Jump to content

Μία νέα κρύπτη στο χωριό Κεφαλόβρυσο Αργολίδος


giannhs1983

Recommended Posts

Geia sas, eimai neos sto geocaching, to username mou einai giannhs1983 sto geocaching.com kai prosfata topothethsa thn prwth moy krypth sto xorio Kefalovryso Argolidas. To onoma ths krypths einai mavrovouni apo to sxetiko vouno me ayto to onoma kai to link einai:

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...84-aa52a00b5253

;)

epishs exw prosthesei kai 3 waypoints gia dieykolynsh.

<_<

Καλως ηρθες Γιαννη στο παιχνιδι.

Ειδα για τη κρυπτη σου στην Αργολιδα,καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα ρθουμε προς τα εκει.

Απλως σε ενημερωνω οτι εχουμε και τη δικια μας σελιδα στο www.geocaching-gr.com

Ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε ολοι και απο κοντα..

φιλικα

Κωστας

Link to comment

Καλωσήρθες Γιάννη!

 

Χαίρομαι πολύ που από το ξεκίνημα κιόλας, αρχίσεις και βάζεις νέες κρύπτες <_< Καλό σημάδι ;)

 

Εύχομαι να περνάς καλά στο παιχνίδι, να φέρεις νέους παίκτες σε αυτό και να προβάλλεις τον τόπο σου.

 

Θα τα πούμε. Χαιρετίσματα από τη Θράκη!

Link to comment

Γεια σου Γιάννη,

Χαίρομαι που ήρθες στην παρέα μας και έκανες την παρουσία σου στο forum μας. Εδώ μπορείς να ρωτάς και τους συμπαίκτες σου για όποια απορία έχεις με το συναρπαστικό αυτό παιχνίδι και κάποιος θα βρεθεί σίγουρα να σου απαντήσει.

Την απάντηση στην τελευταία σου ερώτηση που δυστυχώς δεν πρόλαβα να απαντήσω πιο γρήγορα θα την δημοσιεύσω εδώ...

Υπάρχει περίπτωση κάποιος άσχετος με το geocaching να βρει τυχαία το θησαυρό; και τι γίνεται σ αυτη την περίπτωση?

 

Σε κάθε κρύπτη συνήθως βάζουμε ένα κείμενο που εξηγεί τι είναι μία ΓΕΩκρύπτη και πληροφορίες για το τι είναι το Geocaching. Υποδείγματα αυτού του κειμένου μπορείς να βρεις στην ελληνική σελίδα του geocaching στον σύνδεσμο ΕΝΤΥΠΟ ΥΛΙΚΟ.

Το πρόβλημα βέβαια είναι εάν κάποιος βρεί την κρύπτη και την καταστρέψει. Εάν δεν επισκέπτεσαι συχνά την κρύπτη θα μάθεις ότι κάτι δεν πάει καλά εφόσον υπάρξουν 1-2 ή και περισσότερα logs που θα λένε ότι δεν βρήκαν την κρύπτη σου. Στην περίπτωση αυτή ή θα την απενεργοποιήσης ή θα πας να την ελέγξεις και εάν πράγματι την έχουν καταστρέψει και δεν την βρεις μπορείς να την αντικαταστήσεις.

Εάν κατά τον έλεγχο δεις ότι μπορείς να την βάλεις σε ασφαλέστερο μέρος σε κοντινή απόσταση από την αρχική, μπορείς να της αλλάξεις θέση και να κάνεις αλλαγή συντεταγμένων. Εάν η νέα θέση σε σχέση από την αρχική είναι κοντά (διαφορά μέχρι 150μ-200μ, δεν θυμάμαι ακριβώς την απόσταση) θα γίνει αυτόματα μέ την καταχώρηση ένος log μέσα από την editing σελίδα της κρύπτης. Εάν απέχει αρκετά τότε δεν θα σου επιτρέψει την αλλαγή συντεταγμένων αλλά και σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να στείλεις e-mail στον reviewer (σε αυτόν που δημοσίευσε την κρύπτη σου, για την Ελλάδα στον erik88l-r ή στον Crow T Robot ) και θα τους ζητήσεις την αλλαγή των συντεταγμένων της κρύπτης σου.

 

Και πάλι καλωσήρθες στο Geocaching.

 

YiannisP

Link to comment

:laughing:

Γειά σε όλους τους φίλους του geocaching. Πριν μία βδομάδα τοποθέτησα μία νέα κρύπτη κοντά στο χωριό Κεφαλόβρυσο Αργολιδος.Ακόμα δεν την έχει βρει κανείς! Γίνε ο πρώτος που θα τη βρει!!

Είναι κοντά σχετικά στην Αθήνα περιπου 120χλμ. Ακολουθώντας την εθνική οδό Αθήνας Τρίπολης, περίπου 300μ πριν τη σήραγγα του αρτεμισιόυ, στρίψτε δεξιά στον κόμβο Νεοχωρίου και κατευθυνθείτε προς το Κεφαλόβρυσο.περισοτερες πληροφορίες στο σχετικό link:

 

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...84-aa52a00b5253

Edited by giannhs1983
Link to comment

:(

Γιαννη μη βιαζεσαι για τη κρυπτη σου.Το ειδαμε οτι την εβαλες...

Μπορει να τη βρουνε μεσα μια μερα μπορει ομως να περασουν και κανα 2 χρονια μεχρι να παει καποιος...Υπομονη......-:(

Link to comment

Καλησπέρα....Πριν ένα μήνα τοποθέτησα μία νεα κρύπτη, στο χωριό κεφαλόβρυσο Αργολίδας....το όνομα της κρύπτης είναι mavrovouni στο www.geocaching.com .Απορώ πώς δεν έχει πάει κανείς ακόμη? Δεν είναι και τοσο δύσκολο να την ανακαλύψεις....Μήπως φταίει ότι έιναι περίπου 1χλμ περπάτημα από το μέρος που παρκάρεις? Παρακαλώ σχολιάστε......Το link της κρύπτης είναι http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...84-aa52a00b5253

Link to comment

Καλησπέρα....Πριν ένα μήνα τοποθέτησα μία νεα κρύπτη, στο χωριό κεφαλόβρυσο Αργολίδας....το όνομα της κρύπτης είναι mavrovouni στο www.geocaching.com .Απορώ πώς δεν έχει πάει κανείς ακόμη? Δεν είναι και τοσο δύσκολο να την ανακαλύψεις....Μήπως φταίει ότι έιναι περίπου 1χλμ περπάτημα από το μέρος που παρκάρεις? Παρακαλώ σχολιάστε......Το link της κρύπτης είναι http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...84-aa52a00b5253

:P ...τι ανυπομονησια ειναι αυτη..Καποπια στιγμη καποιος θαρθει να τη βρει...

Εδω υπαρχουνε αλλες που για δυο και τρια χρονια δεν εχει παει κανενας.......

Αλλωστε ο χειμωνας δεν ειναι και η καταλληλοτερη εποχη για μακρυνες μετακινησεις....

Link to comment

καλα....αμα ειναι να περασουνε και 2 χρονια μεχρι να παει καποιος δεν εχει νοημα.....να το βαλω σε αλλο σημειο πιο προσιτο αν ειναι....εγω θελω δραση....να πανε συχνα στο cache και να γραφουνε σχολια......

Link to comment

Η κρυπτη αυτη δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βρεθει....πιστευω οτι καποιος τωρα στις διακοπες των χριστουγεννων θα παει....εξαλλου εχω και αναλυτικες οδηγιες βαλει και waypoints βοηθητικα. απλα ειναι λιγο μακρια απο το παρκιν , ειναι καμια 900 μετρα περπατημα αφου αφησεις το αμαξι....και το χωριο αυτο δεν ειναι και πολυ μακρια απο την αθηνα....ειναι 120χλμ....Καποιος πιστευω θα παει.....καλοκαιρι θα χουμε τις γιορτες οπως φαινεται.....οποτε....

Link to comment

:rolleyes:

Καλημερα σε ολους καλα Χριστουγεννα...

 

Γιαννη τις κρυπτες τις βαζουμε και τις αφηνουμε,καποιος αργα η γρηγορα θα παει και θα τις βρει.Δεν χρειαζεται νασαι ανυπομονος,ουτε να μετακινησεις τη κρυπτη ουτε και βεβαια να δινεις τοσες πληροφοριες για το που βρισκεται...

Ειμαστε πουμαστε λιγοι,οι πιο πολλοι απο Αθηνα,ειναι και η γενικη κατασταση που επικρατει,ειναι και ο χειμωνας,δεν ειναι ευκολο για μεγαλες μετακινησεις,

συνεχισε να βαζεις κρυπτες και αργα η γρηγορα θα σε επισκεφτουμε....

 

καλες γιορτες

 

φιλικα

Κωστας

Link to comment

Ακόμα ρε παιδιά; Εχω βάλει μια κρύπτη πάνω από ένα μήνα τώρα που λέγεται mavrovouni στο χωρίο Κεφαλόβρυσο Αργολίδας και ακόμα δεν πάει κανείς...... Το σχετικό link είναι http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=33d2a040-0bfd-469c-8a84-aa52a00b5253 . Αξίζει πιστεύω να πάει καποιος....Ειναι πολύ ωραίο μέρος....Απλά είναι λίγο περπάτημα απο το παρκινγκ μέχρι το θησαυρο....Εχει μονοπατι ειναι καμια 25λεπτα περιπου 900 μετρα...Περιμενω απαντησεις και σχολια.....

Link to comment

Bρε Γιάννη... βρε Γιάννη... μα γιατι τόση ανυπομονισία πιά!!! Αν δεις πολλά caches έχουν χαμηλή επισκεψιμοτητα στην Ελλάδα... ειδικά τους Χειμερινούς μήνες! (και εμείς έχουμε περιμένει πολλούς μήνες μεχρι να βρεθεί κάποια κρυπτη μας!) Δεν είμαστε δα και τόσοι πολλοί Geocachers... ούτε έχουμε πάντα την ευκαιρία για εκδρομές! Απ'ότι βλέπω όυτε εσύ βρήκες προσφατα κάποιο cache... ε... το ίδιο συμβαίνει και με εμάς.. απλά δεν ετυχε ακομα! Οταν κάποιος βρεθεί προς τα μέρη σου σίγουρα θα το βρεί και θα νιώσεις την ικανοποίηση που περιμένεις!

 

Καλή χρονιά και καλο Geocahing!

Link to comment

ΕΓΩ ΔΕ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ, ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑ.....ΟΠΟΤΕ ΕΣΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ? ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ FORUM?

 

ΠΕΣ ΜΟΥ.... ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΜΑΓΚΑ ΣΟΤΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ??????

Link to comment

Κάποιος πρέπει να μιλήσει σε αυτό το παιδί… Ήρεμα όμως, χαλαρά :)

 

Γιάννη, μη δίνει σημασία, κάνουμε λίγη πλακίτσα, από τη μία εσύ ολίγον τι κουραστικός, από την άλλη ο Σάκης ως το πειραχτήρι της παρέας, αλλά ως εκεί, μη χαλιέστε παραπάνω, δεν λέει. Να ξέρεις ότι πριν από σένα όλοι με τον Σάκη τα βάζανε :D

 

Αν και εδώ που τα λέμε πέρσι τέτοιο καιρό κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ εδώ μέσα στο φόρουμ – γεμάτος ενθουσιασμό, με προτάσεις κλπ κλπ. Τώρα απλά ξέρω την πραγματικότητα, βλέπω ότι σαφώς υπάρχει πρόοδος και ανεβαίνει το παιχνίδι, αργά αλλά σταθερά, και αυτό είναι καλό. Πρέπει να το ευχαριστιόμαστε.

Link to comment

Κάποιος πρέπει να μιλήσει σε αυτό το παιδί… Ήρεμα όμως, χαλαρά :)

 

Γιάννη, μη δίνει σημασία, κάνουμε λίγη πλακίτσα, από τη μία εσύ ολίγον τι κουραστικός, από την άλλη ο Σάκης ως το πειραχτήρι της παρέας, αλλά ως εκεί, μη χαλιέστε παραπάνω, δεν λέει. Να ξέρεις ότι πριν από σένα όλοι με τον Σάκη τα βάζανε :D

 

Αν και εδώ που τα λέμε πέρσι τέτοιο καιρό κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ εδώ μέσα στο φόρουμ – γεμάτος ενθουσιασμό, με προτάσεις κλπ κλπ. Τώρα απλά ξέρω την πραγματικότητα, βλέπω ότι σαφώς υπάρχει πρόοδος και ανεβαίνει το παιχνίδι, αργά αλλά σταθερά, και αυτό είναι καλό. Πρέπει να το ευχαριστιόμαστε.

................................................

....ενταξει κανουμε και καμια πλακιτσα αλλα εως ενος σημειου,δεν προσβαλλουμε κανεναν...

Γιαννη εισαι καινουργιος ακομα.μη τον παρεξηγεις τον Σακη...

καλο παιδι ειναι απλως θελει να ταραζει τα "λιμνασμενα νερα"...

ειρηνη υμιν..χαχα

Link to comment

Γιάννη cool :D:D

Δεν θέλω να σε προσβάλω,είδες και τα υπόλοιπα μέλη της γεωπαρέας στο είπαν,χούμορ κάνουμε!!!! (κατα Σεφερλίδικη ατάκα)

Απλά στην Ιατρική αύτη η εμμονή σου ονομάζεται ''Αυτισμός''

Ξέρω πως δεν είσε κάτι τέτοιο,απλά θέλω με λίγο πείραγμα να σου τονίσω πως απλά είναι ένα παιχνίδι.Βάζεις μία ''κατσ'' και απλά την αφήνης εκεί,δεν περιμένης από πάνω της πότε θα πάει κάποιος να την ανακαλύψη.

 

Φίλοι?

Link to comment

Καλά έκανες και έκανες αξία και σημασία, το παιχνίδι αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό και αποτελεσματικό σε διάφορους τομείς (τουρισμός, οικολογία, εκπαίδευση κα) από πολλά άλλα πράγματα.

Απλά προσπάθησε να μη γίνεσαι κουραστικός σε άλλους.

Link to comment

και κατι αλλο ηθελα να ρωτησω...ποσο ασφαλεις ειναι οι κρυπτες? εχω βαλει μια κρυπτη σε μια πλαγια βουνου καλα κρυμμενη και σκεπασμενη με βραχια....ειναι ασφαλης? εσεις που εχετε μεγαλυτερη πειρα τι λετε? μπορει να τη βρει καποιος....πχ κυνηγος και να τη χαλασει?

Link to comment

Πέρα από τη πλάκα (την οποία προφανώς δεν θα καταλάβεις), βεβαίως και είναι δυνατόν αυτό που λες. Εγ'ω από τις περίπου 25 κρύπτες που έχω φτιάξει ως τώρα, έχω ήδη χάσει τις 3. Συμβαίνουν αυτά.

Link to comment

Και εμάς έχουν χαθεί κάποιες κρύπτες... οπως επίσης πολύ συχνα χάνονται travel bugs η geocoins...επίσης έχουμε βρει κρύπτες ανοιγμένες με το περιεχομενο σκορπισμένο τριγύρω... όλα παίζουν!

Edited by teokar
Link to comment

ε.....απο τη στιγμη που φτιαχνεις μια κρυπτη και φευγεις...μετα εξαρταται απο την καλη διαθεση του επισκεπτη αν θα την αφησει στην ιδια κατασταση η αν θα τη διαλυσει!!!!! για αυτο δεν πρεπει οι κρυπτες να εχουν μεγαλη αξια.......αν τη χασεις.....

Link to comment

Δεν νομίζω πως είναι θέμα υλικής αξίας αλλα συναισθηματικής! Περισσότερο νιώθεις απογοήτευση που χάθηκε η κρυπτη σου... ειδικά αν την εχουν επισκεφτεί καποιοι geocachers και έχουν γραψει στο log book... ή ακόμα περισσοτερο αν περιέχει καποιο travel bug ή geocoin! (εδώ εσύ τρελάθηκες που άργησαν να βρουν την κρυπτη σου σκέψου μετά απο πολλές επισκεψεις που θα εχει την ιστορία της να χαθεί....θα σκεφτεις το κοστος απο το ταπεράκι? Δεν νομίζω... θα σου κακοφανει η απώλεια για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω)

 

Eκεί που θα διαφωνήσω κάθετα μαζι σου ειναι στο ότι εξαρτάται απο την διάθεση του επισκέπτη αν θα την διαλυσει ή οχι!!! (αν εννοείς βέβαια ως επισκεπτη καποιον geocacher...γιατι για κάποιον που βρισκει τυχαια την κρύπτη σιγουρα δεν μπορεις να προβλεψεις την συμπεριφορά του... αλλα δεν θα τον χαρακτήριζα και επισκέπτη...)

 

Εξ'ορισμου το παιχνίδι είναι: Κάποιος κρύβει-> καποιος βρίσκει, κανει Log, ανταλλάσει αντικείμενα αν θέλει, αφηνει την κρύπτη στην ίδια κατάσταση ώστε να την βρουν και άλλη κλπ.

 

Οπως λενε άλλωστε και οι οδηγιες του παιχνιδιου... Sign the logbook with your name, the date, and a few words about your experience.

If you trade for items, remember to trade for something that is of equal or greater value.

Make sure to seal the cache and place it back exactly where and how you found it. If it had some rocks covering it, please replace those.

(κατι σαν άγραφος νόμος δηλαδή που αποδέχεσαι όταν παίρνεις μέρος στο παιχνίδι)

 

Οι περισσότερες απώλειες/φθορές γίνονται απο ανθρώπους εκτος παιχνιδιού η αλλαγές του φυσικού περιβάλλοντος!

 

Αν υποψιαστώ οτι καποιος geocacher βρει μια κρυπτη και μετά λογω "κακής διάθεσης" την διαλύσει... ε... μαλλον μιλάμε για άκρως διαταραγμένη προσωπικότητα που καλο θα ήταν να βρει κατι αλλο να ασχοληθεί!!!!

Edited by teokar
Link to comment

Να λοιπόν που καταφέραμε να πάμε στο Κεφαλόβρυσο και να βρούμε την κρύπτη του Γιάννη επιτέλους!

 

Η εντύπωση που μας έμεινε είναι πολύ καλή: ωραία βόλτα, εύκολη σχετικά, ωραία θέα, ωραία τοπία, ωραίο κουτάκι. Αν βάλουμε και τον ενθουσιασμό του Γιάννη, αξίζει να προσπαθήσεις να δεις τον τόπο με τα δικά του μάτια! Νομίζω ότι αξίζει να τη βάλετε στα σχέδιά σας αν περνάτε από την εθνική για Τρίπολη.

 

Μόνο που ο Γιάννης πρέπει να βρει κι άλλες κρύπτες. Όχι για να μαζεύει νούμερα, αλλά για να αποκτήσει πείρα στις κρύπτες, να πάρει ιδέες. Δεν χρειάζεται, πχ, το ταπεράκι μέσα στο ammo-box για να μπει το logbook, πιάνει πολύ χώρο νομίζω. Και το ΤΒ που πήρε (μπου-χου-χου! το χάσαμε!)κάπου θα πρέπει να το αφήσει σύντομα, έτσι δεν είναι;

 

Έκανε λοιπόν πολύ καλή προσπάθεια, του ευχόμαστε να την επαναλάβει κάπου στην περιοχή ή αλλού. Όχι τίποτα, αλλά να έχουν ενδιαφέρον οι συχνές επισκέψεις μας στην Τρίπολη!!

 

Σ' ευχαρισρτούμε, Γιάννη!

Link to comment

βασικα το ταπερακι μεσα στο ammo box το εβαλα για περισσοτερη προστασια του Logbook, απο το νερο και την υγρασια....οχι οπως καποια cache που το logbook ειναι ποτισμενο με υγρασια και δεν μπορεις να γραψεις...οσο για το TB ΣΥΝΤΟΜΑ θα το αφησω καπου.......

Link to comment

τελικα την κρυπτη μου την βρηκανε τρεις ως τωρα...... και το ΤΒ το εβαλα τελικα πισω στην κρυπτη μου......για να το παρει κανας αλλος.....

 

ορε γκάστρωμα με την κρύπτη!!!!!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...