Jump to content

Nowy serwis geocachingowy


nemrodek

Recommended Posts

Z drugiej strony Ty stajesz na głowie by wykreować inny jako jedyny słuszny :anicute:.

Nic nie stoi na przeszkodzie by Groundspeak robił także cos w celu popularyzacji gc w Polsce. Po prostu nie zależy im bo tu jest mały rynek. Ile musieliśmy się prosić o reviewera sam powinieneś wiedzieć najlepiej.

 

Pamiętam jak w 3M były 3 kesze GC i 0 OC. Potem jak byly nadal 3 GC i ze 100 OC. Nowy serwis konkurował ze starym liczbą keszy i ludzie tu na tym tylko zyskali. Ludzie zakładający na GC konkurują z OC jakością (wyższą w mojej opinii) keszy i to także jest dla nas wszystkich dobre. OC ma dużo wygodniejszy layout i nie dziwię się, że sporo osób co widziało oba serwisy woli OC. Wygodny serwis to dla nas też lepiej.

A, że przy tym jest też sporo czarnego PR to też mi się nie podoba ale ja do tego emocjonalnie nie podchodzę tak jak i przytłaczająca większość użytkowników. Swoją drogą jestem ciekaw ile osób w Polsce trafiło z OC do GC. Bo jakoś przypuszczam, że wielokrotnie więcej niż w drugą stronę. I to też jest zaleta tej konkurencji. Za bardzo traktujesz geocaching emocjonalnie. Staraj się patrzeć na to chłodno a gwarantuję, że wyjdziesz na tym lepiej.

 

I to nie jest wcale tak, że geocaching jest wyjątkiem dla reguł ekonomicznych. Nie jest. Chyba, że potrafisz to udowodnić.

Edited by hipul
Link to comment

Problem w tym, że traktujesz geocaching jako produkt, a nie jako społeczność i tu jest błąd. Są takie powiedzenia: "w jedności siła", albo "zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Popatrz na Czechy - jest tam praktycznie jedynie GC i to w ogromnej ilości. Jakość ich przy tym jest na prawdę dobra. Dzięki temu, że jest tam tylko geocacherów jest kilku reviewerów, strona GC pojawiła się w języku Czeskim jako jedna z pierwszych, ostatnie w ciągu kilku dni pojawił się czeski suwenir (ponad 1500 głosów było za), wysłane przez nich tak samo śmigają po kraju i jak i za granicą, również czescy geocacherzy za granicą czują się swobodnie cały czas korzystając z tego samego serwisu na tych samych zasadach, mają na miejscu sklepiki geocache, nawet podobno jakiś "stacjonarny" jeden jest, ostatnio zorganizowali megaevent. Bo tak jak napisałem w jedności siła.

 

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, nakłanianie użytkowników do rezygnacji, naśladownictwo produktów, utrudnianie dostępu do rynku - to wszystko elementy nieuczciwej konkurencji i one wcale dla użytkownika korzystne nie są. A wiele z tych elementów ma miejsce, zwłaszcza pierwszy. Ponieważ wszystkie serwisy geocache (jako strony internetowe) działają bardzo podobnie, różnią się praktycznie detalami, trzeba jakoś pozyskać użytkowników. Najłatwiej zrobić to przez dezinformację i tak właśnie się dzieje. I tak np w moim mieście mieszka pewien geocacher, który jest na mnie śmiertelnie obrażony, bo zakładam nie na tym serwisie co trzeba i nawet się doczekałem inwektyw, pomówień itp rzeczy :anicute: Po prostu w pewnym momencie zatracają się racjonalne rzeczy a bierze górę "syndrom kibica". To jest absolutnie negatywny aspekt i kluczowy.

 

Nie chcę tu wchodzić w polemikę na temat OC, bo to nie ten wątek, poza tym uważam, że to forum do tego nie służy (jest inne, na którym dzień bez obsmarowania GC jest dniem straconym, ale tam też już nie bywam). Chciałem Ci jednak Hipulu zadać jedno pytanie, bo zaintrygował nie sposób Twojego rozumowania. Obecnie w Polsce jest ok 1700 skrytek zarejestrowanych na GC i kilkudziesięciu aktywnych zakładających i szukających geocacherów. Moje pytanie brzmi - czy wg Ciebie, gdyby w Polsce nie powstał OC to tych skrytek oraz użytkowników na GC byłoby mniej? Bo to zdajesz się zasugerować, co mnie wprawia w zdumienie.

Link to comment

To jest produkt! "Helloł"!

PM, TB, GC, koszulki, cała masa gadżetów. Społeczność jest dodatkiem. Nie było by produktu, nie byłoby społeczności. O czym traktuje społeczność na tym forum, na spotkaniach? Głównie o produkcie. Ile ja tu czytałem narzekań, że jest mało rozpowszechniony produkt w Polsce a jak produkt jest powszechny gdzie indziej? 90% wątków traktuje o produkcie. Nie da się tego rozdzielić. Nawet nie wiem po co próbować.

Rozwija się produkt, przychodzą nowi ludzie. A to chyba dobrze dla społeczności. A konkurencje właśnie bardzo pobudza rozwój.

 

Np. społeczność GC w 3M nie powstała właśnie z OC? To tam najpierw były spotkania. To głównie stamtąd ludzie trafili do GC. Jak widać i dla społeczności są pozytywne aspekty wbrew temu co sugerujesz. Owszem, są minusy o których piszesz ale bilans, moim zdaniem, jest mocno na plus. Do tego pojawia się wybór i każdy bierze to co mu się podoba a nie z musu siedzi w jedynym tylko serwisie.

 

Mnie te minusy też się nie podobają ale sumarycznie więcej widzę pozytywów.

 

Moje pytanie brzmi - czy wg Ciebie, gdyby w Polsce nie powstał OC to tych skrytek oraz użytkowników na GC byłoby mniej? Bo to zdajesz się zasugerować, co mnie wprawia w zdumienie.

Niewykluczone, że tak właśnie by było.

GC nie miał w Polsce żadnej promocji bo jak widać nikomu na tym niespecjalnie tam zależy. OC miał całkiem fajną promocję - radio, gazeta, portale, nawet w TV byli (i to chyba niejednokrotnie). Sciągnęło to kupę osób do tej zabawy. Część z tych osób trafiła tutaj. Czy jakby nie było innego serwisu to te wszystkie osoby by tutaj trafiły? Może tak, może nie. Wobec zerowej promocji tej zabawy ze strony GC wcale nie musiało tak się stać.

Możemy sobie tylko gdybać co by było.

To, że jest tu mniej keszy nie uważam za złe bo uważam, że są jakościowo lepsze. I brak całej masy gimnazjalistów, która działa na OC nieszczególnie mi tu przeszkadza. I jeżeli miałyby te osoby działać na GC wobec braku innego serwisu to ja akurat istnienie OC poczytuję jako kolejny +.

Link to comment

Robercie,

w którym miejscu dostrzegłeś potyczki słowne GC kontra OC? :P

OC zostało podane jako przykład konkurencji ale nikt tu przecież nie udowadnia wyższości jednego nad drugim.

 

toczygroszek, o tym, że nikt nikogo nie przekona to chyba było od samego początku wiadome <_<. Na forach chyba stosunkowo rzadko się to zdarza. Ja po prostu nie przypominam sobie bym, jako klient, na walce o klienta stracił. Natomiast bez problemu przychodzą mi do głowy zyski. Dlatego kibicuję Garminowi i mam nadzieję, że powstanie z tego coś atrakcyjnego. I przecież nie ma przymusu korzystania z tej platformy.

 

Dziękuję za dyskusję. Zdrówko!

Link to comment

Ja zgadzam się z toczygroszkiem (trudno się nie zgodzić :(), że wiele systemów Geocachingowych rodzi tylko problemy, o których wiele już napisano. Uważam też, że w tym przypadku konkurencja nie powoduje rozwoju poszczególnych serwisów. Pojawienie się GPSGames, Terracaching, Navicache, Opencaching (tego starego) globalnie nic nie zmieniło, Garmin również nic nie zmieni (lokalnie może coś tam się zmienić, bo Polacy potrafią zadziwiać swoimi pomysłami...). Każdy z serwisów żyje własnym życiem, a konkurencja i problemy są tylko w terenie. Moim zdaniem o wiele lepszą motywacją dla twórców serwisu jest społeczność którą skupia dany serwis i która wywiera dany wpływ na jego rozwój (czego doskonałym przykładem na GC jest Polska).

 

Jeśli ktoś z was narzeka, że nie ma tego czy innego na GC to najpierw niech sam sobie odpowie na pytanie:

Czy zrobiłem cokolwiek by funkcjonalność na której mi zależy pojawiła się na GC (poza forumowym marudzeniem dla samego marudzenia) ?

Edited by SpiderPL
Link to comment

Moim zdaniem o wiele lepszą motywacją dla twórców serwisu jest społeczność którą skupia dany serwis i która wywiera dany wpływ na jego rozwój (czego doskonałym przykładem na GC jest Polska).

 

Jeśli ktoś z was narzeka, że nie ma tego czy innego na GC to najpierw niech sam sobie odpowie na pytanie:

Czy zrobiłem cokolwiek by funkcjonalność na której mi zależy pojawiła się na GC (poza forumowym marudzeniem dla samego marudzenia) ?

 

Inaczej to widzę, już z definicji... Oczywiście Wasz (Ty, Toczygroszek, wcześniej Kwieto i jeszcze kilka osó:blink: wkład jest wielki - inni użytkownicy, za to są wdzięczni, tylko czemu wychodzisz z założenia, że użytkownicy w komercyjnym serwisie powinni zmieniać ten serwis aby jankesi zarabiali???

W normalnym, koleżeńskim kontekście rozumiem wolontariat - pomagam koledze, bo sobie nie radzi.

 

W Waszym przypadku, mamy znacznie większe zaangażowanie (jeszcze raz Chwała Bohaterom!) - jak kiedyś pisałeś "non profit" - jeśli tak jest, ja tego nie rozumiem. Nie jest to powszechna postawa, w naszym kręgu kulturowym - frajerstwem, jest nazywana - dlatego chyba innym do nurtu trudno się przyłączyć.

 

Osobiście myślę, że wzbogacając serwis o fajne kesze, jestem z nim kwita - robię to, bo lubię szukać i chcę innym sprawiać frajdę z szukania. Jeśli ktoś prowadzi taki serwis dla kasy, nie powinien wymagać ode mnie więcej! Jeśli jednak nie stara się abym chciał to robić na tej platformie (a oczekuje abym za proste funkcje płacił), to mam wrażenie że i mnie jak frajera traktuje... Może to jakaś norma (?), a ja tylko jej nie rozumiem :(

Link to comment

No widzisz żywcu. A ja mam zupełnie inne podejście. Wybrałem serwis który mi najbardziej odpowiada i w ramach tego danego serwisu z którego korzystam staram się coś zrobić by przede wszystkim sobie ułatwić z niego korzystanie a przy okazji zapewne korzystają też inni. Nie interesuje mnie czy ten serwis (z którego korzystam) zarabia na użytkownikach czy też nie. Dopóki podoba mi się jego oferta to mogę za niego płacić. Nikt też nie wymaga od ciebie byś coś robił skoro płacisz za daną usługę. Ale chyba masz świadomość za co płacisz (wiesz co kupujesz) więc nie wiem skąd oburzenie że czegoś tam nie ma. Nie podoba się to nie kupujesz i tyle. To tak jakbyś kupił samochód i się denerwował, że nie można nim latać...

 

Wracając do płatnych i darmowych serwisów to nie oszukujmy się. Serwisy są darmowe tylko w dwóch przypadkach: są na tyle małe że są tanie w utrzymaniu lub są na tyle duże i popularne, że potrafią na siebie zarobić na reklamie lub z datków (dużej ilości użytkowników). OC ma ok. 8 tyś skrzynek, a GC ma 1,25 mln. OC już dawno miał problemy wydajnościowe (teraz jest trochę lepiej). Jak sądzisz ile Groundspeak ma serwerów? Patrząc na stosunek ilości keszy powinien mieć ok 150, patrząc na stosunek użytkowników (8 tyś do 4-5 mln) to jeszcze więcej, patrząc na ilości logów (220 tyś w ciągu całego istnienia OC do 2,4 mln w ciągu 30 dni) również dużo więcej. Jak sądzisz ile kosztuje utrzymanie jednego serwera dedykowanego? Nie życzę OC tego by był tak popularny na GC bo z kont premium (które na pewno by wprowadził) i reklam (wąska grupa odbiorców o szczególnych zainteresowaniach) by się nie utrzymał, a generowanie GPXów z całej bazy zarznęło by wtedy serwery. Myślisz, że GS kasuje miliony $ od userów, a na serwery i na pensje dla całej masy ludzi wydaje grosze? Sadzę że gdyby nie dodatkowa sprzedaż TB i gadżetów to Groundspeak z reklam i premium by się nie utrzymał. Ale Ciebie to zapewne i tak nie przekona bo ty już dawno "wiesz" jaki jest Groundspeak.

Edited by SpiderPL
Link to comment

Wytłumacz mi zatem Hipulu drogi, czemu wielu z tych, co mówi o "potrzebie konkurencji" staje na głowie, aby wykreować ich "konkurencyjny" serwis jako jedyny słuszny? Zapewne wiesz o czym mówię i możesz z łatwością sobie przypomnieć konkretne sytuacje.

 

To już Twój kolejny post, w którym piszesz o systemach komputerowych, telewizorach, ubraniach a nie o geocachingu. Strata czasu dla nas obu.

 

Toczygroszku, ja Cię bardzo przepraszam, ale dlaczego uważasz, że geocachingu zasady rynku nie dotyczą?

Link to comment

Minęły 3 miesiące odkąd wystartował serwis Garmina. Przez ten czas zostało zarejestrowanych 57 skrytek na terenie Polski. Każda z tych skrytek jest zarejestrowana przynajmniej w jednym innym serwisie, tak więc nie ma ani jednej skrytki która byłaby zarejestrowana tylko w serwisie Garmina. Można więc stwierdzić, że serwis ten jest kolejnym niewypałem Garmina.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...