Jump to content

Nowy serwis geocachingowy


nemrodek

Recommended Posts

Jak niektórzy pewnie zauważyli ruszył nowy serwis geocachingowy, założony przez Garmina: Opencaching.com Nazwa nieco myląca, ale nie ma nic wspólnego z OC.

 

Strona mi sie wyświetliła po Polsku - to na pewno duży plus. Widzę, że jest możliwość importu swoich cachy z GC (nie wiem czy to sie odbywa ze strony gc czy z pliku GPX).

 

Co wy na to? Myślicie, że będzie to mocna konkurencja dla Groundspeak'a?

Link to comment

Jak usłyszałem, że Garmin tworzy własny serwis geocachingowy pomyślałem, że Groundspeak będzie mieć poważny problem. To co dzisiaj ujrzałem rozbawiło mnie do łez. Ogromna firma zatrudniająca masę projektantów, programistów i testerów nie potrafi zrobić porządnie strony. Niby jest tam napisane "beta" ale ja bym tego nawet "alfą" nie nazwał. Masa błędów, m.in. w GPXie był mail (już poprawili), gdy login jest zajęty to info, że e-mail już jest zarejestrowany a nie login zajęty, mi się nie udało zalogować znalezienia, w przypadku gdy data znalezienia jest sprzed daty rejestracji skrzynki to wtedy jest info, że nigdy nie została znaleziona, brak loginu przy znalezieniu. Do tego system strasznie ubogi: brak zdjęć, atrybutów, nie ma PQ. Jeśli to miał być serwis który miał na celu przejęcie klientów Groundspeaka to się chyba Garmin za bardzo pośpieszył. Jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ja dzisiaj zobaczyłem serwis z masą błędów, ubogą funkcjonalnością i interfejsem jak dla 5-letnich dzieci...

 

Komentarz znaleziony w sieci:

 

Q: "How awesome is your cache?"

A: Log into Geocaching.com to find out.

 

:anibad:

Edited by SpiderPL
Link to comment

Jak usłyszałem, że Garmin tworzy własny serwis geocachingowy pomyślałem, że Groundspeak będzie mieć poważny problem. To co dzisiaj ujrzałem rozbawiło mnie do łez. Ogromna firma zatrudniająca masę projektantów, programistów i testerów nie potrafi zrobić porządnie strony....

Ja bym się nie śmiał :mad:

Krzychu duże piwo Ci stawiam jeśli za rok "gc.com", będzie miało więcej skrzynek w Polsce!

 

No cóż początki bardzo skromne ale chyba z GS'em niecały miesiąc temu się poprztykali...

OK, pożyjemy zobaczymy...

BTW: geokrety już obsługują skrzynki z tej bazy :anibad:

Link to comment

W sumie to jest raczej niemożliwe gdyż 75% skrzynek z oc.pl to skrzynki zakopane i są one niezgodne z regulaminem oc.com.

 

BTW skąd masz takie informacje:

 

No cóż początki bardzo skromne ale chyba z GS'em niecały miesiąc temu się poprztykali...

?

 

Bo z moich informacji wynika, że nikt z nikim się nie poprztykał tylko po prostu Garmin postanowił zarobić na Geocachingu... Ktoś powie: Ale przecież oc.com jest darmowy! Odpowiem: w tej chwili jest...

Edited by SpiderPL
Link to comment

W sumie to jest raczej niemożliwe gdyż 75% skrzynek z oc.pl to skrzynki zakopane i są one niezgodne z regulaminem oc.com.

To co? - zakład przyjmujesz?

Ja osobiście myślę, że wiele z "GC" też się dopisze...

Swoją drogą, to fajne że w ciągu miesiąca i "polską skórkę" zrobili :anibad:

Link to comment

BTW skąd masz takie informacje:

 

No cóż początki bardzo skromne ale chyba z GS'em niecały miesiąc temu się poprztykali...

?

 

Bo z moich informacji wynika, że nikt z nikim się nie poprztykał tylko po prostu Garmin postanowił zarobić na Geocachingu...

 

Eeee..., takie tam plotki - kto by się tym przejmował :anibad:

Link to comment

Nie wiem, czy będzie to konkurencja dla Groundspeaka, ale na pewno będzie to kolejna upierdliwość dla zwykłych geocacherów i pewnie kolejne nieprzyjemności zamiast fajnej zabawy. Na pewno będzie to atrakcyjna oferta dla ludzi chcących jakoś wyrazić swoją niechęć wobec Groundspeaka, tak jak ma to do tej pory miejsce, bo poza taką motywacją w ogólnie widzę racji bytu tego serwisu. Może ktoś złapie się na chwytliwe hasło "darmowy", nie czytając już w angielskim regulaminie, że Garmin zastrzega sobie prawo m. in. do sprzedaży tych danych. Garmin nie jest organizacją dobroczynną, tylko firmą zarabiającą na swoich produktach. Nie należy mieć złudzeń, że inicjatywa ta nastawiona jest na zysk, trudno w tym momencie jeszcze powiedzieć na czym on będzie polegał.

 

Teoretycznie serwisów geocache można stworzyć nieskończoną ilość. Problem w tym, że Ziemia jest jedna.

Link to comment

przeczytałem wątek OC na ten temat i jeden z dyskutantów zamieścił tam taki cytat z nowego serwisu

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mail, gdy ktoś zarejestruje ukrytą przez Ciebie skrzynkę?

YesNo thanks

 

to znaczy, że ktoś może tam zarejestrować moją skrzynkę zarejestrowaną na gc?

Link to comment

przeczytałem wątek OC na ten temat i jeden z dyskutantów zamieścił tam taki cytat z nowego serwisu

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mail, gdy ktoś zarejestruje ukrytą przez Ciebie skrzynkę?

YesNo thanks

 

to znaczy, że ktoś może tam zarejestrować moją skrzynkę zarejestrowaną na gc?

 

Teoretycznie każdy może to zrobić jeśli tylko chce na jakimkolwiek z obecnie funkcjonujących serwisów.

Link to comment

no niby tak, ale tu wydaje się, że jest to dopuszczone przez sam serwis.

Znam jeden taki przypadek na gc, ale po interwencji rzeczywistego właściciela, cache został zarchiwizowany

 

Może nie jest wprost, ale wydaje mi się że tym zapisem:

 

You also represent and warrant that any Geocaching Data submitted by you is accurate, refers to a public and safe location, and is not restricted by any applicable law or regulation. You agree that you are solely responsible for verifying the accuracy and lawfulness of any Geocaching Data contributed by you directly or indirectly to the Website.

 

Garmin zrzeka się odpowiedzialności za legalność danych na rzecz użytkownika. A kopiowanie i publikowanie danych z GC bez zgody Groundspeaka jest nielegalne.

Link to comment

Myślę że limit 1 mili pomiędzy skrzynkami mocno obniży atrakcyjność tego serwisu. Wiele osób nie będzie w stanie przenieść tam swoich skrzynek, szczególnie jeśli zakładało je w miastach. W serwisie nie będzie również się dało wskazać wielu ciekawych miejsc skupionych na małym obszarze.

 

Ogólnie jeśli jedna osoba z jakiegoś miasta przeniesie swoje skrzynki, to może zablokować możliwość migracji skrzynek kolejnych osób z tego miasta.

 

W obszarze zajętym przez 1 skrzynkę OC.com zmieści się nawet 100 skrzynek GC (limit 0.1 mili) lub nieco więcej OC.

Link to comment

Jak usłyszałem, że Garmin tworzy własny serwis geocachingowy pomyślałem, że Groundspeak będzie mieć poważny problem. To co dzisiaj ujrzałem rozbawiło mnie do łez.

Mnie to nie rozbawiło, a trochę rozczarowało. Mogli popracować nad tym do nowego roku i wypuścić przyjaźniejszy serwis. Zaskoczyli mnie na minus. Podobnie na minus zaskoczyli mnie ludzie wypisujący komentarze pod anonsem Garmina na Fb. Mam wrażenie, że informacja o oc.com przyciągnęła wyjątkowa ilość plujących jadem sekciarzy spod znaku Gs.

Jestem zwolennikiem konkurencji w każdej dziedzinie, lubię nowości i z ciekawością będę się przyglądał rozwojowi oc.com.

Link to comment
przeczytałem wątek OC na ten temat i jeden z dyskutantów zamieścił tam taki cytat z nowego serwisu
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mail, gdy ktoś zarejestruje ukrytą przez Ciebie skrzynkę?

YesNo thanks

 

to znaczy, że ktoś może tam zarejestrować moją skrzynkę zarejestrowaną na gc?

 

Myślę, że to przez bylejakość tłumaczenia (BTW - jak przełączyć sobie język na inny? w preferencjach nie ma...). Chyba miało być: "ktoś zaloguje znalezienie ukrytej przez Ciebie skrzynki" - pewnie tłumaczył ktoś, kto o geocachingu wie niewiele (albo się googlem posłużył)...

Link to comment
przeczytałem wątek OC na ten temat i jeden z dyskutantów zamieścił tam taki cytat z nowego serwisu
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mail, gdy ktoś zarejestruje ukrytą przez Ciebie skrzynkę?

YesNo thanks

 

to znaczy, że ktoś może tam zarejestrować moją skrzynkę zarejestrowaną na gc?

 

Myślę, że to przez bylejakość tłumaczenia (BTW - jak przełączyć sobie język na inny? w preferencjach nie ma...). Chyba miało być: "ktoś zaloguje znalezienie ukrytej przez Ciebie skrzynki" - pewnie tłumaczył ktoś, kto o geocachingu wie niewiele (albo się googlem posłużył)...

Zgadza się. Zwróćcie uwagę że przy logowaniu znalezienia jest "Zarejestruj tę skrzynkę".

 

Ale import keszy innego użytkownika jest możliwy:

 

http://www.opencaching.com/#settings/import

 

Można zaimportować znalezienia jak i założenia:

 

You can import a gpx file with information about geocaches you have already hidden. Only upload geocaches that you own. You will have a chance to review and change all the information before the cache is published.

I o ile złośliwości polegające na rejestracji czyiś skrzynek będą rzadkością to pomyłki mogą być częste. Np. ktoś zaimportuje MyFinds z GC jako ukrycia i już mamy problem...

Link to comment

Kolejny błąd:

 

1) Na oc.com nie można zmienić maila, ale można na myGarmin. Wchodzimy więc na: https://my.garmin.com/mygarmin/customers/ac...tSettings.faces i zmieniamy maila.

 

2) Logujemy się na oc.com używając nowego emaila bo stary już nie będzie działać. W ustawieniach dalej mamy stary adres email.

 

Wygląda na to, że niepotrzebnie gdzieś na oc.com przechowują dodatkowo email i go nie zmieniają.

 

No i kolejny poważny błąd to sposób przedstawiania linków które są postaci "http://www.opencaching.com/#". ten "#" (traktowany jako link do sekcji danej strony) powoduje, że gdy strona się wysypie (np. z powodu JS) to już później nic nie działa i trzeba odświeżyć stronę (Ctrl+F5).

Link to comment

Żywcu, weź wyluzuj bo jak na razie to robisz głównie OT w tym wątku...

Ja wyluzowałem dawno, nawet się powstrzymałem mimo nic nie wnoszącemu atakowi ze strony Roberta_M i raczej ten atak jako OT należy traktować (pomijając już fakt złamania regulaminu forum), ja pisałem jednak w temacie i odpowiadając na pytanie Nemorodka... .

Link to comment
Nie dostrzegam żadnego pożytku dla zwykłego geocachera w powstaniu tego serwisu

Podstawową zaletą jest możliwość wyboru. Ludzie są różni i każdy będzie mógł wybrać taki ogólnoświatowy serwis, który mu bardziej pasuje. To jest właśnie ten pożytek dla zwykłego geocachera.

Wcześniej były inne strony tego typu, ale trzeba jasno powiedzieć - interfejsy miały archaiczne. Beta oc.com daje uzasadnioną nadzieję, że może zaoferować coś jakościowo konkurencyjnego do oferty potentata.

Link to comment

Mnie się sam serwis podoba, ale może dlatego że drażni mnie archaiczność GC, połapać się gdzie co jest zajęło mi tygodnie. OCC jest bardziej intuicyjny, domyślam się że takie rzeczy jak atrybuty to kwestia czasu(zwłaszcza że wczoraj nie dało się zalogować znalezienia skrzynki nawet). Czy bym przerzuciła swoje kesze tam? Czemu nie, ale najpierw chcę zobaczyć jak się będzie reklamować. Bo to może przysporzyć moim skrzynkom więcej mugoli niż potrzebne.

 

No i nie podoba mi się to, że Garmin ma 100% praw do opisu mojego kesza, tak trochę nie bardzo.

 

Ale jest ruch w interesie, to dobrze, bo może dzięki temu GC weźmie się do roboty i zrobi swój serwis bardziej współczesny. Np. Przełączanie pomiędzy opisem html a zwykłym edytorem co na OC jest od zarania a tu jak za króla Ćwieczka. Konkurencja zawsze dobrze robi użytkownikom :anibad:

Link to comment

Thathanka - podstawową wadą jest to, że Ziemia jest jedna i nie rośnie a geocaching to nie gra wirtualna tylko ściśle powiązana z konkretnymi miejscami. Jeśli nie przeszkadzają Ci dotychczasowe naparzanki z tego tytułu i prosisz o więcej - droga wolna, powodzenia. Właściwie już pomału wkręciłeś się w konflikt pisząc tekst o "sekciarzach". Zachęcam także na przeniesienie dyskusji na ten temat na forum tamtego serwisu, gdyż to tutaj nie jest do tego przeznaczone.

Link to comment
Jeśli nie przeszkadzają Ci dotychczasowe naparzanki z tego tytułu i prosisz o więcej - droga wolna, powodzenia.

Nie przeszkadzają mi. Marzenia o Arkadii porzuciłem będąc jeszcze nastolatkiem.

 

Właściwie już pomału wkręciłeś się w konflikt pisząc tekst o "sekciarzach".

Nie jestem stroną konfliktu, a mój komentarz odnosił się do niemal histerycznej reakcji niektórych geokeszerów (głównie amerykańskich) nie dopuszczających myśli, że można bawić się poza GC.

 

Mam nadzieję, że dzięki konkurencji z OX, Groundspeak przestanie być tak amerykocentryczny i będzie, jak pisze Lavinka, trochę bardziej wygodny. Zależy mi na tym, bo cały czas uważam, że jest to najlepszy geocachingowy serwis na świecie. Niech OX depcze mu po piętach, bo to dobrze robi. :anibad:

Link to comment

Ja osobiście nie zamierzam na ten moment nic publikować na OCC, bo już wystarczająco upierdliwe jest utrzymywanie dwusystemowości OC/GC.

 

Jedynym uzasadnieniem dla mojej dwusystemowości jest to że (piszę o Pomorzu) GC zapewnia odwiedziny użytkowników międzynarodowych, a OC zapewnia odwiedziny użytkowników polskich.

 

Skoro OCC jest z założenia projektem międzynarodowym to dubluje się z GC. Nie ma więc dla mnie sensu dokładać trzeciego miejsca do publikacji własnych skrzynek. Do tego dochodzą problemy z aktualizacją danych, równoległymi wpisami itp. Poza tym, tak jak już pisałem, jest problem z zasadą 1 mili - z moich kołobrzeskich skrytek w centrum mógłbym przenieść max. dwie.

Link to comment
Poza tym, tak jak już pisałem, jest problem z zasadą 1 mili - z moich kołobrzeskich skrytek w centrum mógłbym przenieść max. dwie.

Nie prawda, to tylko sugestia (chyba omyłkowo zapisano 1 a nie 0,1) - system puszcza skrzynki o mniejszym dystansie :P

Dobrze wiedzieć, jakby co :ph34r:

Link to comment

Informacja dla niedowiarków, którzy uważają że 1 mila nie jest błędem:

 

W Firefoxie wpisujemy about:config i szukamy zmiennej intl.accept_languages. Klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy "modyfikuj" i zmieniamy wartość z "pl, en-us, en" na "en-us, en", odpalamy stronę OX - zostanie ona wyświetlona po angielsku:

 

Caches should be placed at least 0.1 miles from each other so there’s no confusion about which cache someone has found.

Co ciekawe w wersji holenderskiej też jest inna wartość:

 

Plaats caches op minste 200 meter van elkaar, zodat er geen verwarring ontstaat over welke cache iemand heeft gevonden.

Po zabawie przywracamy oryginalną wartość parametru poprzez wybór kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybór "resetuj"

Edited by SpiderPL
Link to comment

Jednak, jeśli się mylę to piwo u mnie masz i tak... - oficjalnie też przyznam się do błędu na forum.

Myślę, że powinieneś wtedy jeszcze wpłacić 50 zł na rzecz Radia Maryja.

Robercie, ta wycieczka poprawiła Ci samopoczucie?

 

Zażartowałem tylko, nie miałem zamiaru Cię obrazić, czy poprawić sobie samopoczucia. Następnym razem będę poważny.

 

 

Odnośnie tematu:

Obecnie jestem użytkownikiem dwóch serwisów i coraz bardziej mnie to irytuje. Wydaje mi się, że o jeden za dużo, tylko ciężko zrezygnować z jednego. Dlatego nie mam zamiaru używać kolejnego serwisu, tym bardziej, że start mieli fatalny.

Nie rozumiem po co otwierać serwis, który nie jest ani trochę dopracowany. Dużo skrzynek będzie tam dwu lub trzy systemowych. Według mnie GS nie wiele to zmotywuje do pracy. Ma już wielu zadowolonych klientów, którzy tak szybko z GS nie zrezygnują. Kwestia bezpłatnego serwisu międzynarodowego będzie wabić Polaków, ale dla zachodnich poszukiwaczy to nie jest żaden argument.

 

Właśnie przed chwilą skopiowałem log z OC ze skrzynki Krakowskiej. Wydaje mi się, że tak to właśnie będzie się odbywać. Dwu systemowe skrzynki, dwu systemowe logi, podwójne problemy. Nie jestem testerem, ale jak na razie to wiele rzeczy na stronie nie działa poprawie.

Edited by Robert_M
Link to comment

[..]

Obecnie jestem użytkownikiem dwóch serwisów i coraz bardziej mnie to irytuje. Wydaje mi się, że o jeden za dużo, tylko ciężko zrezygnować z jednego. Dlatego nie mam zamiaru używać kolejnego serwisu, tym bardziej, że start mieli fatalny.

Nie rozumiem po co otwierać serwis, który nie jest ani trochę dopracowany. Dużo skrzynek będzie tam dwu lub trzy systemowych. Według mnie GS nie wiele to zmotywuje do pracy.

mylisz sie, pierwsze efekty juz widac.

we wtorek dostalem notyfikacje, ze zaczynaja (w koncu) prace nad API do serwisu, w czwartek ze zaczynaja robic system ocen skrzynek - no po prostu szok! :lol:

nie pamietam, od jak dawna userzy o to marudza, ale nagle teraz zostali cudownie wysluchani.. :D

Ma już wielu zadowolonych klientów, którzy tak szybko z GS nie zrezygnują.

jak w kazdym biznesie, podstawa to ciagly wzrost i rozwoj. bazowanie na dotychczasowej liczbie userow z nadzieja, ze szybko nie zrezygnuja to raczej kiepskie planowanie przyszlosci.

a jak tu teraz pozyskac rzesze nowych userow, chcacych z zadowoleniem oplacac coroczne skladki, skoro obok jest inny serwis zupelnie darmowy?

moze w tej chwili OX nie jest byt udanym startupem, ale za rok dwa podejrzewam, ze to juz nie bedzie beta, a calkiem udany site zgarniajacy jednak swoj kawalek z tego slodkiego geocachingowego ciasteczka :lol:

i co wtedy GS? jak widac, zaczyna dzialac juz dzis anonsujac nowe funkcjonalnosci, o ktore userzy napraszali sie przez lata..

Kwestia bezpłatnego serwisu międzynarodowego będzie wabić Polaków, ale dla zachodnich poszukiwaczy to nie jest żaden argument.

masz jakies dane w tym zakresie? np. jakis wysoki odsetek "zachodnich poszukiwaczy" z kontem premium, do wszystkich zachodnich poszukiwaczy?

bo tak, to mozna roznie gdybac..

Nie jestem testerem, ale jak na razie to wiele rzeczy na stronie nie działa poprawie.

patrzac na software Garmina, ktory dolaczaja do swoich zabawek, trudno sie dziwic aktualnemu stanu rzeczy ;)

cale szczescie, ze hardware wychodzi im znacznie lepiej. choc z firmware to juz znow loteria..

tak czy inaczej, to wersja beta, pozyjemy zobaczymy.

 

a moze w ogole jest tak, ze Garmin rzucil paru praktykantow, zeby trzasneli na szybko i bez budzetu jakis site do tego, no.. acha, geocachingu, teraz wszyscy sie emocjonuja, patrza, sprawdzaja, a tak naprawde chodzi o medialne zamieszanie i upchniecie paru dodatkowych unitow GPS, hehe ;)

 

jestem bardzo ciekaw, jak to sie wszystko rozwinie, i bede kibicowal, bo nic tak dobrze nie robi Zwyklemu Uzytkownikowi, jak konkurencja, juz nawet w wersji beta :mad:

Link to comment
mylisz sie, pierwsze efekty juz widac. we wtorek dostalem notyfikacje, ze zaczynaja (w koncu) prace nad API do serwisu, w czwartek ze zaczynaja robic system ocen skrzynek - no po prostu szok! ;) nie pamietam, od jak dawna userzy o to marudza, ale nagle teraz zostali cudownie wysluchani.. :D

To akurat jest zbieg okoliczności.

 

P.S. API będzie dostępne tylko dla wąskiej grupy partnerów. Statystyczny kowalski lub nawet mała programistyczna firemka robiąca soft do Geocachingu nie będzie mieć do niego dostępu, więc nie ma się co fascynować.

Edited by SpiderPL
Link to comment

Z tymi nowinkami na GC to do tych rzeczy przygotowują się już od miesięcy, więc nie wiem, czy jest tu jakiś związek. Tak na marginesie nie jestem zadowolony z wprowadzenia systemu ocen, uważam, że to zły pomysł, ale to już inna bajka na osobny temat.

 

Co do płatności/bezpłatności - dla kogoś kto keszuje dużo te parę dolców to na prawdę bez znaczenia i wiem to po sobie. Tym bardziej dla geocachera zachodniego, gdzie koszt rocznego premium to równowartość 1-2 godzin pracy. GC to przede wszystkim ogromna społeczność geocacherów i ogromna baza skrytek i to jest kwestią kluczową. Wielu ludzi od lat bawi się na GC i ma tam tysiące znalezień i wpisów w swoich skrytkach, przyjaciół, z którymi wspólnie keszuje, spotyka się na eventach, ma wypuszczone swoje Travel Bugi itd. itp. - to wszystko powoduje, że ci użytkownicy nie porzucą tego serwisu. To samo z resztą tyczy się lokalnych serwisów takich jak w Polsce, jeśli ktoś tam zaczął swoją zabawę, to czuje się emocjonalnie z nim związany, to coś jak wierne kibicowanie swojej drużynie piłkarskiej - nawet jeśli dostaje od wszystkich baty. Oczywiście, czasem pojawiają się niezadowoleni użytkownicy, którym np zabroniono opublikować jakiejś skrytki, albo wdał się w jakąś potyczkę personalną i archiwizuje skrytki w jednym serwisie po to, aby umieścić je w innym. Jeszcze jest jedna unikalna opcja na GC - skrytki Premium Memebers Only - nie do zastosowania w tej formie w innym serwisie, a dla wielu z różnych względów cenione. Moim zdaniem większość opinii o tzw. "lepszości" serwisów (zwłaszcza oparte o wygląd witryny) jest podyktowana przyzwyczajeniem do "macierzystego" serwisu. Z tego też względu kążdy nowy serwis może liczyć głównie na zupełnie świeżych, niezorientowanych użytkowników, albo na tych "obrażonych" z innego. Dobrym przykładem są Czechy i Polska - kraje z tego samego kręgu kulturowego i gospodarczego. W obu funkcjonuje GC i lokalny serwis na platformie opencaching. Czytając opinie, że GC jest drogi, nieintuicyjny w dodatku po angielsku zaczynam mieć kompleksy wobec Czechów, którzy idąc tym tropem są bogaci, inteligentniejsi (nie mają problemów z poruszaniem się w serwisie) no i lepiej wykształceni (nie przeszkadza im angielski). Przypomina mi się też, jak bardzo była niegdyś krytykowana postać reviewera na GC, że to ograniczenie wolności, cenzura i w ogóle dramat ponury, kiedy jednak ta instytucja pojawiła się w serwisie owych krytykantów, nie pojawiły się już te same argumenty. Przykłady można mnożyć i to doskonale pokazuje ten cały mechanizm, do którego dorabia się niestworzone teorie.

 

Wielu doświadczonych geocacherów zdaje sobie sprawę z problemów wynikających z istnienie kilku serwisów. Pomijając nawet ten aspekt, chyba nikt nie wspomniał o kluczowej kwestii nowego serwisu jakim jest jego kompletne pozostawienie samopas, które będzie wkrótce prowadziło do bajzlu. Z tego co widzę nie ma tam żadnych reviewerów, nikt nie nadzoruje prawidłowości ustawionych typów skrytek, brak jest tam też z tego co się zorientowałem dodatkowych waypointów - to są rzeczy elementarne dla kogoś, dla kogo zabawa w geocaching nie kończy się na przeglądaniu witryny. Wydaje się, że twórcy serwisu też sobie z tego nie zdają sprawy. Pomijając wszystkie kwestie, nie ma (i nie sądzę, by powstał) serwisu będącego równie poukładanym i przyjaznym dla poszukiwacza jakim jest GC (mam na myśli prawidłowo określone typy skrytek, waypointy, limity odległości, zakaz zakopywania i inne obostrzenia dotyczące ukrywania i dostępności pojemników).

Edited by toczygroszek
Link to comment

Nie wiem, czy będzie to konkurencja dla Groundspeaka, ale na pewno będzie to kolejna upierdliwość dla zwykłych geocacherów i pewnie kolejne nieprzyjemności zamiast fajnej zabawy.

Konkurencja to akurat bardzo dobra rzecz.

Gdyby MS nie miał konkurencji to pewnie do dzisiaj byśmy oglądali bluescreeny i co jakiś czas wciskali reset. Pamiętaj o tym.

 

Nikt nikomu pod bronią nie każe się rejestrować więc nie szukajmy problemu tam gdzie go nie ma :anicute:.

A może dzięki temu ceny usług GS się obniżą (lub przynajmniej nie wzrosną) i pojawi się kilka ciekawych funkcjonalności, które normalnie nie pojawiłyby się lub trzeba by się o nie długo prosić.

Link to comment

Konkurencja to akurat bardzo dobra rzecz.

Gdyby MS nie miał konkurencji to pewnie do dzisiaj byśmy oglądali bluescreeny i co jakiś czas wciskali reset. Pamiętaj o tym.

 

Ten sam wciąż nietrafiony argument wraca jak bumerang. Geocaching to nie komputer. Używając systemu Windows nie ma znaczenia, czy mój sąsiad używa tego samego systemu, Linuxa czy coś jeszcze. Przynajmniej tak długo jak każdy z Was ma osobne komputery. Gdybyś jednak miał zainstalowany Windows na swoim komputerze a ktoś inny postanowił sobie zainstalować inny system na tym samym komputerze, nie wiem czy byłbyś taki zadowolony. Tak jest z Geocachingiem, bo ziemia jest jedna. Można to przyrównać do konkurencji w stacjach radiowych albo telewizyjnych przy kompletnej samowolce doboru częstotliwości.

 

No dobra - dość porównań - pokaż mi konkrety. Jaką korzyść ma przykładowo dla mnie, jako dla użytkownika GC powstanie kolejnego serwisu? Przez ostatnie lata zabawy zetknąłem się tylko z minusami - a to ktoś ma pretensje, aż moja skrytka jest za blisko innej, a to ktoś ukryje swoją 1,5 od mojej (dobrze przynajmniej, że bez pretensji), a to różnego rodzaju epitety tylko dla tego, że nie koniecznie chcę "wspierać konkurencję", mniejsza liczba zakładających i szukających w serwisie wynikająca w 90% z dezinformacji, kryptoreklamy, czarnego PR-u i wybiórczego porównawstwa powodowanego ideową niechęcią. Z byle powodu ktoś się obraża (bo ma być tak jak chcę i nikt minie będzie mówił jak ma zakładać skrytki) i archiwizuje skrytki rejestrując je demonstracyjnie na innym serwisie.

Więc pokaż mi, gdzie tu korzyść? Fajna zabawa z jaką miałem się okazję zetknąć w Irlandii w Polsce okazuje się wojną ideową (bo jest tzw. "konkurencja" - sic!). Cena za PM nie zmieniła się od początku wprowadzenia tej opcji, a praktycznie co miesiąc są wprowadzane jakieś nowe funkcjonalności. Z połowy praktycznie nie korzystam i uważam, że to są bajery dla ozdoby. Teraz maja wprowadzić jakiś system ocen czy rekomendacji - kolejny bajer bez znaczenia. Jest może parę funkcjonalności, które można wprowadzić, ale tak na prawdę nie, co by było przełomowe. Wprowadzą polskie znaki, to po wgraniu do GPSa albo palmtopa się wykrzaczą i nie zrozumiesz własnego języka.

 

Szczerze mówiąc to mam zupełnie inna nadzieję - że ten ruch Garmina spowoduje, że pojawi się jakaś konkurencja na rynku GPSów - np wysforuje się Magellan. Garmin oferuje coraz gorszą jakość usług, CNE to jest jakaś farsa, sam sprzęt też niestety pozostawia wiele do życzenia. Konkurencja w tej branży jest wręcz wskazana, a nie niesie żadnych negatywnych skutków dla użytkownika.

Link to comment

Używając systemu Windows nie ma znaczenia, czy mój sąsiad używa tego samego systemu, Linuxa czy coś jeszcze.

Owszem, ma znaczenie. Powoduje to, że firma produkująca Twój Windows z chęcią sprzedała by go temu co używa Linuxa. Polepsza więc system, daje dodatki, obniża cenę, organizuje promocje. Korzystasz na tym nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

 

Przynajmniej tak długo jak każdy z Was ma osobne komputery. Gdybyś jednak miał zainstalowany Windows na swoim komputerze a ktoś inny postanowił sobie zainstalować inny system na tym samym komputerze, nie wiem czy byłbyś taki zadowolony. Tak jest z Geocachingiem, bo ziemia jest jedna.

Ziemia jest jedna ale nie jest moją własnością w przeciwieństwie do przytoczonego komputera. Różnica jest więc bardzo zasadnicza.

 

No dobra - dość porównań - pokaż mi konkrety. Jaką korzyść ma przykładowo dla mnie, jako dla użytkownika GC powstanie kolejnego serwisu?

Konkurencja i walka o klienta to naprawdę fajna rzecz. Dziwne, że dorosłemu człowiekowi trzeba to tłumaczyc.

 

Jeżeli ktoś chce Ci podebrać klientów to co robisz? Wbijasz czy starasz się jednak tych klientów w jakiś sposób zatrzymać? Jakie są sposoby zatrzymania klienta? Dla Ciebie pewnie to minus - musisz się rozwijać, polepszać usługi, obniżać ceny. Ale dla klienta... Owszem - są minusy, jak piszesz. Jednak nikt tu nikomu nic nie każe. Ludzie i tak zagłosują nogami co im się bardziej podoba i tak powinno to wyglądać.

 

mniejsza liczba zakładających i szukających w serwisie (...)

Czy ja wiem czy to akurat dla GC gorzej.... Moim zdaniem wręcz przeciwnie.

 

Z byle powodu ktoś się obraża (bo ma być tak jak chcę i nikt minie będzie mówił jak ma zakładać skrytki) i archiwizuje skrytki rejestrując je demonstracyjnie na innym serwisie.

To są promile wszystkich osób więc nie warto sobie tym głowy zawracać. Nie mów mi, że nie ma takich typów na GC bo normalnie nie uwierzę.

Poza tym często sam jesteś sobie winien bo, nie oszukujmy się, w każdej dyskusji musiałeś mieć ostatnie zdanie. Proszę nie odczytuj tego jako wrzuty.

Link to comment

Używając systemu Windows nie ma znaczenia, czy mój sąsiad używa tego samego systemu, Linuxa czy coś jeszcze.

Owszem, ma znaczenie.

 

Miałem na myśli negatywne skutki, tak jak ma to miejsce w geocachingu, dla tego nie obraź się, ale porównanie do systemów komputerowych jest nietrafione i rzekłbym populistyczne.

 

Nie gniewaj się, ale nie chcę prowadzić dyskusji w formie riposty na każde, wyrwane z całości zdanie. Moja wypowiedź jest nierozerwalną całością, dla tego nie ma sensu dyskutować nad wybranymi jej elementami, gdyż cały jej sens ląduje gdzieś na manowcach.

 

Prosiłem o konkrety - w którym wypadku użytkownik GC zyskuje po pojawieniu się nowego serwisu? Podałem przykłady negatywnych i jak najbardziej realnych skutków (nie wymieniłem nawet wszystkich). Z moich obserwacji również wynika, że nowy system aby przyciągnąć nowych użytkowników rezygnuje (początkowo) z pewnych niezbędnych w przypadku dużego serwisu ograniczeń, powodując pewnego rodzaju krok w tył. Konkretny przykład - brak reviewerów, czyli "u nas możesz założyć co chcesz bez żadnej kontroli", co po jakimś czasie prowadzi do bajzlu i w końcu powołanie takiej instytucji staje się niezbędne.

 

Meczą mnie już slogany i te same, jakże chwytliwe hasła, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością geocachingu

 

Przepraszam również, że bronię swojego zdania, nie przypuszczałem że jest to źle widziane.

Link to comment

Prosiłem o konkrety - w którym wypadku użytkownik GC zyskuje po pojawieniu się nowego serwisu?

Nie mam ochoty na kolejną potyczkę z autorem wypowiedzi ale tu widzę podstawowy problem jaki u kolegi diagnozuję.

Otóż ma znaczenie czy użytkownik jest otwarcie nastawiony na zmiany, w tym zmianę platformy. Punkt widzenia cytowanego użytkownika GC nie przewiduje możliwości (celowości) korzystania z innej (niż oferowana przez GS) bazy - wtedy tylko problemy widać i wszelkie działania wpływające na jego grajdołek - przeszkadzają. :anicute:

Link to comment

Prosiłem o konkrety - w którym wypadku użytkownik GC zyskuje po pojawieniu się nowego serwisu? Podałem przykłady negatywnych i jak najbardziej realnych skutków

Przepraszam, że cytuję fragment ale cytowanie całej wypowiedzi mija się z celem. Sam zresztą cytujesz fragmenty więc dziwią mnie trochę Twoje pretensje o to. Wracając do meritum:

 

Jakie płyną korzyści z konkurencji podałem już w mym pierwszym poście. Włącz telewizor, rozjerzyj się za ubiorem, sprzętem, samochodem, telefonem, czymkolwiek. Konkurencja rodzi postęp, obniża ceny, podnosi jakość usług. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego ile i kiedy na tym korzystamy.

 

Minusy podałeś ograniczając je do swojej osoby. 99% użytkowników one nie dotyczą bo 99% użytkowników nie bierze udziału w dyskusjach i kłótniach na forum. Co mi szkodzi kolejny serwis? Nic. Nie muszę się tam rejestrować i jego ograniczenia mnie nie dotyczą. A, że komuś tam przeszkadza kesz założony za blisko? A co to ma mnie obchodzić? Jeżeli bym o tym w ogóle się dowiedział to zrobiłbym wszystko by ktoś szukający się nie pomylił. Na tyle dobrej woli każdego powinno być stać. I to musiało by właścicielowi tego kesza wystarczyć. Jeżeli nie wystarczy - jego strata!

Link to comment

Wytłumacz mi zatem Hipulu drogi, czemu wielu z tych, co mówi o "potrzebie konkurencji" staje na głowie, aby wykreować ich "konkurencyjny" serwis jako jedyny słuszny? Zapewne wiesz o czym mówię i możesz z łatwością sobie przypomnieć konkretne sytuacje.

 

To już Twój kolejny post, w którym piszesz o systemach komputerowych, telewizorach, ubraniach a nie o geocachingu. Strata czasu dla nas obu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...