Jump to content

Konwersja plikow


t_e_d

Recommended Posts

Mam pytanie - moze ktos bedzie wiedzial.

 

W plikach KML, KMZ GPX mozna wstawiac opisy. Szukam programu ktory by te pliki przerabial na WPT ale tak by te opisy trafialy do odpowiednich plikow tekstowych, tak by mozna je bylo otwierac w OziCE jako "dolaczone pliki".

 

Mozna oczywiscie pobawic sie GSAKiem ale nie zawsze daje to prawidlowe rezultaty - GSAK jest dostosowany do geocachingu a nie zawsze o takie pliki chodzi.

 

Do samego zbierania i opisywania ciekawych miejsc polecam Easy GPS (darmowy, bez ograniczen na ilosc plikow i punktow) ale on obsluguje praktycznie tylko GPXy.

Link to comment

Program mam, znam, uzywam - zreszta dokladnie to samo jest na http://www.gpsvisualizer.com/gpsbabel/gpsbabel_convert

Do konwersji samych podstawowych danych jest swietny - masz racje.

 

Problem w tym ze wszystkie znane mi programy konwertuja podstawowe dane (wspolrzedne, nazwa) ale nie opisy, nie dodatkowe informacje.

 

Jak robisz sobie jakis zbior punktow w GE - to mozesz wstawiac opis - z linkami do innych stron, ze zdjeciami - fajna sprawa ale ....... jak masz dostep do sieci :laughing:

 

Po konwersji tego pliku na WPT dostajesz caly ten opis wbity w ten plik, razem ze znacznikami HTML wiec na Pockecie zupelnie nie czytelny.

 

Gorzej jest z plikami GPX robionymi w innych programach - np e EasyGPX - tam wklepane dane (linki, zdjecia) przy konwersji wogole znikaja.

Edited by t_e_d
Link to comment

Prosze bardzo

 

http://stc.org.pl/PDA/MalyTest.zip

 

W srodku dwa pliki - jeden KML przygotowany w Googe Earth (bardzo fajne narzedzie) drugi - ten KML przerobiony na WPT.

jak widac - to co bylo w opisie - wyladowalo w glownym pliku WPT. A mnie chodzi o to by byl to plik dolaczony (link dotakiego pliku jest jako ostatni parametr w WPT) - tak jak np Gsak robi odsylacze do opisu skrzynki.

Link to comment

ok, teraz wiem, jak to przerabia tool, ktorego uzywasz.

to podeslij teraz paczke ze spreparowanymi plikami, tak jak chcialbys to widziec.

nie bardzo wiem, co masz na mysli mowiac plik dolaczony, wiec potrzebuje przykladu.

poza tym, rozumiem, ze KML moze zawierac wiecej placemark-ow, jesli tak, to maja isc do jednego wpt, czy osobnych?

jesli jeden, to rozumiem, ze sa to kolejne wiersze w pliku wpt podobne struktura do tego ostatniego wiersza w tym, co podeslales?

pozdro,

jb.

Link to comment

Nowa wersja tego samego pliku czyli

http://stc.org.pl/PDA/MalyTest.zip

 

Kilka slow wyjasnienia:

1. plik KML wykonany i zapisany w Google Earth

2. Plik Malytest.WPT wykonany programem GPSBable z pliku z 1

3. Programem GPSBabel wykonalem plik GPX i ten wczytalem do GSAKa

4. W GSAKu zrobilem plik MT1.WPT - zwroc uwage na koniec linii - ostatni parametr, po ostatnim przecinku to wlasnie "adres" gdzie jest dolaczony plik, ktory mozna otworzyc w OziCE (tak wyglada baza opisow skrzynek)

5. W GSAKu zrobilem zrzut bazy w postaci HTML (jak widac robionych jest duzo plkow technicznych i pojedyncze pliki do kazdego punktu/skrzynki z bazy)

 

Chodzi mi o to by tak jak mam baze skrzynek (czyli plik GPX otrzymywany z GC) i robie z niego plik WPT oraz pliki HTML (opisy kazdej skrzynki w osobnych plikach) podobnie zrobic cos takiego z pliku KML czy KMZ

Edited by t_e_d
Link to comment

Chodzi mi o to by tak jak mam baze skrzynek (czyli plik GPX otrzymywany z GC) i robie z niego plik WPT oraz pliki HTML (opisy kazdej skrzynki w osobnych plikach) podobnie zrobic cos takiego z pliku KML czy KMZ

 

Kiedyś korzystałem z podobnego rozwiązania. Miałem bazę skrzynek, a potem robiłem eksport z bazy do plików html oraz do pliku WPT. Korzystałem z OziCe, a tam to wyglądało, że na mapie waypoint był opisany jako kod GC, nazwa oraz hint, po wybraniu z menu kontekstowego waypointa można było dostać się do pliku html z opisem.

Link to comment

[..]

Chodzi mi o to by tak jak mam baze skrzynek (czyli plik GPX otrzymywany z GC) i robie z niego plik WPT oraz pliki HTML (opisy kazdej skrzynki w osobnych plikach) podobnie zrobic cos takiego z pliku KML czy KMZ

 

maly update - generalnie work in progress :mad:

 

znaczy, wrocilem do swojego pomyslu sprzed jakiegos czasu, zeby skrobnac sobie wlasny program do "geocachingu", ktory bedzie mial to co chce, all-in-one. na razie jest to na etapie mocno poczatkowym, ale jakies pierwsze efekty sa - import waypointow/geocachy z roznych typow plikow, mapka, itd..

btw. import KML juz jest :anibad:

 

pewnie na dniach dodam pierwsza mozliwosc eksportu - do plikow Ozi WPT zgodnie z tym, co opisales.

jak zacznie to jakos wygladac, to nie omieszkam sie pochwalic :D

 

btw. potrzebuje szczegolow na temat tych wszystkich pol w WPT. niektore sa oczywiste, ale wartosci innych nie umiem rozgryzc. na sieci gdzies znalazlem, ze info o formacie jest w pomocy Ozi-ego, w rozdziale technicznym - znalazlbys cos moze? ja nie mam tego programu.

 

btw2. czy oczekujesz, ze opisy poszczegolnych punktow, trafiajace do osobnych plikow HTML wlaczanych w WPT beda offline friendly? znaczy, jesli w kodzie html jest odwolanie do zdjecia na sieci, to obrazek ma sie tez znalezc lokalnie + href zmodyfikowany i wskazujacy na lokalna sciezke na dysku?

 

pozdro,

jb.

Link to comment

OziExplorera (na PC) do uzwyania za darmo (legalnie) mozna sciagnac z ich strony www.oziexplorer.com. Ograniczenia sa przy kalibrowaniu map (darmowa wersja daje tylko dwa punkty kalibracji).

Po instalacji masz tez helpa a a nim dokladny opis plikow.

 

OziExplorer File Formats

Waypoint File (.wpt)

Line 1 : File type and version information

Line 2 : Geodetic Datum used for the Lat/Lon positions for each waypoint

Line 3 : Reserved for future use

Line 4 : GPS Symbol set - not used yet

 

Waypoint data

 

One line per waypoint

each field separated by a comma

comma's not allowed in text fields, character 209 can be used instead and a comma will be substituted.

non essential fields need not be entered but comma separators must still be used (example ,,)

defaults will be used for empty fields

Any number of the last fields in a data line need not be included at all not even the commas.

Field 1 : Number - for Lowrance/Eagles and Silva GPS receivers this is the storage location (slot) of the waypoint in the gps, must be unique. For other GPS receivers set this number to -1 (minus 1). For Lowrance/Eagles and Silva if the slot number is not known (new waypoints) set the number to -1.

Field 2 : Name - the waypoint name, use the correct length name to suit the GPS type.

Field 3 : Latitude - decimal degrees.

Field 4 : Longitude - decimal degrees.

Field 5 : Date - see Date Format below, if blank a preset date will be used

Field 6 : Symbol - 0 to number of symbols in GPS

Field 7 : Status - always set to 1

Field 8 : Map Display Format

Field 9 : Foreground Color (RGB value)

Field 10 : Background Color (RGB value)

Field 11 : Description (max 40), no commas

Field 12 : Pointer Direction

Field 13 : Garmin Display Format

Field 14 : Proximity Distance - 0 is off any other number is valid

Field 15 : Altitude - in feet (-777 if not valid)

Field 16 : Font Size - in points

Field 17 : Font Style - 0 is normal, 1 is bold.

Field 18 : Symbol Size - 17 is normal size

Field 19 : Proximity Symbol Position

Field 20 : Proximity Time

Field 21 : Proximity or Route or Both

Field 22 : File Attachment Name

Field 23 : Proximity File Attachment Name

Field 24 : Proximity Symbol Name

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...