już ok 100 km2, pokazywanie pojedynczych skrytek przy tej skali dałoby jeszcze bardziej zafałszowany obraz. Tak jak jest teraz bardzo dobrze oddaje zagęszczenie skrytek na danym obszarze.

Link to comment

Dodatkowo nie rozumiem po co przy wyższych zoomach ukrywać część ikonek keszy. Przecież na dużych zoom-outach i tak nie da się już kliknąć w żadną skrzynkę więc są to tylko informacyjne obrazki - kafelki. Patrząc na zoomy Polski szybko powoduje to przekłamania co do ilości skrzynek w danym regionie. Wg mnie powinno być widać wszystkie skrzynki na każdym zoomie, skoro i tak są nieklikalnym obrazkiem to niech chociaż user ma podgląd sytuacji.

 

A mnie się wydaje, że generalizacja jest konieczna. Przy bardzo oddalonym zoomie, pojedyncza ikonka zakrywa bardzo duży obszar, np przy zoomie, w którym widać całą Polskę ikonka ma już ok 100 km2, pokazywanie pojedynczych skrytek przy tej skali dałoby jeszcze bardziej zafałszowany obraz. Tak jak jest teraz bardzo dobrze oddaje zagęszczenie skrytek na danym obszarze.

 

popieram przedmowce, imho "scalanie" keszy jest jedynym sensownym sposobem czytelnego obrazowania sytuacji przy niskiej skali mapy.

tu juz nie chodzi o kiepska wydajnosc mapy, kiedy wrzuca sie na nia tysiace markerow, ale po prostu o czytelnosc.

beta wersja mapy poprawila wydajnosc dramatycznie przechodzac na technike "na kafelki" ;) ale bez generalizacji ilosci keszy bylby to krok w slepa uliczke - przy pewnym zumie oprocz symboli keszy nie byloby widac samej mapy.

 

Highlander, i nie traktowalbym tego, ze jakies konkretne kesze znikaja, ze np. twoj kesz znika przy zumie 3, a moj jeszcze nie, czy cos podobnego. po prostu, kiedy na ktoryms zumie pojawia sie "scalenie", to dany symbol kesza oznacza, ze w tym obszarze znajduja sie np. 10 keszy, i tyle. na zumie jeszcze mniejszym ten symbol moze oznaczac, ze w obszarze jest 20 keszy, itd.

 

nie wiem, czy w chwili obecnej beta mapa dziala dokladnie w taki sposob, ale imho tak to powinno dzialac :)

w rozwiazaniu doskonalym scalanie powinno isc krok dalej i symbole moglyby miec wielkosc zalezna od ilosci keszy, ktore kompresuja.

bo teraz, jak beta mape oddalimy do skali powiedzmy europy, to jednak symbole, juz scalonych, keszy nadal oblepiaja caly obszar i praktycznie nie widac szczegolow samej mapy. poczekamy, moze bedzie to jeszcze ulepszone.

tak czy inaczej, juz jest o niebo lepiej niz wczesniej :)

Link to comment

Zauważyłem jeszcze że beta-mapa wyświetla nieaktywne skrytki z identyczną ikonką jak aktywne. Mam nadzieję że (a) dodadzą możliwość odfiltrowania nieaktywnych i (B) dodadzą inne ikonki dla nich, np. przekreślenie danego koloru albo wyszarzenie ramki.

 

A odnosząc się do Waszych komentarzy:

 

A mnie się wydaje, że generalizacja jest konieczna. Przy bardzo oddalonym zoomie, pojedyncza ikonka zakrywa bardzo duży obszar, np przy zoomie, w którym widać całą Polskę ikonka ma już ok 100 km2, pokazywanie pojedynczych skrytek przy tej skali dałoby jeszcze bardziej zafałszowany obraz. Tak jak jest teraz bardzo dobrze oddaje zagęszczenie skrytek na danym obszarze.

 

Highlander, i nie traktowalbym tego, ze jakies konkretne kesze znikaja, ze np. twoj kesz znika przy zumie 3, a moj jeszcze nie, czy cos podobnego. po prostu, kiedy na ktoryms zumie pojawia sie "scalenie", to dany symbol kesza oznacza, ze w tym obszarze znajduja sie np. 10 keszy, i tyle. na zumie jeszcze mniejszym ten symbol moze oznaczac, ze w obszarze jest 20 keszy, itd.

 

Rozumiem Wasze argumenty. Oczywiście że nie ma sensu aby używać ikonek tych samych rozmiarów na wszystkich zoomach. Ale tak jak jest to teraz zrealizowane również nie jest do końca dobre.

 

Fajną i wciąż czytelną wizualizację poglądową dla Polski zrobił Spider na GC PL:

cachemap.png

 

Problem z generalizacją na beta-mapie jest taki, że (testowałem sobie zoomy na Kołobrzegu i Pomorzu Środkowym):

 

1) Kryterium znikania kolejnych skrytek na dalszych zoomach jest chyba odległość do innych ale nie zawsze - punkt 3.

 

2) Zniknięta skrytka zostaje "zgrupowana" ze skrytką która ją przysłoniła - i tu pojawia się problem, bo wciąż są używane te same ikonki kolorów - więc na wyższych zoomach znika np. niebieski quiz i widać już tylko zieloną tradycyjną która była obok. Chyba lepiej byłoby dać mniejsze kolorowe kółeczka ale utrzymać informacje że w danej miejscowości są quizy, tradycyjne i mulciaki. A na najwyższych poziomach gdzie trzeba generalizować, używać już tylko jednego koloru dla kółeczek (tak jak u Spidera).

 

3) Niestety tam gdzie są nieliczne skrytki system zachowuje się różnie - czasami na dużym zoomie wciąż pokazuje pojedyncze skrytki np. 5 nad Nidzicą (pod Olsztynem), ale np. dwie skrytki pod Sławno albo trzy pod Elblągiem znikają całkowicie, a powinny być reprezentowane na tej samej zasadzie co Bytów i Olsztyn.

 

Podsumowując: Generalizacja co do zasady jest OK. Tylko niech generalizacja będzie wykonywana:

1) z zachowaniem generalizowania wg typów lub z usunięciem typów

oraz

2) proporcjonalnie, aby oddawać faktyczną ilość skrytek.

Link to comment

Podłączę się pod ten wątek:

 

Czy da się tak coś ustawić w serwisie gc, że po kliknięciu na link "Szukaj na Google Maps" http://www.geocaching.com/map/default.aspx

mapa centrowała się na współrzędnych domowych, a nie gdzieś w Seatle?

 

Ja sobie radze z tym następująco - wpierw ustawiasz swoje współrzędne w "Manage Your Location"

http://www.geocaching.com/account/ManageLocations.aspx

 

W mapę wchodzisz ze strony głownej "www.geocaching.com" - po zalogowaniu po prawej w "Search for Geocaches" pojawiają się Twoje współrzędne domowe - klik na "Search" i następnie na dobrze znany "Search for geocaches with Google Maps". Mapa pokaże okolice Twojej lokacji.

 

Nie wiem czy o to chodziło, ale szybszej metody na wyświetlenie okolicy domu nie znam.

Link to comment
Czy da się tak coś ustawić w serwisie gc, że po kliknięciu na link "Szukaj na Google Maps" http://www.geocaching.com/map/default.aspx

Niestety nie da się

 

W mapę wchodzisz ze strony głownej "www.geocaching.com" - po zalogowaniu po prawej w "Search for Geocaches" pojawiają się Twoje współrzędne domowe - klik na "Search" i następnie na dobrze znany "Search for geocaches with Google Maps". Mapa pokaże okolice Twojej lokacji.

 

Nie wiem czy o to chodziło, ale szybszej metody na wyświetlenie okolicy domu nie znam.

Prostsza metoda:

Strona główna -> Twój profil -> ikonka map_it.gif

Edited by SpiderPL
Link to comment

Na razie słabo im idzie ta modernizacja, bo wyłączyli personalizację starej mapy, na nowej ta personalizacja nie działa najlepiej (jeśli przełączę zakładkę w przeglądarce na inną i wrócę na mapę to często personalizacja przestaje działać, muszę przeładowywać całą mapę żeby zadziałała z powrotem).

Link to comment

Aktualnie na starej mapie jest:

 

Personalization of the map is currently unavailable. Please try the Geocaching Beta Maps in the meanwhile!

Czy to już tak zawsze będzie czy po prostu na chwilę to wyłączyli?

ja skojarzyłem to z ostatnimi problemami wydajnosciowymi site-u (personalizacja to na pewno dodatkowy koszt obliczeniowy) i zalozylem, ze pewnie wlacza to z powrotem po dolozeniu hardware-u, ktory planuja chyba za kilka dni.

 

ale po tej rewelacji:

 

Na nowej mapie przy podgladzie personalizacji pojawia sie "learn more abou premium member"...

to zaczynam sie zastanawiac, czy nie ma tu innej "strategii" :-/

zobaczymy za kilka dni.

 

mam nadzieje, ze nie chca zmusic tych co nie placa by zaczeli przelewac pieniadze...

szczerze? nie zdziwilbym sie, gdyby zaczeli to robic. ale imho, byloby to ponizej pasa..

 

Ale przecież personalizacja na starej mapie również była płatna.

nope, platna byla tylko mozliwosc wyfiltrowania wlasnych znalezien, czy nieznalezien, czy co tam..

same buzki byly gratis i bylo to dobre.

Link to comment

Nowa mapa stracila jedna funkcjonalnosc (albo ja jej nie moge znalesc)

W starej - oprocz znaczkow na mapie pokazywala sie z prawej strony tabelka i informacja ile cachy w danym widoku jest

Na nowej - zwlaszcza przy niewielkim powiekszeniu, znaczki sa male i jesli jest to teren na ktorym jest niewiele cachy trudno je zlokalizowac i nie wiadomo w sumie czy jest czego szukac i gdzie.

Link to comment

Nowa mapa stracila jedna funkcjonalnosc (albo ja jej nie moge znalesc)

W starej - oprocz znaczkow na mapie pokazywala sie z prawej strony tabelka i informacja ile cachy w danym widoku jest

Na nowej - zwlaszcza przy niewielkim powiekszeniu, znaczki sa male i jesli jest to teren na ktorym jest niewiele cachy trudno je zlokalizowac i nie wiadomo w sumie czy jest czego szukac i gdzie.

Niestety tak jest ze względu na to, że skrytki na mapie generowane są po stronie serwera jako warstwa mapy.

Edited by SpiderPL
Link to comment

Kolejna funkcjonalność której nie widzę to brak możliwości kliknięcia 'log visit' bezpośrednio z mapy po zaznaczeniu skrzynki :(

Nie można też wysłać bezpośrednio do GPS i zabookmarkować. No i nie ma zakładki z TB i GC. O ile z tej drugiej zakładki mogłabym zrezygnować (i może ona generowała dodatkowe obciążenie), to tych parę linków chyba nie było problemem.

Link to comment

Na nowej mapie kliknalem na "Back to original maps"

i okazalo sie ze znowu sa wlasne i znlezione skrzynki :)

Jak po lewej stronie nowej mapy zaznaczysz "Enable Personalization" to też będziesz widział własne i znalezione :-). Staram się przyzwyczajać do nowej mapy. Alleluja i do przodu!

Link to comment
Na nowej mapie kliknalem na "Back to original maps"

i okazalo sie ze znowu sa wlasne i znlezione skrzynki :)

Ale niestety ukrywanie znalezionych/własnych nie działa tak jak powinno, gdyż po przesunięciu mapy wyświetlane są znalezione/ukryte skrytki pomimo zaznaczenia checkboxa :/

Link to comment
Na nowej mapie kliknalem na "Back to original maps"

i okazalo sie ze znowu sa wlasne i znlezione skrzynki :)

Ale niestety ukrywanie znalezionych/własnych nie działa tak jak powinno, gdyż po przesunięciu mapy wyświetlane są znalezione/ukryte skrytki pomimo zaznaczenia checkboxa :/

Niestety :( Ale to wersja mapy dla spokojnych a nie nerwowych :)

najwazniejsze ze ma to co lubie czyli spis z prawej strony i informacje ILE skrzynek jest w tym widoku - tego bardzo brakuje w terenie gdzie skrzynek jest bardzo malo.

Link to comment

Tylko, że czytelność mapy przy niektórych zoomach jest tragiczna:

 

http://coord.info/map?ll=54.447686,18.570366&z=12

 

Park północny oraz solanka, diabelski kamien, top of the gdynia prawie niewidoczne.

 

Co do czytelności mapy wkurza mnie, że przy zoomie o ktorym piszesz w przypadku skrzynek PM, nie jestem w stanie stwierdzić jaki jest typ skrzynki bo wg twórców mapy ważniejsza dla mnie jest informacja o tym czy to kesz dla PM czy nie ;). I nie wiem czy to cztery tradycyjne, które można złowić od ręki czy mystery.

Link to comment

No niestety jeszcze długa droga przed mapą Beta aby osiągnąć usability starej. Ale już poprawili rzeczy których brak zgłaszali Formica i Keyman, tj. można logować znalezienie z dymka skrytki i bookmarkować. Nie wiem jak z zakładką TB.

 

W ikonkach mapy oprócz wspólnej ikonki dla premium caches irytuje mnie wrzucenie do jednego worka tradycyjnych i letterboxów. Jeśli już to Letterbox powinien mieć ikonkę multicache.

 

Za to bardzo mnie ucieszyła zmiana w starej mapie. Po globalnym usunięciu paska lewego menu, mapa jest dużo większa i wypełnia mi cały ekran - to cieszy!

Link to comment

Za to bardzo mnie ucieszyła zmiana w starej mapie. Po globalnym usunięciu paska lewego menu, mapa jest dużo większa i wypełnia mi cały ekran - to cieszy!

hm.. a jakiej przegladarki uzywasz? i czy masz moze jakies dodatkowe skrypty zainstalowane w przegladarce?

bo na mojej (Chrome, ale tez IE), po wywaleniu menu na gore i tak nadal zostaly biale niezagospodarowane paski po bokach na wiekszosci stron GC.

stara mapa w zwiazku z powyzszym jest wrecz mniejsza (w szerokosci) niz wczesniej - nie cierpie tak idiotycznego layout-u stron.. :-/

Link to comment

hm.. a jakiej przegladarki uzywasz? i czy masz moze jakies dodatkowe skrypty zainstalowane w przegladarce?

bo na mojej (Chrome, ale tez IE), po wywaleniu menu na gore i tak nadal zostaly biale niezagospodarowane paski po bokach na wiekszosci stron GC.

stara mapa w zwiazku z powyzszym jest wrecz mniejsza (w szerokosci) niz wczesniej - nie cierpie tak idiotycznego layout-u stron.. :-/

 

Mozilla Firefox 3.6.16 z Adblockiem, laptopowa rozdzielczość 1024x768 więc w sumie minimum dla tego portalu. Z lewej strony mam może 20 pixeli białych, z prawej z 40 pixeli "otuliny", ale i tak mapa jest większa dzięki zniknięciu paska z bocznym menu.

 

Nie rozumiem jak po zniknięciu tego paska menu możesz mieć węższą mapę niż wcześniej?

Edited by HighlanderPL
Link to comment

hm.. a jakiej przegladarki uzywasz? i czy masz moze jakies dodatkowe skrypty zainstalowane w przegladarce?

bo na mojej (Chrome, ale tez IE), po wywaleniu menu na gore i tak nadal zostaly biale niezagospodarowane paski po bokach na wiekszosci stron GC.

stara mapa w zwiazku z powyzszym jest wrecz mniejsza (w szerokosci) niz wczesniej - nie cierpie tak idiotycznego layout-u stron.. :-/

 

Mozilla Firefox 3.6.16 z Adblockiem, laptopowa rozdzielczość 1024x768 więc w sumie minimum dla tego portalu. Z lewej strony mam może 20 pixeli białych, z prawej z 40 pixeli "otuliny", ale i tak mapa jest większa dzięki zniknięciu paska z bocznym menu.

 

Nie rozumiem jak po zniknięciu tego paska menu możesz mieć węższą mapę niż wcześniej?

no mowie wlasnie, menu z boku zniknelo, ale biale paski pozostaly.

dodatkowo, po prawej te checkbox-y filtrowania chyba nawet bardziej poszly "do srodka" strony i mapa sprawia wrazenie wezszej.

zobacz:

 

GC_new_layout.jpg

 

teraz tak mysle - mam ekran wide i strona zdaje sie byc "na sztywno" layout-owana na stala szerokosc, chyba wlasnie 1024px i nic szerszego nie umie wykorzystac - znow porazka..

 

btw. tak wiem, ze pasek checkbox-ow mozna zwinac i mapa sie wtedy poszerza, robie to zaraz po wejsciu na mape, ale nadal strona nie umie wykorzystac calej szerokosci ekranu.

Edited by bacza
Link to comment

Podejrzewam że stała szerokość serwisu, zrobiona pod 1024 pixeli jest odpowiedzią. W każdym razie jak w Firefox pomniejszam (przeskalowuję) stronę funkcją [CTRL plus "-"] to np. niniejsze forum się ładnie skaluje i jest bardziej czytelne dzięki mniejszej czcionce, a wzmiankowana mapa zmniejsza swój obszar i powiększają się białe paski.

 

Myślę że mógłbyś zgłosić tę kwestię na forum GC "User Feedback", chętnie poprę Twój wniosek o poprawkę. Zakładając że jeszcze planują tę mapę supportować (mam nadzieję).

Link to comment

Podejrzewam że stała szerokość serwisu, zrobiona pod 1024 pixeli jest odpowiedzią. W każdym razie jak w Firefox pomniejszam (przeskalowuję) stronę funkcją [CTRL plus "-"] to np. niniejsze forum się ładnie skaluje i jest bardziej czytelne dzięki mniejszej czcionce, a wzmiankowana mapa zmniejsza swój obszar i powiększają się białe paski.

yeap, ale tego typu zabieg na stronie z mapa nie bardzo pomaga, bo nie dodaje jej rozdzielczosci, powoduje jedynie, ze mapa jest np. wieksza wizualnie bez zwiekszania ilosci szczegolow, ktore sie na niej wyswietlaja.

 

Myślę że mógłbyś zgłosić tę kwestię na forum GC "User Feedback", chętnie poprę Twój wniosek o poprawkę. Zakładając że jeszcze planują tę mapę supportować (mam nadzieję).

szczerze, to jestem "prawie pewien", ze ktos juz cos takiego im zglosil. osobiscie wole i tak poczekac na nowa wersje GC Tidy, ktory naprawde niezle "podkreca" look&feel&usability strony GC.

przy okazji goraco polecam: GC Tidy

(choc nie wiem, czy to przypadkiem nie tylko dla Chrome)

Link to comment

W każdym razie jak w Firefox pomniejszam (przeskalowuję) stronę funkcją [CTRL plus "-"] to np. niniejsze forum się ładnie skaluje i jest bardziej czytelne dzięki mniejszej czcionce, a wzmiankowana mapa zmniejsza swój obszar i powiększają się białe paski.

yeap, ale tego typu zabieg na stronie z mapa nie bardzo pomaga, bo nie dodaje jej rozdzielczosci, powoduje jedynie, ze mapa jest np. wieksza wizualnie bez zwiekszania ilosci szczegolow, ktore sie na niej wyswietlaja.

 

No właśnie o tym pisałem tylko może za mało wyraźnie :) że serwis jest tak napisany że się go nie da skalować, za to skalowanie działa bardzo dobrze na niniejszym forum (dużo lepiej mi się go czyta po zmniejszeniu domyślnych czcionek).

Link to comment

A ja sobie pomarudzę bo bardzo mnie irytuje że nie można wyłączyć personalizacji. Teraz na mapie nie masz szans zobaczyć typów swoich skrytek (założonych i znalezionych) - obowiązkowo gwiazdka / brzydka buźka v 2.0 albo odfiltrowanie. Zgłosiłem to na FEEDBACK, jak kogoś też to wkurza to zagłosujcie :)

Link to comment

Nie wiem czy zauważyliście błąd na mapie występujący w przypadku gdy wyłączy się skrytki znalezione lub własne. Otóż pomimo tego, że ikony tych skrytek nie są wtedy wyświetlane to najeżdżając myszką w odpowiednie miejsce i tak da się kliknąć na taką skrytkę. Przykład:

 

22126479.th.png

Link to comment

To ja jeszcze jedną ciekawostkę podam. Tuż po publikacji nowej skrzynki jej ikonka nie jest widoczna na nowej mapie. W starej pojawia się momentalnie, natomiast w nowej po czasie (jakim dokładnie nie powiem ale jak ponownie sprawdziłem po 1h to już była widoczna). Zależność zaobserwowana niedawno, po przyjściu kilku powiadomień nowo opublikowanych skrzynek w okolicach 3city.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...